J. H. GERRITSEN en ZOÜN, Gemengd nieuws. Ingezonden. Advertentiën. E. J. RUITENBERG, Keukenmeid Dagmeisje. eens oen paar woken rust en een luebtbad kan geven. Zegt liet voort De vergadering van het »Lees-museum" was, voor Amersfoort althans, goed bezocht zelfs waren er opgaven van nieuwe leden. Het Bestuur zal nu nieuwe voorstellen doen aan de leden, want vooral door over lijden en vertrek hot ledental is zóo afge nomen, dat men nog grooter zuinigheid moet betrachten. Hot werkelijk goede gebouw verlaten, heeft zijn vóór en zyn tegen; 'tzou scheien in den huurprijs, maar toch menigeen onaan genaam zijn. Van een opheffen is nog geen sprake. De Statuten wijzen aan hoe op een Algemeens vergadering, daartoe expresselyk uitgeschre ven, daarover moet worden besloten. Het ondenkbaar slechte lokaaltje van den Bestuurdersbond, by de Appelmarkt, zal wor den verlaten en de vergaderingen zullen na Zaterdag gehouden worden in het «Volksge bouw" aan het Havik '20, het huis vroeger bewoond door den heer J. C. F. Prikken. Dij do te Bunschoten gehouden aanbeste ding voor het restaureeren van den dorps toren werd ingeschreven als volgtG. van den Ham, Nijkerk, f3390; J. Wildeman, Amersfoort, f8375G. J. Schroot, Arners- lourt, f3333; W. Wildeman, Krmeloo, f3250; G. Wassink, Amersfoort, f3200; C. Ruiten berg, Amersfoort, f2900; en G. C. Blanken, Scberpenzeel, f2899. De ware lielde voor hen, (lie wij liefheb ben in ons huis en daarbuiten, openbaart zich niet door zwakheid, weekheid en ziende- blind te zijn. De ware liefde is helderziend, en, zoo noodig. streng en hard. Van de firma J. Smulders Co., te 's-Gravenhage, ontvingen we ter aankon diging een afdruk van de «Eerste Landbouw- en Tuinbouwkaart van Nederland", a n- wijzende de in 1901 bestaande en bij het Ned. Landbouw-comité aangesloten 14 ge westelijke en plaatselijke land- en tuinbouw- vereenigingen. Zij werd uitgegeven op last van de afdeeling Landbouw van het Departement van Water staat, Bundelen Nijverheid, moet 72 X 87 c.M. en is in duidelyk sprekende kleuren gedrukt op een schaal vu» 1 40000. Ook de uiel-aangesloten Provinciale Boeren bonden on de zoogenaamde Dorpsvcreeni- gingen zijn er op aangegeven, evenals de Gemeentegrenzen en de spoorwegen. De graphische voorstelling aan den voet geeft een zeer duidelyk overzicht van de verhouding tussehen het aantal landgebruikers in Nederland en dat der leden van de ver schillend,: vereenigingen. Utrecht maakt daarbij lang geen schitterende figuur. Een andere graphick geeft een voorstelling van den loop van het aantal leden der 9 Provinciale landbouw-inaalschappyen over de jaren 1845--1901. Dat aantal was in 1845 slechts 1973, doch nain steeds toe tot 1880 toen het 27 827 was, om vervolgens te dalen tot 23 894 in 1885 en 23012 in 1890, doch daarna weer regelmatig te stijgen tot 30 000 in 1900. Een derde graphische voorstelling doet hut aantal leden zien van de naast de Provin ciale lundbouw-maatschappjjen ontstane ge westelijke vereenigingen over 18G01900. Deze toeneming is zeer opmerkelijk in 1800 382, in 1885 nog maar 1000, in 1895 slechts 2411, in 1897 reeds 11 235, in 1898 reeds 15842 en in 1900 zelfs 21939. 