Stadsnieuws. En dan verder, na gezegd te hebben dat by thans geen kritiek wil leveren ep hot gebeurde: «Neon, ik heb er geen trek in, dien lafTen ploertontroepj dien miserabelen victorie-par venu's matoriaa! te leveren voor hernieuwde aanvallen. Kritiek op het gebeurde mag slechts dienen om in eigen boezem leering te trekken uit de begane misslagen niet om door oermuskieton te worden omgezet in tegen de arbeidersklasse uit te spuwen venijn. «Kritiek zal worden geleverddo ontleding zal plaats hebben, als rust en kalmte zijn wedergekeerd, als do geslagen wonden zyn geheeld, als de slachtoffers van don stryd weder aan het werk, of op eenigorlei andere wyze uit den nood geholpen zijn/' In de middagvergadering op 6 April hier ter stede gehouden, werd door een aer leden van het Comité van Verweer woordelijk gezegd: „de kas kan het heel gemakkelijk uithouden". Mr. Troelstra had dan ook in de Tweede Kamer gezegd, dat de Engelsche vakvereenigiugen oen millioen per week had den toegezegd. Wel een zeer sterk contrast daarmede vormen do volgende berichtjes: Aan do ontslagen werklieden dor Centrale Werkplaats en aan die van het machiue- en statlonsuersoneel en andere vakken t« Haarlem werd (Vrijdag) als steun uitgekeerd: aan ongehuwden 30 cent, aan gehuwden 45cont en verder 5 cent voor ieder kind, zoodat vaders van 8 kinderen mot 85 cent naar huis gingen. Volgens inlichtingen die het „Hdbld" van goede zjjde ontving, bedroeg hot aantal werklieden, die wegens do gebeurtenissen der laatste wek on buiten werk zyn, te Amsterdam 650, met ongeveer 1300 vrouwen en kinderen. Van wege verschillende ver- eenigingen enz. is hun, na 2'/, week gemis van verdienste, ongeveer f C per gezin als ondersteuning uitgekeerd. Intusschen stelde de „A. N. D. B." met overgroot» meerderheid van steramen 110 000 beschikbaar voor de slachtoffers der jongste staking. Het hoofd-artikel in het jongsto nummer van >l)e Stem des Volks" eindigt aldus We zagen on iets weerzinwekkendere is niet mogelyk dc 9triomf der orde", de zogopraul der bourgeoisie. We zagen do spoorwegmaatschappijen in koelbloedige wreedheid de wetgeving overtreffen, aie spoorwegstaking met vier jaar gevangenis strafbaar stelt, en ver over de duizend men- schen voor dit «misdryf straffen met hon gersnood. We zagen de christeiyke «Stand aard" en do liberale «Nieuwe Courant", bezorgd voor hot goede hart der direktios, ze auumanen toch vooral goen genade voor recht te laten golden. We zagen do geza- melijke bourgeoisie in al haar organen, trappend en nonend en belasterend al wie zich togen de dwangwetten bad verzet en met de arbeiders gestreden. We zagen haar dankbaar de fooi drukken in de hand van haar lakkeien, van politie en militie, onder kruipers en marechaussee. We zagen haar medoogenloos wreed in de overwinning, zon der éen opwelling van bewondoring voor den moed van den verslagen vijand, zonder éen opwelling van barmhartigheid voor zjjn ellende. De Nederlundsche arbeiders hebben dit alles gezien en ze zullen bet nooit vergeten. Het zal hun leeren te werken, iaar in jaar uit, geduldig, volhardend, voorzichtig aan den opbouw der vakorganisatie. Het zal hun leeren, zich in een algemeene klasseparty, in de sociaaldemokratie te vereenigen om den Staat te bestryden met doeltreffende middelen en niet te rusten eor elk hunner bet stembiljet hooft veroverd, het eenige wanen, gelijk Liebknocht zeiae, dat altijd treft. Het zal hun leeren hun onderdruk kers te haten met een haat die het rerstand scherpt en de krachten verdubbelt en die haat om te zetten in daden gelyk de Duitsche arbeiders na de Socialistenwet bob ben