Zaterdag 20 1903. No. 5361. 52e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE GDÏÏRA1T. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOOKT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden franco per post 4.15. Advertentièn 16 regels CO cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentie» van buiten de stad worden de incasseerkosten_in rekening gebracht. KORTEGRACHT Telephoon 10. (Cif Zij, die zich niet in gang van 1 Juli op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dei Gemeente AMERSFOORT, brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinderwet, aan de Vereeniging „De drukkerij Vrede" alhier, vergunning is verleend *.ot de oprichting van eene drukkerij te drijven door een gasolinemotor van drie paardekrachten in het perceel Schim- melpenninckstraat wijk H. No. 11, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie A.No. 1773. Amersfoort, 18 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van deu heer Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht van den 15. Juni iy03 do 1 Az. (Provinciaal blad no. 86). Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de van 22 tot 27 Juni a.s. door de compagnieën van het le Regiment Vesting-Artillerie te houden practische oefeningen dagelyks, zoowel bij dag als na het invallen van de duisternis, losse schoten zullen moeten worden gedaan uit kanon nen, opgesteld achter de Ridderscbapskade, op de forten Hoofddijk en Rijnouwen en uit andere opstellingen gelegen iu de Gemeenten De Bildt, Zeist en Bunnik. De laatstbedoelde opstellingen zullen zoodanig gekozen en verder de noodige maatregelen ge nomen worden, dat geen gevaar of schade voor nabijgelegen woningen en voor menscheu of dieren zal ontstaan. Amersfoort, 19 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. voortaan geen bijzondere vergunning wordt ver- eischt. Amersfoort, 19 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Bringt ter kennis van den verlofganger UEKARDUS FREDEltlK SINGELS, behoorende tot het korps Rijdende Artillerie, lichting 1898, dat het aan hem verleend verlof wordt ingetrokken en hij op Donderdag den 30 Juli 1903 onder de wapenen behoort te komen, waartoe hij zich op dien dag, vóór des namid dags vier uur, bij zijn korps moet aanmelden, in uniform gekleed en voorzien van verlofpas en alle kleeding- en uitrustingstukken bij zijn ver trek met groot-verlof medegenomen. Amersfoort, 20 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van de heeren Mi nisters van Waterstaat, Handel en Nijverheid en van Financiën. Gelet op de Koninklijke besluiten van 8 De cember 1870 (Staatsblad no. 194), 14 Augustus 1888 (Staatsblad no. 142), en 3 Februari 1902 (Staatsblad no. 15); Brengt ter kennis van belanghebbenden dat voor in- en doorvoer van bloedinelassevoeder De BURGEMEESTER van AMERSFOOKT, brengt ter kennis van belanghebbenden dat: I. in den loop der maanden Juli en Augustus 1903 schietoefeningen zullen plaats hebben in de Stelling van den Helder uit verschillende vuurmonden opgesteld op de verdedigingswerken aldaar. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het betrokken fort eene roode vlag waaien, van minstens éen uur vóór den aanvang der oefe ningen alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de richting waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waar schuwingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de battery Vischmarkt, vermeldende de plaats waarvan en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij de haven en nabij het Torpedomagazijn borden zullen worden geplaatst waarop is aan gegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen als volgt Een roode en witte vlag beteekend N., zwarte i vlag O., wit en roode vlag Z., witte vlag W., J wit en zwarte vlag N. O., rood en witte vlag J Z. O., zwart en witte vlag Z. W., zwart en en roode vlag N. W. I Indien een stoomvaartuig tot waarschuwen of sleepen