Donderdag 26 iËBS Februari 1903. No 5312. 52e Jaargang. Feuilleton. imSFOOMSCHE COURAIT. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/"l. iranco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Roolames 15 regels f 1.25; eikeregel meer 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsuujpmers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cen(. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTE6RACHT9 Telephoon 19. KENNISGEVING. NEDERLANDERSCHAP. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gelet op art. 75 der Wet van den 12 December 3892 (Staatsblad No. 268), brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het wonschehjk zal zijn, dat zij ter voorkoming van het verlies vau Nederlanderschap voor Nederlanders, die zich reeds van vóór 1 Juli 1893 buiten het Rijk eu zijne koloniën of bezittingen in andere wereld- deelen bevinden on sedert dien tijd nog geen ver klaring als hij het aangehaald artikel bedoeld, heb ben ingediend hunne bloed- of aanverwanten, die in deze omstandigheid verkeoren, aansporen eeue verklaring als bovengenoemd, betreffende hun weiiBch om het Nederlanderschap tc behouden, vóór den 1 Juli 1903 in te zenden. Amersfoort, 25 Februari 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Het begin van het einde. In de gister gehouden vergadering van de Tweede Kamer is door den Minister van Binneiiliiridsche Zaken persoonlijk een drietal wetsontwerpen ingediend in verband met de jongste spoorwegstaking en Z.Exc. zeide daarbij Mijnheer de Voorzitter, De Regeering meent aan een bestaand verlangen te. gemoct le komen door bij de inbrenging van drie ontwerpen vau wet, die ik de eer had op uw tafel neer te leggen, eene korte rnededeeling te voegen. De stoornis einde Januari in het spoorwegver keer teweeg gebracht, overviel de Regeering geheel onverhoeds. Niet het flauwst gerucht er van was vooraf tot eenig Departement doorgedrongen. Geheel onvoorbereid op ver weer greep deswege de Regeering opzettelijk niet op het eigen oogonblik in. Zoolang door ontstentenis van middelen doortasten on denkbaar was, zou liet kwaad verergerd, niet verbeterd zijn. Toen echter de snelle, zy het ook verre van gewenschte, afloop van het eerste verzet geen ontspanning bracht en de overmoed zelfs in sociale en politieke bedreiging oversloeg, requireerde de bevoegde autoriteit krijgsvolk, dat er niet was. Van daar toen de oproeping van een deel der militie, noodzakelijk om verdere gruwel als van üurgerdum Ie voorkomen, aan de driesp heid ontzag in te boezemen en aan de rustige burgers onder alle standen dat ge voel van zekerheid te hergeven, dat hun een oogenblik begaf. Dank zij dien maatregel is de toestand dan ook feitelyk verbeten] en lof komt aan de ingclijfden toe, die èn prompt opkwamen èn fier aan elke poging om hen tot verzaking van plicht en schending van geweten te verlokken, weerstand boden. Doch al is zoodoende de storm gaan liggen, nog niet alle wolken dreven af. Immers door tleze staking zijn leemten in onze Staatsin richting en in onze wetgeving aan het licht gekomen, waarin moet worden voorzien leder toch weet het nu, omdat hij het voor oogen zag, hoe zulk een spoorwegstaking met zoo menige gewone werkstaking den naam te nauwer nood gemeen heeft. Er zijn tal van werkstakingen die geen ander karakter dragen dan van een oeconomische worsteling tusschen patroons en werklieden, en die oeconomisch moeten worden beslecht. Wat hier plaats greep, was een onbezon nen aanslag op den hoofdfactor voor de levensbeweging der maatschappij, een on duldbare belemmering, der overheid aange daan in de uitoefening van haar function een opofferen van de welvaart van heel een volk aan zucht naar klasse-invloed, een machtsmiddel, nu reeds geschikt gekeurd Voor oefening van politieke dwingelandij. Tegen dit gevaar nu is drieërlei uoodig: ten eerste moet onder de steeds beschikbare hulpmiddelen van den Staat voortaan een spoorbrlgade worden opgenomen, die in ge val van nood 's Rijks dienst up de spoorwe gen verzekeren kan doch dit is niet genoeg. Er moet in de tweede plaats in het perso neel zelf een andere geest worden aange kweekt door aan grieven, die rechtmatig blijken, recht te doen weervaren. Te dien einde zal een Staatscommissie met enquête bevoegdheid de rechtspositie en de dienst- voorwaarden van het personeel hebben le onderzoeken en voorstellen moeten