Stadsnieuws. Marktprijzen. Advertentiên. E. J. RUITENBERG, Aanbesteding. beslist mogelijk weerlegd is door het feit, Eergistel' overleed in het Sint Pieters- en wiiri" Minister van Binnenlamlsche Zn- 1 Bloklartds gasthuis P. Leenards, denude,ge- t-wede rede de aandacht heelt trouwde bode van BTooDkunst", een voor- geves.i^l. beeld van nauwgezette plichtsbetrachting. Hierop namelijk, dat Oudegeest zelf nog j Slechts zeer kort mocht hij van de hem op 11 Januari volgens een officieel verslag bij zijn afscheid van «Toonkunst" zooharte- van een groote vergadering verklaard heeft, lijk toegewenschte rust genieten, dat zulk een staking de eerste vijf en twin- I n ."r: tig jaar diet ie.wcU was. Bovendien is j R$ $ÏÏSlÏESS£ de benoeming als lid der Commissie van het bekend, dat hy zelf aau de heeren Westerwoudt c. s. verklaard heeft, dat de slaking hem overvallen heeft. Na dit te hebben vernomen, had de heer Mees zijn beweren ten deze behooren terug te nemen. In de tweede plaats gold zyn interpellatie de conferentie van den Minister van Water staat met de Directie. Hierbij nam de Regeering het standpunt in, dat het noch gepast, nocti eerlijk is om trent een zonder getuigen gehouden confe rentie iets openbaar te maken, dan hetgeen beide partijen dienaangaande overeenkwa men. Dit is het eenig loyale standpunt in der gelijk geval. Toch bleef de heer Mees er op aandringen, dat de Regeering nog meer vertellen zou. Was dit gelijk het behoort? En in de derde plaats stelde hij voor, dat, blijkens een communiqué aan de Pel's, de Re geering niet over het algemeen belang had gesproken. Hiertegenover is door de Regeering aan- getoond, dat de Directie reeds op Vrijdag 30 Januari, éen punt uitgezonderd, alles aan de stakers had toegegeven en naar Den Haag kwaiu om dispensatie van art. 31 te vragen een dispensatie, die de Regeering niet geven kon en mocht. Uit een en ander blijkt wel, dat de heer Mees bij zijn interpellatie de Regeering niet met die zakelijke welwillendheid bejegend heeft, die, welk Kabinet ook, in zóo moeie- lijke omstandigheden van een man van zijn positie had mogen verwachten. examen voor de hulp-akte, in welke bij Lezen en Nederlandsche taal zou examineeren. De acte Nuttige handwerken is alsnog be haald door de jongedames B. 6. M. Möller en M. A. Nieuwendijk, van hier. Korporaal H. Benning, van het eskadron ordonnansen, is benoemd tot agent van poli tie te Arnhem. In de vergadering van den Raad dezer Ge meente, welke zal worden gehouden op Dins dag 24 Maart des middags te half twee, zul len aan de orde worden gesteld de volgende Punten van behandeling 1. Voorstel tot intrekking der besluiten van 18 November en 13 Januari 1.1. en tot on lerhandsche uitgifte der geldleening groot f140000, ad 3Va °/0. 2. Request van werklieden van den Ge meente-reinigingsdienst, met adviezen. 3. Request in zake opgraving en ver plaatsing van den Amersfoortschen steen, met adviezen. 4. Request tot verwijdering van een boom in de Beukenlaan, met advies. 5. Request tot verleening van een subsi- die voor het in Juni aanstaande te houden Muziekfeest, met advies. 6. Verzoek van dr. A. C. Antusch om eervol ontslag als leeraaraati de inrichtingen voor Hooger en Middelbaar onderwijs, met adviezen. 7. Request van L. van Achterbergh in zake cokeslevering, met adviezen. 8. Voorstel tot wijziging der Verordening tot regeling 0. m. van de bezoldiging van het onderwijzend personeel Lager onderwys. 9. Benoeming van het Hoofd der open bare Lagere school 3e soort (Puntenburger laan). 10. Vaststelling zijner jaarwedde. 11. Request van den heer P. Persant Snoep, Iperaar aan de inrichtingen voor Hoo ger en Middelbaar onderwijs om eervol ontslag, enz., met adviezen. 12. Benoeming van 2 leeraren aan de inlichtingen voor Hooger en Middelbaar on derwijs, nl. éen in Scheikunde en éen (tij delijk) in Wis- en Natuurkunde. 