Stadsnieuws. moeten do meiqjee minstens 12 jaar zyn on blijken geven, dat «ij bet gewoon Lager onder wijs. met vrucht hebben gevolgd. De toelating ge schiedt op iion laten Mei en op den laten November. De schooltijden rijn van VI tot 12 uur en des na middags van 1'/, tot 4 uur, met uitzondering van de Woensdag- eu Zaterdagnamiddagen. De volledige l'/i jarige cursus B is bestemd voor meisjes, die ouder rijn dan 14 jaar en uitgebreid Lager of Middelbaar onderwijs hebben geooten. De duur is l'/j jaar. of zooveel langer als de vak ken vereiscben, waarin de leerlinge zich weDschtte bekwamen. Het schoolgeld is hooger dan voor cursus A, en de aanvang van den cursuB wordt gesteld op 1 Sep temberde onderwysvafcken eu de schooltijden zijn overigens de zelfde. De aldecling Fröbelschool, tevens vormschool voor Próbel-onderwijzeressen, is bestemd om aan kinde reu beneden den «evenjarigen leeftijd Fröbel-on- derwijs te verschaffen. De afdeeling is verdeeld in drie klassen, ieder van éen jaar. De toelating geschiedt in den regel op den lsten Mei. De schooltijden zijn van 9 tot 12 nor en van 2 tot 4 uur. Op de avondschool wordt vier avonden per week onderricht gegeven aan meisjes, wier tijd overdag niet of niet geheel voor het onderwijs beschikbaar gesteld kan worden. De jougere meisjes komen van 5 tot 7 uur, de oudere vau 7 tot 9 uur. Het onderwijs omvat: herhaling en voortzetting van het Lager onderwijs toegepast op do practijk, haudnaaieu, breieu, mazen en stoppen, verstellen, knippen, machine-naaien, huishouden, behandeling der wasch, strijken. Bovendien kunnen kooklessen op de dagschool gegeven worden aan de leerlingen der avondschool, voor wie zulks verlangd wordt. Tevens stelt men zich voor, de afzonderlijke cur sussen te doen geven en wel: voor Huisvlijt, tevens voorbereiileud naaionderwijs op den Woensdag- en Zaterdagmiddag voor meisjes, die de Lagere school - bezoeken voor nuttige en fraaie handwerken op den Zater dagmiddag voor meisjes, die uitgebreid Lager of Middelbaar onderwijs volgen. Teekencursus op den Zaterdagmiddag. Verschillende cursussen voor dames in koken, strijken, hygiène, verbandleer, kinderverpleging, enz. elke cursus een voor- of namiddag per week. fcj Kookcursus voor dienstboden éen namiddag per week. Strijkcursiis voor dienstboden éen of meer avon den per week, gedurende 2 uren. Verstelcursus "voor dienstboden éen avond per week gedurende 2 uren. r' Cursus in het koken eu in de huishoudelijke vak ken op Woensdagmiddag, vcor meisjes die uitge breid Lager of Middelbaar ouderwijs volgen. Naar gelang der behoefte kunneD deze cursussen aangevuld of uitgebreid worden. Wie de stichtingsvergadering, in welke ongetwijfeld het plan nog breeder zal ont vouwd worden, Donderdagmiddag te half drie wensehl bij te wonen, vrage uiterlijk morden (Woensdag) schriftelijk een uitnoo- digingskaart aan in »De Arend", waar den volgenden dag de vergadering wordt ge houden. vakteekenen de heer J. Brussaard, te Utrecht, en in het smeden de heer P. Nierop, te 's-Gravenhage. Het 5e regiment infanterie zal volgend jaar weer deelnemen aan de veld-oefeningen op groote schaal. Bij het legerbestuur worden manoeuvres voorbereid voor de '2e en de 3e divisie, in het najaar van 1903 in Rruband te houden, Tot afdoende verbetering van de veiligheid der schietbanen op de Leusderheide is bij suppletoire Begrooting van Oorlog aange vraagd f5920. Ds. W. J. Meiners hoopt Donderdagavond half acht in «De Zaaier" de tweede der zes