ontwer pen om voor nu en vuur de toekomst aan het personeel vastheid van positie onder j 's Rijks bescherming te verzekeren. Een onderzoek, le noodzakelijker, 'waar in de derde I plaats niet langer mag worden uitgesteld om wat misdadig is, dan ook misdrijf in ons recht te heeten, en. zulks zoowel om de per soonlijke vrijheid op het arbeidsveld met beter waarborgen te omringen, als om Tast te stellen, dut er naast de openbare ambten diensten ten behoeve van de publieke zaak te verrichten zijn, waarbij niet elke plicht verzaking door de overheid straffeloos kan worden geduld. Voor elk dezer 3 maatregelen is de mede werking der Kamer vereischt. De Regee ring doet, ter verkrijging daarvan, een ernstig beroep op den steun van alle partyen in de Stateu-Generaal die de wettige huisorde in den Staat gehandhaafd willen zien. Reactie wil hier niemand. Op de hervorming van onze sociale toestanden blijft èn Regeering èn Kamer onveranderlijk aansturen, maar het schip van St i.it mag niet met ons ge- I doogen geënterd worden. In tiet welbegre pen belang van alle partijen moet liet wettig gezag onverzwakt worden gehandhaafd. (Na deze rnededeeling was er eenige be weging onder de leden. De Kamer is daarna gescheiden tot heden middag half vier.) Wat de spoorweg-brigade betreft, wordt voorgesteld hoofdstuk VI11 der Staatsbegroo- t'mg (Oorlog) te verhoogen met f 10000 voor tiet het wapen der genie eu f50000 voor soldijen, daggelden en jaarwedden van on derofficieren en soldaten. De bedoeling is het korps genietroepen te doen bestaan uit twee bataljons, éen van veld en vesting-compagnieën, éen voor telegraaf- en spoorwegdienst. Het tweede wets-ontwerp strekt tot het instellen van een onderzoek ten aanzien van de rechtsverhoudingen en de voorwaarden, waaronder het personeel bij het spoorweg bedrijf in dienst is. Het laatste (elfde) artikel bepaalt: siloze wet zal van kracht blijven tot 1 Januari 1904". De enquête-commissie wordt gevormd uit een der Kamers van de Staten-generaal. Het ontwerp tot aanvulling en wijziging van het Wetboek van Strafrecht luidt in zijn geheel aldus Art. 1. Na artikel 284 van voormeld wet boek wordt een nieuw artikel ingevoegd, luidende Artikel 284 bis. Hij, die een ander door hinder of overlast of door het bezigen van Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanschen Oorlog, door »D O K TER". Hot bleek nu, dat slechts een gedeelte van den trein, waarmee «j den vorigen avond tc Kaapmui- den waren aangekomen, in den nacht was vertrok ken en het gedeelte waarby de wagen zich bevond, waarin de ordonnans van deu majoor was opgebor gen, was blijven staan. De ordonnans ziu echter achter slot en ik zag geen kans hom in vrijheid te stellengelukkig bezat mijn broer een sleutel, die op het slot paste, zoodat weldra de deur van den kerker geopend was. Hierbij bleek het evenwel, dat dio wagen vol was met allerlei delicatessen, die de Commissariaat-lui naar alle waarschijnlijkheid voor oigen gebruik hadden meegenomen. Daar de provisiekast van mijn broer niet al te goed meer voorzien was. waren wc zoo vr'y, uit de zen wngen le suppleeren. Om 12 uur 's middags vertrokken we naar Hcc- torspruil, landden to Malelaui een zestal kisten dy namiet op en kwamen 's avonds goed en wel bij het eerstgenoemde station terug, waar do majoor ine verwelkomde en blij was, dat ik zyn ordonuausook t had meegebracht. Dien nacht had er nog oen klein ongeluk plaats de opkomende trein (waarin zich ook mijn broer bevond) liep op een stilstaander!verscheidene I trucks werden in elkaar gedrukt, waardoor 8 mui- I len gedood werden, torwyl eon personenrijtuig let terlijk omgekeerd word, zonder dat er nochtans éen enkel persoon gewond of gedood word. We vernamen den volgenden ochtend, 14 Sep tem- ber, dut den vorigen middag Barberion door de En- gelsehon was ingenomen. Dit was zóo onverwacht j gebeurd, dat vele Boeren, die zich in het dorp be vonden, geen tijd hadden gehad to ontkomen on j govnngou waren genomenvolgons geruchten bu- j droog hun aantal meer dan 500. Myu broer, ambtenaar bij de Z. A. S. M., vertrok middelen, geschikt om vrees aan te jagen, wederrechtelijk dwingt iets te doen, niet te doen of le dulden, wordt gestraft, met ge vangenisstraf van ten hoogste drie maan den of geldboete vart ten hoogste honderd gulden. Indien het misdrijf wordt gepleegd door twee of meer vereenigde personen kan ge