ervaring inlichtingen meont te kunnen geven, wordt verzocht daarvan vóór 1 Juni as. inededceling te doen, onder het adres: «.Slants- commissie van enquête omtrent het spoor wegpersoneel, te 's-Gravenhage", met opgave van zijn naam, zyn adres en de betrekking, die hij bij het spoorwegbedrijf bekleedt ol' heeft bekleed." Ook de Direction der spoorwegmaatschap pijen hebben onder de aandacht van het personeel gebracht, dat het veplichtis: »te voldoen aan de oproeping tot verhoor van de bij de Wet van den 1 lden April 1903 (Staatsblad no. 103) ingestelde Staatscommis sie van enquête; «desverlangd den eed (de belofte) af te leggen, de gehoele waarheid en niets dan de waarheid te zullen zeggen; «de door de commissie gestelde vragen te beantwoorden." Te allen overvloede is hierbij nog mede gedeeld, dat ieder voor de commissie vrij kan verklaren wat hem bekend is, zonder vrees, deswege.van de zijde zijne superieuren bemoeilijkt te zullen worden. Dat een groot deel van de 150 a 100 ont slagen werklieden der Centrale werkplaats te Haarlem aan de hier eerlang te openen werkplaats der H. IJ. S. M. weer te werk zou worden gestekt, wordt door de «Oprechte Haarlemmer" met de meeste beslistheid te gengesproken. Het vriendelijke kerkje der Remonstrant- sclio gemeente was Dinsdagmiddag goed ge vuld zei I's in de consistorie moesten enkele jongeren zich met een plaatsje tevreden stel len. De uitvoering van Gewijde muziek, die was voorafgegaan door zoo gunstige recen sion uit Zuid-Hol landsche bladen, heeft de verwachting niet beschaamd. De lieer Söcrève, organist der Remon- strantsche kerk te 's-Gravenhage, toonde zicli al aanstonds, in Handel's Andante maës- toso uit het vierde concert, een hoogst be kwaam organist die zoowel over groote techniek als veel mizikaal gevoel beschikt; ook als accompagnateur, zoo van de zang- soli als in het slol-trio voor zutig, cello en orgel, verdiende hij aller lof. Vreemd, dat mej. Van Kmminckhoven ook hier in den aanvang minder gunstig gedis poneerd was dan later. Vooral het sPanis angeiicus" werd prachtig door haar gezongen. In J. W. Frank's »AuT! auf zu Goites Lob" bereikte haar vol, mooi, rond geluid wel zijn glanspunt. De heer Wegerif toonde, zich een niet minder bekwaam en gevoelvol cellisten heeft de resunsiën welke hem voorafgingen al evenmin beschaamd als zijn stadgenooten, die met hem hier een zóo welgeslaagde uit voering gaven. Terwijl het nog immer niet bevestigd ge rucht loopt, dat de miliciens der lichting 1902 den '35 Juli met onbepaald verlof huis waarts keuren, ontvangen we thans hol volgende comuniqué In het ingediende wetsontwerp, waarbij bepaald is «lat de lichting 1902 onder de wapenen blijft vier maanden na terugkeer van de lichting 1903, is liet voorbehoud ge maakt «tenzij W'j zulks niet noodig achten". Hieruit mag worden afgeleid, dat het voor nemen bestaat om, bijv. ten gevolge van het eerlang onder de wapenen zijn van lichtingen voor herhalingsoefeningen, reeds spoedig een deel der lichting 1902 huiswaarts te zenden. Ook daarbij za'» ,iaur vertrouwd mug worden, de billijkheid zooveel mogelijk worden betracht, en dus in de eerste plaats het gedeelte dier lichting met groot-verlof worden gezonden, dal daarop de meeste aanspraak heeft. Do miliciens van «le lichting 1903 van de onbereden korpsen die zich, in afwachting van ei-n nadere oproeping, met verlof be vinden, worden thans vour eerste oefening op 12 Mei onder de wapenen geroepen. Zy zullen hiertoe van hun corpscommandanten een rechtslreeksche rnededeeling ontvangen. De jtüitf-ii.-g Gooi- en Kernland van de„Ned. Vereeniging 'oi Dierenbescherming" hield Vrij dagavond baar achtste jaarvergadering in het hotel Yliellaan, u Bussuin. Daar de functie van Voorzitter vaieert, presideerde de Penningmees ter. de heer H. H. 11. toe Laer, van IJaarn, de bijeenkomst. Weger.8 Let ongunstige weer en dc uitvoering van „Toonkunst" was «le vergadering niet druk bezocht. De le .Secretaris, de heer Van der Veen (Baarn), bracht verslag uit over het jaar 1902, aan welk resumé wij liet volgende ontleenen. Door vertrek, overlijden, enz., bedankten 37 leden, doch dour propaganda traden .57 nieuwe leden toe, zoodat «ie afdcelirig op 31 December j. 1. 