Ingezonden. zoo noodig, op eon of meer volgende dagen. Zie verder »St.-Ct." uo. 103. De miliciens der lichting 1901, sedert 10 Februari onder de wapenen, vertrokken heden met groot-verlof. Die van de lichting 1902 zullen eerst mot groot-verlof vertrekken als de ter volledige oefening ingolijfden van de lichting 1903 hij de korpsen teruggekeerd en vier maanden geoefend zijn. Ter vervanging van adjudant-pikeur C. Kamman, die don dienst met pensioen ver liet, is aangesteld tot adjudant-pikeur by het depot-eskadron le regiment huzaren wacht meester J. P. Schuiling. Ter vervanging van opperwachtmeester A. H. Willemse, die op verzoek gepensionneerd werd, is aangesteld tot opperwachtmeester bij de 6e battery le regiment veld-artillerie fourier J. C. F. de Raadt. «Wilt ge 'n kort verslag geven, schryf dan eenvoudig «les absents avuient tort«, zoo werd ons in de pauze van het concert- Vlscher gezegd. En 't was volkomen juist; het was een heerlyk mooie uitvoering, zooals er slechts zelden hier een geweest is en wel heel jammor was 't, dat de zaal zoo wanhopig leeg was; rijen van zes stoelen, driekwart in de zaal en nog niet eens alle bezet; en een macht nou-valeurs. Men zou er toe komen, te vragen: wat moot hier dan toch dan wél worden gegeven, zal 't eenig financieel resultaat hebben. Dit toch is óok een factor van beleckenis; zelfs artisten kunnen niet leven van handjes en enthusiasms. 't Was een heerlijke avond, een om aan te blyven denken, heel, heel laug; en als straks het viertal heeren lauweren plukt te Londen en, voor een groot deel althans, het zelfde welgekozen programma ten guhoore brengt, dan zullen deNeiïerlandsche couranten wellicht de recensiëu overnemen. De aanwezigen hadden allo recht, opgetogen te zijn over hetgeen tuej. Van den Heuvel en de vier heeren, haar medeleerlingen van het Amsterdamse!) Conservatorium, gaven. Do »jonge Visscher" is een lief geworden figuur voor zyn stadgenootenmaar ook zonder vooringenomenheid toonde hy niet alleen grooten vooruitgang in techniek, vol heid van toon en vrybeid van voordracht maar ook over veel gevoel te beschikken. Zyn leermeester, zijn «ontdekker" om zoo te zeguen, de heer Vau Aken, zat achterin de zaal, onbespied gelijk hy meende, te ge nieten van zyn spel en van de wyze waarop hy, met groote zekerheid, de grootste moeilijkheden overwon, liet daverend applaus moest hij wel beantwoorden met een toegift. Mejuffrouw Van den Heuvel heelt een mooi sopraangelufd, spreekt mooi uit, zong geen concort-ltaliaansch, was niet gemanië reerd, doch pakte a! aanstonds zoo, dut bij haar wederoptreden zij met applaus word begroet. Mooi, hoogst beschaafd en zeker zong ze de mooie Noderlandsche liederen van Zwoers, Catharina van Hennes, en De Wollf. Ze zegde ze als 't ware. Do jongste van allen, de heer Ph. Abas, toonde zich een goed cellist, die zijn mooi instrument ondanks zijn jeugd reeds goed in zijn macht heeft. Vooral kwam zijn groote techniek uit in Popper's «Mazurka et Taran tella". Een alt-viool is in den regel geen dank baar instrument, maar toch deed de heer G. Hop, de enkele malen dat hij in Kuiler's «Sonate" of in Von Beethoven's quartet een solootje had, zich kennen als duchtig violist. Ui heer Dehé was den ganschen avond aan den mooien vleugel en heeft zich op hoogst artistieke wijze van zijn soms heel zware taak gekweten, als solist zoowel als in de begeleiding, die wel 't