Stadsnieuws. Gemengd nieuws. de vergadering publiek was en zij tot de tri bune zouden worden toegelaten. Na een 'tijdje wachtens begrepen zij echter, dat de deuren niet zouden geopend worden en ver lieten zij de plaats. De vergadering der afdeelingen benoemde tot rapporteurs omtrent de wetsontwerpen de heeren De Savornin Lobman, Drucfcer, Nolens, Heemskerk ea Van der Vlugt. Gister vergaderden nog 4 afdeelingen, daar éen reeds Dinsdag het onderzoek had beëin digd. In de afdeeling waarvan de heer De Savornin Lohman voorzitter is en waarin door het lot vier socialisten zitting kregen, duurde uitteraard de overweging het langst, zoo int men Woensdag bij den aanvang der vergadering nog de algemeene beschouwin gen moest voortzetten. Het laat zich begrijpen, dat in die afdee ling de bestrijding der ontwerpen het felst was. De indruk, tot dusver van de ontvangst der drie wetsontwerpen verkregen,- zou al dus zijn samen te vatten: dat, ondanks het verzet der zoo goed als aangesloten minder heid, de meerderheid als het niet anders kan, ten slotte de voorgestelde maatregelen on veranderd zal bekrachtigen. De minderheid zou de spoorweg-enquóte voldoende achten om orde en rust te nerstellen en voortaan te verzekeren. Uit overweging daarvan zon zij zich bijna eenparig verzetten tegen een verbod van staken in den zin als de Regee ring heeft voorgesteld. Echter zou de noodzakelijkheid eener re geling van de postenorders, met het oog op de vrijheid van arbeid, door verreweg het grootste gedeelte der minderheid aanvaard worden. Schier algemeen meende men in de af deelingen, dat de Regeering door de tot dus ver genomen maatregelen den dank van alle welgezinden verdiende. Daar liet afdeelings-onderzoek gister niet is afgeloouen, kon de reeds tegen heden ochtend 11 uur aangekondigde openbare zit ting niet doorgaan. De gewoonlijk zeer goed ingelichte Haag- sc.he kroniekschrijver van de #N. Gron. Crt". zegt omtrent de drie wetsontwerpen o. a. de Regeering ia niet dan schoorvoetend tot het voordragen van het ontwerp tot de aan vulling en wijziging van het Wetboek van Straf recht gekomen. Er waa een ander ontwerp gereed, kant en klaareen ontwerp van meer negatieven aardeen verscherping der wettelijke bepalingen tegen het beletten der vrijheid van arbeid en tot bescherming van 't werken door hen die bij staking niet meegaan. In die richting had de Minister van Justitie zich 't liefst blijven bewe gen. „Het bleek evenwel, dat men er langs dien weg niet kon koinen, geen afdoende maatregelen kon nemen om in geval van bewegingen als waarvan wij nu 't begin hebben gezien, de aan stichters terstond onschadelijk te maken. En toen ie, na zeer lang aarzelen en ernstig onder zoek, ook de heer Loeff eindelijk voor den aan drang van de meerderheid zijner ambtgenooten bezweken en hij heeft 't voorstel van wet ont worpen, gelijk het nu is ingediend. Verleden Vrijdag was 't eerst gereedZaterdag werd het bij den Raad van State aanhangig gemaakt, Zon dag in de buitengewone zitting van dat college behandeld, Maandag aan de Regeering terugge zonden, nog eenigszins gewijzigd en Dinsdug aan H. M. de Koningin voorgelegd, die Woensdag morgen de Kon. boodschap voor de Kamer tee- kende. „Dat de Regeering tot een zóo kras optreden is gekomen men mag 't baar niet euvel dui den. Indien men wist wat haar in de laatste weken uit geheime rapporten is ter oore gekomen hoe de Ministers (althans een drietal) in ano niem brieven met 't ergste ziju bedreigd, hoe uit alle oorden des lands vertrouwelijke berich ten zijn ontvangen over revolutionnaire plannen, waarvan men hier en daar iets heeft laten ver luiden in verband met de genomen voorzorgs maatregelen, doch waaromtrent het nu verstan dig voorkomt, niet in bijzonderheden te treden dan is 'tniet te