ALKMAAR. ii. HET HEERENHUIS Binnenland. Advertentiën. rmnnm nf JAM-SOORTEN Tweede Meid Keukenmeid. DE SCHOOLGEBOUWEN verkoopen: verkoopen INHOKDEL Een Huis mei Tuin By de Maandag door de H. IJ. S. M. ge houden herbesteding voor het maken van gebouwen en bijbehoorende werken voor een werkplaats bij het station Amersfoort (begrooting f224 400) zijn ingekomen $26 biljetten. Minste inschrijver was de heer A. van Slingerland, te Bussum, voor f220994. De Rechtbank te Utrecht eischte tegen H. van E., G. A. H. en A. van R., te Hoe velaken, die in den nacht van 31 October elf konijnen stalen bij den landbouwer J. K. en den schoenmaker J. H. te Hoogland en die bij poeliers te Amersfoort verkochten, ieder zes maanden gevangenisstraf. Uitstellen is beschikken over iets, waar over men niets te zeggen heeft. Om bevroren aardappelen voor keuken gebruik eetbaar te maken, doe men ze ge schild zonder water in een pot, sluit het deksel met een natten doek luchtdicht af en zet ze op het vuur. De aardappelen ontdooien dan en stoomen in de zich daarbij ontwikkelende dampen gaar. De koninklijke besluiten, houdende maat regelen van algemeen bestuur ter uitvoering van de Ongevallenwet zullen nog deze week verschijnen. De geneeskundige adviseur in zake de Rijks-ongevallenverzfckeriug, dr. Kooperberg, is Zaterdag uit Berlijn en VVeenen hier te lande teruggekeerd, in welke steden hij een ambtelijk onderzoek heeft ingesteld naar de regeling en inrichting der ongevallen-verze kering, met het oog op de geneeskundige behandeling der verzekerden. Omtrent de wijze, waarop de benoeming van den nieuwen waarnemenden Directeur- generaal der posterijen en telegrafie tot stand kwam, vertelt de haagsche briefschrijver van de »N. Gron. Ct." het volgende H. M. de Koningin had nadere opheldering en overleg gevraagd en wegens Haar ver blijf in bet buitenland dat nu weder tot het verledene behoort verzocht de re geering eerbiedig de bezwaren schriftelijk te mogen vernemen. De Koningin deelde ze mede en daarvan was het gevolg, dal majoor Popsieebtsals waarnemend Directeur-generaal werd benoemd. Het is een zonderling geval. W.j hebben nu een Directeur-genei aal op no.i-activiteil (den heer Havelaar die, naar ik vernam, in dubio heelt gestaan, zijn taak te hervatten en 't lidmaatschap der Eerste Kamer op te geven), een waarnemend Directeur-generaal tijdens het lidmaatschap van de Eerste Kamer van den heer Havelaar de benoeming van den heer De Bloeme als zoodanig toch is nog niet ingetrokken, en een waar nemend Directeur-generaal, zonder meer den heer Pop. Drie titularissen voor éen ambt«tres fa- ciunt collegium", en dat alles, zegt men, omdat de banden van innige vriendschap tusschen den tegenwoordigen Minister van Waterstaat en den heer De Bloeme, Z.Exc. verboden dezen hoogsten ambtenaar bij de al'd. post en telegralie de leiding blijvend op te dragen, uil pure vrees voor den schijn van persoonlijke voorliefdeHet pleit wel voor het karakter van den heer De Marez Oyens, gelijk 't tegenovergestelde kon 't 2ich voordoen, van onvergeeflijke klein heid zou getuigen. Al weder is de Nubel-prijs toegewezen aan Nederlandsche hoogleeraren, prof. dr. H. A. Lorentz en prof. dr. P. Zeeman, te Leiden en te Amsterdam. Naar aanleiding van de algemeene waur- deerii.g, die het rapport van het Ned. Land- bouwci inité omtrent het tiendrecht ook bij de Regeering heeft ondervonden, is besloten, het vraagstuk der heerlijke jachtrechten, in verband met een wijziging der Wet op de jacht en visscherij, in studie en behandeling te nemen. Het rapport, dezer dagen uitgebracht door een commissie, benoemd in de jongste ver- adoring van belanghebbenden bij en be- ingstellendeu in een algemeene regeling der botercontrole, waarin uiteengezet wornt de wijze waarop eene algemeene controle in Nederland zal tut stand kunnen komen, zal zoo spoedig mogelijk nader worden behandeld in een vergadering van belanghebbenden. Besloten werd, in den aanvang van 19U3 een buitengewone