wotten wordt opgeheven. Vooraf waarschu wen, doet een staking mislukken een staking moet als een bliksemstraal uit de lucht val len ge moet zorgen dat de patroon eerst den volgenden ochtend merkt, dat er ge staakt is. Os. Karres sprak van eed- en van contract breuk, doch meestal bestaat er geen contract en de eed is alléén om processen-verbaal te kunnen opmaken. Erkennen deze sprekers dan niet, dat de beweging der arbeiders om een beter lot een betere maatschappij heel wat herhevener is da n de concurrentie tusschen de kapita listen Is dan de leider eener organisatie een schoft, een schurk, dat hij 4 jaar in de doos moet? Ik vind hem een goed mensch, die wil en durft optreden voor vrouw en kinderen van den verdrukten werkman. En wie dat doet, verliest zijn kiesrecht en mag niet gekozen worden. Met dieven en brand stichters en andere schobbejakken wordt hij opgesloten. En juist hierover vergaten deze lieeren te spreken. In 1872 beloofde dr. Kuyper een hemel op aarde aau de kleine luyden 30 jaar later geeft hij hun de Speetwet en neemt hun het ooilam (het stakingsrecht) wel niet af, doch snijdt dit den keel af. (Applaus en fluiten.) En waarom heeft hij zoo'n liefde en zorg voor de onderkruipers Omdat hij het Mam- monisme dient en groote en kleine patroons wil bevoordeelen. En daaromprotesteert tegen deze sprekers, sluit u bij ons aan, ver sterkt uw organisaties. De regeering wil den klassenstrijd verscher pen, welnu, wij nemen den strijd aan en zullen tot het uiterste volhouden. Als de wet wordt aangenomen, gaan alle 50 sprekers door het heel land om overal afdeelingen te stichten van de S. D. A. P. Men sprak van een Pyrrhus-overwinning. Welnu, we zien elkaar terug bij de eerst volgende verkiezing. Hierna vroeg een spoorbeambte het woord. De Voorzitter, zich refereerend aan de afspraak om vóóraf de namen der debaters te hebben, kon dit niet toestaan. Een oogen- blik van tumult volgde nu, doch de Voor zitter behield de leiding en gaf het woord aau den heer Douwes, die door den heer Gorter in het debat betrokken was. De heer Douwes zeide, dat menig Chr. arbeider bedrogen is door zijn neutrale vak organisatie, die niet neutraal was omdat ze dat niet zyn kon of ooit zal kunnen. Zelfs op het Soc. Dem. congres werd erkend, dat politieke actie moest ingedragen worden voor Nederland echter maakte men de op merking dat dit te gevaarlijk was en men beslootvoor den schijn de neutraliteit te bewaren. De lieer Gorter noemde den spr. een goed valcvereenigingsman, doch zeide thans, dat hij veranderd is en daarte gen moet spr. protesleeren. Ook spr. aan vaardt de wet met een bloedend hart, want het vakverenigingsleven krijgt een gevoe- ligen knak en ook de Chr. organisaties wor den gefnuikt doch de regeering is gedwon gen, deze voorstellen te doen omdat men ons volksbestaan in gevaar bracht. Als het sein gegeven wordt, zullen we partij moeten kiezen of voor de anarchie, of voor het Goddelijk gezag, belichaamd in het Huis van Oranje. En spr. wil met nadruk zeg gengij kunt en moogt op ons, Chr. ar beiders, niet rekenen. Is de keuze gedaan, dan zal het den Chr. arbeiders een eere naam wezen, onderkruipers genoemd te worden. (Applaus.) Spr. heeft alles meege maakt met den Diamantbewerkers Bond, doch bij kon zich daar niet bij aansluiten omdat deze ook de zedelijke belangen zijner leden wil behartigen. Hoe warm vriend schappelijk ook de omgang was met de diamantbewerkers, toch kon spr. daar niet overheen. En waar hij deze ernstige keuze had, wilde hij nu vragenMannenbroeders, weet waarvoor gij staat. En ook dit wilde hij nog zeggenTe eeuwigen dage zullen wij 't hun verwijten, die onze organisatie krachteloos maakten. Mr. Sybrandy repliceerde nu en verzocht den dichter tier «Mei" zijn partijgenooten aan te sporen tut orde en rust, opdat