Stadsnieuws. Hoofd van (ie School 2e soort is de heer P. van den Hooff Az.; hij werd bijgestaan door de onderwijzers G. F. Nijland, C. J. F. Prins, W. O. Oosterman, II. van Gelder on R. van 't Wel en door de onderwijzeressen J. M. de Bruyn, .1. F. Buytenhuys en M. B. Ëykelboom (tijdelijk). Deze laatste werd aangesteld omdat met I November de groote toevloed van leerlin gen een splitsing van de aanvangsklasse noodig maakte. In Januari 1003 bedroeg het aantal leer lingen 30G, cn wel 145 jongens en 161 meisjes. Het onderwijs in de nattige handwerken wordt gegeven door de dames J. M. de Bruijn, E. M. van Beek, C. F. Hendriks, M. J. Hen driks en J. F. Buytenhuys. Met groote ingenomenheid wordt door de leerlingen gebruik gemaakt vau de boek werken der Schoolbibliotheek, wier aantal ongeveer 600 bedraagt. Hoofd van de School 3e soort (Beekstraat) is de heer J. van der Horst; hij werd bijge staan door de onderwijzers L. van Dommelen, 1*'. Faber, J. A. Huisman, G. J. Boode, H.C. den llartog, O. Akkerman, J. van der Hart, J. W. Radersma, A. B. van der Kleyn en de onderwijzeressen A. H. G. Frans, W. Akker man—Backer en M. J. Boukamp. De heer Van der Kleyn trad op 20 Augustus in functie ter vervanging van den onderwijzer T. van den Blink, «lie de voldoening genieten mocht, benoemd te worden tot Hoofd der school te Oostbuizen. Wegens om gezondheidsredenen gegeven verlof aan een paar leden van het onderwij zend personeel werden de lessen tijdelijk waargenomen door mej. G. Spruyt en mej. R. van Eybergen. Daar een groot gedeelte der leerlingen van de hoogste klasse met November de school niet verliet, werd, om tegemoet te komeu aan het daardoor ontstane gebrek aan ruimte, voorzien door de gymnastiekzaal tijdelijk als onderwyslokaal i» ie richten. Als tijdelijk onderwijzeres werd toen weder mej. Spruyt aangesteld. In liet begin van dit jaar bedroeg het aantal kinderen 592. Van de Schoolbibliotheek wordt steeds met graagte gebruik gemaakt. Daar de onderhoudskosten der boeken dik wijls vrij hoog zijn, acht de Commissie het wenschelijk, de bijdrage zoo mogelyk iets te verhoogen, opdat er meer beschikbaar zij tot het uankoopen van wat nieuws. Hoofd der School 3e soort (Koningstraat) is de heer N. van Veen; hij werd bijgestaan door de onderwijzers C. A. Meunks, A. A. Verburg, A. Veen, F. H. Buytenhuys, W. Kraan, E. Kruithof, C. Moerman Jr, J. H. van Drie, S. Vfrlare en A. M. van den Broek en de onderwijzeressen J. van Goor en A. P. Kleij. Wegens den grooten toevloed van leerlin gen moesten alle lokalen in gebruik genomen worden en werd tevens bet personeel uitge breid door de benoeming van de heeren Kruithof en Van den Broek, die 1 September hun betrekking aanvaardden; vóór dien tijd waren 2 onderwijzeressen tijdelijk werkzaam. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 Januari 577. Met groote ingenomenheid werd door een 80-tal leerlingen, onder leiding der onderwij zers, deelgenomen aan een uitstapje naar Amsterdam, waartoe eenigestadgeriootcn hen in staal stelden. Vermelding verdient de inkoop van eenige opgezette dieren, door het Hoofd der school voor eigen rekening aangekocht. De aangeboden vergoeding, hiervoor hem aangeboden door het Dagelyksch Bestuur der Gemeente, werd dankbaar door den heer Van Veen aanvaard met bet instantelijk en ook ingewilligd verzoek, dat deze collectie steeds eigendom zou blijven van deze school. De Commissie waardeert ten zeerste deze krachtige uiting van belangstelling èn door het Hoofd der school èn door B. en W. ge toond. Aan alle openbare