MUZIKALE BLOEMLEZING. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. kweekers 9. Uitgestrektheid der boomgaarden '2 H.A. 67 A., der boomkweekerjjen 7 H.A.; aantal kweekers '2. Uitgestrektheid van opgaand loofhout 50 H.A., dennen bosch, met. inbegrip van larix- en mastboscb, 150.55 H.A., akkermaalshout (eiken) 150.36 H.A., hakhout, schaarhout, elzen- en wilgenhout, wissenhout 75 H.A., te zamen 425.91 II.A. bosch. De gemiddelde prijzen waren als volgt: eiken geschild 15 per vim; elzen f4, beu ken f— de 100 bos; dennen 110.de 100 blok; hegschors f2.75 per 65 K.G.boom schors werd niet verhandeld. Voor eikenhak hout werd betaald f100.— per H.A. per 8 jaar. Hoeveelheid hoido. veengronden, duin en zand 320 H.A. 94 A. Do afdeeling Amersfoort vun hetiUtrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" telde '225 leden. In de Algemeene vergadering, gehouden in Januari, werd wederom een aantal nuttige landbouwvoorwerpen onder de leden verloot. Tevens hield ue heer J. Kooiman, Alge meen Secretaris van de «Vereeniging tot Bevordering der Pluimveehouderij in Neder land" een voordracht overDepluimveeteelt voor den landbouwer. In April werd een keuring gehouden van stieren, beeren en rammen. Evenals ten vorige jare had de regeling der stierenkeo- ring plaats door een commissie, door Gede puteerde Staten van Utrecht benoemd, mot medewerking van het Afdeclingsbestuur. Ue afdeeling werd verdeeld in drie districten. In elk district werd een premie van 1100 uitgeloofd voor oudere, een van f69 en een van f 40 voor jonge stieren. Do gunstige invloed der keuringen op het gehalte van den veestapel wordt thans alge meen erkend. Aan de eigenaars der bekroonde dieren wordt de verplichting opgelegd hun fokdie- ren tegen een laag dekgeld beschikbaar te stellen. Do premium voor beeren en rammen werden door de afdeeling betaald die voor stieren werden gevonden uit subsidiën van bet Ryk, de Provincie, het Utrechtsch Ge noodschap en anderen. Met veel genoegen kan bet Bestuur con- stateeren, dat het haar mocht gelukken, met ingang van 1 October te Amersfoort twee wintercursussen op te richten n. 1. éen voor laudbouw en een voor tuinbouw. Tol leden der Commissie van Toezicht over deze cursussen werden benoemd de heeren J. B. de Beaufort, te Woudenberg, A. M. Tromp van Holst en jhr. mr. B. W. Tb. Sandberg, te Amersfoort. Met bet onderwijs werden belast voor den landbouw-wintercursusals Hoofd de heer E. Kruidhof, Hoofd der school te Maursber- gen, en de heer W. Kraan als onderwijzer voor den tuinbouwwintercursus, als Hoofd de beur J. Bussemakers, Hoofd der school te Soest, en de heer K. Post, te Lage Vuursche, als onderwijzer. De totstandkoming dezer cursussen werd in niet geringe mate bevor derd door de welwillende beschikbaarstelling van de lokalen der openbare Lagere School in de Beekstraat. De beide cursussen telden respectievelijk 30 en 20 leerlingen. De landbouwwintercursus te Woudenberg werd voortgezet. Alle leerlingen, die het eerste jaar hebben bijgewoond, volgen ook bet tweede jaar. De cursussen worden gehouden van 1 Oc tober tot 1 April gedurende 3 avonden per week. De vacature in bet Bestuur ontstaan door het overlijden van mr. H. Croockcwit Jr., die gedurende vele jaren de belangen der afdee ling heeft voorgestaan en wien heengaan zeer betreurd werd, is in December 11. ver vuld door benoeming van den heer P. van den Bremer, te Soest. Door de Vereeniging «Handel en Nijver heid" werd een goed geslaagde étalage-wed strijd gehouden. Den 20 Maart