Stadsnieuws. Binnenland. Gemengd nieuws. De mededeeling komt wel eenigszins vreemd voor, maar toch schijnt er iets van waar te zijn, wanneer men verneemt, uit Zuid-At'ri- kaansche bladen, dal de maatschappij sinds eenigen tijd misbruik maakt van deze leve rantie en zij den slagers bevel heeft gegeven, den prijs van het vleesch met 20 cent per Kilo te verhoogen. Wie hieraan niet ge hoorzaamt, verbeurt een boete van niet minder dan 250 pond sterling. Het «Handelsblad" vindt, dat liet wel eenigszins onwaarschijnlijk klinkt, dat de geheele verkoop zoowel van blikjesvleescli als van vorsch in handen is van een diamant-maatschappij Maar wat is bij een Engelse-liman onmo gelijk? I)s. J. G. Busch Keiser, emeritus predikant hier. hoopt aanstaanden Zondagochtend vóór te gaan bij de godsdienstoefening iu de Lutlierscbe kerk hier. Stafmuzikant-titulair Th. P. A. Klaassen, van het 5e regiment infanterie, is bevorderd tot stafmuzikant. Aan den beer B. W. Speelberg is gedu rende 1000 opgedragen het uitstoomen der laken kleeding van de troepen te Amsterdam in garnizoen en wel tegen de volgende be dragen korte jas voor f0.19, altilla voor f0.20, laken pantalon voor 10.22, manteljas voor f0.24 en schilderjas voor 10.30. liet gebouw «Volksheil", door de vereeni- ging «De blijmaar in woord en werk' on langs verkocht aan de plaatselijke afdeeling van den «Chr. Nalionalen Werkmansbond", zal Maandag door deze in gebruik worden genomen en voortaan den naam dragen Jn liet afgeloopen jaar geboren binnen de Gemeente wettig buiten echt in de Gemeente geboren, niet behoorende tot de werkelijke be volking elders geboren, behoorende tut de werkelijke bevolking werden hie M. V. 370 339 11 11 387 350 3 2 384 348 en stierven binnen de Gemeente ongehuwden gehuwden in weduwenstaat gescheiden van echt burgerlijke stand onbekend in de Gemeente ovi rieden, niet behoorende tot de werkelijke bevolking elders overleden, behoorende tot de werkelijke bevolking 3811 350 739 M. V. 129 108 45 48 18 36 1 1 Aan de in «Amicitia" hier op den 21 en 22 Januari te houden schermwedstrijden, uitgeschreven door den «Nederlandschen Onderoiïiciers-Schermbond" zal worden deel genomen in de korpswedstrijden op geweer, sabel en degen, op elk wapen door 18 korpsen, in den personeelen wedstrijd der eerste klasse gemiddeld door 40 schermers, in den personeelen wedstrijd der tweede klasse door gemiddeld 55 schermers en in die voor korporaals en manschappen door 40 schermers per wapen. Voor de colonnewedstrijd hebben zich 3 korpsen doen inschrijven. Door H. M. de Koningin, Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Z. E. den Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht, den «Kon. Olïiciers-Sehermbond", de Ge meente Amersfoort en door vele particuliere vereenigingin en den «Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren" zijn voor deze wedstrij den medailles en prijzen geschonken. De feest-commmissie der A. V. V. »U. U. I." verzoekt ons te berichten, dat zij door on voorziene omstandigheden de feestelijke vier ring van het 5-jarig bestaan dier vereeniging heeft moeten uitstellen tot Zaterdag 31 Ja nuari. levenloos aangegeven wettig onecht 194 192 4 6 189 197 18 11 Huwelijken worden gesloten tusschen jonkmans en jougedochters die werkelijke woonplaats hebben in de Gemeente 126 en