Gemengd nieuws. Advertentièn. Aanbesteding. Kost en Inwoning betaald voor het heen en weer varen onder die brug. Uitspraak 26 Juni. H. M. de Koningin-Moeder vertrok heden middag half vier van «Soestdijk" naar Am sterdam en keert daar Donderdag terug, vergezeld van H. M. de Koningin, die om streeks een maand bij H. t). moeder zal blij ven logeeren, en Z. K. H. den Prins der Ne derlanden, die Donderdagavond uit Baarn naar Weenen vertrekt. Als er geen moeilijkheden zijn te over winnen geweest, geen ontmoediging en twijfel bestreden behoefden te worden, heeft een karakter zich niet krachtig kunnen vormen, heeft het leven zich niet ruim kunnen ont plooien. Bij de hedenmiddag onder voorzitting van den Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers van Vliet, van 1.45 tot 3.42 ge houden Raadsvergadering waren aanwezig 14 leden en de Secretaris en afwezig met ken nisgeving de heerenVan Beek en Jorissen en zonder bericht de heer Hamers. Na het lezen en ongewijzigd vaststellen der notulen van de vergadering van 28 April en de mededeeling der Ingekomen stukken kwamen aan de orde: 1. Voorstel tot verlaging van den prijs van lichtgas' met 1/2 cent per M3. en behoud van de prijzen van kook- en rauntgas. Uitgesteld tot na alloop dor zitting met gesloten deuren, welke te 2.20 op voorstel van den Voorzitter werd gehouden. Toen de openbare zitting te 3.40 werd heropend, stelde de heer Gerritsen voor, het voorstel te renvoyeeren naar de afdeelingen, welk voorstel werd overgenomen door B. en W. en z. d. of h. st. werd goedgekeurd door den Raad. 2. Idem tot wijziging van het tantième van den Directeur der Gemeente-gasfabriek, in dier voege, dat de titularis, behalve het sa laris van f2600, vrije woning (geschat op f400), vrij gebruik van cokes en gas voor verwarming en verlichting zijner woning, in het genot wordt gesteld van een tantième van fl per 1000 M3. bij een verbruik door particuliereu boven 600000 M3. tot een maximum van f1000, terwijl het tantième tot dusver bedroeg f400. Z. h. st. aangenomen na eenige discussie tusscheD de heereu Plomp, die in hoofdzaak vroeg of er geen klemmender argumenten waren dan de door de Gas-commïssie aan gevoerde, welke den Directeur z. i. meer als koopman dan als ambtenaar beschouwt, en verlangde te weten hoe de salarissen in an dere Gemeenten van gelijken omvang als Amersfoort zijnden heer Gerritsen, die het voorstel van B. en W. warm verdedigde en Wethouder Visser, die het ten zeerste aanbeval. 3. Idem tot vaststelling der jaarwedde van den nieuwbenoemden onderwijzer H. Frantsen, op f600. Aangenomen z. d. of h.st. 4. Idem om de onderwijzers E. Kruithof en A. M, van den Broek, overeenkomstig hun aanvrage, definitief aan de openbare Lagere school 3e soort in cle Koningstraat te ver binden. 5. Mem tot verleenen van een subsidie van f25 aan de «Vereeniging voor Gemeente belangen" en zulks wegens het belangrijk rapport dier vereeniging omtrent een pen- sionneering van Gemeente-ambtenaren, hun weduwen en weezen. 6. Idem tot verhooging van het salaris van den Concierge van hel Gymnasium. 7. Mem tot overneming en bestrating met klinkers van de Puntenburgerlaan over een breedte van 10 M., in verband o.a. met den aanleg van nieuwe verkeerswegen in dat stadsgedeelte en den bouw der derde open bare Lagere school 3e soort. De kosten zijn geraamd op f5500. 8. Idem tot overneming van wegen op den Amersfoortschen Berg. Evenals de vier voorgaande punten aange nomen z. d. of h.st. 9. Benoeming van leden der Reclame commissie (Inkomstenbelasting). Herbenoemd de oude commissie, de heeren C. Th. van Beek, A. M. Tromp van Holst, J. Ger. Kleber, II. W. .van Esveld en mr. J. C. H. Prikken. 