Zaterdag 6 Juni 1903. No. 5355. 52e Jaargang. Feuilleton. AMERSFOORISCÏÏE DDURAIT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT, Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/'I.—; franco per post 1.1.'. Advertentiên 1-6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/" 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiên van buiten de stad worden de incasseorkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Trlephoon 10. KENNISGEVINGEN. Aangifte van Vertrok uit en van Vestiging in de Gemeente. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet nu hel Koninklijk besluit van den 27steu Juli 1887 (Staatsblad No. 141) rogelende de verplich ting der ingez tenen tot het doen van aangifte voor de bevolkingsregisters Herinnoren don ingezetenen de op hen rustende vorplichting tot het doen van aangifte van vertrek uit en van vestiging in de Gemeente, en brengen daartoe bij deze te hunner keunis de bepalingen van gezegd Koninklijk besluit, welke luider, als volgt 1. Zij die op den dag der volkstelling in don vreemde of iu eeno der kolouiëu of ovcrzeesebe bezittingen van bet Rijk hebben vertoefd, geven binnen éene maand na hunne terugkumst hiervan kennis nun liet Gemeentebestuur. Zij die bij die telling ziju overgeslageu, geven binnen éene maand na den dag veor elke telling bepaald, van dit verzuim konnis aau het bestuur hunner werkelijke woonplaats. Voor de leden van huisgezinnen rust de verplichting tot kennisgeving op het hoofd van elk huisgezin. 2. Zy die uit een Nedorlandscbe kolonie, eoue overzeesche bezitting of uit den vreemde hunne woonplaats overbrengen in eene Gemeente binnen het Rijk, doen biervan eene verklaring aan hel Gemeentebestuur, vergezeld van bel gebruikelijke getuigschrift voor hen die uit de koloniën of be zittingen, van een paspoort of reis- en verblijfiius of andere door de politie deugdelijk erkende be wijsstukken voor hen die uit den vreemde komen. Deze verklaring geschiedt binnen ëene maand na huune aannonist in de Gemeente. 3. De kennisgeving in de twee vorige punten vermeld, gaat vergezeld van de noodige opgaven om in de bevolkingsregisters te worden ingeschreven. 4. Zij die hunne werkelijke woonplaats binnen het Rijk verluien om die over te brengen naar eene Nederlaudscbe kolonie, eene ovcrzeesebe bezitting of naar den vreemde, doen bieryau eene verklaring aan bel bestuur der Gemeente, welke zij verlaten. 5. Zy die hunne werkelijke woonlaats uit eene Gemeoute van het Rjjk naar eene andere Gemeente overbrengen, doen hiervan eene verklariug aan het bestuur der Gemeente die zij verlaten en wnar z\j iu bet bevolkiugsregisler zyn ingeschreveu met opgaaf der Uemeeute, waar zy wcnsckon zich te vestigeu. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift van ver andering van werkelijke woonplaats. 6. Ter plaatBe waar zij hunne werkelijke woon plaats overbrengen, doen zij uiterlijk binnen éene maand na huune aankomst eene verklaring aan het Gemeentebestuur, ruet ovorlegging van het getuig schrift in het vorig artikel vermeld. 7. Elk hoofd van een huisgezin geeft uiterlijk binnen éene maand kennis aan bet Gemeentebestuur van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenomen of daaruit gaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepeD. Omtrent die kennisgeving geldt bet bij sub 3 bepaalde. De zelfde kennisgeving geschiedt door afzonderlijk levende personen, wanneer zij andere personen in buu huisgezin opnemen. Bestuurders van instellingen, gestichten en iurich- Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanschen Oorlog, door >DOK TER". liugen, niet staande onder het bestuur ot toezicht van het openbaar gezag, waar personen onder eenig besluur samenwonen, geven maandelijks aan liet Gemeentebestuur kennis van alie personen, die iu de samenwoning zyu opgenomen of daarvan zyn uitgetreden. De verplichting vervalt wanneer langs een ande ren weg do vereischto kennisgeving voor het bevol kingsregister gedaan is. 8. Onvermindtvd de bovenstaande voorschriften is een ieder, door bet Gemeentebestuur daartoe opgeroepen, verplicht tot het doen der opgaven, die vereiseht wordeu om de bevolkingsregisters in te vullen. