Stadsnieuws. Gemengd nieuws. vallen als 19 jaar vroeger. Elk jaar neemt dus een zekeren rang in den mauucirkel in, waartoe liet behoort. Die rang wordt door het zoogenaamde Guldengetal uitgedrukt, dat men ook in den almanak vindt aangegeven. De maancirkels beginnen in de jaren, waarin de nieuwe maan op Nieuwjaarsdag valt. Dit had bijv. plaats in 1780. Toen was dus het Guldengetal 1. Daar 1780 door 19 deelbaar is, kan men zijn Guldengetal en dat van elk ander jaar vinden door 1 bij het jaartal op te tellen en door 19 te doelen. De rest dier deeling is het Guldengetal. Zoo is in 1843 de rest der deeling van 1844 door 19 of we derom 1. De maan was toen op 1 Januari nieuw of had juist een omloop volbracht. Men weet. dat men den ouderdom van de maan spreekt, «lat is: hoeveel dagen se dert de laatste nieuwe maan zijn verstreken. Men rekent den geheelen duur der maan maand op XXX dagen. Den ouderdom van den maan op 1 Januari noemt men epacta. In 1843 was deze dus XXX. lil 1844 was zij XI, omdat een zonnejaar 12 maanmaan den plus ongeveer 11 dagen heeft. In 1845 was zij XXII, in 1846 III (n.l. XXII XI XXX) enz. Kent men dus het Gulden getal, dan kan men de epacta gemakkelijk berekenen. In 1903 is bet Guldonlal 4, de Epacta II, dus de maan op Nieuwjaarsdag 2 dagen oud. Hieruit kunnen we afleiilen, op welken «lag de eerste vollo maan in de lente valtwant na 2 X 29'/o «lag 59 «lagen is de maan wé er 2 «lagen oud. Dan trekt men voor Januari 31, voor Februari 28 samen 59 «la gen af en komt. dan op 28 Februari. Op 28 Februari was de maan dus 2 dagen oud; da nieuwe maan viel dus op 26 Februari. De volgende nieuwe maan valt «lan op 26 29'/o 56'/2 Februari =27'/o Maart en de voilé maan op 271/3 4* ^'.4 Maart r= 1H/4 April. Voorts is in 1903 de Zondagsletter D, dus is 4 Januari een Zon dag. zoo ook 11, 18 enz. en zoo voortgaande vin«ion we dat nok 12 April een Zondag is, en wel de eerste Zondag na de eerste volle tnaan na 21 Maart, dus was het 12 April Puschen. In de Almanakken vindt men ook wei aangegeven da Romeinsche Indictie. Dit is een getal van geschiedkundigen oorsprong. Onder Constantijn den Groote werd den Romeinen een belasting opgelegd, «lie zij alle 15 jaren moesten betalen, en die hun voor de eerste maal in 313 werd aangezegd of geïndiceerd. Men lelde dus (ook toen hield men weinig van belasting betalen) het hoeveelste jaar der indictie men had om te weten, wanneer men weer de belasting te voldoen had. Telt men bij 313 drie op en deelt men de som door 15, dan komt er 1 tot rest, wat met ile indictie overeenstemt. Op «Ie zelfde wijze vindt men voor 1002 het getal 15 en voor 1903 is de indictie weer 1. Dat iets dergelijks nog in de almanakken opgenomen wordt, gescliiedt alleen uit oud gehruik. Nut heeft het zeker niet veel. Enkh. Crl. 11. Een nieuwe oproeping is gedaan voor tijdelijk leeraai' in Geschiedenis, Aardrijks kunde en Nederlandseti aan de inrichtingen voor Hnogtr en Mi«l«ielbaar onderwijs hier ter stede wegens het niet aannemen der be- no« ining door den heer K. J. Pen, doctorandus te Leiden, die gelijktijdig werd benoemd tot leeruur aan het Gymnasium te Leeuwarden. In verband met de kroning van Pius X wapperde Zondag de nationale vlag met den pauselijken wimpel uit de woning van vele katholieken. De heeren J. P. Haanscheten, K. Pott en P. Ie Grand, bij de jongste promotie onder scheidenlijk bevorderd tot Commies «Ier Poste rijen 2e klasse er. Commies der Telegraphie Ie klasse, worden 7 September van hier overplaatstbeide eerstgenoemden naar Am sterdam, laatstgenoemde naar Rotterdam. W. van 't