Donderdag 30 No. 5378. 52e Jaargaog. Reisexemplaren. Feuilleton. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE COURAIT. FTOMA A H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdagen Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fl. franco per post /'1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Reolames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummera naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de td worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KOETEGRACHT 9 Telephoon 19. Aan onze abonné's, die tijdelijk elders, hetzij binnen- of buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de Courant eiken verschijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen zich op de zelfde wijze, geregelde toezending van de «Amersfoortsche Courant1' verzekeren. Aan de abonné's in de stad verzoeken wij beleefd, ons van hun afwezigheid voor eeni- gen tijd steeds bericht te zenden. In de laatste dagen toch komt het herhaaldelijk voor, dat öf de brievenbus verstopt of het hekje van den voortuin afgesloten is, zoodat de looper niet weet, waar met het exemplaar te blijven. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 219 der Gemeentewet, Doen Ie weten, dat de Rekening van ontvangsten en uitgaven der Gemeente over liet jaar 1902, door hen aan den Gemeenteraad aangeboden, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags op de plaatselijke Secretarie voor eenieder ter lezing zal liggen, en dat men van voorzegde rekening afschrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 28 Juli 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De fd. Secretaris, W. D. CAUDRI. LOTISICO. Een bekend telegram-adres, een naam die reeds burgerrecht heeft gekregen ofschoon de »Eerste Nederlandsche Maatschappij tot verzekering van risico in loterijen", wier Statuten werden goedgekeurd bij Kon. be sluiten van 20 November 1897, van 12 Sep tember 1900 en van 24 Juni 1902, nog be trekkelijk maar kort bestaat. Van het maatschappelijk kapitaal van 1 millioen is f 100 000 gedeponeerd bij de Neder landsche Bank als addilioneelen waarborg voor de polishouders. Haar doel is, in de eerste plaats op zeer soliede en hoogst aantrekkelijke wijze het sparen te bevorderen en dit doel wordt be reikt door het uitgeven van polissen, die den houder of zijn erven de mogelijke geleide lijke uitkeering verzekeren van f 10 000. De premie die voor zoo'n polis éénmaal betaald moet worden, is f 100, welke premie in eens of in termijnen kan worden voldaan. Bij het termijnenstelsel kan, naar keuze van den polishouder, betaald worden elke drie maanden f5, flÓ of f25, of elke maand f5 of fl met dien verstande dat bij de laatste keuze de eerste betaling f2 bedraagt. Iedere polis heeft een nummer, dat corres pondeert met een der nummers van de Neder landsche Staatsloterij (dus van 121 000). Telkens en zoo dikwijls als op dit nummer in die loterij een prijs of premie valt, en hierop bestaat 3 maal 'sjitars kans, geniet de polishouder dadelijk een uitkeering in contanten, gelijkstaande aan de winst die hij gemaakt zou hebben indien hij houder van 1/20 lot der Staatsloterij geweest zou zijn. Is het totale bedrag der aan hem gedane uil- keeringen tot f 10 000 gestegen, dan vervalt de polis. Ter opheldering, het volgende voorbeeld Op zekere polis vallen in den loop der jaren de volgende prijzennu worden voor de uitkeeringen aan den polishouder de bere keningen op de zelfde wijze gemaakt als dit in de Staatsloterij plaats vindt, n.l. Jan. 1908 lo kt. prijs f1500. f75.— af 15% 63.75 0.75 f 68.00 Dec. 1905 2e k). prijs f100. 15.— af 15% 4.25 1.35 - 2.00 Mrt. 1908 3e kl. prijs f25 000.— f1250.— af 15% 1062.50 2.05 -1060.45 Sept. 1910 4o kl. prijs f65. 13.25 af 10% 2.92'/, 2.80 - 0.07'/, Febr. 1921 5e kl. prijs f 100000.— f5000.