Advertentiën. CURATEELE. dezen hoogst ernstigen tijd aanleiding zou willen geven tot tweedracht. Het antwoord was, dat «de tegenpartij" niet minder is voor orde en een goeden gang van zaken. Had men geweten, dat gasten konden toegelaten, dan had. men evenzeer gezorgd voor invité's. Met een beroep op hen die deelnamen aan de staking en zich zóo ordelijk gedroegen, dat allo pers-organen daarover de loftrompet staken, werd de vergadering uitgenoodigd, zich ordelijk te gedragen nu deze belegd is door een «Bond van Orde" die zich althans zoo noemt en die wellicht ook wel het vrije woord zal toestaan. De quaestie over het al dan niet-toelaten der gasten was hiermee van de baan. Een der comité-leden begaf zich nu in een terugblik op de spoorwegstaking en sprak van machtsmisbruik tegen de veemen en aanranding van de vrijheid van arbeid hij noemde het recht van vereeniging ont wricht en betreurde het dat de vrije Neder landers anderen wilden dwingen om tot een bepaalde vereeniging te behooren of anders gebrandmerkt te worden als verrader of onderkruiperook gewaagde hij van het ernstig benadeelen van het publiek door, zonder zich om wat ook te bekommeren, opeens het werk neer te leggen. Men spreekt van onderkruipers, doch zijn zij onderkrui pers die bij dezelfde maatschappij voor het zelfde loon willen blijven werken Is niet altijd waar bet spreekwoord »wiens brood men eet, wiens woord men spreekt" De vergadering is belegd om nog in tijds de oogeti te openen van hen, die niet bij de «Ned. vereeniging van spoor- en tramweg personeel" zijn aangesloten, wier leden loo- pen aan de leiband van socialisten, die met een Chamberlamsche onverschilligheid .hen drijven en groote ellende zullen brengen over ben en het gansche land. Spr. hoorde reeds, dat zeer velen er spijt van hebben, dat zij meestaakten en vroeg wat er van den spoorman moet komen als de spoor wegen door den Staat worden geëxploiteerd, alles op militaire leest wordt geschoeid en de werkploegen netjes in gelid naar de plaats van hun arbeid worden geleid. Laat ons schouder aan schouder slaan, niet loopen aan den leiband van priester of dominé of socialist, doch zelf onze belangen bepleiten en verdedigen bij de superieuren. Een storm van protesten stak weder op tegen den spreker, wien wederom een gansche reeks bier niet ter zake doende personaliteiten werden toegevoegd. Ook werd voorlezing gedaan van »het schandelijk stuk" in het orgaan van «Recht en Plicht" waarbij den spoorwegraannen te Amsterdam te laste wordt gelegd dat zij solidair waren met de «moordenaars van de Durgerdammers" om dat zij van de veemarbeiders «vrij zuipen" haddeD. De lieer Van Emmerik verklaarde dit pam flet diep te betreuren en er zich over ge- ergerd te hebben, dat dergelijke taal is op genomen in het orgaan eeuer Christelijke vereeniging, welke, in plaats van vrede te stichten, hierdoor bitteren baat zaaide. De spoorwegmannen, allen zonder uitzondering, moeten op elkaar kunnen vertrouwen. Het nu geschokt vertrouwen moet terugkeeren, de bestaande verbittering mag niet worden aangewakkerd. De «Bond van Orde" wil elk meenings- verschi! doen verdwijnen en langs vredelie- venden weg de orde en de kameraadschap herstellen. Indien de Bond onderkruipenj beoogde, zou spr. er zijn naam niet aan hebben geleend. Waar de Directie aan de eene zijde staat, wil de Bond aan den an deren kant staan, trouw de plichten tegen over de Directie vervullen, maar óok trouw opkomen voor de grieven en de rechten van de leden. Het Bestuur staat in directe ver binding met de Directie, welke genoegen nam met het voorstel van het voorioopig