ALKMAAR. HIEUW WIJS. SPEELGOED. NESENBERBND'S Cacao en Chocolade, Advertentiën. JAM-SOORTEN De heer Kleber kon maar niet grifweg gelooven, dat de ouders werkelijk zoo on- schundig zjjn en herinnerde er aan, dat we hier in Nederland zijn on niet in Pruisen. De heer Van Esveld vereenigde zich vol komen met het ontwerp, doch wilde even zeer de slót-alinea van art. 1 weglaten. Het trok meermalen spr. aandacht, dat zooveel schoolplichtige kinderen gedurende den schooltijd langs de staat zwerven. Wel zal zoo'n spijbelaar eeDS op tien loon gaan zoo dra hij een agent ziet, maar nat doen de dieven ook en toch wordt er wel eens een gevat en in ietier geval zal het oen drang zijn voor ouders en scholieren om wat voor zichtiger te zijn. De heer Celosse^ Wethouder van onder wijs, zeide nog dat het ontwerp óok is ge maakt voor minder belangstellende ouders die de hand lichten met de Leerplichtwet. Ook naar spr. meening zou de slot-alinea beter kunnen uitgelicht en hij houdt er zich van overtuigd, dat de verordening vrucht dragen en het schoolbezoek in de hand wer ken zal. Nadat de Voorzitter had meegedeeld, dat B. en W. het voorsiel-Gerritsen (uitlichten slot-alinea) overnamen, werden de beide arti kels verordening goedgekeurd z. h. st. en de geboete verordening aangenomen met 11 tegen 2 stemmen (tegen de hoerenarts Jorissen en Kleber). Over het aangaan eener31.'2°/0geldleening van f14000, in hoogstens 35 jaar te amor tiseren, werd hierna besloten z. d. of h. st. Bij liet laatste punt (crediet f300 voor opheffing der tollen in den Arnhemschen straatweg) vroeg de heer Kleber waarom in de stukken wordt gesproken van den »weg van Arnhem tot Ba voort", waarop de Voor zitter antwoordde, dat die weg zoo heet. Arts Jorissen vroeg of de afsluiting aan den Risschopsweg bij den tol voorde Aldegonde- straat behoor Je; men had spr. geïnformeerd, dat dit een particuliere tolboom is. De Voorzitter antwoordde, dat die afsluiting hij den tol behoort en is aangebracht om rijden te voorkomenwordt de tol opge heven, dan vervalt ook die tolboom. De spr. dankte voor de inlichtingen, de heer Gerritsen juichte de in uitzicht gestelde opheffing dezer tollen zeer toe en dé Voor zit sloot"hierop de vergadering. Tot Hoofdbestuursleden van »Ornitophilia" zijn herbenoemd «Ie beeren G. J. A. A. baron Van Heemstra en C. M. H. Kroesen, die zullen optreden als Voorzitter en '2e Secre taris. In den ouderdom van 75 jaar is te De Steeg overleden jhr. L. ridder Van Rappard, oud-generaal majoor der cavalerie. Mei. L. M. Boukamp slaagde voor de acte vrije- en ordeoefeningen gymnastiek. Ondanks de snerpende koude hebben de jongedames C. Braums, M. C. J. A. Brandsen, N. H. G. W. Celosse, G. M. W. Celosse, G. J. C. van der Eist, M. de Haas, M. Hamers, M. C. Heyligers, G. C. G. Hubers, H. C. C. de Jager, B. KerkhofT, C. Kleber, J. Kleber, M. S. E. van Kuijk, J. Kuiper, C. Moll, M. G. Onnes, M. E. van Ruyven, M. Schwcm- mer. S. Sinnige, H. Storm van Leeuwen, M. Toebosch, C. J. Wentzel en M. Wernas hun inzameling gehouden voor het generale Boeren Hulp-fonds. Als deze of gene om een of anderereden zijn penningske nog niet offerde een groot bedrag wordt volstrekt niet verlangd dan zeude hij zijn uydrage alsnog aan een der collectanten. Men is bezig dun Vlasakkerweg in een boulevard te herscheppen, door er hoornen langs te planten. 't Is wel te hopen, dat ze daur aanslaan. Kolonel G. J. W. Koolemans Beynen, com mandant van het 5e regiment intanierie, be- zich heden naar l'trecht ter inspectie van het 5e bataljon. De cursussen tot opleiding voor den graad van sergeant en fourier en tot dienstdoend officier zullen hij hot 5e regiment infanterie op 1 December een aanvang nemen. Van de bataljons van het 5e regiment hier zullen manschappen worden gedetacheerd te Loeuwarden waar, door geringe sterkte van het blijvend gedeelte der lichting 1902, de diensten niet behoorlijk -kunnen worden bezet. Of 't hier dan zooveel beter is? Zouden nu werkelijk al de mooie étalages hedenavond worden weggenomen, of zouden de magazijnhouders, nu het weder