Donderdag 13 November 1902. No. 5267. 52e Jaargang. Feuilleton. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdagen Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per pest ƒ115. Advertentiön 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieeie- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buitea JHe stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Teleplioon 19. Als een goede vijftig jaar geleden een Vlissinger naar Groningen moest reizen en hij alles te werk had gesteld om aan die» tocht te ontkomen en ook de pogingen, door huisgenooten of familieleden aangewend om e?n ander de zoo lange reis te doen maken, schipbreuk hadden geleden en eindelijk, na veel wik kens en wegens, tot die reis beslo ten was, dan gebeurde het meermalen, dat in den ochtenddienst in de kerk werd gebe den voor »het Gemeentelid, dat een moei lijke reize staat te ondernemen"een paar dagen achtereen was dit stout bestaan het onderwerp van aller gesprekken en de be houden overkomst en de thuiskomst werden plechtig gevierd. Thans reist men op éen dag van Vlissin- gen naar Groningen en keert den zelfden dag terug zonder dat de naaste buurman iets bemerkt van «Ie «onderneming-', in welke niemand meer cenig gevaar ziet. Den Waleherscben boer, die een goede halve eeuw geleden le nauwer nood van zijn eiland kwam. kan men tegenwoordig ontmoeten i niet alleen to Antwerpen en Ie Brussel, maar j ook te Berlijn. Als iemand vóór vijf en twintig jaar, en veel korter nog, bij zijn vertrek uit Gronin gen zou hebben gezegd«Zoodra ik weer j te Vlissingen ben, zal ik je even zeggen of j er nog iets bijzonders is'', zijn gastheer zou i hem met groote verbazing hebben aaoge- staard en noode teruggehouden hebben een i informatie naar de verstandelijke vermogens van zijn vriend. Thans zijn de iuter-communale telephoon- gesprekken zoo veelvuldig, dat daaraan door verhoogd tarief reeds eenige beperking moest worden gesteld. Als een jaar geleden iemand gezegd had, dat over een paar jaar Spakenburg, Bun schoten en Hoogland door een tram met Amersfoort zouden verbonden zijn, menzon^ hem voor niet geheel wijs hebben aangezien. Kn toch gaat bet er nu bard op gelijken, dat ook die streek eerlang zul kunnen ge nieten van betere communicatie-middelen 1 en zal zijn ontrukt aan zijn isolement. Ingenieur A. ,1. Krieger heeft oen plan j voor een paardetram ontworpen, dat bij i morgenmiddag 12 uur voor belangstellenden nader zal ontvouwen in een vergadering, welke wordt gehouden in »De vergulde j Zwaan", hier. j Reeds zond hij aan belanghebbenden bij Schetsjes uit ilcii Zuid- Afrikaanschen Oorlog, door J> DOKTER". 4. De lieer Joubert kroeg weldra bezoek van eenige Natalsoho boeren. Dezen waren onze zaak toegedaan j en wensehteu gecommandeerd te worden, maar daartoe wilde onze Commandant-generaal niet over- j gaan. Hij antwoordde hun, dat ze met liet grootste plezier konden gaan vechten, maar dat bij niet het reclit bezat, hen daartoe te bevelen. De Natalsche boeren hadden gecommandeerd wi.- len worden om zich op die manier te kunnen ver- j antwoorden, wanneer ze ooit in 'svijands handel'. mochten vallen, 01' de Et.gelschen die verantwoor- ding als voldoende zoude hebben aangenomen, be- j wijfel ik evenw.l tcn zeerste. Toon de werkzaambedeu van den generaal waren j afgeluopen, deed zich iels voor, dat bij mij nu nog de lachspieren in beweging brengt, telkens als ik or aan denk. Do generaal verliet liet kantoor op 't oogtnblik, I dat ik met een glas bij de wnterkrnan stond. Door het volo praten waa onze Commandant-generaal dorstig geworden en verzocht mij, hem een glas wa- ter te geven, waaraan ik dadelijk voldeed. Terwijl hij bezig was, het glas leeg te drinken, viel zijn oog toevallig op een klein huisje, dot s -liter het huis stond, waarover ik zoocveu geschreven heb. liet huisje bad zulk een kenmerkend voorkomen, dal ook de g-neraal dadeljjk begreep, waarvoorhetdiendo 'leze onderneming een circulaire met begroo- I ting van onkosten en een situatie-kaartje. Alleen een paardetram is bereikbaar en I in lengte van jaren voldoendeeen stoom tram zal