Donderdag 9 April 1903. PHOEMX - BROUWERIJ. No. 5330. 52e Jaargang. Binnenland. Feuilleton. H. MEURSING Co. AMESFOORT. Export naar Oost- en West-Indië. AMERCFOORTSCHE COURAIL FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden /i. franco per post 1.15. Advertentiën 16 rebels <50 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reolames 15 regels/-1.25; elke regel moer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar builen worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën vao buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon 11». KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt tor kennis van do belanghebbenden, dat de blanco-verzoeksclirit'len tot hot bekoraenj van jachtuoteu, vischncteu on ko9teloozo vergunningen om te vieschen, benevens voor de registratie van eendenkooien en duiventillen, allo werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, lor Secretarie verkrijgbaar zijn, en maakt hen opmerk zaam op het belang dat er voor lien in gelegen is, de bedoelde verzoekschriften, behoorlijk ingevuld, vóór den 1 Mei aanstaande ter voormelde plaatse intolevoren, opdat meu tijdig voorzien zy van eene acte of vergunning voor het seizoen 1903/1904. Amersfoort, den 8 April 1908. Do Burgemeester voornoemd, WUIJTIER8, Dinsdagavond, geheel volgens do toezegging door den Minister van Binnenlandsche zaken gedaan, bevatle het »Staatsblad" een Kon. besluit van 7 April waarbij het Algemeen Reglement voor dienst op de spoorwegen, vastgesteld bij Kon. besluit van 27 October 1875 (Stbl. n°. 1811), zooals dit laatstelijk ge wijzigd is bij Kon. besluit van 6 October 1899 (Stbl. n°. 214), wordt aangevuld met een nieuw artikel 113 bis, luidende als volgt 1. De voorwaarden, volgens welke de be ambten en bedienden der spoorwegdiensten in den dienst worden genomen en in den dienst werkzaam zijn, de loonregeling voor de onderscheidene categorieën van personeel inbegrepen, alsmede die volgens welke hun dienstbetrekking een einde neemt, worden in een Reglement neergelegd, dat door Be stuurders aan de goedkeuring van Onzen Minister van Waterstaat, Handelen Nijverheid wordt onderworpen. Wordt omtrent zoo danige regeling tusselien Onzen genoemden Minister en de Bestuurders der spoorweg diensten geene overeenstemming bereikt, dan is die Minister bevoegd, die regeling zelf standig vast te stellen. 2. Onder de voorwaarden in het vorige lid bedoeld, zullen bepalingen moeten worden opgenomen, krachtens welke: a. de beambten en bedienden bevoegd zullen zijn, wenschen of bezwaren ter kennis te brengen van Bestuurders van den spoor wegdienst; b. ter zake van disciplinaire straffen, be houdens de eischen van de veiligheid van den dienst, beroep zal openstaan bij scheidsge rechten, die in hoogste ressort een met redenen omkleede uitspraak doen omtrent de rechtmatigheid en do billijkheid van de straf. Deze scheidsgerechten zullen zijn samengesteld Schetsjes uit don Zuid- Afrikaanschen Oorlog, door »DO K TER". uit vijf leden, waarvan twee leden en hun plaats vervangers zjjn aangewezen door Bestuur ders vati den spoorwegdienst, twee leden en hun plaatsvervangers door den beambte ol' bediende, dio bet beroep instelde, uit de groep, tot welke hij behoort, en bet vijfde lid tevens Voorzitter en diens plaatsvervanger door deze vier wordt benoemd, mits deze benoeming met algorneenostemmen geschiedt, en anders door Onzen genoemden Minister. 