— af 15% 4250.3.60 -4246.50'/, f5372.92'/, Wenscht men zijn gespaard geld terug, n.l. de f 400, of hetgeen minder gestort is, dan kan do polis op eens anders naam worden overgeschreven, waartoe men, desverlangd door tusschenkomst van den vertegenwoor diger, de bemiddeling van de Maatschappij kan aanvragen, die zich daartoe beschikbaar stelt. De kosten van overschrijven bedragen slechts f'0.56. Bovenstaande in korte woorden samenge vat de polishouder bezit een doorloopend lot in de Staatsloterij, en derft daarvoor de rente van f100. De rente van de Postspaarbank als grond slag nemend, betaalt hij dus f2.64 vcor on geveer het zelfde waarvoor een ander, die in de loterij speelt, 110.50 betaalt. Bovendien maakt hij een spaarpot van f 100. De «Eerste Nederlandsche Maatschappij tot Verzekering van Risico in Loterijen" wordt door ieder, die haar leerde kennen, dan ook met open armen ontvangen vele 21). Daar vloog oen ordonnans yoorbij. „Rijd hem achterna" riep de overste, „vraag hem wat er aan de hand is". „Ik denk er niet aan" dacht Marschall, die kalm bleef doorstappen. „Rijd hem na" herhaalde do overste, „hebt u me niet verstaan?" „Zeker, oversto" klonk hot kalme bescheid „maar er komen nog wel honderd cavaleristen en wielrij ders voorbij en als ik die nu allemaal achterna moet, is mijn paard morgen op; 't heeft maar vier beencn en tweo longen, overste". „Ibi ubi" zeide de overste zóo iets brutaals had, hij nog nooit beleefd, maar toch had „de man" ge lijk, dat kon hij niet ontkennenmaar hjj moest toch het gezag hoog houden en zijn wil doorzetten. „Hem toch achterna" beval liij. Maar Marschall voroerde geen vin, ,,'t Is werkelijk nergens goed voor, overste". 't Liefst van alles had do overste zijn adjudant een paar dagen er in gestopt, doch hij kon hem nu niet missen hij kon rapport van hem maken hij den kolonel, maar in zoo menig proces wordt de aanklager de gestrafte. Daaraan wilde hij zich niet wagen en uit dien hoofde vervolgde hij met een zuurzoot gelaat: ,,'t Doet me genoegen, dat je je kalmte bewaart en je hoofd bjj elkaar houdt. Ik wilde je maar eens op de proef stellen". „Meent u dan, dat ik dat niet dadelijk heb inge zien, overste? Zoo'n onhandig bevel kan toch niet in ernst worden gegeven, allerminst door u". „Dat loopt nu toch do spuigaten uit", dacht do overste, doch hij kon nit toch niet moer boos wor den en dus zweeg hij maar verder. Daar viel het eerste kanonschot. „Goddank! Ibi ubi, nu weten we spoedig waar aan we ons te houdon hebben". Het eerste kanonschot lost alle vragen op van dezen aard„Heb ik goed gemarcheerd, of heb ik den verkeerden weg genomen? Zal ik op den vijand stooten? Wanneer zal 't begin van het einde koweu?" „Heeren hoofd-offioieren hij den kolonel", meldde een wielrijder. „Kom mee, Marshall, kom mee", riep de overste. „Ibi ubi, nu gaat het er om; nu krygen we onze opdracht; we blijven zeker voorloopig in reserve". Maar de kolonel dacht er volstrekt niet aan, zijn regiment dc weelde te gunnen van vele uren luierens onder schaduwrijk geboomte; de overste kreegjnist een heel ingewikkelde opdracht, die hierop neer kwam, dat hij dun vijand moest omvatten of althans op den linkervleugel moest omtrekken. „Hebt u me goed begrepen, oversto?" „Ibi ubi, volkomen kolonel". Toen do overste terugreed, riep de kolonel Mar shall even ter zijde: „Hoor eens, Marshall, kijk even uil. De overste is in den beginne altijd hoogst uwaeittig; later doet hij alles onverbeterlijk, Ilelp hem oetjo" Daar lag Marshal I's plan om don overste in den steek to laten in duigen, doch daaraan was nu niets meer te verhelpen. „Wat vroeg do kolonel nog?" iuformeorde do overste belangstellend. „Als jo dat eens wist", dacht Marshall „Ach, mots bijzonders, oversto; do kolonel had geen lucifers bij zich". Maar do overste luisterde niet eens naar hom hij broeide weer op plannendeze