voor Burgerlijke ambtenaren, omtrent re clames tegen de Inkomstenbelasting, omtrent bet salaris van het nieuwbenoemd Hoofd der school aan de Punterburgerlaan en om trent de wijziging der Verordening op het personeel Lager onderwijs, welke alle wer den aangenomen voor keunisgeving evenals het p-oees-verbaal der kasopneming bij den Gemeente-ontvanger en een danklbetuiging van de Kei-commissie voor het in de vorige zitting genomen besluit. Gelijk gezegd, bracht het voorstel van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs tot invoering van de Rijks-regeling der salarissen voor de leeraren aan de inzich- tingen van Middelbaar onderwijs eenigqfli discussie. De Voorzitter stelde voor, het voor stel in handen te stellen van B. en W. die de commissie in zake de Hoogere Burgerschool zouden hooren. De heer Gerritsen wenschte, dat deze commissie eerst een rapport zou uitbrengen. Wethouder Visser merkte op, ge lezen te hebben, dat in bet voorstel oók wordt gesproken van het Curatorium van het Gymnasium en van een der Curatoren te hebben vernomen, dat hem nog niets van dit voorstel bekend is. Waar een inrichting van Hooger onderwijs hierbij betrokken is, meent spr. dat men het voorstel maar niet zoo klakkeloos in handen kan stellen van van een commissie van advies voor de Hoogere Burgerschool. De beer Gerritsen hield er zich van overtuigd, dat de commissie zeker alle be trokkenen zal raadplegen, óok den Rector van bet Gymnasium. Spr. deelde de bezwaren des beeren Visser geenszins en meende, dat men veel verder zal komen door aan de commissie de zaak in handen te geven, dan dat eerst B. en W. adviseeren. Wethouder Celosse meende, dat ren- vooy aan B. en W. wel 't verkieslijkst is. De commissie, door den vorigen spr. bedoeld, is benoemd om te adviseeren omtrent de Hoogere Burgerschool, doch bij dit voorstel is óok het Gymnasium betrokken. B. en W. zullen wel zeer degelijk de commissiejhooren. De heer Gerritsen kon zich er niet mee vereenigen en bleef van meening, dat de geheele zaak moest behandeld worden door de commissie uit den Raad en niet vooraf door B. en W. W et houder Visser achtte de commissie wel wat te zeer vooropgesteld, en meende dat deze heeft gedéfungeerd. (Eenige stem men: Neen! Neen!) Zij was nimmer een zoogenaamd vaste Raads-commisie. In ieder geval is 't moeilijk, bet Curatorium onder deze commissie te stellen en naar spr. meening behoort de zaak alléén thuis bij B. en W. die geheel zelfstandig te beslissen hebben. De heer Celosse, Wethouder van onderwijs, kon zich niet volkomen ver eenigen met het door Wethouder Visser aangevoerde en achtte de commissie wel degelijk permanent, doch zou gaarne zien dat de heer Gerritsen het motief noemde dat hem er toe bracht, de commissie bovenaan te stellen. Mr. Heyligers merkte op, dat het Curatorium het zelfde voorstel in afschrift hebben ontvangen. De heer Kleber kon zich niet vereenigen met het voorstel-Gerritsen, docb was het evenmin eens met hetgeen de beide Wet houders aanvoerden. Als de zaak niet goed mocht loopen, zou het naar spr. meening 't best zijn een commissie uit den Raad te benoemen. De door den heer Gerritsen bedoelde commissie is voor den verbouw der school. Spr. vertrouwde echter, dat B. en W. de zaak volkomen g06d zullen voor bereiden. De heer Gerritsen meende, dat deze zaak wel degelijk behoorde tot de taak dier commissie en dat er wel degelijk verband bestaat tusschen de salaris-regeling en den verbouw. Spr. moent, dat de commissie zich zal gepasseerd achten. Wethouder Visser zeide, verschillende ▼aste Raadscommissiën te kennen, als daar zyn die