Stadsnieuws. Ingezonden. en aan die verwachting heeft de Regeering voldaan. Goedgekeurd werd door deze leden, dat de Regeering, nevens een voorstel tot tegemoet koming aan de grieven van het spoorweg personeel, tevens strafbepalingen voordroeg, waar die bepalingen geenszins ten doel heb ben eenig klassebelang te beschermen, maar enkel oin op juiste rechlsbeginselen gegronde bepalingen vast te stellen en te reageeren tegen de minachting der persoonlijke vrijheid, welke zich heeft geopenbaard en welke het natuurlijke gevolg is van het uitsluitend iet ten op vermeende klassebelangen. Tegen het vereenigingsrecht zijn de voorstellen der Regeering niet gericht, maar wèl tegen de misbruiken waartoe het gebruik van il.it recht aanleiding kan geven. Aanneming van het voorgestelde art. 284bis zal aan arbeidswillf- gen steun geven tegenover den drang, dien in de arbeidswereld de meerderheden niet zelden tegenover minderen zoeken uit te oefenen. Nauwelijks wordt thans aan werk lieden, die met de meerderheid niet mede willen gaan, de vrijheid gelaten afzonderlijke vereenigingen te vormen. In elk geval wordt de vrijheid om zich aan de besluiten hunner eigen vereenigingen te houden, betwisi 11 belemmerd, liet is dan ook niet te verwon deren, dat van de zijde der christelijk gezinde werklieden op aanneming der voorgestelde strafbepalingen wordt aangedrongen. De beteekenis van het verwijt, dat de voor stellen der Regeering gelegenheidswetten zijn, werd niet duidelijk geacht. Zij hebben een aigemeene strekking en dienen, evenals zoo vele andere wetten, om in door de onder vinding gebleken leemten der bestaande wet geving te voorzien. Uitvoerig wordt betwist de voorstelling alsof bedoeld wordt aan de spoorwegarbeiders het recht van staking te ontnemen. Art. 358bis heelt enkel betrekking op stukingen, welke met contractbreuk gepaard gaan. Met het oog op liet openbaar belang, dat bij liet spoorwegverkeer betrokken is, is eeu bepaling tegen dienstweigering raadzaam en alleen hierop is het voorstel gericht. Het voorge stelde art. 284bis bedoelt blijkbaar de uiter lijke vrijheid en de orde op den openbaren weg te beschermen mocht blijken, dut de redactie verder gaat dan deze bedoeling, dun kan die redactie gewijzigd worden. Van verschillende zijden werd le wensche- lijkheid betoogd van gemeen overleg tusschen de groepen der Kamer. Nu hel ontwerp eenmaal is ingediend, zou verwerping eigen aardige moeilijkheden medebrengen. Onge- wenscht is echter evenzeer, dat het zou worden aangenomen uitsluitend of bijna uit sluitend met de stemmen van de politieke voorstanders van het Ministerie. Van de zijde van leden, die in beginsel bepalingen in den geest van de voorgestelde verdedigbaar achtten, maar de opportuniteit daarvan en vooral van het voorstel betref fende dienstweigering betwisten, werd opge merkt dat aanneming van het wetsontwerp met een meerderheid van enkele stemmen aan de zedelijke kracht der strafbepalingen afbreuk zou doen en gevolgen kan hebben, welke ook de Regeering niet zal wensohen. Zij verklaarden, dat voor hen verschil van politieke richting hier geheel buiten aan merking bleef en dat zij alleszins bereid waren de Regeering te steunen in haar stre ven om gezag en recht te handhaven en een geregeld spoorwegverkeer te verzekeren, maar dat zij daarom nog geenszins konden medewerken tol de aanneming van straf wetten, waarvan zij, althans op dit oogeribiik, de verantwoordelijkheid niet zouden kunnen aanvaarden. Meent de Regeering niet tot intrekking van het wetsontwerp te kunnen overgaan, dan zou uitstel van de behandeling