Stadsnieuws. houding of voor een der takken van vrouwe lijken arbeid, aan de samenleving teruggeeft. Men meene niet, dat de beslissing wel een paar jaren uitgesteld zal kunnen worden, want de gunstige gelegenheid, die zich nu aanbiedt, bijv. om f5000 Rijkssubsidie te ont vangen, zal niet spoedig, waarschijnlijk nooit terugkeeren. En het zou niet de eerste maat wezen, dat de Gemeente Amersfoort het gunstige oogen- blik liet voorbijgaan! Stemt echter het Raadslid vóór den ge- vraagden steun der school, dan moet er ook bevredigende zekerheid bestaan, dat de school zich handhaven en tot bloei geraken zal. Wil men hierover een oordeel vormen, dan dringt zich het feit op den voorgrond, dat in alle Gemeenten zonder uitzondering soort gelijke scholen steeds tot aan den nok van het dak met leerlingen gevuld werden en dat er geen reden is om aan te nemen, dat onze Gemeente de eerste uitzondering zal vormen. Integendeel bewijst het duizendtal handteekeningen van Amersfoorsche gezeten huismoeders op het circuleerende adres aan den Raad, dat juist in onze Gemeente door zeer velen vau de school zal worden gebruik gemaakt. En men boude wei in het oog, dat onbe kend onbemind maakt, zoodat de school zich door haar resultaten meer en meer vrienden zal weten te verwerven, zooals het ook met de Ambachtsschool is gegaan. Bovendien zal het van het grootste belang zijn, in laatstbedoeld opzicht, of de school van stonden aan in voldoenden omvang en op bevredigende wijze zal worden opgericht en geregeld. Want bovenal geldt de waar heid «goedkoop, duurkoop" voor de inrich ting eener schooi een waarheid, die hier ter stede zich waarlijk niet voor de eerste maal zou doen gevoelen! Te Zwolle, een plaats weinig grooter dan Amersfoort en met het oog op de omgeving zeker niet gunstiger gelegen, werd ae In- di'«lrieschool in 1902, dus twee jaar na de oprichting, door 172 leerlingen bezocht; te Alkmaar door 180 leerlingen terwijl men verschillende aanvragen moest weigeren we gens gebrek aan plaatsruimte. Te Zwolle was de school aanvankelijk op te bescheiden voet ingericht, waardoor zij spoedig over twee gebouwen moest verdeeld worden, hetgeen tot dubbele kosten in menig opzicht aanleiding gaf, zoodat men ten slotte een geheel nieuwe school moest bouwen. Edoch in zake scholen met hulpgebouwen, zelfs meer dan twee, heeft men ook te Amers foort ondervinding kunnen opdoen! Het denkbeeld, voorzichtigheidshalve ge opperd door menigeen, die sympathie voor de school gevoelt, om de inrichting op kleine schaal te beginnen en later zoo noodig uit te breiden, stuit bovendien op ernstig bezwaar van de zijde der Regeering ter zake van het toekennen van een subsidie, en van de zijde van het Nutsdepartement ten aanzien van het verstrekken van het grondkapitaal van f 15000. En zulks niet ten onrechte omdat de risico der zaak eerst recht zal ontstaan, als ze ten halve aange, At wordt. Immers, wie zal er aan denken, als hij een woonhuis wil bouwen voor zich en zijn gezin, om den bouw aanvankelijk op kleine schaal te beginnen? Voor de Industrieschool zal het zelfs een levenskwestie zijn, omdat de aard der inrich ting, de regeling en de jaarwedden van het personeel, de doeltreffende indeeling der cur sussen enz. geheel al hangen van den Hinken opzet der zaak. Zonder in onderdeden ai te daleD, willen wij er op wijzen, dat voor degelijk onderwijs in het koken niet alleen materiaal noodig is, maar bovendien, dat het toebereide een nut tige bestemming moet kunnen vinden. De grondgedachte der inrichting is nu, dat het onderwijspersoneel bijna in zijn geheel intern aan de school geplaatst wordt, zoodat men daardoor op de salarissen kan