Donderdag 4 w December 1902. No. 5276. Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. UITGAVE: FIRM A A- K VAN CLEEFF te AMERSFOORT. \erschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden /l. 11.,an!'°..lJU ^ost -^dvertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, ollicieele- en onteigeningIvortentië» per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels1.25; elke regel meet ,_o. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij ad verten tiën vac buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. Woningscoiniuissiën. Uet hoofdbestuur van den Volksbond, ver- eeniging tegen drankmisbruik, heeft de volgende circulaire aan de besturen van de aldeehngcn gericht Het is met oen zekere voorliefde, dat het hoofdbestuur uitvoering geeft aan een op dracht, door do algemeent' vergadering vari 7 Juli 1002 te Groningen verleend met be trekking tot het woningvraagstuk. De verbetering der volkshuisvesting is een van de middelen, waardoor de Volksbond, overeenkomstig zijn statuten, moet trachten zijn doel te bereiken. De geschiedenis van den bond is daar om te getuigen dat hij dit middel niet ongebruikt heeft gelaten en met ernst en toewijding het vraagstuk heeft behartigd. Indien niettemin op verre nu niet is bereikt, wat. do bond gewenseht heelt tot stand te brengen, dan is dit voor het grootste deel toe te schrijven aan het (inbreken onzer Woningwet. Sedert 1 Augustus is de Woningwet iu werking got reden. Dit moge voor don Volksbond het begin zijn van een periode van nieuwe verhoogde werkzaamheid. De overtuiging ectierzijds, dat de ellendige woningtoestanden, die nog alom lieerschen, het drankmisbruik in huoge mate in de hand werken, de wetenschap anderzijds dat de Wet van 22 Juni 1901 (Slbl. No. 158; de bezwaren, welke vroeger een krachtig ingrijpen in don weg stonden, heelt opge heven en thans binnen ons bereik de mid delen brengt, noodig om tot afdoende ver- belering te geraken, stellen ons een door tastend optreden tot plicht. In tul van aldeelingen zal ongetwijfeld nu de vraag rijzen, door welke middelen nu de verbetering van misstanden op 't gebied der volkshuisvesting liet best zal kunnen worden verkregen. Op een dier middelen wordt bij deze uw aandacht gevestigd, nu het hoofdbestuur, in opdracht van de jongste algomeerie vergade ring, tot u de uitnooiiiging richt, commission te willen benoemen die overeenkomstig de be palingen der Woningwet zullen medewerken aan liet onderzoek van onbewoonbare en nog voor herstel vatbare woningen. Welke de tar.k is vau de hier bedoelde commission, op welke wijze zy die taak kunnen verrichten, wa+ zij door hare bemoeiingen kunnen bereiken -- het wordt alles om schreven iu 3 en wel in ile artikelen 12 tot en inet 17, welke men in een bijlage vindt opgenomen. De wetgevor heeft in navolging van de Engelsche wet (Housing of the Working Classes Act 1891)) de bedoeling, het particu lier initiatief in dezen aan te moedigen. Bij de behandeling van het oriUerp- Womngwet werd zoowel in de Eerste als ui Je Tweede Kamer de vrees geuit, dat liet vermenen der in art. 12 omschreven bevoegd heid aan meerderjarige ingezetenen" zou leiden tot «hinderlijke eu schadelijke inmen ging vooral van jeugdige personen", en dat er ueen hcirleger zou optreden van vrijwil ligers, dilletant-inspecteurs en -inspectrices, veelal van betrekkelijk jeugdigen leeftijd en wellicht overijverig, een vrijkorps, toegevoegd aan het ambtelijk toezicht". De "egeering heeft die riieeoing weerlegd en uitvoerig betoogd, dat, afgaande op het Nederlandsche volkskarakter, veeleer van de bevoegdheid van art. 12 ie weinig gebruik zal worden gemaakt dan dat men zal te klagen hebb'-n over overdreven bemoeizucht. En al mocht bij uil zondering daardoor eens een ongemo tiveerde klacht inkomen, daar staat tegen over dat in menig spokend geval, hetwelk aan de aandacht der autoriteiten zou ont snappen, de bevoegdheid om op degelijke gronden een onderzoek uil le lokken, krachtig kan medewerken om misstanden uit den weg te ruimen. liet hoofdbestuur van den Volksbond nu is van meening, dat 't alleszins op den weg ligt van de al'deelingen om ook harerzijds zorg te dragen, dat de zooeven genoemde vrees