Stadsnieuws. diens uitdrukkelijk verklaarden wil blijft op dringen of hem op hinderlijk wjjze blijlt volgeD, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand ot geldboete van ten hoogste honderd gulden. Artikel II. Na artikel 358 van voormeld Wetboek worden drie nieuwe artikelen ingevoegd, luidende Art. 358bis. De ambtenaar of eenig in het openbaar spoorwegverkeer voortdurend of tijdelijk werkzaam gesteld persoon, niet be- hoorende tot het personeel van een spoor weg waarop uitsluitend met beperkte snel heid wordt vervoerd, die, met het oogmerk om in de uitoefening van een openbaren dienst of in het openbaar spoorwegverkeer stremming te veroorzaken of te doen voort duren, nalaat of, wettig daartoe gelast, wei gert werkzaamheden te verrichten waartoe hij zich uitdrukkelijk of uit kracht van zijn dienstbetrekking heeft verhonden, wordt ge straft met gevangenisstraf van ton hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Art. 358ter. Indien twee of meer perso nen, ten gevolde van samenspanning, het misdrijf plegen in het vorig artikel omschre ven, worden de schuldigen, zoomede de leiders of aanleggers der samenspanning, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren. Art. 35Squater. Indien het oogmerk, bij artikel 358bis omschreven, wordt bereikt, wordt gevangenisstraf opgelegd in het geval van artikel 358bis van ten hoogste een jaar in het geval van artikel 358ter van ten hoogste vier jaren. Art. 380 van voormeld Wetboek wordt gelezen als volgt: Bij veroordeeling wegens een der in de artikelen 359, 363, 364, 366, 373 laatste lid, en 379 eerste lid omschreven misdrijven, kan ontzetting van de in artikel 28 nos. 3 en 4, bij veroordeeling wegens een der in de artikelen 358bis, 358ter en 358quater omschreven misdrijven, ontzetting van de in artikel 28, no. 1 tot 3, vermelde rechten worden uitgesproken. Slotbepaling. Deze wet treedt in werking op den dag barer afkondiging. Zie telegrammen. Tot het uitschrijven der staking is vol gens het «Volksdagblad" besloten op Donder dag 2 dezer. Toen moet het Comité van verweer de opdracht van de Hoofdbesturen der verschillende vakbonden gekregen hebben om in den nacht van 5 op 6 April de staking te proclameeren. In dien tusschentijd werden in alle stille door het Comité van verweer uitgebreide maatregelen genomen om de beweging geheel te doen slagen. Zondag vertrokken verschillende voor mannen uit de beweging naar alle voorname plaatsen van het land, met zich nemende groote pakken manifesten, die in de nacht van Zondag op Maandag in grooten getale verspreid werden in en buiten de geheime nachtelijke vergaderingen. Te Amsterdam zijn aangekomen de heeren Richardson Hull, van de «Daily Telegraph" en Treeton van de «Westminster Gazette", die als speciale correspondenten naar Nederland zijn gezonden. De «Telegraaf" had een onderhoud met deze heeren, die uitdrukkelijk verklaarden, dat de toestand van de Dockers Union te Lon den van dien aard is, dat er van eenigen geldelijke» steun aan de Nederlandsche sta kers geen sprake kan zijn. Hoogstens een 500 pond, gedureude enkele weken, ver klaarde de heer Richardson Hull. De sociaal-democraten in Engeland, zeiden deze Engelsche persmannen verder, volgen de beweging in ons land met belangstelling, in de hoop,, dat wanneer de werkstaking ge wonnen wordt, zij, die tot dusver weinig invloed in de Trade-Unions hebben, er op kunnen wijzen, dat een politieke strike als wapen in den klassenstrijd met succes te gebruiken is. Te Louden is men ook daarom vol belang stelling, omdat