Donderdag 19 Maart 1903. No. 5321. 52e Jaargang. Feuilleton. AHERSFOOETSCHE COURANT. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f iranco per post 1.15. Advertentièn 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, officicële- en onteigeningsad verten tien per regel 15 cent. Reolames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Telephoon 10. De wetsontwerpen. Prol', mr. J. Domela Nieuwenhuis, hoog- leeraar aan de Rijks-universiteit te Gronin gen heelt Maandagavond voor de studenten- vereeniging »Ciinamur" een rede gehouden over de juridische beteekenis der voorge stelde wijzigingen van het Wetboek van Strafrecht. Hot regeeringsonlwerp gaf prof. Nieuwen huis aanleiding tot het stellen en beant woorden van een drietal vragen, lil de eersle plaats: Eischt de vrijheid van arbeid meer bescherming dan thans door de wet wordt verzekerd D-ze vraag betrof het voorgestelde artikel 284bis. hij de behande ling van het art. 2-4 vond spr. gelegenheid op te merken dat mr. Van Houten toonde bij de verdediging van de Wet van 1872 middelen te willen, iu den geest van de thans voorgestelde, al zijn deze niet zóo gespecificeerd als toen, en al werd er toen moer aan werkstaking als economisch ver- dan als politiek strij.Iiuid lel g-'d-ielit. Als de havt i riiet-s rde spr r.j i- i I van -tik. ai gelijkelijk Ie liand- n. aan, dat politieke tanleidiug geven tot arbeiders zelf, dan werkstakingen eerd. geschillen tusscben d economische. Wat de zoo gewraakte woorden «hinder" en «overlast" betreft, het ware misschien wel wenscbelyk te zeggen«zich in feite lijkheden openbarende hinder of overlast''. Dan was het minder rekbaar. En wanneer men dan nog mocht beweren, dat het aan raken van een knoop van iemands jas ónk een feitelijkheid is en dus elk zulk aanraken als middel tot dwingen strafbaar zou zijn, dan luidt spr.'s antwoord hieropde Neder- landsche rechters zijn geen idioten, die op ieder zoodanig aanraken het artikel zullen toepassen. Nagaande de «middelen geschikt om vrees aan te jagen" zei spr. dat de Nederlandsche rechter het vertrouwen verdient om te kun nen verklaren: dit middel is in het algemeen geschikt om een normaal ontwikkeld mensch vrees aan te jagen. Waar prof. Van Hamel, Schetsjes uit den Zuid- Af ri kaanschen Oorlog, door »l) O K TER". 55. Had ik nog muur 'het een of ander boek gehad, dan zou het nog wel gegaan zijn, maar nu verging ik letterlijk van verveling en lug den gohoelen dag in de tent op mijn rug io denken aan den goeden, ouden tijd en de Engelachen te verwenschen, die van alles de schuld waren. Luitenant Malan had een ordonnans achtergelaten om voor mij te koken, zoodat ik voor kost niet behoefde te zorgen. Niet tegenstaande de doodelijko verveling kon ik er niet toe komen, zelf kost te koker, zoo'n hekel had ik aan dat work, en die haat i° me tot op den dug waarop de vrede gesloten werd, bijgebleven. Nu was er die dagen «n.iar weinig kookkunst uoodig, daar vleesch door welke oorzaak, weet ik niet precies, maar ik denk door verzuim vreeselijk schiuii'sch was; het was daardoor 'smor gens, 's middags en 's avonds mieliepap met mielio- pap toe, en doordat ik den gauschen dag niets uitvoerde en dus geen honger had, smaakte me het eten zeer slecht. Overdag, (jok weer een oorzaak van de verveling, knapte ik nogal eens een uiltjehiervan was weer het gevolg, dat ik 's avonds slecht in slaap kon komen, me zenuwachtig maakte en langzamerhand het idee-fixe kreeg, dat in dien nacht Khaki