algemeene vergadering van bet Nederlandsch Landbouwcomité te beleggen ter behandeling van het ontwerp- Huisnoudelijk reglement en de suikerwetge ving (surtaie). De op het jongste Congres van den Mid denstand benoemde commissie, bestaande uit de heeren prof. Noordtzü, mr. Anema, dr. Hubreclit, mr. Schölvinck, A. A. C'ollen- leur, J. Das. J. S. Meeuwsen, dr. J. Nouwens, Thijs Plet, E. G. Schürmann en mr. J. P. de Wilde, is gereed gekomen met het samen stellen der concept-Statuten vuor den op het Congres gestichten «Bond voor den midden stand". De laatste hand is gelegd aan de ontworpen statuten en besloten werd, deze te doen drukken en aan alle vereenigingen, welke op het Congres vertegenwoordigd waren, te zenden. Voorts werd besloten, die vereenigingen uit te noodigeti afgevaardigden te benoemen tot bijwoning der vergadering, welke op 29 Januari 1903, des morgens te 11 uur, gehou den zal worden te Utrecht. Op deze vergadering zullen behandeld wor den de ontworpen Statuten, en vervolgens zal men overgaan tot het kiezen van een definitief bestuur van den Bond, daar het mandaat van bovenstaande commissie, na de vaststelling der Statuten door de afgevaar digden der vereenigingen, geëindigd is. Het Nationaal Congres voor den Midden stand in 1903 te Rotterdam te houden, zal daarna een punt van bespreking uitmaken. Men schrijft uit Veendam Op het oogenblik is er groot gebrek aan turf in de veenkoloniën. Dit komt hoofd zakelijk door de zoo vroeg ingevallen vorst. Ternauwernood was de aardappelcampagne geëindigd en waren deschippers op het punt, evenals andere jaren naar de venen te ver trekken om turf te halen, toen de winter inviel, zoodat de scheepvaart gestremd werd. De prijzen der turf stegen daardoor enorm. Voor lange turf, waarvoor men in gewone omstandigheden 30 a 35 cent de 100 be taalt, wordt nu 95 a 100 cent besteed. Het zal ongetwijfeld velen als een teleur stelling, anderen weder als een verrassing op 't lijf gevallen zijn, dat prof. Hector Treub, de bekende gynaecoloog, dus een man tot oordeelen bevoegd, in de «Hollandsehe Lelie" den handschoen heeft opgenomen voor het corset en zijn afkeuring uitspreekt over de reform-kleeding, niet slechts om aesthetiscbe redenen die wel bij velen reeds vooraf op instemming konden rekenen maar ook vooral en bovenal op hygiënische en phy- siologische gronden. Dat zij hygiënisch beter is d.m de gewone vrouwenkleeding, noemt prof. Treub een be wering, die niet bewezen is en trouwens ook niet waar is. Allereerst komt de hoogleeraar op tegen de critiek, waaraan het corset onderworpen wordt, omdat daarbij geheel wordt vergeten, dal het eene corset nog laag niet het andere is, en daarom in de algemeene bestrijding daarvan juiste en onjuiste beweringen worden dooreengehaspeld. Juiste beweringen zijn tea eerste, dat wie zich door middel van het corset een wespen taille aanschaft, daarmede de onderste borst- kasopening van een wijd uitloopende veran dert in een nauw toeloopende,en dusdoende onvermijdelijkerwijze de ruimte voor de on derste gedeeh.en der longen en voor de groote buikingewanden verkleint, en ten tweede, dat, volgens dr. Cath. van Tusschenbroek, het corset altijd den omvang van den buik met een paar centimeters vermindert. 't Komt prof. Treub voor, dat een lichte compressie van den buik meer vrouwen goed zal doen dan kwaad. Geheel onjuist is de de bewering, dat door het corset ziekten, met name liggings-veramleringen der inwen dige vrouwelijke organen, zouden worden teweeggebracht. Van de allergrootste beteekenis is 't, zegt de hoogleeraar, dat het corset goed gemaakt is en hoe her vervaardigt is. In het zonden- register wordt hiermede geen rekening ge houden. Om zijn meening te verduidelijken, geeft prof. Treub daarvan een anatomische be schouwing, waarin hij o. a. opmerkt, dat al dpgenen, die een te slappen buikwand hebben (onverschillig of zij oud of jong, vrouw of man zijn) van een goed ingericht steun- apparaat niets anders dan voordeel zullen