gedaan. Het „Weekblad van het Recht" doet óok een goed woord voor de ontslagenen by de spoorwegen, onder opmerking, dat een rechts- toepassing, die voor zóo velen armoede en gebrek beteokeat, voor de gemeenschap een kwaad is van groeten omvang en diepe wor king. „Wedoraannoining van diegenen onder de ontslagenen, welke deze gunst niet geheel onwaardig zyn, is dus niet slechts een daad van barmhartigheid, maar van maatschappe lijk behoud tevens." Bovendien vraagt het blad of zoovelen, die in zwakke volgzaamheid de slachtoffers wer den van een leiding, waaronder zy zich te kwader ure hadden gesteld, niet te streng worden gestraft door een ontslag, dat mis schien oen straf voor het leven zal kunnen worden. Ook door don «Nat. Vrouwenraad" is een manifest van gelyke strekking gericht aan do Nederlandsche werkgevers, dat aldus ein digt: Bedenkt hoe welwillende tegemoetkoming uwerzyds thans woldadige ontspanning kan brengen, veel misverstand en verbittering kan wegnemen. Denkt ook vooral aan de ellende, die de vrouwen en do kinderen dier mannen be dreigt, Handelt zachtkens met hen. Neemt wie werken en op loyale wyze den arbeid hervatton wil, weer als arbeider op in uw inrichtingen. Van H. M. dc Koningin-Moeder is by de commissie een bedrag van f 100 ingekomen voor de ontgraving van den kei; van bet «Kon. Aardrijkskundig Genootschap" een gift van f 10 en van vele oud- stadgenooten even zeer vry aanzienlijke bijdragen. Uit de stad zelf vloeien de giften nog maar traag; 't kan echter ook, dat velen wachten lot het inschrijvingsbiljet wordt teruggohaald. Wij meenen er echter op te moeten wyzen, dat cle werkzuarnlioden voor 1 Juni moeten zyn afgeloopen. By de hedenmiddag van 1.45 tot 2.35 onder voorzitting van den Burgemeester gehouden Raadszitting waren aanwezig 15 leaen en de Secretaris; afwezig met kennisgeving waren de heerenVan Beek en Vete Heyn. Na het lozen en ongewijzigd vaststellen van do notulen der vergadering van 24 Maart werden medegedeeld de Ingekomen stukken eenige goedkeuringen van Raadsbesluiten; oen verzoek van don Secrotaris der Gemeente om een maand verlof, dat z. h. st. werd verleend; en requeslen van de plaatselijke ufdeelinff van den «Bond van NoJerlandsche onderwijzers" over het ambulantisme en overvolle klassen met een request van don «Amersfoortschen Bestuurders Bond" tot steun gedeponeerd ter Secretarie; van vergunninghouders om het sluitingsuur te stellen op middernacht om p ree-advies aari B. en W.; van den heer Nierstrasz om den ryweg in hel Plantsoen bij den Kleinen Haag door te trekken alsvoren aan B. en W; en oen van mejuffrouw Van der Moer, houdende verzoek om vaste aanstelling als onderwijzeres by eventueelo vacature gedeponeerd lor Secretarie. Ton slotte was ingekomen een voorstel van de Commissio 'van Toezicht op het Mid delbaar onderwijltwt >nvO0r>nRvan de Rijks- regeling der salarissen op de Hoogero Bur gerschool. Een lange discussie werd gehouden of het voorstel zou worden in hanaen gesteld vnn de Commissie in zake do Hoogere Burger school dan wel in handen van B. en W. Aan de discussiün namen doel de heeren Gerritsen, mr. Heyligers, Klebor en de beide Wethouders. Het resultaat wus, dat met 13 tegen 2 stemmen (die van do heeren Visser en Gerritsen) het voorstel werd in handen gesteld van B. en W. die do com missie zullen hooren. Te 2.15 kwamen aan de orde de volgende Punten van behandeling: 1. Ontwerp-verordening betreffende de straatpolitie, met advies van de Gezond heidscommissie en beantwoording. De 89 artikels werden z. d. met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Voorstel lot af- en overschrijving van oston op do Begrcotiog der Gemeente, uienst 902. Goedgekeurd z. d. of h. st. 3. Idem op de Begrooting der d.d. Schut terij, dienst 1902. Goedgekeurd z. d. of h. st. 4. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort (Beek straat). Benoemd de heer H. Frantsen, te Wou denberg, met 12 stemmen. De heer C. Ny- hof, te Bunnik, verwierf 3 stemmen. 5. Voorstel tot het verleeneo van eervol ontslag op verzoek aan de onderwijzers A Veen en Verlare, aan eerstgenoemde wo- gens benoeming tot Hoofd der school hij «Puntenburg", aan laatstgenoemde wegens benoeming tot onderwijzer aan bet Rijks opvoedingsgesticht te A vereest. Z. d. of h. st. eervol verleend, resp. met ingang van 1 Juni en 1 Mei. 6. Ontwerp-besluit tot bet verleenen van afschrijving wegens vertrok enz. van aange slotenen in de Inkomstenbelasting, dienst Goedgekeurd z. d. of h. st. 7. Benoeming van 2 leden en 2 plaats vervangende leden der commissie, bedoeld bjj art. 15 der Wet op de Schutterijen. Herbenoemd de aftredenden, do heeren Celosse en Visser en mr. Van Voorst Vader en mr. Prikken. 8. Verzoek van den heer G. C. Hoogewerff, leoraar aan de Inrichtingen voor Hooger- en Middelbaar onderwijs, om eervol ontslag, met adviezen. Eervol verleend onder dankbetuiging. 0. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de Inkomstenbelasting, dienst 1902, met ad vies der Reclame-commissie. Goedgekeurd z. d. of b. st. 10. Voorstel tot het verleenen van gedeel telijke kwijtschelding van pacht aan J.Male- stein te Bunschoten, voor eu tot een bedrag van f12, Goedgekeurd z. d. of h. st. Niemand meer het woord verlangend, werd hierna te 2.35 do vergadering gesloten. Do heer H. M. Krapels, stations-chef der H. IJ. S. M. hier, is met de heeren Meuleman en Belinfante, te Amsterdam, belast met den cursus tot opleiding voor den rang van commies by den stationsdienst. De lessen aan de 27 deelnemers, van welke 7 te Amersfoort en de overigen te Amsterdam en te Rotterdam, worden Dinsdag en Vrydag te Amsterdam en Maandag, Donderdag en Zaterdag te Amersfoort gegeven, des avonds van 7 tot 10 uur. Met den aanhef «wraak" scbrylt de «Stem des volks" in zijn Amerefoortsch nieuws: De burgemeester geeft op alle bewijzen van goed gedrag, uit te reiken aan ontsla gen spoorwegarbeiders dat zy werkloos zijn geworden door de laatste spoorwegstaking, om ze voor goed broodoloos te maken. In hun klpingeestiee wraaklust zien ze er niet tegen op, inct alle middelen onze heldhaftige stryders en hun huisgezin door den honger uit te moordon. Het zal hun niet gelukken. Gister is een aanvang gemaakt met het leggen der houtbestrating vóór het Gymna sium. Dat de stads-tram niet alleen een «philan- tropische instelling" is, bewees het verkeer op Tweeden Paascndag, dat naar verhouding nog drukker was dan j.l. Vrydag, toen de opbrengst f30.976 bedroog. Opdien feestdag toch werden met halven (Zondags) dienst 314 pereonen vervoerd, met een opbrengst van f23.626. De drukkerij «De Vrede'", van de Inter nationale Broederschap te Blaricum, wier administrateur de heer bodewijk van Mierop is, zal binnenkort bier worden gevestigd aan deSchimmelpenmncks-traat, waar drie huizen daarvoor zijn gehuurd. De «Vrede" is een 14-daagsch blad tot be spreking van de Praktyk der Lielde. De abonnementsprijs is naar verkiezing. Voor uitbetaling wordt echter verzocht. Dozen zomer zullen door den staf en de vold-butaljons van het 5e regiment regiments- oufeningon worden gehouden in de omstre ken van Amersfoort, waar in Augustus we der een zoogenaamde dokters-manoeuvre zal plaats hebben. Bij Kon. besluit zyn o. a. benoemdtot