uit kwam om 'me met don gehoelcn rommel in te pakken. We hadden dicht bij ocu boerenplaats ons lager opgeslagen en als ik dan do honden daar hoorde blaffen, veronderstelde ik, dat de vijand reeds daar was. Bliksemsnel vloog ik dan de tent uil, met het geweer in de hand om te luisteren. Door de stilte om me weer oonigszins gerustgesteld, ging ik dan maar weer in de tent om eindelijk iu lichten en onrusligen slaap tc vallen. Den 14deh December kregen we voor verwisseling oenig oorlogsnieuws, bot welk vermeldde dat generaal Beu Viljoen na zijn gevocht dicht bij Balmoral bij te Amsterdam, van meening is dat de bo venstaande uitdrukking als te vaag moet worden gestraft maar dat in liet bestaande art. 284 no. 1 in plaats van «bedreiging met geweld" zou kunnen worden gelezen «bedrei ging" (zooals mr. Van Houten bet in 1872 ook vaststelde) vroeg spr. of daartegen, in dien de bezwaren tegen middelen om vrees aan te jagen juist waren, niet do zelfde bezwaren zouden bestaan. Een speciliceering van de middelen, zooals deze gewensebt is door prof. Simons, te Utrecht, ligt volgens spr. niet in hot stelsel van ons Strafwetboek. Rechtskundig onjuist kon spr. liet voor gestelde art. 284bis niet achten; eeu dwang- wei of muilkorfwet kon hij er niet in zien. Natuurlijk geeft het een straf-dwang dit doet iedere strafwet maar tegen hen, die dwang oefenen op de vrijheid van arbeid, die evenzeer moet worden beschermd als de vrijheid om den arbeid te staken. De tweede en «le derde vraag luidden respectievelijk aldus Mag onder «Ie ambtsmisdrijven worden opgenomen diettsl weigering van een ambte naar in «.'"li b«;pi.tld omschreven geval, als namelijk gelijk iu artikel 358uis is voor gesteld die ambtenaar, tnel liet oogmerk om stremming in den openbaren dienst of het openbaar verkeer te veroorzaken, wei gert werkzaamheden te verrichten, waartoe hij zich uitdrukkelijk of uit kracht zijner dienstbetrekking heelt verhonden en Mag een strafbaarstelling, gelijk is voorge- gsteld, worden uitgestrekt tot personen die geen ambtenaren zijn, maar in openbaren dienst of in het openbaar spoorwegverkeer voortdurend of tijdelijk zijn Werkzaam ge steld Na een uitvoerig betoog, steunend op cita ten van verschillende rechtskundigen, conclu deerde spr. dat uit een rechtskundig oogpunt dergelijke strafbaarstelling in het algemeen met goede rechtsbeginselen bestaanbaar kan zijn. De voorgestelde straiten kwamen spr. echter veel te zwaar voor, omdat z. i. men voor zulke gelegenheidsmisdadigers niet der gelijke straffen uoodig had. Spr. ueide ten slotte in zijn rede elke po litieke overweging en de opportuniteitsvraag Rhenoaterkop teruggetrokken eu op Botha's berg aaugekomen was. Verder, dat generaal De Wet in 't begin November om 7 uur iu deu ochtend door den vijand verrast was waardoor de kanouueu en 81 man in hnndeu der Engelsclien vielen, terwijl er 20 gewond eu 25 gedood werdeu. Hoewel dit erg te betreuren was, waren wc echter daukbaur, dat bot generaal De Wet eu l'resideut Sleyu gelukt wbb te ontkomen, terwijl bet eeuigszius in evenwicht werd gebracht door de medodeeling, dat Hechter Herzog's commaudc flink aangroeide, dat generaal Lemmer een groot aantal beesten eu paarden bad buitguinaaki en dat de Engelscbeu, die telkens uit Ermeloo, Wakkerstrootn en Utrecht trokken, met succes werden teruggeslagen. Deu 18den December bracht President Burger eeu bezoek aun deu majoor en maakte van deze gele genheid gebruik om de artilleristen toe te