Ingezonden. leden der Kamer persoonlijk lid worden. Verder waren ingekomen de Statuten der Nederlandsch-Fransche vereeniging, welke hebben gecirculeerd doch waaromtrent geen der leden een voorstel had te doen, evenmin als omtrent het nummer van «De Fiscus" met ontwerp-wet op het geslacht en een missive over groepenverkeer per telephoon, welke drie zaken thans werden aangenomen voor notificatie. Voor notificatie werden ook aangenomen een missive van de Kamer te Assen inzake de openstelling der Postkantoren voor aan giften voor de Ongevallenwet, onder op merking, dat het kantoor hier daartoe geopend is van 8.30 tot '2.30 (Greenwichtijd) en een missive van de Nederlandsche Kamer te Smyrna, houdende niededeeling, dat zij is opgericht en geldelijke steun verzoekt. Ofschoon de Kamer haar oprichting zeer gelukkig achtte' met het oog en op de groote Nederlandsche kolonie èn op de handelsbe langen, kan zij geen geldelijken steun ver- leenen wegens haar klein budget. Ten slotte waren ingekomen Maandcijfers van het Centraal-bureau voor de statistiek, een bericht dat de H. 1J.S. M. haar opgaven voor het Jaarverslag der Kamer eerst in den loop der maand Mei kan verstrekken en het verslag van het Bureau voor den industri eden eigendom over 1002, welke stukken later voor belangstellenden ter lezing zullen üggcn. Als eenig punt kwam hierna aan <1e orde het ontwerp van wet op den Arbeid. Wel werd het toegezonden bij missive van 13 Maart en verzocht de Minister antwoord vóór 15 April, doch.de Kamer kon niet bin nen den gestelden tijd antwoorden, óok om dat zij te voren fabrikanten en belangheb benden wilde hooren. Vele Kamers hebben trouwens hun antwoord eei-st na 15 April ingezonden. De Voorzitter stelde op den voor grond, weinig begrip te hebben van het zeer omvangrijk en door de tallooze verwijzingen voor den niet rechtsgeleerde dikwijls zeer onduidelijk ontwerp. Bijna anderhalf uur besteedde de Kamer aan het concept-antwoord, dat ten slotte zonder noemenswaardige verandering met algemeene stemmen werd vastgesteld. lu dat antwoord juicht de Kamer over 't algemeen de poging toe om al hetgeen den arbeid betrelt in éen wet op te nemen, doch kan niet outkennen dat tal van bepalingen in bet ontwerp groote bezwaren zullen bren gen aan den handeldrijvenden middenstand, waarover liet hier in hoofdzaak gaat bij ge breke van eigenlijke groot-industrie, gelijk men die in Twente vindt en waarover meer bevoegde Kamers hun oordeel wel zullen geven. Wat het leerlingwezen betreft, meende de Kamer, hoezeer zij deze regeling ook toe juicht, te moeten wijze op art. 19 en als haar meening te mogen uitspreken, dat een zóo ingrijpende inmenging in zaken van han del of bedrijf niet op den weg der Regee ring ligt. Evenmin kan de Kamer zich vereenigen met de wel wat groote bevoegdheid der Commission van onderzoek (Hoofdstuk II 58) en zou zij het leerlingwezen wenschen terug te brengen tot een gewoon burger rechterlijk contract. Wat den nachtarbeid in bakkerijen betreft, is de Kamer ten zeerste vóór de algeheele afschaffing mits een algemeen verbod worde uitgevaardigd óok voor fabrieken en voor bakkers, die zonder knecht werken. Ook maakte de Kamer bedenkingen tegen enkele strafbepalingen en zou zij bijv. de bedreigde hechtenis willen vervangen zien door geldboete. Evenzeer vond zij bet onder zoek naar het koolzuurgehalte in werkplaatsen wel eenigszins overdreven en vreesde zij in 't algemeen dat de koopman of de nijvere der toekomst alvorens hij zijn zaak begint zich een goede hoeveelheid rechtskennis zal mogen eigen maken. Op haar «betrouwbaarheidsrit" zal de «Ned. Automobiel Club" op '22 en 23 Juli Amers