Zaterdag 7 Maart 1903. No. 5316. 52e Jaargang Stadsnieuws. AMERSFOQRTSGQE G0UBAI1 FIRMA A H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, ofïïcieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Telephoon 19. De groote zaal van nArnictia" beeft zel den een zóo talrijk en zóo gemengd publiek gezien als gisteravond bij de vergadering van liet «Comité van verdediging." Alle zitplaatsen waren ingenomen en alle staan plaatsen evenzeer. Bestuursleden, sprekers en Pers zaten op liet touueel en zoo was de gehenle zaal beschikbaar voor de aandachtig luisterende menigte die, nu ja, af en toe rumoerig werd, doch door den heer Ilui- zinga, Voorzitter van het Chr. A rbeids-secre- tariaal, voorbeeldig in bedwang werd ge houden. Den dank voor zijn leiding, hem door dr. Gorter tegen middernacht gebracht, heeft hij ten volle verdiend. Waar elders de zelfde sprekers op 't punt stonden handtastelijk te worden aangerand, heelt Huizing» liet dikwijls heftig debat vol komen weten te beperken tot woorden. Wanorde is in de vier lange uren geen oogenblik geweest en zoowel sprekers als debaters hadden volkomen het vrye woord. Klokke 8 werd de vergadering met gebed geopend en tnr. Sybrandi gaf daarna in zeer korte maar duidelijke trekken een overzicht van hetgeen aanleiding gaf tot de spoorweg staking en van den geweldigen indruk die dez,e maakte zoowel op alle landgenoolen, al dan niet werkman, als op de leiders zei ven. Deze beweging was niet een daad van or ganisatie of van solidariteitgeen daad van organisatie omdat deze nog niet krachtig genoeg was hetgeen een der leiders zelf erkende en geen daad van solidariteit, omdat zij inconsequent was. Velen van de spoorlieden meenden, dat het ging om de oude grieven omtrent loon en arbeidsduur uit te maken en dat dit zoo is, blijkt ook hieruit, dat de leiders moeite hadden, den arbeid te doen hervatten. Thans wordt een staking beraamd tegen de regeering; nu wordt bet eensocialistisch- politieke daad. De fuiancieele gevolgen der staking hebben niet alleen de spoorwegmaatschappijen en de kapitalisten getroffen, maar ook, en vooral den middenstand en de proletariërs. Wordt de staking herhaald, dan zullen middenstand en proletariaat het meest lijden. Het aller grootste gevolg is, dat de arbeidersbeweging een zeer gevoeligen knak heeft gekregen, dat de klove die arbeider van werkgever scheidt, nu reeds bijna onoverbrugbaar is geworden. Het karakter van de komende staking is op te maken uit de uitspraken van de hoof den der socialistische partij. Tak noemde de staking een oorlogHenri Polak sprak niet alleen van neerleggen van 't werk, maar óok van anderen te dwingen het werk neer te leggen; Henriette Roland Holst vraagt slechts of er succes te behalen is bij een staking en niet of deze rechtmatig dan wel onrechtmatig is. En voor den Chr. arbeider komt het er op aan, deze moraal niet te huldigen, zich niet te laten meesleepen. By de spoorwegstaking is de persoonlijke vrijheid van den werknemer aangerand, ge tuige het gebeurde met de Burgerdammers eedbreuk en contractbreuk zijn gepleegdde wetten tegenover de gemeenschap zijn ge schonden. Wie de persoonlijke vrijheid aan randt orn te dwingen in te gaan bij deze of ene organisatie, vertrapt die nog meer dan e patroon die een arbeider ontslaat omdat deze tot een organisatie behoort, welke dien patroon niet sympathiek is. De vrijheid van den arbeid is een heilig recht, dat door nie mand mag worden aangerand (gelluit en byval). Nu wordt de beweging gericht tegen de regeering en wordt zij misbruikt om socialis tische propaganda te maken. De spoorweg staking was een Pyrrhus-overwinning en do niet-sociaal-democraten hebben te waken dat do werklieden niet andermaal zulk een over