Stadsnieuws. Marktprijzen. Advertentiën. E. J. RUITENBERG, Voor reis- en verblijfkosten is wederom f60 uitgetrokken, terwijl de kosten van licht, f brand, bureaubehoeften, advertentiën en drukwerk zijn geraamd op f2300. De jaarlijksche schoonmaak van het Raad huis, met witten, enz. zal f 130 vorderen de toelage aan den Concierge voor schoon maak behoeften bedraagt f 150het onderhoud van den tuin vordert 125, dat van daken, goten, deuren, sloten, ruiten f75, dat van de 10 kachels f380, dat van het ameuble- ment f 50,terwijl het verven van den buitenom trek van het gebouw geraamd is op t'160. De restauratie van bet houtwerk en de pla fonds in Burgemeesterskamer werd aange- houden mot het oog op de uitbreiding welke het Raadhuis eerlang zal behooren te onder gaan. De kosten voor den Burgerlijken Stand worden geraamd op f625, die voor hei Be volkingsregister op f125. Voor aankoop en onderhoud van boekwerkei) is f225, voorde loting der Nationale militie f 125, voor die der Schutterij slechts 1 10 uitgetrokken. De verkiezingen zulleu in 1003 meer vor- 1 deren dan tot dusveróok in verband met die voor de Kamer van Arbeid is daarvoor thans f600 uitgetrokken, tegen i'377.425 in 1901, terwijl voor ververscbingen voor de stem-bureaux f200 is uitgetrokken, tegen f 160.965 in 1901 en 150 in 1902. Het invorderen der Gemeente-inkomsten brengt eon uitgaaf mee van f5015 (tracte- ment Ontvanger t 1700, van diens substituut f300, zegels voor journalen, leges voor Rijks- subsidiën, innen dei' schoolgelden, honde penningen f500, vervolging f150, ophalen biljetten Inkomstenbelasting f120, presentie geld Reclame-commissie 1 100, vervolgings- kosten t' 100, kosten opcenten f800, kwade posten Grondbelasting f70, idem Personeel 1'500, perceptie-kosten vuur-, haven- en ton- gelil C/4 van de opbrengst) f275, tractement Marktmeester f200, kosten schatting drank lokalen f200). De medische politie zal f 1905 vorderen (favus f 125, onschadelijk maken afgekeurde levensmiddelen f100, onderzoek drinkwater fiOO; iractementen veearts f350, keur meesters vee eu vlcesch f225, keurmeester visch f150, toelage Gezondheids-commissie f700). De plaatselijke politie vordert f 19_505 (sa- laiisseo, gratificatiën, enz. f17185 tegen f13958.006 in ilUOl, gespecificeerd in het Raadsoverzicht waarbij de uitbreiding en reorganisatie van dezen tak van dienst werd behandeld)vuur en licht f250, bureau behoeften f 110, ameublement, onderhoud, schoonmaak en brancards f150; uitgaven recherche, voorschotten, enz. f 160; schoeisel en kieeding f1400, wapenen f 100, aanschaf fing derde rijwiel en onderhoud f150). De uitgaven voor de brandweer worden geraamd op f3500. Deze post is saamgesteld als volgt: onderhoud bluscbmiddelen f300, idem slangen f 100bezoldiging opper-brand- meester f100, van zijn adjunct f50, van den opzichter t' 100, van het personeel (162 man a 13) f486; schadeloosstelling spuitgasten, a 20 cent per uur, f700; brand wacht Sint Joris-kerk en vuur en licht torenwachter f300; toelage 3 spuiten f300, idem Vrij willige brandweer f200; onderzoek hooiber gen en maken brandbijten 1'90onvoorziene uitgaven f774. Wordt vervolgd.) Tot militaire leden van den Militieraad in de Provincie Utrecht zijn benoemd tot lid luitenant-kolonel W. van Houten, pro vinciaal-adjudant in Utrecht, tot plaatsver vangend lid kapitein U. M. «Ie Boer, van het 5e regiment infanterie, beiden te Utrecht. Hel muiitgas wordt reeds meer en meer populair. Reeds over de 60 gezinnen ge bruiker: riet en bij de 100 aan vragen zijn er. Welhaast zullen ook nier op de jaskraag der agenten van politie cijfers worden be vestigd eu zulks naar gelang van hun diensttijd. Ook Woensdag is hier weder de niet- geautoriseerde veemarkt gehouden. Rond 60 stuks vee werd aangevoerd, de bande! was vrij levendig en de besteede prijzen waren voor: Vette koeien f150 a f219, Guste koeien f130 a f160, Kalf koeien f 170 a f210. Kalfvaarzen f120 a 1140, Pinken f30 a f45. Wijnmaand is dit jaar niet zeer rijk geweest aan regenwater. Uit den regenme ter hier is na 11 regendagen afgetapt 45.3 rh.M. neerslag; de