scholen wordt door Hoofden en onderwijzers met toewijding in ernston liefde gewerkt en de Commissie erkent gaarne, lat het haar in vele lessen een genot is, nu en dan lo hospiteeren. Schoolvergaderingen worden trouw gehou den en bijgewoond. Daar beersebt oen aangename, ernstige toon en de besprekingen, daar gehouden, komen het onderwijs ten goede. De Commissie ontvaugt afschriften der notulen. Hoofd van het lierhalings-onderwijs is de heer P. van den Hooff Az. Op don eersten Mei 1902 werden de her- hulingslessen voor meisjes geopend; 35leer lingen hadden zich aangemeld, waarvan 22 voldoende onderwijs genoten hadden om het onderwys te kunnen volgen. De 13 overige leerlingen werden vereenigd in een inhalings- klasse. Van du 35 leerlingen kwamen 14 van de openbare Lagere Scholen 3de soort, 9 van idem 2de soort, 0 van iIe school voor Christ. Nat. onderwijs, 5 van de Zusterschool en 1 van de npenb. Meisjesschool. Tot onderwijzeressen werden benoemd de dames H. Hulstyn, M. M. van Mill, E. M. van Peek en tot onderwijzers de heeren T. Watervis, R. van 't Wel en P. van den Hooff Az. Door de meeste leerlingen word het on derwijs zeer op prijs gesteld en de lessen daardoor zeer trouw bijgewoond. Ongetwijfeld zal dit onderwijs, bij meer dere bekendheid van de strekking er van, ten hoogste gewaardeerd worden en blijken van onschatbare waarde te zijn. Het werd gegeven van 1 Mei tot 1 Octo ber des Woensdags van 5 tot 7'/2 uur. Het Herhalingsonderwijs voor jongens is begonnen op den 3en October 1902 met 24 leerlingen, waarvan 9 moesten afgezonderd worden in een inhalingsklasse. Van deze 24 kwamen 8 leerlingen van de openbare scholen 3de soort, 5 van de open bare school 2de soort, 6 van de R.-K. Jon gensschool, 2 van de school voor Chrislelyk Nat. onderwijs en 3 van elders. Het onderwys wordt gegeven door de hee ren E. H. Buytenhuys, A. A. Verburg, T. Watervis en P. van den Hoolf Az. De lessen worden gegeven des Dinsdags en Donderdags van 7 tot 9 uur. Aangaande het Bijzonder onderwijs zegt liet Gemeente-verslag Behalve uit het Hoofd, mej. A. M. C. de Haas, bestuat het personeel der R. K. Meis jes Burgerschool uit 3 onderwijzeressen. Het onderwijs in nuttige en fraaie hand werken wordt door 4 afzonderlijke onder wijzeressen gegeven. In 1902 bestond het aantal leerlingen uit 190. Hiervan verlieten in den loop van het jaar 42 de school, terwijl met September 40 nieuwe leerlingen werden toegelaten. Onderwijs wordt gegeven in de vakken a tot 1. Op Woensdag- en Zaterdagmiddag wordt onderwijs in de Frauscbe taal gegeven. Vier schoollokalen zijn in gebruik. Hoofd der R. K. Armenschool voor meisjes is mej. M. G. de Bruyn. Het aantal leerlingen steeg tot 309, waar voor 5 lokalen, behalve de naaischool, in ge bruik waren. Enkele veranderingen hadden plaats in het onderwijzend personeel. Overigens wordt verwezen naar het verslag over 1901. Hoofd der R. K. Jongensschool is de heer M. van Lingen; hij werd bijgestaan door 9 onderwijzers. Door het vertrek van twee onderwijzers naar elders had er eenige wyziging plaats in het onderwijzend personeel. Met ingenomenheid wordt door het Hoofd gesproken over den ijver en de toewijding der onderwijzers. Hoofd der School voor Christ. Nat. Onder wijs is de heer P. de Groot; hij wordt bij gestaan door 6 onderwijzers en 1 onderwijzeres. Het aantal leerlingen bedroeg 372, waar van 4 met goed succes het toelatings-examen voor de lloogere Burgerschool en 1 voor het Gymnasium aflegden. Met ingenomenheid zagen het Bestuur en het personeel der school en de