wint'-rlezingen te houden, welke uitgaan van de Chr. Jongelingsvereeniging »Ps. 119: 9" en zal spreken over «Een herinnering". In haar rubriek doet «Toonkunst" mee- deeling van de uitvoeringen, deze week in ver schillende afdeelingen te geven. Behalve voor Amsterdam kunnen door be middeling van den Secretaris der plaatselijke afdeeling, luitenant Jos. M. C. Haak (Plant soen 14) plaatsen worden besproken. Voor Amsterdam echter worden, onder toezending van het geteekend diploma, plaatsen bespro ken door den «Alguneene Muziekhandel" (Stumpff Koning, Spui 3 te Amsterdam), Nogmaals herinneren we er aan, dat het verzoek om plaatsen te bespreken, extra- waggons voor een locaaltrein of nachttrams aan te vragen, toch vooral' tijdig hij den Secretaris moet inkomen. Het gevul toch deed zich voor. dat 20 per sonen zulk verzoek deden, terwijl 50 bleken van de gelegenheid gebruik te maken, ten gevolge waarvan zij die niet verzochten om het extra-vervoermiddel ervan profiteerden en de overigen naar huis konden loopen. lu den vervolge zullen dan ook slechts zij worden vervoerd, die, door de extra-kosten te garandeeren, meer recht hebben op het vervoer dan zij, die gebruik maken van de wagens die feïteliik door anderen besteld zijn. Ds. P. J. M. de Bruin, Cbr. Gereformeerd predikant te Apeldoorn, hoopt hedenavond zeven uur in «De Zaaier" bier vóór te gaan bij de godsdienstoefening der Chr. Gerefor- meerde gemeente. Het Koninklijk echtpaar zal morgenmid dag op de terugreis van «Het Lon" naar 's-Gravenlutge te '2.26 (Stadstijd) deze Ge meente passeeren. In de «Staats-courant" zijn opgenomen verschillende Kon. besluiten lot uitvoering der Ongevallenwet. Een besluit van den 5 December strekt - tot vaststelling van een algerneenen maat regel van bestuur, als bedoeld in artikel 7, sub lil, der genoemde wet en noemt de bedrijven, welke volgens hun aard niet ge durende het geheelt* jaar, maar slechts t- gedurende zekeren tijd van liet jaar worden uitgeoefend. Een besluit van den 8 December bepaalt, dat de Beroepswet zal in werking treden op -den tweeden dag na dien tier dagteeke- niug van het «Staatsblad", waarin die wet geplaatst is. Een oesluit van gelijke dagteekening strekt tot vaststelling der ressorten en standplaat sen van de Raden van beroep, bedoeld in art. 2 tier Beroepswet, waarbij o. a. werdt bepaald, dat de Raad van beroep voor de Provincie Utrecht zal gevestigd zijn te Utrecht. Eindelijk heeft de Minister van Binnen- landsche zaken vastgesteld het formulier betreffende de inlevering door de werkge vers van de opgaven, benoodigd tot vast stelling der premie, en het formulier der loonlijsten, bedoeld in artikel 46 der Onge vallenwet, Hefinnerd zij, dut wegens het Kerstfeest de marktdag in de volgende week is bepaald op Woensdag 24 December. Uit goede bron vernemen we, dat wederom pogingen worden in 't werk gesteld om de nistorische kei te ontgraven. Zyn de verstrekkingen van de «Spijsko- kcrij" en «Kindervoeding" Maandag aange vangen, morgen zal een extra-bedeeling van turf van de Hervormde diaconie plaatsheb hen, terwijl Zaterdag de geregelde verstrek kingen daarvan aanhangen. Behoudens goedkeuring van den Minister van Binr.eniandsche Zaken zijn door het Be stuur der Ambachtsschool hier benoemd tot onderwijzer in hetmachinc-bankwerken en Hier volge het in de jongete maund-vergade- ring van de vereeniging „Handel en Nijverheid" door den Voorzitter gesprokene: Mijne heeren De étalage-wedstrijd behoort weer tot het