uitwinnen een deel der kosten van door de school ge leverde spijzen en in bet algemeen alles wat strekt voor huisvesting en verpleging. Men denke aan het wasschen, strijken, opleiding van dienstboden, tafeldienen, kamers doen, enz. Want in ledige lokuien kan men alle huishoudelijke zaken niet tot haar recht laten komen. Bovendien zal het kookonderwijs kunnen vervangen wat anders door de Gemeente voor de Herhalingsschool gedaan moet. worden het geen een der krachtigste argumenten op levert vóór de toekenning der gevraagde gelden. Want zonder twijfel zou de Her halingsschool in dien zin op den duur grooter kosten aan de Gemeente veroorzaken. Dit alles neemt echter niet weg, dat de geldelijke moeilijk heden waarin de Gemeen te verkeert, een groot bezwaar voor de be williging van het subsidis zullen opleveren vooral in het eerste jaar, omdat de bijdrage van f1000 voor de inrichtingskosten er nog bij komt. Het is dus begrijpelijk, dat menig een liet wenscbelijk zou achten dit, Gemeen telijk subsidie te doen ingaan bij de opening der school, dus voor het eerste jaar vermin derd tot een bedrag van f1500, omdat dc school vermoedelijk niet vóór Mei 1004 ge opend zal kunnen worden. Echter zijn dc uitgaven der school juist in het eerste jaar zóo groot, dat ruime geld middelen vóór haar noodzakkelijk zijn, zal zij niet aanstonds voor tekorten geplaatst worden, reden waarom Rijk en Provincie het subsidie toch voor het geheele jaar zullen uit- .keeren. Het laat zich zelfs vreezen, dat ten slotte het bedoelde verschil van f 1000 in hel Ge meentelijk subsidie voor bet eerste jaar een struikelblok zou kunnen worden voor het welslagen der zaak want de school staat of valt met de beslissing, die door den Raad genomen zal worden, omdat alle toegezegde subsidies en bijdragen afhankelijk gesteld zijn van den door de Gemeente te verleenen steun. Het verdient daarom ten zeerste gewaar deerd te worden, dat door een belangstellende onbekende aan het Bestuur der op te richten school de toezegging is gedaan van een ge schenk ten bedrage van duizend gulden ter tegemoetkoming in de inrichtingskosten, dus feitelijk een gift waarmede het voren- bedqelde struikelblok uit den weg zou kunnen worden geruimd. Moge het voorbeeld, door den onbekende gegeven, er toe leiden, dat ieder Raadslid zich nog eens tweemaal bedenke vóór hij er toe zou kunnen besluiten, zijn stem tegen de oprichting der school uit te brengen! Amersfoort, 6 Juni 1903. G. Een heuglijk bericht. Van vele zijden is in den laatsten tijd weer de verzuchting geslaakt, dat het toch wel wat erg was dat er in een Gemeente van ruim 21 000 in wonei's geen behoorlijke zwem inrichting bestondbehoorlijk in zoover dat er overvloed is van helder stroomend water en dat de zwemmers steeds om'er toezicht zijn. De pogingen van de Commissie ontstaan op een der vergaderingen van Vreemde lingenverkeer" zijn afgestuit op zekere laks heid en daarmee is bet plan om op het ter rein van de voormalige Gasfabriek een bad en zweminrichting te maken, welke geheel aan de eischen des tijds voldeed, voorgoed opgegeven. Nu ook do zweminrichting bij de Konings poort gesloten is, bleef nog alleen over do zoo gevaarlijke gelegenheid in de Beekge vaarlijk omdat de eigenaar van het laud er zich toe bepaalt, retributie te heffen voor den overgang over zijn terrein en zich ab soluut niet met de zwemlustigen bemoeit. Zoolang het goed gaat, gaat het goed maar als iemand kramp krijgt, gebeuren er ongelukken. De heeren Van 't Hoff en Van Achterbergh hebben nu de knoop doorgehakt en zullen Maandag reeds aanvangen om een zwemplaats te maken, die in lengte van jaren kan vol doen aan de dringend