Bestuur om aan een arbitrage-commissie de geschillen voor te leggen. Spr. is 22 jaar ambtenaar en kent den spoorwegman, zoo geheel ten onrechte als spoor-koelie gebrand merkt hij weet, dat het overgroote mee- rendeei staakte omdat enkelen staakten en geenszins uit overtuiging van de noodzake lijkheid daarvan. Zulk een lichtvaardig han delen wil de Bond voorkomen; de Bond wil geen twist, tweedracht of krakeel, gelijk enkelen meenenzij wil het goede, wil het ook naar buiten geschokt vertrouwen in den spaorwegman herstellen en diens rechten verdedigen. Maar naast rechten staan ook plichten en deze zijn met voeten getreden, en dit mag niet herhaald worden. Geantwoord werd, dat de Bond absoluut onnoodig is. De Directie heeft de spoorweg ambtenaren die, toen in 1899 de «vereeniging van spoorwegbeambten" van een parade paard werd omgezet in een strijdros, de vereeniging verlieten en sedert nooit op een vak-vereeniging werden gezien. Dat zij nu, na de krachtmeeting, opeens weer belang stellen, moge alien een bewijs, zijn dat de Directie de slavenketen dichter nog willen aanhalen. Verlaat daarom als éen man de vergadering als protest tegen de supérieuren, die thans zco réactionnair mo gelijk zijn Een ander spr. onderwierp nu de concept statuten van den B. van O. aan een heftige critiek. Hoe kan de Bond de zedelijke belangen van het personeel voorstaan, waar hier twee «verraders" de oproeping voor deze vergadering deden En hoe de stof felijke, waar bijv. «Eendracht maakt macht", waartoe 8U°/0 van het machine-personeel behoort, reeds 7 jaar getracht heeft langs minnelijken weg de belangen der leden te bepleiten De H. S. M. is ietwat inschik kelijker geweest; de S. S. laat nu nog, dus ruim 2 jaar, op antwoord wachleD. Wat spreekt men van een Bond van Orde? Is dan d8 organisatie tuk op wanorde? Werd niet bij de staking de grootste orde betoond Art. 4 luidt: «bet doel van dezen Bond is, te bevorderen dat de H. IJ. S. M., ter uitvoering van de op haar rustende verplich tingen, te allen tijde en onder alle omstan digheden kan rekenen op de trouwe mede werking van haar personeel." Hierin zit het groote gevaar. Dit art. be oogt afstand te doen van het recht van staking en dit kan alléén als men de Directie zou kunnen vertrouwen, wat niet gaat. Immers zelfs de opzichters-machininist, die nooit een vrijen dag hebben, requostreeren sedert 1898 steeds zonder ant woord. En- nu weer gaf de Directie een slechte beurt door mede te werken tot de oprichting van dezen ounoodigen B. van O. Het personeel zal geen afstand doen van het recht van staken, doch ook niet dan in het uiterste geval we der tot staken overgaan staken is zijn eenig wapen en dat het daarvan geen misbruik heeft willen maken, is zonneklaar gebleken toen het niet de looneisch stelde. Er is slechts éen middel om te komen tot een schikking tusschen personeel en Directie en dat is door de benoemiug van een scheids gerecht. Een motie, waarbij de gespannen verhou ding tusschen personeel en Directie werd betreurd, het niet gewenscht werd geoordeeld zich aan te sluiten bij den B. van O. doch de instelling van een scheidsgerecht werd gevraagd waartoe het comité de georgani seerde zoowel als de niet-georganiseerden zou ter wille zijn, kwam niet in stemming. «Wij hebben geen scheidsgerecht noodig; ons Hoofdbestuur is daarvoor" werd geant woord. Waar vertrouwen is gevraagd in den B. van O., daar zou men van dezen Bond willen vragenwerp u op als Hof van arbitrage, dan wel sluit u aan bij de spoor weg-organisatie. Dan staan we schouder aan schouder; dan wordt geen tweedracht gezaaid. De B. van O. wil den