Binnenland. Maandagavond 19 Januari hield de plaat selijke afdeeling van het Ned. Werklieden Verbond «Patrimonium" op feestelijke wijze haar 15e jaar vergadering. Nadat de '2e voorzitter, de heer Breemer, de vergadering met gebed en het zingen van Psalm 68 10 geopend en naar aanleiding van het voorgelezen Be hoofdstuk van Pre diker een kort Openingswoord gesproken had, installeerde hij de nieuwen Voorzitter, den heer T. Houstra. Uit het verslag van den Secretaris bleek, dat het ledental 107 bedraagt. Op de 10 leden- en 12 bestuursvergaderingen werden, behalve de huishoudelijke, ook maatschap- pelijken zaken behandeld als Werkstaking, Kamers van Arbeid, Organisatie, enz. De Penningmeester sloot zijn rekening met een batig saldo van f 10.46. Uit het verslag van den Penningmeester van het Ondersteuningsfonds voor zieke en gewone leden bieek, dat ook dit fonds zich in bloei mag verheugen. Hij sloot_zijn re kening met een batig saldo van f370.726. Nadat nog afgevaardigden van de nabu rige afdeelingen Hilversum en Baarn het woord gevoerd hadden, werd verder de avond, onder het gebruik van chocolade, doorgebracht met het houden van voordrach ten en het zingen van vaderlandsche en andere liederen, waarna de leden met hun vrouwen, na dankzegging aan den Gever alles goeds, in opgewekte stemming tegen elf uur huiswaarts gingen. Dinsdagavond, militairement juist te half acht, werd in de groote zaal van «Amicitia" de réunie der schermers geopend door den Algeineenen Voorzitter, den heer Van Schou wenburg; die na zijn welkomstwoord de groote welwillendheid van den heer kolonel- commandant van het 5e regiment infanterie releveerde, welke voor deze réunie het concert door de stafmuziek van het korps aanbood. Vervolgens zeide spr. dat het Hoofdbestuur hoopte, dat dit 2e Wapenfeest van den Bond er toe mocht bijdrageu den band tusschen de wapenoroeders hechter te maken. Een zeer vereerende taak noemde spr. het, voorlezing te mogen doen van de tele grammen welke namens H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden waren ontvangen in antwoord op de telegrammen door de Jaarvergadering aan H. D. gezonden. Ten slotte dankte spr. den heer Van Aaken bij voorbaat voor het muzikaal genot, dat hij den gasten en leden van den Bond zou bereiden. En waarlijk, de kapel zette haar beate beentje voor en wel zeer jammer was 't dat, op enkele officieren na, zoo heel wei nigen gebruik maakten van de uitnoodiging om het concert bij te wonen. Is men bang geweest, dat de muziek te hard zou zijn? Toch was dit, zelfs bij de furtissimi vari den «Einzug der Gaste auf den Wartburg", niet het geval; wellicht juist daardoor, dat liet muziekkorps in den zoogenaamden tuin zat en de coulissen en het voordoek de accu- stiek zoozeer verbeterden. Behalve Wethouder Visser vereerden gene- raal-majoor Prins met zijn adjudant en ko lonel Koolemans Beijnen de welgeslaagde soiree met hun tegenwoordigheid. Na atloop van het even mooi uitgevoerd als welgekozen programma, verzocht kolonel Beijnen het woord, verklaarde in zijn qualiteit van garnizoens-commandant, dat het garni zoen er prijs op stelt den Bond te Amersfoort te zien eu sprak den wensch uit, dat de Bond zijn doel volkomen mocht bereiken. Z.HEdGestr. hoopte, dat de tijdelijk te Amersfoort vertoevenden zich daar, na ge- darten arbeid, goed zouden vermakeu, steeds echter bedenkend, dat zij militair zijn en, de uniform der Koningin dragend, verplicht zijn deze geen oneer aan te doen. Met een driewerf herhaald hoezee! voor H. M. besloot de kolonel zijn kort, doch zeer krachtig woord, waarna de kapel de volks liederen aanhief en tot slot de defileer-marseh van het 5e deed weerklinken. In tegenwoordigheid