mooist was in Beethoven's «G-dur Romance" en steeds be geleiding bleef, zonder ook maar éen poging om er een bovenuit te komen. Mei een bartelyk gemeend tot weerziens namen we Donderdagochtend afscheid van de jonge kunstenaars, die van hun kant zeer tevreden waren over het publiek, dat hen zoo warm heeft toegejuicht. «Ieder Amersfoorter, die iets gevoelt voor zijn stad, zyn omgeving, zyn beroemde oud heden, zijn naam als Keiuntrekker, kome hedenavond 8 uur op do vergadering in liet café «Het Valkje", ingang Valkostraat". Aldus gistermiddag de omroeper, die zijn mondelinge meedeeling dikwijls deed verge zeld gaan van een gedrukt strooibiljet. En werkelijk waren gisteravond een 125 man in het zaaltje. 't Was al kwart over acht eer iemand zich had bekend gemaakt als commissielid en de vergaderden weer huiswaarts wilden gaan toen een der aanwezigen het woord vroeg en zeide, dat de eeno of audere gruppen- maker deze bijeenkomst schijnt uitgeschre ven te hebben doch, daar men nu toch bijeen was, de zaak maar als ernst moest opvutten en trachten tot eenig resultaat te komen. Een ander meende, dut men den echten kei niet gevonden heeft en dat hot dus ook niet de moeite zou zHn, ecu feest te maken. Veel bijvul vond bij niet; men was nu eenmaal opgeroepen om een leest te organi seren en men moest nu ook maar feestvie ren. Velen gingen hierop huiswaarts, doch aan de deur kwamen zij den heer Lamb. Rui tenberg tegen, met wien ze terugkeerden en die met groot gejuich werd ontvangen. Eou der aanwezigen stelde nu voor, don naam Keientrekker te verdienen, door en kei werkelijk naar het plantsoen te sleepen, waarop de heer Ruitenberg alle vrijwilligers «mits van echten bloedo" uitnoodigde op later te bepalen datum don kei te komen trekken, welke uitnoodiging onder daverende hoerah's werd aangenomen. Nadat nog heel wat plannen waren ge maakt men sprak van een reveille, een zanguitvoering, een gecosturneerde optocht, en veel meer nog werd een feestcommis sie benoemd welke binnenkort met meer uitgewerkte plannen zal komen voor een «stedelyken feestdag, een echt gezelligen, volksdag". Bij acclamatie werden tot leden dier com missie benoemd de heeren .J van den Heu vel, H. Hubers, J. G. de Jager, L. J. van Keulen, W. H. Schuileman, G. J. Slothou wer, Ed. van Vollenhoven, Th. J. Welling en G. van Wijland, die allen de benoeming aan namen. Hierna ging de vergadering omstreeks 9 uur uiteen. De promotie-wedstrijd «Quick" (Aft) eu «Quick(Den Haag) ging Zondag uiet door omdat laatstgenoemde te Rotterdam moest spelen ter inhaling. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de vereeniging «Kindervoeding" in den laatsten tijd aan do Hoofden van de vier openbare kostelooze scholen, aan hot Hoofd van de R. K. Jongensschool en het Hoofd van de R. K. Meisjesschool ieder twintig gulden heeft uit gereikt om aan schoolkinderen, die geen of onvoldoend schoeisel hadden, nieuwe klom pen te kunnen verstrekken. Daarmede is het Gemeente-subsidie van f150 vrywel versmol ten. Hoe weldadig dit echter gewerkt heeft, is na te gaan, als men bedenkt welke klets natte Aprilmaand wij gehad hebben, en men bij het onderwijzend personeel navraag doet, hoe groot het aantal kinderen was, dat met nutte voeten in school moest zitten, omdat de klompjes zóo versleten waren, Hat er hier cn daar gut en in waren gevallen. Het is daarom te hopen, dat de kas van «Kindervoeding", die