minnelijken weg bewandelen, maar dat wil de organi satie óok; staken is verre van aangenaam, doch het uiterste middel. De organisatie heeft geen vertrouwen meer in den vrede- lievenden weg. Een der comité-leden uit Amersfoort vroeg j nu waarom men spreekt van een neutrale beweging en beweert dat de organisatie geen politiek bedoelt, terwijl een sociaal-democraat aan baar hoofd staat, te Amersfoort al thans. Spr. meende te moeten waarschuwen tegen zulke leiders, die als hoofddoel hebben alge meen kiesrecht. De vergadering maakte op spr. een zeer treurigen indruk óok omdat zij geen succes had. De B. v. O. en de or ganisatie hebben bet zelfde doel, doch stre ven daarnaar laugs andere wegen. Tal van personaliteiten zijn ten beste gegeven, doch ook daarmee is niets bereikt. Weder wordt gedreigd met staking, doch weet men wel, dat men daarmee geheel Nederland een reus achtig nadeel toebrengt, dat armoede zal ko men in stad en land Er. waar moet de Directie dén geld vinden om hoogere loonen te betalen De handel en de industrie zul len naar het buitenland gaan, waar zy wor den beschermd door arbeids-contracten. De Bond wil niet als uiterste middel staking, welke armoede brengt, doch scheidsgerecht, opdat de spoorwegman niet verarme. De heer Van Emmerik beantwoordde nu de vraag omtrent de afscheiding in 1899, althans voorzoover hemzelven betrof. In 1899 stond hij met Oudegeest op het twee tal voor VoorzitterOudegeest verwierf toen "1, spr. 24 stemmen. Een verschil van prin- zich daarom er tegen verzetten dat «'k van de S.S. te berde worden gebiacht. pr. hnonto dat zij, die niet gekomen zijn met liet voornemen om de vergadering inde »ni te sturen, zullen begrijpen dat de H. V. u. het beste middel is om tot opiossing <ler grieven te komen. En zij, die nu lachten Sn iloton, zullen eenmaal erkennen dat zu dat te vroeg deden, want iedereen zal zich bij den Bond aansluiten. Een ander spr. zeide nu, dat zijn m™® leden van de organisatie juist art. 4 niet wilden en verklaarde dat het personeel vol strekt niet stakingslustig is, doch evenmin zal schromen om gebruik te maken van hel stakingsrecht. Wil de B van O. iets doen, dan moet hij voorkomen dat een stakingswe wordt aangenomen. De li. van O. zaan tweedracht, terwijl nu pas nog zoo duidelijk is getoond het Eendracht maakt machtde B. van O. wil scheuring en ieder denkend spoorwegman mag zich daarom niet bij fa lichaam aansluiten. Het scheidsgerecht van den spoor-koelie is het Hoofdbestuur der organisatie die veel sterker is dan men wel denkt. Een reeks van personaliteiten tegen enkele comité-leden volgden weer en toen eindelijk de kalmte was teruggekeerd, werd onder donderend applaus deze motie aangenomen «De vergadering, gehoord bet pamflet in het orgaan van «Recht en plicht", spreekt daar over haar afkeuring uit en gaat over tot de J orde van den dag". Een ander spreker merkte op, dat de or ganisatie niet kan samengaan met den B. van O.bij de eerste staking zou men reeds lijnrecht tegenover elkaar staan. Wat zal de B. van O. doen als de Directie, i» plaats van naar het scheidsgerecht te luisteren, weder van jaar tot jaar de brieven en ver zoeken onbeantwoord laat? Dan kan de Bodd niet toepassen wat de organisatie als laatste middel wel zal doen, te wetensta ken. Deze Bond is een aanval is den rug der organisatie. Waarom een sociaal-demo craat als leider optreedt? Deze behartigt meer dan eenig ander de belangen van den werkman. Weder vloeide een stroom van personaliteiten. De heer Van Emmerik antwoordde nog kort, dat het zaad ook l,e Amersfoort is gestrooid en geenszins tweedracht zaaide en hoopte, dat