Donderdag 19 Februari 1903. No. 5309. 52e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. imSFOORÏSCU COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 4.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, ofïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Reclames 1—5 regels 4.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. Bij advertentiën vaD buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT O Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op een heden ontvangen telegram van den Commissaris der Koningin in deze provincie; Breugt ter kennis van beluughehbenden, dat de miliciens van liet blijvend gedeelte der lichting 1902, met verlof in deze Gemeente aanwezig en beboe rend tot de regimenten vesting-artillerie, het korps pantserlbrt-arlillerie, het korps pontonniers, het korps torpedisten en de compagnieën hospitaalsoldaten, onverwijld bij huu korps moeten terugkeereu. Zij, die hun korps om eeuigorlei reden uiel spoedig kunnen bereiken, mouten zich dan aanmelden in het meest nabij gelegen garnizoen. Amersfoort, 17 Februari 1903. De Biirgemeestir van Amersfoort, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER dor Guiueculo AMERS FOORT, Gelet op de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in deze provincie van den 6 Frebru- ari 1903, no. 1 ,N. M. eu S. (Provinciaalblad uo.23) betredende de opkomst onder do wapenen van ver lofgangers der Militie te laud voor herhalingsoefe ningen Brengt bij deze ter kennis van belaugbcbbeuden, dat bij Koniuklijk besluit van 24.Jauuari 1903, uo. 13, bevelen zijn gegeven tot hut oproepen iu werkelij ke!! dienst in dit jaar, krachtens artikel 111 der Militiewet 1901, van verlofgangers der Militie te laud en dat dientengevolge door den Minister van Oorlog is bepaald dal de lot dc compagniëen Hospitaalsoldaten be- hooreude verlofgangers der lichtingen van 1897 en 1898, zoomede do verlofgangers der lichting vau 1899, dio van de regimenten Huzaren bij de trein- afdeeliugeu der regimenten Veld-uriillerie zijn over geplaatst, zullen worden opgeroepen voor den wer- kelyken dienst iu voege als hierna vermeld. Lichting 1897: le Compagnie Hospitaalsoldaten van 2 Maart tol eu met 21 Maart 2e Compagnie Hospitaalsoldaten vau 23 Maan tot eu mot 11 April 3e Compagnie Hospitaalsoldaten van 14 April tot en met 4 Mei Lichting 1898: le Compagnie Hospitaalsoldaten van 4 Mei tot en met 30 Mei 2e Compagnie Hospitaalsoldaten van 2 Juni tot en mot 29 Juni 3e Compagnie Hospitaalsoldaten van 29 Juni tot en met 25 Juli Lichliug 1899 D« verlofgangers, die van de regimeuton Huza ren by de treinafdeelingen der regimenten Vehl-ar- tillorie zijn overgeplaatst: le regimeut veld-artillerie. '/i vau 2 Maart tot en met 21 Maart; '/j vun 23 Maart tot en met 9 April en van 14 April tot en met 2 Mei. 2e eu 3e regiment veld-artillerie; van 16 Muart tot en met 4 April 7i van 14 April tot en met 2 Mei en '(j van 4 Mei tot en met 23 Mei. Naar aanleiding van het vorenstaande brengt de Burgemeester voornoemd ter kennis van do opge roepen verlofgangers, dal het aan hen verleend ver lof op den datum hunner opkomst wordt ingetrok kenen dat zij bij hunne opkomst in workelijken dienst van huune verlofpassen moeten i|jn voorzien, zoo mede van de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun virtrek met groot verlof mede genomen De verlofgangers, die wegens ziekte niet op den bepaalden tyd in werkelijken dienst kunnen ko men, zullen des daags vóór den tijd der opkomst ter Secretarie dezer Gemeente moeten