aanwezig is en indien de oefeningen het toelaten, zal door dit vaartuig desgewenscht hulp worden veriaend aan kleinere zeilvaartuigen om uit den onveilingen seotor te komen. Bij nachtelijk vuur van het fort Kijkduin zullen bemande vaartuigen beneden en boven- stroomB der vletten, waarop gevuurd wordt ge posteerd worden, teneinde elke nadering van eenig vaartuig aan het vurende personeel te Beinen om het vuur tijdig te doen staken en zullen, behalve de maatregelen hierboven ver meld voor het vuren overdag op genoemd fort alsdan 2 roode lantaarnlichten verticaal ten op zichte van elkander getoond worden. II. op 30 Juni, 1, 2 en 3 Juli en zoonoodig op 4 Juli 1903 schietoefeningen zullen worden gehouden van het fort De Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van klein kaliber, bij welk vuur de reede tot op een afstand van 4500 M. van het fort als onveilig moet worden beschouwd. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal eene roode vlag op het fort gehesohen worden min- Btons éen uur vóór den aanvang der oefening, alsmede gekleurde vlaggen aangeveude de rich tingen waarin gevuurd zal worden, terwijl een stoomboot voorzoover mogelijk de schepen zal waarschuwen en desgewenscht hulp verleenen aan kleinere (zeil) vaartuigen om buiten het onveilige gedeelte van het vaarwater te komen. Bovendien zullen op die dagen groote waar schuwingsborden woraen geplaatst aan den in gang der haven en op do batterij Vischmarkt. vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij het Torpedomagazijn en aan don ingang der haven borden zullen worden geplaatst, waarop ia aangegeven de be teekenis der bovenbedoelde gekleurde vlaggen, ula volgt: rood en witte vlag boteokent Noord, wit on zwarte vlag N.O., zwarte vlag Oost. De data der schietoefeningen zullen nader in enkele plaatselijke bladen aangekondigd worden. Amersfoort 20 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. winkeliers, en de huisbazen, hebben hierbij groot belang. Voor de zooveolste maal zy hier herinnerd aan tie kans die sommigen door achteloos heid loopen op hun verlies van het Neder- LISKA. Niets was Claire onaangenamer dan herinnerd te worden aan haar Poolsche afkomst, vooral daar het bjj de Montserratbaa aan huis een echt I'oolsch huishouden was, tot ontzaglijk vermaak voor do jonge- front, die, als vrouw van den kolonel, meende antwoordelijk te zijn voor al hetgeen de dames van haar regimeut betrof. En steeds meer dames kwamen middelerwijl op het tennisveldde officiersdames waren er reeds al len en die van de burgers bijna allen; doch de hee ren waren er nog niet en 't was al b\jua kwart over Mevrouw Von Gaffront was hierover zeer verstoord en te nauwer nood bedwong zij zich in zoover, dat ze althans haar uiterlijke kalmte niet verloor. Den jongen meisjes werd het wachten 6ok te lang zy begonnen vast een spelletje en spoedig vlogen de ballen lustig op en neer. „Ah! Knobelsdorf'. Mevrouw Von Graffront had hem aanstonds opgemerkt. Deftig langzaam, volkomen kalm, een vriendelyk lachje om den mond, naar alle zijden groetend en buigend, kwam de regimonts-adjudant aangestapt. Hij had bij dergelijke gelegenheden geheel en al het air van een oud volleerd diplomaat ou de kameraden noemden hem daarom dan ook wel „Exellentie", hetgeen hem verre van onaangenaam was. Het spel werd gestaakt, allen vlogtm hom le gemoet. doch hij vervolgde ongestoord zyn weg, regelrecht naar mevrouw Von Gaffront. „Welke goode tijding breng je ons, Knobelsdorf?" vroeg zij, bom eenigszins maar toch weer uiot al te zeer uit de hoogte de hand reikeud. „Ik heb het genoegen u namens het oflieierskorps van het 10de regiment infanterie, waartoe wy allen de eer hebben te behooron, vorschooning ervoor to vragen dat wy u eenigszins hebben laten wachten en u mede te deelen, dat uiterlijk over een kwartior, dus precies te half zevou, het goheele ollicierskorps, met uw gemaal aan het hoofd, hier zyn