Donderdag 26 Maart 1903. No. 5324. 52e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. UUlSflUHI COUBAIl FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. iranco per post 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Legale-, ollicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. ReolatneB 1—5 regels f 1.25elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Telephoon 19. KENNISGEVING. Nederlanderschap. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op urt. 7 5o der wet van 12 December 1892, Staatsblad No. 268, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat het wenschelijk zal zijn, dat z\j U'r voorkoming van het verlies van Nodrrlandxchap voor Nederlanders, dio zich reeds vau vóór 1 Juli 1893 buiten hot Rijk en zijne koloniën of bezittingen iu andere werolddoelon bevinden en sedertdien tijd nog geen vorklariug als het aangehaald artikel be doeld, hebben ingediend hunne bloed- of aan verwanten, die in deze omstandigheid verkeeren, aansporen eone verklaring ais bovengenoemd, be treffende hun wensch om bet Nederlaudschap te behouden, vbor den 1 Juli 1903, in te zenden. AMERSFOORT, 25 Maart 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. BOEFJES. (Ingezonden.) Eenige mamden geleden bad de „Nieuwe Rotterdammer Courant" een feuilleton, „Boefje" getiteld, een geschiedenis, beleefd en beschreven door den begaafden schrijver Brusse. Breed uit wordt geschilderd een Rotterdamsche jongen van 13 of 14 jaar met al zijn leuke, guitige natuurlijkheid, maar ook als een jeugdig misdadigerstype, een jongen die wispelturig en vagebonderig, snoeplustig en dietachtig, van kwaad tot erger komt, tot inbraak toe, zoodat hij ten slotte tot gevangenisstraf veroordeeld wordt. Ten slotte? Neen dat was niet het eind. De vereeniging „Pro Juventute" te Rotterdam trok zich het lot van den knaap aanreeds vóór de zaak voor de Rechtbank behandeld werd, had de vereeniging zich in verbinding gesteld met den Officier van Justitie, met het gevolg dat de gevangenisstraf niet te lang werd onder voor waarde dat daarna de kuaap eenige jaren zou vertoeven in een opvoedingsgesticht. Zoo geschiedde en als de schrijver ons aan het eind van zijn verhaal vertelt van zijn be zoek in Limburg, waar de jougenjin een gesticht overeenkomstig de gezindte zijner R. K. ouders werd verpleegd, dan gevoelen wij een verlichting en ontspanning als wij lezen dat de jongen er nu blijkbaar boven op was, dat hij nu had de omgeving, waar zijn misdadige aanleg misschien uit gebrek aan voedsel kon afsterven en zijn betere natuur zich kon ontplooien. Zulk een vereeniging „Pro Juventute" ingrij pend vóór hel te laat is, reddend kinders voor het menschen en dan volslagen misdadigers zyn, 'die menschelijkerwijze niet meer te redden zijn, bestaat ook voor Amersfoort's boefjes. In de afgeloopen week verscheen het jaar- verslug over 11)02 van de vereeniging „Pro Ju ventute" te Utrecht, die haar werkzaamheid ook over Amersfoort uitstrekt, welke werkzaam heid helaas meer dun noodig is, waarvan wij u straks een enkel voorbeeld willen mededeeleu. Uit de ledenlijst van dit verslag blijkt dat de vereeniging in de stad onzer inwoning niet ge noeg gekend en dus niet genoeg gewaardeerd en geldelijk gesteund wordt, Het zij aan ons, werkende leden dier vereeniging te Amersfoort, vergund den lezers van dit blad daarvan iets merlc te deelen in de hoop, dat velen zich op gewekt mogen gevoelen zich bij een onzer op te geven als lid met een contributie van minstens f2of als donateur met een contributie van minstens f 10.of met een gift in eens vun minstens f50. De vereeniging trekt zich het lot aan van nderen, die