Stadsnieuws. Gemengd nieuws. goede resultaten. Zoo zal de landbouwwe tenschap zeker er eens in slagen niet alleen de productiviteit van den bodera te verhoo- gen, maar ons ook van .den binderlijken veenrook geheel te verlossen. Ds. VY. H. Stenfert Kroese H.Ezn., Remon- strantsch predikant te Rotterdam, hoopt aan staanden Zondagochtend voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk hier. 't Mag weieens herinnerd, in dezen lieven zomer, dat de Hondsdagen, welke 24 Juli begonnen, gister eindigden. Uit den almanak heeft men 't kunnen na gaan van de groote warmte, die anders ge durende die dagen pleegt te heerschen, heeft wel niemand dit jaar last gehad. De «Staatscourant" no. 186 bevat een Kon. besluit van den SO Juli 1903, houdende aan vulling van artikel 3 van bet Kon. besluit van 10 November 1898 (Sitjl. no. 229). De aanvulling luidt «Wegens de bemoeiingen met het inklaren en vrijmaken van pakketten, al komstig uit het buitenland, is verschuldigd een recht van 5 cent per pakket, door den geadresseerde van het pakket te voldoen." Het besl .it treedt in werking op 10 Augustus 1903. De Kei-commissie hield Dinsdag l.aar eind- vergadering en is als zoo lanig ontbonden. Het is echter lang niet onmogelijk, dat binnenkort de leden der commissie weder bijeenkomen om een ander p.an voor te bereiden, dat echter thans n )g niet nader door ons kan worden aangeduid 1) heer A. Visser is herbenoemd tot lid van Ie Commissie voor de invoerrechten. De eerw. Moeder-overste der Congregatie vai Onze Lieve Vrouwe van Amersfoort,in hel l< ven mej. 1. M. T. Hanlo, hoopt lij dezer den dag te herdenken waarop zij voor 25 jaar werd be mi de id lol Algemeee overste der Congregatie. Eeo'ge leerlingen en oud-leerlingen openden gister de feestweek door onder meer voor de k.pel van het R. K. pensionnaateen paar zeer fraaie beelden aan de jubilaresse aan te bieden. ploegbaas A. Nieuwenhuizen mocht gister den dag berdenken waarop hij 40 jaar geleden bij de H.U.S M. in dienst trad. A uistaanden Zaterdagavond wordt den heer J. Uusquet, die, gelijk we reeds meedeelden, dien dag zijn zilveren dienst feest bij de Schutterij hoopt te herdenken, een serenade gelr-.cht. Mej. H. J. Sijnei) is geslaagd voor de hoofd akte; de jongedames G. A. Berendsen, M. B. Eijkelboom en M. E. A. Radersma behaalden de akte Fransche taal, Lager onderwijs. In een der te Utrecht gedrukt wordende bladen lezen we «Voor het examen der Toonkunstonaars- vereenigiug, in Pulchri Studio te 'sGraven- hage gehouden, waar als voorzitters om de beurt fungeerden rar, Henri Viotia uit Den Haag en M. W. Petri van hier, slaagde onze stadgenoot de heer W. Petri. Tevens slaag den de heereriG. K. G. van Aaken, Amers foortArit. Averkamp, J. W. Kersbergenen S. van Milligen, allen Amsterdam; J. H. L. Rijken, Deventer; J. 11. B, Spaanderman, Gouda; L. Angonnt, K. E. Texor, llenri Völmar, C. L. W. Wirtz en J. A. de Zwaan, allen 's-Gravenhage G. A. Mechelsen, Haar lem P. C. Koerman, Leeuwarden; G. A. 11 einze, Mu id er berg; Leon C. Bouman, Nij megen; Georg Rijken en A. B. H. Verhey, beiden Rotterdam; R. F. Rokelmann,Zwolle; en A. J. Ackermann, 's-Gravenhage." De heeren Van Aaken, Averkamp, zelfs Hcinze, c.s. geslaagd voor het eerste examen, 't Is de moeite waard. Van deze ongetwijfeld veelbelovende jonge lieden kan tnen stellig heel wat verwachten voor de toekomst. Men schrijft aan «De Telegraaf": Naar men verneemt, is bij den Minister