Dinsdag 21 April 1903. PHOEMX BROUWERIJ. No. 5335. 52e Jaargang. Feuilleton. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Export naar Oost- en West-Indië. AMEBSFOORTCCH1 COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- e:i Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. irtine.o per post /'1.15. Advertentien I- -G rebels GO cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar huiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosteu in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Tolephoon 19. K E N M S O E V I N G. De BURGEM1CIC8TER der Gemeente AMERS FOORT, brengt, ter voldoening aan de aanschrijving, opgenomen in het Provinciaalblad van Utrecht no. 01 dezes jaars, ter kennis van belangheb benden, dat in de Gemeente WILNIS een geval van miltvuur is voorgekomen. Amersfoort, 20 April 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIKKS. ]>E STAKING. De «Stem des Volks", niet langer geredi geerd door Oudegeest, «vanwege zijn drukke bezigheden on uilstedigheid", maar door een commissie van redactie, geelt in haar jongste nummer eon hoofd-artikel «Een stille week" waarvan de aanbel' luidt »We hebben weer de «stille week" door leefd. Voor de arbeidersbeweging een week, waarin het kookte en gistteeen week, waarin een daad is gepleegd door het anti rev.-kath.-liber.ial kapitalisme, welke voor eeuwig aan de vergetelheid zul worden ont rukt. «De «christenen" kunnen met voldoening op deze «stille week" terugzien en met blijdschap in het hart het heuglijk h it der opstanding opnieuw bevestiging van de macht van het gelouvig en ongeloovig kapi talisme herdenken. «Rouw is er gebracht in de harten van duizenden arbeidersrouw, die zich omzetten zal in wrok «En de gevolgen daarvan «De klerikale en liberale kapitaal-dienaars zullen nog dikwijls denken aan de «stille week" van 19031!" Het slot luidt: Thans alle hens aan dek Gelden inzamelen De gelederen herstel lenIeder sociaal-democraat, propagandist in eigen kring. Gewerkt, krachtig gewerkt thans aan de coöperatie, aan de arbeiders pers, aan de politieke organisatie der ar beiders. Coöperatie, de machtige linancinele onder grond onzer beweging. Werft leden en verbruikers. Schetsjes uit deu Zuid- Afrikaanschen Oorlog, door *DOK TER". De arbeiderspers, waarvoor het kapitalisme terecht zoo bevreesd is. Werft abonnés en verspreidt onze bladen. Dit, arbeiders, hebben wij te zeggen Rustig en kalm duo weer aan het werk. Geen verwijten elkaar naar het hoofd slingeren. Niet napleitiüi, maar onvermoeid weer aan den arbeid. De heeren kapitalisten spelen nu hun laatste troel' uit. Socialistenjagerij is aan de orde van den dag. De arbeiders hebben nog een troef, die do mooiste eri zekerste is. 1905 kan een jaar zijn voorde kapitalisten, de voor christelijke huichelarij onvergetelijk. Bijna gelijktijdig met het manifest der S. D. A. P. verscheen er een van de Vrije Socialisten, waarin de leiders der sociaal democraten, en met name üudegeost eu Vliegen, van verraad worden beschuldigd. Het eindigt met den raad om «steeds meer op eigen boenen te staan, zonder te vertrouwen op leiders, die maar al te dikwijls blijken schijnvrienden te zijn, en dan voor waarts voor do algemeene werkstaking Het «Volk", de verschijning ervan aan kondigend, zegt«Zeker om reeds van te voren te toonen, dat zij maling hebben aan hel onderzoek der commissi", lie zij zelve mede hebben ingesteld Professor. De Louter zot in het «Uirechtsch Dagblad" de geschiedenis der jongste slaking en de nederlaag der sociaal-democraten uiteen en wijst er op, dat de Regeering voor ge- ruimen tijd bestendigd en haar partij be langrijk versterkt is. «De liberalen, die volkomen bewust daartoe hebben medegewerkt, mogen zich troosten rnst do gedachte, dat zij althans eerlijk hebben gestreefd naar eui op liet. glibberige terrein dor Staatkunde zoo unerst moeilijke onder scheiding tusschen het meerdere en het mindere, tusschen het belang van het vader land en dat van hun partijdat zij niet hebben geschroomd, hun overtuiging openlijk uit te spreken, al moesten