Stadsnieuws. Advertentiën. stand te doen, van al is het ook maar een nog zoo klein fortuintje. Welke wijze mond sprak eens van het doorzijgen der muggen en het doorzwelgen der karaeelen? Neen, inplaats van op inkrimping zouden wij zelfs kunnen aandringen op uitbreiding der Staatsloterij, indien daarmede gepaard kan gaan algeheele afschaffing der particu liere loterijen, waarbij de speler niet alleen oneindig veel duurder uit is aan bij de Staats loterij, en waarbij hy maar al te dikwijls blij moet zijn, niets te trekken, want dat geeft ten minste zekerheid van niet benadeeld te zullen worden bij het uitbetalen van den ge trokken prjjs. Of het ontwerp wet zal worden? Dat kan best wezen. De menschen die er over heb ben te beslissen, zijo in de eerste plaats voortgekomen uit een klasse, die zich de weelde van duurder loten kan veroorloven dan van een lot in de Staats; een verkeerd begrip van vaderlijke zorg kan allicht het zijne doen en, last not least, dient niet ver geten te worden dat meer dan éen zich uit een verkeerd begrip van eer niet gaarne openlijk zal verklaren tot voorstander van de Staatsloterijzoodat wjj vreezen niet het minst voor de velen die sinds jaren in die Staatsloterij een eerlijk stuk brood verdienden. 01 de Katholieken bij dit ontwerp met hun coalitie-broeders mee zullen gaan? Dat zou den zy zeker niet doen, als zij wij stonden maar men moet toch iets doen voor de coa litie. De Katholieken hebben nu reeds feite lijk gemaakt, dat van het heele Pokkenwetje niets zal komenallicht dat zij nu, om broe der Calvinist daarover een beetje te troosten, meewerken tot een maatregel, die precies het tegenovergestelde zal uitwerken dan wat er mee wordt bedoeld, maar die het Calvi nistisch haantje trotsch koning zal doen kraaien en den naieven onder de broederen blijdschap zal geven als ware er wezenlijk iets tegen het spel gedaan. Enkh. Crl. PRINS JORIS. Uit de beste bron vernemen we, dat ds. J. van Aalst thans heeft beslist over zijn beroep naar de Ned. Hervormde gemeente te Amsterdam en daarvoor heeft bedankt. De vrjjwel onverkwikkelijke zaak-Wijnkoop is gisteravond een nieuw stadium ingetreden. Na een zeer lange vergadering van den Kerkeraud der Ned. Jsraelietische hoofd-syna- goge te Amsterdam is met op éen ua alge- meene stemmen den heer Wynkoop een termijn van twee maanden gelaten om definitief te besluiten of by zal bedanken als opper-rabijn van Amersfoort dan wel als rabijn te Amsterdam. H. M. de Koningin was gistermiddag weer in de stad eu nam o. a. een kiekje van de Kamperbinnenpoort. H. M. passeerde heden weder op haar bezoek aan »Het Loo" van waar zij heden avond 8.12 naar iSoestdijk" terugkeert om 23 Juni voorgoed naar «Het Loo" te ver trekken. Tot lid der Gezondheids-commissie voor Amersfoort is met ingang van 1 Juli benoemd luitenant-kolonel L. F. Boekelman, dirigee- rend officier van gezondheid 2e klasse en chef van bet Militair hospitaal hier. Op de vragenlijsten voor de enquête over het gansehe land naar de wenschelijkheid en de mogelijkheid van algemeene Zondags sluiting voor neringdoenden wordt hier druk geteekend. Wie zonder eenig opzet, men bedenke toch dat de loopers zoo licht iemand kunnen overslaan geen lijst mocht ontvangen hebben, kan geheel kosteloos er een bekomen bij den beer M. R. N. Oosterveen, le Secretaris van «Handel en Nijverheid". Een groot aantal officieren van de ver schillende wapens uit dit garnizoen zal zich Donderdag naar «Soestdijk begeven ter bij woning van het tuinfeest, door H. M. de Koningin-moeder te geven. Luitenant E. D. van der Sleesen, van het 5e regiment infanterie, is gisterochtend naar Amsterdam vertrokken om ter allossing van luitenant W. F. Ruempol alsdetachements- commandant op te treden. De sergeanten L. Engels, J. K. M. Otel en J. de Vries, van het O. J. leger, hebben met gunstig gevolg het toelatings-examen afgelegd voor den Hoofdcursus