opwachting bij u hoopt te maken". Vervolgens begrootte hy de gohuwde dames éen voor éen, de ongehuwden en masse, „Zün Exeellentio" was ongetrouwd en een „onver- betorlyk jongezel zooals menige moedor hom noemde; kalmte en vrede waren alles voor hem; hij was doodsbenauwd voor elke scène en beweerde, dat de beste vrouw zyn vrede en rust zou veratoron. Hjj was gelovtuueerd en menigo moeder ook do k.olonelsche, al wilde ze het niet bekennen had hem reeds een zeer goede partij voor een dochters gevonden, doch allen hadden moeten er dat oordor een kemel door het oog oonor naald ging dan Vou Knobelsdorf in het huwolyksbootjo. „Spoelt u een partijtje mot me, meneer Knobels dorf?" vroeg Liska, hem met haar vonkenschietende oogen vorloidelijk aanziend. Knobelsdorf schrikte er van, doolt meer nog van het denkbeeld, uchter een bal te mooten aan- loonen. „U weet, juffrouw Liska, welk hartstochtelijk niet- tennisspeler ik benik zou u niet willen vervelen door mijn onbedrevenheid; bovendien kouion do beo- ren oogenblikkelyk." Hij had goed voorspoldkort vóór half zovon hoorde men de regimoutfmuziek, die aan tafel go- blazeu had, aan don ingang van don grootoi aan welks einde het tennisveld lag. „Daar zyn ze, daar zyn zo" jubelde Edith. Zij pakte Anita beet en walste een naar malen mot naar rond. Als zij gezien had hoo haar moeder van louter schrik over haar gedrag „bynu" Hauw was go- H.M. de Koningin, vergezeld van H.M. de Koningin-Moeder, zal Dinsdagochtend Zich van sSoestdyk" naar «Het Loo" begeven, waar Zy te 10.28 wordt verwacht, om ver volgens naar Oldenburg te vertrokken. De vrijzinnige Kiesvereniging Amerstoort" heeft gesteld tot eandidaten voor do perio dieke Raadsverkiezing in District I de hee ren E. L. Visser en D. Gerritsen, in District III mr. J. Heyligers en mr. J. C. H. Prik ken. In een nadere vergadering zal worden be- bepaald wat in District 11 zal geschieden. De Minister van Financiën heeft benoemd een commissie van hoofdambtenaren bij de verschillende Departementen van algemeen bestuur, welke in opdracht heeft de vraag to overwegen of intrekking of wijziging der No. r Wet van 24 Januari 1815 (Staatsblad No. 5) houdende hot leggen van arresten en het vragen van kortingen op traktementen, sol dijen, pensioenen, enz., by de hoofden dei- onderscheidene Departementen van admini sjratie, al dan niet gewenscht is. Tal van neringdoenden, vooral de kleinere vallen, dan ware haar alle pret voor deu verderen avond vergald, doch gelukkig zag xy het niet. Knobelsdorf ging zyn chef te gemoet, doch keerde aanstonds naar de dames terug. „Als 'tu belieft, lieve dames woest zoo goed. u hier op to stellenneen, mevrouwtjo, u een beetje ach teruit, on u wat moor naar vorenzóo ta 't goed x eon vriendelijk gezicht." „Men wil ons toch niet photographeoren vroeg een looi-loolijke dame, die op allo portretten nóg leelijker word. „Zoo erg is 't niet, mevrouwtjo", antwoordde Kno- belsdorf met zyn aanminnigs! lachtjo. „Zie too, 'tis klaar, dunkt me." En hy wenkte met zjju zak- dook. „Wat beteokent dut, Knobelsdorf?" vroeg me vrouw Von Gaffront, een weinig gopiqueerd. Als antwoord klonk liet mooie, heldere commando van don kolonel„Met seotiëu paradepas marsoh". i Do muziek speelde de defileer-marsoh en aan hot hoofd vau zyn offioiorskorps liet de kolonel de heeren voor de dames delileoreu. Menig officier, die zijn dagen sleet iu eenig bureau, stond dio paradepas weldra maar half aande onberispelijke houding van het bovenlijf van zoor velen moest goed maken wat de niet zoo boel gewillige bnenon bodiorvenslechts de jongere luitenants hielden de oor van het korps op. „Halt Op de plnals rust Walsl" Een seconde na dit laatste commando hadden allo dames 6ok de bahnooders oen dan sour on dansten zy naar do maat van do Geisba-wuls. Marshall had ziel) evou voorgesteld aan Edith, dio „toevallig" vlak bij hom stond. Z|| reikte nauwelijks tot zijn borst en zag mot stralende oogen