zij zich dienten gevolge den naam van conservatieven laleu welgevallen. Het is zelfs de vraag, of and eren, die eerst later en schoorvoetend toetraden, zonder het te weten ot te willen, niet meer dan de eersten tot bevestiging der Regeei-mg hebben bijgedragen. Inlussclie/i heeft een Regeering, welke in tijden van onvoorzien j gevaar, de kracht, toonde te bezitten oin oproer te onderdrukken, de rechtsorde te handhaven en den troon van Oranje te be vestigen, aanspraak op aller achting en waardeering". Welke eisoheo eindelijk stelt, de toekomst? I vraagt de hooglecraar. I «Vrees voor reactie is ongegrond elke gedachte daaraan is der Regeering vreemd. Deze verklaring van den Minister van Binnen- landsche Zaken in de Tweede Ivam -r op i 'i April l.l. is thans goud waard. Zij moet luide worden verkondigd en telkens herhaald De geschiedenis toch leert, dat de onder drukking eener revolutionnaire beweging, zelfs van minder heteekeuis dan deze, veelal leidt tot een terugtred op de baan «Ier ge leidelijke ontwikkeling. Dit is niet een der minste schaduwzijden van elke revolutie en verzwaart bedenkelijk de schuld barer aun- leggers en begunstigers. Het feit zelf is natuurlijk, maar niettemin bedroevend. Stauts- j mans wijsheid en karaktervastheid alleenzijn in staat om deze onwillekeurige neiging te weerstaan. Laten wij hopen, dat het der Regeering noch aan de eerste, noch aan de laatste zal haperen. «Geen reactie, maar vooruitgang op Staat kundig terrein; <1. w. z. geen beperking van de vrijheid van spreken of schrijven, van vereeniging en vergaderinggeen nutte» looze aanranding van de grondslagen van het openbaar onderwijs, hetgeen scherper toezicht, op het personeel allerminst uitsluit veel minder belemmering eener geleidelijke uitbreiding van het kiesrecht, noch zelfs uitstel eener Grondwetsherziening, indien deze oin andere redenen noodig of wenschelijk bleek. «Geen reactie ook op sociaal gebied d. w. z. geen rechtstreeksche of zijdelingsche belemmering van de vakvereenigingeu, noch pogingen om op haar inrichting en werk zaamheid ongepasten invloed te oefenen. Wetgever en Regeering mogen niet vergeten, dal 'Ie thans mislukte aanslag voor een niet gering deel is te wijten aan de onrijpheid der arbeiders-organisatie hier te lande, en dat. bij hooger ontwikkeling deze even dwaze als misdadige Staatsgreep waarschijnlijk ach terwege zou zijn gebleven. Wel verre van haar openlijk of zijdelings te bestrijden, moeten wetgeving en Regeering de grootste belangstelling toonen voor dit eerbiedwaardig product van zelfbewuste kracht, van eerlijk streven naar lotsverbetering door eigen in spanning en toewijding. Het arbeidsvraagstuk is een der gewichtigste, zoo niet het aller gewichtigste sociale vraagstuk onzer eeuw- Grie-eii te onderzoeken, misbruiken op te. hellen, wonden te heelen, nieuwe wegen te openen kortom betere voorwaarden van vooruitgang te scheppen, is aller gemeen- Dc twee artilleristen, die dien oahtend vroeg wa ren uitgestuurd om te spioenen (verkennen! kwa men terug met het bericht, dat de Engelschen Steenkampsberg bnzet hadden en bezig waren, naar onzen kant op te trekken. We trokken daarom 10 uur verder naar Oshoek bij do plaats van Coclsee en van daar naar de plaats van Molleman tusschen Oshoek en Wemmershoek. Hier werd afgezadeld om er voorloopig ie blijven, terwijl Rothinaun met zijn vriend Louw zich ook hier bevonden. De familie Molleman maakte bezvyaar, dat we vlak bij het woonhuis ons lager opsloegen, uit vrees dat, mocht de vijand komen, hij hierin een reden zou zien om het huis ie verbranden. We trokken daarom naar tie andere zijde van den berg; hier konden we niet gezien worden en was er geen re den meer voor dc vrouwen om beangst ie wezen. Het was hier echter bitter koud, zoodat ik dien nacht beschuttiug zocht in de lent van den bok- wagen, door Molleman bier weggeborgen. Rothmann en Louw met de beesten kwamen ook hier verblijf houden, terwijl ze tevens aan luitenant Erasmus kennis gaven, dat de Landdrost van Lijdenburg onder bij Molleman was eu beiu (den