te Kampen en zijn reeds naar Europa onderweg. Tot 1 October, den aanvang van den nieu wen cursus, worden zy gedetacheerd bij het 5e regiment infanterie hier. Sergeant-majoor C. J. van Aken. van bet 5e regiment infanterie, ia benoemd tol boek houder van de Studenten-societeit »P. H. R. M." te Utrecht. De bronzen medaille voor 12-jarigen trou wen dietisi is uitgereikt aan geëmployeerde 3e klasse W. van Dierrnen, van het Militair hospitaal hier. Wegens plaatsgebrek konden we in het vorig nummer geen melding maken van de begrafenis van adjudant Klein, van het le regiment veldartillerie, die, zoo jong nog, Woensdag tijdens een oefening bijna plotse ling dood bleef. Het groot aantal kransen dat de baar dekte, zoo van de officieren der afdeeling als van de collega's, de onderofficieren en de min deren zyner batterij, de onderofficieren van het garnizoen, en de deputation bewezen ten volle hoe algemeen geacht en geëerd de ontslapene was. De waarnemende afdeelings-commandant en de batterij-commandant voerden aan de geopende groeve het woord en schetsten hem als eerlijk humaan en oprecht man, die zich ze)ven van milicien heeft weten op te wer ken tot den hoogst bereikbaren graad. De plechtigheid maakte zeer ^rooten in druk op de zeer talrijk aanwezigen. Gelijk reeds in het vorig nummer werd ge zegd, werd Zaterdag in de 74e Algemeene ver gadering van „Toonkunst" zeer lang gediscussi eerd over het voorstel-LeidenHet saldo vau het Muiiekfeestenfonds proportioneel te verdeelen onder de afdeelingen naar den maatstaf van het aantal leden waarvan in de laatste driejaar het quotum is betaald welk voorstel door tal van afdeelingen en met name door Amersfoort, (voor stel en toelichtingen beslaan 4 pagina's druks in den Beschrijvingsbrief en het vormde dan ook den hoofdschotel der beraadslagingen) bereids in den Beschrijvingsbrief werd ondersteund. Bedoeling was, het fonds meer ten goede te doen komen aan de noodlijdende afdeelingen. Na een warme verdediging door Leiden stelde Amsterdam voor, dat Leiden het voorstel zou terughoudeu tot de volgende Algemeene verga dering. Haarlem daarentegen wees op de wondeplek der Maatschappij die over groote fondsen be schikt, o.a. een Reservefonds van f 73 000, terwijl enkele harcr deelen, slechts weinige afdeelingen nochtans, beslist, noodlijdend zijn. Noodig is't dat hot Hoofdbestuur worde beperkt in zijn uit gaven voor de viering van het 7ö-jarig bestaan der Maatschappij. Leiden stelt voor f5000 toe te staan; welnu Utrecht, bekend als gastvrouw, wil zich tevre den stellen met f3000. Bij het 50-jarig bestaan is, eerlijk gezegd, het geld verspild. Voorf5000 kan een werkelijk goed Muziekfeest worden ge geven, terwijl dan de financieele toestand der afdeelingen kan verbeterd. De heer Lobman, Onder-voorzitter der Maat schappij, kwam op tegen do voorstelling, door Haarlem gegeven, als zou het Hoofdbestuur de belangen der afcleelingen achter stellen bij die van de Maatschappij, welke niet rijk is bij de ontzaglijk groote eischen welke worden gesteld. Ware de Maatschappij rijk, zij zou werkelijk aan oude Toonkunstenaren geen uitkeeriüg van flÜO slechts doen uit haar Kunstenaarsfonds. Indien de Maatschappij de schulden der nood lijdende afdeelingen betaalde, zou dit hoogst gevaarlijk voor haar worden. Dordrecht steunde het prte-advies van het Hoofdbestuur doch waarschuwde er voor, den 75sten jaardag van moeder-Maatschappij niet ül te kostbaar te vieren, waar nog zoo vele barer kinderen onverzorgd zijn. Apeldoorn zou het betreuren als inderdaad al het geld op éen art werd gezet en 't on eindig beter achten als een deel aan de afdee lingen werd afgestaan als bedrijfskapitaal om daarvan goede uitvoeringen te geven, waardoor weer het ledental stijgt. Vooral de kleine af deelingen, ver van de centra gelegen, hebben hieraan dringend behoefte. Ook Winterswijk sprak in dezen geest en deed uitkomen, dat