Zaterdag 28 Maart 1903 J No. 5325. 52e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCIE COURANT. firma a h van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden /i. franco per post /1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/-1.25elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. kortegracht 9 Tclephoon 19. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 9 der Woningwet; herinneren VERHUURDERS VAN WONINGEN, welke drie of minder tot bewoning bestemde vertrekken bevatten, onverschillig of de woning op zich zelf een gebouw vormt of van een gebouw deel uitmaakt, aan de VERPLICHTING om (ter Secretarie) aangifte te doen bij het bestuur der gemeente, wnarin de woning is gelegen van hunnen naam, voornaam en woonplaats. ligging, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer van het gebouw, waarin de wo ning zich bevindt. c. het aantal vertrekken dor woning. d. het aautal dir bewoners, met vermelding van naam en beroep. Ouder verhuurder worden verstaan de personen, die hetzij voor zichzelven, hetzij in eenige hoedanig heid cene woning schriftelijk of mondeling verhuren. De aangifte moet geschieden op ter Secretarie kosteloos te verkrijgen formulieren, terwijl geen an dere dan deze mogen gebezigd worden. Voor iedere woning behoort een afzonderlijk for mulier te worden ingevuld. De aangifte moet geschieden voor den 2den Mei 1903, terwijl verhuurders verder verplicht zijn, telkens wanneer de woning door een nieuwen huurder betrokken wordt, nieuwe opgave als bovenbedoeld le doen binnen eene maand na dit betrekken, tenzij den nieuwe huurder de bewoning inmiddels reeds heeft gestaakt. Zij, die later als verhuurder optre den, moeten aangifte doen binnen twee maanden, nadat de woning is betrokken. Hij, die niet of niet behoorlijk voldoet aan em der boveugenoemdo verplichtingen, wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste vijf eu twintig gulden (art. 39 der Woningwet). Amersfoort, 26 Maart 1903. Burgemeester eu Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUUTIER9. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artt. G en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door W. van dek DONKER ingediend verzoek, niet bij lagen, om vergunning tct het plaatsen van een gasmotor van 3'/, paardekracht in liet perceel alhier gelegen aan de Kampstraat No. 38, bij liet Kadaster bekend onder Sectio E. No. 3442, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 9 April aanstaande, des voormiddags te halt" elf gelegenheid ten Rnadhuize wordt gegeven om, •etaau van het Gemeentebestuur of van een zijner leden, bezwaren tegen de plaatsing a te brengen. Amersfoort, 26 Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTfERS. De Secretaris, 1. W. Th. SANDBERG. Do wetsontwerpen. De Memorie van Antwoord Ier Regeering op het Voorloopig verslag der Tweede Ka nier is inderdaad gisterochtend ingekomen. ')e Haagsche bladen welen rnee te deelen, dat het vergezeld is au een gewijzigd ont werp tut aanvulling van het Wetboek van Strafrecht. Het verspreiden in druk is nog afhanke lijk van de gelijktijdige overlegging vaneen overzicht der buitenlandsche wetgevingen ie dier zake en daar dit veel arbeids ver- eischt, zouden er nog wel eenige dagen kun- uen verloopen alvorens het stuk wordt rond gedeeld. De Tweede Kamer is opgeroepen tegen Diiisdagocht.'Qd 11 uur, vermoedelijk Ier be handeling van een wetsontwerp lot het in dienst houden van de militielichtingen 1900 en 1901. Zijn de Stakingswetteu alsdan zóo ver in staal van wijzen, dat de Commissie van rap porteurs haar eindverslag kan uitbrengen, dan zou tevens vóór het uiteengaan der Kamer de dag van beraadslaging worden bepaald, welke dan na het Paascbrecèi zou aanvangen. De Centrale al'deelmg is echter voornemens Dinsdag in de openbare vergadering voor te stellen, het wetsontwerp tot het in dienst houden der miliciens onmid lellijk na hei. inkomen in de al'deelingen t; onderzoeken De vergadering zal dus zeer kort duren. Door de Regeenng is aan de Tweede Kamer toegezonden het wetsontwerp be treffende htt onder de wapenen houden van de lichtingen 1900 en 1901. Het eenig artikel van dit ontwerp luidt „De ingelijfden bij de militie te land van de