grootste hoeveelheid op 16Oc tober, ril. 11.2 m. M. -- In het eerste jaar Twintigste eeuw werd in 10 dagen afgetapt 80.8 m.M. neerslag. In 19<X) gaf October 69 m.M. in 17 dagen, in 1899 53 in tl. in 1898 49.1 in 11, in 1897 35.4 in 4, in 1896 43.8 m.M. in 17 da gen, enz. De stads-trara kun zich hoe langer zoo meer verheugen in druk gebruik. Gedurende de gebrekkige verbinding met t spoorweg-station, van 1 tot 15 October, werden vervoerd 1973 betalende passagiers, terwijl van 15 October tot 1 November, nu de tram ophoudt en afrijdt vóór het hoofd gebouw van het station, vervoerd werden 4052 betalende passagiers. In October zijn dus vervoerd 6025 passa giers, met een totaal-opbrengst van f538.376. De doublure hoek Utrechtsche weg—Korte Bergstraaat—Vlasakker weg naar de Stations straat voor de stadstram is hedenmiddag in gebruik genomen. De naar het station gaande trams zullen voortaan dien weg volgende van het sta tion komende, den Soesterweg, In den ouderdom van 72 jaar is Donder dagnacht te Amsterdam plotseling aan een hartkwaal overleden jhr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, met korte intervallen Yan 1869 tot 1897 lid van de Tweede Kamer en van 1898 tot dezen zomer lid van de Eerste Kamer der Staten-generaal. Behalve om zijn goede gaven van geest en hart zal deze merkwaardige figuur in onze parlementaire geschiedenis lang in herin nering blijven van Amersfoort, dat hem zoo lief was en waar hij zoo vele vrienden telde, wegens zijn krachtige pogingen voor het ka naal door de Geldersche vallei. Voor de door ingenieur A. J. Krieger op het getouw gezette en ontworpen stoomtram Delfzijl Winschoten is door de Gemeen teraden van Winschoten en Termunten voor een bedrag van f 50 000 deelgenomen in het maatschappelijk kapitaal. Bij de jongst gehouden examens voor de acte Vrije- en orde-oefeningen gymnastiek zijn o. a. geslaagd onze stadgenooten de heeren S. P. Slagter en G. H. Moerman. Lnitenant H. VV. Matthes, van het 5e re giment infanterie, is op zijn verzoek over- geplaats bij het 6e regiment en ingedeeld bij een der bataljons te Breda. De bronzen medaille voor 12-jarigen trou wen dienst is heden op de gebruikelijke wijze uitgereikt aan sergeant M. F. P. Chris ten, van het 5e regiment infanterie. Staf-muzikant W. Hendriks, van het 5e regiment infanterie, is op zijn verzoek over geplaatst als sergeant-raajoor-hoornblazer bij het regiment grenadiers en jagers en zal daarbij optreden als Directeur der Jager- muziek. In de Donderdagavond gehoudeu verga dering der plaatselijke afdeeling van den s Volksbond" vereeniging tegen drankmisbruik deed de Voorzitter prof. F. KenniDck eenige mededeelingen omtrent de te Groningen ge houden Algemeene vergadering, welke hij als afgevaardigde bijwoonde eu zeer belang rijk noemde, al was het menu ook wat te welvoorzien, waardoor menige zaak niet in behandeling kon komen. Een bijzondere op wekking werd gericht tot de leden om de volgende Jaarvergadering, welke te Baarn wordt gehouden, te gaan bijwonen niet al leen maakt men dan kennis met de afge vaardigden der afdeelingen maar hoort beter nog dan uit het verslag, dat later in druk wordt verspreid hoeveel goeds de Bond doet door haar Volkskoffiehuizen zoowel als haar optreden bij publieke vermakelijk heden, volksfeesten, enz. en met welke krachtige middelen hij optreedt tegen al lerlei volksonheileu. Ook bleek, dat het aantal loden van 3000 tot 12 000 is gestegen, het aantal afdeelin gen van 36 tot 52. De plaatselijke afdeeling zal ook dit jaar weder de lotelingen voor de Nationale militie in de gelegenheid stellen, koffie en brood te gebruiken zonder dat zij verplicht zijn, daartoe een herberg te bezoeken. Bij het Hoofdbestuur van de Vereeniging tot Bevordering der Pluimveehouderij in Nederland'1 is het verblijdend bericht inge komen, dat voor het jaar 1902 een Rijks subsidie van f550 is verleend voor de verbe tering van den pluimveestapel. Herinnerd zij aan den Beker-wedstrijd die hier morgenmiddag wordt gespeeld tusschen *Quick" (Amersfoort) en #S. E. V. 1.0.S." (Amsterdam). Nog maar enkele dagen en