No. Feuilleton. Buitenland. AMSF00RT8CHE COURAII. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25elke regel meer f 0.25. Groote lettors naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën var buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephooii 19. K N N 1HGKY INGE N. Zondagswet. De BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op do uauscbrjjviiig van Hoeren Gedepu teerde Staten der provincie Utrecht van den 16. Juli 1844 (Provinciaalhlad No. 63), houdoude uitnoodiging om, ter voldoening aan een, op machtiging van Zijne Majesteit den Koning, door Z.E. den Minister van Binneulaudaehe Zakou bij aanschrijving d. d. 29. Juni 1844, no. 103, 1 afd., gedaan verrook, jaar lijks de ingezetenen te herinneren aan tic bepalingen der Wet van den 1. Maart 1816 (Staatsblad no. 21), betrekkelijk de viering der Zon- en Feestdagen; Maken dientengevolge anti de ingezetenen bekend, dat do voormelde wet is van den iiavolgouden in houd Wij Willem, bij do gratie Gods, Prins van Oranje- Nassuu, Souvurein Vorst der Veroenigile Nederlan den, nz., e i ol hooren Aan ai degenen die deze zullen lezen, salut S doen te weten Alzoo Wij in overweging genomen hebben de noodzakelijkheid om, op het voetspoor onzer gods dienstige voorvaderen, die daarop steeds den hoog ste» prijs stelden, do pligtmatige viering van den dag des Heeren en andere dagen dor openbare Christelijke godsdienst toegewijd, door eenparig voor de gelicele uitgestrektheid der Vereenigde Neder landen algemeen werkende maatregelen le verze- Zoo is het, dat Wij, don Raad van State gehoord en met gemeen overleg der Staten-Geuorual dezer landen, hebben goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze 1. Dat op Zondagen eu op zoodanige godsdien stige feestdagen, als door do kerkgenootschap pen van do Christelijke godsdienst dezer landen algemeen erkend eu gevierd worden niet alleen goenc beroepsbezigheden zullen mogen verrigt worden, welke de godsdienst zonden kunnen storen, maar dat in het alge meen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben dan ingeval van noodzakelijkheid,als wanneer de plaatselijke regeering daartoe schriftelijk toestemming zui geven. 2. Dat op deze dagen, met uitzondering van geringe eetwaren, geene koopwaren hoege naamd op markten, strateu, ol' openbare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkocht, en dat kooplieden eu winkeliers hunne waren niet zullen mogeu uitstallen noch met opene deuren verkoopen. 8. Dat gedurende den tijd voor do openbare godsdienstoefening bostemd. de deuren der herbergen en audere plaatsen, alwaar drank verkocht wordt, voor zoo verre dezelve binnen den besloten kring der gebouwen liggende zijn, zullen gesloten zijn, cn dat ook gedurende dien zelfden tijd, geenerhando spelen, hetzij kolveu, bulslaan of dergelijke mogen plaats hebben. 4. Dat geeue openbare vermakelijkheden, zooals schouwburgen, publieke danspartijen, concer ten en bardraverijen, op do Zondagen eu algemeene feestdagen zuilen gedoogd worden zullende bel aan de plaatselijke besturen wor den vrijgelaten, hieromtrent eenc uitzondering toetestaan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle godsdienstoefeningen. Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanschen Oorlog, door »DOK TER". 