de Maatschappij slechts kan bloeien als overal in den lande, zij 't ook kleine afdeelingen bestaan en niet uitsluitend enkele zeer groote in de groote plaatsen. Om de discussiën te bekorten, trok Leiden zijn voorstel in zoover in, dat slechts voor het Muziekfeest bij het 75-jarig bestaan f5000 zal worden bestemdAmersfoort (mr. Heyligers) zich hierbij aansloot zoodat het voorstel was teruggenomen. Apeldoorn (de heer Jos. M. O. Haak) maakte het echter weer aanhangig en werd daarbij door verschillende, vooral kleinere aideelingen en bo venal door Winterswijk gesteund, doen het kon volgens het Hoofdbestuur riet ter sprake komen vóór de volgende Algemeene vergadering. AlBnu kwam aan de orde het voorstel-Leiden om ten hoogste f5000 voor het Muziekfeest uit te trekken. Arnhem stelde voor f3000. Den Haag steunde Leiden. De Voorzitter bracht in herinnering dat Utrecht verzocht het feest te zijnent te houden, doch verklaarde niet genoeg te hebben aan f 3000 voor een feest ter herdenking van het 75-jarig bestaan. Amsterdam, dat evenzeer gaarne het Muziek feest zou hebben, verklaarde op zijn minst f 5000 noodig te hebben. Het voorstel-Amersfoort (ten hoogste f3000) werd nu verworpen met 55 tegen 25 stemmen. Het voorstel van het Hoofdbestuur om van het saldo Onderwijsfonds f250 te voegen bij het Muziekfeestenfonds, ad f4543.48, werd aangeno men met 71 tegen 9 stemmen. Het voorstel-Leiden, ten hoogste f5000 voor het Muziekfeest, werd aangenomen met 55 tegen 22 stemmen. Aan Den Helder werd een klein subsidie toe gestaan voor de instandhouding barer Volks* zangschool. Enschedé kwam nu ter vergadering. Het voorstel-Nijmegen om hen, die door sterf geval enz. tijdelijk ophielden lid te zijn, vrij te stellen van opnieuw betalen van entree-geld, werd met 55 togen 25 steramen. Alsnu werd ruim 2 uur gepauzeerd. Na heropening adviseerde du alge vaardigde van Amersfoort namens de commissie de ontwerp begroting voor 1903/1904 goed te keuren. Als laatste punt kwamen hierop aan de orde de voorstellen ter viering van de herdenking van het 75-jarig bestaan der Maatschappij. Utrecht had zich bereid verklaard, de Maat schappij ten volgenden jare te ontvangen Amsterdam had den wensch uitgesproken, het feest in de Hoofdstad te doen geven en zou dan wel geneigd zijn, als gastvrouw op te treden. De afgevaardigde van Amsterdam amendeerde dit voorstel aldus„Het Hoofdbestuur stelt voor, dat deze Algemeene vergadering haar machtige, met een der beide genoemde afdeelingen het feest nader te regelen", zoodat nog niet op deze vergadering zou worden beslist waar het ieest zal worden gegeven. Feitelijk bood dus alléén Utrecht aan, deleden ten volgende jare te ontvangen, waartegenover het Hoofdbestuur in 't midden bracht, dat het feest het best te geven ware in een plaats waar de beste muzikale krachten enz. beschikbaar zijn. Het Hoofdbestuur deed uitkomen, dat zoowel het 25- als het 50-jarig feest zijn gevierdte Amsterdam, waar de Maatschappij zetelt en ook voor een dergelijk groot feest mag worden afge weken van het omtrent de gewone jaarlijksche Muziekfeesten bepaalde in de algemeene wet. Bij het 50-jang feest werd wel degelijk aan- ?etoond, dat een waardig feest niet onder de 20 000 kon worden gegeven en werd aan het Hoofdbestuur de vrije nand gelaten, dat feest te regelen. Denkbaar is intusschen, dat de Algemeene vergadering geheel afgescheiden wordt gehouden van het Herdenkingsfeest, zulks in overeenstem ming met art. 22 der wet. Na vrij lange discussie werd het voorstel van het Hoofdbestuur, geamendeerd door Amsterdam, in stemming gebracht en verworpon met 65 tegen IlJ stemmen; 1 blanco. Enkele afgevaar digde hadden de vergadering reeds verlaten. Het Muziekfeest wordt aus te Utrecht ge houden. De afgevaardigde van Utrecht dankte de Al gemeene vergadering voor haar besluit. De .Secretaris deelde nog mede dat aan Ed- vard Grieg, die gister (Maandag) zijn 60e jaar dag vierde door Jul. Röntgen namens de Maatschappij een krans zou worden vereerd. Hierop werd de vergadering geBloten, waarna Hoofdbestuur en afgevuardigen om 4 uur ten Raad huize werden ontvangen door het Dage- lijksch bestuur dezer Gemeente. Om 6 uur gemeenschappelijke maaltijd in het hotel „De Berg", waarbij neel wat meer aanza ten dan waarop eerst was gerekend. Om 8 uur uitvoering van Handei's „Josua" welke hier wat miuder naar wat beter verliep dan op de ongewoon drukbezochte algemeene repetitie. liet koor, ditma 1 niet verstrekt door zuster- afdeelingen, hield zich kranig, zong mooi en goed. Daar moet onder de degelijke leiding des heeren Petri heel wat en heel ernstig gestudeerd zijn om de zóo de tallooze moeilijke passages van dit meesterwerk te overkomen. Over de solisten liep het oordeel zeer uiteen; niet over mevrouw l)e Haan-Manifarges, wier heerlijk mooie, edele alt en onverbeterlijke voor dracht allen in verrukking bracht, of omtrent Tijssen, wiens frisch en omvangrijk geluid elk boeide. Maar zeer verschillend waren de lezingen over mej. Kloos en den heer Zalsman, die wol een heel zware partij te zingen hadden, vol colora tuur en met haast eindelooze herhalingen. Zoo Achsah's „O wer erzahlt", enz. 'i Was een heele deun om te komen tot het „Erlöst nun von des Niles Joch". Veel mooier was haar „Horch auf der muntern Vögel Liedl" Inderdaad vreemd was dat gerepetoer in het „Auf! Völker autl bereitet euch zurSohlacht!" en in: „Auf! mit neuer Wuth zur Schlachtl"; doch Tiissen wist alle klippen te omzeilen en oogstte aan ook een daverend applaus. Buitengewoon mooi was Othmël's „Wenn der Held naoh Ruhme dürstet"zeer goed ook Caleb's „Soil ich auf Mamre's Fruchtgenld". De begeleiding was üiet zoo heel bijzonderen het tegenspreken van eep der orkestleden, toen de directeur op de algemeene repetitie een op merking maakte, beslist storend. Ware Amersfoort niet zoo laks geweest, Van Aken's symphonie-orkest te doen uiteengaan, men had in de stad zelve een meer artistieke begeleiding kunnen vinden. Het kunstenaars-concert van Zondag gaf allerlei verrassingen. Het eerste der Madrigalen van Tol, door het kleine koor a capella gezongen, haalde weinig meer dan een Buccès d'estimehet tweede vona meer by val. Toch werden ze beide hoogst accu raat gezongen. Tijssen was in Walther's Preislied niet zoo gelukkig ais in den „Josua"; doch leent deze compositie zich wel voor solo met piano-bege leiding, hoe verdienstelijk deze ook was? In de „Zigeunerlieder" was hij weer in al zijn machtige kracht en goed deed het, te zien hoe hij aan stonds mej. Wol ter dankte voor haar inderdaad meesterlijke begeleiding. Mevrouw De Haan werd stormachtig toege juicht vooral na de innige voordracht van Weyla's lied. 7 Muf. Kloos was gelukkiger dan in het oratorium, vooral in de „Waidhexe" en ook in „Glück" al was hierin de plotselingo overgang van 11' naar pp soms zeer vreemd en weinig gemotiveerd. De held van den middag was Bram Kldering wiens boven beschrijving mooie vertolking van Lcclair's „Tambourin" en Hu bay's „Zephir' nog lang in herinnering zal blijven. Hoe jammer toch, dat ook deze kunstenaar van God's genade, wellicht onze beste violist, ons land gaat ver laten voor Keulen. Hofmann's „Minnespiel" vormde een waardig slot van het in ieder opzicht welgeslaagd Mu ziekfeest; 'twerd mooi gezongen eu uitnemend door de dames M. E. van Dricl en H. J. F. Mezger begeleid. Dat nan den heer Petri een krans en aan do dames De IJnuri 011 Kloos een bloc/nsluk werd vereerd, dient nog vermeld. De Amersfoortsche afdeeling mag tevreden zyn over het verloop van het feest, dat ter eere van haar 25-jarig bestaan werd gegeven, 't Heeft veel studie, veel overleg gekoBt; doch de moeite is ten volle beloond. Door de ridderlijke Duitsche orde, Ballye van Utrecht, is aan de vereeniging,Ambachts school voor Amersfoort en omstreken'' een