huns inziens overweging verdienen, totdat de rechts toestand van het spoorwegpersoneel en van de ambtenaren beter verzekejd zou zijn, ter wijl men verwachtte, dat de kennisneming der tegen art. 284bis ingebrachte bezwaren de Regeering zal doen inzien, dat eene be hoorlijke regeling van het daarin behandelde ontwerp op dit oogenblik moeilijk te bereiken is. Kr waren er ook die, indien uitstel van behandeling bezwaar ontmoette, invoeging aanbevalen van een artikel, waarbij bepaald wordt, dat de wet op een nader tijdstip in i werking zal treden. Evenmin was men eenstemmig over de opportuniteit en achtte men splitsing van hel ontwerp gewenscht, terwijl van verschil- i lende zijden werd geklaagd over de sober- j heid der toelichting. Verschillende redactie-wijzigingen in de onderscheidene artikels worden aangegeven j en opgekomen wordt tegen de ontneming j van het actief en passief kiesrecht. Enkele leden achtten hot wetsontwerp tot oprichting eener spoorwegbrigade onaan- j ncemlijk, omdat op dit oogenblik nog vol strekt niet bekend is hoe de reorganisatie der bestaande spoorwegcompagnie zal plaats hebben en welke uitbreiding aan die com pagnie gegeven zul worden. De Regeering vraagt een blanco-crediet en dat wenschten deze leden te minder toe te staan, waar het zich laat voorzien, dat gi'oote uitgaven noodig zuilen zijn om het door de Regeering u oogde doel te bereiken. Bij eenige leden zou geen bezwaar tegen de regeling bestaan, indien de bedoeling is om in geval van nood 's Rijks dienst op de spoorwegen te verzekeren. De groote meerderheid was daarentegen ingenomen met dit wetsontwerp, omdat het blijk geeft van het ernstig streven der Re geering om ook in buitengewone omstan digheden het spoorwegverkeer tot op zekere hoogte gaande te houden. Eenige leden achtten de enquête onnoo- dig, aangezien de grieven der spoorweg arbeiders voldoende bekend zijn. Voorts meenden deze leden, dat, indien een enquête wordt ingesteld betrelfende het spoorweg personeel, het zelfde dient te geschieden ten aanzien van de Rijkswerklieden, de beambten der posterijen en telegraphie, de Rijksklerken bj ile belastingen, de militairen, enz. De groote meerderheid juichte daarente gen de voorgestelde enquête toe. Natuurlijk dient gezorgd te worden, dat de enquête zoo spoedig mogelijk afloopt, maar dan is het ook raadzaam haar omvang niet meer uit ie breiden dan noodig is. Sommige leden waren van oordeel, dat de Commissie meer dan vijf leden behoort te teÜeo. Door sommige leden werd aange drongen op benoeming van een of meer spoorwegarbeiders in de Commissieanderen melkten op, dat dan ook vertegewoordigers van de spoorwegbestureo in de Commissie zouden moeten worden opgenomen. Door sommige leden werd er op aange drongen om ook het afnemen van verhoo- ren door een subcommissie mogelijk te maken. Sommige leden meenden, dat de enquête onmogelijk op 1 Januari 1904 afgeloopen kan zijn. Zij wenschten daarom een lange- ren termijn te stellen voor het van kracht blijven der wet. Ds. D. J. van Aalst, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente hier, staat op het drie tal in de vacature- ds. H. V. Hogerzeil te Amsterdam. Ds. L. Schutte, Evang. Luthersch predikant te Amsterdam, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan in de Luthersche kerk hier. De dienst in de Remonstrantsche kerk zal worden geleid door ds. J. A. Prins, Ned. Her vormd predikant te Epe. Ds. Genouy, Waalsch predikant te Utrecht, hoopt aanstaanden Zondagavond te half acht in «De Zaaier" voor te gaan bij de godsdienstoefening der Walen hier ter stede. Deelden