wat zach ter wordt, de velen, die om de koude thuis bleven en al het moois nog niet zagen, in de gelegenheid willen stellen te genieten van de ongodacht en onverhoopt fraaie uitstallingen Maar wellicht bederven de veelal hoogst kostbare artikelen door het nu al drie dagen liggen in de toonkasten. -%iS We willen lezeressen en lezers nogmaals aanraden de mooie kasten eens te gaan be wonderen. Ze zijn een koude neus en een paar koude ooren overwaard. De taak van Bestuur en leden der vereeni- ging «Handel en Nijverheid'' om de prijzen toe te kennen, zal een hoogst moeilijke zijn. Hopen we, dat alle leden hun stembiljet ten inleveren dan wordt die taak veel ver licht en is te gelijk de toegekende onder scheiding voorde magazijuhouders te grooler. Ten gevolge van de loting voor de tweede Beker-ronde zal «Quick'' aanstaanden Zon dag op haar terrein to kampen hebben te gen »n. b. s.". De stand van «Quick'' is thans; gespeeld 4, waarvan 2 gelijk en 2 verloren vóór 6, tegen 13, gemiddeld 0.50. Wel opmerkelijk mag het hoeten, dat on danks de strenge vorst, die dit jaar nog een week eerder inviel dan in het beruchte wiri- terjaar 1890, hier nog geen schaatsen wordt gereden, He paar waaghalzen uitgezonderd. De eigenaar van «De Maat" heeft..ver zuimd zijn terrein onder water te zetten. De abomié's zijn er weinig over gesticht. Rij de ten Garnizoensbureelegjehouden aau- besteding voor de levering van de benoo- digde reuzel voor de soldaten-menages ge durende het eerste half jaar 1903, zijn slechts twee inschrijvings-biljetten ingekomen en wel van: A. Smeitsma, ad 10.75 per KG., en J. F. Stellingburg, ad f0.71 9 per KG. Aan den minsten inschijver werd de levering onder het gewone voorbehoud gegHnd. Ten nadeele van T. Hoogeveen is een hem toebehoorend oud rijwiel ontvreemd geluk kig geen, dat hij ambtshalve ter bewaring had. Evenzeer werd een rijwiel gestolen van den heer V. G. De dader van dezen laatsten diefstal is bekend. De geldelijke vergoeding voor niet in na- turu verstrekte fourage aan de tot het hou den van dienstpaarden gerechtigde officieren, is voor hei nieuwe dienstjaar per dag en per paard gesteld voor. Amersfoort op fU.66. In welke eeuw we leven? Vraag het den kinderenHun speelgoed zegt het u. Jn •Niouw Parijs" moet men maar eens een blik werpen op de allermerkwaardigste col lectie speelgoed. Op het gebied van 't ver keer het teeken der eeuw is daar al les bijeen in een vorm die tot in kleinighe den do groote dingen nabootsteen gansche »poorweg, met tunnels, wissels, electrische booglampen, enz. enz. Door de politie zijn twee jongens aange houden, die uit lloenderloo waren wegge- loopen. Zjj zjjn op transport gesteld. Men schrijft uit Barneveld aan de «Tel." Vrijdagmorgen is bij den overweg van den Oosterspoorweg alhier bijna een verschrik kelijk ongeluk gebeurd. Door het verzuim van den seinwachter waren bij het passee- ren van den trein, die tegen 10 uur van Amsterdam hier aankomt, de hoornen aan den overweg niet gesloten, zoodat de koet sier van baron Van N. en den hotelhouder Van V. Jr., alhier, met paard en rijtuig de lijn passeerden, juist toen de trein op nog slechts enkele Meters af,tand in volle vaart kwam aanstoomen. Gelukkig werden de rijtuigen gezien ook door den machinist,die er, door met volle kracht te remmen, in slagen mocht, den trein nog juist intijds te doen stilstaan, zoodat nog een botsing voorkomen kon worden. Tegen den seinwachter is proces-verbaal opgemaakt. Voor de met 1 Januari 1903 te vervullen betrekking als onderwijzeres aan de openbare Lagere school te Oud-Leusden hebben zich 5 sollicitanten aangemeld. De schaal-collecte te Scherpenzeel gehou den voor het generale Boeren Hulpfonds heeft f 172 opgebracht. Het zoogenaamde speet-wetje, ook van belang voor Spakenburg, is thans opgenomen iri «Staats-courant" no. 290. Hel luidt in zijn geheel Aan artikel 5 der Arbeidswet wordt toe gevoegd een vierde lid, luidende Bij algerneenen maatregel van bestuur kan voor een of meer daarin aan te wijzen Ge meenten onder in den maatregel te stellen voorwaarden