27. Wachtende op den majoor, ging ik me vast koes teren in het zonnotjo, Nadat ik een beetje war mer was geworden, begon ik te morken, dal we gisteren maar weinig tu eten hadden gehuil en ver langde ik naar een krachtig ontbijt. Door bet erustigo van den toestaud was de ma joor bijzonder vroeg en zag ik hem vol blijdschap aankomen. Hij vroeg me hoe ik den nacht had doorgebracht en dreef don spot met ine. toen ik hem over do geleden kou klaagde, llij had begro- pen, dat ik hongerig zou wezen en had zijn ordon nans eten mee laton brengen. Nadat ik wat gege ten had, gingen we naar Long Tom. Toen we na der kwamen, bemerkten we dat doze hot zwaar te verantwoorden had zoo snel volgden de granaten elkander op, dat terwijl or een bij de schans barstte, men eeD volgende reeds hoorde aankomen. Toen wo onderaan den berg kwamen, sloeg een grooto kolom rook op. Het bleek, dat door liet barsten van ecu granaat op do zijschans eon kist mot kardoezen in brand was geslagen, zonder evouwol do andere kisten aan to steken of de artilleristen to vorbriuulen. We gingen aan den kant van don borg zitten hier koiuleu we duidelijk Vaalkrnus zien telkens als er oen granaat van Long Tom barstto in do aohanseu, die do Enge lachen in don nacht van klippon had den opgebouwd, werden er groote godeolteu wegge schoten en verbaasde mei. zich, dat de Engelschen o. Dat de plaatselijke politie zorg zal dragen, teneinde alle hinderlijke bewegingou on ge rucht in de nabijheid der gebouwen tot de openbare eeredienst bestemd) en in het alge meen alles, wat derzelve zoude kuunen hin derlijk zjjn, voortokomen of te doen ophouden. 6. Dal de overtrudingon tegen de bepalingen van dit besluit, naar gelang van poraonen en omstandigheden, zullen gestraft worden met eone boete van niet hooger dan vijf on twin tig gulden, of met eone hechtenis van niet langer uau drie dagen voor de overtreders die buiten staat mogteu zyn deze boete te betalen. 7. Dat bij een twee overtreding, de boete of straf zal worden verdubbeld, eu wijder» nlïe te knop gelegde of uitg< stalde goederen ver beurd verklaard en de herbergen of andere publieke plaatsen voor óone maand gosluten zullen worden. En dat door deze algemeene verordeningen, allo daarmede niet overeenkomstige provinciale of plaat selijke reglementen en inrichtingen zullen wórden gehouden voor vervallen. Lasten en bevelen, dat deze in het Staa sblad zal worden fceïnsereerd. en dat een genoegzaam getal exemplaren gedrukt en aan de Staten in do onder scheidene provinciën of landschappen, ingevolge art. 86 der Grondwet, ter uitvoering zal worden go- zonden, met last om dezelve alom te doen publi- ceeren en afiigeren, cn van de predikstoelen der onderscheidene Christelijke kerkgenootschappen te doen alleztn. Lasten en bevelen voorts, dat Onze ministuriëelo departementen eu andere autoriteiten, justioieren en officieren wien zulks aangaat, aan de nauw keurige uitvoering de hand zullen houden, zonder ocuigo eouiveutie uf dissimulatie. Gegeven in 's Gravonhage, den lsteu Maart des jaars 1816, het tweede van onze regeering. (get.) WILLEM. Ter ordonnantie van Zijne Koninklijke Hoogheid, (get.) A. R. FALCK. Gedaan te Amersfoort, 5 Januari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Til. SANDBERG. Leerplichtwet. De BURGEMEESTER dor Gemeoule AMERS FOORT, Brengt ter kenuis vau ouders, voogden en andere verzorgers van leerplichtige kinderen, die aanspraak maken op eeue der vrijstellingen van do verplich ting om hunne kinderen school- of huisonderwijs te doen geven, genoemd in art. 7 der Wet, of die hunne kinderen huisonderwijs doen genieten, dat eon en ander alleen dan ontheft van de ver plichting om hunne kinderen ter school te zenden, wanneer daarvan door hen vooraf aan den Burge meester is kennis gegeven. dat een vereischte voor het doen voortduren dier