ALKMAAR. PUNCH BEERTJE Gemengd nieuws. E. J. RUITENBERG, beschaafde dame BERICHT. De Telegraaf Marktprijzen. Advertentiën. langen en missen maar al te dikwijls afdoende voorlichting. De Rond nu wenscht een Raad van Handel en Nijverheid, saamgesteld uit de Voorzitters der Kamers van Koophandel, de Voorzitters van erkende vereenigingen op handels- en industrieel gebied, en tot leden van dien Raad benoemde handelaren en nijveren. Besloten werd, deze missive aan te nemen voor notificatie omdat bij de onlangs ge houden vergaderingen tot reorganisatie dei- Kamers van Koophandel in principe tot na- genoeg het zelfde is besloten. Een zeer belangrijk debat volgde naar aanleiding van hel verzoek, tot de Kamer gericht, om toe te treden als lid van het «Nationaal congres voorden handeldrijvenden middelstand'',in 1903 te Rotterdam te houden. Wederom bleek hoe door haar statuut de Kamer niet bij machte is, aan zoodanig ver zoek gehoor te geven en niets méér kan gebeuren dan dat haar leden hoofdelijk lid wordenimmers de haar verleende toelage uit de Gemeente-kas (hier 1'200) moet zij geheel gebruiken voor salarissen en druk werk, zoodat, hoe nuttig zij overigens deel neming-en corps aan dergelijke bijeenkom sten ook achten moge, zij zich daarvan moet onthouden. Bij een telkens meer noodig blijkende reorganisatie der Ka'mers wordt wellicht ook hierin verandering gebracht. Om deze reden dan ook werd met algemeene stemmen besloten, zoowel ad- haesie te betuigen met het Congres als met de oprichting der Ned, Katner van Koophandel te New-York, doch financieelen steun aan beide te onthouden. Aan het eind der zitting bracht de Voor zitter de bestelling van poststukken des ochtends ter sprake. Meer en meer gebeurt het, dat brieven en dergelijke welke 's avonds omstreeks 5 uur uit Amsterdam verzonden worden, eerst 's ochtends na half negen hier worden besteld, hetgeen dikwijls een groot ongerief veroorzaakt aan die handelslieden, welke vóór dien tijd op reis gaan. Om het vergevorderd uur zal deze quaestie in een volgende zitting worden afgedaan. De heer H. M. de Bruyn de Neve Moll is gisteren aan de Rijksuniversiteit te Utrecht op stellingen gepromoveerd tot doctor in de rechtswetenschap. Ter vervanging van brigadier-titulair J. de Du is als opvolger van brigadier-majoor D. Otten met ingang van heden naar hier over- fjluatst de brigadier der Rijks-veldwacht A. van Gelderen. Er wordt ook hier zeer geklaagd over gebrek aan »vierduitstukken", wellicht een gevolg van de invoering van het muntgas, en juist nu is h' t voornemen aangekondigd om in 1903 geen bronzen munt aan te maken. In de al'deelingen der Tweede Kamer uitte men daarover zijn verbazing; herinnerd werd aan de mededeehng van den Minister van Financiën ten vorigen jare, dat er voor om streeks f40000 aan '.^centstukken bij de Nederlandsche Bank lag. Nu er de aandacht op is gevestigd, zal wel spoedig in dit bezwaar worden voorzien. De 75ste jaardag van den heer A. M. Kollewijn Nz. heeft aanleiding gegeven tot nog meer spontaan huldebetoon. De leerlingen der hoogste klasse van het Gymnasium schonken den beminden leeraar een zeer fraai bloemstuk, die der tweede klasse, een vulpenhouder. En den ganschen dag regende het gister gelukwenschen voor den nog immer jeugdi gen grijsaard, die het hoogst zeldzame voor recht mag genieten, zóo flink en gezond en nog vol jeugdigen ijver waar het de school of de publieke zaak geldt, te zijn. In de vitrine van Valkhoff's boekhandel zyn ten toon gesteld bloemen van de jeug dige schilderes moj. Jaroba van Essen, te Zwolle. Kolonel J. de Waal, nieuwbenoemd com mandant van het le regiment veld-artillerie, heeft heden het bevel over het korps over genomen. Kapitein C. J. Pické, van het le regiment veld-artillerie, is in zijn rang overgeplaatst bij den Generalen staf en, hoewel artillerist, bestemd om op te treden als sous-chef van den stal' der 