worden vergund, dat vrouwen boven den leeftijd van zestien jaren haring speten gedurende het tijdvakvan 1 Octo ber tot '15 Maart tot uiterlijk 12 uur des nachts en van 15 Maart tot 1 Juni tot uiter- Ijjk 2 uur des nachts, met dien verstande, dat het aantal uren, gedurende welke die arbeid wordt verricht, niet meer dan acht per etmaal bedrage. Laat uw hart spreken, opdat ook in uw medemensch het hart bovenkome. Uit Priok-'Ijahoe wordt aan de «Soer. Ct." geschreven dato 30 September: Eindelijk schijnt een afdoend middel tegen de beri-beri gevonden. Te Priok-Tjalioe, de door beri-beri berucht geworden plaats in Centraal-Borneo, is men sedert aanvang September begonnen inet kafjang-idjoe als voorbehoed- en geneesmiddel tegen de ziekte aan het garnizoen te verstrekken. Met spek of arangsuiker toebereid, komt liet tweemaal daags in den eetketel der soldaten voor- en het wordt gretig genuttigd. Een aantal beri-beri-lijders zijn reeds als reconvalescenten uit de ziekenzaal ontslagen. Burgerlijke Stand van Amersfoort. van 13 tot en met 19 September 1902. GEBOREN Nui Evert, z. van E. Visser en H. van Loozenoord. Albertus, z. van A. van Doornik en A. van der Geld. An- tonius Johannes Hendrikus, z. van G. Kra- dolfer en S. C. Boonstra. Philippus, z. van Ph. van Dijk en J. Pampus. Johannes z. van W. van de Koot en W. Kaats. Aartje, d. van Ph. Kraak en A. Rommers. Pieter Jan, z. van A. Slomphorst en A. de Jong. Hendrikus, z. van H. van den Berg en H. II. de Vente. Lambartus Theodorus, z. van H. Kurpersboek en H. D. Snoek. Johan Maurits en Dirk, 2 zoons van G. Veer en S. van Nimwegen. Albert, z. van K. Weg man en J. Bakker. Jan Marinus, z. van G. van de Pijpekamp en G. van Wouden berg. Alijda, d. van P. Ruitenbeek en A. Gerth. Sibella Josephina Maria, d. van R. Huijgen en M. P. J. Roebbers. Reinier, z. van P. van de Kamp en D. van 't Land. Gijsbertus, z. van B. Coster en C. A. Leschot. Jan, z. van J. de Vooght en J. L. Klein. Wilhehnina Gerarda Maria, d. van H. M. Verheij en A. van Nimwegen. ONDERTROUWD: J. 1). van den Hoorn eri J. Bakkenes. J. van Leuverden en E. Bokkers. C. Verhoef en C. A. M. de Greet'. J. Fonteijn en G. van Wandelen. H. A. van Hensbergen en G. A. E. Wolfswinkel. GETROUWD; G. T. Ockliorst en C. E. Duivelshof. W. van Goïnga en A. E. van den Akker. J. W. van Gils en A. M. van den Bos. F. VV. Butje en M. van Wilpen. E. Ruizendaal en 11. de Boef. OVERLEDEN: Jan Wellerd 81 j. echtg. van M. Mieris. Agnes Sara Maria van Valkenhoef 3 j. Jannetje van den Broek, 74 j. wed. van H. van de Loodijk. Maria Catrina Geertruida ten Brink. 04 j. echtg. van C. T. van Beek. Johanna Hendrika Brom, 67 j. echtg. van G. A. Kamp. Jan netje Hubers, 82 j. ongeh. Een levenl. aangeg. kind v. g. van E. Verschuur en J. M. van den Heuvel. Jan Laseur, 74 j. echtg. van W. J. Kivith. RECLAMES I5 regels fl.25; elke regel meer fü.25. De vooruitgang in onz.on tijd. Het laatste gedeelte der negentiende eeuw, dat we nog niet lang achter den rug licbbeu, heeft zich voorai gekenmerkt door talrijke uitvindingen on elk gebied vau nij verheid, vooral het niachitiewezen heeft groote vorderingen gemaakt; desiooinmachines, die reeds zoo geperfectioneerd waren, werkten nog niet snel genoeg naar den zin van den werktuigkundige; men is er dan ook nu reeds toe gekomen, in vele gevallen de stoom door elcctriciteit te vervangen. Het kan niet anders of de werklieden die in de verschillende werkplaatsen werken, tengevolge van het snclgoan dier eleciriciteitsinachiues steeds han diger en sneller moeten werken on hot kan niet anders dat het zenuwgestel van die werklieden er zeker niet kalmer op wordter is een zekere ge jaagdheid, een stryd om het leven en het kan niet anders of die zenuwachtigheid plant zich voort op de kinderen van zulke werklieden. Wie heeft er vroeger jaren hooreu spreken dal kinderen van 14 ft 15 jaar reeds zenuwlijders waren en wij geven hierna een voorbeeld van do 18-jarige jonge dochter van den heer Van Ocvelen, wonende te Heensche molen onder Gemeente Steenbergen, provincie Noord-Brabant. A Onze