we in ons vorig nummer bereids mede, dat de heer G. C. Hoogewerlï benoemd is tot Directeur der nieuwe Hoogere Burger school te Hilversum, nader werd bericht, dat deze benoeming plaats bad met 10 van de 17 stemmen. In die Raadszitting werd voor kennisge ving aangenomen een adres van eenige in- gezete, wier kinderen de Hoogere Burger school te Amersfoort bezoeken en waarin zij opmerken, dat zij met verwondering hebben gezien dat de heer G. J. Buijs, Directeur dier Hoogere Burgerschool, zijn sollicitatie had ingetrol^n. Adressanten verzochten dezen heer alsnog op de voordracht te plaatsen. De heer Wijnandts sloot zich bij dit adres aan. De Voorzitter zeide, hierop geen ander antwoord te kunnen geven, clan dit de sol licitatie was ingetrokken en dus niet aan het verlangen vau adressanten kon worden vol daan. De aandacht van belanghebbenden zij ge vestigd op de bekendmaking in dit nummer omtrent de onteigening van perceelen ten behoeve van de wagen werk plaats der H.IJ.S.M. Luitenant B. E. Stöver, van het 5e regi ment infanterie, is door den Minister van Oorlog benoemd tot luitenant-adjudant bij het 3e bataljon. Luitenant A. C. de Vos, van het 5e regi ment infanterie op non-activiteit, is met in gang van 1 Mei in actieven dienst hersteld en ingedeeld bij het 4e regiment. De heer Leop. E. Beers, onder-kapelmeester van het 5e regiment infanterie, is thans met zijn collega N. A. Gerharz, van het 8e regi ment, op de voordracht geplaatst ter benoe ming tot Directeur van het stedelijk muziek korps te Zwolle. Aan de miliciens, die thans onder de wa penen zijn, in de eerste plaats do gehuwden en die van oudere lichtingen, kunnen thans weer permissiën of kleine verloven worden toegestaan, onder gehoudenheid dat zij on- I middellijk terugkeeren op het eerste sein, ook al is dat verlof nog niet verstreken. Ook heeft de Minister van Oorlog weder toegestaan, dat in de militaire cantines sterke drank wordt geschonken, natuurlijk als voor heen gedurende zeer enkele uren en onder trenge controle. Bij Kon. besluit van 11 Maart wordt ge last, dat de ingelijfden van de lichting 1902 voorzoo veel zij niet krachtens art. 109, eer- ate zinsned», van de Militiewct 1901 in werkelüken dienst zouden kunnen worsen gehouden, krachtens art. 110 dier wet onder de wapenen moeten blijven voor zooveel en zoolang als noodig geacht zal worden. Aan H. M. de Koningin is heden verzon den een door omstreeks 1400 miliciens on derteekend request, houdende verzoek om de lichtingen 1900 en 1901 uiterlfk 24 Maait met groot-verlof te doen gaan. In het request wordt er op gewezen, dat hei, indien het niet mogelp het Z°n,;fnr lichtingen af te doen, het billijker zou zijn het zoodanig te verdeelen dat de lichtingen 1898 en 1899 onder de wapenen zouden worden geroepen om de lichtingen 1.JUU en 1901 af te lossen. Het toelatings-examen voor den Hoofd cursus zal 2 Juli aanvangen. Door de heeren J. M. Tliiel en 0. J. 1'. Prins zijn, op uitiloodiging van de plaatse lijke afdeeling van den «Bond van Neder- landsche onderwijzers", drie cursussen voor Wiskunde ingericht; éen voor hen die dit jaar de acte Wiskunde Lager onderwijs wen- schen te behalenéen voor hen die ten volgenden jare dat examen wen.sehen al te leggen; en éen voor rekenen voor de lioold- acte. De lessen worden gegeven ui een der lokale» van de Hoogere Burgerschool. De Chr. Zangvereenigii.g Excelsior onder directie van den heer H. 8. Koopmans, heelt Maandagavond in «De Arend" weder een alleszins geslaagde uitvoering gegeven. De zaal was Hink bezet, heel vol zelfs, en de bijval welke de beschaafde