3e divisie infanterie. Bij de jongste promotie zijn o. a. bevor derd tot le luitenant bij hun korps de 2e luitenants C. A. van Enschut, van het 5e regiment infanterie, en J. H. van Reede, van het le regiment veld-artillerie. De gewone maandvergadering van Han del en Nijverheid", Vrijdagavond onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen gehouden, werd, als wel te denken was, drukker dan gewoonlijk bezocht; immers het voorstel-Luycx tot aanvulling van art. 23 Huishoudelijk reglement met«Vrouwelijke personen, zelfstandig of in vennootschap met anderen handel drijvende, kunnen als leden der veroeniging worden aangenomenzij zyn echter niet verkiesbaar lot Bestuurslid en nemen geen deel aan de vergaderingen. Overigens genieten zy alle voordeelen en rechten der gewone leden", zou in behan- deliug komen. Bijna een vol uur werd over deze toevoe ging gediscussieerd. De voorsteller wilde bovenal doen uitkomen, dat hij het voorstel niet indiende om eenige uitspraak uit te lokken over de vrouwen-beweging, doch om deze materie in principe uit te maken, zulks met het oog op de belangen der vereeni- ging, en dat hijzelf geenszins gekant was tegen toelating van vrouwen als leden, wel tegen hun verkiesbaarstelling tot Bestuurs lid en legen hun recht om de vergaderingen bij te wonen. Na breedvoerige discussie, in welke het volledig recht der vrouw, die uls lid toe treedt, zoowel met klem werd bestreden als warm verdedigd, trok de voorsteller het eerste deel van zijn voorstel in, daarbij con- stateerend, dat deze terugneming vrijwel gelijk stond met een aanneming er van. De discussie over de toelating der vrou welijke leden, welke de vereeniging reeds de eer heeft te tellen, tot het bijwonen der vergaderingen en de verkiesbaarstelling als Bestuurslid kon door den loop der discussiën zeer kort zijn en het overige van het voor stel werd hierna verworpen met 48 tegen 5 stemmen. Hierna werd 1 nieuw lid aangenomen, waardoor het ledental is gestegen tot 434, en werden 6 nieuwe leden voorgesteld, over wier toelating in de volgende vergadering wordt beslist. Ingekomen was het plau- Krieger voor de paardentram AmersfoortSpakenburg, welke stukken voor gegadigden ter le zing liggen in het Bureau der vereeniging, Appelmarkt 15. Wij stellen ons intusschen voor, daarop te gelegener tijd terug te komen. De Voorzitter had, bij de «Mededeelingen" de zeer gewaardeerde en hier zelden voor komende welwillendheid, dank te betuigen voor de medewerking der Pers tot het wel slagen van den door de vereeniging uitge schreven étalage-wedstrijd en deelde aan gaande deze mede, dat daarvoor ook door Mevrouw Barcbman Wuytiers van Vliet een medaille beschikbaar is gesteld. Ingevolge haar verlangen kan naar deze worden gedongen in de categorien a en b 'kleeding en meubileering), terwijl de me- lailte van «Vreemdelingenverkeer" nu ver worven kan worden in de categorien ctotg. Eindelijk is omtrent de medaille van den 1 heer Burgemeester bepaald, dat deze ook kan toegekend aan artikelen van niet-Neder- landsch fabrikaat. De stembiljetten, welke óok zullen ge'.den voor de toekenning der medailles, zullen in den loop der volgende week aan de leden worden toegezonden en moeten tusschen 18 en 24 November vóór 12 uur 's middags in de bussen worden gedaan, welke worden geplaatst bij de heeren Van Duinen, Ooster veen (Langestraat) en Van Zalingeu. Zij zullen Maandagavond te 8 uur worden ge opend in tegenwoordigheid van het Bestuur en de heeren L. Houbaer en 11. Koning of, als dezen verhinderd mochten zijn, de heeren Hassing en Van Zalingen. Opgemerkt werd nog, dat ieder geheel vrij is en desgewenscht een beroeps-étaleur mag ontbieden en dat de wedstrijd wordt ge houden van 18 tol 22 November. Wellicht worden de prijzen op eenigszins feestelijke wijze uitgereikthet Bestuur heeft ter deze echter nog geen beslissing genomen. Aan het eind der vergadering