vrijstellingen is, dat deze kennisgevingen telken jure opnieuw worden ingediend: door hen, die aanspraak maken op eene vau de vrijstellingen, bedoeld bij art. 7 der Wet, telkeus na verloop van 12 maanden en die hunne kiudercn huisonderwijs doen genieten, ieder jaar vóór 1 Februari dat van veranderingen in de personen door ivie het huisonderwijs wordt gegeven, binnen acht en twintig dagen aan den Burgemeester moet worden gonnis gegeven dat allo bovengemeldo kennisgevingen moeten geechioden op daartoe vastgestelde formulieren, welke kosteloos ter Gemeente-secretarie verkrijgbaar zijn. Amersfoort, 6 Januari 1903. Do Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van A MEHSFOORT, doen te weten, dat door don Raad dierGuinooute, in zijne vergadering van 23 December 1902, is vast gesteld de volgende verordeniug Verordening tol intrekaing der Vorordening op het bewonen vau gebouwen, welke, als schadelijk voor de openbare gezondheid, voor bewoning ougescliikt zijn. Eenig Artikel. Do Verordeniug op het bewonen van gebouwen, welke, als schadelijk voor de openbare gezondheid, voor bewoning ongeschikt zijn, vastgesttld21 Februari 1890, vervalt. Zijnde deze verordeniug aan de Gedeputeerde Staten van Utrecht, volgens huu bericht van don 2. Januari 1903, not. 31 December 1002 no. 5, iu afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 7. Januari 1903, 's middags ten 12 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. Do Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. V;tu elkaar meugn» ze niet en bij elkaar deugen ze niet, de grn.ite Mogendheden. In tic Venezolaansche kwestie wordt weer even hard ge phantaseerd als tijdens den oorlog in Zuid-Afrika. Met schynt echter, dat de vriendjes, tegen alle mogelijke ver dragen on volkenreohlerlijke bepalingen in, handelsschepen buit maken of vernielen, af en toe de blokkade opheffen om den op standelingen gelegenheid te geven, zich van oorlogscontrabande te voorzien, enz. De «Chronicle" verneemt uit Berlijn, dat men daar overtuigd is, dat de berichten uit Engeland over de Venezolaansche gebeur tenissen geseind, sterk overdreven worden met de blijkbare bedoeling tweedracht te zaaien. De Duitsclie bladen beweren, dat ile Engelsche pers met de Amerikaanscho samenspant om elke daad der Duitschers in ongunstig daglicht te stellen. Zou dat de dunk van Engeland zijn voor hetgeen de Duitsclie Keizer niet deed tijdens den Zuid-Afrikaanschen oorlog Ook in 't Oosten is het niet pluis. De Britsohe ambassade heeft bij de Porte een protest ingediend tegen de doorlating van vier Russische torpedojagers door de Durdu- uellen naar de Zwarte Zee. In het protest wordt er op gewezen, dut deze doorlating oen schending is van de internationale ver dragen, dio do sluiting der Durdanellen voor oorlogsschepen van alle landen bepalen. En geland behoudt zich nu liet recht voor, gu- lijko voorrechten voor zijn oorlogsschepen te vragen, indien dit noodig mocht zijn. Het Britsohe protest maakt een slechten indruk onder de Russische kolonie en wekt t-r ergernis, terwijl in Turksche kringon hut optreden vari Engeland eenige ongerustheid verwekt. Engeland ia van oordeel, dat een oorlogs- schip niet van karakter verandert door ont wapening van het schip eu het voeren dor hundelsvlag, zooals Rusland in September mot de bedoelde torpedobooten deed om den doortocht door de Durdanellen te ver krijgen. Rualand's standpunt is, dat een ontwapend schip niet als oorlogsschip kun worden be schouwd, en op aandringen der Russische regeering sloot de Porte zich ten slotte