Dinsdag 9 December 1902. No. 5278. 52e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. UITGAVE: FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. trine ^on^er(^a9m en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. ')llicip'i|Pe' ^°St - - A^vertention 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, meer /"O 25° °ptei?en'n{isac'vertent''!n Per re£e' '15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel „.l, <J'0°te letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummer, 10 cent. ij a< vei tentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTE6RACHT9 Telephoon 19. 1 Juli welk.' De Dad- cn Zweminrichting. Nu zwemmen Wie denk» daar thans over En toch, lezeres en lezer, is 'tnu tijd da.u ovfi ti; denken, wil de Commissie voor de nieuwe .Bad- en Zweminrichting haar plan ten uitvoer brensen en werkelijk tegen lil t volgend jaar de inrichting, aan ou grooiü behoede bestaat, kunnen openen. Lr moet nog heel wat gewikt en gewogen, gegraven en getimmerd worden zal alles te juister lijd gereed zijn. Letterlijk huis aan huis wordt namens de Commissie een circulaire verspreid om be langstellenden over het nieuwe plan in te lichtenmet liet rondbrengen is heden een begin gemaakt en een goed deel is reeds verspreid. Zal ieder gehoor geven aan het opschrift aan den buitenkant: «Beleefd verzoek, dit niet ongelezen ter zijde te leggen" We hopen 't, maar we weten óok hoe, bij den steeds wassenden stroom van circulaires, zulk een rondschrijven in den regel onge lezen blijft. Daarom juist willen we de hoofdzaken er uit hier herbalen. De Commissie dan, in de bijeenkomst van belangstellenden in een naar de eischen van tijd en hygiene ingerichte Bad- en Zwem inrichting, den 2 October gehouden, heelt moeten besluiten, af te zien van liet zoo genaamde groote plan (het vrij kostbare ontwerp van dun heer Jonas Ingenolil) om dat in hoofdzaak de verbouwing van de voormalige Directeurswoning der oude gas fabriek tot een modern badhuis met 16 kuip baden en de exploitatie op zóo groote schaal zóo kostbaar bleken, dat zij door de ver moedelijke inkomsten niet zouden worden gedekt. Het kleine plan (alleen de zwem-bassins) vond reeds in de bijeenkomst te veel tegen stand dan dat men net aandurfde. De Commissie ontwierp nu een derde plan, dat wijselijk bet midden houdt tusschen de beide boven geschetste denkbeelden en bovendien bereikbaar is. Zij wil thans doen graven twee bassins waaromheen 100 kleedkamertjes en de voor malige Directeurswoning niet verbouwen, althans nb't belangrijkslechts worden in de beneden verdieping 6 badkamertjes ge maakt met badkuipen en geisers. De Uitgaven zijn geraamd op f2300 welke post als volgt is gevonden: salaris le bad meester en diens eclitgenoote f 500, benevens vrije woning op de bovenverdieping der voormalige Directeurswoningsalaris2e bad- meester I2t.il), salaris administrateur 1150; ertpacht aan de Gemeente, belastingen en assurantiën f 100onderhoud f250- water- leiduig en gas 1200onvoorziene uitgaven 1150; teute en aflossing f750. De Inkomsten zijn al even plausibel ^l!ndAf.'JSOO: m remmers a f6, 1 1-OJ; 2UU0 kuipbaden a f0.30 inog geen per week, bij een bevolking van 21000 zn-len) 1600: 200 werklieden a f2.50. f 500; vrijwillige bijdragen (reeds toegezegd door vereemgingen) f200. NeJ^htingsonkosten zijn geraamd op tlöOUO en wel: graven der twee bassins met bouwen der 100 kleedkamertjes f 11 200 voerbnis voor water (onderdoor de Kamp straat, 1' 1000verbouwing Directeurswoning met aankoop geisers en badkuipen f 1000 bedrijfskapitaal 1"18U0. Voor die inrichtingskosten moet echter 1 18 010 worden gevonden en de Commissie hoopt, dat men - om het goede doel te be vorderen dit bedrag zal leenen tegen 3%. De aandeden zijn groot f 100 en de coupons kunnen gebruikt worden om er buiten- of binnenbaden moe te betalen. Heden over acht dagen, dus 10 December, 's avonds te 8 uur, worden allen die belang stellen in deze zoo zeer noodzakelijke inrich ting in «De vergulde Zwaan" verwacht, waar, na goedkeuring van het boven geschetste