de étalage- wedstrijd, door »Handel en Nijverheid" uit geschreven, zal hier gehouden worden. Nogmaals zij gezegd, dat de leden der ver eeniging hun slembriefjes hebben in te vul len "tusschen 18 en 22 November en deze hebben in te leveren uiterlijk 24 November des middags 12 uur. Doel is, bet publiek attent te maken op vele handelsartikelen waarop net thans niet genoegzaam let en het te overtuigen, dat koopen builen de stad overbodig is en hel veel gemakkelijker en even goed hier zijn inkoopen kan doen. Alle hier gevestigde winkeliers, fabrikanten, depothouders, enz. kunnen deelnemen de eenige beperking is, dal de artikelen waarin de exposant handel drijft overheerschend moeten zijn in de étalage en dus niet mo gen verdwijnen onder een keur van bloemen, palmen, enz. Wie nog mee wenscht te dingen naar de medailles of do geldprijzen de eer, als be kwaam vakman zijn waren op de meest doei- tredende wijze te hebben uitgestald, is ech ter hoofdzaak en zijn circulaire mocht hebben verlegd, vrage een Jnieuw exemplaar aan bij den le Secretaris «Ier vereeniging, den heer M. R. N. Oosterveen, Langostraat. De heor D. J. Smits, Langestraat 29, kon digt bij advertentie in dit nummer de ont vangst aan van een keurige collectie Faience de Gouda" en noodigt tot bezichtiging «laar- van te zijnen huize uit. 't Is een inderdaad keurige kleine tentoon stelling van het beken-Ie mooie kunstnijver- heidsproduct van de firma Estié. Zoowel het »oude goed" het roomkleurige is er in allerhande variëteit als het nieuwere, de donkerkleurigein alle prijzen, van een paar kwartjes tot vele guldens, in «le mooiste vormen, alles prachtig gemodelleerd en ver sierd, een wellust voor de oogen. Men verzuirae niet, eens een kijkje te gaan nemen, 't Is wel moeilijk, niet een of under mooi stukje zich aan te schaffen, doch men is volstrekt niet gedwongen om iets te koo pen. Een hoogst laakbare daad is Woens dag gepleegd op de beide honden van een bewoner van den Berg, een Leouberger en een taks, honden die niemand ooii kwaad deden. Woensdagmiddag kwam de Leonberger thuis en aanstonds zag zijn meester, dat op het arme dier met hagel was geschotenna hevig lijden bezweek de trouwe hond Don derdagmiddag. De taks werd later gevon den, eveneens doodgeschoten. Het is niet aan te nemen, dat de dieren door een onhandig jager zijn aangeschoten, zoodat hier moet gedacht aan opzet. Indien zij 't den eenen of anderen omwo nende lastig hebben gemaakt, ware toch de weg geweest, den zeer bekenden eigenaar te verzoeken de honden vast te houden. Hen dood te schieten zonder-Voorafgaande waar schuwing is toch al hoogst eigenmachtig on onbehoorlijk. De politie is met het feit in kennis gesteld en zij hoopt den bedrijver van dit stuk te ontdekken en voor den strafrechter te bren gen. De volgende correspondentie uit i>De Te legraaf" moge een les bevatten voor de boeren uit den omtrek van Amersfoort, die ook reeds zoo dikwijls door de plaatselijke afdeeliug van het «Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" gewezen zijn op het belang, dat groententeelt voor hen heeft. Het bericht luidt »De notarissen hebben tegenwoordig in den polder 11 eer-Hugo waard vele goede da gen, aangezien hier vele verkoopingen plaats hebben van vaste goederen. Eenige jaren geleden deed zich het zelfde voor. Toen echter geschiedde 't, omdat menig bedrijf, na altrek van renten voor opgenomen kapi taal, gocu behoorlijk bestaan meer opleverde; thans wordt veel onder den hamer gebracht, omdat flinke prijzen worden besteed. Is vóór enkele jaren menig bedrijf in andere handen overgegaan voor 1'600 a f700 per H.A., thans wordt voor dezelfde kwantiteit land allicht f 1100 a f1200 per 11.A. geboden. Kleine bedrijven gelden geregeld hooger. »Doze gunstige ommekeer is in hoofdzaak te danken, aan het welslagen der groenten- teelt. Vlas en zaad hebben het veld moeten ruimen voor de koolteelt. Ook begint men zich meer toe te leggen op de teelt van vroege aardappelen." Met ingang van 1 November zijn voor den tijd van 5 jaar benoem«llot lid en Voor zitter der Gezondheiescomraissie voor de Ge meenten Baarn c.a. de heer J. Fabius, ge- pensionneerd luitenant-kolonel der genie, te Baarn; tot leden dier commissie deheeron: S. A. Cramer, geneesheer te Leusden B. J. van Enst, geneesheer te Bunschoten D. Bier- haalder, apotheker te BaarnA. Koele wijn, metselaar te Eemnes; J. II. Ingenhaag, bouw kundige te Soest; en G. H. L. baron van Boetzelaar, lid van de Provinciale Staten Van Utrecht, te De Bilttot Secretaris dier com- jhr. mi'. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. Een veehouder in de buurt heelt de vol gende proef' genomen, met uitstekend resul taat. Hij zette zijn vee reeds eenige weken geleden des nachts op stal en behield daar door langen tijd gras om te voerenhet werd niet zoo vertrapt met het natte weer. De koeien gewenden «laardoor langzamerhand aan den stal. 't Was zoo een langzame over gang, en bijgevolg had hij geen last van »zeere pooten". De koeien, welke geweid zijn vrij rond te loopen en op den stal daartoe geen ruimte hebben, krijgen vaak dikke, pijnlijke pooten van het stilstaan. En wat bov«3nnl voor hem de proef'zoo gunstig deed zijn, was de groote hoeveelheid melk welke hij verkreeg. De koeien leden niet van «Ie lange koude nach ten, noch van den vochtigen grond, evenmin als van de zeere pooten. Zeker zal zijn voorbeeld navolging vinden Het meerdere werk, en dus het loon van den werkman die meilehelpt, wordt ruim schoots weer vergoed. Even als eMers vraagt «le plaatselijke voor uitgang ook te Soest, grooter uitgaven. De ingezetenen dier Gemeente, die vroeger vrij waren van de betaling van opcenten op de hoofdsom der Personeele belasting en die sedert 1 Januari 1902 10 opcenten te betalen haddon, zullen mot ingang van 1 Januari 1903 weder meer le betalen 1 eb- Uph, daar de Raad besloten heeft, alsdan de opcenten met 10 te verhoogen on te bepalen op 20. Liever goed doende het doel gemist, dan kwaad doende gezegevierd. Amersfoort, Vrijdag 31 Oct. 1902. Appelen f4.—a f6.Peren f'5.a f it.Zand aardappelen f1.80af2.Hoon- dercieren l'O.OO a l'7.10per 100 stuks. Holer f 1.25a f 1.35 p. k. Kippen l'0.60a fl. Kuikens fl.a fl.30 Piepkuikens t'0.30 a t'0.60. Eenden 1'0.70 a fl.— Hazen f 1.50 a f2.—. Wilde konijnen f0.a 1'0.Tamme konijnen i'0.00 a 11.50 p. st. Duiven f 0.30 a l'O.OO. p. paar. Vette varkens f0.a f 0.Magere varkens f16.— a f24.Zeugen f50.a f70. Biggen f7.— A f 11. Aangevoerd waren ongeveer200 heet. Appelen, 30 heet. Peren, neet. K lei aardappelen, 300 heet. Zandaardappelen. 10 000 st. Hoendereieren, 1306 kilo Boter, Vette varkens, 40 Magere varkens,Var kens voor exportslagerijen, 500 Biggen en 15 Zeugen. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De partementshoofden, W ij k b e z 0 e- kers en B e 1 a n g s t e 11 e n d e n zal het Centraal-burean a. s. DINSDAG 4 Nov. des namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhou«ler der vereeniging, den heer N. G. van df STADT, Kleine Haag 7. Do Heer en Mevrouw DOORN-Van Baai.en geven kennis van de geboorte van een ZOON. Amersfoort, 30 October 1902. lieden overleed in den ouder dom van bijna 82 jaar onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer WICH0ER H00ITES MEURSING weduwnaar van A. E. Schweecke. JAN F. MEURS1NG. A. MEURSING— Korthals Altes. Wed. J. KIRCHNER— Mkürsixg. Wed. M. GROOTE- Meursing. J.G. KORTHALS ALTES— Mei'hsino. M. KORTHALS ALTES. W. H. MEURSING Jr. ANNA E. MEURSING. HERMAN MEURSING. D. M. MEURSING— Kiucuner, eu Kleinkinderen. Baarn 1 Amersfoort 31 Oct. 1902. Amsterdam Eenige en algemeene kennisgeving. Bezoeken van rouwbeklag kunnen niet worden afgewacht. Makelaar, WEVERSSINGEL No. II, buren en verhuren van huizen. Uitsluitend voor de lozers van deze Courant wordt verkrijgbaar gesteld, tegen den miniemen prijs van 60 cent per 3 maanden (85 Ct. per post) het eenig Ü0EDK00PE MUZIEKBLAD in Nederland, dat honderden Muziekstukkon geeft met ver- klurenden tekst, met boeiende beschrijvingen eu muzikaal nieuws. Onze Muzikale Bloemlezing dient in ieder gezin, dat op de hoogte wil bleven van den tyd, aanwezig te z\jn.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2