Riet, thans pakhuishaas by de firma J. van Vollenhoven Zn., moebt gister den «lag herdenken waarop hij vóór 30 jaar in dienst trad bij den heer J. van Vollen hoven. Dat «Ie patroons zoowel als het personeel dit feit niet onopgemerkt lieton voorbijgaan, behoeft wel geen betoog. Blijkens advertentie in dit nummer hebben de heeren Van Asch van Wijck Co., corn- missionnairs in effecten te Utrecht, hier ter stede een filiaal geopend. Majoor I'. Kleynliens, vroeger eerstaan- wezend-ingeniour hier ter stede, is bevorderd lot luilenarit-fci'lorml, eervol ontheven van het bevel over het korps genie-troepen en benoemd tot hoofd der Ve afileeling oij het Dopartement van Oorlog. Kapitein C. H. van Rietschoten, van den Geueralen stuf van het 0.1. leger, is benoemd tot ridder in de orde van Ora ije Nassau, zulks als blijk van goedkeuring van zijn p< li- tiek beleid tgdens de verwikkelingen in Djambi. Terwijl voor de Bibby-koeken reclame wordt gemaakt door heel mooie photo's, geeft Van Marken's fabriek van veekoeken er de voorkeur aan, haar preparaten ad oculos te «lemonstreeren. Zoo bracht gister een twintigtal boeren uit den omtrek onder geleide van den heer H. Schimmel, aan de Krommestraat, een be zoek aan de fabrieken te Vrijenban bij Delft, waar zij alles in oogenschouvv r.amen. De Aniersfoortsc.he kei heeft reeds een Kei-lied doen ontstaan, dat niet gezongen werd, den suikerbakkers aangespoord «keitjes" te fabriceeren die veel aftrek vinden en nu is de heer A. de Vries, aan de Langestraat, op het denkbeeld gekomen kei-broches te doen maken, die zeker óok wel hun weg zullen vinden. Naar we van goede hand vernemen, zal do heer J. de Lange, gediplomeenl dans- leeraar te Kampen, in liet aanstaand seizoen hier ter stede een cursus te openen in dans en houding. De temperatuur van het water in de nieuwe Zwem- en Badinrichting was gister 61 en heden 63 F., telkens des ochtends te 7 uur. Nog velen verkeeren in de meening, dat het niet de moeite waard is, zich thans te abonneeren, omdat liet seizoen nog maar zoo kort is; doch dat is niet juist. Het abon nement loopt tot 1 Augustus 1904. Bij gunstig weiler, als wanneer ook het terras zal worden geïllumineerd, zal de stal- muziek van het 5e regiment infanterie, ontler directie van den heer G. K. G. van Aaken, hedenavond in «Amicitia" het volgende programma ten gehoore brengen 1„Eiazug der QladiiUoron", iv.arsch. Fu^iclt. 2. Ouverture zur Opor „Isabella". Von Supp«3. 3. „HiiclizeiiarciKen", Walzer Bitse. 4. Qrosze Fatitaisie aus der Oper „Allessaudro Siradella". Von Flotow. •5. „Rncoczy", Uugnrische Ouverture. Kéler-B^la. 6. Finale du 3e aete de l'opdra „Lucie de Lammermoor"Donizetti. 7. „Plappermaulohen", Cliarakter- stück Eilenberg. 8. Grande fautaisic sur des motifs de l'opéra „Hamlet" Anib. Thomas. Te geiyk mag wel vermeld, dat het mu ziekkorps gister in «Artis" te Amsterdam weder in zijn Directeur werd gehuldigd door een prachtigen palmtak, met kostbare bloe men versierd. Althans door afbeeldingen in geïllustreerde tijdschriften weet men, dat bij de Russische cavalerie-korpsen in plaats van hoornmuziek zangerskorpsen bestaan, die, onder begeleiding van een enkele clarinet, marschen zingen. Welnu, gisteren hoorden we daarvan een imitatie en we durven zeggen een zeer ge lukkige imitatie. Toen de trompetters van het eskadron ordonnansen een van hun melo dieuss marschen hadden geblazen, hief een peloton ordonnansen onder leiding van lui tenant H. G. .1. Maas Geesteranus op zeer verdienstelijke wijze het bekende»Gij schu rende kleuren van Nederlatid's vlag" aan. 