sprekeu eu er bij hen op aau te dringeu, hun plicht te doen en aan hun meerderen gehoorzaam te zijn. Hij las daarna eeu rapport, door hem van generaal Do la Rey outvaugen, waarin werd medegedeeld, dat tus scben Rustenburg eu Pretoria 20 beladcu wagens en 2000 trekossen buitgemaakt en 105 Engelschou ge vangen genomen waren. Met veel lof werd er mel ding gemaakt van Stunts-procureur Smuts, die als vechtgeneraal dienst deed en de kauonneu tot op 50 passen stormde. De vechtlinie was meer dan een uur le paard langwe beschikten slechts over 800 Burgers, waar van nog ecu gedeelte moest gebruikt worden om do vijandelijku versterkiug, die van Commaudonek aankwam, tegen te houden. Iu den avond gelukte het don Engelschou te ontkomen, waarhij zy bun kanonnen meeuamen, tuaar hun ammiiuitiewagens achterlieten, na die in brand te bgbbcn gestoken, Den volgenden dag kwamen tót rniju groote vreugde luitenant Malan en Kothmunu terug; ie waren ..ohtor niet mee geweest tot Nelspruit, maar hadden de pek opgevuld van de Burgers, die naar genoemde statie waren vertrokken. De tocht naar Nelspruit wus zonder gevolg gebleven. Volgons don veldooruot was deze plek zoodanig versterkt, dal het zonder zwaar geschut ondoenlijk was, de forten aldaar te nemen. Het verblijf bij eommaudaut Sohoenman was hun zeer kort gevallenvruchten waren daar volop, tor- wijl zo ook eiken dag voorzien werden van brood; liet laatste werd gebakken door de v die nog op haar plaatsen woonden. Het was daar nog een laud van molk en honig en metleedwezon zorgvuldig te hebben geëcarteerd om alle emoties te vermijden en om hetonnoodig te maken, op doze vergadering te komen lot eenige conclusie of besluit. De voorloopige verslagen van de alVleelin- gen der Tweede Kamer zijn gisteravond verschenen. Zij beslaan vele kolommen druks. De zoogenaamde Algemeene beschouwin gen omtrent de aanvulling en wijziging van het Wetboek van Strafrecht vangen aldus aan: «Verschillende leden waren van oordeel, dat bel voor de beoordeeling van dat en de beide andere gelijktijdig ingediende wets ontwerpen van belang is. nadere inlichtin gen te verkrijgen omtrent "Ie gebeurtenissen, welke tot die indiening aanleiding hebben gegeven. «De Commissie van Rapporteurs merkt in verband hiermede op, dat ofschoon na bet aldeelitigsondcrzoek interpellation betreffende deze gebeurtenissen hebben plaats geluld, zij geen voldoenden grond gevonden beeft, van hetgeen daaromtrent io >te ufdeelingun is voorgevallen in li utr verslag geen melding ie maken". Daarna wordt zeer in den breede uitge weid over de spoorwegstaking, baar ontstaan en baar beteekenis, de verklaring der Regie ring (in de Kamerzitting van 25 Februari) dat deze staking baar is overvallen, ofschoon reeds 25 Januari in de Pers gewag is ge maakt van de beweging onder de werklieden, en van bet overleg tusscben Regeering en spourweg-directiën op 31 Januari. «Eenige leden waren van meening, dal de staking in het spoorwegverkeer en de daarop gevolgde gebeurtenissen geen grond oplever den tot bijzondere maatregelen. «Deze leden waren van gevoelen, dat voor de oproeping van twee lichtingen van mili ciens geen voldoende reden bestond. Zij be treurden die oproeping, omdat daardoor de rustige ontwikkeling der vakbeweging is be lemmerd. «De groote meerderheid der leden was van oordeel, dat de omstandigheden in het begin van Februari inderdaad buitengewone maat regelen tot handhaving van gezag en orde noodzakelijk maakten. Zy keurden het goed, dut