13. Vaststelling van het oorspronkelijk kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1903. Door de plaatselijke afdeeling van den Bond van Nederlandsche onderwijzers" zijn aan den Raad dezer Gemeente twee adressen verzonden. Het eene houdt het verzoek de quaestie der ambulante schoolhoofden te regelenhet andere vestigt de aandacht op te groote klassen en de wenschelijkheid om klassen in te stellen voor achterlijke kinderen. Met het oog op de bepaling dat pensi oenen en onderstanden, verleend krachtens art. 40 der Pensioenwet voor de zeemacht 1902 en art. 41 der Pensioenwet voor de landmacht 11)02, na afloop van elke drie maanden worden betaalbaar gesteld, en op de bestiande bezwuren tegen de maande- liiksche uitbetaling dier pensioenen heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken aan Ge deputeerde Staten verzocht de Gemeente besturen opmerkzaam te maken op de be voegdheid, hun gegeven by art. 31 juncto 33 dei' Burgerlijke pensioenwet (9 Mei 1890 Stbl. 78), welk artikel het middel aan de band geelt om door het geven van voorschot te voorzien in het bezwaar dat voor gepen- sionneerden als hier bedoeld, kan voort vloeien uit de betaling der pensioenen per kwartaal. Nu de schoonmaak-bacil weer zich roert, mag men weieens aandachtig nagaan de waarschuwing in de advertentie-kolommen van dit nummer nopens het verkoopen van leege bierflesschen, siphons, enz. Men «ruimt ze op" en is danstraf- I baar. Men vraagt ons plaatsing voor het vol gende communiqué Het informatiebureau der «Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Vereeniging" te Amster dam is verplaatst van Rokin 62 naar Dam rak 95, 3e verdieping. De Secretaris van het Bestuur houdt zit ting op Dinsdag en Vrijdag van 4 lot 6 uur, en op aanvrage ook 's avonds 8 uur, tot het geven van inlichtingen aan hen, die zich eventueel naar Zuid-Afrika weuscheu te be geven. Schriftelijke inlichtingen eiken dag. Een en ander kosteloos. Hun of haar, die naar Zuid-Afrika wen- schen te emigreeren, wordt ten zeerste aan bevolen niet te vertrekken, vóór zy weten of er eenige kans bestaat aldaar een werk kring te kunnen vinden. Zonder vergunning mag niemand Trans vaal of Oranjerivierkolonie binnenkomen. Volgens het oordeel van den waarn. con sul-generaal der Nederlanden te Pretoria zouden werklieden in de bouwvakken goede kans van slagen hebben in Transvaalkan toorbedienden niet. Het 1e bataljon van het 5e regiment in< fanterie vertrekt Dinsdag naar Amsterdam, ter aflossing van het 3e bataljon. Het zou geenszins onmogelijk zijn, dat het wat meer patrouille-dienst doet in de Hoofd stad dan de thans daar gedetacheerde troe pen. Immers niet alleen de grondwerkers staken, en er dus óok stagnatie komt in de bouwbedrijven, doch ook de schuitenvoer dereknechts dreigen daarmee en met hen zouden, naar men ons inlichtte, de transport arbeiders zich solidair verklaren. Kapitein W. J. Steinbucb, van het 5e re giment infanterie, is benoemd tot waarne mend Directeur van den cursus tot opleiding voor den officiersrang, bij dat regiment. Niet voor verwezenlijking vatbaar, omdat de stellige letter der wet zich daartegen verzet, is het geopperde denkbeeld om de thans onder de wapenen zynde lichtingen door die van 1899 en 1898 te vervangen. Aan luitenant A. Simons, van het depot eskadron le regiment huzaren, is een maand verlof tot hei-stel van gezondheid verleend, terwijl zijn overplaatsing naar een der veld- eskadrons te Zutphen is ingetrokken. De plaatselijke afdeeling van de sVeree- niging voor Vrouwenkiesrecht" telt volgens het heden verschenen Jaarverslag vier leden. Ter Vrijdagavond gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging Amersfoort" bleek, dat haar toestand beslist gunstig is te noemen. Tegenover enkele leden die ont slag namen, wies het ledental. Het kas-saldo bedraagt ruim f80. In plaats van de heeren J. C. Bondam en J. C. van der Meer werden tot Bestuursleden gekozen de heeren I. J. Cohen en P. van der Meer. Het Bestuur van de plaatselyke afdeeling I der S. D. A. P. is thans