plaatselijke schoolcommissie de opening der nieuwe school tegemoet, welke na de Kerstvacantie plaats had. In de samenstelling der Commissie had dit jaar geen verandering plaats. De Com missie bestaat derhalve uit de heeren M. L. Celosse, Wethouder, Voorzitter, dr. H. J. Reijnders, J. W. Jorissen, D. Gerritsen en J. Bolk, Secretaris. De Commissie betuigt haar ernstigen dank voor de krachtige medewerking, die zij ook dit jaar in onderwijszaken van het Gemeen tebestuur mocht ondervinden. De Protestantschc- Zondagsscholen werden bezocht door ongeveer 1300 kinderen. Op de openbare Lagere scholen bestaat gelegenheid voor meisjes om ouderwijs te ontvangen in vrouwelijke handwerken. De Naai- en breisehool van de Zusters van O. L. V. werd bezocht door 25 meisjes. Tot de Bewaarscholen behooren die dei- Zusters van O. L. V met 3 onderwijzeressen, 23 knaapjes en 76 meisjes; die voor armen en minvermogenden van de zelfde congregatie, met 5 onderwijzeressen, 110 knaapjes en 154 meisjes; de Anna Paulowna-bewaarschool met 1 onderwijzeres, 3 helpsters, 118 knaapjes en 106 meisjes; en de 1< röbelschool met 1 onderwijzeres, 4 helpsters, 33 knaapjes en 24 meisjes. De Bewaarschool van het Chr. Nat. onderwijs was tijdelijk gesloten. In het gab el telden de 4 Bewaarscholen 664 leerlingen, 304 knaapjes en 360 meisjes. Aan de Rijks Normaalschool werden 17 jongens en 28 meisjes opgeleid tot onder wijzer. Bovendien bestaat aan de bijzondere school voor Chr. Nat onderwys gelegenheid tot opleiding voer die betrekking. De Commissie tot wering van schoolver zuim onderging iu haar samenstelling geene veranderingzij bestond alzoo op 1 Januari 1903 uit de heeren. mr. W. D. Caudri, J. van Eeden, P. de Groot, M. van Lingen, A. P. F. Reoders, F. F. Spiekerman, J. A. Stoopendaal, N. van Veen (Voorzitter) en J. van der Horst (Secretaris). Het aantal vergaderingen bedroeg 18; zij werden door de leden trouw bezocht, uilge- nomen dour den hear Reeders, die het geheele jaar door niet verschenen is. De Commissie ontving 32 maal van den Arrondissements-schoolopziener een kennis geving als bedoeld in 2 van art. 20 der Leerplichtwet. Evenveel malen werd ingevolge de zelfde paragraaf de aansprakelijke persoon door de Commissie ter verschijning voor haar ge roepen. Aan 10 opgeroepenen, die niet ver schenen waren, werd schriftelijk een waar schuwing gezonden. Éénmaal ontving de Commissie van den Arrondissements-schoolopziener een kennis geving, als bedoeld in 3 van art. 20. Up deze kennisgeving zorgde de Commissie zoo spoedig mogelijk, dat het kind ambtshalve als leerling eener Lagere school ingeschreven werd en wel op de openbare school in de Koningstraat. Een kennisgeving volgens 2 van art. 21 der Leerplichtwet ontving de Commissie 179 malen. Evenveel malen werd de aansprakelijke persoon door de commissie ter verschijning voor haar geroepen; 79 der opgeroepenen verschenen voor de Commissie, terwijl de overigen schriftelijk op hunne verplichting werd gewezen. Den Arrondissements-schoolopziener werd steeds verslag van het verhandelde in elke vergadering gezonden. Het is de Commissie bij de vervulling harer taak gebleken, dat de verzuimen volgens art. 21 voor een groot deel veroorzaakt werden door ongesteldheid van ouders of huisgenooten maar dat verzuimd was kennis te geven aan Hoofden der scholen, waardoor het verzuim als ongeoorloofd moest worden aangeteekeud. Voor een ander deel werd bet het veroorzaakt door gebrek aan schoeisel. Deze reden heeft er toe geleid, dat de Commissie zich in verbinding heeft gesteld