Gemengd nieuws. donocbtend in bet grasperk naast het Politie bureau door paaltjes aangeduid. De feost-commissie, welke den kei vermoe delijk Maandag 18 dezer naar die plaats zal doen trekken, begon gisteravond haar inza melingen, welke tot dusver hoogst bevredi gend zijn. Men vraagt ons plaatsing van het volgende: "Volgens een in dit nummer voorkomende advertentie is bet zoogenaamde «Stort", ge legen aan den Arnhemschen weg, weder voor het publiek opengesteld. Ieder die veel van wandelen en natuurschoon houdt, moet daar eens een kijkje nemen; op verschillende punten zijn door Vreemdelingen verkeer" thans ook banken geplaatst. Toegangskaarten tot het terrein zijn kos teloos verkrijgbaar bij den heer D. Schim mel, WestsingeJ. Tot het geven van kinderpartijen is deze gelegenheid bijzonder geschikt; de boer die daar gelegenheid geeft iets verlrisschends te gebruiken, heeft gezorgd voor verschillende kinderspelen en is met zijn consumptie zeer billijk. Het volksconcert, Zondagavond door «Jubal" weder in «Amicitia" gegeven, heeft veel succes gehad, niet alleen door het in grooten getale opgekomen en zeer dankbaar publiek, maar ook door de grootere zekerheid waar mede de nummers van Vrijdagavond, op een enkele uitzondering na, werden herhaald. De jonge vereeniging, by dit eerste optreden in het publiek slechts gesteund door drie leerlingen der ensemble-klasse van «Toon kunst", die op uitstekende wijze een trio ten gehoore brachten, een bas en het slag werk, mag met groote voldoening terugzien op de beide uitvoeringen. Het goede doel, de zoo hoog noodige versterking van «Kinder- voeding" beeft zij, naar men ons voorloopig inlichtte, evenzeer boven verwachting bereikt. Blijkens advertentie in dit nummer zullen de eerste solisten van de «Nieuwe Neder- landsche Opera", uit Amsterdam, Vrijdag avond in »Araicitia" hier een derde en laatste opera-concert geven. De eerste solisten, en wel mevrouw Coini en de heeren Orelio, Pauwels en Koster; dus niet de overigen die by de beide vorige zoo welgeslaagde concerten zich hier dezen winter deden hooren. De «Arnh. Crt." schrijft over een Vrijdag avond daar gegeven concert, waarop hetzelfde programma werd len gehoore gebracht: Het was er niet bijzonder vol Vrijdagavond en wel had men een drukker opkomst mogen verwachten, het programma en de uitvoeren den in aanmerking genomen. Dat 't een avond was waarop veel genoten werd, behoeft nauwelijks betoog. De namen van de uit voerenden 't waren mevrouw Coini en de heeren Pauwels, Orelio en Koster zeggen meer dan genoeg. Koster liet zyn prachtig geluid, dat in alle registers sonoor blijft, evenals zijn warme voordracht, fraaie uit spraak en goede wijze van zingen bewonderen in een niet dankbaar, maar tocb zeker niet alledaagsch fragment uit «Der Renegat" en in Mozart's Leporello-aria. Wat kan die Mozart toch geestig zijn, met kleine trekjes meesterlijk een toestand schilderen, en hoe uitstekend, beschaafd humoristisch bracht Koster al die fijne trekjes tot hun recht. Pauwcis had in het eerste nummer eenige oogenblikken van indispositie, 't Was pijnlijk den zanger te zien worstelen met dat, waar voor wel soms geen enkel zanger gespaard blijft Maar gelukkig later herstelde hy zich volkomen in 'tauo van «Faust", maar bovenal in dat uit «Cavalleria", waarin hij zich geheel liet gaan, waren al zijn groote gaven te waardeeren. Wat by gaf, werd dan ook door de aanwezigen op hoogen prijs gesteld. En van mevr. Coini behoeft, na alles wat we van deze kunstenares schreven, wel niet meer gezegd dan dat haar warme voordracht en buitengewoon ontwikkelde coloratuur, die volmaakt »af" is, ook nu weer veel genot gaven. Wat een macht over staccati en trillers, 't Is