't Klonk heel goed en heel beschaafd en maakte een alleraangenaamsten indruk. Ritmeester P. E. H. V. L. baron Van Boecop, commandant van het eskadron, die zelf menig welklinkend lied componeerde, hoopt het zangerskoor Ilink te doen oefenen. De heer C. H. Stoctzer, stafmuzikant van het 5e regi ment, heeft de leiding en vormingdei'stem men op zich genomen. De heeren J. van der Horst Bruyn en M. W. F. J. de Jong, Bestuursleden «Ier plaat selijke afdeeling, vertegenwoordigden deze te Groningen op de 7e Algemeene vergade ring van den «Nationulen Bond van Veree- nigingen tot Bevordering van het Vreemde lingenverkeer". Te Groningen werd de Bond ontvangen door den hoer E. Bost Nz., loco-Burgemee ster, en genoot drie dagen zeer zoowel van de stad en de zeer geslaagde provinciale tentoonstelling als van hel Oldumbt, een voor nog te veel landgenooten bijna geheel onbekend en toch zoo merkwaardig deel des lands. De firma B. Groote Co., de bekende handelaars in photographie-artikelen, te Am sterdam, heeft een wedstryd voor amateur- photographen uitgeschreven voor kiekjes, op Koninginnedag genomen. Inlichtingen geeft haar depot-houder, de heer G. Valkeniioef, Varkenmarkt. Dim 1 Augustus meldden, we, dat door de politie hier in hechtenis was genomen en naar Utrecht geleid zekere L. N. D., ver dacht van oplichting en inmiddels in staat van faillissement verklaard. Ily is thans door de justitie in vrijheid g'Steld, terwijl tegen zekeren B. een beve' tot aanhouding is uitgevaardigd. H. K. H. «bi Hertogin van Albany is heden op «Soestdyk" aangekomen om eenige dagen de gast te zijn van H. M. de Koningin Moeder, H. D. zuster. Op 3 September zal te Ba,urn de «Vereeni- ging van Deiftsche ingenieurs" haar Alge meene vergadering houden en dan o.a. liet ontwerp van wet op het Hooger onderwys bespreken. Wielrijders en automobilisten keken Zon dag in den Eempolder hun oogen uit toen ze schier overal vuurtjes zagen, 't Was het bedorven hooi, dat rnen op die manier op ruimt. Het ware medelijden is geen genade, geen ijskoude blik uit de hoogte, alsof men zichzelf op een voetstuk ging stellen, maar warme, toenaderende liefde. Gister was het 250 jaar geleden, dat Maarten Harpertsz. Tromp, luitenant-admi raal van Holland en West Friesland, voor Ter Heide sneuvelde. Onze Marine bracht gister hulde aan het graf van Bestevaer in de Oude kerk te Delft. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins waren daarbij vertegenwoordigd door H. D. adjudanten van de zeemacht, terwijl H. M. de Koningin heeft bepaald, dat het te Am sterdam in aanbouw zijnd pantserschip den naam zal dragen van den grooten zeeheld en bovenal hoogst bekwamen hervormer onzer zeemacht vóór den eeraten Engelschen oorlog. De aardappel kan dit jaar zijn jubileum vieren, want het is dan 350 jaar, dat hij in Europa bekend werd. In 1513 werd van deze vrucht het eerst gesproken in een te Sevillu gedrukte en door Peter Creca gemaakte kroniek over Peru, waarin vermeld stond, dat de inwoners van Peru truffelachtige aardvruchten plantten. Uit den Italiaanschen naam tartufolo is het Duit- sche woord KartolTel ontstaan en in 1853 heeft men voor Fransch Drake, den man die den aardappel in 1553 in Europa bracht, te Offen- burg (Baden) een standbeeld onthuld. In 1616 kwamen de tarlufdo nog als groote zeldzaamheid op taiel bij den Franschen koning. Eerst in de tweede helft van de 18de eeuw overwonnen verderziende menschen den weerzin vr.n de boeren tegen de nieuwe veldvrucht. Frederik 11 liet, toen de koren oogst mislukt was, door dwang de aardappel teelt in Pommeren en Silezië invoeren. In