Gemengd nieuws. Aan den officier van gezondheid der 1sl.e klasse C. E. Graswinckel. van den genees kundigen dienst der landmacht, is met in gang van 1 Augustus, op liet door hem ge daan verzoek, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst en is hij op dien datum benoemd tot reserve-officier van gezondheid der 1ste klasse bij da landmacht. De heer J. van Asperen, thans Handels agent bij de H. IJ. S. M. te Zutphen en vóór dien 22 jaar stations-chef te Amersfoort, hoopt 1 Augustus den dag te herdenken waarop hij 40 jaar geleden bij de Maatschappij in dienst trad. De Rad- en Zweminrichting van de heeren Van 't Hof en Van Achterbergh, die morgen van 1 tot 8 uur ter bezichtiging is, werd hedenmiddag door Burgemeester en Wet houders, alle geneeskundigen en de Gezond heids-commissie in oogenschouw genomen. Bij het concert door de stalmuziek van het 5e regiment infanterie aanstaanden Zondag in «Amieitia" te geven, zal, bij gunstig weer, het terras verlicht en te gelijk ae nieuwe gasleiding daarvoor in gebruik genomen worden. Kapitein A. J. W. van der Grinten, van het 5e regiment infanterie, is voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West lndië. Tot den Hoofd-eursus zijn toegelaten de sergeanten: P. C. Wilod Versprille en J. L. Hamel om opgeleid te worden tot 2e luitenant der infanterie h. t. 1.; F. C. Feuerstein en G. A. J. Beukers voor infanterie O. I.; H.F, Schofaerls en K. W. de Jong voor admini stratie h. 1.1.en H. J. C. Wolff en G. G. P. de Reuver voor administratie O. 1. Bij de Dinsdag in tegenwoordigheid van H. M. do Koningin te Groningen gehouden wedrennen werden door officieren uit dit garnizoen de volgende prijzen gewonnen in het Nationaal concours voor jachtpaarden de 2e prgs door «The Rival" van luitenant Maris, de 3e prijs door oCoq de combat"' van luitenant Van Reede, en de 5e prijs door «Allumette" van luitenant Van Gellicutn in den jacbtrit achter een jagermeester (luitenant G. J. Maris, van het eskadron ordonnansen) met een eindloop van 800 M., de 2e prijs door »Coq de combat", van luite nant Van Reede. Luitenant M. Grondhout was lid der jury. Volgens het »Hdbld." zal de dienst van het blijvend gedeelte der lichting 1003 niet, zooals vroeger, in twee ploegen worden ver deeld. doch zullen de tot dien dienst aar te wijzen miliciens, na het volbrengen van hun eerste-oefeningstijd, nog acht maanden achter een voor het blijvend gedeelte onder de wapenen worden gehouden. De vereeniging Handel en Nijverheid" zal aanstaanden Woensdagavond in »De ver gulde zwaan" haar maandvergadering houden. Gelijk bekend, werd in de vorige vergade ring bepaald, dat de maandvergadering niet per se op Vrijdag behoeft gehouden te wor den. Vandaar de verandering van dag. De vriend van veel koopen en niets betalen die, óok door het vlug en tactvol optreden van sHande' en Nijverheid", maar heel kort het heelt kunnen uithouden aan de Schim- melpenniuck-straat, zet thans met meer succes zijn affaires te Utrecht voort. Wel droevig is 't, dat men togen dergelijke praktijken niet meer openlijk mag waar schuwen, zelfs geen naam mag noemen. Doch «Handel en Nijverheid" heeft er iets op gevonden, dat zij in de eerstvolgende ledenvergadering zal meedeelen en, evenals de beruchte en zoo gevreesde groene kaarten, wel doel zal treffen. Middenstanders, die nog geen lid zijt, treedt toch tot de vereeniging toe. Den rijksdaalder in een heel jaar zult ge nimmer berouwen. En die wèl lid zijt, bezoekt toch de ver gaderingen trouwer. Men vraagt ons plaatsing