'lis een belangrijke kaart die om haal lagen prys, f 1, zeker wel haar weg zal vinden. Jammer echter dat omstreeks Juli 1903 de resultaten over 11402 nog niet zyn neer gelegd in deze kaart, die toch wel niet zóo spoedig zal worden herdrukt. Nóg meer sneeuw op den langsten dag van 1903 Een hevige sneeuwstorm woedde Zondag te Lissabon. In de haven is een schip met kostbare lading gezonken, de oogst is ver nield, velden staan blank. Niemand herin nert zich zulk weer of sneeuw om dezen tyd in Portugal beleefd te hebben. Het aanbesteden van het sloopen der oude Beurs te Amsterdam geschiedt 6 Juli a. s. Op «ie uitnoodiging van Burgemeester en Wethouders aan gegadigden om uunbiedin- gen voor koop of erfpacht te doen ten op zichte van het vrijkomende en voor bebou wing te bestemmen terrein, is slechts éen aanbieding voor koop ingekomen, waarbij voor het terrein, ter grootte van 2400 vierk. Meter, f000 000 werd geboden. Het plan der bieders was, op het terrein een eerste rangs hotel te doen verrijzen. Tot nu toe werd het ingekomen bod niet aanvaard, daar men ten Siadhuize van mce- ning is, dat het terrein 1 millioen gulden zal opbrengen. Tusschen de als een eeuwige muur don ker, opdoemende dicht op elkaar gedrongen bergrijen van den Balkan en den minder indrukwekkende» bergrug der Sredna Gora strekt zich in bonten glans het mooie dal der Tundsh uit, dat zich in het Westen met nieuw natuurschoon aan het nauwere dal der Strema of der Gjopsha aansluit, die hun frissche bergstroomen door de vruchtbare vlakte van Philippopel naar de Maritza voeren. Dit dal, Tulowsko pole geheeten, is het door een groot aantal bewondoraars, waaronder Von Moltke een eerste plaats inneemt, ge prezen vaderland van de rozenolie. De voor naamste stad van het ongeveer 22 Kilometer breede rozendal, het vriendelijke Kasanlyk, is ook het centrum van de rozen-industrie. In de geurende, bloeiende tuinen verborgen, liggen do languitgestrekte schuren, waarin gedurende den rozenoogst tot diep in den nacht de haarden branden, waarop de kost bare olie wordt bereid. De bereiding van de rozenolie is een uit vinding van do Perzen; uit Perzië verbreidde zij zich over het geheele Oosten en waar schijnlijk is de tegenwoordige rozenolie-in dustrie door de Turken uit den Oriënt naar Bulgarije gebracht omstreeks de eerste helft van de 18e eeuw- De twee soorten van rozen, die in Bulgarije voornamelijk voor de bereiding van de kost bare rozenolie worden aangewend, zijn do helroode, niet-gevulde Rosa damascena en de geheel witte Rosa alba. Een derde soort, Stambolitz, een variëteit van de Rosa damas cena, wordt voornamelijk in de omstreken van Muglisb gekweekt en zou duurzamer zijn dan de roode roos. De witte rozen geven minder olie dan de roode, maar zijn rijker aan bloesems. De rozentuin, in den herfst of in het voor jaar aangelegd, bestaat uit lange, rechte rijen van gemiddeld 0 voet hooge rozenstammen met ongeveer 2 Meter tusschenruimte. De bloeitijd is midden Mei tot midden Juni (einde Mei of einde Juni volgens onze tijdrekening). Zoolang duurt ook de oogst. In den vroegen ochtend worden de juist geopende knoppen, die den sterksten geur verspreiden, in manden verzameld en zoo mogelyk nog den zelfden dag naar de distil- leerinrichtingen gebracht, De distillatie heeft plaats in langwerpige schuren met een ry eenvoudige, van leem vervaardigde stook plaatsen, in welker voorste opening ter ver warming lange stronken hout worden gebrand, die een eind naar buiten stekendoor deze stronken verder naar binnen te schuiven of naar buiten te trekken, regelt men bet vuur. Op dezen baard staat een groote metalen kolf, van ongeveer 1 1 !