405 leden telde. Het schietmasker, dat op ini tiatief der afdeeling door verschillende stagers werd ingevoerd, voldoet uitstekend; de Baarn- scbe slagers Dolman en Malthysen bijv. ver klaren, dat deze methode hun zoo goed bevalt, dat zij geen andere wijze van «lachten meer wenschen toe te pas- n. IIt i« te hopen, dat nog meer slagers «.it masker zullen invoeren. In (Ie vorige jaarvcrgadi-rmg was besloten een request aan Gedeputeerde Staten van Utrecht te zenden, met verzoek het gebruik der trek honden met minder dan -50C.M.schouderhoogte in de provincie tc verbieden. Dit request werd in do Provinciale Staten op 17 November j.l. behandeld en goedgunstig ontvangen; sedert 1 Maart 1903 is het verboden in de provincie Utrecht roet honden beneden 50 -\M. schoiuler- lioogto te rijden. Dit is ongetwijfeld voor do afdeeling een verblijdend succes en voor de hon den een groote weldaad. Aangomoedigd door dezen gunstigen uitslag zal men nu ook aan de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een dergelijk request aanbiedüD. Te Amersfoort be staat (of liever bestond) een zelfstandige „Ver- eeniging tot Bescherming van den Trekhond", die in gelijken geest als de afdeeling werkte. De penningmeester en de secretaris der afdeeling hebben daarom met bet Bestuur der genoemde Amersfoorteche vereeniging in 8eptomber j.l. een bespreking gehouden, ten einde de vraag te bespreken, of samensmelting niet wenschelijk en mogelijk ware. Bij het sluiten vaD het ver slag (81 December 1902) gaven de onderhande lingen goede hoop, dat de gevrenschte combina tie tot stand zou komen. Mondeling kon de Secretaris hieraan toevojgen, dat onlangs inderdaad de Ame' ifoortsche ver- eenigiüg met de afdeeling Gooi en Eemland is samengesmoltende meeste leden hebben zich laten overschrijven en «le kasgelden zjjn den Penningmeester der afdeeling overgedragen; on getwijfeld is deze belangryke versterking van strijdkrachten een groote aanwinst voor de goede zaakin eendracht toch ligt macht en vermeer- doring van inkomsten blijft nog steeds gewenseht om nog grooter werkkracht te kunnen ontwik kelen. Het jaarverslug vervolgend, deelde de Secre taris mee, dat verscheidene klachten waren in gekomen en onderzocht in het belang der mis handelde dieren. Vooral de veldwachter der afdeeling, H. Bon, heeft zich weer in vollen ijver doen kennen bij het volbrengen van zijn plicht. Dezen zomer heeft hij zich inzonderheid ver dienstelijk gemaakt door het bekeuren van vogelaars in de Amersfoortsche bosachen, waar zij met lijmstokken hun strafbaar beroep uit oefenden. De opgemaakte processen-ver baal zullen zeker een heilzamen achrik verspreidon en de bosschen van Gooi- cn Eemland zullen het getal hunner gevederde zangers, die in de laatste tijden belangrijk verminderden, weldra weer zien toenemen. In de Baurusche bosachen, waar sedert eenige jaren een Boherp politie-too- zicht op do vogelaars en de nest-u ithalers wordt uitgeoefend, ziet en hoort men tegenwoordig weer veel meer merels, lijsters en andore liefelnke zangers. Ook do onderwijzers op de scholen wenden hun invloed op do jeugd aan, waarvoor de Secretaris hun een woord van dank bracht. In 't atgeloopen jaar zijn door de Kantongerechten te Amersfoort en te Hilversum 80 personen ver oordeeld tot boete of hechtenis wegens het overtreden van reglementen op het rijden met hondenwagens of het mishandelen van dieren. Als men nuguat, dat in 1898 nog 228 en in 1896 niet minder dan 325 veroordeelingen geveld werden, dan mag de afdeeling zeker met genoegen conslateeren, dat „de schrik cr in komt" en dc dieren beter behandeld worden. De eigenaars beginnen zelf in te zien, dat een goede behan deling ook in hun eigen voordeel is. Als armoede oorzaak was, dat dc honden een slecht, dat wil zeggen een