plan, een Naamlooze Vennootschap zal wor den opgericht tot stichting eener Zwem- en Badinrichting hier ter slede. De uitnoodiging tot. deze bijeenkomst wordt later in alle plaatselijke bladen herhaald, doeh men 1 oude al vast dien avond vrij en wekke vrienden en bekenden op, de verga dering bij te woneo. nacht de hoofdkraan der waterleiding af te sluiten en de huisleiding té doen ledigloopen. Werden de 1150 kinderen der kostelooze openbare scholen Vrijdag door het bezoek van Sint Nicolaas verrast, aanstaanden Don derdag zal er feest zijn in de R. K. Jongens scholen aan de Breestraat, waar te gelijk prijs-uitdeeling wordt gehouden. Aan kolonel G. J. W. Koolemans Beynen, commandant van het 5e regiment infanterie, bij Kon. besluit vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de orde- teekenen van ridder 2de klasse in de orde van St. Anna, hem door Z. M. den Keizer aller Russen geschonken. De officier van gezondheid 2e klasse P. B. van Leggelo, van 5e regiment infanterie, vertrok gister naar Heerenveen om tot en 15 dezer den Militieraad van Friesland ter zijde te staan bij liet keuren van lotelingen voor de lichting 1903. Luitenant P. A. van Leeuwen, van het le regiment veld-artillerie, heeft wegens voortdurende ongesteldheid ontslag gevraagd uit den militairen dienst. De heer Joh. van de Vegt, candidaat tot den Heiligen dienst te Utrecht, hoopt heden avond zeven uur in »De Zaaier" hier voor te gaan bij de godsdienstoefening der Chr. gereformeeerde gemeente. Door B. en W. dezer Gemeente is de le vering der schoolmeubelen voor de nieuwe openbare Lagere school 3e soort opgedragen aan den beer E. van der Wart, hier. Daar het nog telkens voorkomt, dat lei dingsbuizen bevriezen, met alle gevolgen van dien, verzoekt men ons nog eens te herin neren aan de noodzakelijkheid om tegen den Daar het terrein van «Volharding" te Am sterdam door de vorst onbespeelbaar was, is Zondag de wedstrijd tusschen die voetbal vereniging en de A. F. C. »Quick" niet kunnen doorgaan. Herinnerd zij, dut de tentoonstelling der sProtestantsche Armenloterij" morgenmid dag van 1 lot 4 uur voor 't laatst te be zichtigen is en dat Dames-directrices nog gaarne prijzen daarvoor in ontvangst zullen nemen. Het sAmersfoortsch Lees-museum" is Zaterdagavond 8 uur met eenige plechtig heid geopend. De Voorzitter, jhr. mr. E. van Beresteyn, bracht in zijn openingswoord dank aan allen die het hielpen oprichten, zoo door als lid toe te treden als door in bruikleen geven van meubelen en boeken en tijdschriften en door het schenken van deze laatste, en her innerde er aan hoe dit jaar eigenlijk als een proefjaar dient beschouwd le worden. Als het Museum blijkt in een lang gevoelde beboette te voorzien, zal het vau dit betrek kelijk kleine lokaal worden overgebracht in een groot gebouw, waaralle comfort heerseht en waar men, meer nog dan thans, weten schap en genoegen kan putten uit den schat van boeken en tijdschriften, die reeds bijeen is en welke niemand in zóo groote verschei- (I glllglt Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanschen Oorlog, door DOKTER'. 15. Na voor de spijsvertering nog een whiskey ge- Jroiiken te hebben, tverdeu do kooien opgemaakt slapen: het was 11.1. op commando de eireklcclijk vroeg naar kooi le gaan. .11 ochtend ging ik eens kijken, hoever .....v ..e tchiinielbout gevorderd was en bleek hei, tl at deze reeds klaar was Ik vond de burgers juist bezig mot het vooreind van do locomobiel omhoog tc heffen nat. bij gebrek aan vijzeis en doniiuekrachieu, voor ou» misschien moeilijkheden zon hebben opgeleverd, maar dc Hoeren konden zon der deze inrichtingen ook wel klaar komen. Dc opinies van mijn mensehen en dio vau de Boeren verse bilden eenigszins van elkander en geen der partijen wilde ongelijk erkennen. Ik trad toen als vredesengel lussclieubeide door mijn lui den raad tc geven de Boeren maai te laten scharrelen en zich er verder niet mee tc bemoeien. Zij volgden dezen raad op en weldra hadden do volgei Bot hot schnmclboi tel locomobiel en dc ais. Terwijl de op