/2 Meter hoogte, waarin S a 10 Kilogram rozen met 75 Liter water wordt gedaan. De damp gaat door een lange metalen buis, die uit het bovenste ge deelte van den kolf met een hoek van 45° naar beneden door koud water loopt en ein digt in een flesch, welke tegen den achter wand van de loods staat. In den tyd van 1 tot l'/ï uur zyn twee van zulko flesschen, elk van 5 Liter inhoud, met rozenwater ge vuld. De inhoud van 8 flesscheu, d.i. 40 Liter, wordt dan opnieuw gedistilleerd en levert èen iles-jh en op dit voor de tweede maal gedistilleerde water dry ft thans de heldere geelachtige rozenolie. Deze wordt zorgvuldig opgevangen en, tegen zonlicht en warmte beschut, in flesschen met een dikken wand bewaard. De verzending geschiedt in ronde looden tleschjes, die met vilt zijn bedekt. Dc zuivere rozenolie is een olieachtige vloeistof van helder-geelachtige kleur; zij kristalliseert reeds by een matige tempera tuur, terwijl zij by warmte heel licht ver dampt. De reuk is zóo sterk, dat men er hoofdpijn van krijgt; 'tis daarom niet aan te raden, haar onvermengd te gebruiken. Om éen Kilogram olie te winnen, heelt men gemiddeld 3000 Kilogram rozen noodig, den oogst van een Hectare. De waarde der rozonolie hangt af van de meerdere of mindere snelheid waarmede zij bevriest; men rekent hier met «deredshé. Olie die in water va» 10° R. binnen 2 of 3 minuten bevriest., hoeft 16 «deredshé"; die van 15—17 «deredshé" geldt als de beste zuivere rozenolie en wordt dan ook hetduurste betaald; die beneden 14 «deredshé" wordt als vervalscht beschouwd. De prys van een héél klein fleschje rozen olie wisselt af van 2'/2 tot 7J/a franc, maar is gewoonlijk 4 5 franc De eerbiedwaardige Sint Pieterskerk te Rome, die gedurende zoovrie eeuwen, wan neer het duister was, slechts verlicht werd door het zachte licht van lmroen, zal thans nieuwmodisch worden verlicht. Er zal na melijk electrisch licht worden aangebracht tn wel 20000 lampen, ieder ter lichtsterkte run 5 kaarsen; hiervan zijn reeds628 lampen in verschillende deelen va» hot reusachtige gebouw geplaatst. Aan den grooton vooruitgang der toege paste Scheikunde hebben we ontegenzeglijk veol te dunken, maar de keerzijde der medaille is even onwederlegbaar de schromelijke ver- valsching der levens- en vooral der genot middelen. Telkens en telkens weer waarschuwt het «Maandblad tegen de Vervalschingen" tegen gewetenlooze 'handelslieden die om maar zoo goedkoop mogelyk te kunnen leveren zich niet ontzien, allerlei hoogst schadelijke mengsels in den handel te brengen. En het publiek tuk op koopjes slaat elke waarschuwing in den wind. Veel voor weinig geld, is hoe lang zoo meer de leuze: ol de waar ook goed is, wordt niet gevraagd. Hoe vaak reeds is aangedrongen op een algemeen Rykstoezicbt op de levensmiddelen. En dat dit hoog noodig is, moge voor de zooveelste maal blijken uit het volgende, ons van alleszins geloofwaardige zijde meegedeeld Als lokaas voor hun eigenlijke waren ont zien tal van winkeliers zich niet, extra-goed- koope boterhumrnenworst óf er op toe te geven óf te verkoopen tegen een klein prijsje. En 40 (veertig) Kilo van zulke worst wordt gefabriceerd uit 6 (zes) Kilo kalfsvleesch, zekere meel(?)soort 'n chemisch «geheim" mengsel en water! En dan verwondert men er zich nog over, dat telkens meer gevallen worden geconsta teerd van blaas- en niersteen, enz. Op 1 Juli wordt in Suriname de vrijver klaring van de slaven in de kolonie op feeste lijke wijze herdacht. Nadat de slavernij den 1 Januari 1860 in geheel Nederlandsch Oost-Indië reeds was afgeschaft, werd bij de Wet van 8 Augustus 1862 de slavernij ook opgeheven in de kolo nie SuriDame met 1 