onpractisch tuig aan hadden, werd een beter door de Amersfoortsche vereeniging aan den eigenaar geschonken. De afdeeling had dit vernomen en het Bestuur or voor gedankt. Dit was de aanleiding van de bovengenoemde besprekingen, die de samensmelting tengevolge hadden. Aan de politie werden de gewone belooningen voor «le bekeuringen uitgereikt. Het Bestuur hoopt op nog meer medewerkiug en blijft de goede zaak ook by de Pers verder aanbevelen, wier krachtige Btcun het Bestuur ten zeerste waardeert. De Voorzitter dankte den ijverigen Secretaris onder applaus der leden voor diens uitgebreid en zaakrijk verslag, evenals de Penningmeester voor diens gehouden beheer. Aan contribution was ontvangen f739.60; de uitgaven beliepen: f 452.50 aau salarissen, f310.92 aan verschillende onkosten en f27.50 aan gratificatiën. De reke ning en verantwoording werd nagezien door de J. J. Eeehauzier ('s-Graveland) en jhr. J. A. Sand berg (Amersfoort.) Vervolgens werden voor de bestaande vacatu ren in 't Bestuur nieuwe leden gekozen, zoodat dit thans als volgt is samengesteld: R. R. II. toe Laer (Baarn) PenningmeesterJ. C. van der Veen (Baarn) le Secretaris; jhr. J. A.Sandberg (Amersfoort) 2e Secretaris; rar. J. Bolk (Amers foort) W. C. C. Luske (Baarn)C'. B. Kok (Amersfoort); Henri Boissevuin (Amersfoort); H. B. Schroder (Leustlen)J. «T. Eschauzier ('s-Graveland)F. E. Blauw ('s-Graveland) en A. J. Bicker Caarten (Baarn). Een Voorzitter zal door het Bestuur op de eerstvolgende bij eenkomst verkozen wo.'den. (Overneming door het Bestuur verzocht.) Men verzoekt ons mee te deelen, dat het Bestuur der Volks gymnastiek- en scherm- vereeniging »Ajax", Directeur do heer H. Dumoulin, thans is saamgesteld als volgt: A. Meijer, Voorzitter; D. Philippo, Secreta ris; D. Mulder, Penningmeester; en J. Nieu wen huis, Vaandeldrager. Werd ill hot jongste bulletin van de »V. P. N." reeds geklaagd, dat van de 103 loden der onderafdeeling Amersfoort on omstreken slechts 14 de jongste Algemeene vergadering bezochten, naar die van jl. Zaterdag toen nog wel alle belangstellenden vrijen toegang hadden waren slechts 24 personen opge gaan, van welken velen zich na afloop der vergadering als lid opgaven. De Voorzitter, do heer J. Kooiman, kon dan ook nietnu- laten zijn leedwezen er over uit te spreken, dat de opkomst zóo gering was, terwijl er toch zooveel grond was voor groote belang stelling waar mededeelingen zouden worden gedaan over do konijnenfokkerij als lang niet te versmaden bron van inkomsten voor boerenknecht en handwerksman. Het eenig Ingekomen stuk was een ant woord van B. on V/. op het verzoek der onderafdeeling om een aparte plaats op de markt aan te wijzen, waar de leden der af deeling hun eieren gewaarmerkt kunnen te koop bieden. B. en W. antwoordden, dat zij »de pogingen tot verbetering van den eier- handel zeer toejuichen, doch dat door de be perkte ruimte geen aparte plaats is aan te wyzon". Van andere zijde is'aan het afdeelingsbe- stuur meegedeeld, dat, evenals elders in den lande, ook hier door de groote opkoopers zeer gewenseht wordt, dat ook op de Amers foortsche markt, waar de eierhandel zeer aanzienlijk is, vanwege de j»V. P. N.". ge stempelde of althans gewaarmerkte eieren v/orden verkocht, omdat men dan de zeker heid heeft, goede en versche eieren te krij gen. De Voorzitter zeide, dat het antwoord al thans moreelen steun geeft. Verleden jaar heelt een commissie uit het Hoofdbestuur gepoogd, den eierhandel over heel het land te orgauiseeren, doch dit bleek vooralsnog te bezwaarlijk om de zeer hooge kosten en daarom werd verzocht, dat elke onderafdee ling het initiatief zou nemen. Zeer voordee- lig zou zulk eeu eiermijn wezen en van lie verlede «le millioenen vreemde, sums een maand oude, eieren verdringen, die thans worden ingevoerd, terwijl men gereeden af zet zal vinden in ziekenhuizen, hotels en bij particulieren, die in den duren tijd niet op een dubbeltje of meer zien om een inderdaad verschei te bekomen. Waar Amersfoort een der