bij de Russische opvatting aan en gaf zy verlof tot den doortocht der sein epen. Dinsdag werd te Pretoria een vergadering gehouden van de leiders dor Boeren en de voornaamste burgers, waaronder Botha, Delurey, Cronjé en Smuts, waarin een adres werd goedgekeurd, dat aan Chamberlain zal worden aangeboden. Schalk Burger presi deerde. In het adres wordt gevraagd- de amnestie uit Le strekken tot allen, dié aan den oorlog deelnamen on verlof tot terug keer te geven aan alle oud-burgers, ook aan do leden der deputatie, dtc naar Europa werd gezonden na den val van Bloemfontein. Verder wordt de verzekering gegeven van trouw en van de oprechtheid der onder- j werping aan de Regeering, maar tevens ge- I zegd, dat er weinig kans op samenwerking bestaat, zoolang mede-burgers zich in balling- I schap bevinden cn anderen in de gevangenis. I Het adres, dat in zeer gematigde termen is gesteld, merkt op. dut toon bekend werd dat Chamberlain naar Zuid-Afrika zou komen, de zending naar de vreemde Staten, die anders zou zyn doorgezet, werd gestaakt. Kitchener had zelf, in tegenwoordigheid van Milner, beloofd oen algemeene amnestie by gelegenheid dor kroning te zullen aanbevelen. De leverantie van vleesch in Zuid-Afrika is gegund aan de bekende Beers-i'.iatnant- maatschuppij. Het bericht is afkomstig van den Londenschen correspondent van do «Petit Bleu." hot onder dit vuur koiuleu uithouden) Behalve Loug Tom en het Frausche kanon, werkte er nog een Rom-maxlm uit de positie der Vrystators Op een kopje naast Vaalkrnus op den vijand, zoodal men veilig kou aaunemen, dat Khaki daar uiot voor zijn pleizier zat. De artilleristen van Long Tom hielden zich uitstekend elk oogenblik dachten we, dat het kanon door het vroeselyk grnnnatvuur tot zwijgen zou worden gebracht, maar nauwelijks was er ecu bom op of bij de schans gebarsten of Long Tom stuurde een granaat tot antwoord. De vijand maakte ook lieden hier cn daar een aanval, maar byzouder flauwtjes en werd overal teruggeschoten. Terwijl ik achter een klip io slaap was gevallen, werd ik door den ordonnans van den majoor wak ker gemaakt, daar wo op moesten klimmen. Long Tom kreeg gebrek aan ammunitie; het was even wel onmogelijk, langs den gewonen weg dit op te brengen, en de majoor ging onderzoeken of het mogelijk was van de andere zijde mot oen wagen boven op den berg te komen. Terwijl we vertrok ken en achter Long Tom omreden, werd luitenant adjudant Kroon bijna van zijn paard geschoten door een granaat, die over hot kanon heen kwam zeilen. Nadat het terrein onderzocht en do weg bepaald was, waar de wagens moesten langs komen, word de ordonnans met do noodige orders weggezonden en gingen wij afzadelen. Ei was vau het onlbyt genoeg overgebleven om eon twaalfuurtje te kun nen nemen on aangenaam was het, dit in volko men veiligheid te kunnen doen. Door bet geluid der barstende granaten worden we er evenwel dui delijk aan herinnerd, dat het geen vrede was, maar de oorlog in al ziju hevigheid word gevoerd. Wo besloten, hier op do ammunitie te wachten, en ik nam de gelegenheid waar, gauw mjjn oogen toe te maken. Urn ecu uur of vier kwamen er twee wa gons nanwe gingen nu terug om het pad to wij zen en nadat do ammunitie goed en wol was be zorgd, gingen we cou bozook brengen by generaal Smuts. By het oadorgaan der zon brak, als gewoon lijk, liet gevecht plotseling af, maar nog altijd was Vaal krans in 't bezit van den vijand. Toen de ma- joor opbrak om naar zyn tent te gaan, vroeg hij my of ik geen lust had, andermaal de nachtwacht hij het kanon te houden, maar