10. Benoeming van leden en plaatsvervan gende leden van de stembureau's ter ver kiezing van leden van den Gemeenteraad. Bénoemd voor: District I tot leden de heerenH. W. van Esveld, A. M. Tromp van Holst en mr. P. J. F. van Voorst Vadertot plaatsvervangend Voorzitter de heer M. L. Celosse; tot plaats vervangende leden de heeren: A. II. van Kalken, N. Vels-Heyn, M. H. Pel en J. J. Berends. District II tot Voorzitter de heer C. J. D. van Eek; tot leden de heeren A. A. Hamers, mr. J. Heyligers en D. Gerritsentot plaatsver vangend Voorzitter de heer H. J. Croockewit: tot plaatsvervangende leden de heeren Joh. Knoppers, D. C. Prins en J. van Wessum. District III tot Voorzitter de heer C. Th. van Beek; tot leden de heeren J. Ger. Kleber, mr. J. C. H. Prikken en J. W. Jorissen; tot plaatsvervangend Voorzitter de heer 0. J. Plomp; tot plaatsvervangende leden de heeren C. A. van Blaricuin en L. O. Verkerk. Hierna vergaderde de Raad ruim een uur in geheime zitting, terwijl de vergadering bijna aanstonds na heropening der deuren werd gesloten. De belangrijkste der Ingekomen stukken zijn het Gemeenteverslag over 1902 wordt gedrukt en rondgezondeneen verzoek van jhr. mr. A. M. C. Saudberg om ontslag als Regent van het Burger Weeshuis onder dankbetuiging eervol verleendeen verzoek van dr. A. J, Resiok om een vaste aanstel ling als leeraar aan de Hoogere Burgerschool gedeponeerd ter Secretarie bij de overige sollicitatie-stukken een ontwerp- reglement van orde van de Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs om prte-advies aan B. en W.een advies op het request der vereeniging »Amersfoortscbe Industrie- en Huishoudschool" wordt gedrukt en daarna in de afdeelingen behandeldeen aanvraag van de firma Van 't Hof Van Achlerbergh om goedkeuriog van een stratenplan bij Monnikendam om prce-advies aan B.en W. een request van het Kerkbestuur van O. L. V. ten Hemel-opneming om ruiling van grond aan de Elleboogsteeg als voren en een verzoek van mevr. S. A. Fock tot toelating barer dochter tot de 3e klasse van het Gym nasium na urgentie conform het gunstig advies van Curatoren ingewilligd z. d. of h. st. In de «Lancet" wordt het geval beschre ven van een dertigjarig man, die, blind ge boren, thans het gezicht heeft erlangd na een operatie in het «Opthalmiseh Instituut" te Glasgow. Hij heeft zeer snel aleeren zien", o. a. kleuren onderscheiden. Rood, verklaar de hij, gaf hem een aangename gewaarwor ding, maar de eerste maal dat hij geel zag, werd hij kwalijk, doch reeds de tweede maal niet meer. Het besef van afstauden kostte eerst moeite, bijv. het opgaan van een trap hij lichtte aanvankelijk de voeten veel te hoog op. Eigenaardig is het, dat hij, die blind zich met het grootste gemak op straat be woog en op het gehoor en gevoel onder scheiden kon, bijv. of hij een muur dan wel een heg naderde, thans in bet duister even voorzichtig moet zijn als een ander. De »Petit Parisien" meldt, dat het aan dr. Martin, van het Instituut Pasteur, is gelukt, het vloeibare serum tegen diptheritis in den vorm van pastilles te vervaardigen. De wer king der pastilles moet de zelfde zijn als van het ingespoten serum. Op de gezochte badplaats Newport zijn in ae belasting onroerende goederen aan geslagen de heer Cornelius van der Bilt voor 983 000, de heer John Carter Brown voor 822 000, de heer Alva V. Belmont voor 