met de vereeniging «Kindervoeding", waartoe twee harer leden werden aangewezen. Deze reden beeft er baar ook toe gebracht, te verzoeken het gevraagde crediet uit de Gemeentekas aan de vereeniging Kinder voeding" toe te staan. Uok komt het voor, dat kinderen zonder keunis der ouders de school verzuimen. Aangaande deze aangelegenheden hadden reeds besprekingen in de Commissie plaats gehad toen zij tot haar genoegen vernam, dat een Verordening overeenkomstig art. 29 der Leerplichtwet in 't leven zou worden geroe pen (hetgeen in 1903 is geschied. Red.). ('s-Gravenh.) en D. B. J. Kievits (Nyk.)« voor klasse IIG. d'Aulnis de Bourouill (Baarn), J. G. Boodt (Rhenen), Alb1 L. de Tourton Bruijns (Hilv.), G. Cool (Buss.) V W. van Gogh. (Russ.), P. H. van der Horst (Buss.), H. van Meerveld (Nijk.) voorwaardelijk F. E. van der Gugten (Zeist) en H. Rotte veel .Mansveld ('s-Gravenn.) voor klasse 111G. Bicker Caarten (Baarn) W. A. P. Carpreau (Baarn), J. C. I. Schenclc ('s-Gravenh.) voorwaardelijk H. G. Goosens (Harderw.) en Maria Joha Stamperius (Baarn) voor klasse IV: H. N. Prins (Hilv.) en P. J. Teding van Berkhout (Baarn) voorwaardelijk W. J. Cankrien (Soestd.) en D. van dei- Zee (Hilv.). Verder komen voor plaatsing zonder exa men nog in aanmerking: voor klasse II: L. A. K. M. Doorman (Har- derw.), Sjoukje Oosterbaan (Zaltb.), J.G. van Rbijn (Bergen-op-Z.) en G. J. Willems(Haarl.); voor klasse III: J. II. van der Burg (Ber- gen-op-Z.), K. W. F. M. Doorman (Harjjerw.) en Elisabeth G. Oosterbaan (Zaltb.); voor klasse IV Catha W. H. van der Burg (Bergen-op-Z.) als toehoorderes. Van de 89 kandidaten hebben nu voldaan: 53 voor kl. I, 13 voor kl. II, 8 voor kl. III en 5 voor kl. IV, terwijl er 10 zijn afgewezen. De her-examens zijn bepaald op Zaterdag 5 en Maandag 7 September's morgens 9 uur, terwijl de nieuwe cursus begint op Dinsdag 8 September des morgens te half negen. Ook de heeren J. Kooiman en G. Muys verwierven op de tentoonstelling te Gronin gen een buitengewone ouderscheiding. Hun werd, daar zij als Jury-leden buiten mededinging waren, door het Hoofdbestuur der tentoonstelling een gouden medaille ver eerd voor de fraaie collecties kippen door hen ingezonden. Het maken van het voor Suriname bestemu monument voor wijlen jhr. mr. T. A. J. van Asch vau Wijck, dat de dankbare Kolonie zijner nagedachtenis wil wijden, is opgedragen aan den beeldhouwer Oh. van Wijk. Luitenant S. Garnade, van de infanterie O. I. L., zal 1 Augustus per iKoningin Wilhelmina" naar Padang vertrekken. Aanstaanden Zondag half elf hoopt ds. S. de Waard, Doopsgezind predikant te Utrecht, vóór te gaan in de Remonstrantsche kerk hier. In de Dinsdag gehouden zomergadering der Provinciale Staten van Utrecht waren o. a. ingekomen een adres van het Bestuur der vereeniging «Ambachtsschool voor Amers foort en omstreken" houdende verzoek om opnieuw een subsidie van f3000 te mogen ontvangen en een adres van bet Bestuur der sAmersfoortsche Industrie-en Huishoud school" om een subsidie var. f1000 te mo gen ontvangen. Te gelijk was ingekomen een adres van 27 inwoners van Amersfoort, verzoekende dit laatste subsidie niet te verleenen en om niet goed te keuren bet Raadsbesluit waarbij aan de Industrieschool een subsidie voor ééns van f 1000 en een jaarlijksoh subsidie van f2500 is toegestaan. Provinciale Staten zullen 20 Juli daarover beslissen. 