Dinsdag 12 1903. PHOENIX - BROUWERIJ. Export naar Oost- en West-Indië. No. 5344. 52e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. AmCFOORTCGEE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.45. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, ofllcieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT Telephoon 19. Hulp voor miliciens. (INGEZONDEN.) De heer Barbe, Directeur der Wester- Suikerralïinaderij te Amsterdam, van wien het plan tot het verleenen van dofiltreffemlea steuu aan miliciens, die door de oproeping tot buitengewonen dienst buiten werk zijn §eraakt, is uitgegaan, heelt door bemiddeling er bladen reeds 130 adressen van miliciens verzameld, die thans zonder werk zijn en in nood verkeeren. Uit verscheidene plaatsen, vooral uit het Zuiden des lands, worden de opgaven nog verwacht. Het aantal dergenen, die na trouwe plichts betrachting getroffen zijn dooi- werkloosheid, zal dus vrij groot wezen. Ten kantore der Wester-Suikeraflinaderij zijn uitvoerige ge gevens omtrent elk der hulpbehoevenden opgeteekend, zoodat men in staat zal zijn, ieder te helpen op de wijze en naar de mate als juist voor hem het best zal zijn. liet komt er nu op aan, een commissie van bekende mannen, liefst verspreid in gansch het Iar.d, te vormen, tot wie allen, die aan werk of met geld willen helpen, zich zullen kunnen wenden. Vooropgesteld zij, dat in principe de volle sympathie van den Burgemeester van Amsterdam, mr. VV. F. van Leeuwen, voor het plan is gewonnenwellicht zal mr. Van Leeuwen vrijheid vioden, het Eerevoor zitterschap der commissie te aanvaarden. Voorts hebben de heeren L. P. D. Op ten Noort (stoomvaartmaatschappij «Nederland"), J. Muysken (Nederl. fabriek van werktuigen en spoorwegmaterieel), G. A. baron Tindal (West-Indische Mail) en C. A. A. Dudok de Wit zich bereid verklaard met den heer M. C. P. Barbe in de commissie zitting te nemen. Men zou gaarne zien, dat ingezetenen van 's-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht, Gronin gen, Leeuwarden, Zutfen, Arnhem, Alkmaar, zich tot medewerking bereid verklaarden. Genoemde heeren zullen al terstond gitten in geld voor de werklooze miliciens ontvangen, van wie er velen 't blijkt uit de soms zeer bedroevende brieven, door bemiddeling der bladen den heer Barbe toegezonden in oogenblikkeiyken nood verkeeren. Tot spoe Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanschen Oorlog, door >DOK TER". dige hulp voor de miliciens, die getroffen zijn door de gevolgen der stakingen en aan wier getrouwe plichtsbetrachting juist voor een goed deel de bewaring eener zóo goede orde in moeilijke dagen te danken is geweest, gevoele dus ieder zich opgewekt! Ds. D. J. van Aalst, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente bier, is gister door het Kies-college der Ned. Hervormde keik te Amsterdam geplaatst op het drietal in de vacature-ds. IJ. V. Hogerzeil. Het Ressortaal bestuur van de Ned. Is- rëaliotische hooi'd-synagoge te Amersfoort, dat indertijd een aanschrijving kreeg van de Permanente commissie tot de zaken van den Israëlietischen godsdienst in de Neder landen, waarin het werd aangeschreven ver andering te brengen in de wijze waarop het Opperrabbinaat wordt vervuld, beeft zich daaraan niet gestoord. Om nu zijn doel te bereiken, heett de Permanente commissie aan den Kerkeraad der Ned. Israëliliesche gemeente te Amster dam, bij welke de heer J. D. Wijnkoop, op- perrabijn van Amersfoort, als rabbijn fun geert, een schryven gezonden over bedoelde quaestie. De Kerkeraad zou dus moeten helpen bereiken, waartoe Amersfoort zyn medewer king weigert. Met ingang van 15 Mei wordt de prijs van een enkelvoudig gesprek in het Neder- iandsch-Duitsch telephoonverkeer gewijzigd als volgt I. in het verkeer met Berlijn, Scbönebeck (Elbe) en Westerhüsen (Elbe) f 1.70 II. in het verkeer met Altona (Elbe), Ber- gedorf, Blankenese, Fuhlsbüttel, Hamburg, Hanau, Hannover, Harburg (Elbe), Kastel (Rijn), Kiel, Liibeck, Maagdenburg, Mainz, Mannheim, Offenbach a/Main, Schiffbeck en Wundsbeck f 1.45 en III. in het verkeer met de overige Duit- sche plaatsen, "oorzoover hierop niet het grenstarief van f0.60 van toepassing is, f 1.20. De heer J. Lindenhovius, thans geneesheer te Voorthuizen, is benoemd tot Gemeente geneesheer te Den Ham (Ov.) Mej. C. L. van Aken legde gister te Utrecht met gunstig gevolg af het examen voor de acte onderwijzer. Luitenant jhr. J. W. Godin de Beaufort, van het le regiment huzaren, die voor den nieuwen cursus bij de Rijschool hier wordt gedetacheerd, heelt den rit Amsterdam Weenen Zaterdagochtend volbracht, en dit met buitengewoon succes. Met zijn 7-jarige vos-merrie «Mascotte" den 29 April 'sochtends 4 uur van Amster dam vertrokken, kwam hij Zaterdagochtend 6 uur te Weenen aan. Den afstand van 1200 K.M. legde hy dus in slechts 10 dagen af en verbeterde daardoor het record met 4 dagen. Om Mascotte" zooveel mogelijk te sparen, marcheerde de luitenant iederen dag 40 a 50 K.M. naast zijn paard. Van Frankfort is het terrein zeer bergachtig, wat den tocht voor ruiter en paard, niet aan bergachtige wegen gewend, zeer bemoeilijkte; daarbij moeten nog in aanmerking genomen worden de vele regens, waardoor de weg op vele plaatsen haast onberijdbaar was. Den len dag werd gereden van Amsterdam tot Nijmegen, den 2en tot Neusz, den 3en tot Coblenz, den 4en over Mainz tot Frank- foil, den 5en tot Würzburg, den 6en tot Neurenberg, den 7en tot Regensburg, den 8en tot Passau, den 9en tot Enns en den laatsten dag bereikte de ruiter na een rit van 140 K.M. Weenen. Van bier was hij een eindweegs tegemoet gereden door luitenant jhr. H. A. van Reigersberg Versluijs, die bij de Rijschool te Weenen is "gedetacheerd, en eenige üostenrijksche officieren. Ruiter en paard zijn in zóo uitmuntende conditie aangekomen, dat Zaterdagmiddag luitenant De Beaufort in tegenwoordigheid van tal van Oostenrijksche en vreemde officieren zijn paard in de open manége der Rijschool in verschillende gangen en o.a. in een vlotten galop kon presenteeren. Over de uitstekende «Leistung" van paard en ruiter spraken dan ook de aanwezigen hun warmen lof en volle «Anerkennung" uit. De le luitenant der infauterie J. C. A. Bos Snlpke, sedert Juni 1899 op non-activiteit, heeft thans ontslag uit den dienst gevraagd. De heer H. A. Maas, stafmuzikant bij het 5e regiment infanterie, is benoemd tot kapel meester van het le regiment huzaren te Deventer. Indien zulks vereenigbaar is met de be langen van den dienst, zal hij nochtans Directeur blijven van het symphonie-orkest «Jubal". De plaats waar de officieele Kei-ct den steen wenscht te doen opstellen, is he- 77. Hun beide families waren door de Engelscben meegenomen, hadden dien nacht bij het kamp moe ten doorbrengen en bij het wegtrekken der Engel- schen reden ze op een wagen in de achterhoede. Tot onze Terbazing hadden de Engelscben geen huizen afgebrand. Om dien nacht zeker te zijn tegen een aanval werd er tegen donker opgezadeld en trokken we naar de plaats van Stoffel Swart om den volgenden ochtend door te gaan naar de plaats van Stoffel Vil- joen, gelegen tusschen Boscbboek en Swagershoek. In den middag kwam wachtmeester Snij man terug van Witpoort, waar generaal Viljoen met zyn com mando gelagerd was. I)e wachtmeester vertelde, dat de vijand op 'toogenblik gekampeerd was te Dull- stroom en een lyditb-kanon op Suikerboschkop had geplaatst. De menschen van generaal Viljoen wa ren met den vijand in aanraking geweest, maar door artillerievuur genoodzaakt, terug te trekken. Boven dien sleepten de Engelscben de op den tocht ge vangen vrouwen en kinderen met zich en gebruik ten die als een soort van bescherming, zcodat voor ons het aanvallen byzonder moeilijk was. Van den 8sten tot den 11 Juni kampeerden de Engelscben bij Oshoek en waren zy al dien tijd van de vrouwen en kinderen vergezeld terwyl dezen met het leger den trek van uit