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dageu of geld boete van ten hoogste honderd gulden. Gedaan te Amersfoort, den 8 Juni 1903. Wethouders voornoemd, De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. De Burgemeester, WUIJTIERS. De President vertelde ons toen het een en ander over het leven op het Hogeveld, waaruit bleek, dat het daar maar moeilijk ging, uit de handen van den vijand te blijver Dp aandringen van den com mandant-generaal handen ze eindelyk besloten, de spoor over to trekken en te probeeren of ze het in het Lydotiburpsche uiet wat rustiger kondcu heb ben. Bij den overgang der spoor waren zo hevig door Khaki beschoten, maar het gelukte buu, met verlies van eeu paar karren en eenige handpaarden, door te komen; gedood was er niemaud en slechts twee waren gewond. Mijn chef klaagde er vreeselijk over, dat hij zijn pakmuil, beladen mot kleeren, kookgcrcedschap en ziin tent, in don sing had moeten laten; ik troostte hem met te vertelleu, dat dit my reeds 9 maanden geleden gebeurd was. Den SOsien December werden we opgeschrikt door het bericht, dat zekere Kidaon door de Kaffers ver moord en ziju zoon gewond wasden laatste was het gelukt te ontkomen en door hem was men van het feit op de oogte gesteld. Dit gebeurde op eeu kop. niet meer uan eeu half uur te paard verwijderd van het huis van Grobler. Hoewel het regende, dat het goot, worden duor den commandant.^dadelijk vrijwilligers opgeroepen om het lyk uit den berg te balen; toen we om drie uur in tien middag een twintig man bij elkaar haddon, De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den lieer Comm dor Kouingin in do provincie Utrecht van don 28 Mei 1903, uo. 4 A. Z. (Provineiaalbiad n 77) met betrekking tot de wederloelaling van veeenvlcesch uit Nederland herkomstig ou in don vreemde ge weigerd Brengen ter kennis van belanghebbenden, dut, met intrekking van de gemeenschappelijke beschik king van de Ministers van Binnoiilaudsche Zaken en van Financiën, van 16/22 Augustus 1898 fNoder- landscho Staats-couraul van 23 Augustus 1898. no. 196), in de gevallen, waarin de vreemde autoriteiten, op grond van de daar te lande geldeude veeartsenij- kundige voorschriften, de toelating van uit Node: land ten invoer aangeboden vee en vleesoh mochten weigeren, liet geweigerde weder in Nederland zal kunnen worden ingevoerd op de volgende voor waarden lo. dat de invoer geschiede langs bet zelfde kan toor als de uitvoer plaats greep; 2o. dat aan bet eerste kantoor hetzij in originali dan wel in gewaarmerkt afschrift of uittreksel de vrachtbrief worde overgelegd, welke bij dou uitvoer tot geleiding'heeft gestrekt; 3o. dat bet weder ingevoerde niet vorder dan het eerste kautoor worde vervoerd, dan na door deu districts-veearts of een zijner plaatsvervangers te zijn onderzocht. Van genoemd onderzoek is vrijgesteld hot vleesch, hetwelk voorzien is: a. hetzij van een merktceken als bedoeld bij het Koninklijk besluit van 21 November 1902 (Staats blad no. 199); b. betzij van een merkteeken, stempel of verkla riug, dat het vóór den uitvoer by eeno keuring van gemeentewege of door een geëxamineerd veearts voor geschikt was bevonden. Amersfoort, den 3. Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter keunis van do ingezetenen dezer Ge meente, dat het door den Directeur van 's Rijks belastingen enz. to Amsterdam executeur verklaard kohier No. 6 van do belasting op Hiel rij I'm- en andere inkomsten over liet dienstjaar 1902/1908 nan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aau VVÏen ieder v .rpliclit is zijnen aanslag op den bij de wol bepaalden voot te vul doen. Gedaan en op de dmtrvoor gebruikelijke, plaatsen aangeplakt to Amersfoort, dou (i. Juni 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Ainersfoortsche I ndustrie- en Huishoudschool. Blijkens Itel versing tier jongste vergade ring vun tien Rutul dezer Gomuunta, zal het verzoekschrift der Vereeniging «Amorst'i ort- se he Industrie- en Huishoudschool" dour Ie afileelingen in behandeling wordtin genomen. liet. verzoek hield in een eleun van tie zijde der Gemeente iu tweeërlei vorm, te wetende toekenning vun een jatirlijksoh subsidie ten bedrage van 12500 alsmede voor liet eerste jaar een bijdrage voor ééns van f 1000 in de inrichtingskosten dor school, iu tie tweedo plaats het bewilligen eener eerste hypothecaire geldloening van I'40000 op het schoolgebouw, dat, met de kosten van aankoop van den grond, een waarde zal vertegenwoordigen van 1*5501)0. De vraag, el het belang dei Gemeente de inwilliging van het verzoek niet alleen mogelijk, doch nok wensehelijk doet zijn, ver dient nader onder de oogen gezien te wei den. Dut een