zulke betrekkelijk groote uitgaven te doen heeft, goed gesteund zal worden door de opbrengst van de muziek uitvoering die het symphonie-orkest «Jubal" aanstaanden Vrydag geeft. Voor de zooveelste maal herinneren we aan de belangrijke ledenvergadering der plaatselijke afdeeling van den «Volksbond", Donderdagavond 8 uur in «Ons Huis" te houden. De vereeniging «Handel en Nijverheid" houdt Vrijdagavond haar gewone maand vergadering. Bij de ten Raudhuize gehouden aanbeste dingen werd ingeschreven als volgt: voor de levering van kachels voor de nieuwe school aan de Puntenburgerlaan door E. E. Blok f824, C. A, van Kalleveen f800, J. M. Lengers te Baarn f799.50, W. van den Donker f 700, O. J. P. van Berkel te Utrecht f639 on W. F. H. Tabernal voor f590; voor do levering van rasters in de plant soenen door: C. A. van Kalloveen voor f 680, W. F. H. Tabernal fGGO, A. F. van Zwette Deventer f629, W. Brouwer f585, E. E. Blok f580, J. M. Lengers te Baarn f543.20 on C. P. J. van Berkel te Utrecht f493. Voor de plaatsing eener schuur bij de Gasfabriek door: B. van Elzenaur voor f2955, 0. J. Kuntz f'2848, J. C. van Eybergen f2780, C. Ruitenberg f2708, D. Juffer f2750, II. Noorman f 2573, W. van Genderen f2494, A. Bosch en H. Lablans f 2450, en G. van den Hooff f2384. De leveringen werden opgedragen aan de minste inschry vers. De Rechtbank te Utrecht deed gisterochtend uitspraak in de zaak van jhr. mr. Van Beresteijn contra jhr. J. M. A. van Asch van Wyck, en veroordeelde dezen tot betaling eener geldboete van f25, subsididair 10 dagen heohtenis. De eisch was f50. De Gemeenteraad van Baarn besloot gister, met het oog op de snelle uitbreiding dei- Gemeente, een nieuwe schooi te bouwen voor gewoon Lager onderwys, en wei aan de Ferdinand Huycklaan. Aan de politie werd een gratificatie toe gekend in verband met de meerdere werk zaamheden gedurende de stakingsweek en wel van f 25 voor den inspecteur, f 12.50 voor den hoofd-agent en f 10 voor elk der agenten. Van Aken's kapel zal, bij genoegzame deel neming, in Juni, Juli en Augustus zes concerten guven in den tuin van «Trier" bij Soestdijk, welke ook door niet-geabonneerden kunnen worden bezocht. Voor de verharding van de zandwegen op de Veluwe, ter leDgte van 22 K. M., heeft Barneveld 1 /3 der kosten, die in het geheel op f142000 begroot zijn, op zich genomen, terwijl ook aan Rijk en Provincie subsidie is ge vraagd. Evenals Soest zal ook De Bildt weldra electrisch worden verlicht. Het besluit daartoe wordt bijna zeker in de eerstvolgende Raadsvergadering genomen. Als bijzonderheid wordt gemeld, dat bij een landbouwer te Veldwijk een kip 25 eieren heeft uitgebroed. De kleinen zijn allen zeer welvarend. Door de «Vereeniging tot Bescherming van den Wildstand" op de Veluwe, die in December 1899 werd opgericht en zich hoofdzakelijk ten doel stelt het roofgedierte uit te roeien, is als toongeld voor het roofwild in drie jaren tijds uitbetaald een bedrag van f 1848, en wel in 1900 f761, in 1901 f652 en in 1902 f435. Het laat zich dus aanzien, dat door dezen maatregel het gespuis sterk vermindert. In 't geheel werden vertoond 1033 bun- sings, 486 wezels, 62 hermelijnen, 19 marters, 7 vossen en 826 roofvolgels. Menigeen worden do oogen eerst geopend, als de dood nadertreedt om ze te sluiten. Ook voor Mei voorspelt de Zwitsersche ziener Capré niet veel goeds voor onze stre ken. In ae eerste 10 dagen voorziet hij een voortzetting van slecht weder over West en Middel Europa, met hoogeu druk in het Zuiden en Oosten, en daarvan zijn 7 en 8 Mei «kritieke dagen", met lage temperatuur. Van 10 tot 15 komt dan veranderlijk weder met Weste- en Noordewind over Groot- Brittannië, Frankryk, Nederland, Zwitserland en Duitschland. Daarna stijgt de barometer en zullen wij 5 redelijke dagen met hoofd zakelijk N.