geheel worde beschaamd en wel door thans bet particulier initiatief in behoorlijke builen te leiden, m.a.vv. de commission zóo te organiseeren, dal het veroorzaken van last tooi* de betrokken personen en van admini- str.itieven omslag voor de autoriteiten als vanzelf zal zijn uitgesloten en ze door dege lijke opvatting van haar taak in tal van plaat sen welhaast als een zeer gcwenschte, zoo niet noodzakelijke aanvulling van de Gezond- heidscommissiën waardeering zullen vinden, bij liet publiek evenzeer als bij de autori teiten. Ook voorheen had elk ingezetene het recht van klagen en petitioiineeren. Toen kon het echter voorkomen, dat zelfs van een gegronde klacht niet behoorlijk nota werd genomen. Dit zal voortaan anders zijnnoch liet Ge meentebestuur, noch de Gezondheidscommis sie zal het ingediend bezwaarschrift ter zijde mogen leggen mits dit aan bepaalde eischen Schetsjes uit den Znid- Afrikaaiischeii Oorlog, door DOKTER". Het gevocht zou evenwel geen dag duren ;Khaki lmd spoedig zijn buik vol en trok om half twaalf reeds terug, veel sneller dan hij gekomen was eu liet daarbij zoo luidde het telegram twaalf kanouncn in den steek. Later gelukte het den v\jund, twee kanonnen in veiligheid te brengen, waarbij, zooals men weet, de zoon van generaal Roberts sneuvelde. Des avonds om 8 uur ontvingen we oflicieel be richt, dat tien Armstrong-kauonuen genomen waren en zich reeds aan deze zijde der rivier bevonden eu dat 1-1S Engelschen govatigen genomen waren. Het aantal douden en gekwetsten van don vijand word door onze generaals op rond 2000 geschat, maar dil bleek te ruim, daar volgens do opgave der Engelsehen dit ruim 1100 is geweest. Het aantal doodeu eu gewonden aan onze zijde bedroeg 30ouder dc ge wonden bevond zich ook commandant Joubert, reeds vroeger genoemd. Als een staaltje van Engelseh „fair play" kan dienen, dat tijdens het gevecht de waarnemend commandant-generaal van den lieer Louis Botha ccn telegram ontving, waarin boricht werd, dat de ambulance-wagens tusscheu ons en do Engelschen kwamen en hij nu weusehte te woten was te moe- tou doen. Het antwoord was tamelijk lakoniek en luidde: „Schiet er iloor heen". Later hebben de Engolsciiuu hierover schreeuwende berichten gepubliceerd, waarin voldoe, zoowel wat betreft den leeftijd dei- ad cessan ten als het met redenen omkleed zijn vnn 'tstuk, het persoonlijk onderzoek door adressanten verricht, de opgaaf van redenen van ongeschiktheid ter bewoning, enz. Het is duidelijk, dat alles bier aankomt op de kennis van zaken, Qp de nauwlettende zorg en niet minder ook op den tact, waar mede de cornmissiën optreden. En ziehier waarom het hoofdbestuur den klemtoon wenscht te leggen op de wenschelijklieid, vooral aan de samenstelling der cornmissiën de meest mogelijke zorg te wijden, zóo dat reeds iu de uamen van haar leden een waar burg is gelegen voor een tactvol doeltrellëud optreden. Het verdient overweging, de leden der eomimssiën te kiezen bij voorkeur in de kringen van hen, die door hun huisbezoek als arm verzorgers of door ander maatschap pelijk werk met de woningtoestanden in de ichterbuurten onzer steden gedurig in aan- •aking komen en die het verband tusscben wenschelijklieid en mogelijkheid van allerlei verbeteringen in bet oog weten te houden. Het zal met het oog op de quaesties an bouwkundigen aard, waarvoor men zal komen te staan raadzaam zijn, technici in de cornmissiën op te nemen waar dit niet wel mogelijk blijkt, rijst de vraag, of men niet vooraf rekening dient te houden met de waarschijnlijkheid, dat rnen zich nu en dan door technici zal moeten doen bij staan, die voor hun tijdverzuim financieele schadeloosstelling zullen moeten ontvangen. Inzonderheid op de meiewerking der vrouw worde een beroep gedaan, een beroep dat, waar bet een zóo groot en gewichtig volks belang geldt, zeker niet tevergeefsch zal zijn. Haar hulp in deze kan niet hoog genoeg worden geschat. Het hoofdbestuur noodigt de besturen der afdeelingen van den Volksbond uit, zoo spoe dig mogelijk, met inachtneming van het hierboven vermelde, over te gaan tot -:1e instelling van de cornmissiën, die mits geleid door een ernstig streven om van de bevoegdheid, haar in arl. 12 der Woningwet