Gemengd nieuws. in te voeren en voor de toekomst te waar borgen. Buiten de grenzen van dezen werk kring vermag zij niet te gaan. Onze stadgenoot de heer H. J. Meinen is benoemd tot amanuensis aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Hil versum. Kapitein F. J. van Uurgsteeden. van bet wapen der genie op non-activiteit, is op zyn verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst, onder toekenning van pensioen. Het eind-examen van tiet Gymnasium is met gunstig gevolg afgelegd voor A (god geleerdheid rechten, letteren en wijsbegeerte) dooi de heerenH. D. J. Bodenstein (extra neus), J. C. W. Evenbly, J. H. Rolandus Hagedoorn, R. P. van der Mark, J. F. W. Neeb, J. van der Oord, E. E. Visser en C. J. Weil bach voor B (medicijnen, wiskunde, enz.) door de beeren R. Th. A. Ie Cavelier, I. J. van den Helm, A, Jansen (extraneus), C. G. Reyn- ders en M. W. Scheltema. Afgewezen twee leerlingen. Dat een goed voorbeeld navolging vindt, is voor de zooveelste maal bewezen. Aan het Bestuur der verecniging »Amers- loortsche Industrie- en Huishoudschool" is, geljjk we onlangs meedeelden, door iemand die onbekend wenscht te blijven flOOÜ ge- gescbonken ter tegemoetkoming in de in richtingskosten. Thans is door ee.i ander, die evenzeer onbekend wenscht te blijven, f800 geschonken voor de bouwkosten. Als nieuw blijk van de groote belangstel ling, welke te dezer stede voor de tot stand koming der school wordt aan den dag ge legd, maakt het Bestuur hiervan melding, met dank aan de milde gevers. Adjudant-schrijver E. A. Kooreman, ser geant-scherpschutter W. G. Boahart, ser geant-onderwijzer P. J. Ampers, sergeant A. A. van üoijen en sergeant J.Scheers, van het 5e regiment infanterie, zyn op hun ver zoek eervol ontslagen uit den militairen dienst, onder toekenning van pensioen. In Vrede", het orgaan der Internationale Broederschap, deelt de redacteur Felix Ortt mede, dat ton gevolge vun de gebeurtenissen van 31 Januari en 0 April de tuinbouwko- lonie te Blaricum is weggevaagd, voorzoover zij stond op den grondslag der Internationale Broederschap. De tuinbouwers die gebleven zyn toch achten zelfverdediging door ge weld gewettigd voor behoud van lyf en goed. Ook de jonge timmergroep is uiteengeslagen. Voorts hebben de beide zetters der druk kerij een nieuwe groep. »Samenwerking" on gericht, welke thans voorloopig nog met de werktuigen der drukkerij van de Broeder schap in het gebouw aan de Schimraelpen- ninck-straat arbeidt, maar wier beele afschei ding slechts een quaestie van tyd is. Slechts de bakkerij is trouw aan het be ginsel dor Broederschap gebleven en zal te Blaricum blijven als overblijfsel der vroegere kolonie. De drukkerij, die haar werktuigen aan •Samenwerking" tijdelyk hoeft moeten at- staan en dus voor het oogcnblik nog slechts uilgeversai oeid doet, voelt zich als klem groep vast aaneengesloten en innerlijk krachtiger dan te voren. We herinneren nogmaals aan de lezing ovei IJstyden, hedenavond 8 uur door den heer A. M. Kollewijn Nz. iu sAmicitia" te houden en aan de vergadering van de kies- vereeniging •Amersfoort" welke te zelfder lijd in »De vergulde Zwaau" plaats heeft. Aanstaanden Dinsdagavond zal hier een Algemeene vergadering worden gehouden van de Joden vun het «Amersfoortsch Lees museum", een hoogst belangrijke vergadering omdat daarin dient te worden beslist of de instelling al dan niet zal in stand blyven. De convocatie zal morgen worden verzon den, doch de leden knnnen thans reeds hun Dinsdagavond vrij houden. Bij de ten Garnizoens-bureele gehouden aanbesteding voor de levering van aardappelen voor de soldaten-menages gedurende het tijd- vuk van 10 Juli tot 31 October, werd als volgt ingeschreven: Joh. Meijer f2.43, Jan Meijer f2.28 en A. Wagenaar f 2.08 per H.L. De levering is onder het gewone voorhe boud aan den laagsten inschrijver gegund. Als bijzonderheid wordt vermeld, dat bij Van der Flier, aan de Wolkerstraat 30, bin nen 10 dagen een kuiken is uitgebroed. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde een 36-jarig reizend koopman uit Amersfoort tot 6 maanden gevangenisstraf wegens diefstal van een kip onder Maarsbergen. Wel 'n duur boutje. De bouw der Electrische centrale te Soest, waarvoor bij de aanbesteding 25 biljetten inkwamen, is voor f16060 gegund aan den op éen na minsten inschrijver, den heer J. Zwager, aldaar. •Spreken is zilver, maar zwijgen is goud", zegt het spreekwoord. Daarin is veel waar- i heidmaar al te veel zwygen kan soms meer kwaad doen dan zich eens vrij uit te spreken. Voor het jonge volkje breekt nu de tijd aan van het touwtjespringen. Er zal echter wel geen tweede kind bestaan, dat zulk een kostbaar springtouw bezit als het dochtertje van een schatrijk fabrikant in Pennsylvania. Haar papa heeft namely k een springtouw doen vervaardigen, waarvan de grepen uit masief ?;oud bestaan, rijk met edelsteenen ingelegd, iet touw is uit een bijzondér soort vlas ver vaardigd en kost een dollar per centimeter. Het kostbare speeltuig heeft een waarde van f1440. De vraag is echter of het kind zich met het dure stuk beter zal vermaken dan de kinderen, die een gewoon touw nemen. Een eigenaardige proef betreflende de trek kracht van slakken heeft men onlangs in een tuin te Parijs genomen. Men spande twee gewone slakken, met een draad om baar huisje, voor een kinder speelgoed wagentje op vier wielen en zette dat op den vlakken grond. De slakken bleven eerst eenigen tijd in haar huisjemaar toeu kwamen zij daaruit en begonnen te kruipen, tot de draden strak gespannen waren. Daarop trokken zij, na een kleine rustpoos, bet wagentje langzaam achter zich aan. Nu legde men gowichten op het wagentje en de slakken trokken, al klinkt het onge looflijk, 3 pond langzaam maar zeker voort, met herhaalde rustpoozen, maar zonder dat het werk hun veel inspanning scheen te kosten. Over de waarnemingen omtrent natte en droge jaren in verband met de verschijnselen op de zon, vinden wij in de »Fr. Z." een overzicht, waaraan het volgende is ontleend. Aanteekeningen gedurende een reeks van jaren hebben geleerd, dat de regenval om de 35 jaren een hoogste en magste bereikt. Zoo waren 1808,1843,1878 zoo in Middel-, Noord west- en Zuid-Amerika overal bijzonder natte jaren, en 1823, 1857 en 1893 byzonder droge, Brückner vond bovendien dergelijke tijdper ken van 35 jaar ongeveer ook by andere versciiijnselen vun weersgesteldheid. Richter vond ze by de gletcherbewegingen in de Alpen; Egersoo bij de onweders en westen winden in April, aan de Oostkust van Aus tralië (Sidney). Eveneens heeft men waarge nomen, dat het Poollichten, gepaard gaande met afwijkingen van magneetnaalden en kompassen, om de 11 jaar ongeveer in sterkte af- en toeneemt, met onregelmatigheden die echter in een tijdperk van 35 jaren terug- keeren. Men is uitteraard geneigd dit alles in ver band te brengen met de perioden van on geveer 11 jaren, die omtrent het voorkomen van zonnevlekken uit de waarnemingen van 70 jaren zyn gebleken. De kromme lijnen, welke de talrijkheid en grootte dier vlekken op graphische wijze aanduiden, toonen bij de opvolgende perioden afwijkingen, maar tevens dat telkens na drie tijdperken van ruim 11 jaar de zelfde kromming zich voordoet. Ook hier dus een periode van ongeveer 35 jaar. De tijden van vele en groote zonnevlekken worden beschouwd als die van krachtiger werking in de zon-atmosfeer, waardoor meer licht en warmte wordt ontwikkeld en daar door invloed geoefend op het weder. Er hebben dan ook sterke electrische ontladin gen plaats, die als bij de draadlooze tele- graphie haar werking