scheel als de untworpene voor alle klassen der Ainersfoortsche burgerij, groot, tastbaar nut zal opleveren, ztl thans wel door niemand ontkend worden al zullen er nog velen zijn in ons goed stedeke, wier oogen voor dat nut eerst recht zullen open gaan, wanneer do school door haar resulta ten voor zichzelf zal hebben gesproken. Men kan hot betreuren, dat er ook op dit gebiod nog zoovelen zijn, die niet kun nen gelooven zonder gezien to hebben muur afkeuren mag men hot ook niet, dat meni geen, vervuld van zorg voor het evenwicht der Gemeentelijke financiën, oenigszins hui verig is om de Gemeentelijke lasten, die toch reeds, zwaar genoeg zijn, te verhoogen met de uilgaven, die de nieuwe schoei van de Gemeente vraagt. Wol is waar staat thans de voltooide Ambachtsschool in onze Gemeente als spre kend bewys vóór bovenbedoelde ongeloo- vigen. Immers toen do inrichting iu liet leven geroepen moest worden, werden ook door velen de bezworen breed uitgemeten, on hot resultaat is thans, reeds na twee jaren, dut oen honderdtal Ainersfoortsche gezinnen de toekomst vun hun zoon er (loer verzekerd zien. liet particulier initiatief hooft daarbij K«- toonil. (lal alleen door zijn bemiddeling de inrichting kon tot stand komen, want het zou do krachten der Gemeente verre te hoven zyn gegaan om zelfstandig een school te stichten, die bijna l'4()0>)0 voor den bouw heeft gekost en jaarlijks f 1(3 f 18000 uan uitgaven voor het ouderwijs vergt. Dat resul taat word bereikt met een betrekkelijk ge ringe Gemeentelijke bijdrage van f 4000 por jaar, omdat Rijk. Provincie en particulieren nu do overige kosten voor hun rekening namen hetgeen niet het geval had kunnen zijn hij een Gemeentelijke Ambachtsschool. Ju nog sterker verhouding zal liet zeilde verschijnsel zich voordoen hij de Industrie school, want do juurlijksche uitgaven der school, fll u I' 12 000 bedragende, won Ion eveneens uit allerlei bron bijeengebracht, mits de Gemeente een subsidie van 12500 por jaar wil verleenen. Hat merkwaardige van de transactie is, dat zelfs deze uitgaaf voor een deel opge wogen wordt door de juurlijksche rente en aflossing 'Ier hypothecaire leening ten be drage van f 2500, zoodat feitelijk de Gemeen tekas alléén bezwaard wordt door de rente en aflossing dor hypotheek van f40 000, welke gelden door do Gemeente zelve van anderen geleend zullen moeten worden, doch tegen Jager rentestand en langer tijdperk van aflossing. De vraag bljj ft dus slechts: mag de Gemeente Amersfoort de risico op zich nemen van het welslagen eener zaak, die overigens een be trekkelijk zeer geringe juarlijksehe uitgave van haar vraagt, omdat by het eventueel mislukken der school htuir verschillende hulp bronnen grootendeels zouden opdrogen, en dus de Gemeente zich voor »een kwade post" een gedeeltelijk oninbare schuld geplaatst zou ln de beantwoording dezer vraag schuilt de kern van do verantwoordelijkheid, die ieder Raadslid bij het uitbrengen zijner stem op zich zal laden. Siemt hij tegen liet ver zoek. dan zal Amersfoort verstoken blijven van een samenstel van verschillende scholen vanaf een Fröbelschool, die reeds tie zor gen voor hot opgroeiende kind zal op zich nemen, tot de verschillende scholen en cur sussen iu hetzelfde gebouw veieonigd, die het achttienjarige meisje, opgeleid voor de huis gingen we er op uit. By een kleiner kopje, diclil by den berg, waar do man vermoord was, aangekomen, vonden we daar reeds een tiental menschen verga derd, die echter niet verder durfden gaan, omdat de berg vol Kaffers was en dezen, xoodra iemand zich vertoonde, hevig schoten. De commnnilaut ver deelde het troepje ten getale van dertig in drieën; lien burgers moesten deu berg links bestormen, tien rechts, terwijl hij zelf met tien man rechtop de plek zou afgaan, waar, volgens de aanduidingen van den gewonden zoon, het lijk lag. Zoo gezegd, zoo ge daan. Zoo snel de paarden wilden loopon, klom men we den berg op; de Kaffers, door zooveel bru taliteit bang geworden, trokken in alllerijl terug, zoodat we boveu op den berg kwamen, zonder dat er éen enkel schot op ons gelost werd of éen enke kelen Kaffer zagen. We „voelden" evenwel, dat ze overal achter groote rotsblokken, die daar iu over vloed voorhanden waren, do wijk luidden genomen, en op een guustigo gelegenheid wachtten, ons onder We 'hielden halt op een Iwiutig pas afstand van het lyk, dat op tien rug lag eu waarvan do starende oogen naar don