werd bij Kon. besluit, no. 7, opgericht een Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven voor de Gemeenten Amers foort en Hoogland. Do verkiezing van 5 leden-patroons en 5 leden-werklieden had plaats den 14 October, waarbij tot lid-werkman gekozen werdenH. Priem, G. W. Kelder, J. O. Verhaar, W. G. Klomp, allen te Amersfoort, en J. van den Brink, te Hoogland; en tol lid-patroon: G. Prins, G. Blok, T. van Daal en G. van Nieuwenhuizen, allen te Amersfoort, terwijl hei-stemming moest plaats hebben voor de verkiezing van éen lid-patroon tusschen J. R. van 't Hof en J. van Karsbergen, waarbij op 27 October gekozen werd J. van Kars bergen, te Hoogund, als oudste in jaren bij gelijk aantal stemmen met J. R. van 't Hof. Als Secretaris fungeert mr. W. M. J. van Lutterveld. De kiezerslijst te Amersfoort telde 205 werklieden-kiezers en 52 patroons-kiezers. Heden verzonden wij aan de daarop ge abonneerd en aflevering 20 van onze premie »De Muzikale B lo e m I o z i n g' Deze aflevering bevat, behalve de gewone «Wenken van een ouden muziekmeester", kunstenaars-biographieën en berichten en mededeelingen op muzikaal gebied, de vol gende muziekstukken: 1. «Révesd'unejeune fille", voor piano, door Fr. Behr2. «Rose d'Amour", voor piano door Fr. Abt3. «Das Lied das mir die Mutter sang", voor piano en zang door J. Niegol. De «Muzikale Bloemlezing" kost voor de abonné's op ons blad slechts 60 cent per kwartaal, voor welk luttel bedrag men in de ilne maanden 6 afleveringen met 30 a 35 muziekstukken ontvangt. De Centrale Gezondheidsraad vergaderde Donderdag te Utrecht met de verschillende Inspecteurs van do Volksgezondheid ter be spreking van verschilllende maatregelen in verband met de uitvoering der Woningwet. Tor opeubare zitting van den Centralen Raad van beroep (Ongevallenwet), aanstaan den Dinsdagochtend half elf in het gebouw van dat college, Trans 10 te Utrecht te houden, zal de beëediging plaats hebben van do 20 onlangs benoemde plaatsvervangende-voor- zitters der Raden van beroep. Door den Commissaris der Koningin in deze Provincie is tot lid der commissie, voor het jaar 1003, belast met het afnemen van de eind-examens voor de Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in de provincie Utrecht benoemd dr. S. L. van Üss, leeraar aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Zalt-Bommel, en zulks ter vervanging van den heer G. J. Buijs, Directeur der Hoogere Burgerschool te Amersfoort, aan wien, wegens drukke ambtsbezigheden, op zjjn verzoek eervol ontslag uit gemelde betrekking is ver leend. Mr. dr. L. E. Visser, rechter-plaatsver- vanger in de Arrondissements rechtbank te Amsterdam, is benoemd tot rechter in de Arrondissements rechtbank te Rotterdam. In verband met het Koninklijk bezoek aan Venloo is luitenant-kolonel A. N. J. Erzey, van hel 2e regiment huzaren, be vorderd lot officier in de Oranje Nassau- orde, terwijl bet officierskruis dier orde is verleend aan majoor J. C. Camerling Hel- molt, van het korps. Luitenant H. C. van Capelle, leeraar in Natuurkunde aan de Hoogere Burgerschool te Nijmegen en uit dien hoofde sedert op zijn verzoek non-actiet, heeft thans ontslag uit den militairen dienst aangevraagd. Do anti-revolutionaire «Sliehtsche Crt." bevat bet bericht, dat hel Kamerlid de heer De Waal Malefljt de hoofd-redactie van dat weekblad wegens drukke bezigheden heeft neergelegd. Twee andere heeren hebben, evenals hij geheel belangloos, ziju taak als boofd-redacteur overgenomen. Een groot aantal hoofd- en