Cacao en Chocolade, Marktprijzen. Advertentiën. E. J RUITENBERG, NESENBEREND'S van het Classicaal bestuur van Amersfoort heeft Is, A. Ci ui ven Azii., Prases dor clas sis, m. ivedeeld dat hij met het oog op zijn 7l) jarigen leeftijd besloten heeft, mot i Juni zijn ambt neder te leggen. Deze mededeeling werd mot groot leed wezen aangehoord. Ter Donderdagavond onder voorzitting van den heer J. öer. Klobcr gehouden 107de openbare vergadering van de Kamer van van Koophandel en Fabrieken waren met den Secretaris, den heer Hs. 1'. van Haselen, alle loden tegenwoordig behalve de heer Sinnige, die bericht van verhindering had gezonden. Na het lezen en onveranderd vaststellen der notulen van de vergadering van 22 Ja nuari deelde de Voorzitter mede, dat inge komen waren een missive over het 4c Internationaal congres voor do liaudeldrijvenden middel stand, dozen zomer te Rotterdam te houden zal circuleercn een antwoord van den Raad van Adminis tratie ilcr H. IJ. S. M. op het verzoek der Kamer van 19 Januari tot het instellen van buurtverkeer en éendaagscho retours op bet traject Ainersloort— HilversumAmsterdam. Tegen het invoeren van die kaarten en van tienritten-boekjes bestaan by de Maatschappij overwegende bezwaren aangenomen voor kennisgeving een Jaarverslag van liet Instituut Schim- melpfeng zul circuleereu; oen missive van het Bestuur der gemeente Amersfoort, houdende mededeeling dat de heer J. D. Lammerst van Rueren is benoemd lot makelaar—voor kennisgeving een missive van den Minister van Water staat. Handel en Nijverheid ten geleide van het rapport van mr. Tutein Nolthonius over het te Amsterdam gehouden 3e Internatio naal congres voor den lian-l 'ldrijveiulen mid delstand— de Voorzitter las hot slot van dit voor alle middelstanders hoogst belangrijk rapportde Kamer besloot, liet na circulatie ter lezing te zullen doen voorliggen Statuten, enz. van de «Nedorlaiidscli-Eransche vereeniging" te Parijszullen circuleereu en nader worden behandeld een exemplaar van »De Fiscus" met een studie over het ontwerp van wet op het geslacht—zal circuleereu en wellicht nader worden behandeld, ofschoon de Kamer meende dal deze materie, van welke men zeer bij zonder op de hoogte dient te wezen alvo rens zo a fond te kunnen beonrdeelen, min der op den weg der Kamer lag. Aan de orde kwam hierna het concept advies op de 7 Januari ontvangen missive van Waterstaat, Handel en Nijverheid omtrent het Bureau voor Handelsinlichtingen. De Voorzitter memoreerde in 't kort hetgeen liet Maandblad van de „Ned. Maat schappij van Nijverheid' ten deze schreef, liet adres van adhaesie der Kamer te Olden- zaal en het subsidie van i 150 gedurende 3 jaar toegezegd door II. M. de Koningin- Moeder. De heer Visser zeide, dat er aanvankelijk eenig verschil van meening onder de leden bestoud over de wenschelijkheid of het Bureau zou worden opgericht van Rijks wege dan wel door particulieren. Nu echter de „Mij. van Nijverheid" hel initiatie! nam, zou spr. het gewenscht achten, een afwachtende houding aan te nemen. Mochteu de pogingen falen, dan kan de Kamer er nader op terugkomen. De Voorzitter las nu het concept advies, waarin o. m. w -rdt verklaard, dat de Kamer met groote belangstelling kennis beeft genomen van de missive en voldeed aan het verzoek, haar te overwegen. De vraag of de Kamer de oprichting nuttig en gewenscht acht, beantwoordde zij bevestigend. Zij acht dergelijk Bureau van groot nut voor handel en nijverheid. Over de vraag of dergelijk Bureau moet worden opgericht van particuliere zijde met steun der Regcuring. dan wel van Rijkswege, waren de gevoelens aanvankelijk verdeeld. Sommige leden wousehton particulier initiatief, andere leden achtten liet Kykszaak. Nu de „Mij. van Nijverheid" de zaak ter hand nam, 1 concludeerde de Kamer, dat het gewenscht zou zijn, van liet Bureau voorloopig geen Rijksinstelling Ie maken doch gedurende den pr»eltij.