buitengewoon, en 't zou een mensch verzoend doen worden metcoloratuur- kunststukjes. Van den meesterzanger Orelio is 't zeker voldoende te zeggen, dat hij met a! zijn heerlijke gaven woekerde, om den indruk te vestigen dat hij een zeer buitengewoon genot schonk. Wat hy gaf, muntte weer uit door adel en muzikaliteit inderdaad Orelio is een van de grootste zangers 1 De reeds meermalen uitgestelde promotie wedstrijd tusscben «Quick" (Aft.) en «Quick" (Den Haag) kon Zondag alweer geen voort gang hebben, omdat bet terrein te Utrecht werd afgekeurd. De Algeraeene vergadering van de «Yer- eeniging tot bevordering van de Pluimvee teelt in Nederland" werd Zaterdag te Utrecht gehouden. Uit het verslag van den Penningmeester bleek,- dat de uitgaven in het afgeloopen jaar f1300 beliepen, terwijl er een batig saldo is van f67. Omtrent den eierhandel Werd voorgesteld de onderafdeeliugen vry te laten wat het stempelen der eieren aangaat. Te Amersfoort bijv. waar de marktprijzen het hoogst zijn van het geheele land, wordt dit niet noodig geacht. Van elk lid der «eierverkoopersver- eenigingen" wordt zoo mogelijk éen lid aan »V. P. N." toegevoegd. De leveranciers van alle eieren zijn na te gaan, omdat ze allen verschillende cijfers en stempels hebben. Boeten van fO.ÖO tot f2.50 per ondeugdelijk ei worden toegepast en werken zeer goed. Door de heeren Ter Haar, Von Wersch en Van Piggelen werd een uitvoerig rapport uitgebracht over de konijnenteelt. De ver gadering besloot, de rapporten voortaan op te nemen in het bulletin vóór de vergadering. Gekozen werden tot leden van het Ned. Land bouw-comité de heeren M. Spruyt, te GorredykJ. Kooiman, te Amersfoorten C. G. J. van Genderen Stort, te Groningen; en tot plaatsvervangende leden de heeren G. Blauw, te Leeuwarden; S. Spanjaard, te Borne; en mr. J. Sickenga Jr., te Wolvega. Als vervolg op de vergadering 42 Maart in «Amicitia" gehouden, in welke aan bet voorloopig Bestuur werd opgedragen Sta tuten, enz. te ontwerpen, zullen morgenavond te 8 uur in «De Arend" daartoe genoodigde werkgevers bijeenkomen om, zoo mogelijk, een «Vereeniging van werkgevers" op te richten. De «Kampioen" bevat het programma van de feesten van den «A. N. W. B.", welke dit jaar te Arnhem worden gehouden en 3 Juli aanvangen. Dit voor niet-ieueu, die alsnog zouden wenschen toe te treden en deel te nemen aan de rijwieltochten. Een der Utrechtsche bladen bevat den uitslag van de verpachtingen der visscherij op de Eem, welke22 Mei wordt ge houden. Bedoeld zal wel zijn die van het op diepte brengen enz. der waterleidingen, waarvoor de minste inschrijvers waren 4 e perceel G. de Bruin, f640; 2e perceel de zelfde, f600; 3e perceel M. Veldhuizen, f200; 4e perceel M. DolroD, f450; 5e perceel G. de Bruin, f 22 6e perceel M. Dolron, f 4857e per ceel G. van de Lagemaat f230; 8e perceel de zelfde f230 allen te Woudenberg. De werkzaamheden zijn den minsten in schrijvers opgedragen. Voor de Arrondissement» Rechtbank te Utrecht stonden gister terecht J. M. van der P., een ten gevolge van de jongste staking ontslagen machinist der H. IJ. S. M., en B. Chr., foodgietersknecht, beiden beklaagd van op 49 April den leerling-machinist, J. M., die doorgewerkt had, in de borst te hebben ge grepen, te hebben geslagen op hoofd en hals en hem een trap in het onderlijf te hebben toegebracht. De beklaagden stelden het voor alsof zy deze handelingen hadden gepleegd in opge wonden toestand, als een twist, die niets met de staking te maken had. De officier van justitie meende echter uit de getuigenver klaringen te mogen opmaken, dat deze mis handelingen wel degelijk verband bielden met de staking, eischte dan ook een veel zwaardere straf dan andere voor dergelijke