niet, als Donderdagavond te Rotterdam.weer ont zettende wanorde zou ontstaan. De heer Van der Goes verweet aan spr. dat hij de hoofdzaak niet heeft besproken. De hoofdzaak is niet het wetsontwerp doch, zooils 'I" convocatie vermeldt «De oproep tot staking". Maar 't is den beeren nooit naar den zin. Reeds als student debatteerde spr. en heette het»u moet eerst Marx lezen"; spr. deed dat en toen hij citaten gebruikte, riep men hem toe«Marx weet er niets van'Gister riep men«u moet Diet spreken over de wetten"; nu is 't »u hadt moeten spreken over de wetten". Waar de heer Van der Goes zeide, dat de staking geen daad van organisatie was, moet spr. herinneren, dat de leiders zeiven hebben gezegd, dat 't wèl zoo was. W;;t de «ezels" betreft, och, dezen passen evenmin bij de dryfstok der socialisten als by de koppigheid der Patrimonium-mannen. De heer Van der Goes zeide, dat de Staat moet zorgen voor het verkeerswezen. Dit is zeer juist en do heer Van der Goes schijnt dus de uil- en de inwendige plichten van den Staat te kennen, maar daarbij hoort óok een leger, evengoed als dat zal moeten zijn in den socialisten toekomststaat. Verder gaf de heer Vun der Goes een stukje sociaal-democratische theorie, doch spr. zou hem willen verzoeken zulks elders te doeri, zoolang hij nog privaat-docent is. Spr. en de zijnen loochenen het bestaan van een klassenstrijd. Er zyn altijd mannen en vrouwen geweest, maar is er daarom altijd ruzie geweest tusschen eiken man en iedere vrouw Dwang in deze wetten Dwang is alléén van sociaal-democratische zijde. Zie Dur- gerdam, zie Zurich, zie het opruien der let terzetters om niet klaar te maken wat de zoogenaamde kapitalistische pers meent te moeten schrijven. Dwang is, dat men een patroon beveelt een knecht te houden of aan te vullen. Er is geen contractbreuk gepleegd, zeide de heer Van der Goes, en hij beriep zich op sommige juristendoch het zijn bij lange nu niet alle juristen die zóo spreken. Wel degelijk moeten bijv. de spoorlui met een maand of met 14 dagen opzeggen. En hier sprak een ontwikkeld it.an en loochende zóo het bestaan van een contract. Spr. zou er toe komen, te zeggen, dat sociaal-demo craten al weinig betrouwbaar zijn als ze iets beloven, als ze een overeenkomst aan gaan. Men biedt toch geheel vrijwillig zijn dien sten aan (geroepuit hongerja zeker, wij werken allen om ons brooddoch de heer Van der Goes zeide, dat de enkelling wèl oontractb ouk pleegt, doch de organi satie uiet. En als dan bij brand in een dichtbevolkte arbeiderswijk de brandweer weigert te blusschen, of als bij dijkbreuk een aantal dijkwerkers weigert het gat te dichten? Is dat geen contractbreuk? De Chr. arbeiders, de groote pers, de re geering hitsen niet op; dit doen de Bond van militairen en oud-miliciens. Wie op ruit (geroepPater Weijers) Iemand die zegt«Schiet waarheen geschoten moet worden". En dit is een laffe vorm, dien men uiet zou verwachten van een privaat docent aan een Universiteit. Eu als de Justitie ingrijpt, komt de «bedoeling". Plicht is 't, dat dit wordt verwezen naar de open bare terechtzitting. De heer Van der Goes beweert, dat deze beweging is niet-anarchistisch, maar Samson en Doraela Nieuwenhuis stemden toe, dat ze wèl anarchistisch is omdat ze indruischt tegen de rechtsorde. De heer Van der Goes keurt goed een algemeene werkstaking om algemeen kies recht te verkrijgenoen privaat-docent moest toch weten, dat dit door het sociaal democratisch congres verboden is. De heer Van der Goes speelde Staalman en De Vries uit tegen onswelnu, we zul len de meubeltjes in ons eigen huis wel zelf recht zetten. De heer Van der Goes zeide dat buiten Nederland nog slechts Duitschland een wet heeft als hier nog slechts in ontwerp is; welnu, als privaat-docent diende hij toch wel te weten, dat sedert 1876 in