foort passeeren, den eersten dag op den terugweg van Apeldoorn naar Utrecht, den tweeden op dien van Harderwijk naar de Bisschopstad. Ds. D. J. van Aalst is benoemd tot Voor zitter der Zondagsschool-cummissie van de »Chr. Jongelings-vereeniging Ps. 119: 9". Ter vervanging van nu wijlen de heeren J. Doornbos en E. L. II. van Lanschot Hubrecbt zijn benoemd tot leden der districts commissie van bet «Nationaal fonds tot aan moediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden" de heeren J. van der Horst Bruijn en L. T. C. J. Rieber. Te gelijk herinneren wc nogmaals aan de collecte die Maandag voor dat fonds bier wordt gehouden. Ingenieur A. J. Krieger heeft een locaal- spoorverbinding ontworpen van Veenendaal naar Utrecht met een korte eigen baan, die ten Westen van het fort aan de Buurtsteeg in den voormaligen Ned. Rhijnspoorweg uit loopt. Tevens wordt door hom een tram-verbin ding voorgesteld van Rcnswoude over Scher- penzeel (langs het station Woudenberg-Scher- penzeel der H. IJ. S. M.) en Woudenberg naar het station Maarsbergen. Door de tot stand koming van een en an der zou bet loeaalverkeer langs de lijn AmersfoortKesteren eu den voormaligen Ned. Rhijnspoorweg tot groote ontwikkeling kunnen woraen gebracht, gelijk ook de schets kaart, die in de meeste boekwinkels hier voorhangt, duidelijk aantoont. Eenige vrienden van het Oorspronkelijk Ne- derlandsch alphabetisch kortschrift- Groote wenschen Zaterdag 23 dezer 's avonds 8 uur in het «American-hotel" te Amsterdam een samenkomst te houden, tot bijwoning waarvan stenografen naar alle systemen, hoofden van handelsinrichtiugen, kantoorbedienden, lee raren bij 't Gymnasiaal- of Middelbaar on derwijs, hoofden van en enderwyzers aan scholen voor Lager onderwijs en verdere belanghebbenden bij of belangstellenden in stenografie zullen worden uitgenoodigd. Ten bewijze, dat door stenografen in bet Nederlandsche kortschrift het gesproken woord getrouw wordt weergegeven, zullen eehigen van hen in die vergadering een proef afleggen, door op te nemen wat met een snelheid van 250 lettergrepen per minuut gedurende 10 minuten wordt gedicteerd, den tekst te kiezen uit de «Handelingen der Sta- ten-Generaal" of uit een der te Amsterdam verschijnende dagbladen en van te voren niet aan de schrijvers bekend gemaakt. Aan de aanwezigen die dit verlangen, zal alle gelegenheid worden gegeven om al wat zij wenschen te controleeren. Gelijk bekend, heeft kapitein Groote voor zijn werkelijk zeer practisch systeem nimmer reclame gemaakt en heeft het stelsel zich- zelven aanbevolen. Dit heeft van de zijde van hen, die dikwijls voor grof geld onder richt geven in eenig ander stenographisch systeem, dat veel ingewikkelder en minder practisch blijkt, heel wat verdachtmaking enz. ten gevolge gehad. Het doel dezer bijeenkomst nu is, eensdeels meer bekendheid te geven aan het zeer mooie resultaat dat met het systeern-Groote kan worden bereikt, anderdeels hen die mochten twijfelen aan de juistheid der berichten dien aangaande zonder voorkennis van kapitein Groote verspreid, ten volle te overtuigen. Kapitein E. H. H. Faure, van het 5e re giment infanterie, wiens verzoek om non- activiteit we onlangs vermeldden, is in den ouderdom van 40 jaar te 's-Gravenhage overleden. Hij begon zijn militaire loopbaan als cadet bij de Kon. Militaire Academie. In 1884 werd hij benoemd tot 2e luitenant en bijna de helft van zijn diensttijd als officier was hij gedetacheerd bij de Normaal Schietschool te 's-Gravenhage. Hij bezat o. a. de acte Gymnastiek Middelbaar onderwijs. Een paar malen werd hem een zending opgedragen naar het buitenland om aldaar gymnastiek-inrichtingen