door verschillende oorzaken tal van bezwaren en grooten tegenstand ontmoeten, terwijl aan clectrisch bedrijf niet kan wor den gedacht, èn door de hooge kosten èn wegens hei beperkte verkeer. Voor den aanleg en de exploitatie is slechts een bedrag van 1' 125000 benoodigd en in dien nu een Maatschappij in het leven kan geroepen, lie over een kapitaal van f50 060 kun beschikken, dan geven Provincie en Rijk zeker wel subsidie en kan de onder neming tut stand komen. Het vervoer van gemiddeld 60 pas sagiers per dag a f0.20 levert per jaar opf4380. Het ligt in de bedoeling, behalve de speciale goederen-trams, vier ritten per dag in beide richtingen le doen. Des Zondags zal slechts gereden wor den tot Den Ham. De bestel- en vrachlgoederendien- slen, op f 10 per dag geraamd, geven per jaar1'3650. Het vervoer der poststukkeu geeft zeker minstens1 300. De reclame zal wel opleveren f 2U0. De paanlenmest brengt op f 90. Totaal bi'uto-ontvangst per jaar geraamd opf8620, op 12 per dag en per Kilometer, een waar lijk zeer lage raming als men nagaat, dat de in du bijlage genoemde '19 trams een opbrengst hebben van 19.23 (Uireclll-Zeist) tot 1'2.55 (Zutphen-Warnsveld) terwijl de Amersl'oortsche tram, ondanks haar aanvan kelijk bezwaarlijke exploitatie, van 1 Sep tember 1901 tot 1 September 1902, nog circa f 9 per dag en per Kilometer maakte. Do jaarlijksehe bedrijfs- en iustandlioudings- koslun worden in de bijlage berekend op fölJOÜ, zoodat daarbij een winst gemaakt wordt van f2020, of 4°/„ ongeveer van bot maal schappelijk kapitaal van f50000. Goede verwachtingen mogen gekoesterd van liet vervoer zoo van personen als van goederen. Zoo brachten de beide tollen in den Bunschot,erweg over 19'1 op f1625 en de tol in den weg van Amersfooi t naar Den Ham over het zelfde jaar f2U07en men bedenke eens, dat het zielental in de streek, welke in verbinding wordt gebracht mot Amersfoort, rond 5000 bedraagt. Van het gewone goederenvervoer, dat naar de betrokken streek thans per as plants en bij ging hel binnen. Hij was nog maar zeer kort daar, te kort volgens mij voorde bewerking,die men gewoon is daar te verrichten of bij vliegt, nog niet eens behoorlijk gekleed, er weder uil, tegelijkertijd naar zijn als adjiuiantdienstdocndensehuonzoon roe pende ..Abrniii maak gauw! Onze mcuseben ismet die Kiigelschen un mekaar." Hoewel dit een gebeurtenis was, die onder de be staande omstandigheden verwacht kon worden, ver- baasdo liet ons allen dat de generaal op zulk een plaats, als waar bij zich bevonden had, daarvan be wust was geworden. We vroegen hem line bij bet wist en hij zeide toen, dat wij het waarschijnlijk niet hadden geboord, maar hij bad duidelijk eeu groot aantal scholen gehoord, hetwelk bij daaraan weet, dat liet huisje als een soort resonator werkte. Terwijl alles verward door elkaar liep om den ge neraal te helpen zoo spoedig mogelijk te vertrekken, ging ik hot huisje binnen om to trachten óok de scinlen te hooron, en werkelijk duurde liet lang of ik boorde duidelijkHom, bom, bom In in ij u baast om deu generaal vau mijn bevin ding rapport '.o doen, liep ik hem bijna om loon hij nog even iets uit liet telegraafkantoor ging halen. Ik'verleide hom de schoten óok te hebben gehoord, en dal bet niets anders konden wezen dan (le 3.7 c.m. maxims, welke later door de Engelselien „poru pom's" werden genoemd. De generaal werd bierdoor nóg haastiger, behandelde eenige lui, die hem wilden spre ken zeer onvriendelijk en reed in vliegende galop het dorp uit iniar do posities door de onzen iuge- miei), en waar men dii heeft, ontbreken «Ie opgaven, doch het is zeker niet onbelangrijk, terwijl men het jloor zoogenaamde ïbestelkaarten" (boodschaps- kaarten, ingericht als briefkaarten met be taald antwoord, die tegen posttarief door het tram-personeel worden bezorgd en geretour neerd of door de tram-directie kosteloos wor den bezorgd, mits zij de vracht der bestel ling geniet) tot grooter ontwikkeling kan brengen. Men denke aan het veevoeder en aan de honderden zaken van dagelijksche behoefte, die thans uit Nijkerk worden be trokken en, bii gemis van