daar nog altijd gevreesd wordt, dat Duitschland, mocht hier de huidige be weging tegen de Regeering de overhand behouden, zal ingrepen. «En dat za' men in Engeland niet dulden", zeide mr. Treeton met nadruk. Volgens den Brusselschen correspondent van den (Parijschen) «Matin" is het inter nationale socialistisch bureau, saamgesteld uit gemachtigden van de verschillende landen van Europa, met spoed bijengeroepen tot een bijeenkomst in verband met de werk staking hier te lande. De vergadering zou nog deze week te Drussel gehouden worden. Het Congres der S. D. A. P., dat gedu rende de Paaschdagen te Enschede zou plaats hebben, is in verband met de spoor wegstaking voorloopig uitgesteld. De redacteur te Amsterdam van de »N. Rott. Crt." seinde aan zijn blad Het leek een spelIu het eene of andere bedrijf werd tusschen werkgever een twist appel geworpen en men kaatste hem voort van bedrijf tot bedrijf, met het gevolg, dat over het gansche gebied van handel en nijver heid de staking werd geproclameerd. Zoo was in Januari een werkman, die door een veem werd uitgezonden naar de Handelskade, maar aan zijn medewerklieden niet-acceptabel leek, de oorzaak van een stilstand in het trans portwezen in bijna alle lakken van bedrijf en over het gansche land. En ook wat wij thans beleven, is te brengen tot dien eenen man. Het zou kluchtig zijn, als het niet zoo droevig waren Het spel is nu door een daad der vereenigdt werkgevers op het gebied van scheepvaart en daarmee verwante takken van bedrijf toe bitteren ernst gemaakt. Zij hebben bet besluit genomen om, al mocht de thans afgekondigde algemeene sta king der werklieden in de transportbedrijven weder spoedig worden opgeheven, het bedrijf niet weder te hervatten, alvorens een betere toes'and ingetreden is. Ten onrechte is aan deze handeling dei- werkgevers reeds de naam van »lock-out" gegeven. Lock-out beteekent: werkende ar beiders gedaan geven als dwangmaatregel tegenover stakenden. Maar hier geldt het geen daad van vijandschap, allerminst tot uit sluiting van goedgezinden. Het ligt ook niet in het voornemen der werkgevers, die werk lieden, die hun plicht gel rouw gebleven zijn, aan hun lot over te laten. In de eerste plaats is met het besluit een waarschuwing bedoeld jegens den handel. «Waar voortdurend om het geringste feit in eenig nevenbedrijl de werkzaamheden voor de scheepvaart en den goederenhandel metgebeelen of gedeeltelijken stilstand worden bedreigd, kunnen wij verklaren de werkgevers niet langer eenige verantwoordelijkheid op ons nemen tegen over derden, die van onzen diensten wenschen gebruik te maken." Zoo hebben dan de werkgevers nu zeil de algemeene staking vau hun bedrijven ge proclameerd. Zij verklaren het werk niet te zullen hervatten, aleer hun de waarborg wordt verstrekt van te kunnen werken, niet met arbeiderscorporaties die een roekeloos spel dryven met de belangen van handel en scheepvaart, maar met mannen of organisaties op wier ernst zij mogen vertrouwen en op wier verstandig inzicht, in wat het gemeen schappelijk heil raakt, zij kunnen staat maken. Morgenavond 7 uur hoopt prof. dr. Joh. W. Pont, uit Amsterdam, vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Luthersche kerk hier. Op Eersten Paaschdag hoopt ds. W. J. Meiners, Ned. Hervormd predikant hier, in die kerk de godsdienstoefening te leiden. In de Reinonstrantsche kerk op Goeden Vrijdag 's avonds te half acht gewone gods dienstoefening; geen Avondmaalsviering. Tot Voorzitter van het provinciaal College van Toezicht der Ned. Hervormde