enz. in ocgenschouw te nemen. Luitenant J. Dorré, van het 5e regiment infanterie, die 6 April met het 3e bataljon naar Amsterdam vertrok en daar getacheerd bleef, wordt 11 dezer vervangen door luitenant W. F. Ruempol, van bet korps. De Minister van Oorlog brengt in de «Staats courant" ter kennis den tijd van opkomst onder de wapenen voor herhalingsoefeningen van de lichtingen 1897 en 1898. Uit dien staat blijkt o. rn. dat bij het 5e regiment infanterie de lichting 1897 van 20 Juli tot 8 Augustus en de lichting 1898 van 1 September tot '28 September en bij het le regiment veld-artillerie de lichting 1898 van 29 Mei tot 18 Juni wordt opgeroepen. Sergeant-majoor titulair W. Brinkman, van het 5e regiment infanterie, is aangesteld tot sergeant-majoor administrateur bij de le com pagnie, 5e bataljon te Utrecht. Tal van vereenigingen, in welke hy geheel belangloos zijn onmiskenbare gaven als zanger ten beste gaf, zien hem met leedwezen van hier vertrekken. Fourier W. van Goïnga is in zijn plaats aangesteld tot sergeant-majoor titulair dienst doend officier. Nog immer blijft de mutatie in het kader van het 5e regiment infanterie aanhouden. Gepensionneerd zijn sergeant-majoor F. J. Freni en sergeanten J. Nelke en A. C. van den Boom, terwijl pensioen is aangevraagd door adjudant E. A. Kooreman, sergeant majoor titulair H. Reinders, sergeant-onder wijzer P. J. Ampers en sergeant-scherpschut ter H. van der Weide. De maandvergadering van „Handel en Nijverheid" welke óok om het concert van „Jubal" niet gister- doch Woensdagavond werd gehouden (voor het stiepje, dat wellicht enkelen lezers op een dwaalspoor heeft geleid, onze verontschuldiging) was een echte volgens het Reglement „verplichte vergadering". Zóo zelfs, dat in een volgende Algemeene vergadering zal worden overwogen of de maand vei gaderingen tóch moeten gehouden ook al heeft het Bestuur geen bijzondere mededeelingen te doen. De Voorzitter, de heer Van Duinen, bracht een woord van hulde aan de autoriteiten voor bun vlug en doeltreffend optreden bij de jongste staking en herinnerde hoe deze groot nadeel heeft gebracht aan handelaren en nijveren. In de vorige vergadering besloot de ver eeniging te steunen het adres der Kamer van Koophandel te Amsterdam aan den Ministeer van Waterstaat, Handel en Nijver heid om invoering van éen zelfde tijdsregeling voor geheel het land en verzond met dit doel een 50-tal afdrukken van het indertijd door ons opgenomen verzoek om adhmsie. Inmiddels heeft de Minister aan de Kamer te Amsterdam geantwoord, dat hij met be langstelling kennis heeft genomen van het verzoek, doch vooralsnog geen gelegenheid vindt, deze zaak ter hand te nemen. De heer L. A. Houbaer bracht nog ter sprake de ook vroeger in deze vereeniging behandelde quaestie der vervroegde winkel sluiting. Nu het ontwerp van Wet op den arbeid ook in deze materie voorziet, wil men voorshands de zaak laten rusten. Over het Agentschap der Nederlandsche Bank en de Bad- én Zweminrichting kon het Bestuur nog niets nieuws meedeelen. De heer Van der Meer wees nog op de vrij gebrekkige spoorwegverbinding van Amersfoort met Apeldoorn- Zwolle, Apeldoorn Deventer, enz. tengevolge waarvan men van hieruit eerst te half twaalf Almeloo kan be reiken, tenzij men gebruik maakt van den D-trein en daarvoor bijbetaalt. Het Bestuur zal overwegen wat in deze te verhelpen valt. De plaatselijke afdeeling van den „Volks bond" (tegen drankmisbruik) is niet ontbonden. Wel waren van de kleine 100 leden, die zij hier telt, Donderdagavond slechts de waarnemend Voorzitter en de waarnemend Secretaris in «Ons Huis" aanwezig, doch van zóo veel zijden waren, met