verwonderen, dat de mannen, die voor de orde in den Staat en voor het ge zag van Kroon en Regeering en Wetgevende macht hebben te waken, niet terugdeinzen voor strenge, in gewone tijden wellicht niet-verdedig- bare voorstellen, die trouwens door gedachten- wisseling met de kundige juristen in de Kamer, wellicht wat wijziging kunnen ondergaan, om er de al te scherpe hoeken vaD weg te nemen. „Hoe het zij zondere men de socialisten uit, dan zullen zeker alle politieke partijen in orm Parlement in deze moeilijke tijden zich be reid toonen, de Regeering te steunen. En dat is plicht ook voor andere ordelievende bur gers. voor den journalist in de eerste plaats, zelfs al laadt hij zich er de verwijten van de socia listen door op den hals van „ophitserij". Na te hebben medegedeeld, dat er in de laatste weken in de ministerieele Departementen ont zaglijk is gewerkt, vooral bij Justitie, Oorlog, Waterstaat en Binnenlandsche zaken, zegt de correspondent „Eén zaak schijnt vast te staanmen iB met de getroffen maatregelen zoover gekomen, dat het mogelijk zal zijn, allen die bij een oventueele nieuwe staking hun arbeid in den steek laten, voorgoed te ontslaan en te vervangen, zoowel bij de spoorwegen als bij andere takken van ope.nharen dienst. Misschien zal de wetenschap van dit feit wuarvoor ik insta bet krach tigst motief blijken om, ondanks alle pogingen var. de onrust-stokers, ons voor een herhaling der Jauuari-gebeurtenissen te bewaren. Daarom deel ik het mede". Ds. L. Schutte, Ev. Lutliersch predikant te Utrecht, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Luthersche kerk hier. De acte Nuttige handwerken werd alsnog behaald door de jongedames A. M. F. Damen, M. L. Delvolder, G. J. Hoes en C. J. van den Hoven. Neringdoenden mogen er wel aan denken, dat de ijk en herijk begonnen is, dit jaar in «Het Werkhuis". Zóo slim zijn de vischboertjes niet of de heer Kames is hun toch weer de baas. Zoo keurde hij Dinsdagmiddag weer een grpote partij bot af, die vervolgens onder politie toezicht onschadelijk werd gemaakt. Ingevolge de op 1 Maart in werking ge treden militaire Bevorderings- en Pensioen wetten, welke o. a. bepalen dat een 2e lui tenant die vier jaar dien rang heeft bekleed wordt bevorderd tot le luitenant, zijp o. a. bij JKon. besluit bevorderd tot le luitenant de 2e luitenants-kwartiermeester W. J. van Breeu en M. Fuld en de 2e luitenants J. W. K. de Bas, H. J. F. Klatte, A. Ruijs enJ. G. Sinia, allen van het 5e regiment infanterie, en R. F. C. baron Bentinck, van het 3e re giment huzaren, gedetacheerd by de Rijschool. Amersfoort is aangewezen als garnizoen voor alle miliciens der lichting 1903 die hun woonplaats hebben in het buitenland en die, bij de indeeling, er de voorkeur aan geven, onmiddellijk in dienst te worden gesteld in stede van driemaal de groote reiskosten te moeten betalen. Zij zullen door kader van hun eigen korps worden onderricht. De verloting van het pastel-portret ten bate van «Kindervoeding" heeft aanstaanden Zaterdag plaats. Dinsdag en Woensdag zijn door »Floralia" rond duizend stekjes uitgegevenalweer meer dus dan ten vorige jare. De tentoonstelling van de daaruit ge kweekte planten heelt half September plaats. We leven wel in den tijd van vergaderin gen, doch zooals die thans elkaar opvolgen, waar de kopstukken der meest uiteenloo- pende richiinge» het woord voeren, zijn ze toch ongewoon belangrijk en verdienen ze ieders aandacht. De eerste der drie protest-vergaderingen tegen de «Muilkorfwet" werd Dinsdagavond gehouden in het overvolle lokaal van deD «Amersfoortschen Bestuurders Bond". Als spreker trad op J. G. van Kuijk- hof, uit Amsterdam, die, na het inleidend woord van den waarnemend Voorzitter, den smid der H. IJ. S. Mij. H. Havinga, een kort overzicht gal van de