uitvoering van tie met grooten zorg gekozen nummers oogstten, moge den excecutanten een aan sporing zijn, spoedig weder zich to tiueii hooren. De plaatselijke afdeeling va» de»V. P. N." vergaderde Dinsdagavond in »De vergulde Zwaan". Luitenant Kooiman was liet eenig aanwezige Bestuurslid15 leden waren ter vergadering. Alhoewel de heer Kooiman om drukke bezigheden gemeend had, zijn ontslag als Bestuurslid te moeten indienen, kwam hij hierop staande de vergadering terug en nar» hij de benoeming tol Voorzitter aande heer P. van der Meer werd tot Secretaris gekozen in plaats van dr. H. Bosch, die even als de heer A. M. Tromp van Holst zich niet herkiesbaar had gesteldin de plaats van laatstgenoemde werd gekozen de heer Th. J. Welling, die als Penningmeester zal fun- geeren. Het aantal leden is vrijwel stationnair ge bleven en bedraagt rond 100. De beide fok- stations verkeeren in goede staatde 27 Orpington's legden zelfs bij de strengste vorst 13 en meer, de 22 Minorca's, echter wal la ter, zelfs 20 tot 22 eieren per dag. In het geheel, werden 1800 broedeieren verkocht. Pogingen zullen worden gedaan om ook hier een eier-mijn voor de leden der ver- eeniging te verkrijgen en in 't algemeen den handel i» eieren in 't goede spoor te leiden. Mededeeliog werd nog gedaan, dat het konijnen dek-station weder is geopend door aankoop voor f7.50 van een reuzenram in de plaats van het mooie dier, dal indertijd door baron Van Heemstra aan de afdeeling is geschonken doch overleden is. Het sta tion is gevestigd bij Vennis, Heiligenberger- weg 68. Zoodra het uitgebreid rapport over de konijnenteelt zal zijn verschenen, zullen om trent het nut en het voordeel hiervan uit gebreide mededeelingen worden gedaan, terwijl aan de prudentie van het Bestuur werd overgelaten het doen houden eener lezing over konijnenteelt. De liberale Kiesvereeniging «Amersfoort'' houdt hedenavond 8 uur een Aigemeene vergadering in »De vergulde Zwaan" o.a. tot het benoemen van Bestuursleden. Aanstaande Zaten'-g en Zondag zal «Kunst beschouwingen" een portefeuille aquarellen en teekeningen van mr. 0. Intron De Vos van Steen wijk exposceren. Angcloti, «le terecht beroemdesolo-tnoneel- speler en verkleed-kunstenaar, geeft aan staanden Woensdag in «De Keizerskroon" een tweede en iaatste voorstelling. Men ga hem vooral zieu. De nieuwe afdeeling van de «Vcrecniging tot verpleging in het huisgezin van halfver weesde-, verwaarloosde- of verlaten kinderen, houdt 26 dezer een ledenvergadering in «üns Huis". Aanstaanden Zondag zal op het terrein aan den Leusderweg een voetbalwedstrijd voor den ®U. P. V. B." plaats hebben tusschen het tweede elftal van «Quick" en dat van «Hercules". teerd door den heelkundige; de paperassen werden ingevuld en opgezonden; enz. enz. Drie (lagen nadat liet ongeval was gebeurd, kwam de patiënt weer geheel genezen zich weer aanmelden bij den patroon, die, niet wetend of hij er ook kwaad mee kon als hij hem weer in dienst nam voor de Bank hem daartoe machtigde, hein naar den dokter zond om een attest van genezing. De dokter bekeek de woiul met belangstelling en oordeelde «nog eens terugkomen" voor- loopig het beste. En toen hokte het. De ex-patiënt vraagt uitkeering van zijn 70% loon. De patroon echter, die de premie aan de Verzekeringsbank betaalt, is weinig geneigd, nu óok nog eens het smiirtegeid uil te betalen. Weet iemand er raad op? De Bank blijft zwjjgen op alle vragen. En aan het Postkantoor moet men maar niet om inlichtingen komen; daar weetniet éen ambtenaar er iets van. flet Postkantoor noemt trouwens slechts de stukken