luitenant-kolonel plaatselijk commandant te Breda do majoor G. H. Nautu Pieter, van het 5e regiment infanterie; tot luitenant kolonel plaatselijk commandant te Utrecht de majoor M. J. de Jongh, van het 5e regi ment infanterio tot luitenant-kolonel bij het 5e regiment infanterie de majoor D. de Ronde Bresser, van het 8e regimenttot majoor bij het 5e regiment infanterie de kapiteins P. G. Weuriogn, van den staf der inlanterie, werk zaam by het Departement van Oorlog, en J. H. van der Burg, adjudant van het 3e regiment infanterietot kapitein by het 5e regiment infanterie de le luitenants G. D. van de Kosteele van het 7e en B. W. Kraake adjudant bij hel 8e regiment. Tot kolonel commandant van het le regi ment huzaren de luitenant-kolonel W. P. Boogaert, van het 3e regimenttot majoor by net le regiment huzaren de ritmeester M. van Kuyk, commandant van het eskadron ordonnansentot luitenant-kolonel by het wapen der cavalerie de majoor L. G. baron Van Boclselaar, thans op non-activiteit. Bij hot le regiment veld-artillerie tot lui tenant-kolonel de majoor J. H. Knel, van het korps, Directeur van hot Remonte-depot by het 3e regiment vesting-artillerie tot le luitenant de 2e luitenant S. G. N. Nauta Pieter, van het korps; by het 4e regiment vesting-artillerie tot kapitein de le luite nant D. C. M. Graswinckel van het korps. In hun rang z|jn o. a. overgeplaatst by het regiment trrenadiore en jagers de kapi tein H. C. A. ue Block en do le luitenants M. G. Labree en A. Ruys van het 5e regi ment infanterie. Majoor Weuringh blyft nog tot 1 October werkzaam aan het Departement van Oorlog. Do kapiteins Van de Kasteele en Kraake komen hier in garnizoen. Do miliciens der lichting 1900 zyn vrij gesteld van de jaarlyksche inspectie voor den Militie-commissaris. Ritmoester P. E. H. V. L. baron Van Boecop, van het le regiment huzaren, wordt belast met het bevel over het eskadron or donnansen, ter vervanging van majoor Van Kuyk, on in verband daarmee overgeplaatst b|j dat eskadron. 'tls nog niet zoo heel lang geleden, dat ik zoo'n «krantenman" beeft immers overal verstand van mot een schoolhoofd een dispuut optuigde over do wonschelijkheid, op de Lagere school onderricht te geven in hetgeen onze Oostelijke naburen noemen «Biirgerkundu", en ton antwoord kreeg: «Maar, myn hemel, lieve vriend, de kapstok van de Lagere school is reeds zóo overladen, dat" enz. Te meer verrast was ik daarom, voor de Zaterdag hier gehoudeu vergadering van den Kring Amersfoort en Omstreken van Aan sluiting Lager- en Middelbaar onderwys als «onderwerp" te lezen«De wenschelijkheid eener aansluiting tusschen Lagere en Mid delbare school ten opzichte van het onder wijs in de Kennis der natuur", waarbij deze stellingen werden ontwikkeld: 1. De Hoogere Burgerschool eischevande candidaten bij de toelating kennis van den bouw der planten, van het leven der meest voorkomende dieren en van de eenvoudigste verschijnselen in de levenlooze natuur 2. Bij het onderzoek verlange men, dat de candidaten blijken geven, dat de kennis door eigen aanschouwing is verkregen 3. De Lagere school is in staat, aan bo vengenoemde eischen te voldoen; 4. Behalve het onderwys in Plant- en Dier kunde beginne ook dat in de Natuur- en Scheikunde in de eerste klasse der Hoogere Burgerschool en worde opgedragen aan éen persoon 5. Doet de behoefte aan meer-systematisch onderwijs zich gevoelen, dan worde elk deel van het natuurkundig onderwijs opgedragen aan vak-leeraren. De heer O. Bussemaker, Hoold der school te Soest, leidde het onderwerp in by de vergadering die, om verschillende redenen, niet zóo goed bezocht was als zij