feiten zou ziju gevraagd en vroeg de veroordeeliog van elk der beide beklaagden tot 3 maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. J. C. H. Prikken, wees er op, hoe deze feiten voorvielen ni de staking, toen de eerste beklaagde niet meer aange nomen werd door de maatschappij, die hij 48 jaar bad gediend, en hoe de strafbare feiten een uitvloeisel waren van den opge wonden toestand, waarin de eerste beklaagde verkeerde. Verder wees pleiter op de houding van dien beklaagde vóór het uitbreken van de staking, toen hy zich op vergaderingen tegen de staking verzette, doch later, toen by vreesde voor verrader ie worden uitge kreten, door de voormannen werd overge haald om mee te doen. Zelf verklaarde beklaagde dan ook, in die dagen niet normaal te zijn geweest en veel berouw te gevoelen zoowel over zijn geheele medewerking aan de staking als over de feiten waarvan hy beklaagd is. De verdediger trachtte verder aan te toonen hoe de eerste beklaagde hoogstens een tweetal klappen gegeven heeft en de tweede be klaagde de eigenlijke mishandelingen pleegde; wijzende op het gunstig verleden van den eersten beklaagde vroeg bij een mindere straf, een niet al te hooge geldboete by voorbeeld. De eerste beklaagde, die zeer onder den indruk was, vroeg mede om een lichter straf, mededeelende dat hy getrouwd is en vader van 3 kinderen, waarvan het oudste 40 jaar is. Uitspraak 48 Mei. Ds. W. H. van Gispen Jr., te Baarn, heeft bedankt voor het beroep naar de Gerefor meerde gemeente te Bunschoten. Sedert gister zijn de diensttijden op werk dagen van het post- en telegraafkantoor te Nijkerk en het Rijkstelepnoonkantoor te Spakenburg geregeld als volgt: Nijkerk, van 7.30 lot 11.30 uur voormid dags, alsmede van 42.30 tot 2.30 eu van 5 tot 7 uur namiddags; Spakenburg, van 8.30 tot 11.30 uur voor middags, alsmede van 1.30 tot 2.30 en van 5 tot7 uur namiddags (Greenwich-tijd). Ik wil I Het halve lot van den mensch ligt in dat energieke woord 1 Zinkt ge moe deloos ineen, dat woord zal u nieuwe kracht geven. Met dat woord kunt gij uzelf, den Srootsten uwer vijanden, bedwingen. Met at woord heeft het lot geen macht over u. De Vereenigde Staten zijn, wat de nijver heid betreft, alle andere landen met zulke reuzenschreden vooruit, dat een droge op somming der enorme cijfers en getallen, die dit bewijzen, velen als het gepoch van een dronkaard zouden toeschijnen. Daarom deze vergelijking De oude geschiedenis leert ons, dat hon derdduizend man aan den bouw van de groote pyramide van Gizeb arbeidden, ter wijl in Noord-Araerika meer dan een mil- lioen arbeiders aan de verschillende spoor- weglijnen verbonden zijn. Wanneer de zich in de Unie bevindende 39000 locomotieven opeengestapeld werden, zouden zij drie groote pyramides en de 1500 000 goederenwagens, welke in gebruik zyn, 42 van die wonderen der oudheid vormen. En wanneer de oude Egyptische koning nu eens uit zijn graf op stond, zou hij verbluft staan te kijken, dat de jeugdige Republiek, met bet oog op het voorhanden rollend materieel der spoorlijnen, deze reusachtige pyramide, de roem van zijn tijd, die naar berekening 5 millioen ton (10 millioen pond) steen bevat, twee en-veertig maal in een uur weg kon doen halen 1 Een pianiste te Weenen heeft een uitvin ding gedaan, waarvoor ze zeker grooten dauk zal verwerven van een deel der menschheid. Zij heeft uitgevonden een «Klavier- Tonab- dampfer", een toestel, dat maakt dat piano spel in den vervolge alléén gehoord wordt door de speelster of den speler zelf en de onmiddellijk in de nabijheid zijnden. Buren en zij die in een ander deel van het huis vertoeven, hebben dan goddankgeen last meer van de piano-studeerende jeugd. Aangezien het toestelletje op