het mocht gedijen. Hierna werd de vergadering, welke op last d',r politie te half elf moest afgeloopen zijn, rond dien tijd opgeheven, zonder dat zicb éen lid voor den Bond deed inschrijven. Luitenant J. C. van Nouhuys, van de in fanterie O. I. leger, zal 28 dezer per «Ko ning Wilem II" zijn nieuwe bestemming volgen. Mr. L. E. Visser, privaat docent in het Recht der traktaten betreffende het Interna tionaal Verkeer aan de Universiteit} te Am sterdam, opende hedenmiddag zijn lessen met het houden eener openbare les in het Ge bouw der Universiteit. Het 100-jarig bestaan van bet korps Rij dende artillerie zal morgen te Arnhem wor den herdacht, o.a. met een ruiterfeest als Generaal-majoor R. J. van Moock, Inspec teur van het militair onderwijs, hield heden een inspectie over den Cursus tot opleiding voor den officiersrang bij het 5e regiment infanterie. Bij beschikking van den Minister van Oor log is de kapitein E. A. Nieuwenhuijs, van het 5e regiment infanterie, met ingang van 1 Maart op zijn verzoek eervol ontheven uit de betrekking van adjudant van het korps. Hij wordt op dien datum weder belast met het bevel over een compagnie. De zes bij het 5e regiment infanterie nieuwbenoemde reserve-officieren worden 28 dezer beëedigd en in functie gesteld. De gouden medaille voor 39 jarigen trou wen dienst wordt morgenochtend te half twaalf op het voorplein der Infanterie-kar- zernes op plechtige wijze uitgereikt aan ad judant C. W. Bauling van het 5e rigiment infanterie. organisatie erkend en beloofd, dat zij met I cipe deed spr. toen gaan van «het parade- haar bestuur zou overlappen. Nu mnnl/t paard Men zei, dat de B. v. O. onnoodig wasdit is hij alléén als de organisatie art. 4 overneemt. De werknemer heelt recht om te verwachten, dat het personeel trouw zijn plicht doet evenzeer ais de werknemer recht heeft, dat zijn rechten worden ge handhaafd en de B. v. O. nu wil de tolk zijn van het personeel bij de Directie, die reeds verklaard heelt zich te zullen neerleg, gen bij de uitspraak van een scheidsgerecht. De Bond bedoelt echter de belangen van Directie en personeel der H. S. M. en moet haar bestuur zou overleggen. Nu maakt men een nieuwe organisatie. En waarvoor? Om de krachtige spoorweg-federatie den hals te breken, om de niet-overtuigden te mis leiden, om tweedracht te zaaien. Deze Bond zal wanorde stichten. De bewuste arbeider moet zijn menschwaardig bestaan zelf ver overen en zich niet langer paaien dat ande ren zijn lot zullen verbeteren. Dat de Direcliën de macht der spoorweg organisatie erkennen, bJykt óok uit de aan wezigheid op deze vergadering van tal van Luitenant jhr. H. A. van Reigersberg Ver- sluys, van het le regiment huzaren, gede tacheerd bij de Rijschool te Weenen keert 1 Juli in Nederland terug en wordt dan ge plaatst by het depot-eskadron van het regi ment, hier in garnizoen. Bij het eindigen van den loopenden curus der Rijschool, op 1 Juni, worden luitenant E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen en C. J. Nierstrasz inge deeld bij het depot-eskadron le regiment huzaren hier. Luitenants P. H. A. Loopuyt en R. TC. baron Bentinck keeren terug naar hun korps, het 3e regiment huzaren, terwijl luitenant W. O. T. van Oudheusden naar Deventer vertrekt. De A. I'. C. «Quick" zal Zondag op haar terrein aan den Leusdervvog zich meten met «Rapiditas" uit Rotterdam. By de ten overstaan van notaris A. N. J. Vos gehouden verknoping van 32 perceelen n^Jtëirein aan lleekesteinsche laan en nï werden de perceelen 1-4 aan de Beekensteinsche laan inger.et op 1480, Tm l'480 en f480, terwijl rij opbrachten rwmn De perceelen 