grootste eiermarkten in den lande heeft, zou mende eieren der leden dienen te stem pelen om hun verscbheid te kunnen contro leeren, doch daarbij is 't dringend noodig, dat uitsluitend versche eieren aan de markt worden gebracht en dus nimmer eieren uit nesten die verspreid liggen, oók al zijn deze oneindig beter dan de Russische en andere vreemde eieren. Ken nog beter controle zou zijn, de eieren bij sterk booglicht te schouwen op hun luchtbel, doch vooralsnog moet hiervan worden afgezien om de zeer dure electriscbe installatie. Voorshands zou het Bestuur dan ook ge noegen willen nemen met aan ieder lid- verkooper een klein stempeltje te verstrekken waarop bijv. V. P. N. VI. 2. 83 (V. P. N. Vereeniging Pluimveehouderij Nederland: VI provinciale aldeeling Utrecht; 2 onderafdeeling Amersfoort; 83 =r nummer van het lid). Het Bestuur acht dit een goede controle en op 'toogenblik het eenig bereikbare; zou het voorstellen, de eieren van alle leden in éen hand te ontvangen en deze te plaatsen in ziekenhuizen, hotels, enz. dan zou dit ontzeglijk veel kosten aan reclame en drukwerk. Daarom moet hiervan voor- loopig afgezien. Een der leden merkte op, dat die kosten niet zoo groot zullen zijn als het Bestuur een met redenen omkleed comuniqué aan de groote bladen zendt, die stellig geneigd zullen zijn, mee te werken aan het goede doel der vereeniging: het importeeren voor millioenen guldens van minderwaardige bui- tenlandsche eieren tegen te gaan. De Voor zitter antwoordde, dat bet Bestuur den wenk gaaane zal behartigen. Een ander lid merkte op, dat, als de eieren der leden hier ter markt worden gebracht, zij 1 tot 7 dagen oud zijn, misschien wel 2 weken. Wie garandeert hun verscbheid 7 We zagen aan onze kaas en onzen boter boe licht de boer meeknoeit, Spr. vreest dat men een Hongaarsch of ander vreemd ei door het stempeltje opeens een handelswaarde van 12 of 13 cent zal geven, vooral in den duren tijd. Wordt éen keer dit bedrog geconstateerd, dan heeft de geheele V, P. N. haar naam voorgoed verspeeld. De Voorzitter heeft zulks óok gevreesd, doch hoopt, dat de Nederlandsche boer, die tientallen van jaren heeft geknoeid, nu wel aan de boter en de kaas zal geloerd hebben, dat met dergelijk bedrog hij op den duur zichzelven het meest bedriegt. Nu roepen de boeren zeiven om controle-stations. Bo vendien zal het geringe voordeel dal zij behalen uit den verkoop van een paar minderwaardige eieren niet opwegen tegen het groote verlies dat zij lijden als zij de afdelingsbesturen dwingen, van hun eigen geld (uit de afdeolingskas) zeer kostbare schouw-machines te koopen. Waar het Hoofdbestuur den boeren in hun eigenbelang wenken en voorschriften geeft, daar vertrouwt spr. dat de menschen die vrijwillig maar uit eigenbelang lid worden, niet zullen gaan bedriegen. Is 't een Hollandsch ei dat 7, zelfs 14 dagen oud is, dan is 't toch nog oneindig beter dan een buitenlandsch, dat dikwijls een maand oud is. Misschien zouden de eieren op te halen zyn bij de leden, gelijk dit geschiedt met de melk voor de fabrieken en men zou ze dan bijv. Donderdags te Barnevcld, Vrijdags te Amersfoort, Zaterdags te Utrecht en Maandags te Nijkerk aan du markt kunnen brengen. Een lid merkte op, dat zulks in Denemarken óok geschiedt; daar haalt rnen ze per hon denkar. Weliswaar komen dan alle eieren uit de afdeeling in éen hand, doch dan heeft men er ook meer vertrouwen in. De boer is zwak en zal van een kclk-ei door het stempeltje een versch ei makenof een op- kooper zal lid worden ei: misschien in éen dag het vertrouwen geheel en al wegnemen. Spr. zou wenschen, dat mea nimmer oudere eieren dan van 2 of 3 dagen gestempeld te koop bood; worden ze uiet verkocht, welnu men brenge ze bij de banketbakkers, doch neme ze niet meer mee naar huis. Zulke eieren zijn toch 1 of 2 cent meer waard dan de gewone markteieren. De Voorzitter merKte op, dat Denemarken dat óok hiertoe gekomen is door de knoeierij ons negen jaar vooruit is en dat wij hier eerst aan 't begin