weduwen idem 5 en gescheiden vrouwen idem 1 weduwnaars ert jongedochters idem 6 gescheiden mannen en weduwen idem 1 jongedochters en jonkmans idem 146 en weduwnaars idem 8 weduwen en jonkmans idem 5 en weduwnaars idem 4 en gescheiden mannen idem I gescheiden vrouwen en jonkmans idem 1 Echtscheidingen 3 Ten postkantore Amersfoort en de daar- onder ressorteersnde hulpkantoren is in December ter Kijks Postspaarbank ingelegd s f23 902.435 en daaruit teruggevraagd f22 145.50. Hot laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt bet nummer 9635. In het jaar 1902 werd ingelegd f326 053.585 en terugbetaald f283057.735. Ir, 1902 werden ten Rijks Telegraaf kan tore behandeld 41090 telegrammen, van welke 10 990 verzonden, 20 717 ontvangen en 3377 opgenomen en overgeseind werden. Ten kantore werden aangevraagd 7796, voor andere kantoren 8042, samen 10 198 telepboongesprekken. De tramdirectie brengt hiermede ter ken nis van het publick, dat de trams, die tot nu toe 4.VI van bet Station en 4.38 van de Kamp vertrokken, voortaan vijf minuten vroeger zullen afrijden, ten einde een betere tram-correspondentie mi't den lokaaltrein, die 4.33 uit Utrecht aankom', te doen plaats hebben. Over het algemeen is door de doublure en het rijden lot vóór het stations gebouw de goede aansluiting tusschen trams en treinen veel verbeterd, hetgeen n. m. blijkt uit de toeneming van liet aantal dooi de conducteurs afgegeven en geheel gebruikte retnurhiljettcn. Bij het 5e regiment infanterie zijn aange vangen de examens voor jongelieden die voor viermaander in aanmerking wenschen te komen. De commissie bestaat uit de lieerenma joor G. II. Nauta Pielor, kapiteins jhr. H. M. van der Goes en II. 1. von Santen en luite nants B. IC. Stijver, N. J. Sciiallenberg, H. J. OfTerhnus en 0. R. Buempoll. De A. F. G. «Quick" zal aanstaanden Zon dagmiddag op haar terrein aan den Leus- dervveg een zeer belangrijken competitie-wed strijd houden tegen Hercules'' uit Utrecht. Den 18 speelt zij te Amsterdam tegen «Volharding", den 25 te Utrecht tegen her cules". den 8 Februari te 's-Gravenhage te gen «II. B. S." en den 22 dier maand we der op eigen terrein tegen «Rapiditas". «Quick" heeft in deze competitie thans 5 partijen gespeeld, waarvan 2 gelijk spel en 3 verlorenhaar average is 2, voor 7, tegen 16, gemiddeld 0.40. «Hercules" is nog punt loos. Door de politie is in het logement van D. aangehouden een man uil Harderwijk, die ten nadeele van een mede-logeergast in de slaapstede van K. aldaar, een zoo goed als nieuwe winterjas ontvreemdde. Mevrouw de Wed. F. H. PouvvSeiioone- veld te Amsterdam heeft, op enkele kleinere legaten na, de «Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het huisgezin" benoemd lot universieele erfgename. Ds. J. Bakker, te Bunschoten, heeft het beroep naar de Gereformeerde kerk te Emmen aangenomen. Het is toch opmerkelijk, dat hoe lager iemand staaf, hij te liever uit dehoogtespreekt. De wetsontwerpen tot vaststelling der Staalsbegrooting voor 1903 zijn, na de daarin door de Tweede Kamer gebrachte wijzigin gen vastgesteld tot de volgende bedragen Hoofdstuk 1 f800000; Hoofdstuk II f 680 402 Hoofdstuk lil f 1 136 148 Hoofdstuk IV 10384494; Hoofdstuk V f 18 831 365.06Hoofdst. VI f 14 349 730.095 (krachtens art. 4 mag slechts beschikt wor den over een bedrag