winning behalen, want anders zijn alle or ganisaties verloren. De beweging heeft zich gekeerd naar de Ijjn van het anarchisme om dat zij gemunt is tegeu de Regeering, omdat zij een algetneene werkstaking wil welke vroeger zóo algemeen werd afgekeurd door alle niel-anarchisten. De staking was geen vakbeweging omdat de vakvereenigingen zich volgens Troelstra, uitsluitend hebben te bemoeien met vakbe langen, terwijl Petter en Oudegeest tot het laatste oogenblik verklaren, dat de »Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel" een zuivere vakvereeniging is. De sociaal-democratische arbeiders hebben verlaten de basis der rechtsorde welke ont staan is uit evolutie en ontwikkeling; zij heb ben het recht der contracten en verbintenis sen geschonden. En wordt de bestaande rechtsorde omvergeworpen dan brengt men het vaderland op den weg der anarchie en een ontzaglijke ellende over gauseh het volk en vooral over liet minst kapitaalkrachtige deel er van. (Alléén applaus.) Ds. Karres, die nu het woord kreeg, begon met te herinneren aan de tijden waarin Olt- mans' «Schaapherder" speelt en toen in en rond Amersfoort zulk een onrust heerschte. Ook uu is de streek, ja, gansch het land in onrust en voor het maatschappelijk welzijn en de algemeene welvaart zijn bovenal rust en zekerheid noodig. Er zijn er, die de gebeurtenissen van het eind van Januari verheerlijken als gevolg eener daad van nobele solidariteit van dui zenden arbeidersdoch dit was geen solida riteit. Zijn dan de verschillende kringen in ons land ieder voor zich afgescheiden Men beweert dat wel, docb kun men dat' óok bewijzen. Het is in Üagranten strijd met de werke lijkheid. Hier staan niet vier lichamen te genover elkaarkapitalisteu, werkgevers, spoorwegdirectiën en spoorwegarbeiders. Moeten we dan terug naar den kasten-tijd Is 't dan waar, dat we niet eikaars wel, doch slechts eikaars wee en ondergang willen De werkgever weet heel goed, dat zijn eigen belang meebcpngt, dat hij moet kunnen be schikken over ontwikkelde arbeiders en de werknemer weet zeer goed, dat hij denkende hoofden van noode heeft, die zijn arbeid leiden. Doch wat ziet men thans gebeuren? Een verkeerd solidariteitsgevoel brengt de men- schen tot het meest onzinnige. Een patroon kan 't met een knecht niet langer vinden de andere knechts tOQiien zich solidair en dwingen den patroon den knecht te houden, dwingen hem soms door het grootste geweld, de ergste bedreigingen. En wat zou zoo'n knecht zeggen als de patroon hem dwong iemand in zijn huis te houden met wien hij niet overweg kon Door een valsch begrip van solidariteit heeft al menigeen overzich- zelven ongekend lyden gebracht. De regeering wil een spoorweg-brigade om stremming in het verkeer desnoods te kunnen voorkomendat mag niet. De regeering wil, dat de arbeiders hun contract tegenover den werkgever nakomen, desnoods door straf te bedreigendat heet een aanslag op hei recht van den arbeid. Do regeering wil óok een enquête naar misstandendat noemt men onbeieekenend en mosterd na den maaltijd. Wat hebben de spoorbeambten spr. hoopte dat er zeer velen ter vergadering waren toch weinig besef getoond van het gewicht hunner taak toen zij geheel een volk opofferden aan al dan niet persoonlyke grieven. Spr. las nu het bekende artikel Het liegt" en drong aan op solidariteit in den goeden zin des woords, in liet belang des vaderlands, dat de nu stervende dichter Beefs aanleiding gal' om te zingen»l)ankt allen God en woest verblijd, omdat gij Nederlander zijt, enz". Want in bet buitenland wordt met genoegen door handel en nijverheid gezien welk een gevoelige knak het rijke Holland kreeg in deze laatste dagen. (Applaus.) Het woord was nu aan de debaters. De Voorzitter vroeg