voor de Gasfabriek, den Reinigings dienst, enz. De hier bedoelde commissie van bijstand in zake het Middelbaar onder wijs is echter niet, zulk een zoogenaamd vaste commissie. Welthouder Celosse merkte nog op, dat Wethouder Visser niet heeft aangetoond, dat de commissie heeft gedéfungeerd. Dit kan ook niet omdat zij haar taak nog niet heeft volbracht. Het voorstel van B. en W., nu in stemming gebracht, werd aangenomen met 13 tegen 2 stemmen, die van de heeren Gerritsen en Visser. Op de z. d. met algemeene stemmen goedgekeurde Verordening op de straat-poiitie zullen we als zij definitief' is afgekondigd, terugkomen. 'tZal een heel kunststuk zyn de 80 artikels alle precies te onthouden. Aan den voet van dit nummer vinden lezeressen en lezers den Zomerdienst op de spoorwegen, die morgen aanvangt. De heer A. J. Resink, tijdelijk leeraar in Natuurlijke historie aan de Hoogere Burger school hier, is gister aan de Ryks-universiteit te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de Plant- en Dierkunde op proefschrift: „Em- broyologische onderzoekingen. 1. Bijdrage tot de placentatie van Erinaceus Europaeus, 2. Theoretische beschouwingen orer Embry onale organen". H. Koot, overwegwachter aan den Kleinen Koppel, mocht gister den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de H. IJ. S. M. In tegenwoordigheid van chefs en collega's werd hem, bij monde van den heer II. M. Krapels, stations-chef, namens de Maatschappij een geschenk in enveloppe overhandigd en namens het personeel een fraaien leunstoel voor zichzelven en een voor zijn vrouw. Sedert gisterochtend is de Varkensmarkt de plaats van belangstelling, nu er aangevan gen is met naar Meyster's kei te zoeken. De heer Van de Pol maakte reeds een paar heel aardige kiekjes. Aan adviseurs geen gebrek, doch, zooals 't gewoonlijk gaat, de meeningen omtrent de vindplaats zijn zóo verdeeld, dat tot dit oogenblik het eratisch blok nog niet is teruggevonden. Het leed wordt ruim ver goed door soms heel aardige kwinkslagen. Zelfs den ganschen nacht werd doorge werkt door een viertal van blakenden ijver gloeiende vrijwilligers, die aannamen den kei te zuilen vinden bf geen loon te willen ontvangeo. Zekere wanhoop maakte zich hedenochtend van zoekers en kijkers meester toen een oud- Amersfoorter verklaarde, dat er twee keien zijn. Als men nu den echten maar vindt. Het zwanenpaar, door «Vreemdelingen verkeer" aan de Gemeente geschonken, heeft zich een nest gemaakt en broedt reeds. Het tweede nummer van het »Orgaan van den Nationalen Bond voor Vreemdelingen verkeer" is gister verschenen. Op de voor-pagina staat een heel aardig kiekje van de afgevaardigden ter Algemeene vergadering te Middelburg, waarbij drie stad- genooten. Luitenant-kolonel D. de Ronde Bresser zal belast worden met bet bevel over het 5e bataljon, majoor J. H. van der Burg met dat over het 4e bataljon, terwijl majoor P. G. Weuringb, na ommekomst van zijn de tacheering bij het Departement van Oorlog, zal worden belast met het bevel over het bij mobilisatie op te richten depot-bataljon van het 5e regiment infanterie. De by het 5e regiment infanterie tot kapi tein benoemde 1 luitenant-adjudant B. W. Kraake, van het 8e regiment, heeft aange vraagd in zijn nieuwen rang bij laatstgenoemd korps in functie te worden gesteld. Kapitein H. C. A. de Block wordt ingedeeld bij de grenadiers; luitenants A. Buys en M. G. Labree zijn besterad voor de jagers. Er is weer heel wat mutatie in het kader het 5e regiment infanterie. Gepensionneerd zijnadjudant J. C. Schrij ver, sergeanten-majoor J. J. Steenhouwer, B. J. Jonker en