| van 3 jaren Rijks-subsidie te ver leunen. Evenwel achtte de Kamer de Rijksbijdrage van f 1509 te gering en zou zij weiischeii, dat deze aanzienlijk werd verhoogd, nok om zeer kostbaar materiaal voor luieren tijd te kunnen verzamelen. De Kamer meende, dat /y op haar Begrooting 1 wel een post mocht uittrekken voor hel lidmaatschap van het Bureau, tenzij het Rijk alle Kamers ambtshalve als lid zal doen l.rijv werp-Arbeidswet. De Voorzitter merkte op, dat de ter mijn waarop dit advies moet inkomen, 15 April, wel wat kort is. Hot ontwerp bevut 370 artikelen. De 3 exemplaren zullen cir- culeeren on de leden zullen hun bedenkingen schriftelijk inzenden. Aan de orde kwam hierna een missive van de Kamer te Nijmegen houdende verzoek om adhicsie aan haar adres aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid om ver mindering van het recht op postwissels. De Nijmeegsche Kamer herinnert, dat f500 per aangeteekenden brief fO.1'26 en per post wissel 11.10 kost, terwijl men in Duitschland voor 800 Mark slechts f0.36 betaalt. De heer Visser merkte op, dat dit een oud aambeeld is waarop al zeer dikwijls is gehamerd en zeide het alleszins wenschelyk te vinden, het adres te steuiien en wilde dit voorstellen. De heer Van Dam vroeg welke adviezen du Kamer gaf op dergelijke adressen van de Kamers te Meppel en te Utrecht. De Voorzitter achtte in het algemeen vermindering van het vrij liooge postwissel- recht gewenscht, doch kon zich niet geheel vereenigen met de motieven dor Kamer te Meppel. Het recht op de aangeteekende brieven is niets dan een gewone assurantie, doch geeft volstrekt geen waarborg dat het ingesloten bedrag wordt terugbetaaldeen wissel of oen Rank-assignatie is de eenige secure weg. De heer Van der Zoo de Jong merkte op, dat de handel zelden groote be dragen per postwissel overmaakt en liever zich bedient van een kassier. De heer H, van Haselen meende, dat Nijmegen Ion onrechte Duitschland als voor beeld noemde, omdat wij hier te lande in ganscb andere conditie verkeeren. De Secretaris las nu het gedeelte der notulen van Maart en October, op deze zaak betrekking hebbende, waaruit bleek, dat de Kamer mot algemeene stemmen besloot de adressen Meppel en Uta'echt voor kennisge ving aan te nomen. De heer Vander ZoodeJong meende, dat men zal blijven vragen om vermindering, nu voor postwissels, later voor post-quitan- tiën. Andere middelen zijn er zóo vele, dat 't naar spr. meening waarlijk oiinoodig is, het tarief goedkooper te maken. De heer Visser trok na het gehoorde zijn voorstel in, waarop de Kamer, op voorstel van den Voorzitter, met algemeene stemmen besloot ook bet request-Nijmegen aan te ne men voor kennisgeving. Aan de orde kwam nu een missive van de Kamer te Almeloo om adhaesie van haar request aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid om vrijstelling van plukzegol voor quitantiën beneden f50. De Voorzitter merkte op, dat de Kamer 5 November 1898 een zelfstandig adres inzond om vrijstelling beneden f 100 en verschillende malen adressen van dezen aard, ofschoon minder verre strekking, steunde, gelijk bijv. 24 Augustus 1891 het adres der Grossiers-vereeniging te Groningen. Spr. wilde niet alles herhalen wat hierover reeds werd aangevoerd, docli kon niet nalaten erop le wijzen, dat hel plakzegel weder het meest den middelstand druKt. Spr. stelt dan ook voor, het adres te steunen echter onder herinnering aan het eigen adres van 1898, waarop tot dusver taal noch teeken is gehoord. De V a n Haselen meende, dat op dit adres wèl spoedig antwoord zal komen omdat deze Regecring zooveel hart toont te hebben voor den middelstand. De Voorzitter geloofde, dat de Re- guering de belangen van alle standen behar tigde er niet meer speciaal die van den middelstand. Oneindig beter zou spr. hei vinden als liet quitantie-zegel proportioneel ware, evenals dit bij handelspapier het ge val is. De heer Van Dam vreesde, dat een sterke vermindering der zegel belasting een groot bezwaar zal zijn om een gunstig ant woord te kunnen verwachten. Met algemeene stemmen werd hierop be sloten, het adres te steunen ouder vei wijzing naar het eigen adres. Aan de orde kwam hierna een missive van de Kamer te Hengcloo houdende verzoek om adhaesie voor haar adres aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid om invoering van zöne-tariei' voor telephoonver- keer en om telephoon-berichten te kunnen doen overbrengen aan niet-aangeslotenen. De Voorzitter meende, dat deze rege ling van groot belang zou kunnen wezen voor Twente en een deel van Brabant, doch van weinig nut voor deze streek. Beter zou het zijn uls Twente een