E.Brqndsnu RIJKSPAARDEN, PUNCH BEERTJE. Stadsnieuws. Marktprijzen. Advertentiên. E. J. RUITENBERG, Ook bij gelegenheid van het vernieuwd woeden der cholera in 1866 legde de com missie weder buitengewone werkzaamheid aan den dag. De daarop volgende jaren leveren geen meldenswaardige feiten op, doch de com missie kon steeds haar roeping getrouw blij ven,- dank zij den steun, haar door Amers- foort's burgerij verleend. Bij Kon. Besluit van 23 Juni 1877, No. 22, werd de vereeniging als rechtspersoon erkend. Van het jaar 1886, zooals nog tot heden geschiedt, worden ook de spijzen benoodigd voor de «Commissie voor Kinaervoeding" door de Instelling bereid. In korte trekken hebben wij de geschiede nis der Instelling geschetst. De opvolgende veranderingen in het personeel harer Be stuurders zijn niet door ons vermeld, omdat het bord, in de Bestuurskamer van het lokaal aanwezig, die aanwijst. Al de oprichters en ook hun eerste plaatsver vangers zijn ten grave gedaald, maar hun nagedachtenis blijft leven in het werk, door hen gesticht. Uit kleine beginselen ontsproten, is ze, niettegenstaande groote moeilijkheden te overwinnen waren, thans gedurende 75 jaren met eere staande gebleven. Dat het haar tegenwoordige Bestuurders, gerugsteund door het goede voorbeeld hunner voorgangers en door de be.kende oifervaar- digheid van Amersfoort's burgery, moge ge geven 2ijn, de Instelling niet alleen in stand te houden, doch haar meer en meer te be vestigen en uit te breiden, wenschen wij van ganscher harte. KENNINtiEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op het Koninklijk besluit van den 4. Mei 1S96 (Staatsblad No. 76). Brengen ter algemeene kennis, dat op Dins- dag, 25 November 1902, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur, ten Raadhuize de stemhriefjes kunnen worden ingeleverd voor de verkiezing van leden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Amersfoort, zulks ter vervulling der plaatsen van drie leden, die op den eersten Januari daaraanvolgende aan de beurt van aftreding zijn: nl. de heeren J. Ger. KLEBER, J. SINNIGE en H. van HASELEN. Gedaan te Amersfoort, 23 October 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W UI J TIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Een wetsontwerp is ingediend tot verkla ring van het algemeen nut der onteigening voor het bouwen van een wagenwerkplaats en daarmede in verband staande werken te Amersfoort. Voor het herstellen van het rollend mate rieel heeft de Holl. IJzeren Spoorweg Maat schappij een tweede werkplaats noodig. Ter- reiu daarvoor werd gevonden te Amersfoort. De werkplaats wordt gebouwd op bet terrein tusschen den Soesterstraatweg en het nieuwe gemeenschappelijk stations-emplacement. Voor de uitvoering is aan de Mij. vergun ning verleend. De meeste perceelen werden door de Mij. in der minne aangekocht; met den eigenaar van 3 perceelen, die voor den bouw noodig zijn, stuitten de onderhande lingen echter af. Onteigening is derhalve noodig. Herinnerd zij aan de hei-stemming voor éen lid-patroon van de Kamer van arbeid voor de bouwbedrijven voor Amersfoort en omstreken, welke aanstaanden Maandag tus schen 8 en 3 uur plaats heeft- en gehouden wordt tusschen J. R. van 't Hofl en J. van Kaïsbergen. Ofschoon de wekelijksehe vrije veemarkt op Woensdag nog niet is toegestaan, brach ten de boertjes Woensdag weer 70 stuks vee aan. De handel was willig. Besteed werd voor: vette koeien f 170 a f210, guste koeien f130 a f 180, kalfkoeicn 1170 a f220, pin ken f70 a f90, pinkstieren f80 a flÖO. Den bewoners van Utrechtsche weg en omgeving zal het aangenaam zijn te verne men, dat begin November ten huize van den heer D. Meskes, Utrechtsche weg 344, een derde Bestelhuis van de H. IJ. S. M. wordt gevestigd. De Rijks-veeartsen W. H. van Haselen en A. Overbosch zijn door de