zjjn. Ook in Denemarken is men in 't klein begonnen eerst nu is meo er zoover als het Hoofdbe stuur hier te lande over misschien 2X9 jaar hoopt te zjjn. Een der leden wees op de zoogenaamde Brielsche machine, die slechts f'30 kost en waarmee men de eieren kan schouwen. Spr. zou aanstonds een zoo soliede mogelijke con trole wenschen. Aanstonds moet een soort eiermyn gemaakt wordenzijn de eieren volkomen betrouwbaar, dan krijgen de loden der afdeeling al zeer spoedig vanzelf een vaste standplaats en hun eieren zullen zeer in trek komen. Dit zal tevens de aandacht vestigen op de V. P. N. en haar ledental zal evenzeer stijgen tot 10000 als in Dene marken. Een ander lid had bezwaar tegen het stempelen der eieren. Als een lid 400 eieren op éen dag verkoopt aan een opkooper, dan bewaart deze die gestempelde eieren al dan niet geconserveerd en bewaart ze tot de prijs oploopt. Hij verkoopt dan wel ge stempelde, doch lang geen versche eieren. Weder eeu ander lid wenschle óok een datumstempel, doch hem werd geantwoord, dat dan geen enkel ei meer zou worden verkocht. Nu koopt men men smaak een Russisch ei, dat een maand en soms ouder is, doch niemand zal zich wagen aan een ei, dat volgens den stempel zeven dagen oud is. Een zeer langdurige discussie ontspon zich nu over het herkenningsteeken, aan de le den uit te te reiken het stempelen dei- eieren, dan wel een insigne of ander bewjjs. Met 42 stemmen vóór eenig zichtbaar te dra gen bewijs tegen 2 voor stempelen (de overigen onthielden zich, als niet direct be langhebbenden, van stemming) werd beslo ten tot een bewijs, een houten bordje, me talen plaatje, linnen kaart of dergelijke. Nog werd meegedeeld, dat het Bestuur zal correspondeeren met ziekeuhuizen, ho tels, enz. om een geregelden afzet te vinden voor de eieren der leden. De Voorzitter, het besprokene samenvat tend^ concludeerde, dat de markt hier zóo hoog /lat geen hoogeniprijzen behoeven be dongen te wordenwel moeten de leden, door vroeg te fokken, zorgdragen dat zij in den duren tijd geregeld eieren kunnen le veren. Hierna hield de heer Voorzitter bijna een uur lang een voordracht over het nut der konijnenteelt, waaromtrent we in een vol gend nummer iets hopen mee te deelen. De promotie-wedstrijd tusschen de voet bal vereenigingen »Quick" (Aft.) ensQuick" (Den Haag) welke den vorigen Zondag werd uitgesteld, zal aanstaanden Zondag te Utrecht worden gehouden. De A. V. V. »U. D. I." is bij keuze be vorderd tot Eerste klasse-club van den »U. P. V. B." Bravo 1 De orders op de mollen zijn weer afbe stelt I er schijnt in dit artikel een groote baisse te zijn ingetreden. Er zijn valsche guldens in omloop; wel 10000, naar beweerd werdt. Oppassen is dus de boodschap. Men kan ze echter zeer gemakkelijk her kennen omdat in het randschrift (God zy met ons) een ij staat in plaats van de Gricksche y. Dinsdagavond vervoegde zich ten huize van een Doopsgezind stadgenoot een oud man, gekleed als een fatsoenlijk boerenarbeider. Hij gaf voor te heeten Pieter Smit, woon achtig te zijn te Loosduinen, 70 jaar oud te zijn, een zieken zoon in den omtrek van Nij kerk te hebben bezocht en nu op de terug reis door vermoeienis bijna niet verder ie kunnen reizen. Hij hield zich stokdoof on klaagde over zijn borst. Onder herhaalde hoestbuien gaf hij een verhaal van zijn armen zoon en zijn moeilijke terugreis. Voorop stelde hij, dat hij Doopsgezind was. Nuur »Mcnnisten" in de stad vrugende, hadden zo hem niet verstaan en verwezen naar «Jan senisten Dit vond hij bijna een beleediging. Iemand verwees hem eindelijk naar een Doopsgezinde aan wien hij had gevraagd bij welken Doopsgezinde hij hulp kon krijgen en deze had hem naar onzen stadgenoot verwezen. Door den sympathiekon indruk van den ouden man, zijn hoesten, zijn vermoeidheid, enz. werd deze er toe verleid, hom van reis- gekl naar Loosduinen te voorzien. Toen hij hem de deur uitliet, kreeg onze stadgenoot een greintje achterdocht; hjj

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2