overleggen eone behoorlijke gezegelde en gelegaliseerde ver klaring vau een geneeskundige, waaruit van hunne ziekte blijkt, en zullen zich na huu hersLel onver wijld bij hun korps bobben te vervoegen. Ingeval van onvermogen om de kosten vau zegel te betalen, moet eene verklaring van onvermogen worden overgelegd. Overigens wordt den verlofgangers uitdrukkelijk bekend gemaakt, dat volgens artikel 117 der Mili tiewet 1901 ,hct Crimineel wetboek en het Reglement van Krijgstucht op hen van toepassing zijn, zoodra zij in iniform zijn gekleed cu dat zij zich in goen geval zullen kunnen beroepen op hel niet-ontvangen bijzondere oproeping, maar dat daze kennis geving, welke dient als rechtsgeldig bewijs dat dn oproupiug behoorlijk is geschied, hun bij niet- ver- Hchijuing ter opkomst onder de wapenen in verzuim stelt. Amersfoort, 17 Februari 1903. De Burge mees ter voornoemd WUIJTIER8. Schetsjes uit den Zuid- Afrikaansclicii Oorlog, door »DOK TER". Er kwam spoedig daarna bericht, dat de vijand de positie genomen had eu dat het grootste gedeelte der Jobanuesburger-polilie dood, gewond of gevan gen genomen was, en het onmogelijk zou zijn, die positie to hernomen. Treurig was het te zien, welk een iudruk dit bericht op generaal Botha maakte. Een oogenblik was hij geheel ter neer geslagen, maar weldra herstelde hij zich en zond overal or ders heen om met het vallen vau den avond terug te trekken. Daar het doorbreken van de Engelschen om ongeveer 3 uur in den middag gebeurde, moes ten we nog een puur uren in onze posities blijven, anders hadden we dien middag de Engelsehen nog een paar uren in onze posilies blijven, anders had den we dien middag de Engelschen nog op onzen hals gehad. Onze Long Tomopdeu Witïand schoot er dan ook duchtig op los, hoofdzakelijk op de En- gelsohcu, die langzaam onze mouseben op don vleu- gol terug drevcD. Door dit laatste werd het deu vijand mogelijk, nog even vóór donker ecu kanon zooveel rechts op to stellen, dat hij schuin achter in do schans kon schieten, met hel ongelukkig go- volg, dat er een granaat dicht achter de schans barstte on een der artilleristen door een scherf ge- 'roffeu werd, die hem diep in de dij drong. Dien avond trokkeu we terug naar Helvetia: wc konden evenwel dien nacftt de plaats niet bereiken, waarom we halverwege uitspanden en daar den nacht doorbrachten. Don volgenden ochtend om eer of jzes spanden wo weer in, on gingen wegem sterke stijgen van den weg maar langzaam voort. Daar tot nog toe do vijand nooit geprobeerd had om na een gevecht ons dadelijk te acht .volgen, waren dien nucht, velo lui te Muehndodorp goblevon en oerst in deu morgen het dorp uitgegaan, waaron der ook met ossenwagens waren. Dezen keer ochter lis. II. J. ter Huur Hoineny, Ne>l. Her vormd predikant alhier, hoopt hier Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening in le Lutherseiie kerk. L)s. O. Genouy, Waalsch predikant te Utrecht, hoopt Zoodagavond in »De Zaaier'' len dienst der Walen te leiden, welke te half acht aanvangt. In de «Staatscourant" van Dinsdag is het reeds vermelde Kon. besluit van 29 Jan. j.l. opgenomen, waarbij is beslist dat Burge meester en Wethouders van Utrecht en Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht ten onrechte vergunning hebben geweigerd aan de weduwe van een man die vergunning had. Uit de overwegingen van het besluit blijkt intusschen, dat deze beslissing niet de verre strekking heeft welke uit de eerste mede- deeling kon worden opgemaakt. Zij berust niet enkel op het feit dat de