van f8166752.35); Hoofdstuk VIIA f34733842.78; Hoofdstuk VIIB 125 944 731.08°; Hoofdstuk VIII f25257 736; Hoofdstuk IX f 33 087 607.43 Hoofdstuk X f 1 667 348.89 Hoofdstuk XI f50 000. Mitsdien is na de wijzigingen het totaal der Begrooting vastgesteld op I' 102 932 414,94 terwijl de oorspronkelijke raming bedroeg I f164574169.94s en bij den aanvang der beraadslagingen f 162 933 420.94. De begrooting der uitgaven overtreft de raming der middelen met f6428 154.94. Bij Kon. besluit is bepaald, dat art. 1 der Ongevallenwet 1901 met ingang van 1 Februari a. s. in werking treedt. Nog steeds wordt dat art. 1 dier wet door vele werkgevers verkeerd begrepen en zóo uitgelegd, alsof zij voor de verzekering hun ner werklieden te hunner tijd hebben te zorgen. Zij mcenen over liet algemeen, dat als het Bestuur van de Rijksverzekeringsbank daartoe hetoogenblik gekomen acht, zij van dat Bestuur de uitnoodiging zullen ontvangen, kenbaar te maken, op welke wijze zij, de werkgevers, de verplichte verzekering wen schen te regelen: aansluiting bij de Rijks verzekeringsbank dan wel zelf het risico dra pen, of wel overdracht van het risico aan een maatschappij of vereeniging. Niets minder waar dan dit Er staat duidelijk iu art. 1 der Ongeval lenwet, dat de werklieden verzekerd zijn, en niet dat do werkgever heeft te zorgen, dat zij verzekerd worden. Men begrijpe goed, dat de werkgever, die I Februari stil afwacht (d. w. geen ge bruik maakt van de bevoegdheid hem bij art. 52 der O. W. toegekend) straks stil zwijgend aangesloten is bij de Rijksverze keringsbank. Werkgevers, die aan de Staatsverzekering niet de voorkeur geven, moeten thans (zon der te wachten op een boodschap van de R. V. B., welke boodschap nooit komt handelen, d. w. z. zij moeten oen verzoek schrift richten tot II. M. de Koningin om te worden toegelaten tietzij om zeil hot risico te dragen, hetzij dit over te dragen aan oen Naamlooze Vennootschap of een andere rechtpersooulijkbeid bezittende ver eeniging. De verzekerings-instellingen, die zich heb ben ingericht tot overneming van liet risico der bij de Ongevallenwet geregelde vverk- liedenverzckering, zullen hou daarin gaarne behulpzaam zijn. in de «Staatscourant" is opgenomen de door de Ministers van Biriiienlandscbo zaken en van Financiën goedgekeurde en in artikel 92, tweede lid, der Ongevallenwet 1901 be doelde lijst van fondsen, welke in aanmer king komen voor de belegging van gelden der Rijksverzekeringsbank en welke met uitsluiting van andere in pand kunnen worden gegeven door werkgevers, die het risico van de bij de genoemde wet geregelde verzekering hunner werklieden zei ven wen schen te dragen, en door Naamlooze Ven nootschappen en vereenigingen, welke risico's als bovendonk! wenschen over te nemen. De onderhandelingen tol den aankoop van terreinen voor de eerste Staatsmijn, opge dragen aan de iieeren li. van Kessel, notaris te Heerlen, en T. van Sluijmarkers, grond eigenaar te KeverbergVoeretniaal, beiden leden der Provinciale Stalen van Limburg, hebben na vele moeilijkheden en formaliteiten nog een gunstig verloop gehad. Maandag 29 December j.l. is de Staat der Nederlanden, bij acte, ten overstaan van genoemden notaris verleden, eigenaar ge worden van een perceel bouw- en weiland «te Terwinselen," gemeente Sc!iaesbrrs,g>-oot ruim 15 