zij 11 pl gehaald worden, ging ik naar ucmieouance terug en liet mijn paard (het geleende van de void telegrafie) opzadelen en nu een hartelijk afscheid genomen en beloofd tc hebben, spoedig eens terug te komen, ging liet met locomobiel en wagen# den berg op. Het opbrengen van de locomobiel ging uiterst langzaamhoewel het pad zoogenaamd in orde was gebracht, was het bijna onbegaanbaar en stond ik duizend angsten uit, dat er iet# onklaar zou komen. Het begon me weldra te vervelen en daar ik alles aan den eeuen machinist kou overlaten, ging ik vooruit en naar majoor VVolmarans, terwijl ik. de order gaf, mij te waarschuwen als de locomobiel boven op berg was. Ook ik zelf ging echter niet bij zonder vlug naar boven wegens de hoogst tergende luiheid van mijn rijpaard, maar toch was ik een paar uur eerder op den berg dan dc machine, wel ken tijd ik bij majoor Wolmarans doorbracht. Ik werd door hem met blijdschap verwelkomd en hij sprak de hoop uit, dat ik haast niet de opstelling zou maken, hetgeen ik hem beloofde. Ik gebruikte hier liet middagmaal, waarik ruim den tiid voor had. ilelijk kwam de blijde lijding, dat de locomobiel veel sukkelen boven was gekomen er viel een pak van mijn hart. De majoor en ik gingen nu te paard den berg over 0111 een geschikte plaats te zoe ken en het bleek, dat deze zich bevond bijna aan het andere einde van Bulwana, zijnde de kunt van den berg het dichtst bij het dorp en we kwamen hierdoor ruim een kwartier van den majoor at te staan. De plaat., voor liet machinehuis was tamelijk gun stig gelegen, daar die plek vlak was en dieper dan do rand van den berg, zoodat uit de stellingen vau don vijand het huisje niet te zien zou zijn. Toen de loeoniobiel op haar plaats was aange komen, neigde (Ie dag ten einde eu hiultlcp wij nog juist lijd 0111 onze tent op te slaan. Wc waren met ons zevenen eu de tent was niet vau de grootste soort, zoodat over te veel ruimte niet ie klagen viel. 's Nachts begon het tc regenen en kwamen we tot de minder onaangename ontdekking, dat de luitenant van de veldtelegralie nu juist mot zijn nieuwste tent had afgestaan. Het was weldra moeilijk te bepalen of het buiten de tent barder regende dan er binnen. Van slapen ilenheid zichzelven kan aanschaffen. Gedurende December heeft ieder, die be lang stelt in boeken, de gelegenheid zich, ter kennismaking, gedurende een week te doen introduceeren. De in de vorige vergadering benoemde Bestuursleden verdeelden de functiën als volgt: jhr. mr. E. van Beresteyn, Voorzitter; de heer H. J. van der Noordaa, Onder-voor zitter de heer P. le Grand, Secretaris mej. C. van der Leeuw, Penningmeesteresde heer P. J. Frederiks, Bibliothecaris. Van de leeszalen wordt een vrij druk, en wat meer zegt een zeer geregeld gebruik gemaakt. Het ledental bedraagt reeds rond 60. De plaatselijke afdeeling van het «Utrechtsch genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" zal Vrijdagochtend 11 uur in »De Arend" een ledenvergadering houden in welke de heer T. J. Swierotra, zuivel-consulent voor de provincie Utrecht, een voordracht houdt over de voorwaarden om goede boter te maken. Ook moet worden voorzien in vacaturen in het Bestuur, ontstaan door het periodiek altreden van den heer A. M. Tromp van Holst sn het overlijden van mr. H. Oroocke- wit Jr. Bij de Zaterdagavond ten overstaan van notaris A. N. J. Vos in »De vergulde Zwaan" hier gehouden veilingen van vast goed gold I. een huis en erf aan de Lieve Vrou westraat, ingezet op f1540 en door den eigenaar opgehouden. II. een huis aan den Zuidsingel, groot 15 c.A., verkocht aan den heer H. R. Struve qq. voor f550. III. een perceel bouwterrein aan den Leusdergrintweg in de Gemeente Leusden, groot 5 A. 4 c.A., verkocht voor f330 aan J. van Veenschoten. IVVIII. vijf perceelen bouwterrein aan de Molenstraat bij den Leusderweg, elk groot ongeveer 5 Aren. IV en V. elk verkocht voor f 260, de massa der perceelen VI, VII en VIII ingezet op f'760, werd voor dat bedrag verkocht aan L. Arlar. IX tot XII. 4 perceelen bouwterrein, elk groot 1 Are, aan