luitenant) wenschte le zien. Den volgenden dag kwaiu de luitenant terug eu vertelde mij, dat de Landdrost erg moedeloos was en hot beter vond, zich aan den vijand over te geven hij stelde voor, dat we dit allen tegelijk zouden doen onder protest en voornamelijk wegens het meereek ton der kaffers, waardoor vrouwen eu kinderen niet alleen achter gelaten konden worden. Er waren onder de Burgers waarbij een lid van den Volksraad -- eenigen, die daar wel ooren utinr hadden en ook do luitenant scheen er niet dadelijk het dwaze van te hebben ingezien. Ik lachte hem hartelijk uit en vertelde hem, dat de Engelschman heel graag zou zieu, dat we ons overgaven en het hem geheel koud zou laten, of we dat met of zonder protest deden. liet eenige zou wezen, dat als we het met protest deden, de Engelschman zou ons nog uitlachen op den koop toe. De luitenant zag dit in, en daar wc liet zaakje niet vertrouwden (de Landdrost vertrok naar Lijikt.burg om voorwaarden te bedingen) besloten we te irokken naar vecht-generaal Jonbert, die, alleen met een paar wagens en zijn schoonvader, iti de bergen aan de andere zijde van Wemmershoek was ingevlucht. Overdag was h\j bij z(ju huis, waar we hem aantroffen, maar toen het donker werd, trok hij weerde hergen in en wij gingen mee. Het was dien nacht vreeselijk koud, zoodat ik bijna geen oog toedeed en blij was, dal de zon opkwam en ik me in haar stralen kou koesteren. Men kon van deze bergen het groote transport-pad van Machadodorp naar l.ijdenburg duidelijk zien en we zagen dien dag dan ook een zestal wagens met een 30 tal paardciiruiicrs als geleide pusseeren. Ook zag men .„Kopje alleen", dat met recht dien naam verdient, daar hel midden in de vlakte van Krokodil-rivier-kloof geheel afzonderlijk omhoog rijst. Dien dag kwam er rapport, dat de Engelsehen in richting Roossenekal terugtrokken en dat do Landdrost niet uit Lijdenburg terug was gekomen en de andere burgers nog zouden wachten met zich over te geven. Daar het boven op den berg, waar we ons nu bevonden, onhoudbaar koud was, gingen we terug naar onze oude plek op den berg, bij de plaats van Molleman. Hier trollen we com mandant Schoeman, van wien we al dien tijil niets geboord hadden en dien we reedsgevaugen dachten. Do commandant vertelde ons, dat, toen hij met zijn beesten onder het vuur van don Pom-pom kwam, zijn burgers dadelijk de witte vlag opstaken niet tegenstaande zijn verbod. Hij wilde niet gevangen zijn, waarom hij vluchtte met zyn drie zoons, den dominee en r.og drie. burgers. /.ij verborgen zich tot den avond in een der klo ven, trokken dier. nacht tot aan Berg-fonteiu en moesten dien dag opnieuw wegkruipen om niet in handen der kaffers te vallen, die zich in groote klompen, en met geweren gewapend, vertoonden. Zij kwamen eindelijk te Watervalsrivier, w.anr zijlot aan LaSttschagne trokken otn daar uit le ruston, Ook hier waren de de kaffers erg onrustig, maar nog niet handelend opgetreden. Den Hosten April I waren do paarden voldoende uitgerust en ging do j commandant, verder tot aan „Diepgezet", waar Jan j Tante, assisstent-veldcornpt, zich niet een klompje I menschel) bevond. Dien dag beloofden zii allen den commandant hun plicht zullen te dopn ett den vol- geuden dag hoorden ze, dat Jan Tante met een ge- deelte der burgers zich had overgegevet: had zicli naar Watervals-rivier begeren mt (lering van een paar lui, die naar den eon kwamen en ons't nieuws meedeelden. Wij' tevens, dat Tante met zijn burgers tot aan Bosch- hoek gegaan was, de Engelsehen gekampeerd waren en. na zijn wapens te hebben afgelegd, naar zijn huis teruggekeerd was en tevens rondging om nog meer burgers over te halen zich over te geven. Den kende, dat lijj misschien tien nacht in zijn huis zon doorbrengen, vroeg luitenant Erasmusaa:i di-n com mandant verlof om met f> artilleristen naar Diepge zet te gaan om te probeereti Jan Tante gevangen le nemen. Ik besloot ook van de partij te wezen en den 2Ssten April, Zondag, om 3 uur in den ochtend vertrokken we. Het was vreeselijk koud en boven dien mistig, zoodat