3. In het Reglement, in liet eerste lid be doeld, moet voorts worden geregeld a. ie indeeling van de beambten en be dienden van den spoorwegdienst in groepen b. de wijze, waarop en het aantal tot hetwelk door de beambten en bedienden van eiken groep vertegenwoordigers uit die groep worden gekozen, waarop deze verte genwoordigers wenschen bezwaren namens hun groep ter kennis van de Bestuurders van tien spoorwegdienst brengen, en waarop deze zullen worden onderzocht en daarom trent zal worden beslist e. de wijze, waarop het beroep b(j een scheidsgerecht wordt aangebracht, waarop dit de zaak onderzoekt en daarover uitspraak doet, en al hetgeen verder wordt vereischt tot uitvoering van het in het tweede lid onder b. bepaalde d. de tydruitnte, die tusselien hot verleunen van eervol ontslag vao de zijde der Bestuur ders van den spoorwegdienst, onderscheiden lijk het opzeggen van de dienstbetrekking van de zijde der beambten en bedienden en het eindigen van die dienstbetrekking moet verloopen, met dien verstande, dat z(j niet minder dan twee, en niet meer dan vier weken mag bedragen. 4. Elke verandering van hot Reglement, in het eerste lid bedoeld, wordt aan de goedkeuring, van Onzen genoemden Minister onderworpen. Het zal telken vijfden jare worden herzien, op welke herziening het bepaalde in den slotzin van het eerste lid toepasselijk is. 5. De bepalingen van dit artikel zijn niet van toepassing ten aanzien van buitenlandsche Van generaal Viljoen word in die dagen een brief ontvangen, waarin don commandant op 't hart ge drukt werd, toch vooral voorzichtig te wezen. Er was n.l. op 't Hoogeveld een trein vormeestord, waarin verscheidene brieven mot belangrijk nieuws. In oon dier brieven deelde oon ofllcior aan oen collega mode, dat hy het plan had, binnenkort een lager te ver rassen, on hy er niet nan twyfelde of hot zon ge lukken. Er werden daarom dubbele brandwachten uitgezet, en den telegrafist word order gegeven om zoodra do gelegenheid gunstig was, do waarschuwing naar Krugerspoat over te seinen. Nu wilde het on geluk, dat het juist dien tyd bijzonder regenachtig was en het bericht twee dagen bleef liggen, zoodat op betzelfde oogenblik, dat do telegrafist bezig was te seinen, de commandant rapport kreeg, dat don vorigon dag vroeg in deu ochtend het lager te Kru- gerspost door de Engelschen verrast on genomen was. Do bij zonderheden ontbraken, zoodat we erg nieuws gierig waren en allerlei gissingen maakten. Juist dien morgen kwam generaal Viljoen om het lager te bezoeken on by vertelde, dat hij wol begropou had, dat liet óf bet lager to Krugcrspost óf hot lagor te Itooikrans was, waarop in den bewusten brief ge doeld werd, omdat de brief uit Lijdenburg was ver spoorwegondernemingen, welke baron dienst hier te lande uitoefenen. II, Te bepalenu. Dat de bepalingen van liet Reglement bedoeld in art. 113bis eerste lid, betreffende de onderwerpen aldaar ge noemd in hut tweede lid onder u. en b., en in het derde lid onder u„ c. on d. voor de eerste maal door Bestuurders der spoor wegdiensten uiterlyk op 30 Juni 1003 ter goudkeuring worden ingezonden, terwijl de overige bepalingon van liet Reglement voor de eerste maal for goedkeuring moeten wor den ingezonden op 31 December 1903; b. dut uiterlijk op 1 Augustus 1903 «ie noodige maatregelen moeten z(jn getroffen, opdat beroepen als in art. il.'lbis tweede lid onder b. bedoeld, kunnen worden be handeld c. dat van disciplinaire straffen, opgolegd tusselien l Mei 1903 en het tijdstip, waarop de onder b. bedoelde maat regelen zijn go- nomen, evenals waren zjj eerst nit (lat tyd- stip opgolegd beroep zul kunnen worden ingesteld binnen 14 dagon na dut tijdstip, óok al zijn die straffen reeds geheel of ge deeltelijk ondergaan. In do gister gehouden Kamerzitting werd een amendement-Schaper tot schorsing der ontwerpen verworpen met 84 tegen 0 stem men, die der sociaal-democratische afgevaar digden. By de behandeling van art. 1 werd een arnendement-Marchani (waarbij de strut, by art.. 4'20bis bedreigd, wordt bepaald op hech- teuis van ton hoogste 0 dagen of geldboete van ten hoogste 1'25 en by recidive binnen éen jaar van hechtenis van ten hoogste 1 maand) verworpen met 97 tegen 19 stem men. Vóór