Donderdag 20 November 1902. No. 5270. 52e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. firma a h van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.-15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/-1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Teleplioon 19. K E N N 1 S G K V f N G E N. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter lcennis van belanghebbenden, dat door den heer Commissaris der Koningin in deze provincie ook voor hot seizoen 1902—1903 con senten worden afgegeven tot uitoefening der visschory onder het ijs met alle geoorloofd vischtuig. Amersfoort, den 19. November 1902. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER 0n WETHOUDERS vau AMERSFOORT, doen ie weten dat door den Ruad dier Genioonie in zijne ver gadering vun den 18. November 1902 is vastgesteld de volgende verordening: Verordening, krachtens art. 29 der Leerplichtwet voor do Gemeente Amersfoort, Artikel 1. De ambtenaren der politie zijn gemachtigd een kind, vallende onder do bepalingen der Leerplicht wet en dal zij gedurende de schooltijden op den openbaren weg aantreffen, te brengen naar het Hoofd der school lot welker leerlingen bet kim. behoort. Artikel 2. De ambtenaren der politie maken van deze be voegdheid geen gebruik, wanneer het kind hun een bewijs vertoont, waaruit blijkt of zich bevindt in gezelschap vau eon volwassen persoon, die verklaart dat bet een geldige redenen vuu, of verlof tot, tijdelijk schoolverzuim heeft. En is hiervan afkondiging geschiedt waar het behoort don 19. November 1902. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Do Secretaris, WUIJTIERS. B. W. Tu. SANDBERG. Ds. W. J. Mansse» J. C.zn., Evang. Lutlierscli predikant to Zaandam, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefe ning in de Luthersche kerk Itier. De agent der Bijbel-vereeniging voer Bra bant en Limburg, de beer L. Smallegange, hoopt hedenavond half acht in »De Zaaier" hier mededeelingen te doen over den ar beid dier vereeniging. Behalve de reeds Dinsdag vernielde adres sen waren sedert de vorige Raadszitting ingekomen van Gedeputeerden goedkeurin gen op do Raadsbesluiten tol regeling van bet salaris van onderwijzend personeel en dankbetuigingen van den Havenmeester en den Adjunct-archivaris voor de toekenning van hoogor salaris alle voor notificatie. De heer Gerritsen verzocht voorlezing van de adressen van de Commissie tol wering van schoolverzuim en van den Amersfoort- schen Bestuurders Bond, waaraan werd vol daan. Uit eerstgenoemd adres bleek o. a. dat schoolverzuim dikwijls veroorzaakt wordt door gebrek aan kleeding, maar vooral aan schoeisel en om nu door de Commissie voor Kindervoeding naast warm voedsel aan arme schoolkinderen ook schoeisel te kunnen doen vc -strekken, heeft deze commissie in de vorige zitting een adres ingezonden, hou dende verzoek het subsidie te willen verhoo- geri tot t'200 of meer. l)it adres werd in handen gesteld van B. en W. om prse-advies en de Leerplicht-commissie zoowel als de A. B. B. gaven nu adhtesie aan (lat verzoek. Nadat de Voorzitter bad meegedeeld, dal het verzoek om honger subsidie aan de orde zou worden gesteld zoodra de Gemeente- begrooting definitief is goedgekeurd en de heer Gerritsen dank had betuigd voor de inlichting, werd overgegaan tot behandeling van punt 1 van den Beschrijvingsbrief (be schikking aanslagen Inkomstenbelasting) dat werd aangenomen z. d, of h. st. Punt 2 (request Van Schaik) gal' eenige d iscussie. De heer Kleber herinnerde dat de stuk ken daarover, als van persoonlijken aard, vertrouwelijk waren, doch vroeg of er be zwaar tegen was, de adviezen thans in het publiek te behandelen waar adressant zyn request zelf publiek eigendom maakte. Waar hij vier jaar de betrekking bekleedde, zou het wat vreemd zijn, de zaak zóo ineens te ter- mineeren en zou het den schijn kunnen krijgen alsof de Raad de kastanjes voor iemand anders uit het vuur had gehaald. Nadat de Raad verklaard had, ditmaal geen bezwaar te hebben tegen openbare behande ling eener personeels quaestie, vroeg de heer Kleber op