Engeland de arbeiders bij gas- en waterleiding onder zulk een wet staan en hij diende te weten wat mr. Veegens in 1875 sprak in de »Ned. Juristen-vereeniging". De schuld wordt gegeven aan dr. Kuyper, doch de dwang kwam van de vakvereni gingen en de opruiing van sociaal-democraten, die de Chr. arbeiders haten, volgens het eigen getuigenis van Proudhon. Évenals Chamber lain keeren de sociaal-democraten de feiten om. De heer Gorter sprak over de Chr. vak- vereenigiugen en zeide, dat zij aan de leiband loopen dat is onwaar. In «Patrimonium" bijv. werken en doen de arbeiders zeiven, getuige dat van hun karig inkomen zij Chr. scholen stichtten. Juist de sociaal-democra ten loopen aan de leiband van het intellect. Hy zeide, althans het «Comité van ver weer" zeide, dat het nu een loonstrijd wordt. Nu wordt de strijd tegen de Regeering ge wend. Hy zeide, dat de regeering wetteloos is omdat zij niet is gekozen door algemeen stemrecht, de panacee bij uitstek voor iede- ren sociaal-democratischen debater. Hij zeide, dat de onderkruipers-brigade be taald zal worden door den werkmanspr. meent, dat de bittertjes en wijntjes der ka pitalisten meer daartoe zullen bijdragen. De heer Gorter gaf hoog cp van «hinder, enz." Welnu, dat zyn maar woorden in een ontwerp, dut nimmer volmaakt is. Wellicht maakt de Kamer er «intimidatie" van. De heer Gorter wilde contractbreuk ver goelijken als deze maar een werkstaking ten gevolge had. Welnu contractbreuk is nooit goed te prateD. Dr. Kuyper zou minder doen dan de liberalen. Welnu, by trok het ontwerp Rustwet in, omdat deze niet aan alle bedrijven zou ten goede komen, en de Pensioenwet omdat 2 millioen te weinig was en hij 6 millioen wil. De Speetwet? Wel, de wet moet pas sen op hot leven en niet omgekeerd. Boven dien zijn er slechts 10 nachten in een heel jaar mee gemoeid. En waarom heeft dan uw veelgeprezen liberale regeering hieraan niet eerder een einde gemankt n De heer Gorter beweert, dat de S. A. I zoo vooruitgaat. In quantiteit is t mogelijk, doch de niet-sociaal democratische organi saties dat zijn óok organisaties zyn in tal èn hoedanigheid evenzeer hard voor uitgegaan. De dichter van «Mei' zag ons in IJUj reeds terug. Spr. wil óok faiitaseereu en ziet dan een sleeperswageu met Troelstra, Van der Goes en Gorter achterop en Domein op den bok. Ds. Karres kreeg nu 't woord voor repliek en verbaasde zich over de wonderlijke spron gen zijner opponenten. Allereerst pro testeerde hij tegen dr. Gorter's «onwettige regeering" en vreesde, dat men in den sociaal deraocratischen heilsstaat wel niet zal durven spreken over een zoodanige. Boven dien, zijn politieke vrienden in tie Kamer legden toch den eed af en en dit komt spr. onbegrijpelijk voor, maar begrijpelijk toch weer als we tie gansch nieuwe theorieën hoor en over contract en eed. Er is gesproken over het sclioone en uit nemende in de vakbewegingen en hiermee kan spr. instemmenden 19 dezer zal hij met een socialist spreken ten voordeele van de afschaffing van nacht- en Zondagsarbcid doch niet mag men de organistie misbruiken als middel tot politieke intimidatie, tot schrikaanjaging van de regeering, hetgeen een oneer is voor ons constitutioneel land. En uls 't tol een uitbarsting komt, zullen de leiders niet staan op de plaats waar de klappen vallen. Theorie en practijk schelen zóo veel. Doraela is nog kapitalist en Du- mela liet door een jongetje zeker pamflet in het rijtuig van H. M. do Koningin wer pen waarin omtrent den vader van dit kind zaken stonden die al waren ze waarheid geweest te schandelijk waren, dan dat een jong meisje ze mocht lezen. En zoo zullen ook nu weer de «ezels" de klappen ontvangen. Het beste van hetgeen de heer Van der Goes zeide, was, dat de naain vaq Christen nog een zekere eerenaam is en spr. ver heugde er zich over