sprak een der leden over oneerlijke concurrentie en vooral over bijvoegingen omtrent prijzen in advertentiën, die niet volkomen juist bleken. Het Bestuur zal de zaak onderzoeken en wellicht in een volgende vergadering aan hangig maken. We hooren daar dus later zeer vermoe delijk meer van. Herinnerd zij aan den belangrijken voet balwedstrijd om den Holdert-beker, morgen middag tusschen de A. F. C. «Quick" en «Sparta", uit Rotterdam, op het terrein aan den Leusderweg hier te houden. Amersfoort heeft reeds lang een goeden naam in de sport-wereld, nog ongerekend de enkele personen wier naam men steeds met eere genoemd ziet in elk verslag van een paardenwedren, enz. De vereenigingen uit Amersfoort worden met zeker ontzag begroet als zij deelnemen aan eenigen wed strijd. «Broederschap" en «Willielmina", »E. M. M. A.", «Quick" en »U, D. I.", ze bloeien alle. «Ajax" heeft op schitterende wijze gedebuteerd en thans is hier weder onder directie van den beer H. Dumoulin, een gymnastiek-vereeniging opgericht. De kamermuziek-vereenigiDg «Jubal" heeft gisteravond haar beslag gekregen. Haar naam ontleent ze aan Genesis 4: 21. Onder daverend applaus werd tot Voor zitter gekozen de heer A. M. Kollewijn Nz., die ook een 30-tal jaren geleden do gelijk namige vereeniging hier presideerde. Tot zijn mede-bestuursleden werden gekozen do hee ren O. Akkerman, Secretaris; L. E.D.Lan ge veld, Penningmeester, en R. J. Hoffman en J. A. Schoterman, Commissarissen, ter wijl Statuten en Huishoudelijk reglement werden vastgesteld. Ten gevolge van het aanrijden door een wagen, die moest uitwijken voor een rijtuig en daarbij tegen een met kratten beladen kar aankwam, is gistermiddag een kachel die op den stoep stond door een der win kelramen van liet magazijn des heeren Van Ruijven gevallen, heel wat schade veroor zakend. Geen verbintenis kan tot een gelukkig sa menleven leiden, als de geest van offervaar digheid en wederkeerige toegeeflijkheid ge mist wordt. De productie van alumiuin, die in 1889 op 71 ton werd berekend, is in 1900 geste gen tot 7500 ton, waarvan de helft wordt voortgebracht door de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, waar men het vooral gebruikt voor telegraaf- en telefoon- leidingen. Aan de hier en daar vernomen voorspel lingen van een bijzonder strengen winter, wordt op het platte land weinig waarde gehecht aldus schrijft het »N. v. d. D." Wat men daar in de natuur waarneemt, zou ook eerder doen vermoeden, dat de aanstaande winter zacht zal zijn. De wilde ganzen (sneeuwganzen) zijn nog niet eens naar het Zuiden getrokken, doch bewonen nog steeds hun gewone Noordelijke kwartie ren de bijen, welke tegen strenge winters instinctmatig het vlieggat in den kort vor- nauwen, om minder last te hebben van de 1 koude, hebben tot dusver die opening ge laten zooals zij wasamphibieën en insec tenlarven, welke bij verwachting van strenge koude diep in den grond gaan om hun winterslaap te houden, worden niet dieper aangetroffen dan bij zachte winters. Al deze verschijnselen doen eerder denken, aan een zaehten dan aan een strengen winter. Maar het is nog vroeg in den tijd, en het kan dus nog wel veranderen. Intusschen zijn het niet alleen buitenlie den, die zich aan weervoorspellingen wagen ook stedelingen, ja, zelfs Amsterdammers, doen dit wel eens. Een Amsterdammer heeft reeds sinds jaren aanteekening gehouden van de weersgesteldheid op de «vier Vrij dagen van Februari" welke, volgens een zeer oude traditie, liet type der vier achter eenvolgende jaargetijden aangeven. Volgens zijn aanteekeningen van dit jaar sinds half April in ons bezit zouden bet zijn; 1. een lente met weinig gure dagen; 2. een afwisselende zomer, waarin men niet over te warme dagen zou te klagen hebben 3. een vrijwel zachte herfst, maar toch ook koude dagen. Al deze voorspellingen zijn tot dusver uit gekomen, inzonderheid de tweede. Wan neer dit