tie Regeering ten deze krachtig was op getreden, onder uiteenzetting dat een spoor wegstaking een zaak is van zeer ernstige be teekenis." Ook omtrent do vraag of aanvulling van bet Wetboek van Strafrecht gewensebt is, liepen de gevoelens uiteen. Eenige leden verklaarden zich tegen be palingen als de voorgestelde. Vele leden wa ren van oordeel; dat in beginsel bet maken van straf bepalingen Ier zake van bemoei lijking van arbeidswilligen en van dienst weigering door personen in dienst van open bare lichamen verdedigbaar is, maar tegen aanneming der voorgestelde strafbepalingen en met name van die betreffende dienstwei gering hadden zij op dit oogenblik overwe gend bezwaar. De voorgestelde strafbepalingen werden afgezien van quaesties van vorm en redactie door vele andere leden verdedigd. Dezerzijds werd betoogd, dat bet geregeld spoorwegverkeer niet mag afhankelijk zijn van de welwillendheid van spoorwegarbeiders. Het bestaan van grieven rechtvaardigt, zelfs al mochten zij rechtmatig zijn, geen daden van eigen richting, geen contractbreuk en geen dwang tegenover de arbeidswilligen. In- tusschen doet de houding en de toon, by ver schillende gelegenheden aangenomen door 1 personen, «lie zich van de leiding der be staande beweging trachten meester te inaken, onderstellen, dat naar hun meening bet klas- sebelang de eenige maatstaf van recht moet zyn. De macht, waarvan het welslagen dei' spoorwegstaking scheen te getuigen, mag, volgens verschillende uitingen, gebruikt wor den om telkens opnieuw te staken, zij het om herstel van grieven te verkrijgen, in liet i eigen of een ander bedryf, zij het om poli- tieke hervormingen te veroveren, zij het oin de wetgevende macht te verhinderen bepa lingen te maken, welke met eenig klassebe- belang in strijd worden geacht. Tegenover deze houding stond de Regeering gedurende eenigen tijd machteloos. Terecht werd ver wacht, dat de Regeering het noodige zou doen om de openbare orde te handhaven en een geregeld spoorwegverkeer te verzekeren keurden luitenuut Malan en de ariilleristeu weer naar hun korps terug, rooral daar het bij do artil lerie den laatstee tij.i met de voeding niet al tc schitterend was. De ontevredenheid werd daardoor onder de artilleristcu voortdurend grooter eu er was door hen eon verzoekschrift aan generaal Ben Vil joen gezonden met liet verzoek, hel korps le willen itbinden en de manschappen toe te staan, zich bij 3 verschillende commando's aan te sluiten. Dit as in 't geheel niet naar den zin van de meesteu der officieren, die, daardoor zonder bevel geraakt, ge noodzaakt zouden zijn zich óok als gewoon Burger onder den eenen of anderen commandant te stellen. Een der luitenants wer door zyn collega's naar deu generaal afgevaardigd om dezen te vragen, niet op liet verzoek der ariilleristeu iu te gaan. De officieren zoowel als de artilleristen werden voorloopig mot een half antwoord afgescheept; dit luidde n.l. dat generaal Viljoen zich uiet bevoegd achtte, eeu besluit te nemen, maar dat hij met ge neraal Botha zou correspondeeren en later zou mee deden, wat hot oordeel vau deu commundanl-gcne- «us. In elk geval wonnen do officieren er dit mee, dat het korps voorloopig bleef bestaan en do moge lijkheid daar was, dut de commandant-generaal de ontbinding van het korps niet >li toestaan. De artilleristen waren met het antwoord maar ha,f tevreden en hun outevredeuheid werd nog ver meerderd door het in arrest zetten van de opstellers van hot verzoekschrift. Zo