te kennen geven met name op de magneetnaalden. Zij hebben ook invloed op de vorming van wolken, re gen, hagel en sneeuw. Er zyn er wellicht behalve de 11- en de 35-jarige tijdperken nog langere, die op een regelmatige wederkeer van weersverschyn- selen wijzen. De waarnemingen zijn echter nog te kort van duur om hierover zekerheid te verschaffen. Omtrent de natte of droge jaren ia echter de 35-jarige reeds gebleken vry zeker te zyn. Een bijzonder drogen tyd hebben wij in de laatste jaren der vo rige eeuw doorleefd, zoodai thans weder nutte jaren zyn te verwachten die, blijkens de ervaring, omstreeks 1915 bun hoogtepunt zullen bereiken. De heer John P. Holland, te New-York, uitvinder van de onderzeesche torpedoboot die door de Amerikaansche admiraliteit is aangenomen, is thans bezig, te trachten het probleem der luchtscheepvaart op te lossen en heeft daarvoor een vliegmachine vervaardigd met vleugels, die door de handen kan be stuurd worden. Het toestel zal niet meer dan een gewoon rijwiel, 12 tot 14 Kilo, wegen en op den rug naar believen bevestigd kunnen worden. Binnenkort hoopt de heer Holland in de nabijheid van New-York proeven te nemen. Hij vertrouwt, dat binnen 10 juar de lucht scheepvaart bijzonder groote vorderingen zal maken en binnen 25 jaar de menscb zich oven vry en gemakkelijk in de lucht zal kunnen bewegen als op het land of op zee. Als 't waar is, ziet het er maar slecht uit voor de aandeelhouders in spoorwegen. Er zyn heel wat dingen, dis wij volgen, omdat het zoo behoort, zonder te weten waarom of ook maar daarnaar te vragen. Waarom dragen weduwen sluiers? Velen zullen op die vraag antwoorden: •Omdat zij dat interessant vinden", maar er is een geheel andere reden. In den ouden tijd schoren de weduwen zich het haar af, ten teeKen van rouft, maar natuurlijk kon een vrouw zich niet vertoo- nen met een kaal hoofd, en zoo bedekten zij zich het hoofd met een sierlijken sluier. Thans is het kaalscheren afgeschaft, maar het sluieren is gebleven. Waarom worden by een sterfgeval de klokken geluid Dat gebruik is algemeen in alle Christen landen en toch is de oorsprong barbaarseh. In den ouden tijd werden bij den dood van een mensch de klokken geluid om de booze geesten, die in de lucht zweefden, te ver- jagen. Waarom wordt, bij den doop van een schip, een flesch wijn stuk geslagen door de hand eener schoone jongedame? Ook dat is een overblijfsel van barbaar- sche gebruiken. In de dagen toen men nog offerde aan de goden was het gebruik, bij het van stapel loopen van een schip een paar gevangenen te offeren. Men sneed bun bij den boeg den hals af, zoodat het bloed over het schip vloeide. Thans is de flesch de eenige, wie de plechtigheid den hals kost. Waarom worden by de ontvangst van vorstelijke personen en grootwaardigheids- bekleeders kanonnen afgeschoten? Dat gebruik berust op een vreedzame ge zindheid. Oorspronkelijk schoot een stad ot een oorlogsschip de kanonnen af, om vreed- zamen vreemdelingen te toonen, dat zij het grootste vertrouwen stelden in de vreedzame gezindheid der bezoekers. In dat vertrou wen vonden zij het niet eens noodig, hun geschut geladen te houden. Middeltjes tegen vliegen en wespen, de plagen van menigeen en van den bakker in het bijzonder, zijn er vele. Wy laten hier onder eenige volgen; misschien zijn er bij, die nog niet algemeen bekend zijn. De scherpe geur van laurierolie verjaagt de vliegen in een ommezien. Men druppelt de olie op watten, die men in schoteltjes op verschillende plaatsen neerzet, waarna de vensters geopend worden, opdat de vliegen kunnen verdwijnen. Een ander middel is de ricinusplant. De reuk van deze schoone plant is voor ors orgaan niet binderlyk en buitendien maakt de plant met haar mooi gevormde bladen geen slecht figuur ia kamer ot' winkel. Bij