Advertentiên. gesticht «De armen De Poth", lid van het Bestuur van het «Fonds voor den gewapenden dienst", van de Commissie van taxatie van eventueel voor den krijgsdienst te leveren paarden en van de Commissie van aanslag voor de Bedrijfsbelasting. Overste Hubrecht was niet een dergenen, die zich aanstonds tot allen en alles aangetrokken gevoelde, maar zij, die hem van nabij gekend en met hem in vereenigingen gezeten hebben, weten, dat hij een warm hart bezat en met onverflauvyden ijver zich wijdde aan elke zaak, waaraan hij eenmaal zijn mede werking had toegezegd. Zijn stoffelijk hulsel zal Donderdagoch tend half twaalf worden ter aarde besteld op de oude Algemeene begraafplaats. De gepensionneerde kolonel der infanterie J. Doornbos, laatstelijk Directeur der Cadet tenschool te Alkmaar, die enkele dagen ge leden zich van hier naar's-Gravenhage begaf, is daar hedennacht in den ouderdom van 58 jaren vrij onverwacht overleden. Over den te Dieren overleden dr. C. J van Persijn, die tot October 1892 genees heer-directeur van het krankzinnigengesticht Meerenberg was, deelt de «Nieuwe Arnb. Crt." het volgende mede: Na eerst genees heer te Hoevelaken geweest te zijn, was dr. Van Persijn daarna gedurende ruim 40 jaren op Meerenberg werkzaam en was bij bet die met dr. Everts op het gebied der krankzinnigenverpleging hier te lande zoo vele verbeteringen heelt ingevoerd en tot de conclusie kwam, dat voor een goede ver- plegiug alscbaffing der dwangmiddelen, m. a. w. van alle mechanischen dwang, een eerste vereischte was. Niettegenstaande door velen werd beweerd, dat zulks een utopie was, wijl er in geheel Europa geen land aan te wyzen was, waar men zonder dwangbuizen enz. de orde en rust in de krankzinnigen gestichten had kunnen handhaven, werd de afschaffing in het geslicht Meerenberg toch doorgezet, met dut gevolg, dat de toepassing van dwangmiddelen nu bijna door alle des kundigen in binnen- en buitenland veroor deeld wordt. De Regeering erkende de verdiensten van dr. Van Persijn door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. VaD onze stadgenoole de kuntstschilderes mej. S. van Wisseling is op de tentoonstel ling van «Kunstliefde" te Utrecht een bei- gezicht verkocht. De 2e luitenant-kwartiermeester F. M. Billroth, herkomstig van het 5e regiment 1 infanterie, bestemd voor het O. I. leger, zal 20 December a. s. met bet stoomschip «Koningin Wilhelmma" naar lndië ver trekken. Mej. L. M. Boukamp, thans onderwijzeres te Hei- en Boeikop, is in gelijke betrekking benoemd te Harderwijk. Ook de Restelgoederenloods der H. IJ. S. M. is thans telephoniscb aangesloten en wel onder nummer 52. De Vrecbtgoederenloods dier maatschappij heeft no. 4, die der Centraal no. 2. De Amersfoortsche tram vervoerde in November dezes jaars 5911 betalende pas sagiers en had een totaal-opbrengst van f519.05, tegen 5304 passagiers en f443.46 in de zeilde inaand van 1901. De tram-dir.:Ctie houdt zich aanbevolen, door het publiek tijdig in kennis te worden gesteld van opera- of concert-uitvoeringen buiten Amersfoort orn desgewenscht voor •extra-trams te kunne i zorgdragen. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat de examens tot het verkrijgen van een graad bij het Reservekader der infanterie niet meer op onbepaalde tijden zullen wor den afgenomen, doch op vastgestelde tijd stippen, en welvoor vaandrig in de eerste helft van Februari en Augustusvoor ser geant en korporaal in de eerste helft van December, Februari, Mei en Augustus. Adspiranten, die aan een der examens wenrclien deel te nemen en met onbepaald verlof zijn, moeten daartoe tijdig het ver zoek indienen om onder de wapenen te wor den geroepen. Het eereteeken voor 15-jarigen officiers- dienst wordt 6 December o. a. toegekend aan de heerenA. 