opdracht ver vulde hem mot groote zorgUiiar had hij nu hoele- maal niet op gerekend. Hy bestudeerde zijn kaart en Marshall deed desgelijks. bewijzen staan daartoe ten dienste en het Maandblad der Vennootschap, dat slechts f l per jaar kost, geeft menig verrassend bericht, niet het minst in de rubriek «Ontleed- en scheikundige werkplaats", waarin speculatie onbarmhartig wordt faire genomen. In de »'s Gravenhaagsche Financier", van 2 Augustus 4902, onder hoofdredactie van den hoer Oppenheim, lid der firma Oppen- heiin en Van Till, te 's Gravcnhage, wordt onder meer gezegd «De idee, welke aan deze Maatschappij ten grondslag ligt, is werkelijk nieuw en absoluut oorspronkelijk. Wij gelooven, dat zij ingang zul vinden bij het groote publiek. F.n het zou ons zelfs niet verwonderen, als de maat schappij successievelijk zich een plaats zou verwerven van nationale instelling. «Vooral voor «den kleinen man" biedt de Eerste Nederlandsche een schoono kans van sparen". Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de heer L. T. C. J. Rieber, Regentesse-laan 15, hier. In plaats van prof. dr. F. Cannegieter, uit Utrecht, hoopt ds. Hooykaas, uit Boskoop, aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrautsche kerk hier. In verhand met den officioelen rouwdag voor wijlen Paus Leo XIII is heden van do woningen van tal van Katholieken de natio nale vlag met pauselijken wimpel uitgestoken. In de beide R. K. kerken word hedenoch tend een solemneele mis van requiem opge dragen. 11. M. de Koningin en Z. K. II. do Trins worden Zaterdagochtend op «.Soestdijk" ver wacht om tot Dinsdag de gasten van II. M. de Koningin-Moeder te zijn. Zaterdagavond komt Z. K. H. de Hertog van Saxen— Co- burg— Gotha uit Bonn op «Soestdijk" om eveneens eenige dagen bij 11. M. de Koningin- Moeder te logeeron. De garnisnires worden afgeschaft. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft de Gemeentebesturen door tusschen komst van de Gedeputeerde Staten doen uit- noodigen om de Gemeente-ontvangers to verzoeken, geen gebruik meer te maken van de bevoegdheid tot invordering van achter stallige belasting door inlegering van militai ren, in afwachting van de afschaffing van dat gebrekkige en verouderde stelsel. De heer K. J. Pen, doctorandus in de nieuwe letteren en de wijsbegeerte te Leiden, die Dins jug benoomd werd tot leeraarin de Nederlandsche taal en baar letterkunde aan het Gymnasium hier, is don zelfden dag be noemd tot leeraar in Geschiedenis aan het Gymnasium te Leeuwarden. „Wat zou jo or van denken als we den eersten zijweg rechts eens insloegen?" „Die loopt dood" dacht Marshall „maar dat is minder, dan mogen wo over vijf minulou omkeeren". „Mo dunkt, dat dit het beste is wat we kunnen doen" meende do overste. „Dat geloof ik ook, overste" stemde Marshall toe, waarna hjj verder loog: „Toevallig ben ik hier be kend ik heb hier wel eens gejaagd nog nooit in zijn leven had hij een jachtgeweer in handen gehad en ik ken hier een zeer goeden weg langs wel- keu we den vijand bijna in den rug komen; ziet u uinar even op do kaart, overste, 'tis do eerste, tweede, dorde, vierde weg rechts". „Natuurlijk, natuurlijk", riep de overste opgetogen uit „ibi ubi, hoe zegt Schiller ook weer „Es führt kein anderr Weg naoh Kiisznacht; ibi ubi, nu len we hem wol krijgeu". Eu ze kregen hem. Dc infanterie in de voorhoede hield den vijand in front bezig, do artillerie hielp haar, ile cavalerie verknoeide haar tijd met een gelegenheid te zoeken voor oen aanval, natuurlijk zonder die te vinden, cu zoo kwaru hot regiment, geleid door Von Marsha" oiu niet te spreken van den oversto, kwurn onder bedekking van 'nel terrein netjes in don rug van don vijand. Ook de „eigen" cavalerie, die nog altyd geen kans gehad oiu heldendaden te bedrijven, wusnchtordcn vleugel des vyaiuls verdwaald en toen zo nu