van eenige hoofd officieren, leden van het Eere-comité, werd gisterochtend klokke 9 het eigenlijke wapen- feest geopend met de wedstrij ien degen, 2e klasse (leden van den Bond die nog nim mer een prijs hebben gewonnen). De Bonds-Voorzitter zeide in zijn openings woord, dat Hoor het onverwacht groot aantal deelnemers het Bestuur een dringend beroep moest doen op aller medewerking. In het geheel zijn voor deze klasse ingeschreven 60 en waar aanvankelijk gerekend was op 20 korporaals en minderen, hebben er zich 78 aangemeld. De mededeeling, dut nog een groot aantal prijzen nader ter beschikking van liet Bestuur is gesteld, werd met gejuich ontvangen. Ten slotte sprak de Voorzitter de ver wachting uit, dat alle deelnemers aan dit wapenfeest er toe zouden mede werken den Bond groot te maken en op deze wijze zouden doen beantwoorden aan zijn doelde scherm kunst zoo nationaal mogelijk te maken, niet alleen in leger en vloot maar ook nu daartoe eergister besloten is bij reserve, landweer en erkende weerbaarheidskorpsen. Onmiddellijk daarop werden de degens gekruist door de 5 partijen die telkens ge lijktijdig trokken. Voor de 1e afdeeling degen, welke hierna volgde, waren 16; voor de 2e afdeeling 56; voor geweer 2e afdeeling 50, idem lo afdee ling 16; voor sabel 2c afdeeling 54, idem Ie afdeeling 16 inschrijvingen. Tot half een werden deze personeele wed strijden voortgezet en van half twee tot vijf uur ile korpswedstrijden degen en geweer, met 18 en 16 deelnemers, gestreden. Den ganschen dag werd gister, zelfs tot laat in den nacbt, doorgt-scnermd en toen het Hoofdbestuur tegen 2 uur namidder- nacht de zaal verliet waarin de partijen waren getrokken, was nog slechts een heel klein deel van het zeer lange program,afge werkt. Van 9 tot 12.30 en van 1.30 tot 4 uur werd onafgebroken op degen getrokken daarna begonnen de partijen-geweer. Te ruim half drie kwam generaal Prins, de Burgemeester van Amersfoort, de kolonel commandant van het 5e regiment infanterie het Wapenfeest gedurende geruimen tijd bijwonen, terwijl in den loop van den dag de overige korps-commandanten in dit gar nizoen en tal van subalterne officieren van hun belangstelling blijk gaven. De uitslag van de wedstrijden-degen is als volgt Korpswedstrijd le prijs, verguld zilveren medaille van Z.Exc. den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, het le Regimehl vesting-artillerie2e prijs, verguld zilveren medaille van de Cadetten der Kon. Militaire Academie te Breda, Gymnastiek- school der Zeemacht; 3e prys, zilveren me daille van kolonel G. J. YV. Koolemans Beij nen, commandant van het 5e Regiment infanterie, de Schutterij te Haarlem 4e prijs, i bronzen medaille, het 4e Regiment Infanterie 5e prys, bronzen rnedaiile, bet 3e Regiment Huzaren. Een extra-prijs bestaande uiteen kunstvoorwerp, voor dengecn die het minst aantal touché's in alle wedstryden en tus- I schenwedstrijdeD had ontvangen, werd be haald door sergeant Raabe, van het 4e Re giment Vesting-artillerie. Personeel degen le afdeeling (voor hen, die reeds prijzen wonnen bij den Kon. Officieren Schermbond of den Onderofficiers Schermbond) le prijs, kunstvoorwerp, wacht meester W. van Dok,2e Regiment Huzaren; 2e nr., kunstvoorwerp, sergeant N. Sjerp, 7e Regiment infanterie.3e pr., zilveren me daille, sergeant P. de Jong, 5e Regiment Infanterie. Personeel degen 2e afdeeling (die nog nimmer prijzen wonnen) le prijs, verguld zilveren medaille, sergeant J. van Keulen, 3e Regiment Infanterie; 2e pr., zilveren kruis, sergeant J. J. H. van Gelder, 4e Regi ment Infanterie; 3e pr.. zilveren medaille, sergeant J. J. Vredeveld, 8e Regiment In fanterie; 4e pr., bronzen medaille, wacht meester S. Meijer, le