800 000 dollar, enz. Zulke tijdelijke gasten moest Amersfoort óok eens hebben. In een Engelsch stadje is dezer dagen een man overleden, die vijftig jaar in volkomen afzondering leefde. Hij zat meestal te lezen, kwam nojit de deur uit en sprak geen ster veling, behalve een oude meid, die zijn huis houden deed. Als jonkman had hij op een vacantiereisje een jonge dame ontmoet, op wie hij smoorlijk verliefd geworden was. Thuis gekomen, vroeg hij pir brief haar hand, en toen die brief onbeantwoord bleef, trok hij zicb voor ultijd uit de samenleving terug. Bij zijn dood sloegen de erfgenamen in zijn bibliotheek bij toeval een oud boek open en vonden daarin den brief met het huwelijksaanzoek gelakt en gefrankeerd. De arme man had vergeten hem op de post te doen. Wanneer de eerste warme dagen in het land komen, hoort men al heel spoedig een klacht over afgematheid in de leden, over een drukkend, zwaar gevoel en gebrek aan lust om te werken. Dc oorzaak dezer klacht licht nbch in den hoogeren barometerdruk, noch in de grootere hoeveelheid electriciteit die de lucht bevat, ofschoon ook onder zoekingen van den lateren tijd er op schijnen te wijzen, dat bij sterken zonneschijn de nabij den grond liggende luchtlagen meer met electriciteit worden voorzien. De algemeene matheid ligt geheel aan de plotselinge ver hooging der temperatuur, aan de sterkere warmteontwikkeling. Wij weten, dat de hooge temperaturen het lichaam ongeschikt makenomtewerken.dat zij de energie en de aboidskracht der zenuwen verminderen. Een en ander berust op de zelfregeling van het organisme, dat als een in werking zijnde machine warmte ontwikkelt en de overbodige warmte aan de buiten wereld afstaat. Hoe hooger evenwel de buiten- warmte is, hoe minder het lichaam daaraan kan mededeelen. Om nu «oververhitting" dei- machine te voorkomen, beperkt zij haar arbeid. Dit proces begint in de eerste warme dagen van het voorjaar. Het lichaam moet zich natuurlijk eerst «enigermate «ucclima- tiseeren", zich eerst weer aanpassen aan de hoogere temperatuur, wijl de al wisseling door gaans geheel onverwachts plaats heeft. Tot zoolang dit heeft plaats gehad, voelen wij ons eenigszins onlekker. Een aantal bijoorzaken werken hier nog toe mede. De zon, de heldere hemel boven ons, lokken ons des ochtends uit, in plaats vau zooals gewoonlyk direct aan ons werk te gaan, eerst een wandeling te maken. Wij zijn intusschen het wandelen ontwend geraakt, zyn misschien in den winter eenigszins in gewicht toegenomen in elk gevalwij zijn gauwer vermoeid, vooral in onze beenen, terwijl onze winterkleeding ons nog belemmert in onze gemakkelijkheid van beweging. De opgewektheid, door het mooie weer en het genot van de wandeling bij ons in het leven geroepen, verdwijnt daardoor spoedig om voor vermoeidheid plaats te maken, die zich vooral onaangenaam laat gelden wanneer wij direct na de wandeling aan het werk moeten. Bovendien komt er een moreele oorzaak bij: waar wij toch al eenigszins vermoeid aan het werk gaan, hindert ons nog de ge dachte, dat wij, in plaats van het mooie weer te kunnen blijven profiteeren, bij ons werk worden opgesloten. In de «Field" verhaalt zekere Hunt, te Salisbury in Rhodesia, het volgendeDen 28sten Maart zette ik een hen op twaalf eieren te broeden. Alies ging goed tot 9 April, toen een groote slang in het broed- hok sloop, de ben verdreef en al de eieren verorberde. Ik schoot het dier dood en opende het, waarop ik negen der eieren on beschadigd terugvond. Ik wiesch ze in warm water, legde ze weer in 't nestde hen her vatte bedaard haar taak en zij heeft nu negen gezonde kuikens. 