1'. G. F. Giese, officier J van gezondheid le klasse, H. L. C. Mulder I van de Graaf, 1e luitenant-kwartiermeester, J. J L van der Moer, 1e luitenant-adjudant, W. T. I Ru e in pol en K. F. Dil, 1e luitenants der j infanterie, allen hier in garnizoen. Reserve 2e luitenant H. W. Bleeker, van het 5e regiment infanterie, is aan de Rijks universiteit te Utrecht bevorderd totsemi-arts. Sergeant A. A. van Ooyen, van het 5e j regiment infanterie, is tengevulge van lichaams- I gebreken ongeschikt bevonden voor den I verderen waarneming van den dienst en voor pensioen voorgedragen. Bij bet 5e regiment infanterie zijn o. a. bevorderd tot reserve-sergeant de reserve korporaal J. W. Looyen en tot sergeant- titulair de korporaal H. D. Buurman, lerwijl aan reserve-korporaal H. Japchen vervroegd ontslag uit zijn dienstverband is verleend. Aan 8 van de 9 miliciens, die bij het Instructle-battaillon te Kampen den gym- nastiek-cursus volgden, is het diploma als voorganger bij gymnastische oefeningen uit gereikt. Gister was het 45 jaar geleden, dat de Rijschool hier werd opgericht. Den korporaal-kok van het depot-eskadron le regiment huzaren overkwam het ongeluk, door het breken vin den ketting waaraan het contra-gewicht hing, het zware deksel van een der kookpotten op een zijner han den te krijgen, ten gevolge waarvan twee vingertoppen bijna geheel werden afgesneden. Hij wordt in het Militair hospitaal ver pleegd. «O, Maatje, kijk eens hoe snoeperig" «Hoe leuk" «Kijk eens, Ma, hoe dottig". Deze en dtrgelijke uitroepen vormen sche ring en inslag van de gesprekken die de op getogen jeugd, in haar trant, nu dagelijks houdt vóór het magazijn van den heer J. A. J. Lohman. Er is dan ook een schat van zaken te zien, die in de Sint Nicolaasdagen de groote vreugde van het kind uitmaken. Hoe zal die vreugde ten top stijgen, als de kleinen thans uit de advertentie in dit blad vernemen, dat de goede Sint in hoog eigen persoon morgenmiddag in «Nieuw Parijs" audiëntie houdt en de schatten Vrij dagavond zelf zal bezorgen. Van Nieuw Parijs naar Klein Parijs, il n'y a cju' un pas. En toch, Amersfoort begint er op te gelij ken het begin is er en telkens weer wordt, vooral in den laatsten tijd, een pasje voor waarts gedaan. Nu weer loopt het gerucht, dat de heeren J. G. de Jager Zn. het perceel 62 aan de Langestraat, thans de factory van Van Gend Loos, hebben aangekocht om er een lunch-room in te openen. Waarlijk een aardig denkbeeld, dat steun verdient. Voor de vacante betrekkingen als leeraar aan de Ambachtsschool hebben zich aange meld in het machine-bankwerken 63, in het timmeren 75 en in het smeden 35 solli citanten. Een naneef van Nurks vreest, dat de ruim f2000, welke hier zijn bijeengebracht voor het Generale Boeren Hulpfonds, ten nadeele zullen komen van de hier gevestigde instel lingen van weldadigheid. Wij vertrouwen, dat goedgeefsch Amers foort geenszins den gulden regel heeft ver geten, die zegtcharité bien ordonnée com mence par soi-mème en dat wel degelijk de giften ruim zullen vloeien als straks «Lief dadigheid" een beroep doet op de ingezetenen. Het eerste elftul van «Quick" is Zondag op eigen terrein in de tweede Bekerronde met 9—2 geklopt door »H. B. 8." uit Den Haag een schitterende wraakneming van laatst genoemde vereeniping voor het 1—1 gelijk op 20 October. Het tweede elftal verloor te Utrecht met 42 tegen het eerste elftal van »U. V. V." van da»i*. «U. D. I." nam revanche vuor haar zus- tervereenigirig door het tweede elftal van »U. V. V." te kloppen met 6—0. De eerste vergadering van het «Amers- foortscli Lees-museum" zal morgenavond half acht worden gehouden in het gebouw der vereeniging aan de Bergstraat uo. 37, hnek Utrechtsche weg. De vrachtrijder, die Zaterdag omtrent het middaguur het 0-jarig dochtertje van I.. M. uit den Zuidsingel redde, en wiens naain aanvankelijk onbekend bleef, is J. Koene. Verleden week verdwaalde een koloniaal Achter de Kamp, waar bij, in een der wo ningen, zijn kapotjas achterliet. Toen hij deze wilde terughebben, vooral omdat er nog een bankbiljet van f 100 in «le binnenzak zat, werd hem geen toegang meer verleend. Eerst met behulp van de politie is hij thans weer in bet bezit geraakt van zijn jasje, maar van het geld heelt zijn gastvrouw «niets gezien". De Krijgsraad te Arnhem heeft den ser geant-titulair A. A. A-, van het 5e regiment infanterie, schuldig bevonden aan onder scheidene diefstallen, in den loop van het vorige jaar en in dit jaar in de Infanterie- kazernes te Amersfoort ten nadeele van ka meraden en andere militairen gepleegd, en hern deswege veroerdeeld tot acht maanden militaire gevangenisstraf en vier maanden gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen voor den lijd van vijf jaren, terwijl twee maanden van de door hem ondergane voorloopige verzekerde in mindering van de militaire gevangenisstraf werden gebracht. Van deze uitspraak is de veroordeelde aanstonds in honger her pep gekomen bij het Hoog militair gerechtshof. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft na lange discussie met groote meerderheid aangenomen het voorstel van B. en W. van Amsterdam tot aankoop van terrein bij Amerongen noodig voor het plaatsen van een pompstation met filters by den even- tueelen aanleg eener Rijnwaterleiding. De Veluwe behoeft dus niet bang meer te zijn, van haar grondwater beroofd te worden. Zij, die wezelijk liefhebben, zullen trachten, zich in anderer toestand te verplaatsen zy willen met die anderen denken en ten minste met hen medegevoelen. Omtrent het luchtverschijnsel dat 16 No vember ook hier werd waargenomen, geeft een inzender in de »N. Rett. Crt." de vol gende ophelderingen De waarneming van de Leonidcn-meteoren in November is op de meeste plaatsen door slecht weer onmogelijk geweest. Op den Sonnewendstein, ten Z. W. van Weenen, echter zijn in de nachten van 15 en 16 zeer veel van die vallende sterren waargenomen33 in den eersten, 43 in den tweeden nacht. Daaronder waren eenige zeer mooie, helderder dan de eerste grootte!. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de groote bolide van Zondag 16 November tot den Leoniden-zwerm behoorde; daarop schijnt de baan te wijzen. Een paar «veken te voren is in Duitschland nog een zeer heldere bolide waargenomen en zoowel te Rotterdam als te Bergen op Zoom is 20 November opnieuw een bolide gezien, die van den Kleinen Beer naar Hercules liep, en wellicht óok uit het uitstralingspunt in den Leeuw voortkwam. POSTERIJEN. De Directeur van het Postkantoor Amers foort brengt ter algemeene kennis, dat op 2, 3, 4, 5 en 6 December a. s. het kantoor voor de pakketpost zal geopend zijn tot 10 uur 'savoDds. Het publiek wordt uitgenoodigd 1°. ae pakketten stevig in te pakken. 2°. de pakketten en adreskaarten van duidelijke opschriften te voorzien. 3°. de adressen door middel van lijm,stijf sel of gom op de pakketten vast te hechten, indien ze niet op de omsla gen der pakketten zelve geschreven kunnen worden. In geen geval gebruike men lak om de adressen op de pakketten te hech ten, daar de adressen dan zeer licht loslaten. 4°. in de pakketten een tweede adres te sluiten. Op de bovengemelde datums mag bij elke adreskaart slechts een pakket worden ver zonden. Amersfoort;, 1 December 1902. De Directeur voornoemd, Van der HORST. RECLAMES- 15 regels fl.25; elke regel meer fü.25. Men verlieze nimmer den moed. Als men op een gevorderden leeftijd gekomen is, begint men van lieverlede allerlei soort ongemak ken te gevoelen; wanneer men echter maar den moed heeft het hoofd opgebeurd le houden en met kracht zich tegen die ongemakken verzet, d.m be hoeft men zich nog volstrekt niet beangst tc maken over zijn toekomst. Wij geven hiervan ecu voorbeeld van juffrouw Teunissen, wier man liet beroep uit oefent van koperslager, Beekstraat G. 110 te Velp, provincie Gelderland. Onze verslaggever bad van ous last bekomen na een ontvangeu schrijven van den heer Teunissen, er zich heen te begeven, en al vragende ontmoette hij toevalligerwijs bovengenoemde persoon, 't ls wel toevallig, zoo ging onze verslaggever voort, juist de persoon te ontmoeten die ik bezoeken moest, en na eenige uitlegging zeide de heer Teunissen welnu, ik ga met U, naar mijn buis terug en zal IJ van alles op de hoogte stellen hoe 'tinei myne vrouw gegaan is. Zooals U ziet zijn wij geeu jongen men- schen meer; en al wandelende kwamen wy aan de koperslagerij waar zijne vrouw ons Open deed. Hier, vrouw, stel ik je voor don heer die eenige nadere inlichtingen w'euscht to weten omtrent je vroegere lydeu. Welnu, zoo ving zij aan, de hoofd zaak van ra'yu lijden was een algemeene uitputting van het zenuwstelselsedert 5 jaren was ik landerig in mijn gevoel en het kwaad verergerde van dag tot dag ten gevolge van een nierziekte. Hoewel de eetlusi vrij wel was, verteerde ik de spijzen moeilijk. Steeds had ik maagkrampen, duizeligheden, oorsui zingen en klaagde steeds over koutte voelen het