van het vol gende De tentoonstelling van bloemen en plan ten, uitgeschreven door de afdeeling Utrecht van de «Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde", welke zal gehouden worden van 1 tot 3 Augustus in het Park Nieuwer- oord te Utrecht, beloolt schitterend te zul len slagen, als ten minste het weder een beetje meewerkt. Op bijna alle vragen van het programma wordt ingezonden, op sommige 4, 5, 0 en 7 maal, zoodat, wat het aantal inzendingen be treft, deze expositie een goede figuur maakt. Ook voor het bloemencorso, dat op Maandag 3 Augustus gehouden wordt, is reeds een aantal inschrijvingen ontvangen vooral veel versierde rijwielen zullen er Maandagmid dag te zien zijn. Zaterdagmiddag, precies te 2 uur, wordt de tentoonstelling door baron Senarclens de Grancy, Voorzitter der Maatschappij, geopend, waarna ecu matinee zalgegeve i u. Tal van autoriteiten zijn uitgenoodigd, de opening te komen bijwonen. De jury, bestaande uit de heerenG. J. van den Berg, te Amsterdam H. Dros, Ben- nekom C. Gratama, lloogevcen; J. H. Kott- tnaun, DoornW. C. van der Laan, 's Gra- venhage J. NL Maréchal, 's Hertogenboscb Hugo A. C. Poortman, Goor; W. van Veen, Leiden en A. J. Vruchte, Hilversum, begint Zaterdagochtend 9 uur met le beoordeeling. Zonder twijfel wacht dien heeren een zware taak. Het buiten «Nieuweroord", van wijlen den heer s' Jacob, leent zich bijzonder voor het houden van zulk een tentoonstelling. Het ligt onmiddellijk bij het Centraalsta tion en is dus gemakkelijk bereikbaur. Het Secretariaat is in handen van den heer H. van Lunteren, bloemist te Utrecht. Op verzoek der politie waarschuwden we in een vorig nummer, zonder onderzoek goederen af te geven aan een bewoner van een villa «Rudolphina" aan het Alexander- park te Hilversum. Thans verneemt het »Hdbl." dat er te Hilversum officieel geen Alexanderpark be staat, doch dat een complex van een 16-tal villa's, gelegen tusschen Amersfoortschen weg en Soestdijker straatweg, gewoonlijk zooge noemd wordt. Een dezer huizen heet «Roe- lophina". Dit is een dubbele villa, genummerd 19 en 21. Men verzoekt ons mede te deelen, dat No. 19 met de bewuste opspraak makende zaak niets te maken heeft en er geheel buiten staat. In No. 21 zou tijdelijk iemand van elders zijn intrek nemen en op dezen tijdelijken bewoner, die nog sieents in aantocht was. doelden de verschillende berichten. De Nederlandsche Centraal Spoorweg-Maat schappij heelt aan haar hoofdbureau te Utrecht aanbesteed het leveren lossen en verwerken van grmtballast ten behoeve van de spoorbaan AmersfoortHattem. Ingekomen 1 biljet. Inschrijvers waren de Grintmaatschappij, te Utrecht, en W. M. van der Hoeven, te Sliedrecht, voor f2.27 per M3. De levering betreft 30 000 M3. Bij den Raad der Gemeente De Bildt is een verzoek ingekomen van den heer H. Berghoge, Directeur der Landbouwbank te Almeloo, waarin concessie wordt gevraagd tot het oprichten en exploiteeren van een steenkolengasfabriek in die Gemeente. Door den rijksveldwachter te Hoevelaken is proces-verbaal opgemaakt tegende vrouw van den Gemeente-veldwachter, die reeds lang in onmin leefde met die van den Postbode en ten slotte deze Maandagochtend bij de gemeenschappelijke pomp dreigde en lichtelijk aan het hoofd wondde met een mestvork. Het maken van den verbindingstunncd met trappen voor personenverkeer tussrhen de drie perrons op het Centraalstation le Utrecht is thans gegund aan de Gebrs. de Vries, te YVolvcga, voor f131600. Verloren illusiën zijn dikwerf gevonden waarheden. Van