subalterne officieren van du verschillende wapens in dit garnizoen zyn genood naar de matinee, welke aanstaanden Dinsdag op «Het Loo" wordt ge geven. Luitenant-kolonel J. C. Buytendijk, van het 5e regiment infanterie, die 1 Juli in actieveo dienst, werd hersteld, heeft nu ontslag uit den dienst gevraagd. Kapitein A. A. Heisterkamp, Directeur van den Cursus tot opleiding voor den officiers rang bjj het 5e regimeut infanterie, is be noemd tot plaatsvervangend lid en plaats vervangend Secretaris van de Commissie voor het officiers-examen van den Hoofd-cursus. Bij het 5e regiment infanterie zijn o.a. be vorderd tot sergeant-majoor de Courier M. Riegen, tot sergeant-majoor-titulair de ser geant I*. Haaksma; tot fourier de sergeant A. van Straalen tol sergeant-scherpschutter do sergeant H. van Geelkerken tot sergeant- onderwijzer de sergeant Y. van der Schaaf tot sergeant de sergeanten-titulair A. van Baaien, N. van Beek en H. N. Greep en de korporaals W. D. J. de Goede, G. C. de Nooij en II. van der Yegte. Volgens de groote bladen zal de tweede ploeg van het blijvend gedeelte der lichting 1902 den 25 Juli in het genot van groot verlof worden gesteld. Bij de korpsen is dionaangaande echter nog geen aanschrijving ontvangen. Werd reeds verleden week in een der bla den bericht, dat bot detachement van bet 5e regiment infanterie Dinsdag uit Amster dam bier zou tcrugkeeren, thans schrijft men uit Amsterdam aan de «Nieuwe Crt.": Naar wij uit de beste bron vernemen, is er, in tegenstelling met enkele berichten, althans voorloopig geen sprake van terug keer naar hun garnizoenen van de te Am sterdam vertoevende detachementen infan- terie. Hoogstwaarschijnlijk zullen de detachemen ten van het 5e, 6e en 8e regiment infante rie, te zamen ongeveer 300 man, hier blijven, totdat een afdoende regeling tot versterking van het Amsterdamsche garnizoen zal zijn verkregen. In militaire kringen hier meent men, dat een dergelijke regeling reeds in oe- werking is bij het Departement van Oorlog. Luitenant-kolonel H. F. D. Braams, Direc teur der Rij- en Hoefsmidschool, sedert 6 Juli tijdelijk belast met liet bevel over het te regiment huzaren, zul in dat bevel blijven gehandhaafd en naar Deventer wor den overgeplaatst. Als zijn opvolger als Directeur der Rij school wordt genoemd ritmeester A. J. P. Metelerkamp, ook vroeger hier in garni zoen. De »Staats-crt", van gister bevat de Statuten der Chr. Jongelings-vereeniging Psalm 1199. De A. V. V. »U. D. I." zal morgen te Apeldoorn twee belangrijke voetbalwedstrij den spelen en wel 's ochtends tegen «Sport Staalt Spieren" en's middags tegen »Unitas", beide van daar. 't Gaat om de medaille. De werkzaamheden aan de nieuwe Zwem en badinrichting, van de heeren van 't Hof en Van Achterbergh, bij Monnikendam, vor deren zóo goed, dat ze wellicht reeds 3 in plaats van medio Augustus kan worden in gebruik genomen. Een knaapje dat hedenmiddag al spelend in de Langegracht was geraakt, is door een voorbijganger, die zich daartoe gekleed te water begaf, nog in tijds op het droge ge bracht. Gister waren we toevallig er getuige van op welke gewetenlooze manier landverhui zers worden beetgenomen door agenten van spoorweg- en bootondernemingen. Twee jongelieden uit Gallicië, een kleer maker en een decoratie-schilder, werd een paai- maanden geleden door een landverhui- zersagont het hoofd warm gemaakt om in de Nieuwe wereld hun geluk te gaan pro- beeren. Ze ontzegden zich alles, spaarden hun reis geld bij elkaar en vertrokken naar het land van belofte. Daar aankomend, werd hun gevraagd of ze werk hadden, dan wel voldoend geld. Werk hoopten ze te vindenal hun geld (een goede flOÜ) hadden ze besteed voor de reis. En daarop moesten ze terugkeeren, de heele lange reis nog eens maken. 