van Binnenlandsche Zaker, een klacht ingekomen over het jongst gehouden eindexamen voor de Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in de provincie Utrecht. Deze klacht houdt in. dat aan een cundidaat voor een der examenvakken een cijfer, en wel een zeer onvoldoend cijfer, zou zijn toegekend, niet tegenstaande de candidaat in dat vak absoluut niet zou zijn geëxamineerd. Juist dat onvol doende cijfer zou de afwijzing van den can didaat ten gevolge hebben gehad. De temperatuur van het water in de nieuwe Bad- en Zweminrichting was gister- en heden ochtend te 7 uur telkens 01 F. Luitenants VV. Klem en C. P. M. van Alterin, van het Inst.'iictie-hataljon te Kampen, worden van II tot 20 September gedetacheerd bij het 5e regiment infanterie om deel te nemen aan de manoeuvres. i Bij het 5e regiment infanterie is alsnog aangekomen de cadet-korporaal F. van der Goes, van de Kon. Militaire Academie, die op zijn verzoek is overgeplaatst van het wapen der genie naar dat der infanterie en nu aan de practische oefeningen vau het korps zal deel nemen. Het is misschien niet ondienstig, de mili ciens der lichting 1897, die thans voor den landweerdienst zijn bestemd geworden, er indachtig op te maken, dat zij ingevolge het bepaalde bij artikel 24 der Landweerwet ge houden zijn, binnen dertig dagen na hun overgang naar de Landweer d. i. vóór 1 .September 1903 hun verlofpas bij den Burgemeester hunner woonplaats voor «ge zien" te doen teekenen. Bij verzuim i:i deze wordt de verlofganger in werkelijken dienst opgeroepen en daarin ge durende ten hoogste een maand gehouden (art. 28 der Landweerwet). Het voornemen bestaat, voortaan bij de groote tenue door onderofficieren en min deren bij parades en wapenschouwingen geen randsel en patronenlasscheii meer te doen dragen. Door den Minister van Oorlog is, met goed keuring van II. M. de Koningin, zijn bijzondere tevredenheid betuigd aan den 1 luitenant jhr. J. W. Godin de Baufort, van het 1ste regiment huzaren, voor zijn betoonde geschiktheid en gebleken goede voorbereiding bij een door hem met goeden uitslag volbrachten afstands- rit van 122! K.M. naar het buitenland (AmsterdamW eenen). Tot recht begrip men mocht eens meenen, dat de kranige ruiter aandermaul zulk een ruiterstukje had ondernomen diene, dat liet hier nog den afstandsrit van Mei dezes jaars geldt. Voorwaar, het Stuats-raderwerk loopt wel zeer langzaam. Bij de ten overstaan van architect E. P. J. Smith te Nunspeet gehouden aanbesteding voor het bouwen van een paviljoen voor het Sanatorium voor longlijders en van een dokterswoning, namens de Naamlooze Ven nootschap «Erica", te Nunspeet, zijn elf bil jetten ingeleverd. Laagste inschrijver was W. Zwak, te Enneloo, voor f55 900 wien het werk is gegund. De hoogste inschrijver besorade f79800. Prins Fricdricli van Bentheim is gister van «Soestdijk" naar Bentheim teruggekeerd. H. M. de Koningin-Moeder zal morgen middag een bezoek brengen aan H. M. de Koningin op «Het Loo" en morgenavond 10 uur op «Soestdijk" terugkeeren. De Hertogin en Prinses Alice van Albany komen 18 dezer op «Soestdijk". De Gemeenterekening van Baarn over 1902 wijst in ontvangst een bedrag aan van f120088 en in uitgaaf f112 055, zoodat het batig saldo f8032 beloopt. Als inen in aan merking neemt, dat de Hoofdelijke omslag slechts O.G°/0 van het inkomen, verminderd met f500, bedraagt, mag de financieele toe stand der Gemeente zeer gunstig genoemd