stemden de lieerenKetelaar, Nolting, Smidt, Hugenholtz, Roessing, Mar- chant, Dolk, De Klerk, Rink, Goeman Bor- gesius, Drucker, Helsdingen, Troelstra, Mel- chers, Ter Laan, Verhey, Van Kaalte, Schaper en Bos. Artikel 1 werd, gelijk we gister per bul letin berichtten, uangenomen met 80 tegen 0 stemmen. Bij art. 2 stelde de heer Troelstra een motie voor, om do behandeling uit te stollen tot de rechtspositie van tie spoor-beambten zou zijn geregeld. Z(j werd verworpen met 59 tegen 33 stemmen. Togen stomdon de luieren Drucker, Zijl ma, Korf, Troelstra, Melchers, Ter Laan, Schaper, Hennequin, Ketelaar, Netting, Smidt, Van Gyn, Hugen holtz, Tydornan, Do Klerk, Hubrecbt, Hink, Lioliinck, Borgesius, Den Tex. Tot recht begrip van hot gohourtle in de Kamer, het volgende Het gewyzigdo ontwerp tot aanvulling en wijziging van hot Wetboek van Strafrecht luidt aldus. »Alzoo Wij in overweging genomen heb ben, dat hot wenscheiyk is, net Wetboek van Strafrecht op enkele punten nan te vullen en to wijzigen »Zoo is bet, dat Wy, don Raad van State geboord, en met gemeen overleg der Stuten- Generuul, hebben goedgevonden en verstaan, gelyk Wy goedvinden en verstaan by dezo Artikel I. Art. 284 van voormeld Wetboek wordt gelezen als volgt, Met gevangenisstraf van ten hoogste negen maanden of gelddooto van ten hoogste drie honderd gulden wordt gestraft: 1o. by die oen ander door geweld of eenige undere feitelijkheid of door bedreiging mot gewold of eenige andere feitelijkheid, gericht fiet/.y tegen dien under, hetzij togen derden, wederrechtelijk dwingt iets te doen, niet te doen of te dulden 2o. hy die een ander door bedreiging met smaad of smaadschrift dwingt iets te doen, niet te doen of te dulden. In hot geval onder 2o. omschreven wordt hot misdrijf niet vervolgd dun op klucht» van hem, tegen wlen het gepleegd is. Na artikel 429 van voormeld Wetboek wordt oen nieuw artikel ingevoegd, luidundo Art. 420bis. Hy die wederrechtelijk op don openbaren weg oon ander In zijn vrij heid van bewoging belemmert of met een of meer anderen zich aan een andor tegen zouden. Hy had niot aan don commandant spe ciaal willen zeggen, dat het naar alle gedachte in TLydenburgsohe zou gebeuren, omdat do burgors dan zouden donken, dat do generaal meende, dat ty niet voldoende hun plicht deden. Ik hub eigenlijk nooit die redoneering begrepen in elk gova) was het jammer, dat gonorual niet duidelijker was ge weest, daar er anders eeu speciale rapportrydor naar Krugersdorp zou gegaan zyn. Waren zo daar ge waarschuwd geworden, dan ware de aanslag misschien niot gelukt. Hiertegon kan aangevoord worden, dut i men in oorlogstyd, gowaarsohuwd of uiet gewaar schuwd, nltyd even waakzaam moet wezen, en ilc stom dit volkomen toe, maar het was nu echter juist de waakzaamheid, die in 'talgemeen hy de Boeren veel te wooichen overliet. Tot nog toe was IChaki altijd overdag gekomen en rekende men niet op naohtelnke aanvallen. Deze laatste dateoren dan ook van dien tyd, dat do verraders oen werkzaam aandeel in den s'.ryd namenzy dienden nis gidson en daar *y elk hoekje van het land en do gewoon ten der Boorou kendou, wejd hot mogelyk, vorscliei- deuo lagers to verrassen en to nemen, Zooals ik reeds zoide, was het lager in handen van de Engelschen, toen do telegrafist do waar schuwing ovorsoindo en dezo bemerkte dit eerst, toen hy byna met hot bericht klaar was. Ik kan mo de pret vnn Khnki voorstellen, toen by het bericht opnam dit was gemakkelyk, daar er niet meer in codo ge seind werd en or ouder zyn tologrnfiBten Afrikaners waren, die Hollaudscli verstonden. Zoodra do tolo- grafist onraad bespeurde, hield hy op mot seinon, wel trachtto do Engolscho seiner hom U' versohnlkon, rnanr dit gelukte niet en hy kwam zoo spoedig mo gelyk naar 't lagor terug om van zyn bovlndlug rap port te douu; hot rapport