gingen zelfs zoo ver, dat zo probeerden, de urrestanten in vrijheid te stellen. Door het llink optreden der otficiereu werd hieraau echter geen gevolg gegeven de belhamels kwaiuen voor den krijgsraad, maar kwamen met een lichte straf vrij. In Europa waren ze voor ecu dergelijk feil zonder twijfel ter dood veroordeeld, maar tot zulke strenge straften durfde men in het Boerenleger niet zijn toevlucht nementoch zou het veel beter gegaan zijn, als we bij het eerste geval van insubor dinatie de doodstraf haddeu toegepast. Zondag 23 December kregen we rapport van het gevocht vau 18 December tusschen Do la ltey en de Engelscbeu, Het bericht luidde, dat in onze handen vielen 5 caissons, 3 wagenvrachten Lee-Metford pa tronen, trok- en slachtvee en 305 Khaki's, terwijl aan 'svyauds kar,: '100 dooileu on gewonden violen, en aan onze zijde 15 doodou eu Gd g- wondenou ter de doodeu waren twee veld kornetten. Den vijand was het gelukt, met zyn kanonnen in du richting Pretoria tc ontvluchten, i Tot ons leedwezen ontvingen we tevens hot be richt, dat generaal Lommer by Linhtonburg was ge sneuveld. Don 26sten December kwam luitenant Coetsee, die met een 30 uiun een vooruitgeschoven post be zet hield, in aanruking tuot den vyand met bet on gelukkig gevolg, dut een zijner dapperste onderoffi cieren, wachtmeester Pretorius, door een pom-pom granaat iu de volle borst werd getroffen en onmid- delyk dood bleef. Het aantal Engelscbeu bedroeg niet meer dan 50, eu waren de manschappen van veldcornet Tante op de afgesproken plaats geweest, zoo had men den vijand onder kruisvuur kunnen nemen. Daar zy slechts van Gen kant werden aan gevallen, hadden zij zich uitstekend van hun Pom- fiom kunnen bedienen en gingen zy zonder eenig etael terug naar Bolfast. tot groote teleurstelling van luiteuaut Coetsee, dio meende den vijand iu deu val le hebbeu gelokt. Helaas, het gebrek aan samenwerking kostte ons een onzer beste burgers. We ontvingen dien dag ook nog oen rapport van generaal Do Wet, waarin bericht word. dat Do Weis dorp was iugenomen, waarbij 100 EugeUelien ge dood en gewond en 400 gevangen genomen werden. Tevens zagen we twee EngolsclUi kranteu dn oudste vermeldde, dat generaal Do Wet bij Clrout-rivier was vastgekeord, de jongste, dat generaal l)e Wet door de rivier en do kolonie in was, hetgcou we bijzon der vcrmakulyk vonden. Don 2Sslon December, terwijl RothiuAtm naar Wit- poort wus gereden, brachten luitenant Malan en ik een bezoek bij due majoor. We veruanien toon, dat, iu verband met belangrijke krijgsoperaties, de artil lerie dien avond moest uittrekken voor alle zeker heid we vreesden toen óok al verraad werd de plaats waarheen, nog geheim gehouden. Bij zulke gelegenheden betreurde ik het dubbel, dal ik voetganger was en gaf dan ook aau luitenant Malan in kernachtige woorden tnyn ontevredenheid daar over te kennen. Hy stolde toon voor, dat ik lint paard van ziji "."don na us zou leenon, welk voorstel ik uitstekend vond. Do majoor en luitenant Do Jager vertrokken reeds dien middag, terwijl de twee Malans en mijn persoontje met ongeveer een hon derdtal artilleristen eerst na zonsondergang op weg gingen. Zonsondergang was expres gekozen, opdat we niet voor donker op de bulten kwamen, die men uit Bellust kon zien hadden de Engclscium zulk een gro.it aantal paarden ruiter? zien uittrul ken, waarsohynlyk dat ze dau onraad gereken zouden hebben: H ordt en•volfjd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1