opgave hunner namen. On der hoerah's meldden zich aan dr. Gorter en de heer Van der Goes benevens de heeren Resink, Steinman, Van 't Hul en Oosterman, welke laatste vier echter van het woord af zagen otn beiden eeratgenoemden meer tijd le geven. De Voorzitter wilde eerst het woord geven aan een spoorraan, doch de vergadering protesteerde omdat dit »eeu brood vraag" was, wijl de Maatschappijen deze sprekers ontslaan. De Voorzitter antwoordde, dat de vergadering le Amsterdam juist spoorlui 'teerst wilde hooren, doch zich er bij neet- te willen leggen. Hij verzocht stilte, geen interrupties en aandacht. De heer Van der Goes zeide nu, over de hoofdzaak zoo goed als niets gehoord ie hebben. Vooral rar. Sybraudy deed weinig meer dan stemming maken tegen stakingen en zulks op grond van onjuiste voorstellin gen. Zoo noemde hij de staking geen daad van organisatie. Welke waarde heeft die opmerking Des te meer pleit hel voor den geest, die deze manuen bezielde nu zij zóo volkomen is gelukt. Zy was geen daad van solidariteit, zeide rar. S. Hoe weet hij dat? üindut deze of gene ezel hem wat voorloog? Het verwonderde spr. niet, dat dezerzijds gespot wordt met solidariteit, doch deze be stond wel degelijk en is geboren uit bet jarenlaug negeeren door de Directie van de grieven. De zegslieden van deze heeren, die toevallig altijd spreken met onderkruipers en andere storamerikken, hebben hen al zeer onjuist ingelicht. Spr. gaf toe, dat een nieuwe staking ramp spoedige eu noodlottige gevolgen zal hebben, doch die staking behoeft niet te komen. Men geve het beheer over den spoorweg eenvou dig aan de spoorwegvereenigingen en dan zal er nimmer meer stuking komenwil men echter de kapitalische exploitatie be- houdeu, wil men de werklieden aan handen eu voeten binden, dan moet 'men daarvan óok de gevolgen willen dragen. Durft gij kornen met dwang en soldaten en gevange nissen tegenover het eenig recht van tien duizenden? Voor dien prijs kunnen wij, soci aal-democraten,niet bepalen dat het vervoer zeker zal geschieden. Hoe durfde mr. Sybrandy spreken over eed- en contractbreuk Kan dan 't contract van een arbeider met een kapitalist vrijwillig zijn? Hij moet het immers sluiten, anders verhongert hij. Niet vrijwillig dus, maar door dwang sluit hy het contract en die dwang ontneemt voor 9/10 de waarde aan dat contract of dien eed. En er is boven dien een groot onderscheid of éen peraoon zegt »ik ga heen" dan of een organisatie zegt «ik leg 't werk neer eu kom over een half uur, een halven dag terug". Mr. Sybrandy maakte ook stemming tegen de sociaal-democratenhij ging er wel niet diep op in, doch deed 't zoo terloops. Gezegd werd, dat 't nu tegen ae regee ring ging. Begonnen wij Neen, de regeering kwam met dreigementen en wij moesten ons toen wel verdedigen ea nu wil men de ver dediging verzwakken door de arbeiders te maken lot onderkruipers. Men sprak van «anarchistisch", doch dit zijn holle woorden om onkundigen te bewer ken. Spr. heeft 15 jaar gekampt tegen de anarchisten en bekend is, behalve by deze heeren, hoe hij met de anarchisten overhoop ügt. Er is gesproken van algemeene werksta king, doch 't is jammer dat gy u niet beter op de hoogte hebt gesteld. Wie eenige notie heeft van den gang van zaken, weet dat de sociaal-democraten daar niet mee op hebben, tenzij om algemeen kiesrecht te ver krijgen. Dat hadt ge kunneu, maar vooral moeten weten eer go hier kwaamt, doch ge spoculeerdet weder op de onkunde van het publiek, dat echter uit de geschiedenis der werkstakingen de ware toedracht wèl kent. Spr. hoopte, dat werkstaking niet noodig zal zijn eu dat de regeering die niet zal uit lokken want schildert gijlieden ze zwart, wij schilderen ze nóg zwarter omdat wy al de