ik bedankte harielijk, Op onze terugreis gingen we eerst t.og de verschil lende posten bezoeken, daar de majoor nog tal van orders te geven had en vooral met het doel de artilleristen op het hart le drukken, bijzonder waakzaam te zijn. Zoolang de vijand zóo dicht bij ons was, voelden wo one niet gerust, dat nog ver ergerd werd door het niet aanwezig zijn van gene raal Botha eu de besluiteloosheid der audere gene raals. We hadden de lantste post bezocht en waren op weg naar de teut, toon we generaal Botha met zyn stal ontmoetten, die dien avond van Pretoria j was teruggekomen. Op onze vraag, wat hy van den toestand dacht, antwoordde hij, dat we ons niet on- I gerust behoefden te maken. Zoolang de vijand al- 1 leen Vaalkrans in bezit had, beteekende dit niciueu- dalhet terrein aan deze zijde van Vaalkrans was vol slooten en goed door onsbezet. „Zoolang wo i waakzaam zyn" eindigde hy, „kan er niets go beu- I ren." We voelden ons veel veiliger, nu generaal Botha terug was en zagen do toekomst minder donker in. I lk was blij, onder de dekens to kunnen kruipen I eu goeu vrees behoeven te hebben voor do koude j nachtlucht. Het zal zoowat 2 uur in don morgen geweest zyn, toen we gewokt werden iloor een vree- solijk rukken aan onze tentschoren. Iedereen sprong i verschrikt op, deukende dat er onraad wasik kroop zoo gauw mogelijk ouder do tent door oiu to zien, j wal er gaaude was en nu bleek, dat eon dor muilen met zijn achterpoot in oen dor touwen verward was gemakt en niettegenstaande al zijn rukken niet kon loskomen. De majoor was in dien tijd ook buiten gekomen en het gelukte ons het dier te bevrijden. Na dit interval sliepen we rustig tot aan den ochtend. I Het begiD van den dag was weder but zelfde nauwelijks was bot licht genoog geworden om to zien. of mon boorde do granaten overal barsten on xag hier en daar de ballon om onze stellingen te verkennen, doeb do Engelschen zagen in, dat hot onmogelijk was, door te breken eu «lelden zich tevreden met onze posities to bombarde oren, Het verwonderde ons allen, waarom de vijand Vaalkrans over 'c geheel het optreden van den vijand zwak on weifelend geweest on was het alleen to wijion aan liet uiterst gering aantal moii-clicu tuin onzen luim. dat Vaalkrans genomen was. Bulier had bepaald begrepen, dat het daar ook al niet con geschikte plek was en hot beter xou wezen, terug to trekken dsn nogmaals evenveel monsohon te verliezen als by Colenso eu Spioenkop. Donderdagochtend wacht ten wo tevergeefs op oen herhaling van het bom bardement en weldra kwam or ecu rapport, dat <Ie Engeleclimau terugtrok cn ook Vaalkrans do >r ion vijand verlaten was. Eenige van onze menschen hadden Vaalkrans beklommen en vonden daar tot huu verbazing en verontwaardiging twee gekwotsten, die. al den lijd daar gelegen hadden, zonder door de Kngclsehen heelkundige hulp te zijn verstrekt. Het was oen wonder, dat dio lui nog loefden do een was bewusteloos, maar de andere, een knaap omstreeks 1(1 jaar, bevond zich naar omstandigheden vry wol. Do Khaki's luidden hem tamelijk goed bo- handeld en van alles, wat ze zelf huilden, moogo- deeld, behalve drinkwater, daar de vijand dit zelf bijna niet lintl, De jonge Boer vertelde nog,(lathy onder ons kanonvuur een vroeselyk angstigen tyu luid doorgebracht; elk oogenblik dacht lij) door een van onze grauaten te worden getreden, hij voelde zich evenwel verplicht er bij te voegen, dut do Khaki's hom op eon zooveel mogelijk veilige plek haddon ueorgclegd, Wordl vrrtvlffd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1