ver leden. De medailles, prijzen en bijbehoorende diploma's zijn aan de prijswinnprs verzonden en daarmee is de taak van het Bestuur in deze zaak zoo goed als geëindigd. Ons rest nog een woord van hartelijken dank te brengen aan allen, die hebben meegewerkt om dezen wedstrijd zoo uitnemend te doen slageD. Categorieën of bij zondere personen of corporaties, die tot dat sla gen een groot deel hebben bijgebracht, hier te noemen, ik wil bet liever niet. Officieel is daar aan trouwens ook reeds door het Bestuur vol daan. Daarom, ik herbaal het, aan allen, die meewerkten, onzen oprechten, innigen dank. De oproepingen van het Bestuur hebben in ruimen kring weerklank gevonden, niet alleen bij hen, die direct bij den. wedstrijd belangheb benden vraren, maar ook bij hen, die buiten onze vereeniging staan. De belangstelling in deze aangelegenheid is dan ook, in éen woord, algemeen geweest, en het wil ons voorkomen, zoo de voorteekenen ons niet bedriegen, dal de financieele uitkomsten ook voor de toekomst voor den winkelstand in de eerste plaats, maar ook voor de stad in 't algemeen, bevredigend zullen zijn. Het „gelegenheid baart genegenheid" heeft zich bij de meeste winkeliers tijdens de St. Ni- coluasdrukte, dus dadelijk na den wedstrijd, be waarheid. Want waar we van andere plaatsen klachten hebben geboord over minderen omzet gedurende die jaarlijks weerkeerende periode, we zijn hier in onze stad zoo gelukkig, over 't geheel op meer bevredigend resultaat te mogen wijzen. „Een goed woord vindt een goede plaats". Ook dit hebben we met den wedstrijd weer be waarheid gezienwant zoodra het plan tot het houden daarvan vaststond en in den vorm was gegoten, werden van verschillende zijden blijken en bewijzen van instemming gegeven en werden plaDnen beraamd. Maar ook zijn vele étalages, die zeker niet tot de minst geslaagden kurnen gerekend worden, ontstaan door den drang der onmondigheden. Verschillende winkeliers toch zagen, niet dadelijk maar eerst later, in den wedstrijd een uitstekend middel om reclame voor hun zaak te maken en 't is gebleken, dat hun inzicht zeer juist was. Meer en meer begon het denkbeeld veld te winnen, dat wanneer A. en B. concurrenten waren en A. wèl, maar B. niet bijzonder étaleerde, dit een voorsprong zou bezorgen aan A. En zij die bijzondere moeite aan hunne uitstallingen hebben besteed, hebben die moeite en dikwijls ook gemaakte kosten «ien beloond door de over- groote belangstelling, welke in schier alle kringen merkbaar was. Sterkere bewijzen daarvoor zijn mij niet denkbaar dan de volle straten op den 'Sden November, den eersten dag van den wed strijd. Een felle, snijdende Oostenwind met krakende vorst, die het stilstaan bijna onmo gelijk maakte, gierde over onze stad en toch, welk een beweging! De volgende dag was niet zóo snerpend koud en gedurende de luatstedrie dagen was het weder voor iets dergelijks wel zoo fraai als maar gewenscht kon worden. Wat zonde er bijv. van menige fraaie uitstalling reeds na verloop van een paar dagen zijn geworden, wanneer we, in plants van helder, vriezend weer, een zachte dampige atmosfeer hadden gehad. In allen deele, zonder eenig voc.oehoud, mag worden getuigd, dat de wedstrijd als volkomen geslaagd kan worden aangenomen. En waaraan is dit siicce8 te danken Uitsluitend en alleen aan de algemeens deelneming. Ieder winkelier begreep terecht, dat eigenbelang hem dreef, mede te werken aan het door hem beoogde doel. We hebben bier dus weer gezien, dat eendrachtig zijn, machtig mankt! Maar we hebben tevens gezien, dai invidualiteit uiet schaadt om mee te werken voor 't algemeen, voor 't geheel. 