lichtingen 1901 en 1900, die, ingevolge de bepaling van de eerste zinsnede van art. 110 der Milit ie wet 1901, krachtens Ons besluit van den 5den Februari 1903 (Staais- Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanschen Oorlog, door vDOKTER". Eindelijk echter, bij het licht van den bliksem, zagen we een huisRothmaun ging te paard vooruit om te vragen of we konden uitspannen en over nachten, hetgeen ons dadelijk werd toegestaan. De kar lieten we buiten staan, de ossen werden iti de kraal gedreven en ons goed kouden we in een schuurtje bergen: gelukkig waren er een paar kom baarzen droog gebleven, waarmee we in huis onze kooi kouden opmaken, waarvoor ons do voorkamer werd aangewezen. Hier stond een van die banken, die men in elke Boerenwoning aantreft; daar Rothmann de oudste was, stond ik hom de. bank af en nam zelf genoe gen met op den grond een kombaars te leggen en me daarop uit te strekken. Het regende nog altijd on hot kletterde tegen de ruiten, zoodut we ons bijzonder behaaglijk voelden, onder dak te zijn, Wc waren moede en dachten lokker le slapen. Dit fjine: echter niet zoo vlug; ilc kreeg oen vree selijk jeuk, zonder dat ik begreep, wat de oorzaak hiervan was; ook Rothtiianu hoorde ik zich telkens omdraaien, lot hij opeens een lucifer aanstak eu ik hem ziju kussen (men had ons van hoofdkussens voorzien) zag bekijken. Ik vroeg hom nu, of hij ook zoo'n vreeselijken last van jeuk had, waarop hij bevestigend antwoordde en mij tevens zoide, dat lijj veronderstelde, dat. het micron waren. En werke lijk, daar liepeu er een paar over zijn hoofdkussen hij maakte nu ook zijn kooi op den vioer, inle nende dat zo hoofdzakelijk in de bank zaten; ik ging ook wat verder van don wand liggen, maar toch kregen we bezoek van die lieve diertjes, zoodat we dien nacht maar weinig sliepen, en hl ij waren, toen de dag aanbrak en we verder kouden trek ken. blad no. 68) onder <lo wapenen zijn geroepen» blijven ouder de wapenen zoolang Wij zulks raadzaam oordeelen." De toelichting, geteekend door de Ministers van Oorlog, Marine en Binnenlandsche Zaken, luidt aldus „Btj K. B. van den 5den Februari werd bevolen, dat de miliciens-verlofgangers der lichtingen van 190:) en van 1GU1, beboerende tot de regimenten infanterie en tot het korps genietroepen, onder de wapenen zouden moeten komen tegen den daarvoor door deu Minister van Oorlog te bepalen tijd. «Dientengevolge werd bepaald, dat de in tiet besluit bedoelde verlofgangers den lOden Februari under de wapenen moesten komen. De oproeping onder de wapenen is dienover eenkomstig geschied. »De gebeurtenissen, welke aanleiding gaven tot dit onder de wapenen roepen krachtens art. 110 van de Mililiewet 1901 van de ver lofgangers der lichtingen van 1900 en 1901 hebben nog niet, zoodanig verloop genomen, dat liet zich laat aanzien, dat genoemde mili ciens, nadat zij zes weken onder de wapenen zullen hebben doorgebracht, met verlof huis waarts kunnen worden gezonden. «Vandaar dat, ter uitvoering van de bepa ling der tweede zinsnede van vorenvermeld wetsartikel, dit voorstel van wet, strekkende tot i.et langer onder de wapenen houden van die ingelijfden, aan de >taten-Generaal gedaan wordt". Met volle instemming verieenen we plaat sing aan het volgende De plaatsen open houden De miliciens der lichtingen die thans onder de wapenen zijn, hebben geen aangenomen tijd; pogingen om het hun een beetjeaange- i naraer te maken, zooals hier en daar gedaan j zijn, verdienen zeker aanmoediging. Maar men kan het velen hunner nog veel minder onaangenaam maken, door huil de zekerheid le geven dat zij, uit den dienst komende, hun betrekking niet door anderen ingenomen zullen vinden. Dat nu wordt niet genoeg beselt. Het blijkt, dat vele mili ciens in deze dagen vragen met verlof te mogen gaan, omdat zij brieven hebben ont vangen, waarin zij worden gewaarschuwd, dat hun betrekking, wanneer zij niet spoedig er in terugkeeren, aan anderen zullen wor den gegeven. Dergelijke druk maakt natuur lijk den man, die zulk een brief ontvangt, verdrietig, doet hem tegenzin krijgen in den dienst, wekt verbittering en heelt dus een zeer ongelukkig elfect. Én heel dikwijls komt deze bemoeilijking juist van den kant van hen, die er