saamgesteld als volgt: Rechter, 1e Voorzitter; F. Btrendse, 2e Voorzitter; C. Seves, Secretaris; P. But- selaar, 2e Secretaris; en L. van Achterbergh, Penningmeester. Op iniatief van de heeren J. Nefkens, J. van Doorn, S. J. Deetman en F. Mulder had foort. Voorzitter; S. J. Deetmun, Secretaris; en F. Mulder, Rarneveld, Penningmeester. De »Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Amersfoort" houdt aanstaanden Dinsdag in «De vergulde Zwaan" haar jaarvergadering. O.a. wordt ter tafel gebracht een voorstel nopens de nieuwe Zwem- en Badinrichting. De portefeuille-De Vos van Steenwijk, welke door de goede zorgen van «Kunstbe- schouwingen" heden en morgen in «Amicitia" hier wordt tentoongesteld, bevat een 70-tal meestal zeer bekende teekeningen van oudere Meestere en hoogst enkele meer moderne. Bosboom is er vertegenwoordigd met drie kerken, Rochussen met den Verkwister en Une promenade, C. Bisschop met Het gestoord gebed, Tony Offermans met zijn Antiqui teitenkoopman die doet denken aan Israels' Zoon van het oude volkIsraels zelf is er met een licht-effect dat herinnert aan Gerard Douw. Van David Bles is er het Minne briefje. Verder: H. van deSande Bakhuysen, Willem Maris, Blommers, Mesdag, Nakken, Willy Martens, Eerelman, Klinkenberg, Wilm Steelink, Du Chattel, Neuhuys, Schipperus, Apol, Elchanon Verveer, H. ten Hove, Kiers, Sadee, J. M. en H. ten Kate, W. Roelolfs, Gabriël en Phlippeau, benevens De Josselin de Jong, Hoynck van Papendrecht, Jan van Essen, Willy Sluiter en Rocchi. 't Bezoek was heden maar zeer gering en toch was 't licht zóo mooi. Hopen we, dat 't morgen beter zij, óok door niet- leden, die met deze fraai portefeuille voor éen kwartje kunnen kennis maken of de kennismaking hernieuwen. Waarlijk, zöo weinig belangstelling is noch bemoedigend voor den eigenaar, noch voor het Bestuur. Voor de voorstelling van het «Nederlandsch Tooneel" op aanstaanden Dinsdagavond be staat veel animo. De bezetting door Jan C. de Vos, Schoonhoven, Schulze en Chrispijn en de dames Poolman en Mulder belooft dan ook heel wat. Het stuk we zeiden het reeds koos Jan C. voor zijn eere-avond en het nastukje is een buitengewoon goede klucht. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Utrecht 24 Maart Fragmenten uit Parsifal (de Graal-scène), en Requiem van «eorg Henschel. (Eerste uitvoering in Europa). Leden persoonlijk. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 23 Maart aanstaande,'s namiddags vier uur, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebben den zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HEHM. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. Amersfoort, 20 Maart 1903. Appelen f3.- a f0.— Peren f0;- a f0.Zandaardappelen f2.— a f2.4U Hoen- dereierer. f3.— a f3.40 per 100 stuks. Boter f 1.25a f 1.35 p. k. Kippen fl.— Af 1.20. Kuikens f0.—a (0.— Piepkuikens fÜ.— a f(j_ Ganzen f0. a f0.— Eenden f0.80 A 11.20 Hazen f 0.—a fÜ.-. Wilde konijnen f0.—a f0 Tamme konijnen f0.60 a f 1.50 p. st. Duiven f0.a f0.p. paar. Vette varkens f0.— a (0.—. Magere varkens f14.— a f20.Zeugen f—.- a f— Biggen f8.— f13. Aangevoerd waren ongeveer: -4-0 heet. Appelen, heet. Peren, heet. Klei aardappelen, 300 heel. Zandaardappelen. 70 000 st. Iloendereieren,kilo Boter, Vette varkens, 20 Magere varkens,Var kens voor exportslagerijen, 200 Biggen en Zeugen. Men verzoekt ons er op te wijzen, dat voor hen die Dinsdagavond het Toonkunst concert te Utrecht bijwonen, een extra-tram wordt aangevraagd, mits tijdig aan den nf- deelings-Secretaris, den heer Haak, wordt meegedeeld wie er gebruik van wenscht te maken. In het jongste nummer van »De Stem des Volks" wordt o.a. meegedeeld, dat onder de 52 leden, die hier toetraden tot den «Bond van orde van personeel der H. IJ. S. M." 28 klerken enz. (stationspersoneel) behooren, die bij een eventueele staking geen gewicht in de schaal leggenen dat Zondag 5 April, zoo mogelyk hier een openlucht-meeting wordt ge