't Heeft mij in deze vereeeniging meermalen toegeschenen bij 't behandelen van onderwerpen, alsof een zaak pasklaar gemaakt moest worden voor éen enkel geval, voor éen enkele caC&ego- rie, soms zelfe voor enkele personen. Eu dit is een klip, die we in een vereeniging als de onze moeten ontzeilen. Willen we inderdaad vruoh- ten blijven oogsten vau ons streven, dan is hut noodig, dat zooveel mogelijk de onderwerpen door ruimen zin worden beheerscht. Al wat in ons midden wordt behandeld, moet ten doel hebben, handel en nijverheid in het algemeen te bevorderen, en niet angstvallig mag gevraagd of persoon A. of peröoon B. daardoor in meer dere of mindere mate wordt bevoordeeld. Een vereeniging als de onze kan veel nut afwerpen, als de leden zich werkelijk conciensieus reken schap willen geven, dat ze deel uitmaken van de vereeniging als geheel en dit toonen door onderÜDge steun en samenwerking en ik leg bier nadruk op in de eerste plaats het Bestuur ter wille zijn en in zijn handelingen vertrouwen stellen. Dit vertrouwen in een Bestuur is een besliste noodzakelijkheid. Niet alles al iade zaak ook zoo eerlijk als goud en zoo helder als glas kan publiek besproken worden op de Algemeene vergaderingen. Van hem die achter de schermen kan zien. is het oordeel gemeenlijk zachter dan van hem, die alleen op het tooneel ziet. Het „tout savoir, e'est tout pardonner" is ook in den handel niet een ijdele klank. Zoo zal het u, mijne heeren. waarschijnlijk niet zoo goed bekend zijn als ons, dat deze vereeniging op den goeden weg is, zich in de rij barer zusteren een eersto plaats te veroveren. Reeds nu heeft zij buitenaf een goeden klank, ondanks haar prille jeugd. En waaraan heeft zij dit te danken? Voor een zeer groot deel aan de moeiten en zorgen, die onze gewaar deerde (en dit „waardeeren" is hier geen holle phrase) Penningmeester besteedt aan haar ont wikkeling in zake het informatiewezen, maar bovenal door 't behandelen, ja, ik mag wel zeg gen bewerken, van de afdeeling incasso's van dubieuse posten. De nauwkeurigheid en de ijver, waarmee deze taak van het Bestuur door den lieer Berns wordt uitgevoerd, is voorbeeldig. Wil ik u eens even een kijkje gunnen achter de schermen? Een paar maanden geleden moest ik's avonds, nog vrij laat, aan ons kantoor zijn. Daar zat nog onze Penningmeester, omgeven door brieven en brieDHÉaarten, door hem dien avond geschreven voor leden der vereeniging inzake het aanschrijven en beantwoorden van dubieuse crediteuren. Die brieven en kaarten waren dien avond teu getale van 32, en werden toen nog gepost. Ik vermoed, dat slechts weinigen van mijne heeren, bekend zullen zijn met omvangrijkheid van dien tak van dienst onxer vereeniging. Elke vereeniging zou ik met een zoodanigen Penningmeester geluk wenschen hoeveel te meer valt het dan te waardeeren, dat wij in den heer Berns een werkkracht bezitten, die menigeen ons benijdt. Eu waar is een tweede vereeniging aan te wijzen, waarvan een lid van het Bestuur zijn kostbaren tijd ten beste geeft om kinderen en kantoorpersoneel van leden te onderleggen in een vak van wetenschap, dat bun later van zoo'n groot nut kan zijn, gelijk de heer Van Hoog straten dat doet in zijn cursus voor Boekhouden en Handelsrekenen Ik heb een paar grepen gedaan, die sterk spreken. Maar waar in het Bestuur zulke krachten