wiens advies de heer Van Schalk 1 November 18'»8 is benoemd; hijzelf ver klaart thans, onbevoegd te zijn, doch in zijn plaats is nu iemand benoemd die evenzeer onbevoegd is. De heer Celcsse, Wethouder van onderwijs, herinnerde dat destijds op de aanbeveling waren geplaatst de architecten Kroes en Van Schaik en dat de Raad den laatste benoemde. Er hebben zich thans omstandigheden voor gedaan, die liet gewenscht maakten, een ander te benoemenwelke die zijn, is beter niet in het openbaar te zeggen. De heer Gerritsen meende, dat B. en VV. den heer Van Schaik eervol ontslag hadden moeten verleenen alvorens den lieer Ouwer- kerk te doen benoemenadressant las ge heel onverwacht uit de courant, dat hij na vier jaar dienst opeens niet meer werd ge continueerd. Spr. wilde niet terugkeeren op het Raadsbesluit, doch meende dat de Itaad wel eenigszins in een impasse is gebracht. Toen de Inspecteur in 1901 meende, dat adressant niet behoorde gecontinueerd te worden, hadden B. en W. aanstonds moe ten voorstellen hem eervol ontslag te ver- leeneu en daarmee niet zoo lang moeten wachten. Spr. achtte het niet goed, dat adressant zijn request door de pers weieldkundig maakte, doch vond het zeer juist dat de lieer Kleber thans openbare behandeling verzocht om den schijn van elke machinatie ie vermijden. Wethouder Celosse antwoordde, dat er geen sprake kon zijn van eenig ontslag, doch dat adressant daar nu op aandringt (voor het overige onverstaanbaar, zóo dat de heer Kleber, die vlak over spr. zit, moest vragen wat blieft u Het eervol ontslag werd hierna z. h. st. verleend. De punten 3 en 4 (Reglement Brandweer), 5 (Reglement van orde voor de Raadsver gaderingen), 6 (verhuring woning Kamper binnenpoort 1). 1 (in gebruik geven vvusch- huis aan «Kindervoeding"), 8 (helling straat rechten), 9 (conferentie met den Minister van Binnenlandsche Zaken over de Hoogere Burgerschool), 10 (salaris-regeling mej. J. F. Bui tenhuis) en 11 (subsidie en leening Am bachtsschool) gaven geen aanleiding tot eenige discussie en werden, gelijk we Dinsdag reeds meldden, alle z. h. st. aangenomen. Bij punt 12 (verordening Leerplicht) zeide mr. Prikken, zich volkomen te vereenigen met de motieven door den Arrondissements- schoolopziener aangevoerd, doch vreesde dat de geheele verordening een doode letter zou worden als de slot-alinea van art. 1 behou den bleef (deze luidde: De ambtenaren van politie zullen bierbij optreden met zachtheid I en beleid en in geen geval geweld gebruiken). I Als zulk eeu spijbelaar nu eens niet wegloopt zoodra hij een agent ziet en dezen kalm I aanhoort en tóch niet naar school gaat, wat j dan vroeg spr. Dat kind naar school bren gen, mag de agent niet. Een zedekundig betoog op straat heelt, naar spr. meening, weinig waarde en het kind, dat tegen den wil der ouders de school verzuimt, moet desnuods tegen zijn wil door den beambte naar school geleid kunnen worden, anders Schetsjes uit den Zuid- Afi'ikaanschen Oorlog, door DOKTER". Omtrent middernacht kwamen wij bij hctBethle- liem-lngerhot kanon cn liet wagentje werdon uit gespannen on onder hot inatste voor den adjudant en mij „kooi gemaakt". Helaas, vun slapen kwam vooreerst nietsreeds lang ha l een donderbui ge dreigd en nauwelijks lagen we onder onze kombaar zen of we luidden de poppen aan 't dansen volop regen en wind. Do regen werd onder het wagentje- doorgejaagd ik lag aan de windkant en niet lang duurde het of mijn dekens waren doorweekt. Het beste was. d. odslil Ie blijven liggen om zoodoende het natte gedeelte tot eon zoo klein mogelijk opper- lak to beperken. Na een uur was de bui overgedreven den de sterren weder aan dun hemel. Bij hot aanbreken van den uag moest weder wor den ingespanneu i scbitter- moesten lianst maken, daar is de verordening doelloos. Spr. zou willen lezen«Genoemde ambtenaren zullen optre den met zachtheid en beleid en, indien dit niet baat, het kind ook tegen zijn wil naar hetHoofd der school geleiden". De Voorzitter merkte op, dat dit in den aanhef van het voorstel is aangeduid en dat geen geweld tnag worden gebruikt. Mr. Prikken