het bericht dat zij verhinderd waren, van leden brieven ingekomen waarbij zij de opheffing der afdeeling zeer zouden betreuren, dat prof. Kenninck besloot, de vergadering niet te openen en de afdeeling slapende te houden, tot tijd en wijle er meer animo zal komen. Aan het Hoofdbestuur zal hiervan mede- deeling worden gedaan, onder bijvoeging, dat de afdeeling niet zal vertegenwoordigd zijn op de Jaarvergadering, dezen zomer te Baarn te houden, waarby zij nog wel is aangewezen tot het nazien der Rekening en verantwoording van den Algemeenen Pen ningmeester. Ter Donderdagavond in »I)e Keizerskroon" gehouden vergadering der plaatselijke afdee ling van den «Bond van Orde van personeel in dienst van de H. IJ. S. M." werd onder meer een definitief Bestuur gekozen, dat bestaat uit de heerenP. M. Schweig, com mies, Voorzitter A. G. J. de Rooij, opzichter van den weg, Onder-voorzitter; J. M. Heij, stations-assistent, le Secretaris; L. J. Val- lentgoed, wagennoteerder, 2e SecretarisA. G. Houtzager, schilder, le Penningmeester; E. J. Mulder, seinhuiswachter, 2e Penning meester; en H. Metz, ploegbaas, Commis saris. De afdeeling, gesticht op den beruchten 18 Februari, telt thans 95 leden. De uitvoering door het nog geen halfjaar bestaande symphonie-orkest «Jubal", gister avond in de goed bezette groote zaal van «Amicitia" gegeven, mag in ieder opzicht welgeslaagd heeten. Bijna alle nummers van het aan uiwisse- ling zeer rijke programma werden op waar lijk ongedacht juiste wijze ten gehoore ge bracht een enkele maal haperde er wel iets, doch dat heeft deze jonge vereeniging gemeen met het meest geoefende orkest van vak-musici. Ook kwam ons een enkele maal het tempo wel wat heel langzaam voor. Doch la critique ert aisée et l'art bien dif ficile; dat hebben de ruim 40 exécutauten eerst gisteravond ervaren. Na de goed klinkende en keurig uitge voerde «Jubal-marsch" werd den componist, den heer H. A. Maas, Directeur van het orkest, namens den Beschermheer, jbr. J. W. A. Barchman Wuijtiers van Vliet, een keurig bouquet aangeboden bij monde va* den Voorzitter, den heer A. M. Kollewijn Nz., die den ruiker besterad achtte voor iemand, die den heer Maas bijzonder dierbaar is. Aan bijvalsbetuigingen en woorden van waardeering geen gebrek. We raeenen te mogen zeggen, dat «Jubal" onder de zeer bekwame leiding van den heer Maas een goede toekomst heeft. Een voorproefje van de geneugten der plechtige Key-treckinghe, welke vermoedelijk plaats zal hebben op Maandag 18 dezer, is Donderdag gegeven in de pauze yan bet feest dat een bewoner van de Groote Haag naar aanleiding zijner zilveren bruiloft aan zijn buren gegeven heeft. Als hors d'oettYre word, op voorstel van een der gasten, dat aanstonds met groot enthusiasme werd overgenomen, een groot stuk steen (de heusche kei werd te goed bewaakt) door de hoofdstraten der stad getrokken onder voortdurend zingen van het roerend lied «De Amersfoortache kei gaat nooit verloren". De geïmproviseerde optocht die een uit stekend verloop had. lokte heel wat toe schouwers. De «Stem des Volks" weet meetedeelen, dat de kei (de echte!) zal worden aange kocht door Sewes om er het leder voor de coöperatieve schoenmakerij van den A. B. B. op te kloppen. Al heel dikwyls ia er over geklaagd, dat men hier te lande geen stuiverspostzegel mag gebruiken als plakzegel, doch steeds komt het geld van de postzegels en van de plak- zegels via twee verschillende Departementen in de éene Rijkskas en zit menigeen nog dikwyls verlegen om een plakzegel. Erger nog is 't dat de nieuwste druk dezer laatste in waterverf schijnt te zijn gemaakt, althans als men 't zegeltje niet zeer