houden tegen de Stakingswetten. Vrydag in «De Keizerskroon" hier een ver gadering plaats van molenaars uit Amersfoort en omstreken. De heer Nefkens leidde de vergadering en toonde de aanwezigen het nut aan van een vereeniging ter behartiging hunner belangen, om door samenwerking meer eenheid tot stand te brengen in de pryzen van maal loon, enz. Een der aanwezigen besprak met een enkel woord het coöperatief inkoopen. Tot de oprichting eener vereeniging werd na eenige discussie besloten. In de verschillende Bestuurs-functiën werden gekozen de heeren: J. Nefkens, Amers Bij |de ten Raadhuize gehouden aanbesie- ding voor de levering van 11 jassen ten dienste van de Brandweer werd ingeschreven door de volgende stadgenootenA. Klein, f143; B. Ruitenberg, f 109.95; M. W. F. J. de Jong, f 108.90; Hehenkamp Co., f99.32» J. M. Reinboud, f96.25 en H. A. van der Vlis, f85. Bij die voor de vernieuwing der bestra ting van eenige voetpaden en wegen, door: G. Wassink, f9500; D. J. Boks, f9063; C. Ruitenberg, f8974; J. van Haspen, f8797; C. J. Looyen, f8500; A. Micliels, f8249; Th. W. Bonte, f7675; en J. van den Berg, f7674. Voor den bouw der onderwijzerswoning by de school aan Puntenburg werd inge schreven door: W. van Genderen, f9735; J. C. van Eijbergen, f6685; H. Keijzer J. Wildeman, f 6600 E. van Hoogevest, f0530; 1 C. J. Kuntz, f6340. De leveringen zij nden minsten inschrijvers opgedragen. Door de politie is een liedjeszanger aan gehouden, die nog 25 dageD te goed had we- _ins dronkenschap. Toen men hem fouilleerde, nam hy nog gauw een hartigen teug uit eer. tlesch half gevuld met voorloop en half met water. Ter navolging I In Pruisen wordt met 1 April het tappen van borrels op crediet verboden. De tapper kan zelfs, bij herhaling dezer overtreding, zijn vergunningsrecht verliezen. Voerde men ook hier dezen maatregel in, het drankmisbruik zon zeer verminderen. Ds. P. J. M. de Bruin, te Apeldoorn, beeft het beroep naar de Chr. Gereformeerde kerk te Bunschoten niet aangenomen. In den Bunscboter nolder is Woensdag het eerste kievitsei in ait jaar gevonden. Het werd aan H. M. de Koningin aange boden. De Heer en Mevrouw S. van VOL LENHOVEN— Nort geven kennis van de geboorte eener DOCHTER. Amersfoort, 20 Maart 1903. Makelaar, WEVERSNINGKL No. 11, huren en verhuren van huizen. De architect HKRMs. KROES, te Amers foort, zal op Zaterdag 28 Maart, 1903, 's mor gens te 11 uur, in het koffiehuis »HET VALK JE" voor rekening van den heer L. KORTBEEK AANBESTEDEN: Het verbouwen van oen per ceel aan den Soesterweg tegenover den Stationsweg te Amersfoort. Aanwijzing wordt gehouden op Dinsdag 24 Maart 1903, 's morgens tu 11 uur, aan voormeld perceel. Teekemng en bestek liggen van Zaterdag 21 Maart 1903 af ter inzage in voormeld koffiehuis. Heerengracht 177, Amsterdam verstrekt gelden op 1e en 2e hypotheek; rente pl. m. 4 a 5°/0. Ook voorschotten en bedrijfskapitaal op langeu termyn van af f300 tot eik bedrag. Zorg, dat als de tijd gekomen is waarin ge moet zeggen»lk heb mijn tijd gehad", anderen van u kunnen getuigen«En zyn tyd beeft veel aan hem gehacij SCHOUWBURG - UTRECHT. Vereenigdo Toonelisten. Directie: A. SAALBORN. Zondag 22 Maart 1908, LACHEN I LACHEN I (Laatste optreden van dit Gezelschap vóór de Kermis). Op veelvuldig vorlangon VAN PUFFELEN en ZOON. Beroemd Blijspel in 4 bedrijven van ANTON ANNO, uaar het Duitsuh door J. A. UOLTROl'. RegieA. SAALBORN. (Repertoire- en CasBa-stuk van alle Duitsehe Hof- theaters; ook in Nederland met liet uitbundigste Lach-succos meer dan 100 maal opgevoerd.) Orkest ouder leiding van den lieer H. KUIJPERS. Aanvang HALF acht. SCHOUWBURG - UTRECHT. ArasterdnniBch Lyrisch Tooneel. Directie: ENGELEN, LOMAN on RAABE. Maandag 28 Maart 1908, HET MODEL Oporctte in 8 bedrijven, naar het Duitsoh, door ALBERT. Muziek van FRANZ vos 8UPPÉ. Regisseur: HENRY ENGELEN. OrkeBt-DirigeDtPETER RAABE. Aanvang HALF acht.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2