Regiment Huzaren; 5e pr. bronzen medaille, sergeant B. Jonker, le Regiment Vesting-artillerie. Tot bij 9 uur duurde de korpswedstrijd geweer, welke met te meer entrain werd ge streden, omdat daaraan als Eereprijs was verbonden de groote bronzen medaille door H. M. dc Koningin geschonken. De uitslag was: Eereprijs, medaille van H. M. de Koningin, 5e Regiment Infanterie; le pr., verguld émail kruis vau de Gemeente Amersfoort, Gymnastiekschool der Marine 2e pr. zilveren medaille, van den Kon. Offi ciers Scherm Bond, le Regiment Vesting artillerie; 3e pr., bronzen medaille van den Onderofficieren Schermbond, Schutterij Haarlem. De eind-overkamp werd zeer hardnekkig gestreden tusschen 5e Regiment en Marine, en een welverdiend applaus beloonde de winners. Een extra-prijs (portret van H. M. de Koningin) werd toegekend aan sergeant Van Rossum, van het 5e Regiment Infanterie, die gedurende alle wedstrijden geweer het ge ringst aantal touché's (slechts twee) had. Nu werd aangevangen met den korpswed strijd-sabel, terwijl, om tijd te winnen, werd bepaald dat van nu aan 3 in plaats van 4 touché's noodig waren. De uitslag van den korpswedstrijd-sabel was: Eereprijs, groote bronzen medaille van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, het le Regiment Vesting-artillerie; le pr., verguld zilveren medaille van den Kon. Officiers Scherm Bond, het 3e Regiment Huzaren; 1 2e prijs, zilveren medaille van kolonel Koole- 1 rnans Beijnen, het 4e Regiment Infanterie; 3e pr., bronzen medaille, Gymnastiekschool der Zeemacht. De extra prijs, een kunst- i voorwerp, voor hem die in dezen wedstrijd het minst aantal touché's had, viel ten deel aan sergeant Breukhoven, van het le Regi ment Vesting-artillerie. Hierna werden de personeele wedstryden voortgezet, met dezen uitslag geweer le afdeeling: le pr., prachtige zilveren inktkoker van majoor Tromp van 7e Regiment infanterie geweer 2e afdeeling: le prijs kunstvoor werp, van den heer Massing, bootsman Kraai, van de Marine; 2e pr., /-.veren medaille afd. Amersfoort «Kon. 1Bonld officieren", sergeant Dekker liet le Regi ment Infanterie; 3e pr., /ilveren rneda.lle van «Volksweerheid sergeant Derogé, van het 5e Regiment Infanterie; 4e nr. kunst voorwerp, sergeant Haak, van de Marinieis 5e pr. bronzen medaille, sergeant Kluyvei, van hèt 4e Regiment Infanterie. sabel 2e afdeeling: leur. verguld zilveren kruis van «Ajax", bootsman Kraai, van de Marine2e pr., Zilveren medaille van bet Hoofdbestuur van den «Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren'' sergeant Breukhoven van liet 1e Regiment Vesting-artillerie; de pr., Zilveren medaille, wachtmeester Reme- link van het le Regiment Huzaren; 4e pr., Bronzen medaille, sergeant Van Gelder, van het 4e Regiment Infanterie5e pr.. Bronzen medaille, sergeant Van Nieuwenhuizen, van de Grenadiers. sabel le afdeeling: le prijs, verguld zil veren medaille van den «Kon. Officiereu Scherm Bond" de heer Meijerink uit Haarlem burger-invité (donateur van den Bond) wien bovendien een lauwerkrans werd toegekend wegens het geringst aantal touché's2e pr., kunstvoorwerp van de o:j- derofficiers-schermvereeniging #E. M. M. A.", wachtmeester Van Dok, van het le Regiment Huzaren3e pr., zilveren medaille, de heer Van der Sluyp (burger-invité en donateur van den Rond). De uitslag van de personeele wedstrijden op geweer, degen en sabel voor korporaals en minderen was als volgt geweer, 34 deelnemers: 1e pr., verguld zilveren medaille, Simonis. Grenadiers en Jagers; 2e pr., zilveren medaille, Delabarre, le Regiment Infanterie; 3e pr., bronzen me daille, Scliolten, 8e Regiment; 4e pr., bronzen medaille, Van der Veldt, 8e Regiment; 5e pr., diploma, Sparrenburg, 7e Regiment infanterie. degen, 30 deelnemers: 1e prijs, verguld zilveren medaille, Haarsen, le Regiment Huzaren; 2e pr., zilveren medaille, Van der Veldt, 8e Regiment Infanterie; 3e pr.. bronzen medaille, Degenhardt. 