gevoelde behoefte. Op hun terrein bij Monnikendam, langs de Beek achter de villa thans bewoond door luitenant Vrijdag, zullen zij een waterbekken graven lang 55 en breed 25 Meter, waarin 5 bassins van 1 tot 2 M. diepte en waarom heen 52 kleedkamertjes. Het water wordt, aangevoerd door een dui ker voorbij «Randenbroek" zoodat het spoel water der vier bleekerijen nimmer in de zwembassins kan komen. Het Dagelijksch bestuur der Gemeente beebtte reeds zijn goedkeuring aan de plannen en, gelijk gezegd, gaan Maandagochtend reeds 25 man aan 't werk om het terrein uit te graven. Mogen de heeren thans ook dien steun oudervinden welken zij zoo zeer verdienen. Zij verplichten met hun kordaat optreden heel de stad niet weinig aan zich. Prof. J. J» van Thiel, president van het Seminarium der oud-bisschoppelijke klerezie, is door de Universiteit te Bern honoris causa verheven tot doctor in de godgeleerdheid. De R. K. kiesvereeniging «Recht en Orde" vergaderde Woensdag rnet het oog op de periodieke verkiezingen voor den Gemeen teraad. Aan de beurt van aftreding zijnin district I de heeren E. L. Visser en D. Ger ritsen, in district II de heeren J. W. Jorissen en «r. J. C. H. Prikken, en in district 111 de heeren N. Veis Heyn en nar. J. Heyligers. Na eenige discussie werden tot candidaat gesteld district I de heer E. L. Visser, in district II de heer J. W. Jorissen, in district III de heer N. Veis Heyn. Het Bestuur werd gemachtigd om ten aanzien der overige candidaturen naar om standigheden te handelen. Volgens opgave van het Ccntraal-bureau voor de Statistiek, te 's-Gravenhage, bedroeg de bevolking der provincie Utrecht op 1 Januari j. 1.: 129 945 mannen en 133815 vrouwen, totaal 263 760. Amersfoort is aangewezen als standplaats voor den Agent der Rijks Verzekering Bank den heer G. H. van den Berg, terwijl de heer J. D. Rolandus Hagedoorn, Agent dier Bank is ter standplaats Utrecht. De acte vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek werd alsnog behaald door mcj. W. C. Hollenbacil. De heer G. Wessels verwierf op de van 1 tot 3 Juni te Zierikzee gehouden Pluimvee tentoonstelling een Eeroprijs voor den fraai ste» zwart Minorca-haan, een eersten prys en een zeer eervolle vermelding voor zwart Minoren-hanen, twee tweede prijzen en zeer eervolle vermeldingen voor zwart Minorca hennen eu drie zeer eervolle vermeldingen voor hennen. Da heer G. Muys, die dit jaar reeds Jury lid was te Utrecht, Den Haug, Arnhem, Hengeloo, Haarlem en Almeloo, was dit ook te Zierikzee en zal het weder zijn te Middel burg en te Groningen. Donderdag klonk 'tdoor de telephoon: «Half elf overgeven 5e regiment". Dadelijk daarop werd afgebeld. Zóo concludeerden we, dal kolonel De Meester reeds het bevel zou overnemen, doch te laat' bleek ons, dat kolonel Beynen afscheid heeft genomen van het korps en het bevel officieel overdroeg aan luitenant-kolonel De Ronde Bresser. Namens het officierskorps werd aan den vertrekkenden algemeen geachten chef een zeer fraaie photo als aandenken vereerd. Kolonel De Meester zal nog tot de volgende maand werkzaam blijven aan het Departe ment van Oorlog als Hoofd van de 2e afdeeling, Generale staf. Bij het 5e regiment infanterie zijn o.a. be vorderd tot sergeant de korporaals H. Bri de], jhr. B. C. M. Martens en K. H.Smit. Met zekerheid verneemt het «N. v. d. D." dat het grootste gedeelte der lichting 1902 reeds de volgende week met groot verlof zal worden gezonden. Moge het ook waarheid blijken. Hoe jammer, dat het concert Donderdag avond in den tuin van «De Arend'1 gegeven, zoo slecht bezocht was. De tuin, thans ge heel ombouwd, geeft met zijn mooie boomen zoo'n prettig zitjevan