op rekenen dat zij en hun eigen dommen, zoo noodig, door de onder de wa penen geroepen miliciens zullen worden beschermd. Vandaar onze vraag aan alle werkgevers, wier werklieden thans onder dienst zijn: zorgt dat deze meuschen als zij weer thuis komen, hun betrekking niet ingenomen vinden. Het is mogelijk, dat dit u eenige moeilijkheden bezorgt, dat er eenig werk onafgedaan zal moeten blijven, dat er met tijdelijke werkkrachten moet worden gearbeid. Maar uw werklieden zijn opgeroepen dooi de Regeering volgens de wetzij moesten opkomen om cventueele rustverstoring tegen te gaan; zij werken op bet oogenblik ook voor du rust en de stabiliteit van onze maat schappij. Zij verdienen niet, dat zij later nog de (inancieele nadeelen ondervinden van hun dienst; kon het, men zou hen liever zelfs zien schadeloos gesteld voor de winst derving, die zij ondervonden. Wij hopen, dat ieder werkgever, die deze woorden onder de oogen krijgt, met ons zal meenen, dat alles moet worden gedaan om voor de onder de wapenen geroepen miliciens de plaatsen open te houden. Terwijl Rothmann een bezoek ging brengen by oen vrieud, die op ongeveer eeu half uur afstauds bij eeu plaats was, en daar Gouve.ruem mits-beesten oppaste, ging ik met de kar vooruit naar comman dant Scboeman en kwam om ongeveer 10 uur bij zijn tent aan. Het bleek nu, dat het eigenlijke la ger op Boschhoek stond, maar de familie van den commandaut op Rooikraus de tenten had opgesla gen. De commandant bevond zich in 't lager (on geveer een drie kwart uur te paard verwijderd), en zjju vrouw was ziek en lag te bed; ik vond het daarom boter, te wachten tot Rothmann ook aan gekomen zou z(jn eu giug naar een oud vrieud die uu met het kanon, dat vroeger op Molskop had gestaan, hier was. Ook de machinist van Molskop bevond zich hier hij woonde, toen de Engelschen Lydenburg bezetten met zijn vrouw in 't dorp en de laatste was daar achtergebleven als ziekenverpleegster. Later hadden de Engelschen op zijn verzoek haar uitgestuurd en woonden zo nu bij een boerenfamilie. Dien middag arriveerde Rothmaun evenzoo en had eeu gesprek met de vrouw van deu comman dant, waarbij hij het verzoek van den dokter over bracht om oud liuucugoedze beloofde, bij terug komst, alles wat ze kon missen te zullen geven, maar veel zou het niet zijn, daar ze bijna alles hacl moeten achterlaten, toen de Engelschen haar uit het dorp naar de commando's terugstuurden. Den volgenden ochtend om 9 uur vertrokken we naar Felgrimsrust, nadat we door mevrouw Schoeman voorzien waren van vlcesch, brood, thee eu suiker. We trokken door Watervalskloof en waren om half vier by do plaats van Labuschogne, waar wc een uur uitspaucfen. Om half vijl' trokken wo verder en spanden om half negen hij de plaats van Node uit. Hoewel ive uitgeuoodigd werden in huis te Kotnen slapen, hadden we wegens onze ondervinding bij Coclsoe besloten om, als het uiotregende, buiten te slapen. l.)e kooi'tstijd was nog niet aangebroken^ zoodat we dit zonder gevaar kouden doen. Om 5 uur den volgenden ochtend waren we al weer op weg; men kon niet te vroeg trokken, want midden op den dag was het in de kloof onhoudbaar wanu. Bovendien was het pad vreeselijk zwaar we gens het mulle zand, dat zich op deu weg bevond, zoodat we, om do ossen te spareu, gedurende het warmste gedeelte van deu dag maar kleine trekken maakten. Van 7 uur tot half tien spanden we uit n kochten b(j de pluats, waar we toen waren, pisang, die, hoewel nog niet geheel rijp, ons zeer goed smaakte. Op onzen verderen tocht kwamen we langs een winkel, die beheerd werd door twee blanken. De eene was dien dag naar Lydenburg vertrokken wegens koorts, terwijl de andere met koorts te b d lag. De arme kerel zag er ellendig uit. Dc kaffers, die daar dicht bij woonden, bekommerden zich totaal niet om hem, eu hy was geheel zonder oppassing. Rothmann gaf hem kiniue en we beloofden, bij onze terugkomst te komen kijken, hoe liet giug. Om half drie kwamen we bij Spekboomrivier, waar we uitspanden eu in de rivier gingen baden, hetgeen na zoo'n warmen tocht een ware verfris- sching was. Om 4 uur sp.