ellende ervan kennen. Gij en uw regeering hebt de volle macht, alle donkere wolken te verdrijven en een heerlijken lentedag te doen ontstaan. Spr. hoorde voor de eerste maal den naam van rar. Sybrandy, doch het verwonderde hem thans niet meer, nu deze blyk geeft, pas in deze wereld zich te bewegen. Men sprak van dwaas solidariteitsgevoel, docb de rangeerders weigerden, besmet goed aan te raken. Niet de leiders, doch de ziel dezer mannen deed hen zoo handelen in uw vereenigingen bandelen de mannen op commando der leiders. Op Oudegeest is de blaatn gelegd, dat hij zich wierp in de armen der sociaal-democratie. Welnu, spr. vraagt dat dit bewezen wordt. Aan ds. Karres antwoordde spr. dat hij evenzeer de hoofdzaak onaangeroerd lietde wetten, waartegen zelfs vele liberale couran ten opkomen. Welke staking zal voortaan geoorloofd zijn Die niemand hindert en waarvoor niemand bang is. De Durgerdammers zijn er weer eens bij gesleept. Welnu, wij keuren die enkele op stoppers af en zeggen altijd «hou je handen thuis" en wy beklagen die menschen, de aruisten der armen, menschen zonder eigen waarde en trotscb menschen die zich het meest laten uitbuiten, het meest plukkeD, het meest berooven. Ds. Karres deed een beroep op de soli dariteit als Nederlander, welnu, welke ar beider zal na deze wetten verheugd zijn, Nederlander te wezen (Gelach) Alleen in Duitschland heeft men iets dergelijksner- geps elders is bet eenige recht van den ar beider zóo verkracht. Onder de liberale regeering kon men spre ken van een vrij Nederland, doch de cleri- cale regeering brengt een onuitwischbare schande over het land als zij deze ontwer pen tot wet verheft. Staalman en De Vries, onverdachte Christenen, hebben nog zeer on langs geschreven «Het Christendom mag niet worden misbruikt om te binden en te knech ten en heidensche koelies te maken" en spr. was het zeer aangenaam, met woorden van geloofsgenooten in den mond de spreek plaats te kunnen verlaten. (Langdurig applaus). Alsnu kreeg dr. Gorter het woord, die 't de beste oppositie tegen de beide sprekers achtte als hy gaf wat zy zorgvuldig nalieten. Zij beweerden, dat het nu tegen de regee ring gaatwelnu, Donderdagavond werd door de spoorlui gestemd over het loon en hun gevraagd of ze daarvoor wilden staker., of tegen de wetsontwerpen. Zij hebben gelyk als zij zich keeren tegen de Regeering, omdat deze een onwettige regeering is, daar zij niet werd gekozen door algemeen stemrecht. Wij behandelen haar met minachting omdat zij wetteloos is. Welnu, die zoogenaamde regeering wil een spoorwegbrigade, d. i. tonnen goudsom eeu stuk van het leger te vormen tot on derkruipersgedrilde onderkruipers idus, in een mooi pakje en onderkruipers die door dn werklieden zeiven worden betaald. Dit is geen overdrijving, want al het geld komt van de arbeiders, eensdeels omdat zij voor bun patroon verdienen, anderdeels omdat zij van de 62 millioen invoerrechten en ac cijnzen zelf 38 millioen betalen. Deze allerchristelijkste regeering beloofde «een nieuw tydperk". Welnu, dat is er; wie nu weer staakt en hinder veroorzaakt, gaat de doos in. En tegen zulke nieuwig heden moet spr. ten krachtigste protesteeren. Een bedrog is 't, dat het gebeurde met de Durgerdammers deze wetten noodig maakie, want de oude Strafwet voorzag daarin reeds ten volle. En dan dit caoutchoucen artikel I jïlke staking geeft hinder en is dus strafbaar. Maar een gasarbeider in een Gemeente-fa briek mag niet eens meer staken en kèm dat niet meer doen. Ds. Karres zei, dat 't nog wèl mocht, doch dat is onwaar, want de staker moet zoo en zooveel wekeri te vo ren waarschuwen. Wat wèl waar is, is dat de mogelykheid om te staken door deze

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1