't Wordt warm en dus weer tijd voor de zeeslang. Als Amerika iets onderneemt, doet het dit op grootsche wijze en ontziet dan niet alle opofferingen. Zoo heelt de republiek Argen tinië nu den oorlog verklaard aan de tu berculose. De Gezondheidscommissie heeft o. m. acht millioen etiketten doen drukken, bevattende voorbehoedmiddelen tegen die gevreesde ziekte. Deze etiketten moeten op de lucifersdoosjes geplakt worden. Al branden de lucilers niet, toch zal het publiek er door «verlicht" worden. De «Voss. Ztg." meldt dat een spoorweg conducteur een middel heeft uitgevonden om botsingen te voorkomen. Het bestaat in hoofdzaak hierin, dat aan het reehtscbe spoor een contact wordt aangebracht, waar door hij het overheen rijdeu van een trein een sein zich vertoont ingeval de weg vrij is. Tegelijk vertoont zich achter den trein een ander sein, tol wuarschuwiug van een volgenden trein tegen verder rijden. Ziet de machinist het sein vóór zich niet, dan weet hij dat hij remmen inoet. Ook een defect aan het sein wordt door de uitvinding aan geduid. Door den uitvinder, die 29 dienstjaren heeft, is reeds octrooi genomen waarvoor hem intusschen al 15000 Mark is geboden. In 1858 vertrokken uit Enschede eenige huisgezinnen naar Brazilië. Van die families is nooit eenig bericht ontvangen, zoodat al gemeen het gerucht als zouden de emigranten door het vergaan van het schip hun graf in de golven hebben gevonden, geloofd werd. Thans na 45 jaren is bij den burgemeester uit Brazilië een schrijven ontvangen van een tusschenpersoon. die namens een dier families, verzoekt te willen mededeelen, wat er nog van verwanten is overgebleven. Het paard en de ezel leven zelden langer dan 35 jaarde koe kan het tot 30 bren - gende hond tot 25het schaap, het var ken en de kat tot 15het konijn tot 8 a 10de gans tot 30de eend, kip en kal koen tot 12; de musch en het sijsje tot 25; de raaf en de kraai tot 100de papegaai en de olifant tot 150 a 200 jaar. Maar het dier dat het record houdt, is de schildpad. Walter Rothschild heeft onlangs een schildpad gekocht en aan den Dierentuin te Londen ten geschenke gegeven, welke in 1700 geboren is. Het dier weegt 250KG., is goed gezond en zal het nog wel, naar deskundigen beweren, jarenlang kunnen uithouden. zfjn? Gij hebt er nl de verschijnzelen van. wat moet ik <l«n wel doen zult ge mij zeggen. Vooreerst dit briefje lezen van den boer Anton TheaniBsen te Stampersgat, proviucie Noordbrabanl. „Mot blijdschap lean ik U mededeelon dat ik vol komen geuezeD bon van een langdurige ziekte, n.l. bloedarmoede, hartkloppingen en hevige koortsen. RECLAMES- I5 regels fl.25; elke regel meer f0.25. Kleine brief. Indien ge acht wilt slaan op de regels die hierna volgen, kunt ge U zelren een dienst bewijzen en mis schien Uwe vrienden en Uwe kennissen van eene kostbare inliohting doen profiteeren, Lezer of lezeres, misschien zijt ge niet welvarend, Hebt gij deze nacht goed geslapen Terwijl gij deze courant leest, bemerkt gÜ geen storingen in het gezichtsvermogen? Gisteren bij hel beklimmen der trappen hebt go U niet een weinig benauwd gevoelt, heeft Uw hart niet hovig geslagen, U noodzakende stil te blijven staan?Dezer dagen waart gij met Uwe zaken ten aohtoren, gij liopt hard om den verloren ttfd in to halen; maar hevige steken in de zijde noodzaakten U Uw gaan te vertragen. Kortom sedert eenigen tijd eet gij met tegenzin! Van waar komt dezo verandering? Waarom