werd zelfs zoo erg dat ik begon to wanhopen en mijn einde voelde naderen. Gelukkigerwijze las myu man in de Arnhemsche Courant du genezing van een vrouw die ongeveer in den zelfden toestand verkeerde als ik, eu die genezing was vorkregen geworden door hot gebruik der Pink Pillen van dr. Williams. Drommels, dacht ik, alhoewel ik 60 jaar oud ben, moest ik het toch ook eens pro- beeren en werkelijk van lieverlede verdwenen al de ongemakken die ik hier opnoemde on zoo als U ziet, gevoel ik mij thans z er opgeruimd eu verricht met pleizier mijn huiselijke bezigheden, Dat behoeft U me niet te zeggen, zoo ging onze verslaggever voort want dat zie ik wel aan den ijver die U aan den dag logi mot Uw breikous, die haar, terwijl zij dat alles vertelde, geen oogonblik uit lnuir handen ontglipte. En hierop antwoordde zij, en V kunt wol begrijpen «lat in zoo'ri klein plaatsje als Velp, waar wij zeer hekend zyn, een ieder er verstomd van staat; wij zullen dun ook niet nalaten ze een ieder aan te bevelen eu verzoeken U vau lurte ilou uitviuder by Uw terugkomst onzen bosten dauit over te breugen. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve (le echte Pink Pillen van Dr. Williams to bekomen, want gelijk alle goede pmilnkteu worden ook de Pink Pillen reeds op een grove manier nagemaakt, aelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende bestanddeelon bezit ten ie in geonen decle. Koopt ze slechts hij do depothouders die ouder do attesten zyn aangegeven"*-, of, zoo gy maar eeuigen twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothouder komen den heer Snabilié. Prijs f 1.76 de doos, f9.per 6 doozeu, Verkrijg baar bij 8nabïlié, Steiger 27, Rotterdam, hoofdde- polhouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezonding tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, dro gist, Langestraat 107 te Amersfoort, en A. du Vries, Kerkstraat 00 te Hilversum. Het namaaksel dor Pink Pil len heeft nog nooit iemand ge- nezen. Afbeelding der doos LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden en verzonden van het Postkan toor te Amersfoort gedurende de 2e helft der maand November 1902. Brieven. J. Wever Almeloo. Gerrii Camarkgraafspel Amsterdam. J. H. J. de Graaf A. Augma Ajust Verstraten Haarlem. A. Graaf' Rotterdam. Briefkaarten. K, Rijlsma Amersfoort, Schol Baarn. Zeven stuks drukwerken uit het Buitenland terugontvangen. Mortimer Malherbe Bellary. Margaret Seott Bolton. Briefkaarten. A. L. Mar keil Parijs. 2 stuks drukwerken terug ontvangen. Soesterberg. BruggeEms.v Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij. Definitieve ontvangsten over Augustus 1902. Reizigers 109 485.115 Bagage en honden 3 794.98® Goedei en, levende dieren, rijtuigen, enz. 51114.32 Buitengewone ontvangsten en telegraaf 2 367.75 Totaal ƒ160 762.17 1902 1901 Ontvangsten over Augustus f 166 762.17 f 155134.26 Totale ontvangsten vanaf 4 Januari f 1 089 516.39® f 1 007 653.96® Gemiddeld aantal Kilom. in expl. van af 1 Januari 126 112 Dus ontvangst per dagkilometer 35.58 ƒ37.10 3?iste èïM z# TSLO TKÊtlJ. TWEEDE KLASSE. Trekking van 1 December 1902 (500 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEDER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f30. 180 6076 6082 7139 9828 1120213533 15979 en 17757. Te /.amen 9 prijzen. De Heer eu Mevrouw J. KOOIiVlAN BellaA't'r geven kennis van de geboorte van hun zoon WILLEM FREDERIK KA REL. Amersfoort, 30 November 1902. Heden overleed in den ouderdom van 70 jaar onze geliefde Vader en Behuvvdvader de Hoogedel gestrenge heer E. L. 11. vim Lnnschot Hubrecht, Oep. Luit-Kolonel der Cavalerie. C. C. van LANSCIIOT HUBRECHT. J. G. van LAN,SOIJOT HUBRECHT. J. II. RUYSCII LEHMAN i.KLEHNS- FELD—Van Lansciiot Hijiirkciiï. H. A. KUYSCH LEIIMAN IJK LEHNS- FELD. R. L. KNOOTE— Van Lansciiot Huijuecht. F. E. KNOOTE. Amersfoort, 30 Nov. 1902, V Heden overleed, in den ouder- dum van 58 jaar, onze geliefde I Echtgenoot, Vador en Behuwdvader, de IloogEdelGestrcnge heer J. DOORNBOS, in leven gep. Kolonel der Infanterie. M. DOORNBOS-Trox. Amersfoort. U. J. N. DOORNBOS. B. I,. I. DOOUNBOS- Wiil'l'KRMASN, Utrecht 1 December 1902. Volstrekt eenicje kennixyeviny.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2