7e RegimentJnfanterie; 4e pr., bronzen medaille, Zoomers, 8e Regi ment Infanterie; 5e pr., diploma, De Mink, le Regiment Huzaren. sabel, 46 deelnemers, le prijs, verguld zilveren kruis, Tongerloo, van de Marine- directie te Amsterdam; 2e pr., zilveren medaille, De Mink, le Regiment Huzaren; 3e pr., bronzen medaille, De Booy, 3e Regi ment Huzaren; 4e pr., bronzen medaille, Gruppelaar, 7e Regiment Infanterie; 5e pr., diploma, Zoomers, 8e Regiment Infanterie. Hedenavond 8 uur Feestavond bestaande uit een concert van de kleine kapel van het 5e onder directie van den heer H. Hendriks en voordrachten door mej. Busquet en den heer Van der Werf, uit Leiden, afgewisseld door colonne-wedstrijden en schoonheidspar tijen op de verschillende wapens. 't Zal wel weer laat wordenimmers het slotnummer is een bal, «lat zeer geanimeerd beloolt te worden. De plaatselijke afdeeling van de «Vereeni- ging tot verbetering van het lot der Blinden in Nederland en zijne Koloniën" z,al Vrijdag middag ten Raadhuize een Algemeene ver gadering houden. Weder dienende za! aanstaanden Zondag het tweede elftal van «Quick" op het terrein aan den Leusderweg de Genie-voetbalclub «Thor" ontmoeten en zullen daar de eerste elftaller van »U. D. I." en «Sparta" uit Utrecht eveneens een voetbalwedstrijd houden. halen aan het dor|>. Kruiwagen en zakken werden hem afgeven, doch ook een rijks- daalder om de steenkolen te betalen. Tot den avond had de haas geen kwaad ver- moeden, doch de werver was en bleet weg en toen de boer den volgenden dag ging Informeert», vond hij rijn kruiwagen met ledige rakken aan De Rilt staar, doch de ondankbare had rich met den rijksdaalder uit de voeten gemaakt en laat nog op zich wachten Een leven zonder liefde is als een geschil derde zon; vruchteloos vraagt gij er lichten warmte van. De Rechtbank te Utrecht eischte 6 weken gevangenisstraf tegen den 16-jarigen krul lenjongen G. van K., die 18 November uit pure baldadigheid en niettegenstaande de oudere knechts hem herhaalde malen op gevaarlijke daarvan wezen, den ladder liet zwiepen waarop de 18-jarige loodgieters knecht H. van Woudenberg stond om werk zaamheden aan de goot te verrichten van een in aanbouw zijnd huis aan de Wijers- straat hier. Het gevolg was, dat de nog geheel nieuwe 33-sport ladder brak en Van Woudenberg bij zijn val een zóo ernstige ruggemergs- schuddmg bekwam, dat hij nog steeds onder geneeskundige behandeling en nog half ver lamd is. Anderen ter waarschuwing. Dat men ook te goed kan zijn, bleek dezer dagen te De Bilt. Hongerig en half verkleumd van koude vervoegde daar zich de vorige week een nou jeugdig zwerver in den laten avond bij een I veehouder. Medelijdend gaf deze hem in de Holst, sergeant Sjerp van het 7e Regiment I ee.ste plaats eten en ook onderdak ji, het Infanterie: 2e pr verguld zilveren kruis hooi met nog wat dek. Den volgenden dm var. de afdeeling Amersfoort van den »Kon. - het scheen mijnheer goed te bavalinr. Nederlandschen Bond van Oud-onderotticie- bleef hij,'en kreeg hij eten doch lag meestal De correspondent te Batavia van het Handelsblad" seinde Dinsdag: «Gister werd bevestigd, dat de Pretendent- Sultan van Atjeh zich onvoorwaardelijk heeft overgegeven. »De Gouverneur van Atjeh, generaal van Heutsz, verzocht den pretendent te willen medewerken om don oorlog te doen beëin digen en de vijandige hoofden te doen te- rugkeeren. »De zoon van den pretendent is naar Ratavia gezonden om de opvoeding te ge nieten". De Regeering