eigen net exploi- f teerde. Het intercommunaal gebruik is bij der Kamer te Assen houdende verzoek om adhaesie aan haar adres aan den Minister van Rionenlandsc.be Zaken over het onge rief dat voor werkgever en werknemer ont staat uit de openstelling der Postkantoren al léén gedurende de post wissel-uren voor aan giften met betrekking tot de Ongevallenwet (Hier ter stede is het Telephoonkantoor daarvoor geopend alle werkdagen van 'soch- tends 8 tot 's avonds 9 uur, stadstyd Red.) Hierna werd de vergadering gesloten. Wil men er wel aan denken, dat met in gang van 1 April de keuring der visch weer 's ochtends te 8 uur aanvangt en dat duszg die vóór dat uur visch koopt of ongekeurde bf niet meer zoo heel versche waar inkoopt Ter Halfvasten paardenmarkt werden aan gevoerd 380 paarden, 60 veulens en 75 Men besteedde voorpaarden f 100 a f 400, veulens f60 a f100, hitten f40 a f120. Er waren vrij veel vreemde kooplieden aanwezig en de handel was ook daardoor vrij levendig. De anti-revolutionnaire «Stichtsche Crt.", die hier als »De Amersfoorter" wordt ver spreid, wordt 1 April vermoedelijk voorloo pig nbt meer uitgegeven. De acte Nuttige handwerken is alsnog be haald door de jongedames M. P. M. Tiggers en M. R. Verleng. De heer H. M. J. F. Niks heeft aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig ge volg afgelegd het theoretisch examen Ge neeskunde. Als bijzonderheid deelt men aan het »Dbl." mede, dat Woensdag 25 Maart het lempe- ratuur-record van de laatste 52 jaren gesla gen is. De temperatuur bereikte toen in den namiddag in do schaduw 21 gr. C., ter wijl de hoogste temperatuur, welke in ons land in Maart sedert 1848 voorkwam, iets minder, nl. 20 gr. C., bedroeg (in 1871). Verleden jaar, den 24en April, bereikte de temperatuur precies de zelfde hoogte, doch eerst in de laatste dagen van Mei kwam zulk warm zomerweer voor de tweede maal voor. Men brengt deze groote warmte in ver band met de opeens meer voorkomende zonnevlekken. Brieven niet offerte koopmansprys, adres I Floralia, Assen". Brutaler aansporing om de Vogelwet te overtreden, is haast niet denkbaar. Het Hoog Militair Gerechtshof veroordeelde in hooger beroep H. B. S„ milicien van het 5e regiment infanterie, tot 10 maanden ge- j vangenistrai, 1 maand militaire detentie en ont- I zegging van het recht om bij de gewapende j macht of als militair geëmployeerde te die- I nen voor den tijd van vijf jaren, wegens mishandeling, wederspannigheid en het drei gen met woorden van zijn meerdere in I rang- i De veroordeelde heeft 3 November 1902 te Amersfoort opzettelijk met een mes J. j Boterenbrood over het aangezicht gesneden en bloedig verwond, na van 7 Januari tot 3 November 1902 een militaire gevangenisstraf van 10 maanden te hebben ondergaan ter zake van het aangrijpen en slaan van een meerdere in rang; zich op 18 December 1902 met geweld en bedreiging met geweld verzet tegen de patrouille, die in last had bern te arresteeren, door deze en inzonder heid een der manschappen, D. Valstar, met een geopend mes te dreigen, uitroepende: »die mij aanraakt, steek ik dood"en op 18 December in het wachtlokaal der Infan- teriekazerne den sergeant W. H. Stuurop gedreigd te zullen «scheppen", i De Krijgsraad te Arnhem veroordeelde I hem in eerste instantie deswege tot een jaar gevangenisstraf en een maand militaire de tentie en ontzegging. I Door een aantal ijmkers te Barneveld is een coöperatieve bijenvereeniging opgericht. I (let plan bestaat, niet alleen den honig j voor gemeenschappelijke rekening te ver- j koopen, maar ook om het bedrijf van honig- zeemer voor gezamenlijke rekening uit te oefenen. De grootste rampzaligheid is te moeten leven zonder doel ot zonder bestemming, met de wetenschapniemaud beeft me noodig. KENNISGEVING. Luitenant F. J. G. baron Van Hardenbroek van Arnmerstol, van het 5e regiment infan terie, verwierf' op het vierde Wapenfeest van den »Kon. Officieren Scherm Bond" den zesden prijs in den personeelen wedstrijd degen. Door den Minister van Oorlog is bepaald dat, aan militairen die met verlof zijn in af wachting van pensioen, dit pensioen in geen geval voor 16 April a.s. zaJ worden toege kend. De wegwerkers der H. IJ. S. M. op het baanvak Amersfoort—Hilversum krijgen met ingang van 1 April een