Frankrijk nam men zijn toevlucht tot list. De apotheker Parmentier voorzag groote met aardappels beplante velden van borden, waarop de waarschuwing stond geschreven dat ieder, die van deze kostbare vruchtstal, met zware straf zou gestralt worden. Wat door goeden raad niet bereikt werd, werd het wel door deze kunstgreep. De boeren in den omtrek stalen de ver boden vruchten en Lodewijk XVI roemde den apotheker, die »het brood der armen gevonden" had. De Koning, de Koningin en de geheele Hofhouding droegen de bloem in een knoopsgat, en weldra werd de aard appel, die nu zoo algemeen als voedings middel gebruikt wordt, in verschillende verzen bezongen. Een der lezers van het «Nieuwsblad van Nederland", een marine-machinist, verzekert, dat een goed middel tegen kramp, waardoor zoo dikwijls zelfs geoefende zwemmers het leven verliezen, bestaat in het dragen van een koordje, losjes geknoopt om bet been onder de knie, zoo los, dat het bij natworden en krimpen geen pijn veroorzaken kan. Hijzelf en vele personen die hij kent, hebben na het toepassen van dit eenvoudige middel vol strekt geen last meer van kramp bij het zwemmen. Dat fruit door stof van de straat, door in secten, vuile handen enz. geïnfecteerd wordt, is reeds lang bekend, maar men hecht ei' in den regel niet veel waarde aan. In het pathologisch anatomisch instituut te Weenen zijn thans op de markt gekochte druiven gewasschen en met het waschwater zijn 8 Guineesche biggetjes ingespoten. Al deze dieren stierven na 7 a 8 weken aan tuberculose. Men vond nu op 100 Gram van de meeste vruchten 400 000—12 000 000 kiemen, waaronder coli- en proteussoorten. Men moet dus alle fruit vóór het gebruik flink afwasschen, al ware bet maar alleen uit gewonen reinheidszin. Alle jonge moeders zijn er op uit, haar zuigelingen aan familieleden, verwanten en kennissen te kunnen presenteeren, in een toestand dien zij voor den gezondste houden, nl. als een dikke baby I Tamelijk algemeen gelooft men, dat het gewicht van het lichaamje van een zuigeling aantoont, hoe gezond deze is. Zoo worden ook bij tentoonstellingen van babies steeds de dikste bekroond. Omtrent deze dikte schreef onlangs een arts in een Amerikaansch blad voor ae Ge neeskunde De moeders zijn dan vooral trotsch op baar spruiten, als zij een lichaampje Runnen toonen, dat feitelijk niets anders is dan een soort verzameling van vet- en vleeschkossentjes, afgewisseld door kuiltjes en rimpeltjes. Do geheele anatomie van zoo'n zuigelings lichaampje wordt zoo onzichtbaar; 't is niets anders dan «een klompje rnenschenvleesch". Ieder nadenkend meusch moet de vraag wel voelen oprijzen of het nu werkelijk i mogelyk zou zijn, dat een dikte, die bij vol- I wassenen geldt voor een ongewenscht iets, om niet te zeggen voor een teeken van ziekte, bij kinderen een goede gezondheid zou aan duiden. In Oostersehe harems houdt mon de dikte voor een der essentieelste eigenschappen van vrouwelijke schoonheid. Bij ons, Europeanen, is de smaak nog wel eenigszins anders, ge tuige de vele badplaatsen, waar men heen trekt om magerder te worden. Verstandige doktoren zijn er ten slotte in geslaagd, jonge moeders ervan te overtuigen, dat een overmatige dikte by hare kleintjes nu juist geen reden tot vreugde voor haar is. Worden de baby's door koorts aangetast, dan is liet vet, «lat alle organen van het lichaampje aantast, vaak de oorzaak van lang zaam herstel. Ook zijn dikke kinderen meer blootgesteld aan besmetting, verkoudheid en de gewone kinderziekten, dan de kleintjes die een meer gewoon menschelijk lichaampje hebben. Vooral 's