H. Dekkers, sergeanten E. van Amstel, Tb. B. P. Markus, A. H. W. Eijraan, F. Monbemius, J. Harmsen en fourier S. R. B. Muude. Sergeant A. van Vliet, gedetacheerd bij het Instructie-bataljon (nieuwe spellingis tbans definitief daarbij overgeplaatst; ser geant H. de Bruyn is overgeplaatst bij de Koloniale reserveterwijl zijn aangesteld tot sergeantkorporaal M. Bootzema en ser geanten-titulair E. Vos, N. J. M. F. van Everdingen en J. van Mourik. De bronzen medaille voor 12-jarigen trou wen dienst is toegekend aan sergeant J. C. Pommer en fourier M. Riegen, van het 5e regiment infanterie. De nieuwbenoemde majoor M. van Kuijk, bestemd voor het le regiment huzaren te Zutphen, heeft non-activiteit aangevraagd. Dientengevolge zal ritmeester J. D. Caraer- ling Helmolt. van het 3e regiment huzaren, binnenkort tot majoor worden benoemd. Ritmeester C. Sandt van Nooten, van het 3e regiment huzaren, wordt belast met het bevel over bet depot-eskadron van het Ie regiment hier, ter vervanging van ritmeester P. E. H. V. L. baron Van Boecop, die thans belast is met het bevel over het eskadron ordonnansen. Luitenant J. A. van Gellicum, van het le regiment huzaren hier, wordt 1 Juni over geplaatst naar het 3e regiment te 's-Graven- nage. Luitenants R. O. van Manen en jhr. J. W. Godin de Beaufort, van liet le regiment huzaren, worden 1 Juni gedetacheerd bij de Ryschool hier. Laatstgenoemde, die verleden jaar deelnam aan den afstandsrit Brussel-Ostende en des wege door den Koning der Belgen is begif- tigcl met het «croix militaire", vertrok Maan dag van Amsterdam met zijn 7-jarige vos- merrie «Mascotte" toor een afstandsrit AmsterdamWeenen, welke hij in 14 dagen hoopt te volbrengen. «Mascotte" was verleden jaar een der eerstaankoraende in den raid BrusselOstende De tot le luitenant bij het le regiment veld-artilierie benoemde 2e luitenant R. D. Storm Buijsing komt morgen hier in gar nizoen. Paardenarts le klasse M. E. baron Ben- tinck, van het le regiment veld-artillerie hier, wordt 15 Mei overgeplaatst naar het le regiment huzaren te Deventer. By de H. IJ. S. M. hier zijn gister weer 2 man van het machine-personeel en 4 van vervoer aangenomen. Het verluidt, dat er alle reden is om aan te nemen, dat de Directie der H. IJ. S. M. de door haar ontslagen beambten op de eene of andere wijze tegemoet zal komen, o. a. door ben als los personeel aan de werk- {ilaatsen of elders in dienst te nemen. Enkp,- en, hoewel zeer weinigen, kregen een toe zegging in dien geest, zij het ook heel vaag. Een feit is het ook, dat de ontslagenen bijna bij niemand werk kunnen vinden. De «Staats-courant" van gister bevat de Statuten van de vereening «Araersfoortsche Industrie- en Huishoudschool" wier goed keuring we in ons nummer van 14 April ver meldden. Hier kome het vervolg van het verslag der vergadering van den Kring Amersfoort en omstreken (aansluiting van Lager- en Mid delbaar onderwijs): Dr. Costerus achtte het ongewenscht, van Physica een vak voor het admissie-examen te maken. De L. S. toch heeft gansch an dere eischen dan de M. S. en eerstgenoemde moet niet te veel willen. Het onderwijs der M. S. moet niet aansluiten, doch er in wor telen. Spr. acht oneindig noodiger voor de H. B. S.: teekenen, schrijven, rekenen, Neder- landsch en Franschde memorie-vakken, Aardrijkskunde en Geschiedenis, zou spr. wel willen schrappen en spr. kan zich niet ver eenigen met Physica als admissie-vak. Ook is spr. 