zondere verpleging heeft ze niet noodig; zy groeit zeer snel en moet alleen ieder jaar versche aarde hebben. Nog een ander middel is een halve thee lepel vol fijn gestooten zwarte peper, ver mengd met een theelepel bruine suiker en een eetlepel room. Deze brij zet men op een bord en de vliegen verdwynen snel. Nog een middel is sterker, koude groene thee met suiker, hierop komen de vliegen aan en worden gedood. Tegen wespen is het eenvoudigste middel, twee fiesschen met water te vullen en daarvan de hals van binnen met honig of frambozensap te besmeren. De wespen worden door den reuk in de flesch gelokt, waar zy jammerlijk verdrinken. Mbl. t. d. Verv. De mensch brengt een derde gedeelte van zijn leven slapende door en dus is het geen wonder, dat aan zijn bed veel zorg en kosten worden besteed. Maar er is ook in dit opzicht veel verschil bij de onderscheidene volken. Het Duitsche, dikwijls veel te dikke en zware, veeren bed kan niet bepaald ais het ideaal van een legerstede worden beschouwd. In Engeland en Amerika gebruikt men reeds lang in plaats daarvan de veel gezon dere matras met éen deken en bij grootere koude meer. De Fransche bedden zijn dikwijls zóo kort, dat het voor een ietwat grooten vreemdeling eco groote kunst is, zich zoo ineen te krom men, dat hij er eenigszins in past. In Noorwegen zijn de bedden zoodanig ingericht, dat zij overdag verstopt zijn en tegen den nacht te voorschijn worden ge haald. Men vindt daar dikwijls tamelijk harde sofa's, welke door het uittrekken van hei ondergedeelte, dat een soort kast is, als bed gebruikt kunnen worden In Zuid- en Middel-Amerika worden meest hangmatten gebruikt. De Indianen van Gua temala vlechten hangmatten van gras en weten die zeer fraai te kleuren. In Japan spreidt men het bed op den vloer door matten daarop te leggen, met een houten steunsel voor het hoofd er bij, het geen iedere Europeaan een vreeselyk mar telwerktuig vindt. Do Chineezen gebruiken lage, dikwyls kunstig gesneden ledikanten, met matrassen, en matten als dek. 's Winters slapen zy in dikke, met watten gevoerde kleederen. Niemand maakt het zich echter zóo ge makkelijk met zijn slaapstede als de neger. Hij rolt zich als een kat ineen en slaapt rustig, waar hy ook maar eeu plaats vindt om zich neder te ieggen. i Een Zwitser, Saudine, uit Locarno (Lago Maggiore) heeft een toestel uitgevonden dat hij »auto-telegraaf" noemt en waarmede telegraphische berichten opgeschreven kun nen wordeD, al is er geen beambte aanwezig om die op te nemen. ProeveD, in het telegraafkantoor te Bellin- zona genomen, moeten zeer goed geslaagd zijn. Een restauranthouder uit Munchen, dezer dagen voor zaken te Neurenberg, reed een knaapje aan. Gelukkig kon de koetsier nog tijdig het paard doen stilstaan, zoodat de kleine weinig of geen letsel bekwam en snel wegliep, met achterlating «an zijn speelgoed, een gebroken viool, welke hij als wagentje gebruikte. De restauranthouder kocht het gebroken speelgoed van de moeier van den knaap en gaf het aan een instrumentmaker ter repareering. Deze bood den verbaasden eigonaar eerst 100 Mark en kreeg het na een langdurig loven en bieden voor 400 Mark (f240). De instrumentmaker verkocht op zijn beurt de viool voor 800 Mark (f480) en thans bevindt zich het vroegere speelgoed van den dreumes een Albani-viool in een particuliere verzameling, waarvoor zij voor den prijs van 1800 Mark (f 1080) werd aangekocht. Om een paard, dat niet trekken wil, te genezen, wordt door sOnze Paarden" aan bevolen, dit paard gewoon iu te spannen; aan het achtereinde van het rijtuig of den wagen wordt nu óok een paard gespannen en dit paard laat men het rijtuig terugtrekken. Het paard, dat niet trekken wi!, spant dan al zijn krachten iu om te blijven staan, wil niet achteruit en begint dan dikwyls