Kerlc in Utrecht is (in plaats van wijlen den heer mr. S. J. van Geuns) benoemdde heer C. J. W. Loten van Doelen Grothe, te Soest. Ter voorkoming van misverstand zij hier wel zeer uitdrukkelijk gezegd, dat niet de de lieer J. C. A. Havinga, leeraar in de Fransche taal en haar letterkunde aan de Hoogere Burgerschool, doch II. Havinga, adspirant-machinist, als spreker optrad in de vergaderingen van welke we in ons vorig nummer verslag gaven. De heer Leop. E. Beers, onder-kapelmees ter bij het 5e regiment infanterie, is benoemd tot Directeur vau het stedelijk muziekkorps en leeraar aan de stedelijke muziekschool te Zwolle. De heer W. G. H. Bosharc, sergeant van het 5e regiment infanterie, is gisteravond benoemd tot kastelein van de Sociëteit «Ver- eeniging" (bevorens Philharmonie en Unitas). In deftigen eenvoud werd hedenmiddag half een het stoffelijk hulsel van mr. J. L. baron Nepveu, laatstelijk Kamerheer in bui tengewonen dienst van H. M. de Koningin, commandeur in de orde van de Eikekroon, op de begraafplaats bij Oud-Leusden ter aarde besteld. Twee rijtuigen volgden de lijkkoetsop de kist lagen drie kransen. Opdendooden- akki-r bevonden zich behalve de Burge meester van Amersfoort en hel Bestuur van «Floralia" tal van vrienden en bekenden van den ontslapene. Aan de groeve werd niet gesproken. Mr. G. J. Sybrandy is niet gekozen voor het Kamerlidmaatschap van Alkmaar in de vacature-mr. E. Fokker. Bij de herstemming werden 6661 stemmen uitgebracht, waarvan- 3666 op jhr. mr. P. van Foreest (lib.) en 2995 op mr.Sybrandy. Bij de stemming werden 6592 stemmen uitgebracht, van welke mr. Sybrandy 2645 en jhr. mr. Van Foreest er 1706 verwierf. Bij de verkiezing van éen Hoofdingeland voor liet 2e District van liet Heemraad schap »<lt- Rivier tie Eem, enz", werd tie heer A. M. Tromp van Holst met algemeene stemmen herkozen. Bij de verkiezing voor het 3e District werd de heer Johs. Knoppers evenzeer met algemeene stemmen herkozen. Door het Bestuur der Ambachtsschool werden gisteren, aan het einde van het cursusjaar 19021903, de volgende leerlingen tot de lessen in hoogere klassen bevorderd Tot het 3e studiejaar Timmerlieden. J. B. van der Hoeven, J. Koene, P. G. van Nieuwkerk, II. van de Vijzel, E. van Bekkum, C. Schreuder, A. van de Velde, H. van den Hoef, W. van Veenendaal, L). P. van den Hoolf, G. Rood- hart, P, van den Berg, M. Veskuylen, R. Hop, R. van Essen, \V. van Kleef; niet-bevorderd 2 leerlingen. Smeden. A. Jens, E. Velthuijsen, W. van Doom, W. Kerk holt, C. Kuit, M. van Waarde, E. van 't W'el, D. Huisken, H. van Bekkum, W. Nieuwenhuis, J. Th. van Manen, H. van Gastel, D. van de Venne. Schilders. W. H. C. Nieuwland, J. Kas pers, G. Kamer, .1. van Keulen, H. Velt- huijseu; niet-bevorderd 1 leerling. Tot het 2e studiejaar: Timmerlieden. J, D. Michels, J. de Bruin, J. Reijden, M. Blom, H. Hendriks, G. van Essen, F. Ruitenberg, W. Heeren, P. Vrede- iing, C. R. Brits, S. Tibbesma, W. J. J. Cor- neiisse, E. Arlar, G. Donselaar, J. W. Brou wer, J. Renes, H. van Achterbergh, G. Grans- ma, M. van Rossum, J. van Kleefniet- be vorderd 2 leerlingen. Smeden. L. Gransma, J. A. J. Lorijn, G. van de Pol, D. Koelewijn, C. van Daatselaar, C. A. Quint, P. Hamwijk, W. Zijl, W. Gnir- rep, K. Kaljee, G. Velthuijsen, Tb. de Fol ter, M. Hemminga, J. J. Valistal, J. H.Geys- sen niet- bevorderd 1 leerling. Schilders. O, Nannenberg, L. Blom, E. van Druten, C. J. Voortman, C. Zijl, J. M. Nieuwboerniet- bevorderd 1 leerling. Het plaatselyk telephoon-net wordt binnen enkele dagen met 3 aansluitingen