Swagerahoek over Dull- stroom hadden moeten meemaken. We waren te weinig (slechts een 50 man) om iets tegen den vij and te doen en generaal Viljoen, die een kleine dui zend man onder zich had, vond bet evenzoo beter om Khaki niet rust te laten. Den 12den Juli brak Khaki op, trok langs de plaats van Moolman en en we zagen weldra de twee daar staande huizen in vlammenvan daar ging het naar Stoffel Swart, waar de vrouw met haar kinderen werd opgeladen, om daarna het huis evenzoo in brand te steken; het zelfde lot ondergingen een drietal huizen in Swa- gersltoek. We begrepen nu, waarom onze humane en beschaafde vijand eerst de huizen onverbrand had gelatenze wisten natuurlyk zeer goed, dat ze terugkwamen en dau gelegenheid zouden hebben, hun verwoestingswerk uit te voeren. Dien avoud kampeerden ze in Swagershoek om den volgenden dag met hun buit (bestaande uit vrouwen en kin deren) na een tocht vol verwoesting naar Lijdenburg te gaan. Den 13deu Juli vertrokken de commandant met zijn staf en de predikant (deze laatste was den laatsten tyd voortdureud by ons geweest) naar veldcornet De Beer, terwyl wy weder uaar de plaats vau Stoffel Viljoen trokken. Hier kreeg de veldcornet een brief van een vrouw, wier man in April had „gehandsupt", maar die zelf met haar kinderen buiten was ge- bleyen. In den brief verzocht zy den veldcornet, den Engelacheu autoriteiten te vragen haar toe te staan, het dorp in te komen, hoofdzakelijk omdat zij een jong kind had, dat uitsluitend vau geitenmelk leefde en de Kaffers haar geiten den vorigen nacht ge stolen hadden. Bovendien waren hun kleederen zoo goed als versleten en was het niet mogelijk, aan nieuwe te komen. We stuurden daarom haar verzoek naar Lijdenburg en kregen antwoord terug, dat de vrouw met haar kinderen Donderdag den léden Juli om 12 uur by de plaats Hoppe moest wezen, waar ze door de Engelschen in ontvangst zou worden ge- men. We beschikten over twee karren, die voor deze gelegenheid gebruikt werden, eu maakten daarmee bepaald indruk. Bij de plaats van Hoppe aangekomen, was daar niemand, maar we werden opgemerkt door de bezetting van het fort, dat dicht by op een bult stond. Dadelijk kwamen er twee soldaten, waarvan een een handdoek als witte vlag boven zyn hoofd zwaaide. Die lui waren erg verbaasd ons te zien en vroegen ons of we Boeren waren, die zich onder de bescherming der Engelscho vlag kwamen stellen. We haastten ons natuurlyk, daarop ontkennend te antwoorden en vertelden hun de reden van onze komst. Hoewel ze hiervan totaal geen kennis hadden gekregen, waren ze goed geuoeg. ons tegeloovcnen zeiden ons, dat het beste zou zijn, ecnig geduld le oefenen, daar ze er niet aan twijfelden, of er zou weldra iemand uit Lijdenburg komen. Na een klein uur kwam er een trolley, ender geleide van een paar soldaten eu een kapitein, waarop dadelijk werd aangevangen met het overladen van het goed, dat we per ossenwagen vooruit hadden gezonden. We keuvelden tijdens het overladen heel gezellig met den kapitein, die onder meer vertelde, dat het leger van generaal De Wet verrast was, waarbij President 8toyn eene „nauwe entkomiug" had gehad en in zyn hemd ontvlucht was. Uit latere rapporten bleek dit verhaal sterk overdreven en dat de ontvluchting in een hemd in 't geheel niet waar was. Om 3 uur was alles opgeladen en na van de familie afscheid te hebben genomen, gingen we over Swagerahoek terug in plaats vau over Bosohhoek, omuat de weg, hoewel niet zoo goed, veel korter was. Dien avond arriveerde waarnemend assistent gene raal Moll, die op bezoek bij generaal Viljoen was geweest; hij verraste ons met de mededeeling, dat het generaal Viljoen behaagd had, commandant Schoeman, veldcornet Joubert, veldcornet Tante en veldcornet Swart te schorsen. De burgers waren hier over zeer ontevreden en vooral niet ingenomen met het plan van den heer Moll, ons een veldcornet uit Krugerspost te zenden. Indien het absoluut beslist was, dat er nieuwe