't Geval moge een les zjjn voor anderen, die 't misschien ook niet breed hebben, maar toch niet het zoo zuur verdiend goed geld naar kwaad geld gooien. De schade, door het zeewater in den Eera- nesoerpolder teweeg gebracht, laat zich thans, nu het water grootendeels weggemalen is, eerst overzien. Wel was een goed deel van den zeer rijken hooioogst reeds geborgen, maar toch besomt men het verlies aan hooi op anderhalve ton. Zeer veel hooi is wegge dreven; wat bleef liggen, zit zóo vol slakken, dat het niet meer te gebruiken is. Zoo is van een kamp van 4 dammnat geen halmpje terechtgekomen. De nuweide zal weinig opleveren en dit is vooral zeer ten nadeele van den kleinen boer, die voor den pachter het gras maait en in het schip bezorgt en als belooning daarvoor de naweide krygt. Men hoopt, dat de landeigenaars een ge deelte van den pacht zullen laten vallen en dat er gelegenheid zal geven worden om tweemaal te hooien in verhuurde landeryen. waarby dit slechts volgens contract eenmaal gebeuren mag. De herfst is ons leven zy als de herfst der natuur; verkleuring van het groen, maar verkleuring vol schoonheid. Noord-Amerika bedreigt Europa met een ernstig gevaar. Het wil bet Noorden van ons oud werelddeel doen bevriezen. Twee ingenieurs hebben het plan ontvouwd om den warmen Zeestroom, die uit de golf van Mexico Noord-Oostwaarts loopten Ierland al tijd groen en Noorwegen bewoonbaar maakt, afleiden. Daartoe willen zij ten Zuid- en Noord-Oosten van Florida groote dijken aan leggen en dat Schiereiland met een breed kanaal doorgraven. Dit zou voldoende zijn om den warmen stroom langs de kust van Amerika te doen vloeien en de winters te New-York dat op de zelfde breedte als Madrid ligt minder streng te maken. Noord-Europa mag dan ver-yzen. Gelukkig is dat eerder gezegd dan gedaan. Enveloppen, een onmisbaar artikel bij de briefwisseling, zijn nog niet oud. Zij werden in 1820 uitgevonden door den papierhandelaar Brewer, te Brighton. Evenals andere prac- tische kleine uitvindingen, was ook deze te danken aan een toeval. De papierhandelaar maakte in zijn winkel kast een eigenaardige uitstalling, een pyra- mide van opgestapeld papier, steeds kleiner wordend van formaat. Do blaadjes, welke het bovenste deel dier pyramide vormden, waren niet veel grooter dan visite-kaarten en dat formaat, eigenlijk niet voor den verkoop bestemd, beviel het publiek buitengewoon. Het werd mode brie ven te schryven op zulke kleine velletjes in plaats van op de tot dusverre gebruikte groote vellen. Daarbij had men echter het bezwaar, dat de kleine vellen niet, als de groote, tot een brief gevouwen konden worden. Om nu dat bezwaar weg te nemen, liet de papierhandelaar losse briefomslagen snij den, welke by de kleine vellen p«6ten en zoo waren de enveloppen uitgevonden. De nieuwigheid maakte zoo grooten op- gang, dat Brewer na verloop van eenige weken twaalf boekbinders aan het werk moest zetten om enveloppen voor hem te maken. Thans is de fabricage van enveleppen een groote tak van nijverheid, welke aan dui zenden werk verschaft en waarin millioenen worden omgezet. De «Times" deelt het merkwaardig bericht mede, dat Japan weder een stap vooruit gaat ter aansluiting van de Westersche beschaving de invoering van bet