vangenisstraf worden opgelegd van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste tweehonderd gulden. Artikel 216 vun voormeld Wetboek wordt gelezen als volgt Bij veroordeeling wegens een der in de de artikelen 274282 en in het tweede lid van artikel 285 omschreven misdrijven, kan ontzetting van do in artikel 28 nos. '1-4, bij veroordeeling wegens een der in de ar tikelen 284, 284bis en 285,1ste lid, omschre ven misdrijven, ontzetting van de in artikel 28 no. 3 vermelde rechten worden uitge sproken. Art. 2. Na artikel 358 van voormeld Wetboek worden drie nieuwe artikelen in gevoegd, luidende Artikel 358 bis. De ambtenaar of eenig ander in eenigen openbaren dienst of eenig in het openbaar spoorwegverkeer voortdu rend of tijdelijk werkzaam gesteld persoon, die, met het oogmerk om stremming in -lien dienst of in dat verkeer te veroorzaken, na laat of, wettig daartoe gelast, weigert, werk zaamheden te verrichten waartoe hij zich uitdrukkelijk of uit kracht van zijn dienst betrekking heeft verbonden, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Artikel 358 ter. Indien twee of meer per sonen ten gevolge van samenspanning het misdrijf plegen in het vorig artikel omschre ven, worden <le schuldigen zoomede de lei ders of aanleggers der samenspanning ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren. Artikel 358 quater. Indien het oogmerk bij artikel 358 bis omschreveu wordt bereikt, wordt gevangenisstraf opgelegd, in het geval van artikel 358 bis van ten hoogste een jaar en zes maanden in het geval van artikel 358 ter van ten dien dag met de Directie naar Delagoabuai om van daar uaar Holland te gaan. Hij stelde voor, tue by hom aau te sluiten met het aanbod, wanneer ik zelf geen geld had, voor luy do reiskosten te be talen. Ik weigerde echter; ik racende verplicht te zijn om ook in tijden van tegenspoed de Regeering even trouw tn blijven als in den tyd toen alles nog in orde was. Vele ambtenaren dachten hier echter nnders over; na gedurende jaren groote traktemen ten te hebben opgestreken, vonden ze het verkies lijker om hol tooueel vau den strijd te verlaten en naar Holland te gaan om het vecge lijf te borgen. En dit was nog niet genoog. Eenmaal in Europa aangekomen, werden nog vorscheidene van die lui by iie legatie aangesteld. Ik wil graag gelooven, dat er in dien tyd meer personeel uoodig was dan in gewone omstandigheden, maar dat het qóodig was om voor een auditeur een anderen aan te stellen, om dezen auditeur weer te auditeeren, wil en kan ik maar niet begrijpen. Ik noeui hier maar éen geval, maar vreesde ik niet te langdradig te worden, dan zou ik meer dergelijke gevallen kuiiueu aanha len. Na een hartelijk afscheid vau mijn broer to heb ben genomen, vertrokken do majoor en ik tiaar do kauonnen. Deze waren in do nabijheid van de ri vier opgesteld om de stukken na de vernietiging in het water te kunnen werpeu en onzichtbaar tc maken. By de kanonnen aangekomeu, bemerkten we, dat er geen .ont genoog was, waarom eeu der artilleristen naar het station „Oorsprong" gezonden werd om het te halen do overtollige dynamiet en lont was u.l. naar dit statiou vervoerd. Terwijl we op de terugkomst vau den artillerist wachtten, kwam er een tegenorder van generaal Botha on moest hot vernietigen der kanonnen nitgestold worden tol den volgenden dag, naar bowccrd werd wegens hot groot aantal burgers, dal zich tc Hectorspruit bevond cn omdat men vreesde, dat het kennis nemen van hol „opblazen" dur kanonnen enn nadeoligon invloed Zou uitoefenen. Ik vond dit belachelijk, daar tijdens do tocht naar Hectorspruit or openlijk onder do bur gers verteld werd, dat wegons liet „op" zijn dor am munitie de kanonnen bij die statie zouden worden stuk gemaakt. To Alkmaar had zich sinds langen tijd ocu go- doolle van het vee dor artillerie bevonden, omdat het veld daar beter was dan b(j Machadodorpdit was niet tegelijk met hot andere by onzen terug tocht op deu trein geladen, zoodat dit restant eerst dien avond te Hectorspruit aankwam. Ik was, zoo als bekend, zonder paard, en mij word door den majoor wanneer het noodig was, er een geleendby de aangekomen paarden was er een het eigendom van klein-luileuant Malan cn grool-luiteuunl Malan gaf mij dit paard iu bruikleen, waarmee ik natuur lijk zeer iu myn schik was. De vreugde duurde echter niet laug, want ik bemerkte al heel gauw dat het paard iete aan