gebeurtenissen in de periode 3i Januari—2 Maart. De transport arbeiders aan de Veemen werden er toe gebracht te strijden over de vraag of de arbeiders het recht nebben om uit te maken met wie zij al dan niet willen samenwerken en ot zij al dan niet mogen weigeren met degenen samen te werken die weigeren naast hen te staan in den strijd om een beter lot. In onze gezegende maatschappelijke orde staat aan de eeue zijde de kapitalist, aan den anderen kant de arbeider, die zich hoe langer zoo meer bewust wordt, dat hij de macht heeft als bij wil en deze zal winnen als hij met zijn lotgenooten eensgezind is. Het verzet van den loonslaaf was te veel in de oogen der spoorwegmaatschappij en 26 Januari gelastte zy den rangeerder Van Mourik eeu waggon voor een der Veemen te rangeeren, en ueze eenvoudige arbeider deed toen een daad, die in de geschiedenis van het proletariaat zal worden gaboekstaald als een der schoonste daden van solidariteit. Hij weigerde te gehoorzamen ende Christelijke bladen schetterden over eedbreuk -en contractbreuk. Den volgenden dag kregen 3 rangeerders de zelfde opdrachtook zij weigerden, en ze werden geschorst. Toen werd, na overleg tusschen Federatie en H. IJ. S. M., de ar beid neergelegdde arbeiders werden ont slagen eu 24 uur was in een deel des lands het spoorwegverkeer gestremd. En hier werd toegepast het gewichtigste en kraste middel dat door arbeiders hier te lande kan worden toegepast; hier te lande waar (zoo als byv. in Engeland met zijn mijnwezen) geen strijd op industrieel gebied kan worden gevoerd. Het vervoerwezen is gebleken de wondeplek, de Achilleshiel te zijn. De H. IJ. S. M. gaf op alle punten toe, doch toen begon de Pers te stoken en de «Standaard" jammerde, dat het gezag zou worden verplaatst, dat de burgerlijke, de kapitalistische orde in gevaar werd gebracht. Die zoogenaamde «orde" is thans, iat zware en rnoeitevolle arbeid moet worden verricht tegen de laagste loonen en dat weelderige huizen moeten gebouwd door hen die na 12 en 14-urigen arbeid in een krot een onderkomen moeten zoeken dat iedere arbeider een deel vm de meerwaarde moet afstaan aan de bezittende klasse. En als iets tegen die «orde" wordt gedaau, als iets ten uadeele van de bezitters wordt ondernomen, dan jammert de kapitalistische Pers, dat het algemeen belang wordt belaagd Het al gemeen belang; de arbeider, zonder wie de kapitalist niets is, telt niet mee. Xanstonds bleek, dat het kapitaal over zeer krachtige instrumenten kon beschikken; te genover de nog niet geheel gegrondveste organisatie werden leger en vloot, justitie en politie te wapen geroepen, die nu allen met hun grijparmen gereed staan om de weerlooze arbeiders te vangen als ze maar éen daad plegen die in andere tijden onop gemerkt zou olijven. Het leger wordt zoet gehouden met pop penkast- en andere vertooningen; maar boe dan ook, we weten dat het leger, als instru ment, op het oogenblik nog te vertrouwen is voor de bezittende klasse. En waarom dat machtsvertoon, die pop- peokasterij De staking was geëindigd en dus was er volstrekt geen reilen om die duizenden soldaten uit hun gezin :e halen. Doch we begrepen, dat er iets broeide en «Het Volk" bracht het eerst het bericht over den Staat van beleg. Wordt die algekon- digd, dan moeten de arbeiders niets doen. Overleg is dan niet meer mogelijk; dan heerscht het bruut geweld, het mihtairisine onbeperkt; dan kan men niet meer verga deren, brievenschrijven of telegrapheeren. En terwijl de Regeering plannen beraamde, die nergens meer goed voor waren en waar toe geen reden meer bestond, maakte zij de agitatie, die nu heerscht. Wat bij den strijd tegen Van Heek is gebeurd, is kinderspel bij hetgeen nu zal gebeuren, want nu wordt het een klassestrijd van den arbeid tegen alle kapitalisten, een