lu-t regiment zag aankomen, meende ze dat liet vijan delijke reservo was cn joog er onder luid liocruh op in. „Rijd ze te gemunt", brulde do overste, „ren, reu Zog, dat wij geen vyand zynl" Marshall deed liet. Den kolonel dor eavalorie brulde hij toe: „Vrienden, geen vijanden! Keort maken!" De kolonel viel van schrik bijna van «ijn paard. „Trompetter, blaas halt! Neon, blaas links zwenken! Galop P Jhr. mi', dr. E. A. van Beresteyn, buiten- jewoon leeraar in Staatswetenschappen aan lo Hoogere Burgerschool hier, is aanbevolen als tijdelijk leeraar in Staatswetenschappen aan de eerste Hoogore Burgerschool met 5-jarigen cursus voor jongens te Amsterdam. De heer F. J. Mntthysen, ingenieur van tractie bij de II. 1.1. S. M. hier, wordt 1 October als chef van dien tak van dienst overgeplaatst naar Amsterdam en hier ver vangen door den heep G. Hoekstra, die te Nijmegen wordt vervangen door den heer Ph. J. Klein, adjunct-ingenieur hier. Van de vierde groep zijn geslaagd bij bet eind-examen van do Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in deze Provincie; mej. El. C. van Goor en de heeren J. W. B. Everts, D. H. M. Harting, J. VV. G. Pels R\jcken en P. Roosenburg, allen leerlingen der Hoogere Burgerschool hier. Tot onderwijzer aan het Instituut van den heer P. van der Sluis is benoemd de beor A. Otterlo, onderwijzer te Dieren. Namen we in een vorig nummer een be schrijving uit «de Gelderlander" over van een werk uitgevoerd door architect Thcod. Mirande, thans stelt hij in ValkhotT's boek handel de teokening ten toon van de villa onder zijn directie tegenover des Meisjes school te bouwen door den aannemer L. A. H. Visser. Aau architect E. P. J. Smith is hot ont werpen der plannen opgedragen voor het Sanatorium voor longlijders «Erica", door dr. J. Schut Jr. te Nunspcet. te openen. In den ouderdom van 56 jaar is Maandag na laugdurige ziekte te 's-Gravenhage over leden de heer F. de Klopper, sedert 4 April 1876 Commissaris van politie in dc ie ui- deeling te 's-Gravenhage eu vóór dien datum Commissaris te Amersfoort. De heer H. II. Kamerbeek is benoemd tot kapelaan te Eibergen. Maar belaas was hol mondstuk losgegaan en dit moest eerst weder worden opgezet; met ven hand f;ing dit niet; de muzikant liet ook de uuderehand os, maar nauwelijks voelde het paard zich rrij of't ging er van door, viel over oen gat eu in een oog wenk lageu ros en ruiter ter aarde. Bjj den val sloeg «lo trompet den armen kerel twee tanden uit den mond, doch het signaal weerklonk uiot. Marshall stormde aan het hoofd dor ruiterschaar naast den kolonel. „Laat toch halt maken,kolonel; we rydou zo overhoop". „Kunt u zóo hard roepen, dat ze u hooren?" vroeg do kolonel, „ik kan 'tniet". „Halt!" brulde Marshall en hij had hot geluk, ver staan te worden; het commando werdovorgunomeu en nog geen tien pas van do „eigen" infantorio kwam het zaakje tot stauii. „Nu weg als de wind, eer iemand cuib hior ziot," zeide do kolonel, „dnnk u voor uw tusschenkomst; zeg in odsnanm niet, dat ik heb goattukkoerd, anders loopt 'tmls voor me". Maar 't was al mis goloopon. De divisie-comman dant was in hoog eigen persoon getuige van het geval. „Knap gedaan, kolonel, mooi werk. Ik ben be nieuwd welke heldendaden u in den loop van den dag nog zult uithalen. Ga uw gang maarstraks spreken wo elkaar nader". ,'tls alsof 't ongeluk me vervolgt" steunde do kolonel, en toen twee uur later weer hut signaal „do heoroti met do lange lat" Weerklonk, rood hij mot een zeer bedrukt hart naar den liouvol waarop do veldheer had plaats genomen. Ofschoon zijn adjudant hein moed insprak, li#d do kolonel hel gevoel van een een os, die op 't punt is tu worden ufgeniankl en ofschoon hij op'torgsto was voorbereid, worden al zyn verwachtingen nog verre overtrollon. (Hord/ vtrvolyd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1