een zijner voorbeeneu man keerde, waardoor het erg kreupel liep en dit been binnen niet al te langen tijd, wanneer het dier ge reden werd, onrustbarend opzwelde. Door den krijgsraad werd dien dag eon besluit ge nomen, dat algemeone ontevredenheid wekte we moeten evenwel aannemen, dat de onvervorbidde- lijkc noodzakelijkheid do officieren daartoe dreef. Het besluit was n.l. ditde voetgangers moesten zich begeven naar Koiuatipoort, deze plek trachten zoolang mogelijk te verdedigen en wanneer meu het niet langer kon volhouden, zich overgeven aan de Engelschen. Dit was hard velen die lijf en leven voor het laud gewaagd hadden, werden als 't ware aan hun lol ovetgelalen. Men kan zeer goed be grijpen, dat de meesto hierover geërgerd waren, maar het was onmogelijk hen door 'tlage vjold mee te ne men, daar het trekken dan veel te langzaam zou zijn gegaan cn er niet voldoondc levensmiddelen mee- genomen hadden kunnen worden. Den 1-lden September 's avonds trokken we met on zo wagons tot bij de drift, waar we Kri kodilrivier moesten overstekenwo zouden hier voorloopig 'olij ven, tot Hectorspruit verlaten was on dun do ka nonnen „opblazen". Den volgendon ochtend vond j de majoor hel beter om do wagens alvast aan do overzijde der rivier te hebben; deze was al tamelijk i vol en het was mogclyk, dat door vroego regens liet water zooveel zou rijzon, dat men er niet meer door kon. Do goederen, dio door water beschadigd kon- den worden, werden daarom hoog in do wagons 1 vastgemaakt en toen alles klaar was, gingen dc wu- gen» door de drift. Het was goed, dat we ouzo j maatregelen hadden genomen, want hot water kwam I wel oen paar voet in den wagen te staan; hierdoor was mijn kooigoud, dat zioh onderin bevonden, klets nat gewerden. Zoodra dan ook do wagon bohou- den op tiu plek stond, waar we voorloopig zouden I kampccrou, haalde ik mjjn dekens or uit en hing j ze te drogen. Toen ik hiermee klaar was, liet de majoor me roepen om mee terug te gaan naar Hectorspruit. Long Tom met zyn ammunitie moest n.l. opgezon- dou worden naar Koiuatipoort en in verband hier mee waren nog eenige zaken te regelen. Do rit van de rivier naar Hectorspruit beviel me maar half, daar mijn leven telkens bedreigd werd. Er bevonden zich n.l. in bet boachveld nog een groot aantal boeren, dio hun tyd doorbrachten met op elk stuk wild to schieten, dal zioh vertoonde zo bekommerden zich er totaal niet over, waar hun kogels heengingen, zoodat we telkens die dingen langs onze ooron hoorden fluiten. Ik moet zeggen, dat ik or in een gevocht ook niet bijzonder op ge steld was, maar in elk- geval wist men dan. dat liet zoo behoorde; hier was liet echter anders en vond ik het idee om door jo oigen mensehen een gat in 'tlijf te worden geschoten, erg onaangenaam. We ontmoetten ook nog den Stnnt-Secretaris Reitz, die heel gemoedelijk, met het geweer over den rug, naar de rivier wandelde om zich bij zijn lochtge- nooten te voegen. We spraken met hem over hot gevaarlijke vau de jachtpartijen, waarin de Boeren zich verlustigden doch hij was van oordeel, dat het niet zoo erg gevaarlijk was, daar door het grout aan tal hoornen du kogels spoedig gestuit werdeu na ons gegroet te hebben, vervolgde hij fluitend zijn weg. Dot liet schieten in du bosschen op wild ge vaarlijker was dat» de Staatssecretaris wel dacht, bleek hioruit, dal toen we hij hel Station Hector spruit aankwamen, er juist iemand naar den trein gedragen word, die door een verdwaalden kogel in do borst was getroffen. Het doel was, hem zoo spoe dig mogelijk naar de ambulance te vervoeren, dio nog te Komatipoorl was; eer de ongelukkige daar aankwam, was liy echter overleden. Long Tom stond op den trein, maar kon nog niet vertrekken, daar een gedeelte ammunitie nog niet was aangekomen. Om een uur of drie kwam deze evenwel per trein en werden de artilleristen aange wezen, ilio met Long Tom en mot eon Pompom naar Komatipoorl moesten gaan; oak hier werden die personen gekozen, die hun paarden verloren hadden. Vóór alles geregeld cn de trein vertrokken waa, mui het roods 5 uur geworden en voor ons nicer dan tijd om naar onze wagons te ryden, wil den we niet door de duisternis overvallen worden. Wo zouden bepaald nog vóór donker op de plnais onzer bestemming aangekomen zyu, al* wonieteeu verkeerd pad luidden ingeslagen. (Wordt virvol'jd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1