naar hom ophy keok lachend op haar neer en vond hoar al aanstonds een' alleraardigst kloiu ding. „Kent u do „Geisha", en hafluid zoiijj lm met de muziek moo„Geisha, lieve Geisha mijn, 'k mocht wel altoos by jo zijn". Maar ook aan dezen daus kwam een einde. landerschap. On 1 Juli t 1892 op het Nederlanderschap en het Inge- jli toch zal de Wet van 12 December zetenschap gedurende 10 jaren in werking zyn geweest. Mitsdien zullen, krachtens art. 7, 5o., dier wet de Nederlanders dia gedurende dat ge- hcelt tienjarig tijdvak, behalve ter zake va.i s lauds dienst, woonplaats hebben gehad buiten het Ryk en zijne Koloniën of oezit- tingen in andere werelddeelen, op genoemden dag do hoedanigheid van Nederlander ver liezen, tonzy zy de in genoemd wetsvoor schrift bedoelde kennisgeving hebben gedaan. Gisterochtend bracht een gekoppelde tram van 7.25 vun het station 33 Amstecdamsche neringdoenden met liun bagage naar de markt. Ook uo marklbezoekers van het platteland maken meer en moor gebruik van de tram. Iu bet geheel zyn dun ook gister 349 be talende passagiers vervoerd, met een opbrengst van f27.25. Het tramverkeer neemt hier langzaam doch zeker toe. De heer J. H. Bosch, sedert 1 October 1900 Inspecteur by do Ned. Centraal Spoorweg Maatschappij, na ruim 16 jaar stations-cheT hier te zijn geweest, hoopt 1 Juli den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar by die Maatschappij in dienst trad. Kapitein-ingenieur F. C. A. Pels Ryckon, Ridder M. W. O., is tu Gheel overleden. Majoor J. Vos, van het 5e regiment in fanterie, is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. Het schriftelyk gedeelte van bet toela- tings-examen tot den Hoofdcursus te Kam pen zal plaats hebben op 2, 3 en 4 Juli a.s. Door o8 onderofficieren zal aan dit examen worden deelgenomen. Opengesteld zyn 50 plaatsen, waarvan 32 voor den dienst hier te lande on 18 voor dien in Oost-Indië. Nog maar altyd mutatie onder het kader van hot 5e regiment infanterie als gevolg van de invoering dor nieuwe Pensioenwet, die de onderofficieren de gelegenheid doet aan grijpen, er uit te loopen. Behalve de in het vorig nummer genoom- „Jammer" zeide Kiiith uit deu grond vau haar hart vu toon Marshall dankte, stak xii hem cordiaal do hand too. Zy was weer eens vorllefd, maar nu toch „echt". Reed» vóór do muzlak had gozwogen, had do kolonel zijn dame naar haar plants Roleid en nu stond hij, eeniRsziiis van do ovorigon afgezonderd, naast zijn vrouw. Zij keok hem rerwijtond aanJo hebt weer te vool gedronken, Otto; spreek hot maar niet togen, ontken hot maur niet; ik kan hot aan jo zien. Jo mooit ju toch schameneen man van jou leeftijd, en nog wol de kolonelfooi". Hij lachte golaton „O, dus, jo moet maar knies- ooron on do oude heer uithangen. Ik dank je wol. Als ik generaal ben. word ik «oliede; dan houdt vanzelf hot dageltikson vorkoor mot do jongelui op, die ons oudoren friaoh en levondig houden. Al» ge neraal is men oon hooge oomoal» kolonel i» men nog kameraadala je oud moot worden vóór je tijd, dan „Praat toch niet zooveel, Jo weet, dat jo er niet togen kunten je hebt gedronken". „Niot moor dan de andoren, maar ook niet min der. Ik ben zoo nuchter ula uon kind dat in de badkuip by ongeluk oon «lok wator naar binnen hooft gekregen. Maar daar komt Knobelsdorf met Marshall, een dougDiut, maur een Llinke vent. Die wil zich aan jo laten voorstellen". „Maar (lat moot jü doen" antwoordde «ij bltB. „Zooals u beveelt, Majesteit. Marshall was op den tolonol toegetreden. „Zou ik u beleefd mogen verzoeken, kolonel, rnjj aan mevrouw voor te Hellen?" „Liove vrouw, mijnbeer Von Marshall vraagt de bijzondere oor te mogen bobben, persoon lijk kennis mot jo te maken." Sühortate hij of was er ironio in 't spel? Nadat hy den nieuwaangokoiueno had voorgeatold veld woon hU on begaf by zich naar het touuisvold om hot spel nan to «ion. (IPordJ owtolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1