koude was nagenoeg niets te bemerken. En de stafmuzikanten van het 5e, de beste uit bat terecht zoo geroemde korps, brachten zeer mooie nummers teu gehoore voor op zijn hoogst 25 menschen. De heer Wéry geeft den moed niet op *t is nog nieuw, doch de loop zal wel komen, meent hij. Weldra doet hij weer een con cert geven. De uitvoering van de kindercantate «Michiel de Ruyter" door de leerlingen der openbare Lagere school aan de Beekstraat zal plaats hebben op Donderdak 25Junia.s., 's avonds 8 uur. In verband met de examens der Hoogere Burgerschool en de feestelijkheden van «Toon kunst" is de zaal van Amicitia niet vóór dien datum beschikbaar. De uitvoering kan dus niet 17 Juni plaats vinden, zooals eerst het plan was. Nadere bijzonderheden zullen later per advertentie in dit blad worden be kend gemaakt. De heeren Van der Horst, Akkerman, Fa- ber, Radersma of Den Hartog hebben nog kaarten ter bijwoning in voorraad. Men weet, dat de uitvoering wordt gege ven om de leerlingen in de gelegenheid te stellen een schoolreisje te doen maken, zoo mogelijk naar «Artis' Door een bezoek van den Algemeenen Secretaris van den «Volksbond" is hier Don derdagavond weer een vergadering van de Elaatselijke afdeeling dezer vereeniging tot estrijdiog van drankmisbruik gehouden. Wel jammer zou 'took geweest zijn als de afdeeling. die bij de honderd leden telt, ware ontbonden, waar hier zóo veel te doen valt, juist overal in den omtrek nieuwe af» deelingen worden opgericht, de eer genoot, benoemd te worden tot het nazien der Re kening en verantwoording van den Alge meenen Penningmeester, hetgeen werd op gedragen aan dep heer J. C. van der Meer, Inspecteur der directe belastingen. Tot afgevaardigde naar de Algemeene vergadering, 10 Juli te Baarn te houden, werd benoemd prof. F. Kenninck, Voorzitter der afdeeling. Ter gisteravond onder voorzitting van den heer E. Kiasser gehouden maandvergadering van «Handel en Nijverheid" werd het voor stel om de vergaderingen niet meer eiken Vrijdag doch in de eerste helft der maand te houden en om het Bestuur de vrijheid te geven om slechts dan elke maand een le denvergadering te beleggen als er belangrijke zaken zouden te behandelen zijn, met 7 te gen 3 stemmen verworpen. Tegen liet afschaffen van de maandelijksche bijeenkomst werd aangevoerd, dat dit, als in andere dergelijke vereenigingen, zal leiden tot verslapping der belangstelling, zoodat slechtj Informatie- en in-casso-wezen zullen overblijven, terwijl werd opgemerkt dat uit de discussiën op de vergaderingen juist de beste zaken zijn geboren. Als afgevaardigde naar de 24 Juni te Utrecht te houden Bondsvergadering werd benoemd do lieer G. Berns. Van den Directeur van het Post- en Tele graafkantoor is een schrijven ontvangen waarbij bericht wordt, dat de eerste ochtend- bestelling onveranderd blij It, gelijk de ver* eeniging dat ook verzocht. Om de poststuk ken vroeger aan liet kantoor te krijgen, wor den deze thans eiken ochtend per rijtuig via het station gehaald, zoodat de bestelling no iets vroeger kan uitgaan. De vereeniging zal zich wenden tot do Directie der Nederlandsche Bank met het verzoek, hier, in plaats van een Correspondent schap, een Agentschap dier Bank te vestigen, dat zij loonend voor de Bank acht. In het concept-schryven wordt er op ge wezen, dat het bedrag dat thans aan het Agectschap te Utrecht wordt omgezet niet als maatstaf kan dienen omdat zeer velen zich bedienen van particuliere Banken, enz. Gewezen wordt ook op den toenemenden handel zoo te water als langs de landwegen, een toeneming wat de eerste betreft die zells het Gemeentenbestuui' deed besluiten een bedrag van 70 mille uit te