spoorweg-maat schappijen hier bij vernieuwing aangewezen tot het afgeven van certificaten voor vee- vervoer naar België. Niet de Inspecteur der Infanterie, doch feneraal-majoor A. J. Prins, commandant der 9 divisie, zal de manoeuvre bijwonen, welke in den loop der volgende week gehouden wordt tusschen de bataljons infanterie van hier en uit Utrecht. Majoor H. G. J. Swaving, commandant der 2e afdeeling 1o regiment vold-artillerie bier, wordt binnenkort bevorderd tot luite nant-kolonel. Luitenant-kolonel J. de Waal, comman dant der 1e aldeeliug te Utrecht, wordt be vorderd tot kolonel en belast met het bevel over het le regiment vesting-artillerie. Luitenant J. L. ten Bosch, van het le re giment veld-artillerië, thans te Utrecht in garnizoen, wordt 1 November werkzaam ge steld onder de bevelen van den Chef van den Generalen staf. In de «Wereldkroniek" van heden is o. a. opgenomen het portret van adjudant Kiepe wien de vorige week onder zooveel hartelijke belangstelling de gouden medaille voor 36-ja- rigen trouwen dienst werd uitgereikt. In «De Stem des Volks" lezen we, dat de zaal van den «Bestuurdersbond" gratis aange boden is aan de «Commissie voor kindervoe ding" om haar gedurende de wintermaanden van 10 tot 1 uur te gebruiken om 40 kin deren van warm voedsel te voorzien. Terwijl het tweede elftal van »Quick"zich morgenmiddag hier zal meten met Victoria" uit Hilversum, zullen de eerste elftallen van »U. D. I.," van hier, en «Olympia" uit Zeist, in laatsgenoemde plaats een voetbalweds'.rijd houden. Vele malen is in novelles het thema ge bruikt van den artist, die zijn «nummer moet spelen" terwijl achter de coulissen een zijner nabestaanden zwaar ziek iigt of hij juisi de tijding ontving, dat vrouw of kind over leden is. Men leest die novellen, doch denkt«nu ja, 't is wel mooi beschreven, doch geeu waarheid". De ijsehjke waarheid een ernstig me mento mori is hier geschied. De heer Schentke, eigenaar van het Théatre National, ;evoelde zich Dinsdag onwel en ging naar mis, naar Amsterdam, waar hij Woensdag na hevig lijden bezweek. Toch vermaakten de vele toeschouwers zich nog in drie avonden uitstekend in den schouwburg, waar vrouw en zoons en dochters optraden, 't Moest immers; de arme menschen moesten, hoeveel leed zij ook hadden, spelen. Heden, op den begrafenisdag, is het theater gesloten liet geheele personeel bewijst heden den beminden Directeur de laatste eer. Nog éen avond helaaseen heel kwa den avond en de kermis behoort weer tot het verleden. Tot dusver is alles betrekkelijk goed afge- loopen. Er is weieens gevochten, maar dat boort er zoo bij iederen Zondagavond zelfs vallen er klappen. Erg is 't echter niet ge weest en de politie, die met grooten tact optrad, wist steeds intijds te voorkomen, dat het te bont liep. Hedennacht echter is een der wacht-com- mandanten in de Infanteriekazerne, den mili cien-sergeant V. d. K., door een beschon ken korporaal, die te laat thuis kwam en werd onderhouden over de drukte welke bij in het wachtlokaal maakte, in de corridor onverhoeds van achteren een messteek in de zijde toegebracht. De dader werd natuurlijk aanstonds in arrest gesteld, terwijl de verwonde, wiens toestand ondanks het vrij ernstige bloedver lies hedenmiddag redelijk goed was, naar het Militair hospitaal werd vervoerd. - Men blijft zóo aanhouden met aan het ge- zelscl.ap-Delmonte te verzoeken nogmaals den «Onkel Braesig" te willen geven, dat de heer Lammerts van Bueren het voornemen heeft opgevat, bij voldoende deelneming binnen een paar Weken dit keurig gespeeld wordend blijspel andermaal te doer, opvoeren, weder met Bigot in den titelrol. H. M. de Koningin-Moeder heeft het voor nemen, half November van »Soestdijk" naar 's-Gravenhage terug te keeren. De Gemeenteraad van Bunschoten heeft een commissie benoemd, welke zal onder zoeken in