den luitenant-kolonel commandant van het Instructie-bataljon te Kampen ontvingen we een keurig uitgevoerd reclame-boekje voor die instelling, dat op 15 bladz. wel alle inlichtingen bevat die adspirant-vrijwil- iiger mag verlangen en versierd is door 16 heel mooie cliché's naar photo's van luitenant Ten Broecke Hoekstra. Het boekje is op franco aanvraag koste loos voor belanghebbenden verkrijgbaar. Het Nationaal Bureau van Vrouwenarbeid deelt mede, dat het Bureau gesloten zal zijn van 3 tot 30 Augustus, zoouat gedurende Augustus geen nieuwe aanvragen kunne.i worden aangenomen noch oude worden ulge- handeld. Een stervende vos benutte zijn laatste oogenblikken om zijn kinderen allerlei wen ken te geven hoe dezen volgens zijn rijpe ervaring het slimst en meest ongestraft menschen en dieren konden verschalken, besteleu en desnoods vermoorden. «Denkt steeds aan mijn woorden" besloot hij vermanend »en leeft verder braaf, vroom en eerlijk." De «Almanach Hachette" bevat een ver gelijkende tabel over de inkomens van de Europeesche souvereinen. De tabel in quaestie is geïlluslreerd met de portretten der voor naamste Europeesche Vorsten, waaraan hun inkomen per minuut staat aangegeven. Als de opgaven juist zijn, dan ontvangt de Czaar van Rusland f194 per minuut. Hoe fabel achtig groot deze som ook schijnt en hoe zeer de Czaar er ver mee staat aan het hoofd van zijn collega's, zijn inkomen komt noch dat van den Amerikaanschen milliardair John D. Rockefeller, noch dat van den Zuid-Afri- kaanschen magnaat Alfred Beid nabg. Deze beiden moeten ongeveer een zelfde inkomen hebben van f240 per minuut. Er zijn 12 Amerikaansche millionairs, wier vermogen grootor is dan dut van de Czaar. Zoo wordt Roekfellers vermogen ge schat op 720 millioen guldenalleen zijn aandeel in de Standard Uil Trust beloopt 120 millioen. Russel Sage, de millionnair- makelanr, is 240 millioen waard, on George Jay Gould 192 millioen. Rockfeller heeft een jaarlijksch inkomen vau ruim 157 millioen, Andrew Carnegie 60 millioen, Russel Sage ruim 21 millioen, de koporkoning W. A. Clark ongeveer 19 mil lioen, George Jay Gould ongeveer 15 mil lioen Pierpont Morgan 12 millioen, eDZ. Een struisveer gaat, vóoi' hij in «draag baren" toestand komt, door evenveel handen als een paar schoenen van het stuk ruw leder tot aan de voltooiing. In California zijn groote zaken, waar honderden vrouwen met het bereiden «Ier veeren bezig zijn. Vele daaronder zijn Franfaises, want hun natuurlijke aanleg voor alles wat een ge schikte hand verlangt, wor.lt hier zeer hoog geschat. De vogels worden iedi-re negen maanden «geplukt". Men vangt ze daarvoor ieder apart op in een V-vornrige omheining. Dan begint het plukken. Terwijl dan een man van achteren het dier zoekt stil te houden, bezichtigt een andere, welke om trappen te ontgaan, ook achter den struis staat, snel zijn vederen, waart ij hij de enkele veereu recht in do hoogte trekt dus zonder te verdraaien, daar hier door de bloedvaten aan de wortels worden beschadigd, en snijdt de geheel rijpe veeren iet een schaar vlak op de huid van het dier af. Deze lieden verzekeren, dat dit plukken geheel pijnloos geschiedt; de vogels zijn echter zeer onrustig en schijnen hel niet bepaald aangenaam te vinden. Is het plukken gedaan, dan wordt de naakte hals van hot dier van een rood toeken voorzien, om ze van de on geplukte te kunnen onderscheiden. Drie maanden later worden de vogels weer opge- vangen en nu worden de overgebleven resten der veeren uitgetrokken, wat zeer makkelijk