Juli 1863. De vrijge- maakten bleven echter nog 10 jaar onder het toezicht van den Staat, opdat zij tot het familieven zouden worden opgeleid. Voor eiken slaaf werd aan den eigenaar f 300 toe gekend, terwijl de Regeering premiën uit loofde voor den aanvoer van vrije arbeiders. Door die zelfde wet en op het zelfde tijdstip werd de slavernij ook opgeheven op de eilan den Curasao, Bonaire, Aruba, Sint Eustatius en Saba, alsmede op het Nederlandsch ge deelte van Saint Martin. Ter tegemoetkoming werd voor iederen vrijgelaten slaaf op eerst genoemde eilanden f200 en op Saint Martin f300 toegestaan. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, In het «Nieuws- en Advertentieblad" van gisteren is opgenomen een Ingezonden stuk van zekeren G. die bezig is, de ingezetenen op de hoogte te brengen over een paar be langrijke onderwerpen welke Zaterdag inde Raad worden behandeld. Eén van beide: óf G. is op de hoogte, óf hij is 't niet. In 't eer ste geval, zegt hy, om het zacht uit te druk ken, onjuistheden en kent hij de portee van die zaken niet, en dan ware het beter, de ingezetenen niet op een dwaalspoor te bren gen; tenzij er een derde mogelijkheid is, en die is niet uitgesloten, dat hij een slecht type is van een ras-Amerl'oorter die nog zoo gaarne de toestanden van vóór 25 jaar terugzaggeen gezicht heeft voor de groote uitbreiding der stad, en van huis uit pessi mist is, zelf de ontwikkeling niet kan volgen, niet mede is kunnen gaan met zijn tijd en vegeteert van een erfenis van oom of tante. En nu ter zake: Het vakonderwijs voor het meisje is geen weelde in den tegenwoordigen tijdintegen deel, er worden ieder jaar vakscholen ook voor meisjes gesticht, en met groot succes. Het is geen model-inrichting welke hier wordt bedoeld, maar een school waarmee ons reeds jaren andere steden zijn voorgegaan. Mijnheer G. vergeet, dat Amersfoort zich aantrekkelijk moet maken vooral op het gebied van on derwijs. Zouden we zijn raad volgen dan ware er nog in geen jaren een toekomst voor onze groote uitbreiding. G., die zoo goed op de hoogte is, vergeet dat er voor 1904 een post op de Gemeente- begrooting moet komen voor kookonderwijs indien de Industrieschool niet tot stand komt, zoodat de f2500 welke aan subsidie wordt gevraagd, belangrijk lager moet geraamd worden. Juist de Ambachtsschool voor jongens heeft geleerd in welk een groote behoefte wordt voorzienna 2 jaar was die school reeds te klein. In deze belangrijke onderwijszaak staan de voorstanders aan de zijde van onzen Minister dr. A. Kuyper, zoodat zij zich in goad ge zelschap bevinden. Of de school in de toekomst duurder zal kosten, weten we geen van allenwel weten we, dat de begrooting in overleg met den inspecteur van het ambachtsonderwijs en directrices van scholen in andere plaatsen is opgemaakt. Tegenover grootere uitgaven voor de school zullen toch zeker de meerdere ontvangsten moeten worden gesteld. Welke inrichting van vak-onderwijs kun onze Gemeente aan meisjes, vooral uit de kleine burgerij en den winkelstand, aanbie den nadat de kinderen op 12 of 13-jarigen leeftyd de school hebben verlaten? Over de voordeelen van dat vak-onderwijs zou ik nog veel kunnen zeggen, maar 'k wil liet hierbij laten omdat ik met een enkel woord over de Hoogere Burgerschool en den gasprijs iets moet mededeelen. Alleen nog wensch ik te constateeren.dat op de Gemeente-begrooting van circa f500000 deze post geen overweging uitmaakt, d.w.z. dat we daardoor geen belastingverhooging zullen krygen. 