ontving het volgende tele gram. «De Gouverneur van Atjeh is gemachtigd om den Pretendent-Sultan voorloopig een maandgeld van duizend gulden toe te kennnen en om 's Predentend's zoon voor zijn opvoe ding naar Batavia te zenden". Vele leden der Eerste Kamer betoogden nopens de Begrooting ran Binnenlandsche Zaken de wenschclijkheid eener herziening der Gemeentewet in algeineenen zin; tot staving der noodzakelijkheid daarvan werd op verschillende onderwerpen gewezen. Herziening der Wet op liet krankzinnigen- wezen werd aanbevolen. Wijziging van de Drankwet achtte men onafwijsbaar. Bezwaren werden geopperd tegen de voort durende {uitbreiding van het aantal lectoren aan de Universiteiten ten einde professoren de vervulling van hun taak gemakkelijker te maken. Vele leden gaven hun instemming te kennen met het voornemen om het Ambuchtsonder- vvijs te steunen en te ontwikkelen. Ook be tuigden vele leden hun instemming met het op te richten Technicum. Onderscheidene leden wensch ten de sala rissen der onderwijzers door liet Rijk van de Gemeenten te zien overgenomen. Eenige leden wenschferi meer invloed te zien toegekend aan de Gemeentebesturen bij benoeming van onderwijzers; feitelijk toch zijn de schoolopzieners onbeperkt in hun macht. De wenschelijkheid werd uitgesproken dat de Regeering zich ten aanzien van ontwerpen betreffende Locale wetgeving vóór de defini tieve vaststelling daarvan deed voorlichten door deskundigen. De tarieven van de Rijksverzekeringsbank werden zonderling genoemd en gevraagd werd of de vaststelling daarvan niet liet ge volg is geweest van zeer eenzydige voor lichting. Dr. H. J. A. M. Schaepman, de groote figuur in- en de hoofdpersoon gedurende bijna een kwart eeuw van de Roomsch Katholieke Kamerclub, de dichter van »Aya Sofia" en van «Napoleon', de schrijver van «Haagsche stemmen" en «Chronica", is gister ochtend na betrekkelijk kortstondige ziekte in den ouderdom van bijna 59 jaren te Rome overleden. Naar het #IJbl." meldt, is ook door den heer C. van de Stadt Hz., te Zaandam, een stemmachine uitgedacht. Deze is van bescheiden omvang en wordt op een tafel of lessenaar geplaatst. Daarvóór bevindt zich, op den grond, een verheven heid. Door hier op le gaan staan, wordt de machine door het gewicht van den kiezer tot stemmen geschikt gemaakt op dezelfde wijze als bij automatische weegtoestellen. Het stemmen geschiedt door het verschuiven van een knop. Wanneer de kiezer zijn plaats verlaat, herstelt de machine zich in den vroegeren toestand. Behalve, dat zij op elk oogenblik het aantal op iederen candiilaat uitgebrachte stemmen aangeeft, telt zij ook het aantal kiezers, dat aan de stemming heeft deelgenomen, liet uitbrengen van waardeloozc stemmen, be halve blanco-stemmen, is buitengesloten, zoo mede het plegen van fraude iit vi. ,jiji tvit.c^ mi i-u*n, tioeri j ren sergeant Jonker, van het le Regiment in het hooi, zelfs toen het al lamr Vesting-artillerie; 3e prijs zilveren medaille, was, lag mijnheer no" in het'hooi hi/ï'ige" sergeant Breukhoven, van idem; diploma I erg 'lui* HTM^^fhlen van verdienste sergeant Hoeksma van het waarna de baas hom verzochtXnkEm De »New-York Journal" heelt ceil inter view roet den heer Marconi gepubliceerd waarin hem o. a. de volgende woorden in den mond gelegd worden: «Ik verlaat Table Head om mij binnen een paar dagen naar Kaap u.ii te begeven om daar terstond met mijn werkzaamheden een aanvang te maken. Binnen veertien dagen hoop ik alles in vol maakte orde te hebben. De kabel-maatschap- pyen hebben dertig jaar noodig gehad om ami prijs per woord terug te brengen op een kwart dollar, maar wij zullen den onze

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2