repliceerde, dat zulks niet blijkt uit de verordening. Wat is geweld? In ieder geval mag de beambte het kind niet aanvatten. De beer Gerritsen was het volkomen eens met mr. Prikken, doch wilde de toevoeging «beleid" schrappen. Dit toch staat in de Algeineene instuctie der agenten van politie. Beter is 't nog, de geheele alinea uit te lichten. De beer Van Esveld achtte zulks volkomen juist en meende, dat mon iets moest over laten aan den tact dezer ambtenaren. Arts Jorissen moest tot zijn leedwezen tegen het ontwerp stemmen vooral omdat zulke jonge kinderen niet in aanraking mo gen komen met de politie. Wie een geldige reden van schoolverzuim heeft,zal nietsdoen, doch de overige zullen zich in wilde jacht begeven met de politie. Als bovendien de ouders bang zijn voor boete, enz., doen zy het best en verstandigst door aan de politie te verzoeken, toezicht op dergelijke bengels te houden, waardoor dezen ook eerder worden betrapt- De Voorzitter merkte hiertegen op, dal de agenten niet bevoegd zijn, tusschenbeide te komen en wel degelijk door een verordening 1 moeten bevoegd verklaard worden. Arts Jorissen meende, dat het doel wordt voorbijgestreefd. De agenten zullen kinderen naar school leiden die wettige reden van schoolverzuim hebben, want hun verlofbriefje is natuurlijk weg, althans niet in bun bezit. Do heer Kleber verwachtte niet veel heil van deze verordening evenals van zoovele die in onzen wettenzieken tijd worden ge maakt. Spr. was bet volkomen eens met arts Jorissen, dat de kwaadwilligen wel zullen zorgen zich uit de voeten te maken zoodra zij een agent waarnemen en was het even zeer eens met mr. Prikken, dat de slot-alinea moest vervallen; zulke bengels kennen de verordening op hun duimpje en zeggen tegen den agent die hen aanhoudtblijf van mijn lijf; geweld mag je niet gebruiken. Do Voorzitter herinnerde er aan dat de verordening is ontworpen opdat goedgezinde ouders niet onschuldig worden beboet. koude, 'lat liet kanon nog dezen (lagopgesteld werd. Hij zou namelijk Inricht ontvangen hebben, 'Jatde Kiigolschcu binnenkort wilden trachten, uit Lady- sniilh door te breken; een konvooi wagens kon men duidelijk gereed ïiou slaan n nu moest er gepro beerd ivorden. deze mot groot kanonvuur ie verme- ^\Vo. waren reeds om -1 uur in den ochtend weder Oii weg. Bijzonder opgewekt voelde ik mij met; ik was aan don linkerkant nog doornat en had een vreesdij keu honger. Bij het volgende lager word we der uitgespannen en het pas gebruikte span door eeu versolt vervangen. Terwijl men hiermee bezig was, klom ik van mijn paard on giug op deu grond liggen rusten, met mijn linkerzij naar do zon toe oin te drogen. Een groot aantal Vrijstaatsche bur gers, die nog geen Long Tom hadden gezien en dus erg nieuwsgierig waren, kwamen kijken. Aan vragen geen gebrek. „Hoe ver skiet die kanon?" „Ongeveer 6 Eug. mijlen." „Hoeveel uur te peerd is dat?" „Een uur." „Mastig is dat alles; ekke het gedenk, die ding skiet wel 5 uur te peerd?" „Dan heelt u verkeerd gedacht." „Alle. werld; jij is oen Hollander, nch nou, as die koël uie reek wil gaan nic, zal jij hom wel reoh vloek, nek Ik begon bijzonder veel lust to krygon, den on dervrager „krom te vloeken." maar bedacht intijds, dat liet beter zou wezen te wezen te prediceren een kop koffie te krijgen. Ik vertelde oom, dat ik hon ger had en ook „banjak" blij zon wezen met een kop koffie. Onze vriend begon nu dadelijk zijn excu ses te maken, dat hij ons niets had aangeboden; hij had de gowoue beleefdheid vergeten door het kanon enz. De adjudant en ik werden in ue (ent genoodigd en op koffie en beschuit onthaald, waar door honger en slecht humeur weldra verdwenen. Om -1 uur 's middags kwamen we op den berg, waar Long Tom moest worden opgesteld waarach ter het Harrvsmith-eoinmando zijn lager had opge slagen het platform was reeds een paar dagen vroe ger gereed gemaakt en we begonncu dadelijk inet Se opstelling van hot kanon. Ik informeerde eens, waar Ladysmith lag, cn vernam, dat het dorp juist achter don kop lag, die we voor ous hadden, bohuins vóór ons