vermeer derd cn wel voor de heeren arts Jorissen, Muurhuizen, met No. 91,11. Koning, bakkerij, Arnhemsche straat, met No. 90 en H. van Ommen, varkensslagerij, Arnhemsche straat, met No. 89. Nu, gelijk we gister per bulletin meedeel den, als antwoord op het aannemen van art. 1 der zoogenaamde Muilkorfwet door het Comité van verweer de algemeene werk staking in alle takken van handel en bedrijf over het gansche land is afgekondigd en door den zoogenaamden lock-out door de patroons in de transportvakken ook de bin nenvaart naar Amsterdam en Rotterdam zoo goed als volkomen stil ligt, hebben we bij bevoegden eens gevraagd hoe 't staat met den voorraad van artikelen van dagelijkse!) gebruik, en daarbij is ons gebleken, dat er alléén aan suiker over een week of drie eenig gebrek kan komen. Van de overige verbruiksartikelen isook hier volop voorraad. Zelfs aan petroleum zijn stad en omstreken nog wel voor een maand voorzien. Volgens het Bureau der statistiek bestond de bevolking der Provincie op 1 Januari 1903 uit 129945 mannen en 133815 vrouwen, samen 263760. Volgens dat Bureau bestond de bevolking van Amersfoort uit 10 384 mannen en 10 698 vrouwen, samen 21 082, terwijl indertijd de opgave van het Bevolkingsregisters luidde 12 385 manneu en 10 700 vrouwen, totaal 21085. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat met ingang van 1 April de voorrechten voor gehuwde vi ijwilligers beneden den rang van officier zullen worden genoten door de mu zikanten (ook de kapelmeesters en de on der-kapelmeesters, doch niet de muzikanten- titulair) bij het regiment grenadiers en jagers en de regimenten infanterie, alsmede de trompetters bij de cavalerie en de bereden artillerie, voor zoover zij, na hun 18de levens jaar gedurende 12 of meer jaren onafge broken als muzikant of trompetter, dan wel in die beide betrekkingen gezamenlijk, hebben gediend. De Maatschappij tot Exploitatie van Staats Spoorwegen, de Hollandsche IJzeren Spoor weg Maatschappij en de Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij hebben be sloten aan miliciens, jlie mei Paaschverlof gaan, boven den afstand van 50 K. M. ge heel vrij vervoer toe te staan. De vergadering welke vanwege de plaatse lijke afdeeling van den «Bond vau Neder landsche ondei wijzers" gisteravond in «De Arend" zou zyn gehouden en waarop be sproken zouden zijn de quaestiön van liet ambulantisme en de tc groote klassen op de kostelooze scholen, kon geen voortgang hebben omdat do sprekers wegens de spoor wegstaking niet wenscliten te komen. Wel heel jammer is 't geweest, dat door verkeerde zuinigheid de oproepings-biljetten tot deze vergadering (welke reeds een drie weken geleden werden gedrukt) deze week zijn verspreid door stakers. Daardoor toch werd de schijn gegeven als zoude deze bij eenkomst er een zijn van sociaal-democra- tischen aard. Door den Raad van Toezicht op de spoor wegdiensten is een ernstig onderzoek inge steld over de bewering, dat onbevoegde ma chinisten door de spoorwegmaatschappijen zouden zijn belast met het rijden der trei nen. Daarbij is gebleken, dat die bewering ge heel onjuist is en de machinisten aan wie de treinen worden toevertrouwd, volkomen berekend zijn voor hun taak. Van de 162 man van «vervoer" staken bij de H. IJ. S. M. hier 13, met name 1 adsis- tent, 6 rangeerders. 