aan don ctimmnudnnt was toen ongeveer oon uur geleden aangekomen. Den volgondon dag, 17 Maart ou Zoudag, juist toon generaal Viljoeu weer zou vortrekken, kregen we een uitvoerig rapport omtrent de geschiedenis te Krugerspost en dit luidde, dat 700 paardenruitors en 800 vootgangors onder leiding vau kolonel Park ou met don aartsverrader Harbor als gids in don nacht uit Lydenburg trokkon en 's morgens om drie uur het lager geheel omringd hadden; do vyand word eerst door de brandwachten opgemerkt, toon hot to laat was, zoodat do weinigen, dio nog ontvluchtten, dit dedoii door de golodoron van don vyand, waurby óen burger word doodgeschoten. Do mnn heette Hans Vosloo, zyn broer, Gerrit Vosh»,, was ook ouder do verraders en men vertelt, dat by, toon doze by hot lyk van zyn broedor kwam, dit veraohtoiyk met den voet naustootte. Verdor werd or in't lagor óon gedood en worden twoo gewond 82 gevangen gonomen. Hot bleek toen, dat er zioh oon 4tal personen in 't lager bevonden, die zich by do nadering dor Eugolschen vrywillig overgavon en waarsohllnliik met het geheele plan bekend waren geweest. Veldcornot Bwart was wegens ongesteldheid niot in 't lager, maar sliep in zijn eigen huis, dal iu die dagen nog niet verbrand was in de convoudigo reden, dat Khakl daar nog niet was geweest. Uit hot niet in 't lager zyn van den veldeoruet maakten dadelyk oonige lieden do gevolgtrokking, dat ook hy aan '1 verraad had dool- gonomen, maar noch zyn vrnegor noch zyn later ge drag gaf aanleiding daartoe, zoodat ik geloot, dat dezo gelegenheid door zjju vyandon aungogrepon word om hem verdacht te maken. Nadat generaal Viljoen vertrokken was, hoorde ik, dat hy by don commandant was govroest om to spreken over do maatrogolon, die gonomen moesten worden bij don oorstvolgondcn krygstoelit van do Engelsoheu die volgens brieven, in don zelfden trein gevonden, in 't begin dor volgende maand zou plaats hebben. Do Engelsoheu «ouden van driepunten naar Pietersburg trokkon on duarhy tcgoiykortyd hot noordoiyk gedeelte van Transvaal schoon maken. Om zeker te zyn, dal by een onverwaehten aanval het grooio kanon niet In haudon van den vyand zou vallen, waa generaal Viljoen mot commandant Öuhooroan overeengekomen om Long Tom af te brengen naar Nauwpoort on to plaatsen hoven op don kop, vlak by de woning van Klaas Prlnsloo, Wanneer hy oen ovontuoulou terugtocht do burgera hierheen trokken, zouden wo mot behulp van l.oug Tom in Nauwpoort do Engelsoheu nog hooi wat afbreuk kunnon doen. We vertrokken nog dien zelf den middag oiu 2 uur met het kanon on siianden logon liet oudergaan dor zon uit. Luitenant E. en ik gingen daarna op bezoek by luitenant CooUee, die, hot mogolyk had verklaard, mot züu vrouw naar zyn schoonouders was gegaan, dio dient hy Nauwpoort to Vygouhoek woonden. Don volgenden ochtend trokken wo verdor ou waren om oon uur of twaalf by het huis van l'rinsloo. Do positio on don kop blook zoor geschikt om Nauw- jioort to verdedigen, zoodat wo om 4 uur begonnen hot kanon deu berg uitlobrongon, waarvoor 2 span ossen noodig warenom 8 uur des avonds was hut kanon bovoti. Nadat liet kanon iu positie was geplaatst en de schans klaar gemaakt, worden twee proefscholen Sodunn, waarhy blook, dat do groote wog door lauwpoort over oen grooio lengte onder vuur go nomen kou worden. Do vrouwen om on by Roolkraus wilden niet langer daar biyvon ou trokken naar Bergfontein, achter Nauwpoort, dunkond daar veilig te zyn. Hiertoe behoorde ook do vrouw van den commandant. Zij was reeds eenige muandon in handen van Khaki gewenst on rilde als zn aan do mogelijkheid dacht, opnieuw gevangen gunomon te worden. Totzellsult Nauwpoort trokkon do families naar Uorgfonteln, zoodat zieli daar woldra uen klein dorp gevormd had, Wordt ««rvolpd.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1