lag de berg, die door ons I latkop cn dooi I de Engelsehe Waggon's lull genoemd werd e.i wunr zich eeenra Camp bevond. l)e Engolscken waren druk bezig, met overal ver schansingen op te werpen en het verwonderde mij ten zeerste, dat de Long Tom, die opBulwana stond, deze werken niet onder vuur nam. Trouwens hetge- hecle beleg vau Ladysmith was een aaneenschake ling van fouten; allen die deu31sten Octoberbij hol gevecht van Modderspruit tegenwoordig waren, ver klaarden, hetgeen later door den vijaud zelf beves tigd'is, dat we dien zelfden dag hei dorp zonder veel moeite kaddeu kunnen nemen. De Engelschon wa ren dien dag geheel uitgeput en gedemoraliseerd, maar onze generaal stelde ziek tevreden met alleen de koppen bij Ladysmith te bezetten. Ook werd hot dorp niet dadelijk "totaal ingesloten, maar werd liicr- moe een dag of zeven gewacht, waarvan de vijaud gebruik maakte om jn scheepskauonuen met am munitie per trein in te voeren. Hierover waren vooral do Vrijstatcrs zeer onte vreden zij beweerden, dat men zonder moeite de spoorlijn had kunnen opbreken en zij hadden zich dan ook hiervoor aangeboden, maar eeu weigerend antwoord bekomen. Toen Ladysmith geheel inge sloten was, liet men toe, dat de vijand zijn posities bij Ladysmith versterkte eu feitelijk onneembaar J maakte. Een 2',. maand daarna begreep men dat liet voor ons noodzakelijk was, Ladysmith te nemen j on mon deed den lOden Januari 1900, behalve op andere versterkingen, ook een aanvul op bovenge- noemden Platkop met een voor ons zeer nadeclig J gevolg. Van dit gevecht hoop iklater melding maken, j Er werd door den heer Leon eu de artilleristen druk aan de opstelliug van het kanon gewerkt, ter- wijl (te Boeren de schans opwierpen. De zijde, naar het kanon gekeerd, werd opgebouwd I door middel van met zand gevulde wolzakken, twee J boven elkaar, waartegen aan do voorzijde zand ge- I worpen werd, terwijl de geheelo schans aau den bo- j vensant werd afgedekt met gevulde zakken van de gewone groottede geheele hoogte der sohans bc- droeg daardoor ruim 0 voet. Tegen middernacht waren we met de opstelling i van Long Tom gereed, Deu volgenden dag was het Zondag; ook in den I oorlog werd deze dag door de Boeren zooveel moge- lijlc in eere gehouden, zoodat er niet geschoten werd. Hoewel de schans nog lang niet voldoende dikte bezat, meenden de Boeren, dat zij sterk genoeg was en weigerden er verder iets aan te doen. We kre gen bezoek van don kapitein der artillerie Pretorius en eerst nadat deze den commandant van het Har- rysmith-lugcr gezegd had, dat hij niet zou toestaan, dat er met het kanon geschoten werd vóór men de schans dikker had gemaakt, kreeg men de Boeren er toe,' weder aan het werk te gaan. Deu geheelen naclR werd tan de schans gearbeid en Maandag morgen (27 November) bleek zij dik genoeg. liet kanou werd in batterij gebracht, ammunitie bij bet kanon geplaatst en weldra suisde de eerste granaat door do lucht. We hadden „doel gevat" op het zinken kamp (dit werd zoogenoemd, omdat het bestond uit van zinken platen opgebouwde huizen) dat uit onze positie duidelijk te zien was. Het bleek, dat men den afstand te kort had geschat, althans van den granaat werd niets gezien en wo hoorden alleen het barsten. Het tweede schot was beternu barstte de granaat midden in het kamp, zoodat uien de z'.nkenplateu zag waaien. Nu geprobeerd, of we de Dngelschen op Platkop geen pleizicr konden doen eu reeds na bet tweede schot was er geou Engelsch- uiuu meer te zien. Dien middag kregen we bezoek van de lagers, waar men de achterzijde van den kop kon zien en de bezoekers vertelden, dat de Engel schon htm gedeeltelijk opgeworpen schansen inden j steek hadden gelaten en achter de kransen gevlucht I We lachten hartelijk, maar dachten niet, dat wij een paar dagen daarna de Engelschen in de gele genheid zo"den stellen, zich over ons vroolyk te 1 maken. Het verwonderde ons wel, geen vuur terug te kriitren. maar luim- lii'ui-wn ik dat on krygen, maar later begreep ik, dat o nog niet klaar w vrienden

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1