gevonden worden, is het voor dat Be stuur ontmoedigend, dikwijls zóo weinig belang stelling bij een groot deel der leden te moeten con8tateeren. I3 de opkomst van slechts 17 leden, met in begrip van het Bestuur, niet bedroevend voor een vereeniging met toen ongeveer 130 leden opeen zóo belangrijke vergadering ula die van 30 October jl„ waarin een voorstel tot Regle mentswijziging en een voorstel tot het houden van een wedstrijd in behandeling zouden komen? Maar nog minder opwekkend is het, wanneer leden der vereeniging, die genoemde vergadering niet bijwoonden, later op publie'ie plaatsen het Beatuur openlijk afbreken, omdat ja omdat het program van den wedstrijd niet was, zooals zij meenden dat het moest zijn. Maar ik vraag alweer: waarom dan niet ter vergadering ge komen en daar bezwaren ingebracht Düar was de tijd en de plaats ervoor. Bovendien getuigde deze schermerij van de wijze stuurlui aan wal van weinig door- en nadenken, Zoodra toch een voorstel door de Algemeene vergadering is aangenomen, vervalt alle verantwoordelijkheid, wat betrelt de opzet, voor het Bestuurdit wordt dan alleen de uitvoerende macht van de be sluiten der vergadering. En goede trouw? Ook zij loopt hier en daar op glazen beenen. Wilt gij een voorbeeld? De heeren Fortman en Hehenkatnp behaalden in de klassen A en B de uitgeloofde matzilvercn medaille, terwijl in klasse E de firma Gebr. Hamers zich den prijs zag toegekend. Dit ging boven het begrip van iemand, die zich dan ook niet ontzag, in mijn tegenwoordigheid uit te roepen: „De een de medaille, de ander don prijs; die 't vatten kan, die vatte liet; 't ib mij te ge leerd." Zoo ben ik van zelf weer, 't is waar langs een omweg, tot den wedstrijd teruggekomen. Een struikelblokwaarvoorik persoonlijk cenige vrees koesterde, was, of de leden van hun be voegdheid om hun stem uit te brengen, gebruik zouden maken. Ik erken, dut de uitkomst heeft bewezen, dat mijn vrees ongegrond was. Negentig van de 130 leden hebben antwoord gegeven op het hun gedaan verzoek een zeer verblijdend teeken. Ook zijn wij over den uitslag tevreden, maar niet voldaan. Bij het openen der stembiljetten toch bleek, dat daarbij waren ja biljotten ingevuld door menschen van zaken (ze zouden anders geen lid van doze vereeniging zijn) maar die blijken gaven, door hel invullen, van weinig ernst. Daar werd kennelijk oen loopje genomen met hel toegekende recht. Die personen begrepen niet, dat aardigheden door op personen te stemmen die niet in aanmerking konden komen, hier geheel ongepnst waren. Ik erken, dat voor het meerendeel de keuze niet gemakkelijk zal zijn geweest; velen onzer leden zullen hun biljetten hebben ingevuld, 11a eerst voor een moeilijke beslissing te hebben gestaan, maar 't wil mij voorkomen, dat als do personen die ik eerst besprak, even nauwgezet badden gehandeld als de laatsteu, voor menigen prijs öften ander resultaat ware verkregen, óf, wat waarschijnlij ker ia, het zelfde resultaat, doch met grooter stemraentul. Bijna niet éen prijB is toegekend uiet een groot aantal stemmen de beslissing in de klassen B, D en F maken hierop zeer gun stige uitzondering". De vergadering der plaatselijke afdeeling van het «Utrechtscb Genootschap voor Land bouw en Kruidkunde" was Vrijdag zóo wei nig talrijk bezocht, dat de voordracht van den heer J. T. Swierstra, zuivel-eonsuleut voor Utrecht, werd uitgesteld. Tot Bestuurslid werd h Kozen de heer A. M. Tromp van Holst, terwijl in plaats van wijlen rar. II. Groockewit