hebben. Het corset moet dan den geheelen luik omvatten en precies op maat gemaakt zijn. Wauneer een goed gemaakt corset nog steun vindt op de heupbeenderen, dan heeft het bovendien het voordeel, van te kunoen worden gebruikt als draag-apparaat van de kleeren, wier gewicht dan direct door middel van het corset op het bekken wordt over gebracht. Ter wille van dit doel acht prof. Treub het corset aan te raden voor de meeste vrouwen, ouk al is bij haar buikwandver slapping noch aanwezig, noch te vreezen. De conclusie van prof. Treub is, dat een goed gemaakt corset aanbeveling verdient, ten eerste als middel om den buikwand te steunen, ten tweede als middel om het ge wicht der rokken, enz., direct op het bekken over te brengen. Over het tweede dogma der kleeding-re- fnrmatoren«de kleeren moeten gedragen worden door de schouders", zegt d' ichijver verder: »I)it lijkt mij voorloopig de grootste onjuistheid, die ooit door iri hygiene lief hebberende vrouwen is uitgebroed". De hoogleeraar geelt nu verder een betoog over de oorzaken van long-tuberculose en zegt ten slotte, dat het op de schouders druk kende gewicht der kleeren een hoogst be lemmerenden invloed op de uitzetting der longtoppen moet hebben, wat zelfs geen medicus zal durven tegenspreken, en dat bet tweede deel van het reformkleedingprincipe, als bij uitstek onhygiënisch en direct ge vaarlijk, veel gevaarlijker zelfs is dan het onvoldoendste gewoon model corset. Als een andere fout van het dragen van het kleedergewicht door de schouders noemt de schrijver nog de zijdelingsche afwijking der wervelkolom, die tot een zeer bedenke- lijken graad van misvorming voeren kan en vooral bij vrouwen buitengewoon frequent voorkomtten tweede, dat een groot deel van het tegenwoordig opgroeiende vrouwelijk geslacht niet in staat is, den romp door mid del van de rugspieren in behoerlyk even wicht op het bekken te houden. RECLAMES- 15 regels fl.25; elke regel meer f 0.25" Een dreigend gevaar. Dö bloedarmoede of de bleekzucht zijn beiden wel de wieedaardigate vijanden voor het opkomend ge slacht. Jeugdige personen door deie ziekte aangetast 'verliezen op zekeren dag hunne kleuren, vrorden treurig en stilzwijgend, vermijden het gezelschap hunner kameraden en vervolgens doen zich kleine ongemakken voor, zooals hoofdpijn, duizeligheid en steken in de zijde. De eetlust en slaap verdwijnen en eene doodelijke kwijning is de gewoonlijke toe stand van den bloedarmoedige bij een meer gevor derde periode. Theodoor Van ZELST, volgens portret. Zie bier een treffend geval dat ous door de oudere van den jeugdigen Theodoor van Zeist. GO Kuipers- wal te 's Hertogenbosch, werd medegedeeld en aan onzen verslaggever bij zijn bezoek aldaar werd be vestigd. Zijn vader schreef ous: mijn zoon was door een sterken groei zeer verzwakt. De ziekte is begonnen met een gevoel van vermoeidheid, verder deden zich voor gebrek aan eetlust, slechte spijsvertering, stoken in de zijde, duizeligheid, oorsuizingen en veel last van koude voeten wij begonuen ons bepaald on gerust te maken over de toekomst van ons geliefd kind, doch na zoovele malen in de dagbladen de wondervolle genezingen door de Pink Pillen van Dr. Williams te weeg gebracht geiezen te hebben, besloten wij ook tot hel gebruik der zelve over te gaan, en kan ik U thans naar waarheid verklaren, dat hij veel in krachten heeft gewonnen, hij met smaak eet, de spijzen goed verteert en er Hink uitziet. Steeds zal ik een ieder die lijdend is Uwe beroemde Pink Pillen aanbevelen, en blijf L'ten hoogste dank baar voor Uw uitstekend middel. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds op een grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig da' zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende bestanddeelen bezit ten ze in geeneu deele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesteu ziju aangegeven of, zoo gij maar eenigen twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddopothouder komen den heer Snabilié. Prijs f 1.75 de doos, f9.per 6 donzen. Verkrijg baar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofdde- potbouder voor Nederland, en Apotheken. Frauco toezend i ng tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, dro gist. Langestraat 107 te Amersfoort, en A. db Vries, Kerkstraat 90 te Hilversum. Het namaaksel der Pink Pil- Bevallen van eene dochter A. G. STRUVE Knoppers. Amersfoort, 7 December 1902. - Vraagt uw leverancier en andere uit de Fabriek „Kennemerland" Mevrouw Van KINSCHOT, wifc* Groote Koppel 2, vraag:! inet 1 Februari eene Mevrouw ABERSON vraagt met 1 Februari eene Gelieve zich aan te, melden tusschen 7 en 9 'savonds Bergstraat No. Tl. De Notaris J. BOLK, te Araers- foort, is voornemens op Donderdag 011 December 1902, des avonds 7 nur, in het koffiehuis «DE AREND" te Amersfoort, publiek te verkoopen: roet ERVEN der «Vereeniging tot bevorde ring van t hristelijk Nationaal Schoolonder wijs", staande en gelogen aan de Korte- graeht te Amersfoort, kadaster sectie E. No. 4458, groot 4 Aren. Bezichtiging op Woensdagen 3 en 10 en Zaterdag (3 December a.s. van 1 tot 4 uur op daartoe ten kantore van Notaris BOLK verkrijgbaar toegangsbewijs. Aanvaarding en betaling tier koopsom 11 Maart 1903 of zooveel vroeger als met ver- koopers wordt overeengekomen. met TUIN daarachter, aan de Reukenlaan Nu. L te Amersfoort, kadaster sectie C. No. 1276, groot 11 Aren, 75 centiaren. Bezichtiging op Dinsdag en Woensdag vóór de veiling van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur, waartoe zich te vervoegen hij den heer N. WOLFS WINKEL, M unrhuizen te Amersfoort. Aanvaarding en betaling van de koopsom Tl Maart 1903 of zooveel vroeger als wordt overeengekomen. Inlichtingen te bekomen ten kantore van Notaris BOLK, Plantsoen 1. jPj De Notaris Jolts. KNOPPERS, te nLgJf Amersfoort, zal op Dinsdag 1(3 Do- comber 1902, 's voorin. 9 uur. ten woonhuize van de iamilie DE VRIES, in de Lavendelstraat no. 2 te Amersfoort, publiek ft contant waarondertafels, stoelen, canapé, bedden, spiegels, schilderijen, secretaire, kasten, an tieke meubelen, weerglas, koper-, glas- en aardewerk. Zilverwerken, als: 18 paar lepels en vor ken, soep- en groentenlepels, inktstel, voor snijmes en vork, enz. Voorts den geheelen voorraad in den Ijzer winkel, waaronderpannen, ketels, potten, veevoederketels en bakken, ramen, kachels, fornuizen, maten, gewichten, bascules, schalen en balansen, 3 groote bascules (300 en 500 K.G. wegende), tobben en emmers, enz. enz. Breeder bij biljetten. iy Üe Notaris Johs. KNOPPERS, te ÊL^y Amersfoort, zal op Dinsdag 23 De- «HKiS/ ceiuber 1902 's voormiddags O'/^nnr, in de Concertzaal van het koffiehuis »DE AREND" aldaar, publiek om contant geld Een prachtigen, zeer solieden en goed onderhouden waaronder eikenhouten, Pitchpine en andere meubelen, salon- en slaapkamer-ameuble menten, buffet, tafels, stoelen, fauteuils, salon- klok met candelabres, dientafel, canapé, schrijftafel, brandkast, fornuis, eetservies, lampen, waschtafels, met marmeren bladen en prachtig garnituur, ledikanten met spring- veeren en andere matrassen, ledikanten met gezondheidsmatrassen, linnenkast, andere kas ten, nachtkastjes, Geyser met bad, vulkachels, petroleumstellen, keukenartikelen,aardewerk, kotter- en blikwerk, enz. Maandag 22 December te bezichtigen van 9—12 en 2—4 uur. De Notaris JOHs. KNOPPERS, te Amersloort, zal op Zaterdag 20 December 1902, 's avonds 8 uur, in het koffiehuis »HET VALK.IE" aldaar, na afloop der huizenveiling in de Schimmel- peuninckstraat, publiek verkoopen In de femeente AMERSFOORT aan den Ouden Vlasakkerweg No. 23 tegen over de Wilhelmiimstraat, kadaster sectie C. No. 1090 en gedeeltelijk 1091, nog bijna nieuw en zeer geriefelijk ingericht. Verhuurd :'i f'2.50 per week aan den heer KOCHIIEIM. Te bezichtigen eiken Maandag en Donder dag en o,p den verkoopdag 's namiddags van 2 tot 5 uur. Breeder by biljetten.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2