5c>, inge- Let "f500, f500.' f500 en 11080 gingen in massa voor f2070. De massa 4—8 werd tornar verkocht voor 14690 n. den ma- kelaar E. J. Ruitenberg als laslhebbei. ne nerceelen 9-12 aan den Bisschopsweg, Je J op 1440, 1370, f300 en f300, wer- den voor f1420 eveneens verkocht aan den heer Ruitenberg. Zeer vermoedelijk tal op dete terreinen gebouw der Industrie- en haisvhjtschool ver- rijzen. Het Bestuur der vereeniging »Floralia" zal op 3 e:i 4 Maart in «De Arend zitting houden tot het ontvangen van inschrijvingen voor en op 13 Mei tot het uitreiken van stekjes. De tentoonstelling van de daaruit ge- kweekte planten wordt weder begin Sep- teraber gehouden. Te Baarn heeft zich een commissie ge vormd om de afgevaardigden der Algemeene vergadering van den «Volksbond' die daar dezen zomer wordt gehouden, te outvangen. Zij bestaat uit de heerenjhr. A. van den Brandeler, J. L. Pierson en A. J. Krudop (Bestuursleden der afdeeling) en dr. A. J. A. Thomas, A. Browne en W. C. C. Luske (Bestuursleden der «Vereeniging tot bevor dering van 't Vreemdelingenverkeer".) Ook door de kiesvereeniging te Voorthui zen en te Kootwijkerbroek, gemeente Bar- neveld, is met algemeeme stemmen cundidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het district Ede mr. W. H. de Beaufort, oud- Minister van Binnenlandsche Zaken. Er is geen grooter smart op aarde dan misverstaan te worden door degenen voor wie men zich geheel heeft ontsloten. Burgerlijke Stand van Amersfoort. van 12 tot en met 18 Februari 1903. GEBORENOatrina Pelroiiella, d. van C. van 't Wel. Neeltje, d. van W. F. Voges en J. C. Baër. Cornelia, d. van C. Lablans en A. B. van Naarden. Petrus, z. van H. J. van Barreveld en C. van dol' Heijden. Gerardus Johannes, z. van J. Werkhoven en H. van Pluren. -- Evert, z. van G. J. van Eldert en C. L. van den Hoek. Hendrik, z. van D. Meijer en D. Prins. Arnoldus, z. van J. van Doornik en J. de Groot. Hendrik, z. van G. van Wijk en S. Brom. Jan Cornells, z. van J. Holland en 0. van Doorn. Gerritje, d. van J. Brouwer en E. J. Oerlemans. Engelina, d. van L. Huls en A. 0. Daalmeijer. Joseph Maria AJoysius Autonius, z. van J. C. G. Heunks en J. Rietveld. Leonora Angela, d. van L. Schutte en L. J. Baiz. Hendrika He lena, d. van G. van Westerlaak en J. Vonk. Elisa Wilhelmina, d. van J. Blackstone en D. Uding. Johannes Carel Fredarik, z. van J. C. F. de Raadt en L. C. Willem- se». Jacob, z. van j. van Hoff en G. Wallenburg. ONDERTROUWDB. J. Hendriks en H. M. de Groot. D. P. J. van der Heul en E. van Eeden. H. Smink en D. lluge- beuk. W. van derJFIier en M. F. Fontijn. H. K. van Leeuwen en M. Eijsink. GETROUWD: VV. J. Berg en H. van Dijk. G. J. Hermeier en G. M. C. Hey- len. H. J. Scheuter en N. S. vau de Burgt. OVERLEDEN: Stepbanus van Eykelen- burg 41 j. echtg. van H. Scheerder. Jacob Beem 20 ra. Derk Hendrik Eijsink, 25 j. ongehuwd. De Heer en Mevrouw SCHUTTE Baiz geven kennis van de geboorte van hun DOCHTER LEONORA ANGELA. Amersfoort, 10 Februari 1903. Rij vonnis der Arrondissements rechtbank te Utrecht van 11 Februari 1903 is GERR1T LASEUR, zonder beroep, wonende te Amersfoort, ten verzoeke zijner moeder WOUTERA JOHANNA KIVITH weduwe JAN LASEUR, landbouwster, wonende te Amersfoort, wegens onnoozelheid gesteld onder Curateele. mr. J. van der LEEUW, Procureur. Amersfoort, 19 Februari 1903. Het VERSLAG van don toestand der vereeniging --7-- «Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken" over 1902 ligt ter inzage van belanghebbenden ten kantore van mr. J. C. H. PRIKKEN, aan dc Muurhuizen No. 27.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2