Latijnsche alphabeth in het schrijven en drukken in de Japansche taal. Aan de Universiteiten is dit reeds sedert 10 jaren in gebruik en thans heeft een com missie uit het Keizerlijk Comité vooronder wijs voorgesteld, den maatregel ook by het meer uitgebreid Lager onderwijs zal volgen. De Japansche regeering bleek geneigd, op bet voorstel in te gaan en zoo zal met het eerstvolgend nieuwe schooljaar de maatregel worden ingevoerd. Het leeren van het Ja- pansch zal zoodoende ook voor vreemdelingen gemakkelijker worden en vooral voor aen handel verwacht men er groot voordeel van. Uit Freiburg in Baden wordt aan de «Frankf. Zt." bericht, dat een adsistent in het Ziekenhuis aldaar het raiddel heeft ge vonden om ook bloedvaten en andere li- chaamsdeelen dan het geraamte door Rönt genstralen zichtbaar te maken. Hy spuiter een mengsel van bismuth en olijfolie in, waarvan het gevolg is, dat zy die stralen niet meer doorlaten en dus hun beeld wordt weergegeven. In een voordracht, door hem onlangs in een wetenschappelijke vereeniging gehouden, toonde hy fraaie lichtbeelden, aoor hem aldus van longen, luchtwegen, galgan gen en nieren verkregen, en waarbij bet verschil tusschen gezonde en zieke deelen duidelijk uitkwam. Hoe dikwijls heef', reeds een kaars het nachttafeltje schade aangericht, wanneer de slaap zich plotseling van den in bedliggenden lezer meester maakte en hem dus verhin derde het licht uit te blazen. De volgende even eenvoudige als belangwekkende proef maakt het mogelijk, dergelijke ongelukken te voorkomen. Men kan zelfs, wanneer men de snelheid kent waarmede de kaars op brandt, deze op een vooraf bepaald uur doen uitdooven. Op ongeveer 5 millimeter boven de opening van den kandelaar boort men dicht langs den pit met 'n gloeienden breinaald twee openingen, die ongeveer een rechten hoek met elkaar maken. Deze beide kanalen sluit men aan de eene zyde met een stukje was en vult ze daarna met water, waarop men nu d j beide andere openingen met was sluit. Zoodra de vlam de beide kanalen genaderd is, wordt het water vrij en zal het zich ora de vlam uitspreiden en deze blusschen. Hoe vroeger meu de kaars wil dooven, des te hooger moet men de kanalen aanbrengen. Te Liverpool wil men even voortreflyke als goedkoope huizen bouwen van vuilpis. Reeds worat in Engeland vuilnis verbrand en het overblijfsel, vermalen en met kalk of cement vermengd, voor bestrating ge bruikt. Nu wil men er mee bouwen, wat, blijkens genomen proeven, juist de helft goedkooper komt dan met baksteen. Boven dien kan de materie, met kleurstof gemengd, behangsels uitsparen. Langen tijd is beweerd, dat het ontstaan van beri-beri nauw verband zou houden met de rijstvoeding. Ranzoon-rijst bijv. zou een soort gif bevatten dat de ziekte doet ontstaan bij personen die genoemde rijstsoort als geregeld voedsel gebruiken. Om in deze quaestie een afdoend antwoord te kunnen geven, zijn volgens het «Bat. Nbld." door den geneeskundigen dienst van Selange (Malakka) uitgebreide proeven ge nomen. Uit een onlangs omtrent die proeven verschenen rapport blijkt, dat de rijstgiftigings- theorie niet opgaat. Bij drieziekeninrichtingen, op nng geen half uur afstand van elkander gelegen, in welke volkomen de zelfde rijst- voeding werd verstrekt en ook de andere voeding geheel gelijk was, trad in de eene beri-beri in hevige mate op, terwijl in de beide andere geen spoor van die ziekte werd ontdekt. De proef liep over een tyd van negen maanden.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2