grauwen hemel blikten. Wy namen positie in achter de klippen, terwyl 4 man, waaron der de zoon van den vermoorde, zich op de open plek waagden, waar de man was neergeschoten, Hartverscheurend was het geweeklaag, toen de zoon zich over zijn vader boog en in tranen uitbarstte. Geen schot werd gelost en bijna kreeg men den indruk, of zelfs de Kaffers medelijden hadden met don zoou cu hem tijd wilden gunnon, dep vermoorde te bewecnen. Er mocht echter geen tijd verzuimd worden, waarom do commandant do lieden toeriep, bet lijk op te nomen on het te vervoeien; maar mi scheen het, alsof de Kaffers begrepen wat we wilden en hot lyk nis hun rechtiuatigen buit beschouwden. Op eenmaal barstte hot geweervuur van alle kanton los en vlogen do kogels ons en de dragers om do ooreu. Hoewel we nergens ook maar éen enkelen Kaffer koniieu ontdekken, schoten wc op goed ge luk in do richting, vanwaar we meenden dat do ko gels kwamen en we hielden hier mee aan, lot de dragers met hun droeven last don berg af waren. Hierna trokkeu we zelf langzaam achteruit, van elke klip gebruik makende om ons te dokkon en gevolgd door de opdringende Kaffers, Zonder hot minste letsel kwamen we allen beneden en gingen met onzen treurigeu last huiswaarts, den Eogolschman vervloekend, die tie barbaarsche Kaffers tegen ons had opgehitst en (laardoor in stout gestold do besten van ons te vermoorden. Voor de verandering worden er in hot begin van liet nieuwe jaar weer allerlei onzinnige geruchten over vrede rondgestrooid. Het onzinnigste, wnarmco iemand uit Pretoria zou zijn gekomen, luidde als volgt: „Benadiging der rebellen onmiddellijk vertrek der Britse lie troepen, en terugkeer der krijgsge vangenen. Du Engelscho Regering laat olie ur- hrando huizon opbouwen of geelt volle compensatie, Con vont ie tusschen Engeland on do Zuid-AI'rllcnnusoho Republiek, waarbij het eerste de volle onaf hankolük- heid der laatste erkent, gewaarborgd door Frankt'ijk cu Rusland. Engeland behoudt do Wilwatersrand- goudveltlon," Er ware vele menschen, die dit werkelijk geloofden --- ils uitrekenden, wanneer zo weert h nis konden éannoor men dien lui aan 't verstand trachtte te brengen, dat de omstandigheden volstrekt niet van dien aard waren om niin to nomen, dat Engeland op dergelijke voorwaarden vrede wilde maken, werden ze boos en bewoorden zo, dutje Kiigolsuhgeziuil was. Ook do commandant, meende, dat er wel iets van i hot I groote teleurstelling, toon hem. by aan d«- Kcgeering, door den Presided dat dit bepaald praatjes wa'en, w„ er niets van bekend was en hij o waarom Engeland plotseling dergrlylo waarden zon stellen, \Vt< ontvingen 11)00 pond in Go live 1 om verschillende coinmandeer-hen r hem dan roede he nek burgers te kunnen betalen. Wo gingen dadelijk de verschillende voldcornotschappeu rond om do be wijzen in to wisselen eti toen de 1000 pond waren uitgegeven, vertrokken we naar de overzijde, wunr wo den 13den Januari 's morgens om 8 uur aan kwamen. Don 29sten Januari ontvingen we het bericht, dat generaal Ben Viljoeninoen hinderlaagdvr Engelsehen gevallen en gevangen genomen was, waaridj twee personen, tot z'yn stal hohoorcnde.sniuvcltleti en nog oen ander in handen van den vijand viel, terwyl de rest ten getale van vier, zoo gelukkig wuren geweest te ontkomen. Do Regoering had ook eerst het plan gehad, mot den generaal door te komen naar het Pelgrimscho. maar dit nog te elfder uro opgegeven zeer waarschijnlijk was hun anders het zeilde lot to beurt govallcn als Hen Viljoon. Ook hier was waar schijnlijk verraad in 't el, althans hoorden we later vertellen, dat de Eogelsohen zeer teleurgesteld warou, allcor. generaal Vlijoen te hebben gevangen, daar zy meenden, levens de Regeering in don strik te krijgen. Onze paarden vorkoorden in uiet al te heston toestand, waarom do commandant ons den 28ston Februari ne t ouzo en een gedeelte van zyn paarden naar Sabi stuurde om do dieren bfj te voerenhot gras was daar mooi, en bovendien kon men daar mieliestrouken koopen, die oen uitstekend paarden- voer vormen. Het was hier, to Sabi, dat we don 25sten Maart het ongelooflijke boriohi honden dat de Kogooriug naar Pretoria was, met het doel vredesonderhande lingen uan to knoopon. Toon dit later officieel bo ord, waren we vol hoop en erg blij, tomoor e lof die achten het de Engel ie -tap had gedaan. Er dal Engeland door de U'ordt utrvolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1