de Stationsstraat hoek Oude Vlasakkerweg. De eerste 3 werden opge houden resp. voor f880,1' 1000 en 1980, hot 4e perceel kocht de heer Struve qq. voor 1910. XIII tol XXII. 10 perceelen bouwterrein aan den Soesterstraatweg, groot elk 2.5 Are, werden resp. opgehouden voor f800, f'700, f660, f640, f600, f680, f 7ü0, f 600, f 600 en f550. kwam (lieu nacht niet veolhe: was te wat geheel ouder de deken» te kruipen en deed u: niet dan kreeg men voortdurend stroomen water op zijn hoofd. Bovendien gingen, door de uitstraling van zeven lichamen, onze natte dekens aan hel stoo- nioii, zoodat het al spoedig alles behalve frisch ii de tent was. Ik slootte zoo nu en dan eens eeD paa zegebeden uit, ora mij wal op te luchten en mijl stemming werd er niet boter op, toen de lui mij vertelden, dat ik blij moest zijn, ui een tent te lig gen, daar ne luitenant eerst geweigerd; had, ons een tent te geven, en eerst van opinie was, dat we hel best zonder konden stellen. „Wel te deksel", dacht ik bij mezelf, „omdathij een mooie, ruime, dichte tent tot zijn beschikking heeft, bekommert hij er zich totaal niet over, hoe het an dere mensehen gaat; ons in den regentijd zonder tent op den Bulwana te zetten; het is ongelooflijk." Ik was blij, dat de dag aanbrak cn daarbij de regen ophield. We gingen dadelijk aan het werk de locomobiel Werd op haar plaats gezet eu de dynamo afgeladen. Er waren ons eenige Boeren toegevoegd om te helpen een paar waren werkelijk van dienst, maar de rest deed weinig anders dan toekijken. In overleg me: den majoor werd de lamp aan den uitersten rand van den berg geplaatst, zoodat de gelieele omtrok aan de zijde van Lady- smith kon verlicht worden. Deze plek was evenwel door de kanonnen der Engelschen te bereiken en was liet noodzakelijk eeu schans te bouwen ter be scherming van de lamp en vau (1e menschen, die mol de lamp moesten werken. Ik koo3 uit de burgers oen 6 tal jonge Boereu voor dit wora uit, maar toen ze hoorden dat ze een schans moesten maken, was de lust tot arbeid hceiemaat verdwenen. Dat was Kuiler-arbeid beweerden zc, en eerst toen ik dreigdi don commandant van hun weigeren kennis te geven, kon ik hen er toe krijgen, te beginnen. Ze be grepen niet waarom het zoeklicht werd opgesteld het was totaal onnoodig, wat de Khaki's waren al lang „mak" geschoten, cuz. enz. Ik was zoo vrij, van dergelijke praatjes geen notitie te nemen en nadat ik hun de plaats voor do schans had aange wezen, hielp ik weer hij do machine. Het is een opmerkelijk feit, dat, gedurende den gobeeleu oorlog do generaals de grootste moeite hadden om de bur gers schansen te doen bouwen. Bleven de com mando's cenigen tijd op eeu bepaalde plaats, dan ging het nog, maar wisten zo, dat er voor een korten tijd lager werd gemaakt, dan was het bepaald on mogelijk huu eeu pik of schop ter haml te doen nemen. Terwijl we druk bezig waren, de locomobiel en de dynamo op te stellen, kregen we bezoek van den majoor eu don chef (lor veldtciegrafie. De laatste kwam met zijn stereotiep glimlachje naar me toe om (ne goedeu morgen te wcnschen en de hand te drukken; ik herinnerde rao echter nog te goed den natteu en alapeloozcn nacht en vooial, dat hij ge zegd had, dat we maar zonder teut moesten zien klaar te komen; de ontvangst was van mijn kant daardoor niet bijzonder hartelijk.De luitenant maakte zich boos en rechts om keert, waarvan ik me weinig aantrok. De majoor vroeg me of hel niet mogelijk was, reeds hedennacht licht to geven, hoe wel de inrich ting nog niet onder dak slond. Ik antwoordde, dat dit laatste van weinig beteokenis was, maar het niet ging, omdat we geen water in den ketel hadden, en wo. ook zekereu voorraad water uoodig hadden om tijdens het werken met de iustallatie den stoomketel op peil te houden. Er was een waterkar aanwezig, bestaande uit eeu vat hoven op een „scotohkar" en wanneer doze nog heden naar beneden ging, konden we morgen den ketel op peil hebben eu voldoende voorraad om een uurtje licht te geven. (Wordt vmMolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1