ik, niet in 't bezit van een jas, van do warmte geen hinder had. Juist tegen het aanbreken van den dag waren we op de plaats van bestemming, maar de vogel was gevlogen. We hadden gehoopt, ook zijn paard, een prachtigen hengst, in beslag te nemen, maar die was natuurlijk evenzoo verdwenen. We vonden in 't wagenhuis evenwel een zadel dat in uitstekenden toestatui verkeerde en omdat 't mijne niet bij- j zonder goed meer in orde was (een van de kus- sens was geheel versleten) was ik zoo vrij, dit te mijnen gebruike in dienst te nemen. Hoewel we I eerst door de vrouw des huizes vriendelijk ontvau- gen waren en zelfs koflie kregen, werden nu de j bordjes verhangen en schold ze ons voor dieven en j roovers, omdat we het zaal meenamen. Ze beweerde, dat dit aan haar zoontje behoorde en we geen recht hadden, het verbeurd te verklaren. We antwoord- I 1 den haar, dat bet ons innig leed tieed, maar dal i wij er op 't oogenblik meer nut van koudon nebben dan haar zoontje, maar ze bleef boos en vergezeld van haar goede wenschcn vertrokken we. Het werd nu oppassenkort bij ons stond een groot Engelseh kamp, zoodat we elk oogenblik den vijand konden verwachten. Telkens ids we een hoogte bereikten, .verd eerst goed rondgekeken en I daarna verder gereden. Terwijl we weer een hoogte j afreden, verschenen er op den rand van een andere I hoogte f> ruiters en denkend, dat liet Engelsehen I waren, gaf de luitenant order om te stormen. Toen we lie helft van den afstand hadden afgelegd, zagen we, dat de vijand lier. 'tbest vond, zielt dadelijk over te geven. Men kan zich dus onze teleurstel ling voorstellen, toen liet, naderbij gekomen, bleek, dat het geen Engelsehen waren, maar 5 Boeren op weg naar liet Engelsche kamp om zich over te geven. Met alle overredingskracht trachtten we de lui te bewogen met ons mee te gaan, maar het hielp niet veeldrie bleven bij hun plan, maar twee jonge kerels wilden met ons meegaan, indien we konden bewijzen, dat de commandant terug was, want ze hadden gehoord, dat deze in banden van den vijand was gevallen. De aanwezigheid van den comman dant te bewijzen, was onmogelijk, maar de luitenant beloofde hun, dat, wanr.eer ze den commandant niet ontmoetten, hij hen in de gelegenheid zou stellen, zich alsuog over te geven. Dit hielp en nadat die twee een hartroerend afscheid van de drie „bands oppers" hadden genomen, verdeelden we ons. Ons gezelschap, nu met twee personen vermeerderd, ging naar de oude plek, terwijl de drie „handsoppers" hun treurigen tocht voortzetten naar het kamp' van den vijand. De commandant was zeer teleurgesteld, dat we te laat waren gekomen om Jan Tante te vangen, maar daar was nu eenmaal niets nan te doen. Ik hielp hem dien dag een rapport opmaken aan de Regee- ring (zijn Secretaris was, zooals reeds vroeger iB ver meld. gaan „liandsop") welk rapport aan meester Bruin mei kamp gegeven werd om het naar de Re geering te brengen. De commandant schreef tevens een krassen brief aan den veldcornet der wijk Krokodil-rivier, waarin hem bevolen werd, zijn veldcornetschap zoo spoedig mogelijk opnieuw te ovganiseeren. Luitenant Erasmus ging met 4 manschappen ter verkenning uit en ver telde ons bij zijn terugkomst, dat het te Boschhoek vol Khaki's was en dat ze druk aan 't schansen bouwen waren. In den middag hoorden we kanon schoten in de richting Dtillstroootu en kregen we rapport, dat. er bij Van den Hoever gevochten werd. Er gingen dadelijk 9 menschen (zooveel als we konden missen) die 's avonds nog terugkwamen en vertelden, .1 t de vijand teruggetrokken was naar Dullsiroom. Evenzoo kregen we een rapport, dat de Engelsehen van Roossenekal teruggetrc kken waren tot bij Modder spruit. Den volgenden dag trokken de Engelschen op nieuw uit Dullsiroom en evenzoo van Modderspruit over Roossenekal naar Steenkampsberg. Het gelukte den Engelsehen. een groot aantal beesten buil te tnakeu en hoewel de onzen langen tijd tegenstand boden, moesten zo voorde overmacht wijken en zich iu kloven en bossehen verbergen. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1