'tls heden 25 jaar geleden, dat de grint weg, ter lengte van 678 M., op het landgoed »Zandbergen" werd aanbesteed. De 6 inschrijvingen liepen van f2915 tot f2375, terwijl de raming f2400 was. Aan den heer T. W. Bonte werd, als minsten in schrijver, de uitvoering opgedragen. In den grootsten eenvoud is hedenochtend de kei in eigendom overgedragen aan het Gemeentebestuur. De beeren O. G. H. Heldring, A. M. Kol- Iewijn Nz. en C. B. Kok, onderscheidenlijk Voorzitter, Secretaris en Penningmeester der Kei-commissie, begaven zich daartoe naar de vergadering van B. en W. Met een korte toespraak overhandigde de heer Heldring een oorkonde, keurig op per kament gecalligrapheerd, aan den Burge meester, die met eenige welgekozen bewoor dingen antwoordde. Een afschrift dezer oorkondo is met een groot aaDtal andere bescheiden, beschrijvin gen der feestelijkheden, enz. hedenochtend in het voetstuk gemetseld, dat zeer eigen aardig is saamgesleld uit roisteeuen en thans met den kei het Scandinavisch, Maas- en Rijn-dilluvium vertegenwoordigt. Dr. W. A. van der Vet, tijdelijk leeraar aan de Hoogeie Burgerschool hier, is be noemd tot leeraar in Geschiedenis en Aard rijkskunde aan de Hoogere Burgerschool te Hilversum. De uitslag van het voortgezet toelatings examen aan de Hoogere Burgerschool is, dat hebben voldaan voor klasse 1: G. F. M. van der Duyn, De heer J. E, H. baron Van Nagell legde aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gun stig gevolg af hot candidaats-examen in de rechten. Luitenants F. J. C. baron Van Harden- broek van Amraerstol en L. J. de Wolf, van het 5e regiment infanterie, worden naar 's-Gravenhage gedetacheerd tot bet volgen van een cursus aan de Normaal schietschool. Officier van gezondheid le klasse A. P. G. F. Giese, van het le regiment veld-artil- lerie, is naar Berlijn vertrokken tol het volgen van een cursus. Iu de Zaterdagavond te houden Buitenge wone algemeene vergadering der plaatselijke afdeeling van den »Kon. Nederlandschen Bond van oud-onderofficieren" zullen onder meer in behandeling komen de ontwerp-sta- tuten voor een op te richten winkel, uit den winst waarvan een fonds voor weduwen- en weezenpensioen zal worden gevormd. Deze vergadering is óok toegankelijk voor actief dienende onderofficieren. Een wielrijder van buiten is hier gister avond van zijn karretje ontlast. Terwyl hy even in »De Arend" binnen was om den dorst te verslaan, ging een tot dusver onbe kend gebleven persoon er met zijn rijwiel van door. De eigenaar had bet nakijken, mocht zien hoe hij weer thuis kwam en deed beklag bij de politie, die hem wel aandachtig aanhoorde, maar toch ongetroost moest heenzenden. H. K. II. H. de Prins en de Prinses van Bentheim zijn gisteravond op «Soestdijk" aangekomen en zullen daar eenige dagen vertoeven. De bloemperkenwedstrijd te Baarn heeft al bitter weinig medewerking van het weer. De prijsuitdeeling heeft hedenavond plaats, na afloop van het concert- Zaagmans. Bij Kon. besluit is de tolLeffing op den straatweg van 's-Gravenland naar soestdijk mot ingang van 1 Mei 1904 voor den tijd van 5 jaren vastgesteld, overeenkomstig een bij dut besluit behoorend gewijzigd tarief. Daarbij is door den Minister van W. H. en N. rekening gehouden met aan hem ge zonden adressen van het Bestuur van den »Alg. Ned. Wielrijders Bond" en van de Be sturen der »Vereeniging tot Bevordering van hot Vreemdelingenverkeer" te Baarn en te Hilversum. Capré, de weervoorspeller la mode, heeft het toch maar weer by 't rechte eind gehad de hoogc druk is te beloofder tijd gekomen en de storm heeft ontzaglijk veel materieels schade gebracht. Een groote ramp heelt de landbouwers van

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2