'tniet eens met den inleider, dat de L. S. kan voldoen aan de eischen omtrent kennis van planten en dieren en de eenvoudigste verschijnselen der leven- looze natuur. Uit eigen ervaring weet spr. maar al te zeer, aat over 't algemeen het onderwijs in Kennis der natuur nog maar op zeer laag peil staat, al is verbete ring waar te nemen. Natuur- en Scheikunde kunnen niet in de laagste twee klassen der H. B. S. wor den onderwezen, omdat het onderwijs in die vakken op de M. S. gansch anders is dan op de L. S.wordt het op de laatste goed opgegeven, dan blijlt het geleerde den leer lingen wel bij tot zij de derde klasse der H. B. S. hebben bereikt. Een ruime plaats moet in die klassen ge laten niet alleen voor de vreemde talen, maar vooral ook voor Wiskunde als basis voor physisch onderwijs, terwijl bij den tegenwoordigen stand dier wetenschap het onderwijs in Scheikunde voor een goed deel steunt op de kennis der Physica. Daarom kan niet worden aangevangen vóór de 3e klasse. De heer IJeiraans meende, dat dr. Costerus wel eenigszins uit het oog verloor dat op sommige L. S. zeer voldoende kennis der natuur wordt onderwezen. Te zeer echter hecht men op menige L. S. aan de zoogenaamde „examen-vakken" en noncha- lieert dan de overige o.a. kennis der Natuur. De M. S. kan in zulk geval helpen. Dr. Costerus merkte, naar aanleiding van het afschaffen der ad missie-examens op, dat de H. B. S. onmogelyk zóo vrijgevig kan zijn. Wel zeer nuodig is het, te onderzoeken of de candidaten yoldoen aan zekere eischen van algemeene ontwikkeling als basis voor verdere studie. De heer Thiel meende, dat waar Kweek en Normaalscholen wèl in het eerste jaar beginnen met Physica, ook de H. B. S. zulks kan doen. Dr. Costerus meende, dat dit wel zou gaan voor een H. B. S. met 3-jarigen cursus, die beter aansluit by de L S., doch niet bij een met 5-jarigen cursus, waar het ondei wijs moet steunen op vrij uitgebreide wiskundige kennis. De heer Westerling meende, dat als men de geheugen-vakken zou weglaten by liet admissie-examen, het onderwys in Geschie denis en Aardrijkskunde op de L. S. al spoedig den weg zou opgaan van dat der Kennis der natuur. De heer Moerman meende, dat de inleider de waarde van het natuurkundig gedeelte te zeer overschatte. Liever dan in het le of 2e leerjaar er mee aan te vangen, zou spr. het willen doen aansluiten bij het onderwijs in rekenen en bijv. een geschikt aanknoopingspunt vinden in bet 4e leerjaar als de leerlingen worden ingewijd in de geheimenissen van do inhoudsmaten, waarby o.a. eenig begrip kan worden gegeven van soortgelykgewiclit. Waar zoodoende de L. S. slechts gedurende enkele uren in do laatste twee jaren onderwys in Physica kan goven mag men geen te hooge eischen stellen. De Voorzitter was inderdaad de tolk der vergadering toen hij de bijeenkomst, een der best geslaagde met een woord van dank aan allen, die opkwamen en in het bijzon der aan den inleider, de reeds genoemde debaters en de heeren Moerman, Van der Sluys, Hoogewerff, Meyer, Thiel, Westerling en Van Veen, die door hun deelneming aan het debat zooveel levendigheid aan deze vruchtbare gedachtenwisseling hadden bij- gezet. Een belaugrijk vraagpunt uit het gebied der aansluiting was van verschillende zijden toegelicht, en mochten partijen bet thans nog niet eens geworden zyn, wij zien hen toch staan voor een gemeenschappelijken achtergrond deze vertoont een gaping tus schen de Lagere en de Middelbare school, met een hindernis van Fransch aan den eenen kant er voor; de brug der aansluiting, die ten slotte komen moet, is nog slechts in haar eerste stadium van wording; aan weerszijden ontwaren we bouwlieden, niet ernst vragend om de noodige vakopleiding voor hun gezellen. Wat de Middelbare school betreft, zooals de