aan; meet' niet. Eén zaak staat vast als deze of gene een heel klein ongevalletje krijgt, dan kan hij zich aanmelden voor de «schadeloosstelling" en volgens art. 21 zelfs 43 dagen vrijaf nemen; 76% van zijn loon wordt uitbetaald (wanneer de betaling volgt, is echter een open vraag) en van de zijde der Bank komt niet een kijken of de vriend al dan niet ge wond is. Zou 't niet het beste wezen om, tot er eens wat meer spoed achter onderzoek en afwikkeling wordt gezet, een .oudig den loon trekkende wien een ongeval overkomt, te beschouwen als uit den dienst des werk gevers tijdelijk ontsiagen en overgedragen aan de zorgen van de Rijksbank? We geven onze meening gaarne voor betel en houden ons zeer aanbevolen voor inlich tingen ten deze. Maar zóo kan 't niet langer. De Rechtbank te Utrecht heeft vrijge sproken den landbouwer uit Barnevold, die beklaagd was van meineed in een strafzaak voor liet Kantongerecht te Amersfoort. Zij vorderde 3 maanden tegen den zwerver, die ten nadeele van Van den B. te De Bildt een rijksdaalder ontvreemdde, na eenige» tijd liefderijk door hem le zijn verpleegd, en wien dat geldstuk was meegegeven om steenkolen te halen. Een gast moet als een verfrissehende wind zijn; niet als een storm, die alles in huis onderstboven keert. Ze wassen staag in ta', de Dag- en Week bladen, Maandbladen en Tijdschriften welke in de Nederlandsche taal verschijnen, thans in 322 plaatsen, tegen 311 ten vorigen jare, en nu 1548 in aartal tegen 1459 in 1902. Van deze vogels van al buitengewoon di verse pluimage verschijnt het rncerendeel te Amsterdam en wel 232Den Haag volgt met 97daarna komen Rotterdam inet 72, Utrecht met 60; Haarlem met 55, Leiden met 41, Groningen met 30, Leeuwarden met 30, Deventer met 22, Arnhem met 16, enz. Hel opnemen vau Ingezonden stukken brengt liet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk nstcmt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt ii turner teruggegeven. Het raderwerk der Rijks-verzekeringsbank loopt toch al buitengewoon langzaam. Bij een der ondernemingen hier kreeg een der knechts een veertien dagen geleden een «ongeval;" de patroon deed aanstonds aan gifte; het ongeval werd behoorlijk geconsta Geachte Redactie, Voor de derde maal koin ik uw gastvrij heid inroepen voor een stukje dat ook wel onder de aandacht van uw lezers mag gebracht. Oprechten dank en hoogachtend Uw dw. V. D. M. Idealist of Positivist. Waarschijnlijk ligt het ann mij, maar ik kan de logica in de redeneering maar niet ontdekken van hen, die, niet tegenstaande ze erkennen dat een tweede spoorwegstaking moet voorkomen worden, iiet afkeuren dat eerst maatregelen ter voorkoming worden genomen en dan daarna een kalm en nauw keurig onderzoek naar de zoo zorgvuldig ver zamelde en hoog verheven grieven wordt in gesteld, doch den omgekeerden weg aan prijzen en daardoor inniiddelsde gelegenheid openla ten voor een herhaling. De zaak kan rn. i. het best vergeleken worden bij de Volgende voorbeelden. Een vogel is, omdat iiij niet genoeg eten naar zijn zin in het bakje had, door de niet goed gesloten deur van zijn kooi ontsnapt. Na veel schade in het vertrek le hebben aangericht, is hij in zijn kooi terugobracht. Nu ontstaat or tusschen de liuisgenooten ge schil over de te nemen maatregelen. Moet eerst het deurtje beter ge.uoten worden en dan hel bakje gevuld, of wel omgekeerd De idealisten zoggen eerst het bakje vullen dan zal hij wel niet meer ontsnappende positi- zeggennoen, eerst het deurtje dicht en dan zullen we het bakje eens nazien.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2