schenking verleend ten bijdrage van vijfhon derd gulden tot tegemoetkoming in de kos ten der verbouwing van het schoolgebouw. By de advertentie in dit nummer omtrent de lezing, Donderdagavond door den heer A.M. Kollewyn Nz. in «Amicitia" te houden over Ijstijden in verband met den Kei, willen we nog voegen, dat die voordracht ook veel wetenswaardigs voor dames zal bevatten. Jammer weer, dat gelijktijdig met die leziug de vrijzinnige Kies vereeniging Amersfoort in het hotel «De vergulde Zwaan" een Alge meene ledenvergadering houdt ter bespreking van de aanstaande periodieke Raadsverkiezing. Door de heeren W. J. H. Feber, oud-ka pitein der infanterie, en W. M. Kngelberts, oud-luitenant der artillerie, is te Amsterdam, Prinsengracht 959 hoek Vijzelstraat, geves tigd een «Algemeen Bureau voor rnilitare adviezen", hetwelk zich ten doel stelt, dienst plichtigen of aanstaande dienstplichtigen, hun ouders of voogden, bij aanvrage op abonne ment van advies te dienen omtrent du op hen rustende verplichtingen krachtens de Militaire wetten, Koninklijke besluiten of Ministerieele verordeningen en omtrent de beste wijze waarop, in verband met hun belangen, de dienstplicht kan worden vervuid. Voor belangstellenden liggen de hierop be trekking hebbende circulaires, euz. te onzen bureele ter inzage. Bij de Zondag op «Woestduin" gehouden rennen won «Nadjy", van luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra en gereden door W. graaf Van Bylandt, den 2den prijs in den Aardbeziën-ren, vlakke ren voor inlandsche paarden over 1700 M., doch werd in de rechte lijn zeer kreupel en kwam in stap voorbij den eindpaal. Voor de bygeloovigen is 't misschien van belang te weten, dat evenals onlangs toen dolleklok en carillon gelijktijdig zich doden hooren en het brandje in de sigarendrogerij van den heer Van Ruller nog tydig werd gebluscht, ook Donderdag toen ze weer samen klonken, een kalksehuur op het terrein achter Monnikkendam uitbrandde, vermoedelijk door het broeien der kalk door de geweldige regens. Een wielrijder, die Zondagmiddag op de Langestraat heftig toeterde, maar geen ge hoor vond bij een troepje slenteraars dat vóór hem uit ging, reed, bij zijn wanhopige pogingen om uit to wyken in bet rioolgat vóór het kleerenmagazyn des heeren Maurits de Jong, kantelde en duwde met zyn stuur de spiegelruit van dat magazijn in^ft. Een oogenblik bleef hij beteurd kyken, doch fluks sprong hij op zijn kar en peddelde met groote snelheid voort, eer hij herkend of aangehouden kon worden. Assurantie dekt de schade. Door do politie is hier heden een van valschheid verdachte rijksdaalder aangehou den. Het goed afgewerkte munstuk, netjes voor zien van randschrift, had een sterken lood kleur en een zeer vreemden klank. Herinnerd zij aan het 40ste Chr. Natio naal Zendingsfeest., morgen op «Vollenhoven" bij het station Huis ter Heiae van do N. C.S. te houden. Een beetje droog weer zou niet schaden. In de Zaterdagmiddag te Barneveld ge houden vergadering van de Spoorwegmaat schappij «De Veluwe" werd door den Voor zitter medegedeeld, dat de kruisingsbrug over den HoTlandschen Spoorweg aldaar met September voor het verkeer zal worden open gesteld, zoodat verwacht kan worden, dat het gedeelte locaalspoorwog Barneveld—Ny- kerk reeds 1 October in exploitatie gebracht zal worden. Voor de nieuwe Hoogere Burgerschool te Hilversum hebben zich reeds 76 leerlingen aangegeven. Of wo iets al dan niet gelukkig achten, hangt vooral samen met twee zakenonze gezondheid en onze gezindheid. Ondergeteekende betuigt zijnen hartelyken dank aan allen die hem tor gelegenheid van zijn zilveren arnbts- feest en bij de hem.toegekende Konink lijke onderscheiding zoo talrijke blij ken van belangstelling en zoor ge waardeerde hoogachting schonken. J. P. de JAGER, Uoojd-agent vrn politie. Amersfoort, lö Juni 1903.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2