4 conducteurs, 1 remmer en 1 arbeider. Vau «weg en werken" staakt geen enkele. Van de 83 man «tractie" sta ken 53, met naine 9 machinisten, 12 Jeer- iingen-maehinisl respectieve stokers, 7 bank werkers en 25 kelelmakers, vuurwerkers, schilders, c-nz. De treinen komen met betrekkelijk weinig vertraging aan en telkens konden reeds trei nen worden ingelegd. Het aantal reizigers neemt merkbaar toe. Onophoudelijk komen aanbiedingen in van hen die het Dinsdagmiddag na half twee onherroepelijk ontslagen personeel willen vervangen, zoo veel zelfs, dat de werving welhaast gesloten zal worden. Ook geven zich nog steeds tal van viijwilligers op om iu eenige functie, ter keuze van tien stations chef, zoonoodig hulp te verleenen. liet is heslist onwaar, dat de arbeidswil- ligen worden bemoeilijkt door hen die Maan dagochtend in staking gingen. Dezen worden trouwens steeds er op gewezen, zich ordelijk en waardig te gedragen. Van hen meldde zich 1, een schaalknecht, intijds aan; de 7 die na den «fatalen ter mijn" zich aanmeldden, weiden op last der Directie, beslist geweigerd. Het volle loon wordt den stakers heden door het Comité van verweer uitbetaald, terwijl de Maatschappij morgen liet tot de staking verdiende huil zal doen uitbetalen. De arbeidswilligen en de militairen ont vangen talrijke blijken van erkentelijkheid en sympathie. Zoo werd gisteravond aan liet personeel van den Duitschon trein dooi de reizigers f25 geschonken, aan het ma- chiue-personeel fo, terwijl voor de wacht hebbende militairen een paar kisten sigaren werden bezorgd, enz. Een poging van hieruit eergisternacht te Baaru en te Zeist gedaan om ook het Cen- traalspoor-personeel tot staken te bewegen, is mislukt. Ook de poging te Apeldoorn daartoe aangewend, had weinig resultaat. Een detachement van het eskadron ordon nansen sterk 30 paarden onder bevel van luitenant IJ. G. J. Maas Geesterauus vertrok gisteravond naar Zaandam een detachement van 25 paarden onder luitenant G. J. Maris hedenochtend naar Hilversum. Het eerste elftal van »U. D. 1." zal mor gen te Hilversum een voetbalwedstrijd hou den met een gemengd elftal van «Victoria". Ten verzoeke van de «Nationale Hypo theekbank" had Zaterdagavond iu «Het Valkje" ten overstaan van notaris Knoppers de open bare verkoop plaats van 10 heerenhuizen aan de Schimmelpenninckstraat. De perceelen werden afgemijnd als volgt: perceel I op f2800, II op f2780, III f2780, IV f2840, V en VI, ingezet op f2780 ieder, werden op nieuw in bod gebracht en afgemijnd op f 10, VII f2800, Vlll f2780, IX f2783 eu X f2880. De perceelen 8 en 40 werden gegundde overige zijn opgehouden. Te Heusden vervoegde zich Zaterdag bij verschillende ingezetenen een als heer gekleed persoon. Bij den een vertelde hij predikant to zijn in België; bij een tweede, dat hij een predikant was, doch nog geen gemeente hadbij een derde, dat hij student was en weldra eind-examen zou doen. Daar zijn geldelijke toestand niet rooskleurig was, bood hij door hem zelf opgestelde preek aangeld vroeg hij niet, maar wat men gaf, zou hij in dank aannemen. Hij vertelde aanbevelingen te hebben van den kerkeraail en den predikant der Ned. Her vormde kerk te Heusden en noemde ver scheidene notabelen als zijn bekenden en vrienden. Men stelde een onderzoek in en toen bleek, dat alles gelogen was. De politie werd gewaarschuwd, doch toen hij dit be merkte, was hij ineens verdwenen en nergens meer to vinden. Hij heeft te Heusden velen by den neus gehad. Daar hij elders deze praktijken wel zal herhalen, zij men op zijn hoede. Onze wenschen worden niet altijd vervuld en dat is ook gelukkig, want wij hebben er gekoesterd, waarover we later glimlachten, maar ook, waarover wo ons nu schamen.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2