officieren benoemd moesten worden, dan wilden zy dat zelf doen en den heer Moll werd aan 't verstand gebracht, dat men weigeren zou, den door hem aaugestelden veldcornet te ge hoorzamen. De heer Moll was vreeselijk boos, maar daar stoorden de burgers zich weinig aan; men kwam eindelijk tot een schikking, dio hierin bestond, dat luitenant Erasmus voorloopig de plaats van veld cornet Joubert zou innemen, tot tyd en wijle generaal Viljoen, dio binnenkort de verschillende commando's iu Lijden burg zou komen bezoeken, hieromtrent zou beslissen. Met onzo paarden begon het er slecht uit te zien; wo waren midden in den winter, zoodat er geen gras was, en de mielies begon ook op te rakeu,zoo- dat het beetje, dat er nog was, bewaard moeBt blij ven voor ons zei ven om er mieliemeel van te malen. We trokken daarom den 23sten Juli naar Swagershoek, waar nog oen weinig gras stond en liet ook niet zóo vreeselijk koud was. We sloegen ons lager op by een winkel, die wel geplunderd, maar niet verbrand was (een zeldzaamheid) en waarvan de stoep was opge broken; men beweerde, dat de soldaten ouder de stoep naar geld gezocht hadden, meenend, dat de eigenaar van deu winkel het daar begraven bad. Den volgenden ochtend arriveerden commandant Schoeman, veldcornet Swart en twee burgers van Krugerspost. De beide eersten hadden reeds kennis gekregen van hun schorsing, terwijl de beide burgers op weg waren naar generaal Viljoen meteen memorie, waarin de bnrgers van Lydenburg den generaal kennis gaven, dat ze te eenen male weigerden onder een rieuwen commandant te staan en den heer Schoeman als zoodanig bleven erkennen. Alleen wanneer door een bevoegden krijgsraad na degelijk onderzoek be slist werd, dat de commandant zich zoodanig had gedragen, dat zijn schorsing noodig was, zouden ze gewillig ziju een anderen commandant te kiezen. De twee burgers, die dieu ochtend als brandwachten waren uitgereden, bleken, toen de tyd van hun af lossing gekomen was, spoorlooB verdwenen, en er werd verondersteld, dat ze waren gaan „handsup". Bang zijnde voor verraad, wilde de commandant dien nacht niet op de oude plek blijven en trokken we na donker terug tot bij de plaats van Stoffel Swart. We rekenden er stellig op, den vyand des ochtends in Swagershoek te zien, maar tot onze verwondering was dit niet het gevt.. Wel berichtten onze brand wachten ons een dag daarna, dat de vijand teSpite- kop was en naar Swagershoek optrok. Dadelijk reden we uit en kwameu weldra in aan raking met hem, waarbij 7 paarden in onze handen vielen, terwyl by den terugtocht van Khaki een he- liografist door twee artilleristen gevangen genomen werd. Na zijn twee paarden en zijn instrumenten te hebben geconfisceerd, werd de telegrafist losgela ten hem toegestaan, zijn „bad luck" aan zijn kame raden re gaan vertellen. Dien nacht trokken wij terug tot bij de verbrande plaats van Moolman, terwyl de vijand zijn kamp ontsloeg bij Spitekop. Reeds vroeg dien ochtend kon men Khaki de bergen bij Swagershoek zien bezetten, terwyl wy on der leiding van generaal Viljoen, die den vorigen middag was aangekomen, posities innamen op den kop bij het huis van veldcornet Joubert. Ik was van meening, dat, nu generaal Viljoen aanwezig ras, er Hink gevochten zou worden, maar nauwelijks hidden de Engelschen ons onder kanonvuur geno men, of de generaal oordeelde, dat onze posities te onveilig waren en gaf order, naar Oshoek terug te trekken. Hierdoor werd de weg voor Khaki vrij, die nu snel doortrok tot bij Geinsbokspruit, terwijl wij naar Stoflel Swart trokken om daar een soort volksvergadering le houden. De generaal hield den volgenden dag een soort toespraak, waarin hij beweerde, zeer onaangenaam to zijn getroffen door deu geest van onwil en verzet onder de burgers eu dat het bezigen van uitdriik- kingen als„we willen uiet en zullen niet" gelyk stond met het plegen van verraad. [Wordt vtrvolf/d.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1