dat zijn partijgenooten, die droomen van een hetnel op aarde, nog zulk een goede gedachte hebben van den hemel. Wilt gij een hel op aarde hebben, zoo eindigde spr., luistert dan naar de woorden van deze mannen, wier daden ge niet kunt vertrouwen. De heer Gorter dankte nu den Voorzitter voor diens leiding en zeide, dat ds. Karres als demagoog de heeren Van der Goes (die inmiddels was vertrokken) en Domela heeft gelasterd, maar nog altijd niet heeft durven spreken over de wetten. Hieruit conclu deerde spr. dat deze drie anti-revolutionnai- ren deze wetten goedkeuren en, oschande, óok de werkman Douwes. Er is gezegd, dat de socialisten zoo dwingen; maar hoe dwingt dan pater Weijers, hoe dwingt dr. Kuyper? Het eente woord kwam uit de zaaldë hon ger dwiugt, de kapitalistische maatschappij dwingt. Spr. zou den heer Van der Goes willen veraediget maar de tijd was te kort, doch bij noemde dezen advocaat laf', die dit feit hanteerde als wapen van ophitsing tegen de socialisten. De houding van Douwes noemde spr. zeer treurig, maar deze blijkt toch een man van overtuiging, die niet kan overko men bij de vrienden van spr. Hij wilde hem echter uitnoodigen tot een debat in dit ge zelschap. Dit moest spr. echter zeggen, dat «Patrimonium" evenmin neutraal is als de socialistische organisaties, die echter den moed hebben te erkennen, dat ze niet neu traal zijn. De patroons zijn ook de vijanden van den heer Douwes, die maar niet wil in zien, dat zij hun groote vakvereeniging heb ben in Den Haag. Het vooroordeel van den heer Douwes zit in diens godsdienst. Hij ziet niet in, dat de geloovigen kapitalistisch worden, ge tuige mr. Aalberse, die voorheen de wet niet goedgekeurde, doch nu, als Kamerlid, haar verdedigt. Dit bewijst, dat in Den Haag een vakvereeniging bestaat, met dr. Kuyper als leider. Douwes durft wel staken tegen dia mant-patroons, maar thans nietwelnu, als wij krachtig genoog zijn, staken wij tegen allen. Douwes geeft ons de schuld van de agitatiewij wentelen die schuld af op dr. Kuyper. Evenals de geachte Voorzitter ziet Douwes slechts in een klein kringetje en is hij een slaaf van hot kapitalismewy ver- eonigen alle vakbonden tegen alle patroons, óok die in Den Haag als 't. moet. Zij heiden zijn nog jong genoeg orn den komenden strijd te beleven. Juist 40 jaar geleden, plantte Lasalle in Duitschland de roode vaan25 jaar terug deed Domela dat in Holland, dat niet in gevaar komt, althans niet voor ons, die in de .nternationale broe derschap voor alle volkeren het grootste ge luk zien. Over nogmaals 20 jaar zullen we een heel eind vertier zyn. (Het Vrijheids lied wordt aangeheven.) De heer Huizinga sommeerde nu dr. Gorter I tot een debat te Groningen wegens den persoonlijken aanval, hetgeen dr. Gorier riiet icon aannemen, omdat hij nu voor de 22ste maal sprak en nog veel belangrijke verga deringen moest by wonen; later stelt hy zich b6Mr.'k Syhrandy kwam nog op tegen de interruption van dr. Gorter en deed uitko- mén h£. ,1e socialist™ o. a. t« IWft onbe- perkt debat weigerden, en door den tyd te verbeuzelen door lawaai èn door heen te gaan ofschoon spr, dio nog dupliek «Me voeren, een rijiuig beschikbaar stelde om met den hem' Melchers naar Don Haag te rug te keeren. Oók protesteerde lm tegen de quulificatie nlaf". Als jurist kan en moet hij zelfs oordeelen vóór de rechter een von nis velt. Dal mr. Aalberse thans wellicht anders denkt, staat vrijwel gelijk mei Scha per die, ofschoon anti-militnirisl, «zelf naar Se grenzen- wil trekken en een buitenland- schen vijand keeren. |le lieer Douwes was er verheugd over, dat een geleerd man als dr. Gorter hem, den eeiivoudigen arbeider, zooveel aandacht had waardig gekeurd, doch hy kon niet nalaten, hem uit te noodigen tot een prin cipieel debat en wel over het feil, dat de