geschiedt. Door elkaar levert een vogel voor ongeveer f185 pronk veerun, waarvan de zwarte en witte van het mannetje afstammen, terwyl die van 't wijfje eerst nog geverfd moeten worden. De mooiste veeren van den manne- iijken stru:s bevinden zich aan de vleugels aan iedcrcn ongeer 24 mooie witte veeren eu onder deze nog aan het lichaam. Er is een toestel uitgedacht om spijzen soep bijvoorbeeld welke te sterk gezouten ziju, voor het gebruik geschikt te maken, 't Is een Duitsche vinding, waarover in het «Album der Natuur" van deze maand door den heer G. A. van den Brugghcn het een en ander wordt medegedeeld. Wanneer men van perkamentpapier, zoo als gebezigd wordt voor het afsluiten van inmaakpotten, een schaaltje maakt, daarin een hoeveelheid water doet, waarin zout is is opgelost, en dan het schaaltje met zijn inhoud plaatst in een hord met zuiver wa ter, dan dringt de zoutoplossing door het perkamentpapier in het zuivere water, totdat aan beide zijden van de wanden van het schaaltje het zoutgehalte even sterk is. Men kan natuurlijk door het water in het bord te ververscheu met de proef doorgaan, eu aldus de zoutoplossing in het schaaltje zoo slap maken als men verkiest. Onze soepen bevatten verschillende opge loste stollen, als vleesch- en plantenzouten, extratiestoll'en, die haar den lekkeren smaak geven, en voedende bestanddeelendaarbij komt nog het keukenzout. Van al deze be standdeelen treedt alleen hot keukenzout met gemak door het perkamentpapier heen, ter wijl de andore slechts uiterst langzaam of in 'l geheel niet daar doorheen dringen. Men ziet waarop het bovenbedoelde toestel berust. Het bestaat eenvoudig uit twee in elkaar passende zeefvormige vaten, waar- tusschen een vel perkamentpapier vastge klemd zit. Stelt men het ontzoutingstoeslel iu zuiver warm water en giet men er de te zoute soep in, dan wordt aan deze laatste in korten tijd het overtollige keukenzout ontdokken. Maar het ontzouten van een mislukte soep zal wel uiet zóo vaak noodig zijn, dat de huismoeders zich alleen daarom een ontzou- tingstoestel zouden moeten aanschalfcn. In de keuken moeten echter nog vele andere voedingsmiddelen ontzout worden. Ingemaakte spijzen moeten, vóór zij gekookt worden, die bewerking ondergaan en dit ge schiedt in den regel door ze in water te plaatsen, waardoor echter vele voedende en welsmakende bestanddeelen verloren gaan. Welnu, ook dit euvel wordt te niet ge daan door Meyer's «osmose-toestcl voor keukengebruik." Bij de toepassing wascht men de spijs, bijv. pekolvleesch, goed af, plaatst het iu het toestel, begiet het met water en zet het toestel in een grooter vat met zuiver water gevuld, daarbij achtgevende, dat <le vloeistof in beide vaten even hoog staat. Is de ontzouting voltooid, dan kookt men het vleesch in het vocht dat in het toestel is achtergebleven en krijgt op die manier een gerecht, dut veel smakelijker is en ook voedzamer, dan bet op de gewone wijze toe bereide. Het ontzouten in Meyer's toestel duurt iets korter dan het gewoon in het water zetten overigens hangt de duur der bewerking af van het zoutgehalte der inge maakte spijzen en van den smaak. Het toestel wordt vervaardigd in diverse grootten, van 2 tot 20 L. .inhoud, zoodat het in kleine zoowel als in groote keukens een plaats kan vinden. Hot is to verkijgen in alle winkels van huishoudelijke artikelen. De Duitsche Keizer heeft, volgens de Berlijnschen correspondent van de «Express", de dobbelsteenen waarmede een van zijn voorouders in bet midden der 17e eeuw een moeilijke