met de justitie in aanraking kwamen en als de financiën het gedoogen ook van verwaarloosde kinderen met wie het nog niet zoover kwam. De vereeniging plaatst deze kinderen allereerst onder toezicht van een patroon of patrones om daarna met de justitie te beraad slagen, welke maatregel moet getroffen worden om dit kind te bewaren voor verdere misdaad en het zooveeL mogelijk te brengen tot een eer volle positie in de maatschappij. Zelden komt men na gemeenschappelijk overleg tot het besluit dat voor het kind een vervolging en straf het meest gewenscht is; het genoemd verslag gewaagt echter van een geval, bepaald een uitzonderingsgeval, waarin de Officier van Justitie tot vervolging uit zich zelf niet besloten zou hebben, maar door den patroon overtuigd werd, dat het voor deze knapen noodig was een zeer korte gevangenisstraf te ondergaan bij ge brek aan beter straf, nu de Kinderwetten nog niet in werking zijn en het geval ie ernstig was n ongestraft te blijven. Meerdere keeren echter gebeurt het, dat do officier van justitie niet vervolgt op de belofte van de vereeniging dat patroon of patrones voortdurend toezicht houdt en zich het kind gedurende eenige jaren blijft aantrekken. Maar natuurlijk, in zeer vele gevallen is het eenige wat helpen kan: verwijdering van het kind uit zijne omgeving. Dit geschiedt door uitbesteding, door plaatsing in een particulier gesticht van de godsdienstige gezindte der ouders of in een Rijksopvoedingsgesticht. Het laatste geschiedt alleen indien dejustitie Schetsjes uit den Zuid- Af'rikaaiisclien Oorlog, door »DOK TER". Hij verhaalde, dat ze eerst, evenals wij, verdwaald wareu eu een half uur later dan bepaald was bjj het eerste fort aankwamen. Dit was maar een klein fortje, dat zonder van het paard te klimmen, onder het afvuren van de geweren, gestormd werd. Er be- vondeu zich tiier maar een twaalftal soldaten, die zicl> dadelijk overgaven. Dit was het troepje luitenant Coelsee. Luitenant De Jager was ook door den mist do goede richting kwijl geraakt en kwam nu op do schoten af, die hij gehoord had. Zo be sloten nu, gezamenlijk het grootere fort aan te val len, dat ongeveer een 1500 pas verder lag. Hier de vijand echter reeds gewaarschuwd dat het pluis was, Luitenant De Jagor viel van de eeue zijde en luitenant Ooetsee van den anderen kant het fort aan, maar, zooals ik zooeven zeide, was de vijand op zijn hoede en gaf den onzen zóo'n warme ontvangst, dat een groot gedeelte het veiliger vond, ieis achteruit te gaan. Wie echter niet aan terug trekken dacht, was luiteunnt Goetsee; hij was de voorste en riep zijn manschappen toe hen te vol gen, wat ze trouw deden. Hoewel Kbaki hem on der een hevig vuur hield, waren ze heel spoedig L'y do draadversperring; hij het overklimnien kreeg lui tenant Coetsce een schot door de kuit, waardoor hij hot been niet gebruiken en over den draad krij gen kon. Den volgeudeu ochteud ging Rothmunn naar den dokter, om dien te melden, dat er geen kar te kry- gen was en inen (ius audere plannen moest maken. Do dokter had nog een „sootch-knr" en er werd besloten om hier 6 ossen voor te spanueu, terwyl de kaffer, Jie altijd niet die beosteu werkte, oo" meegaan. Toen Rotlimaun dien middag terugkwam, vertelde hy mij dit en zeide tovenB, dat ik er op moest re- konen, vroeg in den ochtend te vertrekken. het kind niet ongestraft wil laten, indion do ouders niet medewerken, of en dat is ook maar al te veel de reden indien „Pro Juventute" geen geld heeft. Een Rijksopvoedingsgesticht, waar zoovole kinderen in dien moeilyken leeftijd van 12 tot 18 jaur, en dan allen misdadig, allen verwaarloosd, bijeengebracht zijn onder toe zicht, dat