Hectaren, voor do som van f 85 600. Ouder deze som is begrepen de schadeloos stelling aan den pachter, ten bedrage van f7009. Hierdoor is een gerechtelijke ont- eigenfng voorkomen, welke een vertraging van êen of twee jaren had kunnen veroor zaken. Naar de eRes.bodo" verneemt, is het thans zeker dat de administrateur, te plaatsen aan het hoofd van de nieuwe afdeeling Compta biliteit bij het Departement van Oorlog, go- kozen zuj worden uit liet korps burgerlijke ambtenaren. Als zeer ernstig daarvoor in aanmerking komend, wordt genoemd de lieer Rechlien Morra, referendaris hij do Alge- moene Rekenkamer. Met »Vad." toekent hierbij aan: Het eerste gedeelte vau dit bericht is niet nieuw en wal het tweede gedeelte betreft, behalve de heer Nona worden nog conige andere namen genoemd vau personen, dio eveneens zeer ernstig ui uanmei king komen, maar er is nog geen enkele beslissing ge nomen. Bij de hooge complubilitoits-ambte- naren moet niet veel animo bestaan om de moeilijke taak op zich te nemen, de verwarde Comptabiliteit van Oorlog in liet rei ik brengen. men de volgende advertentie, aarvan de bedoeling gemakkelijk is te doorzien «Rotierdamsche modderbaden op den nieu wen Binnenweg. «Onder hooge bescherming van het Ge meentebestuur en met belanglooze mede werking der R. T. M. «De baden zijn dag en nacht, regen en wind dienende, kosteloos ter beschikking van het publiek. Ter veraangenaming vinden de be zoekers allerwege heerlijke rnoddervijvers, modderfonteinen en neervallende raodder- klodders; des avonds fantastisch verlicht met behulp van nachtpitten. «Van 's morgens 8 tot 's avonds 11 uur «Montagne Russe" onovertroffen door de meest onverwachte en grillige wendingen. Tickets tegen hot bekende tariel verkrijgbaar aan de omnibussen doc RTM en der ROM. Enz., enz. Voor de leden der Vroedschap te voet eii voor belangstellenden tot een be perkt aantal, bestaat op een smal voetpad gelegenheid tot bijwoning dezer geheel eenige vermakkelijkheden". Een der groote stoomvaarlijnen tusschen Liverpool en New-York heeft al laar stoom schepen voorzien van toestellen, welke zullen dienen om gedurende de zeereis eiken dag berichten uit Europa te ontvangen. Boven dien is aan boord van alle sloomors een compleet mlactie-bureau ingericht voor een journalist in dienst der stoomvaartlijn, die belast is met de redactie van een dagblad, dat aan boord verschijnen zal en waarvoor de stof uitsluitend door de Marconigrammen zal worden verstrekt. In het hospitaal te Norfolk bevindt zich op 't oogenblik een man, die bezig is te ver stonnen, Zijn heup- en armspieren zijn reeds zoo goed als geheel versteend, hetzelfde ver schijnsel doet zich op zijn gelaat voor. Wan neer men op z:jn beenderen klopt, maakt dii een geluid alsof men op marmer slaat. De man heeft het gebruik van enkele ledematen, waaronder zijn rechterarm, reeds geheel verloren; hij kan zijn linkerarm nog slechts geheel gestrekt opbellen. Deze verstoiiriiiig is reeds begonnen toen hij ongeveer acht jaar was; thans is bij vijf endertig. De doctoren iu bet Norfolker hospitaal staan versteld on hebben de oorzaak van het zonderlinge verschijnsel nog niet kunnen ontdekken, nog minder een middel tegen de kwaal. Niet onaardig is het volgende: Een Arnerikaansch meisje, dat pas naar kostschool was gegaan, schreef in baareersten