verslaggeyor, op zijn laatste rois door Neder land, bracht een' bezoek aan de ouders van juffrouw Vau Oevelen en vernam n. 1. vau de moeder dat haar 18-jarige dochter gedurende meur dan een jaar aan ernstige uitputting ran het zenuwstelsel geledon hadzulks was van lieverlede aangevangen, had steecis een zeer vermoeiend gevoel door het geheeld lichaam, gepaard gaande met benauwdheid en de eetlust verminderde van dag tot dag, bovendien klaagde zij over duizeligheden, kon des nachts bijna niet slapen, droomde akelig en laat ik dit vooral niet vergeten, eiken dag klaagde zij over hoofd pijn wij stelden ons reeds liet ergste voor, en op aanbevelen van verscheidene personen, die reeds bij hunne kinderen de goede uitwerking ondervonden hadden, begonnen wij eens met haar de Pink l'illen te geven tot onze groote vreugde zagen wij dat die raadgevingen goed geweest waren, wuut van liever lede werd onze geliefde dochter kalmer, de eetlust kwam terug en daardoor eveneens de krachten cu het is van dat gevolg gewecstdut zij haar betrekking als dienstbode weder met opgeruimdheid heeft kun nen hervatten. Gjj moogt, zoo ging de moeder voort, ons gesprek onuront dit voorgevallene gerust laten publicecreu, want de vreugde van mijn moederhart mijn kind weder genezen te zien, kan ik u mot woorden niet uitdrukken en door do publiceering van mijn attest verheug ik mij een dienst aan de lijdende mensch- heid bewezen te hebben. 371ste ST.i J TSL, ©T J0 H IJ. EERSTE KLASSE. Trekking van 18—20 November 1902 (1100 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Am-rsfoort (Broede- straat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 11215. Prijzen van f20. 1495 6060 6075 6078 7119 7126 9357 9368 11199 11200 1123813503 1353613538 15978 15982 15985 15991 1776') 17761 17765 17854 en 17867. Te zamen 24 prijzen. 371ste ST i3 TSM.OTKHiJ. EERSTE KLASSE. Trekking van 17, 18, 19 en 20 Nov. 1902. Ten kantore van den collecteur te Amers foort, Lange Bergstraat 9, zijn aan de navol gende nummers prijzen te beurt gevallen Prijs van f 100 op No. 11215. Prijzen van f20 175 1522 1529 1530 1543 1558 1896 7503 7506 7509 7522 8685 8687 9365 9367 9368 10472 1U479 11.131 11332 11349 13020 13286 17760 17761 17765 17800 18875 18881 en 18899. Te zamen 31 prijzen, Heden overleed onze lieve Tante, mejuffrouw J. II UB KUS in den ouderdom van 82 jaren. G. S1DDRÉ. D. A. SIDDRÉ. Amkrsfoort, 16 Nov. 1902. Heden overleed mijne ge- I liefde Tante, mejuffrouw J. HUBERS I in den ouderdom van 82 jaren. Mej. J. G. BIERMAN. Amersfoort, 16 Nov. 1902. Utreehtsehe Waterleiding- Maatsehappij. De Utreehtsehe Waterleiding-Maatschappij herinnnert den geabnnneerden en verbrui kers aan de verplichting om de watermeters tegen vorst te beveiligen en aan de wen- schelijkheid om, in geval van vorst, vóór liet aanbreken van den nacht de binnen leidingen te doen ledigloopen. Vraagt uw leveraneier en andere uit de Fabriek „Kennemerland" Dat weldra vele moeders ons die zoffde verklaring j t™. wiiin „op,,^Luxe-artikelen, J Vraagt steeds Fabriek te AMERSFOORT. Wij kuuncn er echter niet genoog op aandringen, aat men wel acht geve de echte Pink Pillen van i Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds op oen I grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij I uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, j doch de heilzame en genezende bestanddcelen bezit- j ten ze in gecnen deele. Koopt ze slechts hij de depothouders die onder de attesten zjjn aangegeven of, zoo gij maar eenigen twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepotliouder komen den heer Snabilié. Prijs fl.76 de doos, f9.per 6 doezen. Verkrijg baar bu Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofdde- polhouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel, Ook echt verkrijgbaar bij A. van dk Weg, dro gist, Langestraat 107 te Amersfoort, en A. ijk Vries, Kerkstraat 90 to Hilversum. Hot namaaksel der Pink Pil- g len heeft nog nooit iemand ge- nezen. WMÏ Afbeelding der doos

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2