loonsverhooging van 10 cent en de ploegbazen van 15 cent per dag, terwijl voor woninghuur slechts f 1.10 per week in rekening wordt gebracht. Een getrouw lezer van ons blad heeft, naar aanleiding van de mededeeling in ons vorig nummer dat hier pogingen worden aangewend om 3 nieuwe vereenigingen te stienten, het aantal hier bestaande vereeni gingen eens nagegaan en is gekomen tot het respectabel aantal van 193. «Als tnet) eens nagaat, dat vrijwel de zelfde personen bier lid zijn van al deze vereeni gingen, dan beweert men niet te veel, als men zegt, dat de indirecte belastingen hier zeer hoog zijn", zoo schrijft hij. Waarin hij, naar onze meening, niet ge heel en al ongelijk heeft. Tot tweemaal toe is Donderdag het paard van bakker Van Nieuwenhuizen op den Arn hemsehen straatweg op hol geslagen. Be eerste maal werd het nog intijds ge grepen den tweeden keer werd de wagen tegen een boom geslingerd en zwaar be schadigd, terwijl Van N. er uit sloeg en be langrijke wonden aan het hoofd bekwam. De 15-jarige P. W., die gister de on voor- j zichtigheid had, niettegenstaande de machi- nist hem herhaaldelijk waarschuwde, te dicht bij do machine op de bleekery van den heer j J. G. A. Meeuwsen, te komen, geraakte I daartuschen, met het ongelukkig gevolg dat 1 een zijner vingers nagenoeg werd afgekneld I en een andere ernstig werd gekneusd. Arts Jorissen verleende de eerste heelkun dige hulp. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, I Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer I Gemeente, dat het door den Directeur van 's Rijka directe belastingen enz. te Amsterdam executoor verklaarde kohieren No. 1 en 2 van de perso- I neele belasting over het dienstjaar 1903 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier zyn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat- I en aangeplakt te Amersfoort, den 28. Maart 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Amersfoort, 27 Maart 1903. j Appelen f3.~- a f6.— Peren f0.— a f0.Zandaardappel°n f2.— 4 f2.40 Hoen- dereierer, f3.25 a f3.60 per 100 stuks. Boter I f 1.204 f 1.35 p. k. Kippen f0.80 af 1.20. Kuikens f0.—a f0.Piepkuikens f0.a I f0.— Ganzen f0. a f0.— Eenden f 0.90 a f 1.20 Hazen f 0.afö.—Wilde konijnen f0.a f0.— Tamme konijnen 10.80 a f 1.40 p. st. Duiven f 0.60 a f0.80. n. paar.Vette varkens f0.fö.Magere varkens f17.a f20.Zeugen f50.— a f60. Biggen f7.— A fll.— Aangevoerd waren ongeveer: 30 heet. Appelen, heet. Peren, heel. Klei- aardappelen, 200 heet. Zandaardappelen. 80 0UÜ st. Hoendereieren, 1200 kilo Boter, Vette varkens, 30 Magere varkens,Var kens voor exportslagerijer., 400 Biggen en 8 Zeugen. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De- partementshoofden, Wijkbezoe- k e r s en Belangstellenden zal het Ceiitraal-bureau a. s. DINSDAG 31 Maart des namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men ziel) tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. van de STADT, Kleine Haag 7. I»p de dei<i<- vraag, i.fde Kamer liet Rijk: H|Hi bureau doelmatig ontworpen achtte, ant- genomen, zoodat het Rijk niet'Jicht zal te j woordde de Kamer evenzeer bevestigend, vinden zijn voor tariefsvermindering, daar zij zich volkomen kan vereenigen met j De lieer Van Dam herinnerde, dat er I het ontwerp. lijnen zullen worden bijgespannen en vreesde I Met algemeene stemmen werd het advies dat zoolang deze niet gereed zijn men wei- alsnu vastgesteld. j nig kans zal hebben op succes. Hierna kwam aan de orde de missive van Met algemeene stemmen werd hierop be den Minister van Binnenlandsche zaken, hou- sloten, het adres aan te houden, deude verzoek om advies omtrent het ont- Evenzeer werd aangehouden een missivo Gistermiddag omstreeks half vijf werd •leden jaar met duizenden gesprekken toe- brand ontdekt i.de bosschen vanJBirkhoven. 1 Dc Wilhelmina-spuit rukte aanstonds uit, I doch moest onverrichter zake terugkeeren, j daar do brand woedde op het gebied der Gemeente Soest. I In bekende blad »Avicultura" komt de I volgende advertentie voor: «Gevraagd: Vinken, Putters, Keepen, Barmsijsjes, Goudvinken, van ieder duizend per weck. Makelaar, WEVERSSINGEL No. 11, huren en verhuren van huizen. Vraaart steeds Fabriek te AMERSFOORT.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2