zijt ge zoo bleek? Waarom hebt gü een spierver- sterkend middel noodig? Zoudt ge bloedarmoedig De Heer Ant. THEUNISSEN volgens portret. „Veel heb ik hiervoor aangewend, veel geld uitge geven om mijne geneziug te bekomen en al mocht ik mij eoDige weken wat beter gevoelen, daarna was het weer bet zelfde. Ten einde raad liet ik mij de zoo beroemde Pink Pillen van Dr. Williams uil Rot terdam komen. Na het gebruik van 6 doozen gevoelde ik reeds eene groote verbetering en thans na in 't geheel 9 doozen gobruikt te hebben, kan ik geen woorden vinden om U mijn dank te spreken, want .ans ben ik gezond en sterk en ik beb mij nog nooit zoo welvarend gevoeld, en ofschoon ik slechts 35 jaar ben, was voor het gebruik Uwer Pink Pillen myo leven mij tot een ware laat. Moet men wanhopen de genezing te bekomon? Want du Pink Pillen *yn een lü ti" |r P-I I geneesmiddel die zijne bewijzen 1*1»Lal* geleverd heeft. Zij hebben bloed- armoedigcu, bleekzuchtigen, rheumatics en nourastheniolydors genezen. Z:j zyn onovertreffelys tegen muagziekten en tegeu zenuw aandoeningen. Zy genezen het is oen onbetwistbaar feit, omdat zy het bloed hernieuwen, de zenuwen versterken. Indien Uwe proefnemingen met andere geneesmid delen gefaald hebben, aarzelt niet! Wendt u tot de dépothouders die onder de artikels in de couranten vermeld staan en gij zult het zelfde geluk smaken als de heer Theunissen. Wy kunnen er echter niet genoog op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen vau Dr. Williams lo hukomen, want gelijk alle goede produkteu worden ook (le Pink Pillen reeds op een grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zy uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijp, doch dc heilzame en genezende bestanddcelen bezit, ten ze in gecnen deele. Koopt ze slecbts by de- depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of, zoo gij maar eenigen twijfel mocht hebben, laat zo rechtstreeks van den Hoofddepothouder komen den heer Suabilié. Prijs fl.75 de doos, f9.per fi doozen. Verkrijg baar bij Snabilió, Steiger 27, Rotterdam, hoofdae- pothouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. vande Weg,dro gist, Langestraat '23te AmerBfoort, en A. db Vries, Kerkstraat 90 te Hilversum. Het namaaksel der Pink Pil- len heeft nog nooit iemand ge- li) Ifi/ruMNrjl) Afbeelding der doos: A. j&afl MI SiA.4rSL.UTKHIJ. VIJFDE KLASSE. Derde week. Trekking van 25 Mei 1903. (975 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prys van f400 op No. 635. Prijzen van f70. 3330 10403 10429 19542 en 20598. Te zamen 6 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 21 3335 3339 4993 9713 1441114423 16101 18876 18959 19547 19584 19599 en 20593. De architect HERM. KROES, te Amers foort, zal namens zijn principaal op Zater dag (5 Juni 1903, 's namiddags te 4 uur, in het koffiehuis «HET VALKJE" aldaar AANBESTEDEN: Het amoveeren van 3 per- eeelen aan de Langestraat en Zevenhuizen en het bou wen aldaar van een Win kelgebouw met Magazijnen enz. Teekening en bestek liggen van Zaterdag 30 Mei 1903 af ter inzage in voornoemd koffiehuis en zijn dan a f 1.50 per stel ver krijgbaar ten kantore van den voornoemden Architect. Aanwijzing wordt gehouden op Woensdag 3 Juni 1903, 's namiddags to 4 uur, aan de voormelde perceelen. Een net JONGMENSCI1 vraagt tegen 2 Juni met REWASSCHING en VRIJE SLAAP KAMER tegen f5 per week omtrek Arn- hemsche weg. Brieven franco J, N. MAARTENSE, Geer- testraat 30èw, Utrecht.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2