bedoelde vrouw in gemeenschap van goederen gehuwd is geweest, maar wal zeker als de voor naamste overwegingen zijn te beschouwen dat haar man bij de invoering der Drank wet in 1881 patent had als tapper, zijn vrouw destijds, hein hierin behulpzaam zijnde, het Lappershedryi gemeenschappelijk met hem uitoefende, eu volgens de Patentwet gehuwde vrouwen geen alzonderlijk patent noodig hadden wegens het beroep dat zij gemeen schappelijk met den man uitoefenden. Het Kon. besluit neemt dus aan, dal ook ile weduwe reeds in 1881 patent heeft «e- had vo<>r den verkoop van sterkedrank in het klein eu dut haar daarom op grond art. 26 der Drankwet levenslang een ver gunning voor de zeilde lokaliteit niet mag worden geweigerd. Do beslissing heeft dus alleen belcekenis voor weduwen (he in gelijk geval verkeeren, ul. dut zij reeds op 1 April 1881 toen ile Drankwet werd ingevoerd zelve het bedrijf van verkoop van sterkedrank, als hulp van haar man, hebben uitgeoefend. Tot candidaten voor de Tweede Kamer in bet district Ede zijn Dinsdag officieel ge stold de heeren mr. W. II. de Beaufort (lib.) en dr. M. A. Brants (anti.-rev.) Bij de Dinsdag in Utrecht I gehouden ver kiezing van éen lid der Provinciale Staten (vacature mr. S. J. van Geuns) werden uit gebracht op rar. L. van Lier (lib.) 1721 en op dr. J. Grijns (anti-rev. en kath.) 1673 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Tot regent van het Sint Pieters- en Block- lands gasthuis is iu de vacature-Van Lan- schot llubrecht gekozen jhr. J. W. A. Barch- man Wuytiers, Burgemeester van Amers foort. m die lui iD eeu groote moeilijkheid, daar dra hel licht werd, Khaki ons achterna kwam.': schen Machadodorp eu Helvetia bevoud zicb steile berg, waar het pad over heen ging en wt: dieu morgen nog vele ossenwagens op de helliug van den berg. De Eugolscheu brachten spoedig een paar Armstrongs in batterij en namen deze wagons ouder vuur. Hoewel zyu wagen reeds vooruit was, bleven lui tenant Mul an en ik achter om deu majoor op te wachten, die dien ochtend nog naar Machadouorp was vertrokken. We waren op eeu kopje gaan zit ten eu telkens zagen wo nog wagens eu barstonde granaten tegelijk op deu berg veraohijueu, Dat nie mand by die gelegenheid getroffen werd, is me al tijd een raadsel gebloven, maar goen enkele wageu bleef achter, niettegenstaande ze meer dan een uur aau het vuur vau deu vijand waren blootgesteld ge- woest. Woldra kwamen nu ook do achterste lui met paardeuruilers vau deu vijand in aanraking, maar zoodra op dezen gevuurd werd, zakteu ze aan den anderen kant van de kopjes terug, waardoor de wagens gelegenheid kregen vóór te komen. Tot nog toe hadden wo nog niets van den majoor vernomen, toen ons verteld werd, dat hij me' zijn ordonnans by zijn pogingen om generaal Botha te ontmoeten op oen troep Engelschen gestooten en gevangen genomen was. Dit werd ons met zooveel zekerheid verteld, dut we cr bijna niet aan durfden twijfelen, doch daar er in Afrika wol eens moer on waarheden voor waarheden maren verkocht, hadden wo heel voel hoop, dat we den wnjoor wuldru zou den zien opdagen. Hierin werden wo gelukkig niet teleurgesteld eu hij het laalsto troepje burgers dat nu on dan op de voorste Engelschen had geschoten, waren majoor Wolmarans en kapitoiu Pretorius. De majoor lachte hartelijk, toen we hom zijn gevangeuncming mee deelden hy begreep eeuigszins waardoor het be richt ontstaan washy reed dion ochtend naar Ma chadodorp met het doel den generaal le ontmoeten op zijn weg kwam hij oen troepje burgers