concurrentie, in den regel zeer duur worden betaald. Te Nijkerk is men dan ook nu alreeds niet te best te spreken over die tram men gevoelt daar, dat Bunschoten en Spakenburg te Amersfoort zullen gaan markten en win kelen. liet lidkft dan ook in de bedoeling, agenten voor het bestel- en vrachtgoederen vervoer aan te stellen en, behalve de gewone goe- deiendiensten, nog te Spakenburg gelegen heid te geven, dat, op verlangen, extra- goederentrums, zelfs met twee aan elkaar gekoppelde goederenwagens, kunnen rijden, waardoor tot 6000 Kilogram vracht ineens zal kunnen worden vervoerd. De aanvoer van zeevisch te Spakenburg is vrijwel gelijk aan dieri te Volendam. Volgens liet verslag van den staat derNedorlandsche zeevisscherijen over 1901 bedroeg hij voor Spakenburg: Haring 57 920 tallen!*) f 43 722.50. Spiering 6 425 K. G. 1401.00. Bot 293 600 K. G. 61 787.50. Ansjovis 83 200 honderdtallen 44 036.00. Aal 44 083 K. G. „10121.04. Garnaal 6 475 manden 488.50. Noordzeovisch 325.25. Totaal opbrengst f161 882.69. voor Volendam 50006 tallen(*) f 56680.50. 326O50 K. G. 18975.00. 74 300 IC. G. 12 678.70. 22480 honderdtallen 10408.00. 171 675 K. G. 57459.80. Garnaal 2 668 manden 1910.10. Nest 35 960 manden 7439.50. Noord zeevisch o i»i i9 200 stuks. 525.56. 1 Haring j Spiering Bot Ansjovis Totaal opbreugst f166 07216. j Hierbij zij opgemerkt, dat een verbinding van Volendam met het spoorwegnet verze kerd is en weldra wordt aangelegd. Dat in de streek zelve het hooge belang ep groote nut der ontworpen tramver'oinding wordt erkend, mag wel hieruit blijken, dat de concessie op zeer welwillende voorwaarden is verleend en dat 0. m. geheele vrijdom van tolrechten op de betrokken Gemeentewegen is gegeven. Verder kunnen de Gemeente raden thans niet gaan, tenzij de boeren en de visschers zeiven het voorbeeld geven en aandeelen nemen in de maatschappij. Gaat het particulier initiatief ook hier vóór, en blijkt daardoor de instemming welke de nieuwe verbindingsweg naar de handelscentra voor de betrokkenen heeft, dan kunnen de Gemeenten bij dit goede voorbeeld niet ach terblijven, dan zallen zij stellig financieelen steun verleenen en dan volgen Provincie en Rijk. Op de allereerste plaats dient dus een comité gevormd en moeten de bij de onder neming groot belang hebbende bewoners der betrokken streek aandeeltjes nemenzij kunnen dit, er is daar geld in overvloed de vraag echter is, of zij deze «nieuwigheid" zullen willen steunen. Jaren achtereen zijn de plattelandsbewoners niets anders gewend dan hun karretje, dat op den marktdag naar Nijkerk of Amersfoort reed om daar voor een heele week tegelijk itikoopen te doen; ze zijn ook tevreden met de hoog-primitieve postbestelling, enz. De melkopbalers van de boterfabrieken sjokken dagelijks met hun met twee paar den bespannen wagen op en neerde school kinderen moeten, zelfs in 't guurste weder, maar zien hoe ze den dikwijls langen afstand naar school afleggen. De visschers, thuiskomend van de vermoei ende vangst, jagen, in stede van te kunnen uitrusten, hun paarden tot het uiterste om toch maar vlug de versche visch diep het binnenland in te brengen. E11 als de tram er zal zijn, heeft al die opolfering van tijd en geld niet meer noodig. De tram vervoert in ongeveer een uur de Spakenburgsche huismoeder, die een of ander noodig heeft voor haar huishouden, naar Amersfoort en zij kan daat beter en goed- kooper inslaan dan op haar dorp (de petro leum is daar bijv. een cent per Liter duurder dan hier)de tram vervoert voor luttel be drag de melkbussen en de boter, en de paar den der fabriek kunnen worden afgeschaft of althans verminderd. (De heer Knottenbelt, te Barneveld, kon, sedert de locaalspoor werd geopend, reeds 3 paarden afschaffen, hetgeen hetn zoowat een f800 per jaar minder doet uitgeven)de Spakenburger visscher zet zijn vangst in de tram, evenals de Katwijker zulks reeds lang gewend is te doen, gaat er mee naar het dichtst bijzijnd spoorweg- station en spaart zoodoende heel wat tija; en tijd is ook voor hem geld. den. 1 dag krijgsraad 2011 hou- 1 ui. paar Natalsche boeren, minder zenuwachtig, kouden