strijd dien de regeering zoekt. Den 20 Februari vergaderden te Amster dam de vertegenwoordigers van 90 duizend arbeiders om te protesteeren tegen de aan slagen der regeering en nu mengden zich ook de Socialisten en de Vrije Socialisten in het geding, het politieke deel der arbei dersklasse, omdat het een politieke strijd zou worden om lotsverbetering van den prole tariër tegenover bet geheele kapitaal. Den volgenden dag verkondigden biljetten, waarop «Algemeene staking", het resultaat der bij eenkomst en terwijl de Socialist zich daar over verheugde, werd de kapitalist bitter gestemd over dit schrikbeeld, want hij weet maar al te goed, dat werkstakingen in ver schillende vakken gelijktijdig nader brengen tot het grootsche doelhet gezag en de macht te verplaatsen. De regeering heeft van den zuiver econo- mischen een politieken strijd gemaakt. Den 24sten kwam de Kamer bijeen. Men hoopte, dat de regeering zou inlichten om trent haar plannen, doch men praatte over koetjes en kalfjes en over =een kanaal bij Terneuzen. Den volgenden dag kwam de Kamer weer bijeen en toen de dag zoowat om was, kreeg de proletariër met veel plechtigheid, even als meu een kind iets geeft, een geschenk de Muilkorfwet. De groote man, de Premier,zeidein 1872: «de arbeider heelt maar éen recht, dat van staken"; in 1903 wil hij hem dat recht ont nemen. In 1892 eindigde hij een speech met «zij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht"; in 1903 zegt hij«zij kunnen best wachten, een dug en nacht en nog véél langer". En hij sprak van «voortgaan op sociale hervormingen", doch eerst moest de muilkorf aangelegd, eerst moest het recht van staken ontnomen wordenwant dit ge schiedt. Immers allen ambtenaren in pu- blieken dienst, niet alleen bij spoor en post maar ook in Gemeentedienst, wordt door deze ontwerpen het staken verboden. De drie ontwerpen van wet werden nu besproken, en aangetoond werd, dat niet beschermd wordt de proletariër, doch de kapitalist en de onderkruiper, dat wil zeg gen de verrader, die den strijd zijner mak kers bemoeilijkt, het plechtanker der kapi talistische maatschappij, de beste en edelste mensch. De wetsontw rpen willen trachten, de met zooveel zorg en moeite verkregen organisaties te nekken door de leiders on schadelijk te maken en dit zal kweeken een morrende en mokkende slavenklasse. In het algemeen belang hoopte spr. dan ook, dat de ontwerpen niet zullen worden aangenomen, want liet algemeen belang eischt flinke en zelfstandige, doch geen morrende arbeiders. Als de arbeiders niets doen, de handen in de zakken steken en niets doen, hoege naamd niets, dan zal de strijd door hen worden gewonnen, evenals dit in Duitsch- land geschiedde, waar de Tuchthuis wet werd ingetrokken ten gevolge van de vele ver gaderingen en betoogingen en waar sterke agitatie werd gevoerd tot de bourgeoisie zich voegde naast den arbeider. De mach tige Keizer van het groote Duitscho Rijk bukte voor ile nog machtiger vuist van den arbeider en diens tlinko en degelijke orga nisatie en zag zich verplicht, de wet terug te nemen. Zal de arbeider in het vrije Nederland, dat zich nimmer dwang liet opleggen, min der zijn dan de Duitsche'? Eén stem zal zich tegen de ontwerpen verheffen en door vergaderen, beloogen, het laten liggen van den arbeid, liet absoluut niets-doen, zal de wet worden teruggenomen en het recht van den arbeider onverkort worden gehandhaafd. Onder daverend applaus werd nu de vol gende motie aangenomen »De vergadering, den 3 Maart te Amersfoort gehouden; ge hoord de uiteenzetting der wetten, welke het stakingsrecht vernietigen en de vakbe weging geheel aan banden zullen leggen protesteert krachtig tegeD het aannemen dier wetten en besluit, met alle macht tegen hun aanneming te ageeren". Hierna werd de openbare