hoever het in het leven roepen van een Gemeentelijken vischafslag daar re den van bestaan heeft en wenschelijk is. Bij den warmoezier H. van Vulpen, op Boelenhoef onder Hoogland, werden 100 wit te kooien ontvreemd. Ook ten nadeele van het diaconaal Mannen- en Vrouwenhuis van Amersfoort waren kort te' voren te veld slaande kooien vermist. Van Vulpen stelde onmid- delijk de politie in kennis van deze diefstallen, er werd een nauwkeurig onderzoek ingesteld en den ijverigen Rijksveldwachter J. van Dol- deren en don onbezoldigd Rijksveldwachter G. van Pol mochten er spoedig injslagen, de daders op te sporen. De diefstal moet door mannen uit Amersfoort gepleegd en de ge stolen kooien te Zeist verkocht zyn. In de aanstaande wintervergadering van de Provinciale Staten van Gelderland komt o.a. aan de orde een adres van de spoorweg maatschappij »de Veluwe", houdende ver zoek om het toeggezegd provinciaal subsidie ook te mogen ontvangen ten behoeve van haar spoorwegverbinding EdeBarneveld Nijkerk, ofschoon in afwijking van het vroegere plan de exploitatie niet als tramweg, doch als lokaalspoorweg plaats heeft. Het prm-advies van Gedeputeerde Staten is gunstig. Gelijk we den dag na de jongste Alge meene vergadering der «Ned. Heide Maat schappij" hebben vermeld, is, naar aanleiding van de daarin gevoerde debatten over het rapport dier Maatschappij aangaande het onttrekken van water aan den bodem voor drinkwaterleidingen, aan het Dagelijksch Bestuur opgedragen, zich betreffende dit vraagstuk te wenden tot den Minister van Waterstaat. Het Dagelijksch Bestuur heeft nu een schrijven aan den Minister verzonden, waarin een uitvoerig overzicht van bedoeld debat wordt gegeven. Aan het slot wordt gezegd Eenparig besloot de rergadering, ons Bestuur op te dragen, gelijk wy de vrijheid nemen hierbij te doen, namens haar aan Uwe Excellentie in over weging te geven 1, Een Staatscommissie in het leven to roepeD, met opdracht om een uitvoerig onderzoek in te stellen, op het voetspoor van dat, hetwelk voorloo- pig reeds door ouzo mnat9chappij gehouden werd en waarvan de resultaten in ous meer geuield rap port nedergelegd zyn, oiutreut de onttrekking van water aan den bodem ten behoove van waterleidin gen en de gevolgen daarvan; en 2. Om na alloop daarvan, op grond van de uit komsten van dat onderzoek, een wetsontwerp bij de Tweede Kamer der Sinten-Generaal aanhangig te maken, regelende don aanleg van waterleidingen, waardoor water in groote hoeveelheden aan den bodem onttrokken wordt, zoodat schade voor derden daarvan te duchten is. Onnoodig te zeggen, dat dit onderzoek zich zoude moeten uitstrekken tot den toestand van liet grond water in ons land; tot de mate der schade die reeds geleden wordt, door het onttrekken van dat water aan den bodem; tot de vraag hoeveel water onge straft onttrokken kan worden; tot de ervaringen te dezen opzichte ook in het buitenland opgedaan en de middelen die daar wellicht reeds aangewend wor den om mogelijke schade te voorkomen; lot de mo gelijkheid om een scheiding te maken tusschen drinkwaterleidingen eu voor wascb-, spoel- en sproei- water; tot verschillende industrieele belangen, die by zoodanige scheiding betrokken ziju tot de rechts middelen, die iu een wetsontwerp opgenomen zuudeD kunnen worden om belanghebbenden tegen schade te vrijwaren tot de beperkingen, die den aanleggers van waterleidingen bij de wet zouden kunnen wor den opgelegd om schade, hetzij geheel te voorkomen, hetzij tot een minimum le beperken en verder tot alles wat de bedoelde commissie nog noodig zou oordeelen. De commissie zou dus moeten bestaan uit des kundigen van verschillende richting: de ingenieur en de landbouwkundige, de industrieel en de bur gemeester, de geoloog en de jurist, zouden er niet in gemist mogen worden. Ovoriuigd, dat Uwe Excellentie het met ous eens zal wezen over het groote belang dezer zaak voor Land en Volk, en dus met onze Maatschappij over tuigd is van de noodzakelijkheid dat do Regeering haar op de aangegeven wijze mot ernst ter hand neme, droeg de Algemeene vergadering ons nog op, Uwe Excellentie met de meeste bescheidenheid te wijzen op de urgentie der zaak (getuige dc plannen van Amsterdam); en dus op de wenschelijkheidom deze gewichtige aangelegenheid met bekwamen spoed ter hand te nemeu. Vreest schrik vóór, lafheid in, stoutmoe dig h eid na het gevaar. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden en verzonden van bet Postkan toor te Amersfoort gedurende dele helft der maand October 1902. Brieven. L. van Keulen Amersfoort. Wed. M.' v. Dijk Amsterdam. Mej. S. v. Loenen Janmaat 1. v. Willigenburg Mevr. N. C. M. Hijde-Meijer J. de Graaf N. Mijs v. Waarde C. Gubbels I. Berg Briefki Jan van Zuiden J. v. Hille J. A. v. Gerven Moritz Gompertz Mile E. Widowsky Mej. J. Heisen K. Witte aar ten. Bussnm. Dordrecht. 'sGravenhage. Kampen. Maastricht. Rottordam. Amsterdam. Rotterdam. Utrecht. Zaandam. Amersfoort, Vrijdag 24 Oct. 1902. Appeleii f4.- a f6.Peren f5.a f7.Nieuwe aardappelen f1.80a f2.Hoen- dereieren f5.50 a f0.per 100 stuks. Boter f 1.204 f1.30 p. k. Kippen fO.OOafL— Kuikens fl.a f 1.30 Piepkuikens fü.30 a f0.60. Eenden f0.70 a fl.— Hazen f 0.a f0.—Wilde konijnen f'0.a f0.Tamme konijnen f0.40 a fl.p. st. Duiven f 0.40 a f0.60. p. paar. Vette varkens f0.a f 0.Magere varkens f16.— a f25.Zeugen f50.a f70. Biggen f7.— f 12. Aangevoerd waren ongeveer150 heet. Appelen, 40 heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, 150 heet. Zandaardappelen. 20 000 st. Hoendereieren, 1400 kilo Boter, Vette varkens, 40 Magere varkens, Var kens voor exportslagerijer., 300 Biggen en 15 Zeugen. Makelaar in vaste goederen, WEVERNSINGEL 11. De HOOFDADMINISTRATIE van het 1e Regiment Huzaren, te Amersfoort, za| 0p Yrijdag den 31 October a.s. 's middags ten 12 ure, op het St. Jans-kerkhof aldaar in het openbaar verkoopen 13 op reform gestelde waarvan 7 van het 1e regiment Huzaren en 6 van het Eskadron Ordonnansen. De paarden zijn éen uur vóór de verkoo- ping te bezichtigen. Namens de Hoofdadrainistratie voornoemd, De Secretaris, WOUDSTRA. Omdat zij op eene geheel bijzondere ma nier toebereid en daarna gedrenkt wordt in een extract, dat, in de keerkringslanden u.t de bestanddeelen van de kolïievrucht ge- I trokken, aan de moutkoiïie wel den smaak j en den geur der boonenkoffie geeft, doch niet behept is met de schadelijke eigenschap- j pen, die alle boonenkoll'ie kenmerkt. Omdat zij byzonder voor vrouwen en kin deren inzonderheid aanbevolen kan worden, als een heilzaam tegenwicht tegen hand over I hand toenemende zenuwachtigheid onzer I bevolking. Alhier te bekomen bij H. SCHIMMEL G. J de KONING, alsmede bij de Importeurs voor Nederland en België te Rotterdam. Ziektekiemvrije Melk-Producten. FLESSCHENMELK KOOKROOM SLAGRQOM. KARNEMELK ROOMBOTER (1 Liter) f0.08 »0.60 »0.80 »0.03 Kgr. »1.40 Amersfortia's Winkel, Utrechtsche straat 33. VEEN'S CACAO, OOSTEN'S PUDDINGPOEDER, RL1KGROENTEN 10.30, JAMS, (weduwe Rok Zoon), ADVOCAAT en BOKREJONGENS, ONTBIJTKOEK, enz. enz. enz. Amersfortia's Melksalon, Utrechtsche straat 33. p Bij den ondergeteekende verschijnt 31 iederen Woensdag: De Hollandsche Lelie 1 j| Weekblad voor Jonge Dames onder Hoofdredactie £1 i van Jonkvrouwe ANNA de SAV0RNIN L0HMAN. 'A »De Hollandsche Lelieis hel eenige Weekblad m Nederland voor Dames g i uit de hoogste en beschaafdste krin- 9 t gen; lel hierop voor uwe advertentiên. Prijs per jaarg. f 4.50, fr. p. p. f5. Proefnummers gratis. §u Amsterdam. L. J. VEEN. e» Inlichtingen omtrent den verkoop worden verstrekt door den heer II. BOERWINKEL. Utrechtsche straat 5, Agent voor Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2