geven voor de havenverbetering, terwijl ook het goederen vervoer langs de spoorwegen in 1901 ruim 1/5 meer was dan in 1900. De vereeniging wil de in de vorige ver gadering besproken zaak laten rusten omtrent het verkeer tusschen Amersfoort en Deventer, Hengeloo, enz. zonder gebruik te maken van den D-trein, in hoofdzaak omdat door het optreden van abonnemonts-reizigers de kans oj> slagen vrij gering is gebleken. Van den Bond van vereenigingen van den handeldrijvende» middelstand is ingekomen een verzoek om een onderzoek in te stellen naar het wenschelijke eener algemeene Zon- dagssluiting voor die winkels welke zonder groote schade éen rustdag per week zouden wenschen te hebben. Bij het onderzoek, verleden jaar door de plaatselijke veneenigiug ingesteld, verklaarde 7/g der winkeliers vóór sluiting, mits de concurrenten dan óok sloten De Bond wenscht thans een wettelijke regeling, doch wil eerst de meening der betrokkenen in het geheele land kennen en zal rapport uitbrengen op het in September te Rotterdam te houden Congres, waarvan de vereeniging lid wordt. De vragenlijst ligt ook voor niet-leden der vereeniging ter inzage op het Bureau, Appelmarkt 15. De vereeniging zal zich wenden tot den Gemeenteraad met een adres van adhtesie aan het voorstel van Burgemeester en Wethouders om den prijs van het lichtgas met l/2 cent te verlagen, Ten slotte werd ter sprake gebracht het al dan niet wenschelijke van het subsidieeren uit de Gemeentekas van particuliere onder nemingen. In een volgende vergadering zal hierop worden teruggekomen. Ruim half elf werd de vergadering gesloten. Door de afdeeling Gooi- en Eemland van de «Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren" is aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland een request gezonden, waarin ver zocht wordt in de Provinciale reglementen bet verbod op te nemen, dat honden met geringer schouderhoogte dan 50 c.M. als trekdieren mogen gebruikt worden. Het circuleerde in enkele Gemeenten van Gooi- en Eemland en verwierf honderden handteekeningen, terwijl ook aan een zestal zustervereenigingen in Noord-Holland om adhgesie is verzocht. Op goede gronden mag verwacht worden, dat het bij de Staten van Noord-Holland een even gunstig onthaal zal vinden als het bij die van Utrecht vond. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben afwijzend prae-advies uitgebracht op bet verzoek van de vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" om een jaar- lijksch subsidie van f500 met het oog op de leerlingen uit de Provincie Gelderland (8 in aantal) die uit omliggende Gemeenten de school te Amersfoort bezoeken. Een leelijke streek is in den nacht van Donderdag op Vrijdag uitgehaald door iemand die tot dusver onbekend is gebleven en die drie van de vier touwen waarmee de kei in een takel boven zyn voetstuk hing, heeft doorgeiaeden. Van afknappen is geen sprake, want dan waren alle touwen geknapt en zou de breuk geheel anders zijn geweest. Gelukkig werd het gebeurde aanstonds opgemerkt toen gisterochtend het werk werd hervat, zoodat geen persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen. De kei staat thans op zijn voetstuk be vestigd. Het jaarlijksch tuinfeest ten Paleize «Soest- dijk" zal nog in den loop van deze maand plaats hebben. Als allo gevels doorzichtig waren en alle harten open stonden, zoude er heel wat min der afgunst zijn. De geheele voorspelling van Capré voor het weder in Juni luidt niet zoo opwekkend als het korte voorloopig bericht, dat we Donderdag opnamen. Hy verwacht dan voor het eerste derde deel der maand slecht weer in West- en

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2