te trekken. Zoo kan bet du6 toch zijn nut hebben, •het paard achter den wagen te spannen". Hoe Cauada aan zyn naam is gekomen, wordt als volgt verhaald. De Spanjaarden bezochten het land vóór de Franschen en zochten er met veel ijver naar goud en zilver, maar daar zij er niets vonden, zeiden zij »aca nada" (hier is niets). De Indianen, die dat hoorden, onthielden deze woorden en hun boteekenis, en toen de Spanjaarden waren heengegaan en de Fran schen kwamen, haastten zij zich hun te ver tellen, dat zij hun tijd zouden slechts ver spillen door in dit land te biyven, en zij herhaald en voortdurend de woorden: >aca nada." De Franschen meenden, dat die steeds herhaalde woorden de naam van het land waren en noemden het land Canada, welken naam het nog draagt. RECLAMES- 15 regels fl.25; elke regel meer f0.25. Het Henschdom Over 't algemeen boort men in onze tijden wel eprekeD over do achteruitgang van het menechelijk geslacht. Dit is zeker wel een gevolg dat het be slaan, dat wil zeggen, de strijd om het leven dage lijks moeilijker wordt en men zich niet de gewenschte rust en kalmte kan geven die men behoeft en die onze voorvaderen gesmaakt hebben. Wy leven tbans ïd een zenuwachtig tijdperk en de middelen van bestaan worden van dag tot dag geringer en het menschelijk lichaam afgemat door te overdreven arbeid lydt er dagelijks ooder. Het spreekt van zelf dat zulk een afgetobt lichaam bloot gesteld is om bij de geringste épidémie aangetast te worden. Door de ondergane verzwakking kan zulk een lichaamsgestel geen weerstand bieden en zulks komt voort door dat het hoofd-element van bel menschelijk geslacht, n. 1. het bloed, niet die zelfde kracht bezit als voorheen. Wij moeten als dan de natuur ter hulpe komen en dank zy de vorderingen die de wetenschap op geneeskundig gebied gemaakt heeft, isdehernieuwereu de kracht- gever van het bloed tbaus gevonden. Die beruieuwer van het bloed zijn de Pink Pillen. Dit heeft de heer J. A. Laurijsen, te Klein Dongen, ook mogen ondervinden, Zijne echtgenoote, zoo schrijft bij, was door de toenmaals heerschcndc influenza aangetast gewor den en ondaDks alle aangewende pogingen had het hem niet mogen gelukken baar iD beterschap te doen toenemen. Zij leed voornamelijk aan slechte spijsvertering en gebrek aan eetlust. Op aanraden van eer mijner vrienden, die eveneens de goede uit werking der Pink Pillen ondervonden had, gingen wij tot het gebruik der zelve over, en werkelijk, wij worden in onze verwachting niet teleur gesteld, want na het gebruik van de eerste doos gevoelde zy zich reeds veel beter, zij ging volgens de voorschriften voort en thans is mijne echtgenoote veel gezonder dan zij in jaren geweest is. Alle spijzen die haar vrooger walgden kan zij tbans gebruiken en bekomen baar zeer goed. Overtuigd zijnde van de uitstekende werking Uwer Pink Pillen op zwakke lichaamsge stellen laten wy nimmer na ze aan alle personen in ouzo omgeving aan te bevelen. De personen lijdende aan bloedarmoede, bleekzucht, slechte spijsvertering, algemeene zwakte, zoowel bij man als vrouw, zenuw ziekte, kortom, alie kwalen voortspruitende uit een slecht en bedorven bloed zullen in de Pink Pillen hun redder vinden. Wy kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds opeen grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zy uiterlyk den schijn hebben van de echte te zyn, doch de heilzame en genezende bestanddeelen bezit ten ze in geenen deele. Koopt ze slechts by de dopothouders die onder de atteBten zijn aangegeven of, zoo gy maar ecjigen twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothouder komen den heer Snabilié. Prijs f 1.75 de doos, f9.— perGdoozec. Verkrijg baar bij Snabilié, Steiger 27, Botterdam, hoofdde pothouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2