misschien krachtig genoeg gehand haafd wordt om de orde te bewaren en gedeel telijk een handwerk te loeren, maar dat meestal niet in slaat ia, werkelijk op te voeden en niet voorkomen kan dat de jeugdige boosdoeuera veel kvyuad aan en van elkaar loeren, een Rijks opvoedingsgesticht is een pis-aller, als er vol strekt geen geld meer is. Dat was onlangs het geval met een Araers- foortschon jongen waarover een onzer het patro naat aanvaardde, een jongen vun 11 jaar, die reeds drie jaren lang uit snoeplust eerst kwan selde, toen bij zijn ouders wat wegnam, later winkel'ars oplichtte, en uit „vinden" ging; een vagebond vun natuur die 10 jaar oud een ma chinist van een goederentrein wist te bepraten hem 's nachts naar Winterswijk mee te nemen en den volgenden dag weer wist terug te komen, een die soms dagen, soms weken nitbleef ale hij bung was voor slaag van zijn vader. De vader was al eens naar den meester ge weest schoolgaan deed het kind niet veel en had gevraagd of hij niet naar een gesticht kon worden opgezondenhij was tegen den knaap niet opgewassenmaar meester zeide dat dit wel f70 's juars kostte, en dat konden de ouders niet betalen. Zoo bleef de jongen rondloopen, nu eens geslagen dan weer gesmeekt, heden be dreigd en morgen ontzien en het werd erger en erger; de winkeliers werden steeds meer opge licht, tot eindelijk vader weigerde te betalen en de politie er in werd gemoeid. Eenige dagen geleden werd hij veroordeeld t.ot opzending naar Alkmaar voor 7 jaren. Ware het maar geweest, dat we eerder van deze zaak geweten hadden, of dat de vereeniging „Pro Juventute" slechts de helft der kosten had kunnen dragen, wij zouden met partiouliere by- dragen hebben kunnen trachten den jongen te plaatsen in een particulier gesticht waar veel toezicht en leidiDg voor weinig kinderen is of waar men zoo spoedig mogelijk in goede ge zinnen uitbesteedtmaar er was geen geld en weiuig tijd en Amersfoort's boefjes kostten reeds zóóveel zonder dat onder Amersfoort's meerge- goeden krachtige steun der vereeniging gevon- den werd, klaagde men te Utrecht, helaas te recht I Helpt ons dau, meer bevoorrechten, helpt allen. die 't eenigszins leunt doen, onverschillig van welke politieke richting of kerlcgenuotschup. Wij zyn in Pro Juventute neutraal, d. w. z. wy trachten elk kind volgens de godsdienstige rich ting van z\jn ouders te maken tot ernstige men schen, tot nuttige leden van de maatschappij. Laat do werkzaamheid van ons en andoren, die, ook patroon willen Wezon, niet vleugellam geslagen worden door gebrek uan geld. Do kosten van een enkel kind dat gered moet worden, kunnen soms betrekkelijk hoog zijn zelden wordt geld productiever besteed, zel den wordt een uitgave gedaan Ho meer kosten bespaart aan de gemeenschap, zoldc zullen wij met onze bijdrage grooter lijden voork. men. De Amarsfoortscho corrospondeerende leden van de vorocniging „Pro Juventute" te Utrecht: I. HOOYKAAS. W. M. J. van LUTTERVELÜ. B. W. TH. SANDBERG. Den bepa..:.ien dag was ik vroeg genoeg gereed; mijn kombaarzen en kussens (ik permiteerde me ilie weelde nog in die dagen) had ik in een bundel ge rold, terwijl ik ook het beetje kleeren, dal ik nog bezat eveneens in een doek had saamgebonden. We hadden wel het -plan om terug te komen, maar alles was ODzeker in die dagen, zoodat het niet raadzaam was, iets achter te laten. Rothmunn had óok al zijn goederen tiy elkaar gepakt en vol ongeduld zagen we uit naar de kar. Deze verscheen echter eerst om een uur of negen, zoodnt het tien was geworden, eer we vertrokken, j ons vertrek ontstond er twist tusschen luite- Malau en Rothmunn over de tentde een voor den ander