gegeven, een oordeelkundig gebruik te ma ken ook harerzijds op krachtige wijze bevorderlijk zullen kunnen zijn aan de ver betering der volkshuisvesting. predikant te 's-Gravenhage, hoopt aanstaan den Zondag vóór te gaan bij de godsdienst oefening in de Luthersche kerk hier. In de Remoristrantsche kerk wordt te half tien de godsdienstoefening voor jongelieden van 0 tot 14 jaar en te 11 uur de gewone dienst gehouden, bij welke zal voorgaan dr. E. C. Jungius, emeritus pre dikant der Ned. Hervormde gemeente te Leeuwarden. Aangaande kolonel Doornbos, van wiens onverwacht overlijden we in. ons vorig num mer met een enkel woord melding maakten, schrijft het Haagscbe Dagblad Hij werd 22 Maart 1844 te Groningen geboren en ving zijn militaire loopbaan in 1861 aan als cadet bij de Kon. Militaire Academie. Tijdens zijn regelmatige opklimming in de verschillende rangen werd deze zeer kundige oiïicier verschillende malen gedetacheerd aau het Departement van Oorlog. In 1903 ver kreeg de ontslapene den majoorsrang en werd hy van het 5e regiment infanterie, waarvan hij kapitein-adjudant was, overge plaatst bij het le regiment infanterie. Een drietal jaren later werd hij benoemd tot Directeur van de Cadettenschool. Luitenant- kok nel werd hij in 1897 en in dien rang met ingang van 1 Januari 1900 op zijn aan vrage gepensionneerd. Iu 1901 werd hem de rang van kolonel geschonken. De overledene was ridder in de Oranje- Nassau-orde. Ds. J. A. Böhrihger, Evang. Luthersch geklaagd werd over de barbaarsche wijze der Boeren 'en hel niet-nakomen der conventie van Genèvc. Ik zou wel eens willen weton, of bet wei overeen kwam met do conventie om tijdens hot gevecht mei, de ambulance-wagens tusscheu de strijdende partijen te komen. Wij hebben altijd gedacht, eu denken het nog, dat de wagens gebruikt werde.v niet om gewonde soldaten van-, maar om strijdende soldaten op het terrein te brengen en om de overigen te dekken. Dien dag heerschte er in de lagers algemeenc vreugde; de stemming was opgewekt en dankbaar; des avonds werd overal godsdienstoefening gehouden en hoorde men do dank-psalmen weergalmen. Hier kan men niets tegen hebben, jammer maar dat de dankbaarheid alleen getoond word door het zingen van godsdienstige liederen, en niet door krachtdadig aan bet werk te gaan. Men had namelijk van deze overwinning gebruik moeten maken om het toeu gedemoraliseerde leger te achtervolgen en op alle mogelijke maniereu lv.-tig te vallen, zij het niet door werkelijke aanvallen, dan ten minste door schijnbewegingen. In plaats daarvan liet men den vjjand rustig eerst zijn dooden begravenwaarvoor hij een dag wapenstilstand verkreeg en toen op Chivcly terugtrekkeu, waar door Khakic een lager opgeslagen en kalm op -ersterkiug gewacht werd, Ook bij Ladysmitb werd niets gedaan dan eiken dag een zeker aantal grauateu in bet dorp te werpen de soldalen en de bewouers hadden evenwel zich den tijd ten nutte gemaakt om zich goed te ver schanson en stoorden zich betrekkelijk weinig aan dn barstende bommen. Ik begon te begrijpen, dat we omtrent het tijd stip der overgave van Ladysmitb te opiismistisch wa ren geweest eu tevens, dat de Engelschen tijd no dig hadden om zich van do geleden nederlaag te herstellen in er voorloopig we;nig bijzonders zou ge- Leuren. Ik had uu langer geen bezwaar, hel bevel van miiu chef op volgen en vertrok Zaterdag 16 De cember naar Pretoria. Om 6 uur 's avonds te Glen- coe aangekomen, kreeg ik kennis, dat we den nacht in grooten eenvoud werd hedenmiddag rond 12 uur het stoffelijk hulsel van den heer E. L. LI. van Lanschol Hubrecht ter aarde besteld op de oude Algemeeue Be graafplaats. Ondanks de groote koude hadden zich op den doodenakker vereenigd de Burgemeester dezer Gemeente niet de Wethouders, vele Raadsleden, een groot aantal vrienden van den overledene, deputation van vereenigingen in wier Bestuur de ontslapene zitting had, benevens tal van officieren van de verschil lende wapens hier in garnizoen en van de cavalerie te Deventer en vele belangstel lenden. Toen de kist, door een twaaftal kransen en bloemstukken bedekt, waaronder van Amicitia, Toonkunst, de Anna Paulowtia- Iïewaarschool, enz. in de groeve was neer gelaten, dankte