zaken nu staan eischt zy te vroeg voor onze kinderen een beslissenden sprong. Men zegt thanswie op twaalfjarigen leeftijd den vijfjarigen bin nen wil, hij worde arts of ingenieuranders kome hij niet. En dat zoo iets eigenlijk te dol is, daarover wil niemand twisten. Er wordt gesmaald op den vroegeren tijd, toen men echte standenscholen had, maar feite lijk heeft men ze nog. De scheiding in deze moet wegvallenmeer en meer late men het democratisch begrip doordringen, dat onze kinderen recht hebben, te toonen wat er in hen zit. Het denkbeeld eener Lagere middelbare school met 3- of 4-jarigen cursus, gelijk de heeren Costerus en Heimans die willen, als voetstuk, moet ernstig worden overwogen. Met den wensch, dat de gehouden be sprekingen de heerschende ideëen naar eisch mogen hebben doen uitkomen, sloot de heer Buys hierop de vergadering. De plaatselijke afdeeling der «V. P. N." zal aanstaanden Zaterdagavond 8 uur in «De Arend" weder een Algemeene vergadering houden, waarin o. a. voorstellen zullen wor den gedaan tot regeling van den verkoop der eieren in de onderafdeeling en waarin de heer J. Kooiman een voordracht zal hou den over Konijnenteelt. leder belangstellende, dus ook een niet- lid, heeft toegang. Mogen zeer vele de hoogst belangrijke ver gadering by wonen. De plaatselijke afdeeling van den «Volks bond" vergadert Donderdag 7 Mei in «Ons Huis". Aan de orde komt onder meer de vraag of de afdeeling, wegens de geringe belang stelling, niet dient te worden opgeheven. Dat mag toch niet; bier vooral niet,waar het drankgebruik zóo groot is. De leden, die inderdaad wel wat te veel vertrouwen stellen in Bestuur en verslag gevers, zullen de opheffing zeker niet ge- doogen. De heer J. H. Secrève, organist der Remonstrantsche kerk te 's-Gravenhage, is voornemens hier Dinsdag een uitvoering van Gewijde muziek te geven, mei mede werking van mejuffr. W. Emminckhoven (zang) en de heer H. A. Wegerif (Violoncel). Het «Vaderland" schrijft over den heer Secrève: «De indruk, dien we op het orgel concert in de Remonstrantsche kerk van den heer Secrève kregen, was een zeer gunstige. Het was geen gemakkelijke taak voor hem, als opvolger van prof. Samuel de Lange, thans Directeur Leeraar aan het K. K. Conservatorium voor Muziek te Stuttgart. Vooral de Sonate van Rhein berger en de G-moll Fantasie van Bach vonden we tech nisch zoowel als muzikaal twee zijner beste nummers." Over mej. van Emminckhoven lezen we: «We leerden in haar een kunstenares van zeldzame begaving kennen, die over een prachtig geluid en een temperamentvolle voordracht beschikt." «De heer H. A. Wegerif heeft ons door zyn prachtige vertolking van een viertal nummers bewezen, dat hij meester is op zijn instrument. Dat sonore, gevoelige, en soms toch zoo krachtige geluid greep ray, en ik vertrouw ook velen aan. Zoo bespeeld als door den heer W. zou ik zeggen aat een Cello buiten de menschelykestem een mach tig, ja het machtigste instrument is, waar mede de kunstenaar in staat is, tot het hart van den menscsch door te dringen. Voor do Rechtbank te Utrecht is Maandag behandeld de klacht wegens beleediging door jhr. dr. E. A. van Beresteyn ingediend tegen jhr. J. M. van Asch van" Wiick, naar aan leiding van diens artikel in het studenten weekblad «Vox Studiosorum" van 12 Februari omtrent het beweerde toejuichen door eerst genoemde van een machinist te Amersfoort, oie weigerde een trein verder te geleiden. De oiach van het O. M., waargenomen door baron Van der Feltz. is f50 boete. Verdediger van beklaagde was mr.L Lier.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2