beweerde, dat het zyn eigendom was en de ruzie liep zóo hoog, dat ik eerst nog bang was, dat het op een vechtpartij zou uitdraaien, maar zoo ver kwam liet toch niet, In elk geval vertrokken wy zonder tent, zoodat ik hoopte, dat we niet teveel regen op onze reis zouden hebben. Ons afscheid was niet bijzonder hartelijk, daar ik Rotlimann eigenlijk in deze kwestie gelijk moe^t geveuik meende toen uog, dat we terug zouden komen en rekende op den lijd, die deze ruzie wel zou doen vergoten. Rollunauu zou te paard rijden, terwyl ik, als mijn beenen moe werden, op de kar zou uitrusten. We gingen dus eerst naar de plek, waar volgens ingewonnen informatie het paard van Rotlimann moest wezendaar aangekomen, was or echter geen spoor van eenig paard te bekennen, zoodat we uu langen tyd zoekeus bcsloton, dat ik muur met dc kar zou doorgaan. Rothmauu ging terug met zaal en toomhad hij eenmaal zijn paard in handen, dan kon hij de kar spoedig genoeg in halen. Langzaam gingen do ossen en langzaam ging dus dc kardit was juist iets voor den kaffer, die als leider vóór de ossen liep en niet van plan was hot zich erg moeilijk te maken. Nu, zoolang Rotlimanu nog niet bij ons was, vond ik het ook maar beter, niet te haastig te wezen, temeer daar ik uiet zoo heel zeker van 't pad en bang was, een verkeerden weg in te zullen slaan. Toen ik dan ook een paar uren gereden had, me op oen tweesprong bevond eu er van Rothmanu niets te bespeuren was, besloot ik uit te «paunen eu gaf dienovereenkomstig bevelen nau den kaffer. Deze moest dit geheel alleen doen ik had het al zoover gebracht, dat ik eon paard kon opzadelen, maar van ossen uit- of inspannen had ik niet het minBte begrip. Nadat de kaffer klaar was mot uitspauneu, nam ik mijn bundeltje kombaarzen van de kar en mankte my het zoo ge- makkelijk mogelyk. Terwijl ik op mijn rug lag en naar den hemel keek, werd ik opgeschrikt door de vraag van een jongen Boer„Of oom ook soms twee paarden gezien had". Ik zelf moest daarop ontkennend ant woorden ik vroeg deu kaffer, die op de ossen moest Cseu en dus rondgekeken had, of hy geon paarden 1 gezien, manr de zwarte beweerde, dat er niets voorby gekomen was. We moesten voorloonig naar commandant Schoeniuan en ik vroeg „neet" of h\ ook wist, waar het lager vnn den commandant stond. Toen het bleek, dat „neef* het wist, maakte ik meteen van die gelegenheid gebruik om uit te vin den, wat het meest geschikte pul was en hij zeide, dat het beate zou wezen over Dullstroom te gaan, Kort daarop vertrok de jonge Boer om in een dere richting zyn paarden te zoeken en ik ging kijken, of er nog niets van Rothmnnn te bespeuren was. Toen hot vier uur werd, begon ik mij ongo rust te makon, dut myn reismakker misschien eer verkeerd pad had ingeslagen, en om me te troosten, gaf ik deu knfferjongeu orde, vuur te makeu een ketelje koffie te zetten. Hout was er niet, zoo dat hy „mis" by elkaar moest zoeken, dat op 'tHoogeveld hoofdzakelijk als brandstof wordt ge bruikt. Terwyl we nog aan 'tsukkeleu waren om hel water aan do kook te brengen, kwam Rotln aan en was hot reeds half vijf geworden. Nu word er van het koffiemakon afgezien en gauw ingespan nen om nog vóór donker een trek te kunnen ma ken. Ik gaf Rothmnnn kennis van mijn gesprek mot den jongen Boor on hoewel hy eerst van plan was geweest, over Steen Uitrapsberg te gaan, vond hij hot good, dat we over Dullstroom gingen. Juist tegon donker ontmoetten we veldcornet Tante en deze zeide ons. dat «la wo een klein eindje verder gin gen, we langs zyn huis zouden komen; wemoosten .daar maar uitspannen, dan konden wo dien nacht in 'thuis slapen. Hoe wc ook opletten, van 'thuis was niets