tegen, die hem verleiden, dat de Engelsenen aankwamen. Do majoor geloofde dit evenwel niet zoo gauw, maar reed verder. Werkelijk stootte hy op een troep En- gelsche ruiters en moest overhaast terug, en nu had den die burgers maar aangenomen, dat hij gevangen war genomen. Wo gingen naar Helvetia, waar reeds do wagens uitgespannen waren, en vorschoidouo lui bezig waron' De heer K. de Geus, commies der H. IJ. 8. M. wordt 1 Maart overgeplaatst naar Zand voort-bad. De «Bond van Orde van personeel, werk zaam in dienst der H. IJ. M." had hier tegen gisteravond een vergadering belegd van igoedgflzinden, die bij eventueele staking tóch dienst willen blijven doen en welke uitsluitend toegankelijk was voor Aiuers- foortsch spoorwegpersoneel". Vun de rond 250 hnogere en lagere amb tenaren en beambten, die, volgons mertedee- ling van een der leden van «het comité" uit welke personen dit bestond, werd niet op de uitnooding vermeld hier werkzaam zyn aan het vereenigd station der H. S. M. en der N. C. S., was een 150-tal aanwezig ter vergadering, welke in de bovenzaal van «De Keizerskroon" werd gehouden. Tegen kwart voor acht waren slechts een 50-tal wegwerkers, conducteurs, controleurs, enz. aanwezig. Even vóór achten kwam een groote drom binnen en zoodra een der •omité-leden de vergadering wilde openen, nam een der laatst binnen gekoineneff het woord om er tegen te protesteeren, dat nog anderen dan zy die behooren tot het Arners- foortsch personeel in de zaal waren, daurby doelend op de heeren Van Emmerik en Geisler, Voorzitter en Secretaris van het oorloopig Bestuur van den «Bond van Orde". Geruimen tijd dreigde de vergadering geen voortgang te zullen hebbenhet regende personaliteiten tegen enkelen, die aan de comité-tafel zaten en slechts door het tact vol optreden der politie en de zeer groote kalmte van den heer Vun Emmerik gelukte het tegen half negen aan een der comité leden zich verstaanbaar te muken en mee te deelüo, dat het comité niets liever wenschte dan orde, dat de debatten niet langer dan 5 minuten mochten duren en dat niet mocht worden geapplaudisseerd. De heer Van Emmerik zeide hierop, ter vergadering genoodigd ie zijn, doch niet geweten te hebben, dat hij oen ongewenschte gast zou wezen, hetgeen hij we) moest af leiden uit de toevoeging «onderkruiper een woord dat bijna een scheldwoord is gewor den. Het doel der bijeenkomst achtte spr. veel te ernstig en het streven van den Bond te goed dan dat hij er toe zou willen mede werken om wanorde te veroorzuken of in kost te maken. De majoor eu luitenant Malan ga ven ook ieder aan huu ordonnansen order iets ge reed te maken eu onderwijl zuten we druk te pra- teu over de gebeurtenissen vau den voriven dag, Kapitein Pretorius vertelde, dat de Long Tom die dicht bij de positie der Johannesburger politie was opgesteld, bijna iu banden dor Engelscben was ge vallen. Toeu de positie door de Engelschen geno men werd, gelukte het uan eeu enkele te outkomea eu langs Long Tom komende, schreeuwde deze aau de artilleristen hun lijf te bergeu, daar Khaki hun dicht op de hielen zat. Hot wagentje, dal bij het kanon hoorde, werd zoo spoedig mogelijk iuguBpau- non door. De artilleristen wildon eerst ook vluch ten, maar toon de adjudant weigerde zijn kanon in den steek te laten, bleven zy bij hem. Zoodra de kapitein van hel doorbreken der Eu- gelachen hoorde, was hij zoo snel mogelijk naar hel kanon gegaan om te zien of het niet te redden hoewel de artilleristen, die bij de politie mot Pom pom gescholen en deze in de houden