vergadoring ge sloten. De beide volgende vergaderingen worden morgen- en Zaterdagavond gehouden. Het «Comité tot verdediging", gevormd door de verschillende Chr. v/erklieden-orga- nisaties, zal Vrijdagavond in «Amicitia" een groote openbare vergadering houden in welke als sprekers zullen optreden mr. J. G. Sy- brandy en ds. D. J. Karres, beiden uit's-Gra- venhage. Men zie nevenstaande advertentie. Aanstaanden Dindugavond weer Opera concert. met geheel nieuw programma. Bij de heden ten Raadhuize gehouden aanbesteding van gordijnen voor de nieuwe openbare Lagere school bij Puntenburg werd ingeschreven door de volgende stadgenooten R. van 't Hoff, f318Gebrs. Hamers, f280.00; J. A. Stoopendaal, f269; J. A. van Maar- schalkerweerd, f243.85; J. W. van Achter- bergh Jr., f229en Fortmann Hehenkamp f 190.20. Bij die voor de levering van 60000 Waal straatklinkers schreven de volgende stadge- nooten in: C. Ruitenberg, f1092; G. Was- sink, f1097; T. van Daal, f1087; T. W. Bonte f1074; en J. van den Berg f1073. De levering is den minsten inschrijvers gegund. De werken tot verbetering van de haven zullen spoedig worden hervat. Nog in deze maand wordt de bouw der kademuur aan den Grooten Koppel aanbesteed. De heer A. Kluytmans, sedert zijn pro motie te Delft aeronautisch ingenieur te Parys, heeft Maandagavond te Baarn de eerste zijner lezingen gehouden, waarmee hij op vele plaatsen in ons land zal optreden. Hij heeft een geheel nieuw systeem vnn bestuur baren luchtballon uitgevonden, dat alle andere overtreft en wil zijn ballon aan den Minister van Oorlog aanbieden, wiens hulp reeds door hem is ingeroepen. Verleden week werd door een familie uit een andore g nieente een woning aaD de Antonlaan te Zeist gehuurd voor den tijd van een jaar en twee maanden, tegen f3.25 per week. Vrijdag werd deze woning door hen betrokken, doch Dinsdag waren zij weder aan het verhuizen. De huiseigenaar was hiermede niet con tent en belette hun de verhuiswagens nog verder le laden. Hij stond dit alleen toe onder voorwaarde, dat de familie eerst de 14 maanden huur betaalde, aan welke voor waarde werd voldaan. Zoodat zij niet minder dan f65 per dag verwoond hebben. Beproevingen zijn de krachtige windstooten, die het stof meenemen, waaronder de deugd lag te vergaan. Het «Volksdagblad" weet mee te deelen, dat de ontvangsten der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij in Februari per dag rond f5000 minder nebben bedragen dan in andere jaren. De cocaïne, die sedert eenige jaren een al gemeen middel was om menschen die een operatie moesten ondergaan, bewusteloos te maken, is thans in de Academie voor Genees kundigen te Parijs heftig aangevallen, in weer wil van de schitterende verdediging door dr. Reclus. De bekende doctor Gaiippe, heeft volkomen met de cocaïne gebroken en de ouderwetsche chloroform weer binnenge haald, onder do bescherming van drs. Lu- cas-Cbampionnière en Berger. Om zonderling te zijn, bedenken de menschen soms de onzinnigste dingen. Zoo heelt een dame te San Francisco den vreemden inval gehad, een maaltijd te houden van personen die een ontsteking van den blinden darm hebben doorstaan. Al haar gasten hadden een operatie wegens appendicitis ondergaan, maar van te voren wist geen hunner deze byzonderheid. Niet voordat men de eetzaal was binnengetreden, bemerkte men, dat al len op óen punt overeenkwamen. De tafel was gedecoreerd met een kleine operatie- talel, waarop een wassen popje in een laken lag. Daarnaast stond een wassen doktertje, dat den patiënt do pols voelde. Alle zaken, die bij de operatie te pas komen, waren in 't klein nagemaakt en versierden met. viool tjes, narcissen en venushaar den discb. Toen de gaston gezeten waren, heerschte er groote

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2