sociaal-democratische vakbonden neutraal zouden zijn, hetgeen spr. een grove onwaar heid noemde. Dr. Gorter, vervolgde spr., maakt er zich over beangst dat ook wij Chr. arbeiders by aanneming dezer wetten in de gevangenis «uilen komen. Indien wij moeten opkomen voor de rechten ons door God geschonken, dan zullen wij gelaten de gevangenisstraf dragen; doch nimmer zullen wij vergeten, dat wy die straf of wel de verlamming van onze vakbeweging te wijten hebben aan de sociaal-democraten, wien dit als eeuwig ver wijt zul worden toegerekend. (Langdurig applaus). Waar dr. Gorter zelf de neutra liteit zijner vakbonden ontkende, zoo eindigde spr., kennen de Chr. arbeiders allen hun plaats: in «Patrimonium". (Langdurig ap plaus). Nadat de Voorzitter sprekers en debaters en vergadering had dank gezegd, de laatste omdat zij deze vruchtbare bijeenkomst heeft mogelijk gemaakt, en nadat dr. Karres had geconstateerd, dat dr. Gorter had ver zuimd te antwoorden op de beschuldiging van politieke intimidatie door zijn partijge- nooreu gevoerd, wen! de vergadering met gebed gesloten. Bij h'et "»er ordelijk uiteengaan, werd het «Viijheid; ..ed" aangeheven, dat echter werd overstemd door het «Wilhelmus". Reeds klokke acht moesten de buitendeu ren gesloten gesloten en naar schatting een tweehonderd personen huiswaarts gezonden worden. Ds. O. Genouy, Waalsoh predikant te Utrecht, hoopt morgenavond te huif acht in „De Zaaier" vóór te gaan bij de godsdienstoefening der Wa len hier ter stede. Ds. A. Couvée Az., predikant bij de Ned. Her vormde gemeente te Zeist en I'rieses van het classicaal bestuur van Amersfoort, hoopt 25 April den dag te herdenken waarop hy 4-5 jaar geleden de Evangeliebediening aanvaardde. Herinnerd zij, datdiakenen der Ned. Hervormde gemeente aanstaanden Maandag hun derde of laatste winter-colleote houden. Het Rij k8-telegranfkantoor is morgen den geheelen dag geopend, als op oen werkdag. De heer G. J. G. de Bel legde aan de Rijks universiteit te Utrecht met grondig gevolg af het candidaats-examen eerste gedeelte Theologie. Onze vroegere stadgenoot de le luitenant der cavalerie A. J. Storm de Grave, sedert 23 Janu ari 1888 op non-activiteit, te Rijswijk, heeft ont- Blag uit den dienst gevraagd. Kapelmeester H. Kareis, van het le regiment huzaren, heeft pensioen aangevraagd. De Directie van de Ainersfoortscbe tram heeft weder een bepaling gemaakt, waardoor zij het publiek ten zeerste gerieft, nl. de eendangsche retourbiljetten geldig verklaard voor twee ritten of gedeelten van ritten, onverschillig in welke richting. Zij hebben dus een uitgebreider karakter ge kregen en zijn zoogenaamde „pasjes" geworden, zooals die o. a. te Amsterdam en te Utrecht worden afgegeven en zeer in den smaak vallen. Kapitein A. A. van Schilfgaarde, van het 5e regiment infanterie, is benoemd tot kapitein- adjudant van het korps. Luitenant-adjudant P. Volbeda, van het 5e re giment infanterie, die verzocht heeft van die functie ontheven te worden, is overgeplaatst naar het 8e regiment te Doesburg. Door iemand hier ter stede, die onbekend wenscht te blijven, is een bedrag van l'luo be schikbaar gesteld voor de militairen in de In- fan terie-kazernes. De toestand van den korporaal, die Zondag door onvoorzichtigheid een revolverschot door <1en hals kreeg, is steeds vooruitgaande en he den zelfs zeer goed, zoodat een vulkomon herBtel zoo goed als zeker is. Een raadsel is het ons, hoe zekere bladen hem kunnen noomen „eon slachtoffer van het mi- litairisme". Do hen Leop. if. Beete, untler.-kepelroeeeter l»j hst 5eregiment Infanterie, ie uit O) «illicit»,,, ten op het drietal gebracht dat aan een exa men wordt onderworpen alvorens benoemd te kunnen worden tot Directeur van het stede- lyk muziekkorps to Zwolle.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2