-YV.-wind beleven, terwijl deregen naar de Middellandsche zeer verhuist. Wij moeten dan weder 8 barre dagen, met guur regenachtig weder over geheel Middel-Eu ropa doorworstelen om eindelijk van 28 tot 31 Mei te bemerken, dat het zomer wordt, bij hoogen druk. Over 't geheel dus een treurige, maar blijeindende Meimaand, indien althans deze voorspeller weder gelijk blijkt te hebben. Een nog ongenoemde concurrent, een Engelsch weerkundige, voorspelt een prach- tigeu, zonryken en warmen zomer en grondt zijn voorspelling op het volgende: Gedurende de laatste 25 jaren volgde op een vroeg- l6nte een heel warme zomer. Sedert 1878 zijn er 9 vroege lentes geweest, waarvan 8 door een prachtigen zomer wer den gevolgd. Volgens dezen profeet geven de tweede en de derde maand van ieder jaar het weer gedurende den zomer aan. In Februari en Maart was het uitstekend weer en bij gevolg zouden we het zelfde kunnen verwachten in Juni, Juli en Augus tus. Hopen we, dat 't zoo zij. Het opneinou van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met bun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Beleefd verzoeken wij u plaatsing van het hieronder volgend Ingezonden stuk Met genoegen zageD wij, dat het omroepen en het uitgeven dar strooibiljetten bij het Amersfoortsche publiek in goede aarde is gevallen. De vergadering, Maandagavond in »het Valkje" gehouden, was zeer goed bezet door een groot, enthusiast aantal Keientrekkers. Hulde aan den schrijver der beide Inge- gezonden stukken en den rondzender van den omroeper, wiens grap de aanleiding was tot het succes van dien avond. De Feestcommissie is ten minste samenge steld en zonder onbescheiden te zyn twijfelt zij niet, als zij op de stoffelyke en geestelijke medewerking van de Amersfoorters, al of niet Keientrekkers, mag rekenen, of zij zal de zaak tot een goed einde brengen. De l :doe- ling n.l. is, den dag van vervoer van den Kei tot een Amersfoortschen feestdag te maken. Maandag a.s. zal de Commissie de stad rondgaan tot inzameling van gelden en ver trouwt zij op eene zeer groote belangstelling zoowel op financieel gebied, als op persoon lijke medewerking en zal dan ook daarvan de omvang der feestelijkheden afhangen. U geacht Redactie dank zeggende voorde verleende plaatsruimte, Hoogachtend, De Commissie. Amersfoort, 5 Mei 1903. omdat hy is gevonden op een plaats waar men hem niet zou hebben gezocht Do keijis gevonden op de plaats waar Meister hem liet begraven en zal uit zijn rustplaats worden ontvoerd en toevertrouwd aan den tand des tyds zoolang menschenoogen hem willen aanschouwen. Maar nu, zou de Commissie zich ook met eens willen wagen om een gedenksteen, die sedert 1855 als het ware in een ellendigen toestand wordt bestendigd, aan de jeugd in een frisscheren toestand te zien te geven en waarover menschen van een rijper leeftijd u nog een en ander kunnen vertellen uit erva ring? Ik bedoel den gedenksteen van de over strooming, ontstaan door den geweldigen ijs gang in 1855. Den 5 