pleegt te zijn. De heeren Heimans en dr. Costerus, van Amsterdam, waren uitgenoodigd om te komen debatteeren. De heer Ten Bruggencate, Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, was aanwezigde heer Fickert, Arrondissemeuts-schoolopziener, had bericht van verhindering gezonden. De Voorzitter, de heer G. J. Buys, rele veerde in zyn openingswoord de stichting der H. B. S. te Hilversum en sprak de hoop uit, dat de nieuwbenoemde Directeur dier school, de heer G. C. Hoogewerff, niet als lid, en als zeer gewaardeerd lid, aan den kring mocht ontvallen, integendeel, dat de school met die te Amersfoort in den zelfden kring zou trachten naar samenwerking met het Lager onderwijs. Ook herinnerde spr. aan de Staats commissie welke de aaneenschakeling van L., M. en H. O. hoopt te bewerkstelligen en deed uitkomen, dat deze kring een meer Eractisch doel heeft en ook grootendeels reeds ereikte, al blyft nog steeds een gaping tusschen M. en L. O. te overbruggen. Zal de Lagere school de Middelbare inhalen vroeg spr., of moet deze laatste naar de L. S. .afdalen? Spr. zou tusschen de beide scholen een jaar willen voegen als voorbe reidende klasse; 'tis nu de vraag of de M. S die voorbereidende klasse zal toevoegen van# onderaan, dan wel of de L. S. een zevende klasse zal moeten formeeren. In een vol gende vergadering zal deze vraag ter sprake komen; de Staats-commissie zal dan óok gesproken hebben. De heer Bussemaker, die alsnu het woord verlangde, zeide, niet te willen optreden als ontdekker van een nieuwen leergang, doch een poging te willen wagen om deze ver gaderingen nader te brengen tot hun doel. Aan de leerlingen, die de H. B. S. zullen volgen. mogeD eenige eischen gesteld en om trent aie eischem-moet eenstemmigheid heer- schen, terwyl ze zóo moeten wezen, dat de L. S. er aan kan en moet voldoen. Alle boekengeleerdheid is overbodig, sedert zaak- onderwys meer in zwang is gekomen. Waar de wet spreekt van «beginselen der kennis van de natuur" moet dit in den ruimsten zin worden opgenomen. Zoowel door tijdsgebrek als bevattingsver mogen der leerlingen is de L. S. beperkt, maar toch kunnen ten slotte de leerlingen op de hoogte zyn van den bouw der meest voorkomende planten, het leven der meest voorkomende uierca en de eenvoudigste ver schijnselen der levenlooze natuur. Op sommige scholen worden de uren voor dit drievoudig onderwys eerlijk verdeeld; op andere is do verdeeling hoogst ongelykop weer andere wordt alleen plant- en dier kunde onderwezen en de eigenlyke phyaca verwaarloosd. Al is sedert 1857 dit onderwys verplichtend, toch heeft het in de L. S. nog slechts een hoogst bescheiden plaats, soms slechts éen uur per week en dan nog maar in de hoogste klasse. En toch moest het, ook uit opvoed kundig oogpuut, de spil zijn waarom alles draait, óok omdat het bijgeloof, geloovenop gezag, enz. tegengaat. Naast tydsgebrek is ook verkeerde zuinig heid van sommige Gemeentebesturen de oorzaak van verwaarloozing. En niet steeds kan men volstaan met platan. Een derde tactor is het gebrekkig voor- onderwjjs in dit vak van de toekomstige onderwijzers, vari welke velen, ook thans nog, nimmer een natuurkundige proef hebben gezien. En op scholen waar volop instrumenten en verzamelingen zijn, missen vele onder wijzers de handigheid om te experimenteeren en aldra laat men alles ongebruikt liggen. De jonge garde, aangespoord door goede leerboeken, doet echter haar best en tracht meer en meer belangstelling te kweeken bij den leerling. En zaak is het, ook ten deze aansluiting te krijgen by hetgeen op de

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2