ieder instru ment bevestigd kan worden, mag zeker hij, die het verkoopt, een druk debiet verwach ten. Een Amerikaansch blad heeft aangetoond, dat byna alle menschen hun eigen betrek king onaangenaam vinden. Een aantal be kende advocaten, doctoren, tooneelspelers, schilders en schrijvers werden ondervraagd, of ze jongen mannen zouden aanraden, bun vak te kiezen, en byna elk antwoord was ontkennend. De meesten hadden iets te zeggen ten gunste van een ander vak en weidden uit over de onaangenaamheden van hun eigen betrekking. Het sterkste waren in hun verklaringen ae tooneelspelers, schil ders en schrijvers. Typisch was het antwoord van een acteur, die jaarlijks tienduizenden dollar verdient, en verklaarde dat schoen poetser zijn verre te verkiezen is boven too- neelspeler. Ook in andere klassen bleek na onderzoek de zelfde ontevredenheid. Kantoorklerken, machinisten, slagers en horlogemakers ge- looven allen, dat hun vak het alleronaange naamste is. Nieuw is dat alles niet. Al 19 eeuwen geleden vindt men in een brief van Horatius ae vraag«Hoe komt het, dat niemand te vreden is met de levensbestemming welke aanleg of toeval hem heeft gegeven en an deren als gelukkiger prijst?" Sedert 4 Mei vigeert in de stad Bern een Verordening op het betrekken van nieuwge bouwde huizen. Een nieuw huis mag niet eerder dan zes maanden na de voltooiing van het ruwe werk betrokken worden; alleen wanneer een huis in de maand Mei onder dak komt, zal ver gunning kunnen worden gegeven, het na vyf maanden te betrekken. Overtreding van deze verordening kan worden gestraft met een boete van 40 tot 200 franc. Nadat er vele welgelukte proeven waren genomen met het winnen van zijde uit spinne- web, heeft een Katholiek missionaris op Madagaskar een inrichting gesticht, waarin inlanders onderwezen worden in die industrie en in het weven van spinnezyden stoffen. De inrichting staat onder de leiding van een directeur, een opzichter, beide Franschen, en drie inlanders, reeds ervaren in het vak. De spin, van welke de zijde verkregen wordt, is groot van lichaam en niet vergiftig. De zijde heeft een goudgele kleur en zal, als de zaak gelukt, een geheele verandering teweegbrengen in de zijde-industrie. Op honderd-en-lwintigjarigen leeftjjd is te Letterkenny, in Ierland, zekere William Stuart overleden. Bewezen is, dat de man inderdaad in 1783 werd geboreD. In Engeland leven nog zeven mannen en vrouwen tusschen de 102 en 108 jaar. Volgens de «Gesundheids Ingenieur" zou men er in geslaagd zyn, lichtgas, evenals thans koolzuur, onder hooge drukking in vloeibaren toestand te brengen. I Wat zal daarvan het gevolg kunnen wezen? In de eerste plaats geen duur gasbuizennet meer, dus ook niet langer dat onophoudelijk opbreken van stratengeen gevaar meer dat, als men van huls is, een lek in de leiding of een open gebleven kraan later een gas ontploffing gaat veroorzakengeen gasmeters meer en geen vuilere. Men telefoneert naar de fabriek om een (stalen) fiescb vloeibaar gas, die men aan het buizennet in huis ver bindt en betaalt dus zuiver wat men verbruikt. In de Middellandsche Zee zijn er, zooals met vrij groote zekerheid beweerd kan worden, geen grootere diepten dan 3500 Me ter. In den Atlantischen Oceaan daalt de bodem slechts zelden beneden 6000 Meter. Iu 't geheel worden thans -43 belangrijke iozakkingen in den zeebodem geteld. Daarvan zijn 24 in den Stillen, 45 in den Atlantischen en 3 in den Indischen Oceaan en 1 in de Zuidelijke IJszee. Bij de peilingen is gebleken, dat 8 van deze diepten grooter zijn dan 7200 Meter. De diepste plaats van den zeebodem is, voor zoover bekend, de Aldricbdiepte, oostelijk van de Kernadec-eilanden in den zuidelijken Stillen Oceaan, noordoostelijk van Nieuw- Zeeland, met 9429 Meters. Zij ligt dus niet belangrijk meer beneden dan ae hoogste berg (8840 Meter) boven den waterspiegel. Maatachappj] tot Bevordering der Toonkunst. Hilversum 16 Mei Die Sohöpftmg Joa. Hayds. Leden toegang vrij. Goes 16 Mei Ellas Mendelssohn. Leden toegang met éen dame. RECLAMES. 