ook het geval zal zijn met de vierde, dan hebben wij te verwachten«een zaehten uf kwakkel-winter; een droevig uit zicht voor schaatsenrijders". Volgens de Economische europeen zijn de militaire uitgaven van Europa van 4612 rnil- lioen franc in 1892 geklommen tot 7875 millioen in 1961, waaronder 1600 millioen voor rekening van Engeland in Zuid-Afrika. De normale oorlogsbegrooting van dat land is van 794 tot 1300 millioen franc gestegen. De militaire uitgaven van de Russisch- Eransche alliantie zijn in die tien jaar 32, die van het Drievoudig Verbond 34 pet. ge stegen. Makelaar, WEVERSSINGEL No. 11, huren en verhuren van huizen. Bij eene bejaarde, ziekelijke dame uit den voornamen stand te Amsterdam wordt gevraagd een met opgewekt humeur, die haar liefde rijk wil verzorgen en tot gezelschap wil zijn, ook van de dochter des huizes, die een bedaard en zacht karakter heeft. Zij moet tevens den lust en de geschikt heid bezitten om het huishouden be sturen en toezicht te houden op het dienstboden personeel. Brieven met volledige opgaaf van con ditiën en vermelding waar referentiën kunnen worden ingewonnen, worden in gewacht onder letters W. H. bureau (oude) Amersfoortsche Courant, Kortegraeht 9. Fabriek „Iiennemerland" 17 Sept. BEKRONINGEN in 1902 14 Oct. Tafelzuren. Sausen. Tentoonstelling der Holl. Mij. van Landbouw. Gouden medaille. Internationale Voedingstentoon stelling te Amsterdam, Beide aller hoogste onderscheidingen. Zij (lie zicli per 1 Januari 1903 op aboiineeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GIUTIK. Abonnementsprijs voor het geheele land f Jf.OO per kwartaal. Proefnummers aan te vra gen bij de Agente voor Amersfoort Firma A. H. van Cleeff. Amersfoort, Vrijdag 7 Nov. 4902. Appelen f4.a f67— Peren f5.a f40.Zand aardappelen f4.80 af-'.Hoen- dereieren f7.50 a 1*8.per 100 stuks. Boter f 1.25a 1*1.30 p. k. Kippen l*0.70a f1.—. I Kuikens f 1.a f 1.30 Piepkuikens f0.30 a 1*0.60. Eenden f'0.70 1*1.— Hazen I f 1.50 a f2.—. Wilde konijnen f0.a f0.Tamme konijnen 1*0.70 a fl.50 p. st. Duiven f 0.50 a f0.6ü. p. paar. Vette varkens f0.a 10.Magere varkens f 16.a f24.Zeugen f50.a f70. Biggen f7.f12. Aangevoerd waren ongeveer150 heet. Appelen, 30 heet. Peren, heet. Klei aardappelen, 400 heet. Zandaardappelen. 8000 st. Iloendereieren, 1400 kilo Boter, Vette varkens, 30 Magere varkens, Var kens voor exportslagerijeu, 350 Biggen en 20 Zeugen. Amersfoortsche Glazenwasscherij. Fabriek van Jalouzieën ea Marquisen. Beveelt zich beleefd aan voor alle blnneu- en buitenwerk/aam lieden. Speciaal ingericht tot liet accuraat schoon maken van "Salons, Serres. Kamers, Pla fonds, Decoratie- en ander Schilderwerk. Jalouzieën en Marquisen (Amerikaansch systeem) worden spoedig in alle kleuren en in alle afmetingen naar alle plaatsen en on der alle garantie geleverd. Als boven, B. PROPER Wzn. Eenig adres: Kortegraeht 2 Onden en j ongen ma jhh-ii wordtdozooavenvoiaehononbokroomlf nlauwo nitgaro luinliovoler van doi jKlDr.llUllor ov«r Heden overleed, op den huize I «De Oorsprong" te Oosterbeek, mijne I I waarde schoonzuster de lloogwel- I geboren Vrouwe Mevrouw VAN BOKSSKLE, geb. Baronesse Van Brakell Doorwerth. Mn. Van PersynJ Amersloort, 7 November 1902. Omdat zy op eene geheel bijzondere ma nier toebereid en daarna gedrenkt wordt in een extract, dat, in de keerkringslanden u t de beslanddeelen van de koflievrueht ge trokken, aan de inoutkolïie wel den smaak en den geur der boonenkol'lie geeft, doch niet behept is met do schadelijke eigenschap pon, die alle boouenkoirio kenmerkt. Omdat, zij byzonder voor vrouwen en kin deren inzonderheid aanbevolen kan worden, als een heilzaam tegenwicht tegen hand over hand toenemende zennwachtigneid onzer bevolking. Alhier te bekomen by II. SCHIMMEL G. J de KONING, alsmede bij do Importeure voor Nederlaud en België te Rotterdam.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2