voor zichtig bevochtigt, krijgt men een stukje wit papier, met hier en daar een tintje grijs. Thans blijkt, dat het bestaan van de 10000 valsche guldens, waarvan we in ons vorig nummer spraken, hoogst twijfelachtig is. Althans is de ij in bet woord «zij" van het randschrift der guldens geen teekea van valschheid. Tot 1898 is daarvoor een y gebruikt; de later aangemunte, u.l. die van 1901, vertoo- nen, evenals de rijksdaalders, een ij. Verschillenden die hun specie eens onder- zoehteu en eenige stukken vonden met de gevreesde ij, vroegen aanstonds te bevoegder plaatse om inlichtingen en ontvingen boven staande geruststellende mededeeÜDg. H. M. de Koningin-Moeder wordt 18 Mei op «Soestdijk" verwacht. De heer II. D. S. Hasselman, Rijks Land- bou wieeraar schrijft aan het Utrecht. Dbld" de volgende waarschuwing: Mollen voeden zich met aardwormen, en gerlingen, ritnaalden, veenmollen, emelten, maar nooit met plantendeelen. Nu zegt de boer: engerlingen, ritnaalden enz. daar heb ik geen last van; aardwormen zijn nuttige dieren, maar molleiiritten en molsheuvels be derven mijn grasland, dus: „weg met de mollen". Maar er zijn streken waar men wel zeer degelijk last heeft van sehadelyk ge- wurmte en van veenmollendaar zijn de mollen dus zeer zeker als hoogst nuttig te beschouwen, al worden dan ook regenwor mendoor hen verorberd, die wel veel goed doen, maar waarvan prof. dr. Ritzema Bos zich vaak heeft overtuigd dat ze vele kiem- planten en andere planten van allerlei soort in hun gaten trokken om ze op te eten. Deze geleerde zegt: «Overal, waar schade lijk gedierte in den grond aanwezig is en alleen daar vindt men den mol in groeten getale moet dit dier als zeer nuttig wor den beschouwd". Dus waar er vele zijn, zit veel schadelijk gedierte in den grond en waar er slechts enkele mollen zijn, dient men ze althans in het bouw- en grasland te behouden, oin kans te hebben, dat als het schadelijk gedierte toeneemt in den grond men ook mollen heeft om dit te bestrijden. Het Tehuis voor ontslagen gevangenen op de Landkolonie van het Leger des Heils bij Barneveld is thans geheel voltooid. Het gebouw, dat, behalve een groote eet- eu slaapzaal, ook een badkamer bevat, zal 18 dezer door den commandant, de heer Th. Estill, geopend worden. Hilversum zal dit najaar een Gemeente lijke Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus openen, maar nu óok van Rijkswege een Middelbare Technische school krijgen. Vanwege den Minister van Binnenlandsche Zaken is aan den heer J. de Koning, civiel- ingenieur te Hilversum, opdracht gedaan, de plannen voor zulk een inrichting te ont werpen. Als ge in tweestrijd verkeert, vraagt dan niet aan allerlei menschen om raad, maar doe wat gij het moeilijkst vindt. In die rich ting zal uw plicht zijn gelegen. Het opnemen van Ingezonden "tukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongoplaatate stukken wordt nimmer teruggegeven. Hulp aan Miliciens. Aan de Redactie, De lichting 1900 is met groot-verlof gegaan, die van 1901 zal deze week volgen, de jonge mannen van 1902 blijven nog een paar maan den onder do wapenen. Zij gaan naar huis, na eenige weken van vaak groote vermoeie nis, waarin zij het Vaderland gewichtige dien sten hebben bewezen, voorkomen hebben dat ons land misschien ten prooi zou zijn ge worden van door heethoofden opgeruiden. Zij gaan naar huis velen terug tot vrouw en kind en tot de betrekking in de burger maatschappij door hun patroon voor heu open gehouden, maar misschien velen ook gedoemd door de langdurige militaire diensten, zich weder van meet af aan een werkkring te

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2