kapitein H. A. Ruysch Lehmann de Lehnsleld, schoonzoon van den moesion „overstaan". Kort daarna stoomde de trein met krijgsgevangenen van Colouso het station bin nen iu 'i geheel waren er 153, waarouder 17 offi cieren. De trein was zóo vol met passagiers na den gnnstigen afloop te Oolenso hadden we natuur lijk dadelijk een groot aantal verlofgangers dat het onmogelijk was, voor ods allen in de rijtuigen te slapen, waarom ik in de wachtkamer van hel sta tion een zachte plank uitzocht en mijn jas als hoofd kussen gebruikte. Het was oorlog eu mon moest zich naar de omstandigheden schikkentoch be treurde ik dien nacht ton zeerste hetgemis van mijn matrasje. Des ochtends om 4 uur ging het verder, maar de treinen gingen zóo langzaam in die dageu, dat we eerst Maandagochtend om half zeveu te Pre toria arriveerden Nu ik eenmaal te Pretoria was, voelde ik i deugd over het vooruitzicht, weer eeus lekker op eeu goed bed te kunuen slapen eu ook weer be hoorlijk bereide kost te kunnen oten. Ik hadeven wel buiten den waard, of liever buiten mijn cbef, gerekend, waut in het kamp was roeds vóór my eeu telegram aangekomen, waarin mij gelast werd, zoo spoedig mogelijk met een locomobiel op te komen, Het is heel wat gemakkelijker, orders to geven dan ze uit le voeren, vooral als men bij hel orders geven alles aan zijn ondergeschikten kan ovovlaten; 1 en dit waB het geval met uiiju chef. Als chef van j do veldtelcgrafie had hij volgens de wet het op- zicht over alle eleclrisobe inricntingcu en toestellen, I maar van sterkstroom wist hij maar een klein beetje. Hot telegram lulddo „Kom met locomobiel en alles waj noodig is voor een deugdelijke zoeklicht-instal latie onmiddellijk naar Ladysmitb." Dit was heel aardig, maar men kon uiets van de leveranciers krij gen zonder een behoorlijke uuthorisatie van de Re geering. Ik ging dus eerst naar het commandant- generaalakantoor, wanr mij de authorisatie gladweg geweigerd werd. Van mijn protest, dat er hanst bij was. werd geen notitie genomen on zouden ze eerst naar Ladysmith tolegrafeeren of het noodigwas. Mij óok goed dan maar den dag van morgen afgewacht. Tot mijn verbazing kreeg ik den volgenden ochtend authorisatie om al het benoodigde aan te koopen en was ik den gebeelen dag bezig, alles bij e'kaar te maken. Ik was zoo gelukkig, een nog in goedeu staat verkeerenden locomobiel to Pretoria te krijgen (anders had ik naar Johannesburg moeten gaan) en zóo ijverig kweet ik my van alles, dat nog Woens dagnacht om 12 uur het geheele zaakje onder toe zicht van een der machinisten van de forten naar Ladysmith vertrok. Ik was werkelijk moe en wilde een paar dagen uitrusten, waarom ik de boodschap meegaf, aan mijn chef te laten weien, dat ikzelf een paar dagen daarna zou volgen, daar ik nog niet gereed was niet mijn inspectie; ik was immers bier voor speciaal tiaar Pretoria gezondeu. Helaas! Zaterdag kwam do machinist met den locomobiel en myn boodschap bij deu chef en reeds dien zelfden middag had ik een telegram„Stel inspectie voorloopig uit, kom onmiddellijk naar hier." Dan in Godsnaam maar weer naar Ladysmithhet vaderland riep me en des avonds zat ik weer in don treiu. Ik was zóo boos, dal ik myn plan om cou dagboek te houden opgaf, wat voor de nakomeling schap zeer zeker te betreuren i*-_,lk kan du3 geon geschiedenis van den oorlog schrijven; iron.veusdit doet er weinig toe, daar de lieden in Europa veeL beter van do gebeurtenissen op de hoogte zijn g&- Bteld dan eenig persoon, die den oorlog zelf heeft meegemaakt. In elke krant heeft van het kleinste gevecht een nauwkeurig, of liever uitgebreid verslag gestaan, terwijl ik van gevechten, die bij Ladysmiin plaats vonden, eerst veel later ter loops hoorde praten. Het eenige wal. ik dan ook zal schrijven, zijn gebeurtennisseu, waarin ik zelf een kleinere of grootere rol heb gespeeld ers die mij interessee ren misschien dat er menschen zijn, die, er ooit eenig belang in stellen eu zij kunnen bet dan lezen. In el' geval kuunen ze zich dan eenigszins een voo rstelling maken van deu oorlog, die zooals later zal blyken, vooral tegon het einde, niet van de aangenaamste was. (Wordt «trvolffd.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1