zomers blykt ditduidejyk. Dikke kinderen hebben dan veel meer last van over matig transpireererizij kwetsen zich eerder aan een of ander lichaamsdeelzij slapen slechter en zijn veel meer onderhevig aan zenuwtoevallen. De doktoren moeten de moeders wel de gelijk een en ander goed inprenten, andei's hebben ook zij schuld aan eventueel nadee- lige gevolgen van een verkeerde lichamelijke behandeling en opvoeding. Do huisdoktoren mogen hier wel eens aan denken. We mogen thans allen in koor mop- feren over de eindelooze booze buien van upiter Pluvius, die 't er op gezet schijnt te hebben alle vacaniie-plannetjes in 't water te doen vallen, maar we moeten óok be denken, dat de lucht door de vallende regen droppels wordt gezuiverd, nog afgescheiden van de mogelijke vorming van waterstof- superoxyde en de daarvan uitgaande oxydee- rende werking. Hoe die zuivering in cijfers kan worden uitgedrukt, leert een onderzoek, dat te Lon den verricht is tijdens den tergenden vijf- daagschen regen in het midden der vorige maand. In éen gallon regenwater, opgevan gen in het midden van Londen, werden 9.1 grein vaste stoffen gevonden, waarvan 5 grein roet en onopgeloste stoffen, 0.8. grein keukenzout, 0.052 gr. sulfas ammoniac, 0.011 gr. organische ammonia, geen nitraten, doch duidelyke nitriet-reactie. Het ammonium- sulfaat zoowel als het roet zijn van kolen- verbranding afkomstig. Die greinen nu be rekend over de 6.5 milliard gallons water, die Londen bevochtigd hebben tijdens de 5 regendagen, worden 3738 ton gewicht aan vaste stoffen waarvan 267 ion ammonium sulfaat, en vertegenwoordigen 29904 ton of ongeveer 30 millioen K.G. verbrande kolen, wier pogingen om de lucht te verontreinigen, door de veel gesmade bui verijdeld zijn. De Middellandsche Zee heeft nergens groo- ter diepte dan 3500 Meter. In den Atlantiscben Oceaan daalt de bo dem slechts zelden meer dan 6000 Meter onder den zeespiegel. In het geheel worden tegenwoordig 43 aanzienlijke dalingen in den bodem der zee genoemd, die als «buitengewone diepten"' op de kaarten staan aangeteekend. Daarvan bevinden er zich 24 in den Stillen, 15 in den Atlantischen, 3 i i den Indischen Oceaan en 1 in de Zuidelijke IJszee. Peilingen heb ben aangetoond, dat acht van deze diepten meer dan 7200 Meter bedragen. De diepste tot dusver bekende plaats in den bodem der zee is de Aldrich-diepte, ten Oosten van de Kermadec-eilanden iu het zuiden van den Stillen Oceaan, noordooste lijk van Nieuw-Zeeland. Hier is de diepte der zee 9429 Meter. Het laagste punt ligt dus beduidend meer onder dan de hoogste berg op aarde (8840 Meter) boven den zee spiegel. Tusschen deze beide punten bedraagt de afstand dus 18269 Meter. Naar aanleiding van de bewering, dat de Duitsche Maatschappij voor tnlegrapheeren zonder draad gemakkelijk de depêches der Marconi-Maatscbappij zou kunnen onder scheppen, door het vestigen van een goed ingericht station aan de Noordzeekust, deelt nu de Voorzitter der Fransche Maatschappij voor draadlooze telegraphie mede, dat zijn maatschappij dit feit reeds heeft volbracht. Het station der Fransche maatschappij op Kaap la |Hogue onderschepte, naar hy ver klaart, al de depêches door en aan de Mar- coni-Maatsehappij verzonden, van al de posten aan do Britsche en Iersche kust en stelt de kopieën daarvan ter beschikking van den heer Marconi. ;*73sU) ST.i i TSLO li IJ TWEEDE KLASSE. Trekking van 10 Augustus 1903. (500 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f30. 721 733 1316 1794 5471 7635 en 20136. Te zamen 7 pry zen.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2