15 regels f4.25; elke regel meer f0.25. De vriend der vrouwen. Lasten en smarten der vrouw, zwakte eu vermoeid heid van den man, gij zjjt de straf Adams en de vervloeking van Eva. Men kan de smarten niet be schrijven die U vergezellen, Is het voor eene zwakke vrouw mogelyk de lange dagen van ellende te ver dragen, als hiiar hoofd brandend is en haar lichaam trilt, als zij in het geheele lichaam pijnen gevoelt, als alles wat haar omringt treurig is, als het voed sel haar tegenstaat. Deze \rouw kan eohter zeer welvarend en gelukkig zjjn indien zy wil. Er zijn weinig maDnen die niet aan rheumatiek lijden, vele hebben hevige maagpijnen, slechte spijsvertering sommigen hebben do levenslust geheel en al verlo ren, lyden aan heupjicht of jicht. Zij kunnen niet erger lijden I Voor de vrouwen zoowel als voor de mannen zijn de Pink Pillen onmisbaar. Zy hebben mannen ge nezen, zij hebben vrouwen genezen mot hun bloed te verrijken, bun lichaamsgestel te regelen en hunne zeDuwen te versterken. De Pink Pillen zijn niet uurgeerend en verzwakkend, iDtegendee), zij geven krachten bloed. Een vrouw die door de Pink Pillen de gezondheid terug bekomen heeft, richt tot hare lij dende zusters en zegt hun„Luistert naar mijne geschiedenis. Weest gelukkig en welvarend, zooala ik ben Sedert langeD tijd leed ik aan sleohte spijsverte ring, rheumatiek in de gewrichten, zware hoofdpij nen en door dat lijden kon de slaap mij niet de minBte rust verschaffen. Op aanraden myner ken nissen en door het lezen der verschillende attesten ben ik tot het gebruik der Pink Pillen overgegaan en ook ik mocht de wondervolle werkdadigheid der Pink Pillen op mijn gestel ondervinden. Thana ben ik een Juffrouw BARTJE van 'tHek, volgens portret, heel ander mensch geworden; vanaf den vroegen morgen tot den laten avond ben ik opgeruimd en verricht met lust mijne werkzaamheden. Maakt het gerust bekend, want geen mensch kan beseffen wat de Pink Pillen waard zijn als men dat zelf niet, zooala ik, ondervonden heeft. Ik raad te dau ook een ieder aan, overtuigd zijnde oon mijne zuster» hiermede eene dieDst te bewüzeD, get. liertje van'tHek. te Garderbroek gem. Barneveld, De Pink Pillen kunnen in stukjes gesneden wor den ten einde ze aan bloedarmoedige of bleekzuch tige kinderen te geven. Zij zyn onschadelijk zelfa voor de zwakste lichaamsgestellen. Zy geven ze kracht en alleen kracht. Wy kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel aoht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelyk alle goedo produkten worden ook de Pink Pillen reeds op een grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den scbjjn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende bestanddeelen bezit, ten zo in geenen deele. Koopt ze slechte by de- depothouders die onder do attesten zyn aangegeven of, zoo gij maar eenigen twijfel mocht hebben, laat zo rechtstreeks van don Hoofddepothouder komen den heer Snabilié. Prijs f 1.75 de dooB, f9.— per 6 doezen. Verkrijg baar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofdde- pothouder voor Nederland, eu Apotheken. I'ranco toezending (egen postwiBaol. Ook eent verkrijgbaar bij A. van de Weg, dro gist, Langestraat 23 te Amersfoort, en A. dm Vries, Kerkstraat 90 te Hilversum. Het namaaksel dor Pink Pil- len heeft nog nooit iemand ge- jHUj yjjc al "Afbeelding der doos:

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2