Maart 1855 werd Amersfoort bedreigd te worden omgezet in een zee wanneer niet de autoriteiten van die dogen actief waren opgetreden, om de Hooglanders te beletten den dijk gelegen buiten de Bloemendalsche poort even vóór den overgaDg van de Cen- traalspoor te dichten, waardoor Hoogland zou bevrijd gebleven zijn van 't Rynwater doch dat Amersfoort dan totaal zou hebben ver woest. Duizenden wandelaars, die de Utrecbtsche- poortsbrug passeeren, weten niet eens dat daar een steen aanwezig is, die de water standshoogte, kenbaar aan de indieping in deze aangebracht, zichtbaar aangeeft. Laat nu de Commissie, die den leei opnieuw 't daglicht liet zien, óok haar aandacht eens weiden aan dezen gedenkwaardigen steen in de Utrechlschepoortsbrug. Daar zullen de oude Amersfoorters en foorsters u óok zeer dankbaar voor zijn, bijv. door 't schoonhouden van den gedenksteen, of wel door 'tdoen vergulden van de inge- bijtelde letters en teekens, met een in'toog loopende aanwijzing van boven uit naar den steen. Een Amersfoorter die in dit 1855 't levenslicht zag. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat sedert 1 Mei de Buslich tingen aan het kantoor voor de verzending per Spoortreinen geschieden als volgt: (Spoortijd, 23 minuten achter bij den plaatselijken tijd.) Richting AMSTERDAM. 7.05, 7.35, 9.20, 10.20', 11.30', 1.30, 2.—* 3.35', 5.15*, 6.20*, 7.25', 8.05', 8.40*. Rict.ting ZUTPHEN. 6.40, 10.20', 1.30', 6.40, 8.40'. Richting UTRECHT. 6.—, 9.20, 10.20', 11.30', 1.30', 3.35, 7.25', 8.40'. Richting ZWOLLE. 6.—, 8.45, 10.20', 1.05', 2.-', 5.—', 6.20, 8.40*. Richting NIJMEGEN. 7.05, 12.15', 8.40*. Lichting der Buitenbussen: 5.35, 9.25, 12.35, 3.—' en 8..—'. (De met op Zon- en Feestdagen niet). Op Zon- en Feestdagen is het Kantoor des namiddags van 12.45 tot 1.(Spoortyd) geopend tot het afhaleD van gewone corres pondentie. De Directeur voornoemd, Van der HORST. Amersfoort, 2 Mei 1903. Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij. Definitievè ontvangsten over Januari 1903. Reizigers f 62 864.76» Bagage en honden Goederen, levende dieren, rijtuigen, enz. Buitengewone ontvangsten I en telegraaf Totaal 4903 Totale ontvangsten vanaf 1 Januari f 131 332.55 f 107 333.93 Gemiddeld aantal Kilom. in expl. van af 4 Januari 133 118 Dus ontvangst per dagkilometer /31.76 f 29.23 Waarom niet? Amersfoorters, zoowel vrouwelijke als man nelijke, van bejaarden datum hadden inden loop der week meer praat dan maanden bijeen genomen. Ieder kon zich nog herin neren den kei, waarover de kweitiogaaf; de een herinnert hem meer links, de ander meer rechts; maar herinneren doen ze zich he.nallen omdat ie is bloot geweest. Hy is gevonden en menig oud Amersfoorter geeft toe, dat de verbeelding hem parten heeft gespeeld, 1 392.79» 64660.18» 2414.80» ƒ131 332.55 1902 LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden en verzonden van bet Postkan toor te Amersfoort gedurende de 2e helft der maand April 1903. Brieven. A. Laraese Amersfoort. F. Meijer Amsterdata. J. van de Pol M. Ouwerkerk Beek. P. Brand Dordrecht. L. Smilt Groningen. W leringa Rey Scheveningen. Vreiburg Utrecht. A. Schoon boom Voorschoten. B. Sch.uilmans Vucbt. Briefkaarten. B. Knaapen Amersfoort. W. van der Waal Amsterdam. J. M. Smit Voorschoten. 15 stuks drukwerken. Uit het Buitenland terug ontvangen. J. Meinratb Neustadt.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2