1. De Raad wordt genoodzaakt de Hoogere Burgerschool definitief en grondig te regelen omdat we niet mogen blijven toezien dat het gehalte van het onderwijs slechter wordt. 2. Zouden we met zekerheid het tweede 9ubsidie van f5000 verliezen, indien deze regeling niet tot stand kwam. De goede mynheer G. heeft blijkbaar al leen met haDdel- en neringdoenden te doen. Is er dan geen grootere bevolking waarvan de stad moet leven? En zou het dan niet beter zyn, den gasprys niet te verlagen en het percentage der belasting onveranderd te laten Extra-betalen van gas door winkeliers is onjuist en onwaar en mynheer G. weet heel goed dat het anderen zyn die het gas betalen ik meen te weten, dat de winkelstand in dé 3de of 4de plaats daarvoor in aanmerking komt. Mocht de heer G. een openbaar debat over deze kwestie willen, dan verzoek ik hem be leefd, zijn adres aan de redactie van dit blad te geven. Schrijven over zulke kwesties is moeilijk, daar er veel te veel over te rede twisten is. D. Dit stuk werd door ons opgenomen, om dat er voor beantwoording in het «Nieuws- en Advertentieblad" vóór Zaterdag geen tijd meer is. Red. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 18 Juni tot en met 24 Juni 1903. GEBOREN: Hendrikus Wilhelmus, z. van W. Mosterdmau en W. C. Kraanen. Petro- nella Cornelia, d. van P. C. Dekker en A. Reijneker. Mozes, z. van I. de Groot en G. Hilversum. Teun is, z. van C. van Boeijen en W. van Beek. Maria Henrica, d. van J. C. Geijtenbeek en M. C. W. Reg- tien. Adrianus Wouterus, z. van J. J. de Kruijf en W. Bokkers Anna Maria Alyda, d. van J. D. ten Hoedt en A. M. A. Kuster. Johanna Hubertina Catharina, d. van A. Gemen en M. M. J. Schoonbeim. Johan Frederik, z. van P. H. van Haselen en J. F. Faber. Christina Gijsbertha Johanna, d. van W. van Plateringen en C. Adels. Wouterus Mattheus, z. van J. van der Veer en J. Nieuwenburg. --- Johannes, d. van C. van Nieuwenhnizen en C. Blombergen. Harm Hindrik, z. van 11. Tamminga en S. Ravenhorst. Anna Elisabeth d. van A. Kleinveid en A. M. van Wegen. Hendrik, z. van H. Jekel en J. Buisman. Cornells Johannes, z. van J. C. van der Logt en G. Krijnen. Hendrikus Antonius, z. van A. A. van Bekkum en T. G. van Ramselaar. Jacobus Johannes, z. van J. J. van Kuijzen en T. van den Brink. Antoon, z. van J. C. Eversen en A. M. van de Geest. Neeltje, Hendrica, d. van H. Timmerman en N. Blijer- veld. Jannetje, d. van 11. J. Bakker en A. Vermeij. Petrus Cornells, z. van G. van Noordenburg en M. T. van Burgsteden. ONDERTROUWD: J. Evers en M. G. Sleking. W. van Es en J. M. de Winter R. van Beek en M. Lansaat. A. Koenen en M. Galjaard. GEHUWD: F. Setteur en J. H. Olijslag. OVERLEDEN: Catharina Wels, oud 79 j. wed. vaii G. J. van Loevezijn. Krijn van Doorn, oud 72 j., weduwnaar van C. van Wageningen. Johan Carel Frederik Prikken, oud 10 d. Catharina Priem, oud 2 m. Willem Arend de Raadt, oud 78 j. echtgenoot van A. Abels. Adrianus van den Tempel, oud 42 j. weduwnaar van A. G. Heijmans. De Heer en Mevrouw Van ZWIJN- DREGT—1Tien Meulen geven kennis van de geboorte eener DOCHTER. Amersfoort, 24 Juni 1903. Makelaar, WEVERSSINGEL No. 11, huren en verhuren van huizen. STUKADOORS, ZuidsizLgel B„ 1 bij de Kamperbinnenpoort bevelen zich beleefd aan voor alle voorko mende STUKADOOR- en WITWF.RKEN. Billijke prijzen. Nette uitvoering. ffÉ^CT' Worden gevraagd met 1 Augus- tus eene nette en oen Zich aan te melden Lange Bergstraat 39.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2