brief naar huis, dat ze «eenvoudig verliefd was op Ping-pong". Haar Papa haastte zich, als echte Yankee, haar te telegr.if'eereri dat als ze die mallig heid niet naliet, hij haar zou onterven, sik wil zoo'n vuilen Chinees niet tot schoonzoon." H. M. de Koningin beeft zich vereeuigd met het besluit van Gedeputeerde Stalen van Zuid-Holland tot handhaving van de voor >le gemeente Millegom gehouden loting voor do Nationale militie, van welke loting de vernietiging werd gevraagd op groiid°ilat daaraan is deelgenomen voor een ingeschre vene, die reeds was overleden. In een artikel over zitplaatsen voor win kelbedienden, opgenomen in het «Sociaal Weekblad", wordt medegedeeld, dat een Wetsontwerp, waarhij het ve. schallen van zitplaatsen aan liet bedienend personeel in winkels oir magazijnen wettelijk voorgeschre ven zal worden, in voorbereidde zijn. schijnt te De Minister van Oorlog a. i. Minister van Marino brengt tor kennis van belanghebben den, dat de Lijdelijke pensioenen over het vierde kwartaal 1992, die door het Departe ment van Marine worden voldaan, eednron- de maanden Jannnri, Februari Manrl (1)03 lil] de vers, billend™ Rijksbitnalmccs- eiitvang genomen. kunnen Het aantal s liet aantal scholen met den Bijbel,dat se- dezt 1 Januari 1902 met 26 is ï.Tnioordml doch n,"t 2 is verminden!, bclraart linns 68/, terwijl er vernioeileliif 1993 nog 0 zullen geopend i Januari Volgens de «Figaro" zal 1903 een onge luksjaar zijn, omdat er 3 Vrijdagen in voor komen welke op een 13<ien vallen, in 1902 viel slechts êen Vrijdag op een Bidon en dat jaar heeft zich reeds gekenmerkt door de ramp van Martinique, zegt het blad alsof de ondergang van Transvaal on Oranje Vrij staat maar zoo niets O; beteekenen hebben. Men velt tegenwoordig hoornen door mid del van eleclriciteit. Daarvoor gebruikt men, in plaats van een zaag, een. platinadraad, welke tusschen twee palen in gespannen en door een sterken eleolrisohun stroom gloeiend wordt gemaakt en gehouden. Die manier vereischt minder moeite en tijd dan liet zagen er vallen geen spaanders al en het verkolen van liet gezaagde opper vlak verhindert het verweren van het hout. De grootste kathedraal der wereld zal te New York gebouwd worden. Zelfs do Sint- Pioter te Rome zal er een kleinigheid bij wezen, liet gebouw moet 70 000 personen kunnen bevatten en met den aankoop van den grond niet minder dan 26 millioen dollar kosten. Men zul er motieven voor gebruiken van de plans der beroemdste bestaande kerken. Een amalgama dus, Arnerikaansch reusachtig ui deze zijde van den Oceaan. aditie" Galgen-humor. Jn de «N. R. Ct.,: Burgerlijke Stand van Amersfoort. van 1 tol en met 7 Januari 1903. GEBORENGerritje Jacoba, <i. van A. M. van Bommel en A. Hendriks. --PetnisSte- phaiius, z. van P. Leonards on A. M. Smits. - fcwrtje cl. van J. Ks en J. van Kssnn. -- Hendrik, z. van J. van Plalerinnen K - Jnhanno Adrian» WilMnilna, d. van AW. Donker en G. Ph. O.Scliarlf Johannes Maria, z. van M. de Wilde en b. van der Heiden. - lïutK.nis dra ins, i Milder J. ïi,. m u.s.i - Mono™, z. van 1>, vannleZuidivind A va„ n,.fcfc„m. Elbert II,i, v-» D. f- llomminga en G. va Joban. can Steeiibeck kW- Luitje vindt van Vliet. J Catharina WilhfflÏÏ £V Irik. de Kamp. J. Midde- Wijiiui ds en 'ia

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2