te merken het was in dien tyd geheel donker gewOTtlen, zoodat v/e, nauat wo nog wel oen uur vorder gereden waren, besloten uit to spannen. We wisten totaal niet waar wo waren, maar toen de ossen uitgespannen on aan du kettingen, die als trektouw dienst deden, vastgemaakt, eu we op onze kombaarzen lagen uitgostrokt, hoordeu we duidelijk monsehenstenimen. Ds. W. J. Meines/., Ned. Hervormd predi kant hier, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Luthersehe kerk. In de Remonstrantsche kerk hoopt te half elf voor te gaan ds. P. Meering, Remon- strantsch predikant te 's-Gravenhage. In de Raadszitting van Dinsdag vroeg de heer Van Es veld het eerst hot woord eer het request der werklieden van den reinigingsdienst en zeide, dat de betere bo- zoldiging zijn volkomen instemming had en naar zijn meening de werkelijk zware dienst ten volle het hooger salaris wettigde. Het betreurde spr. uit het advies van B. on W. te hebben moeten lezen, dat zij zoo weinig gevoelen voor het groote reorganisatie-plan, waardoor de toestand bestendigd blijft, dat menschen dikwijls paardewerk moeten ver richten. Wel zal die roorganisatie groote kos ten meebrengen, doch ze zal ook ton goede komen aan alle Gemeentenaren. Met een enkel woord wilde spr. het advies der Reinigings-commissie toelichten en zog gen, dat deze niet wilde vooruitloopt» op de reorganisatie, en daarom juist de gratificatie Bovendien zagen we vink onder ons lichten bran den, zoodat we dicht Lij het dorp waren, en altera nog maar den berg behoefden af tu gaan om te Dullstroom te zijn. Toon we dan ook den volgenden morgen wakker werden, zagen we het dorp vlak onder ons Wo span- deu in, gingen den borg «f en spanden weder uit bij de kerk, dio bewoond werd door een paar fami lies, wier huizen dooi' Kliaki waren afgebrand. Hut zag er treurig uit. Behalve de kerk, het woouhuia en den winkel van den heer Htnunclhook (een Is raëliet en een Russisch onderdaan) en hot hals, dat door de Engelschen als hospitaal was gebruikt, was hot geheels dorp verbrand en vernield. Ik ging eeu bezoek brengen by Himroclhoek, waar ik vroeger reeds niet don majoor was geweest tydens' de inspectie-reis naar „Long Tom." Ze vertelden mij, dat ze dion koe' er genadig warou afgekomen, wnnrsohynlyk omda.. hij zyn papieren als Russsiseh onderdaan getoond hadtoch hadden do Engolsohnn hem gedreigd, dat, als ze weer kwamen, zijn huis en bezittingen ook vornield zonden worden. Om 10 uur spanden wo iu diou morgen om onze reis voort to zettenongeveer oen uur voorby Dull stroom wo bij con Boer, een Hollander, waar we op melk on beschuit onthaald werden en dio ons nog een floscb melk voor do reis present gaf, Oin 1 uur spanden wo bij oen spruit uit, oo bleven daar wegen* de groote hitte tot 4 uur. Onder weg passeerden wo oen Boor uit Middel burg, die hier met z(jn ven was on zijn tonton had opgeslagen, Deze raadde ons aan, dien dag tot aan dc plaats van CpoUco tu trekken en daar te over nachten, Wo zouden dan in een trek van die plaat» naar commandant Sohoemau kunnen gaan. Volgen* opgavo was het manr een uurtje trokken, ulnar we waren reeds twee uren onder weg en was hut reeds volkomen donker, zonder dat or iets van een plaat* te bemerken viel. Tot overmaat vnn ramp kwam er oen «ware donderbui opzetten, die vergezeld ging van een hovigen regen. Ik zat in do acotohkar eu trachtte m^ door middel vau m\|n regenjas en eon Caar kombaarzen droog te houden, hetgeen meinour alf gelukte. Rotlimann reed to paard en telkens vooruit om den weg to verkennen intuir tevergeefs wachtte ik op eenig (eekeu, dut we by do plaats

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1