van vijand gelaten haddon, hem vortelden, dat hot oc gclyk zou wezen. By Loug Tom aangekomen, z de lui doodaalm op den snort van hot affuit de Engelschen af te Wachten; de kapitein had zo evenwel spoedig overeind en zeide don adjudant, dat hij nog vijf uiiuuteu den tyd had om te probeereu, het kanou in veiligheid te brongen. Onder gewone omstandigheden moest by het vervoer de loop eerst de loop oorsi gelicht en in de inuraahtuppcn gelegd worden en daarom had de adjudant geducht, dat het te vergeofsoh zou zyn te trucliten hot kanon te redden. Alle handen naren aan 't werkde voorwugou werd ouder hol affuit geplaatst ou wel dra ging het voorwaarts. Het was evenwol oen le vensgevaarlijk werk, daar het kanon van achteren veel zwaarder was dan aan de voorzijde, waardoor zoo uu en dau, vooral bij hut rijden over groote klippcu, do voorwagen, met do achterossen eu al, in dc lucht zweefde, en ul dc artilleristen aau dei. staar; van het affuit hingen om hel achteroverslaan le beletten. Vóór zo evenwol in veiligheid hadden kunnen komen, had de vyand ze in du galen ge kregen en hen onder vuur genomentwee ossen werden iu het juk doodschoten, maar zo ontspron gen toch dun dnns, Loug Tom ging nu meteen door naar Machado dorp om op tien treiu geplaatst en naar Waterval Onder gebracht te worden. Do majoor vertelde nog, dat ondor do uehtersto wagens er een was, beladen met ammunitie van de Loug Toms en alleen door de koelbloedigheid van do twee artilleristen, die als dryvers dienst doden, goed en wel terecht was gekomen. Daar deze wa gen zwaarder dan eenige andere beladen was, word hy weldra de achterste eu kreeg daardoor het moeste Do eei mot het hij met tie zweep aandreef. Do eone heette Dirk en tie andere Jaap. JaBp- „Och God, Dirk, wat zal or van ons te recht komen 't" Dirk Noo, ik weet niet, Jaap, we moeten maar moed honden." Jaap „Golukkig, dat die Engelschen slecht schie ten, antlers waren wo al dood geweest.'' Dirk (met alle geweld de ossen aandrijvende)„Ja jong, als wy iu de plek van diu Engelschen waren en zy in onze plaats, zouden wo zo wol anders pe peren, wat zog jy maat?" Jaap: „Alsjeblief, dat geloof ik, Dirk; jong,geef me een vuurhouije, ik sul de pyp nog maar eens in brand stoken die EngoUcbniun is toch te slecht om raak te schieten". Dirk vond dat zoo'ö idee, tint hij de zweep bui len dienst stelde, en ook zijn pyp stopteen ter wijl de grnnnut-kartotson bon om tie ooren vlogou, liepen ze dood bedaard beiden huu pijpje te rooken en brachten, zooals reeds gezegd, tien wagen over den berg. We lachten hartelijk over dit verhaal, on tiaar de kost gaar was, gingen we eten. Wo waren hiermee nog niet gereed, of „wio hw" vliegen de gra naat-kartetsen lusschen ons. Khaki had, zonder te waarschuwen, oen paar kanonnen opgesteld en zond ons als loosjlijs eenige blauwe booneti. Du verwar- ring was hel eerste ooogeublik enorm het waaoon j vr'eeaelyk geschreeuw eu gewoel, tiaar ieder zoo sjioe- 1 dig niogclyk wilde iuspnrincu en opzadelen. Dn ma- joor bleef er echter kcutm onder gaf zijn ordonnans j order om zijn paard te zadelen en don wagen in to spannen on ging naar den atuksoniuroandant van le t 7.5 c.M. Ureusot-kanon om mot dezen eu de i artilleristen hot kanon in batterij te brengen. Bij hot cerate schot van den Irunsobniiiii trokken do Engelschen hun twee Armstrongs achter den bult, i waar /.e bovenop geslaan hadden en kregen ouzo men sollen ruim tijd om In te spannen cu op te za delen. (Wordt vmnlffit.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1