-uden we iu en trokken weldra door Klipkloof. Deze naam verdiende die kloof ten volle; het pad was bijna oDgaanbaar dooi de groote steenen, en elk oogenblik dreigde de kar om te vallen, waarbjj wij dau, om dit te beletten, aan de kar gingen hangen. Wc hadden bovendien bij eeu „fontein", die zich bevond bj den ingang van de kloof, onze kotels met water gevuld, daar we vóór deu volgenden ochtend geen water zouden krijgen en de ketels moesten we in de band mee dragen. Om vau den koelen avond te profiteereu, spanden we eerst om 8 uur uit; maakten nog koffie, alen een stuk brood en gingen daarna slapen, na eerst ous vuar goed voorzien te hebben van boom stammen om de muskieten ons van 't lijf te houden. Het is wel bijzonder warm in 't Bosch veld, maar het heeft dit voor, dat men er hout itv overvloed heeft, hetgeen gedurende ons veldleven lang niet altijd het geval was geweest. Om 4 uur zaten we al weer boven op de scotch- kar; ik had dit reeds van den eersten dag van onze reis gedaan, maar Rothmaun had lot aan Rooikraus te paard gereden. Wegens de hcerschendc panrdeu- ziekte in 'tBoschveld, had hij zijn paard bij de artillerie achtergelaten eu hield mij nu boven o| de kar gezelschap. Bijzonder zacht zit zoo'n ka zonder voeren niet, maar we namen onze bunde kombaarzen als zitplaats en daardoor konden w het elooten vrij goed verdragen. Het p.id door deze streek was bijzonder eenzaam er wooude niemand, zelfs geen kaffer, wat bepaald geweten moot worden aan de nauwte der kloof eu do ongeschiktheid den bodem voor landbouw. Om oen uur of hadden we het einde van de kloof bereikt eu daal den we den berg afwe konden heel goed Krugers- dorp zien en Rothmaun vertelde mij, dat het pad naar Pelgrimsrust daar langs liep. Na een uurtje kwamen Blijkens den pas verschenen Jaargang 1903 van liet «Nieuw Kerkelijk Handboek" zijn er bij de Ned. Hervormde kerk in deze Provincie IU vacatures, tegen 6 in 1902, van welke er éeu slaat vervuld te worden. Over liet geheele Rijk zijn er 207 vacatu res tegen 237 in 1902, van welke er 28 staan vervuld te worden, terwijl nog 34 candidaten beschikbaar zijn. In de hier gehouden Voorjaarsvergadering we bij de plaats vau Breiteubach en wilden daar uitspannen, maar toen ons verteld werd, dat daar longziekte was, besluien we 10 minuten verder naar zijn broer te gaan. We werden Lij onze aankomst heel vriendelijk ontvangen, hetgeen ik hieraan wil toeschrijven dat zich daar op dat oogenblik predikant Neetbling en zijn vrouw bevonden, die vrienden vau Rothmann Het was 12 uur, zoodat dc familie juist aan tafel zou gaan en of we wilden of niet we moesten mee eten. De perziken waren rijp, zoodat we ons dien middag aati die vruchten overvloedig te goed deden en na nog vau brood en melk to zijn voorzien, ver- trokkeu wo om half zes met eeu volle maag en een duukbaar gemoed. De ossen hadden een lange rust-periode gehad, zoodat we dien avond eerst om 9 uur uitspauden wc maakten ons bed onder de kar, ingeval liet soms mocht gaan regeneuhet was ecliter den geheelen nacht heerlijk weer, wel niet zoo warm als in Wa- tcrvalsklool, maar juist zóo, dat tuen onder éeu kom baars warm genoeg bleet. Oui 5 uur deu volgenden ochtend spanden we iudo weg was mooi gelijk, maar erg op- eu af- gaand, zoodat we maar langzaam vorderden. We na men eeu uurtje rust bij de plaats van Muller; we lieten hier eeu zak koren achter, die we van Brei teubach voor deu dokter hadden gekocht; het koreu moest hier gemalen worden en bij onze terugkomst zouden we hel meel opladen. We vertrokken om 9 uur en na vau 11 uur tot 2 uur t zijn uitgespannen, begonnen we om 8 uur deu berg af te gaan. Het pad van den berg naar l'clgriinsrust is vreeselijk steil en was gedeeltelijk iu deu berg uitgehouwen zoodut men aan de eeue zijde een nlgrond vau eenige honderden voeten had. Do weg was uitstekend in orde en zóo breed, dat twee wagons elkaar ruim pusseoron koudon gedu rende onze daliug passeerden we ecliter maar óen wagen, waarvan de ossen het evenwel niet zoo gemakkelijk hadden als de onze. Ze bliezen en steunden, dat het een aard had en moesten voort- dureud met de zweep worden aangedreven, terwijl do wagen, die tamelijk zwaar beladen was, oiu elke drie. honderd Meters stil hield op plaatsen, die met opzet voor dat doel waterpas liepen. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1