zaak besliste, aan het Hohenzollern- museum geschonken. Een mooi jong meisje was vermoord, en de verdenking viel op twee soldaten, Ralph en Alfred, twee mededingers naar haar hand. Beiden ontkenden en zelfs pijuiging deed geen van beiden bekennen. Keurvorst Frederik Wilhelm, een der voor vaderen van den Keizer, beval dat de dobbel steenen zouden gebracht worden en dat de twee soldaten om den dood moesten werpen. De verliezer zou als moordenaar gedood worden. Deze rechtspraak bij het lot werd met groote praal en pracht volvoerd. Ralph gooide het eerst en gooide twee zessen. Alfred viel op zijn knieën en bad: «Almachtige God, Gij weet, dat ik onschuldig ben; bescherm mij, ik bid het U." Toen gooide hij de steenen met zulk een kracht, dat er een in twee stukken vloog. De eeu die niet gebroken was, toonde een zes, een deel van den ge broken steen óok een zes en het andere een éen, wat een totaal gaf van dertien of éen meer dan Ralph gegooid had. Alle aanwezigen stonden verbaasd over dit wonder; Ralp beschouwde het als een teeken van den Hemel, en bekende schuld. De Vorst riep toen uit: «God heeft ge sproken!" en veroordeelde hem ter doocf. Burgerlijke Stand van Amersfoort vun 23 tot en met 29 Juli 1903. GEBORENPetrus Johannes, z. van A. L. Hancvecr en P. J. van Fessem. Johanna Maria, d. van C. D. van Kuijk en J. M. Scholton. Gerrit, z. van H. de Vrije en F. W. M. van Ee. Hendrik Reinier, z. van L. Smink en H. Koller. Anthonie Chris- tiaan, z. van A. C. Strijkers en C. Steckel. Mina, d. van W. Slager en G. Bijmholt. Wilhclmina Garardina Anna, d. van J. J. de Groot en J. M. van Doorn. Evert Jacob, z. van G. G. Veenendaal en G. van den Burg. Wilhelmina, d. van W. Houtveen en M. van flamersveld. Gerrit Antonie, z. van G. Ilienekamp en T. de Boer. Wil helmina Johanna, d. van R. van de Pol en G. van Westerlaak. Antonia Alijda, d. van T. Smink en T. Berg. Eduardus Cornelis Josephus, z. van J. J. Smit en A. C. J. Ver hoef. Johan Korst Antonie, z. van R. W. Brundsma en J. Atema. Johannes Hen- drikus, z. van L. Houtveen en S. F. Belle. Willem, z. van G. Kromt en B. vao Koer- ten. Jacoba Hendrika Alijda, d. van D. van Kouij en H. van HofF. Arend, z. van N. van Eijkelenburg en J. van den Belt. Antouia, d. van A. Veenendaal en E. van Nimwegen. Margaretha, d. vau A. de Kruif en E. Kamer. Johanna Wilhelmina, d. van G. F. Singels en H. Jonkers. Pieter Jan, z. van H. Maten en P. Smit. Wil helmina, d. van J. Maassen en J. de Ruig. Adriaan, z. van G. H. Flos en A. M. Lab la ns. GEHUWD: H. Kannegieter en H. Delen. W. C. Oosterman en W. A. Fortuin, D. Bakker en A. P. M. van 't Wel. A. Schreuder en J. Dekker. OVERLEDEN: Arnoldus Johannes van Doornik, 7 m. Everardus Geertrudis Brom, 78 j., ongehuwd. Johannes Rommers,2 ra. Hendrika Manne, 76 j., ongehuwd. Een levenl. aangegeven kind van m. geslacht van B. van Elfrink en D. van Ham. Jan netje de Ruiter, 79 j. wed. van T. van Roekei. 373 ste TA A TSL.OTK H MJ EERSTE KLASSE. Trekking van 28—30 Juli 1903. (1100 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen; Prjjs van f200 op No. 5479. Prijzen van f20. 42 43 1336 1824 1826 5487 7639 7051 7054 11462 11470 11485 11498 12640 12672 16411 16440 18988 20115 20125 20134 20140 20142 en 20221. Te zamen 25 prijzeD. De tweede klasse trekt van 1013 Aug. lOA'J RECLAMES- I5 regels fl.25; elke regel meer f0.25. fan mond tot mond. Zoovor ia het reoda gekomen door de treffende gevallen vau ongehoopte genezingen die bekomen

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2