Jr. werd gekozen de heer P. van den I'romer, te .Soest. Weder eu terrein dienende, zal hier aan staanden Zondag een belangrijke voetbalwed strijd worden gehouden tusschen Ie oud-le den en het eerste elftal van «Quick". De toestand van den jongen O., die Woens dagmiddag op het Zwanewater door een slin ger werd omgeworpen en zoo deerlijk kwam te vallen, is naar omstandigheden bevredigend. Dat bij aan de gevolgen van den val zou overleden zijn, is gelukkig onwaar. De Rechtbank te Utrecht, die tegen de 3 konijnt'udieven uit Hoogland «lie hun buit bij poeliers hier ter steile verkochten, 3 maanden gevangenisstraf eischte, veroor deelde hen lot '21 dagen. Zij eischte tegen den gewezen agent van politie 3e klasse J. van E., beschuldigd van diefstal van een rijwiel, 9 maanden eu tegen G. en 8., wegens wederspannigheid tegen nacht-politic, ieder 3 maanden. De Krijgsraad te Arnhem veroordeelde korporaal Van den B., die in den nacht van Dollen Vrijdag een der wacht-commandanten in de Infanterie-kazernes niet een zakmes stak, tot een jaar gevangenisstraf en vijf jaar vervallenverklaring. Het winkelhuis met apart bovenhuis aan de Lungestraat 109, groot 3 Aren 30 c.A. en samen verhuurd voor f725 's jaars, thans bewoond door den heer S. .1. van Duinen, is in openbare veiling ten overstaan van notaris C. A. van Blaricutn verkocht voor f9050 en dus niet tot dien prys opgehouden, gelijk andere bladen meldden. De vraag of het ontwerp van wet tot ver klaring van het algemeen nut der onteige ning ten behoeve van het gedeelte Nijkerk Barneveld van den spoorweg Nijkerk—Ede niet zou kunnen worden ingetrokken, nu, naar men had vernomen, met alle eigenaren, wier gronden voor den aanleg van het ge deelte NijkerkBarneveld van den spoorweg Nijkerk—Ede noodig ztfn, een schikking kon worden getroffen, moet, volgens de Nota naar aanleiding van het Voorloopig versltg, ontkennend worden beantwoord. Er is n.i. éen perceel niet in der minne te verkrijgen, omdat de eigenaar daarvan onder geen beding genegen is, tie b«noo- digde gronden af te staan. Aan de haven te Nijkerk wordt geeen sta tion gebouwd; de lijn Nijkerk (station Ne- derlandsche Centraalspoorweg) tot Nijkerk (haven) dient uitsluitend voor het goederen vervoer. Niets is duurder dan arm te zijn. DE TOESTAND IN ATJEH. 111. Houdt de klacht van «te weinig troepen" dus de meening in, dat men het werk gaarne vlugger zag beëindigen dan kan men er ten deele mee accoord gaan. Bedoelt men echter twijfel te wekken aan de mogelijkheid of de taak te volbrengen zij met de thans aan wezige troepenmacht, dan geeft men alleen blijk den toestand niet voldoende te kennen, want de beschikbare macht is voldoende om allo verzet te breken. Het kost alleen wat tijii, en men bedenke, dat de stand der geld middelen noopt tot omzichtigheid. Beduidende versterking der troepenmacht met den daarbij behoorenden trein, zou enorme geldelijke offers vragen en allerminst evenredig nut afwerpen. Men leze ter zake de artikelen in enkele nummer der «Deli Courant" van deze maand. De gebeurtenissen iu den laatsten tijd, die ontroering en schrik schjjften veroorzaakt te hebben, hebben met tie sterkte der troepen macht niets te maken. In Boven-Seunagan was nog niet door onze troepen geageerd, do totale sterkte der vijandelijke benden daar bedroeg zeker niet moor dan een 100 man en nu een deel dier benden eens wat driest met de klewang optrad, waaraa den

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2