zich maar niet begrijpen, datdc schoten wel in 't huisje, maar niet daarbuiten geboord konden worden, en als ccbtc Boereu wildeze daar het hunne van hebben. Ze gingen het huisje binnen, en kwamen cr la chend uit. „Wel, vroeg ik, heb jullie nu ook de scho ten gehoord?" Als antwoord vertelden ze me nu, dat liet geluid daarbinnen zijn oorsprong had. De opening kon n.l. door een scharnierend deksel ge sloten worden, en daar dit deksel overeind stond en het nogal winderig was, werd dit telkens trillend tegen den wand gedrukt en dit veroorzaakte hel ge luid, dat wij voor kanonschoten aangehoord hadden. De twee boeren vonden dus de overhaaste aftocht vim den generaal bijzonder vermakelijk, en waren zoo goed, tegen mij op te merken „Ja. jong, ons merk, jij kon tlio Eogclsche huisjes nog niet, maar hulle is schnaaksche dingen, bulle jaag voor die Ge neraal, dat die stof zoo slaat." Den volgenden ochtend ontmoette ik generaal Joubert, die nog den avond van dien „gcwichtigen" dag was teruggekomen. Een vernietigende blik was mijn belooning voor de opheldering omtrent de luuxim-sehoten en de paar keeren. ('ie ik later met hem in aanraking kwam, kon ik mij niet bijzonder beroemen op een erg vriendelijke behandeling. Ouzo werkzaamheden te New-Caslle waren afge- loopon en voorioopig gingen wij naar Volksrnst terug. I)nar aangekomen, lag er voor mij oen briefkaart, die mij meldde, dat mijn broer, dien ik ziek bad achtergelaten, door den dokter was opgegeven en bij- 1 zonder slecht was. Ik vroeg en kreeg verlof en na dat ik omtrent de zoeklicht-installatie orders had gegeven, vertrok ik naar Pretoria en verliet zoodoende voor eenige weken het strijdperk van den oorlog. In 't begin van November kreeg ik een telegram van den machinist, die te Volk-rust was acliterge- bicven, dal de zoeklicht-installatie eindelijk bovenop I Molskup stond dit deed me bijzonder veel genoegen. 1 Elke week bad i1: e,;u telegram gezonden ,,Is iu- I stallatie roods op berg?" en eiken kcor ontving ik het antwoord..Nog niet." Mijn broer was herstellende en er bestond dus geen I reden meer, langer te Pretoria te blijven.Nadc 1100. dige dingen, als mes, vork, lepel, beker en bord, te hebben aangeschaft, hetgeen ik gedurende de dagen, reeds in 't lager doorgebracht als niet overbodig had letreu kenneu, vertrok ik den lstcn November'soch- tends 6 uur naar "volksrust, waai ik. s avondsom 10 uur aankwam. Hoewel ik wist, dat de chef der veld- telegraphie reeds eenige dagen geleden naar Lady- smith was vertrokken, hoopte ik toch, dat er een veldtelegraafpost achtergelaten was, waar ik zou kunnen overnachten. Dit was niet het geval, zoodat cr niets anders overbleef clan in een leegen passa- giorswagen te gaan slapen. Den volgenden ochtend ging ik in het hotel ontbijten en zocht daarna den stationschef op 0111 heui te verzoeken mijn paard af te laden, dat ik uit Pretoria had meegebracht. Het vervoer per trein was in die dagen erg druknog altijd werden Burgers met hun paarden aangevoerd, terwijl ook al de „kost" voor de commando's in Na- tal langs den spoorweg verzonden werd. Dikwijls heb ik toen het personeel der Z. A. S. M. bewon derd 0111 hun geduld, hur. tact om met de Boeren 0111 te gaan, en hun ijver en bun geschiktheid om voor eon goregelden loop der zaken te zorgen. Zoo spoedig mijn strijdros uitgeladen was. zadelde ik liet op, en hoewel ik daarin niet bijzonder ervaren was, ging dit vrij goed. Een ander ding was het echter, boven op dat paard te komen. Het dier bad namelijk de gewoonte-, zoodra men den voet inden stijgbeugel zette, er bliksemsnel vandoor te gaan. Dit mag misschien voor een bijzonder geoefend ruiter tui niet zoo'n groot bezwaar zijn, maar ik heb nog altijd bet idee, dut men minstens een paar jaar in een paardenspel in deu leer moet zijn getveest om bij een snelloopend paard iu den zadel te komen. Gelukkig waren er een paar lui bij de hand om mij te helpen; een iyeld het paard bij den teugelende ander ging aan den rechter stijgbeugel hangen, ter wijl ik bij den linker opklouterde. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1