worden. H. M. Koningin-Moeder heeft aan een huisgezin onder Soest, dat door brand eens klaps van alles beroofd werd, terstond de benoodigde kleedingstukken gezonden. De inboedel was verzekerd. Mijn schrijft ons uil Eernnes Den 29 Mei kon ik u melden«Ieder staat opgetogen over den flinken stand der poldervoldeii. In geen jaren zag men zoo veel gras als thans. Een ongewoon rijke hooioogst te wachten". Dat alles heeft niet mogen zijn. Op een onbeteekenende uitzondering na is de. gansche hooioogst verloren en in plaats van een zeer voordeelig, wordt 1903 een hoogst nadeelig jaar. Wat erger is, de boer over't algemeen kleine pachters kan 't niet lijden en nu komt ook nog 't kwaad in de aardappelen. De massa water die gevallen is, heelt de knol totaal bedorven, die nu niet meer groeit en toch nog niet geheel ontwikkeld is. Al leen de rogge belooft een goed beschot en ook de haver staat er goed bij. Door eenige onverlaten zijn Maandagmid dag de guedgesloten hekken deï> weidriesten bij enkele landbouwers geopend, waardoor liet vee nhar builen kwam en enkele akkers met haver en aardappelen vernielde. De daders kent men nog niet, doch men hoopt dat zij hun gerechte straf niet zullen ontgaan. Barnevcld doet in den laatsten tijd wöl van zich spreken. Zondagavond de geweldige snijpartij tussehen «stedelingen" en jongens van 't Hart en Zondagnacht de mishandeling van Donkersteeg en diens vrouw, dien de zes helden nagenoeg ongekleed de heide in joegen, onder bedreiging van moord. En nu Maandag brand hij E. van B,, éen van de zoogenaamde toovenaars. De beide vorige pogingen tot brandstichting mislukten nu is alles verbrand. Gelukkig waren het huis en inboedeltje verzekerd. Hoevelaken is éen der 1(3 gelukkige Ge meenten van Gelderland, die op 1 Januari geen schulden hadden. De overige hadden op dat tijdstip een ge zamenlijke schuld van ruim 13 millioen. Wat men in zijn jeugd in den wind slaat, komt later als storm over het hoofd. Is er éen ding in het menschelijk leven van zoo algemeene en diepe beteekenis als de wieg Speelt niet tussehen dat voor werp ei: ons graf heel de nietige kleinheid van ons aardsch bestaan af? Is het, niet onze eerste rustplaats, waar wij de krachten za melen om al hetgeen te volbrengen, waar van wij op «lie andere rustplaats voor altijd zullen kunnen uitrusten Inderdaad, er is niets, dat zóo diep zijn stempel drukt op ons leven als dat schijnbaar onbeteekenende voor werp, in welks bezit elk zich eens verheugen mocht. Het is dan ook zóo zeer in hel volks leven doorgedrongen, dat de wieg het mid delpunt vormt van tal van spreekwoorden en typische gezegden. Teekent niet ons eigen volkslied het land, dat ons dierbaar is, als «de plek, waar onze wieg op stond"? Het mag dan ook geen wonder wekken, dat de wieg baar geschiedenis heelt, die te vervolgen is tot achter het nevelig gordijn der grijze oudheid. Evenmin is het gewaagd, te onderstellen, «lat velen die geschiedenis belang inboezemen zal. Men heeft langen tijd gemeend, in Mozes' biezenkistje, dat omstreeks 1500 v. Chr. door Jochebed aan het Nijlwater werd toever trouwd, den oorsprong aller wiegen te mogen zien. In het Britscli Museum echter worden, dank zij de onderzoekingen der archaeologen, kostbare overblijfselen van wiegen-voorouders bewaard, die dateeren uit het oude Ninive van 4000 jaar voor Chr. Misschien, dat het rusteloos vorschen der oudheid/.oekers de ge schiedenis der wieg nog zóo zal volmaken, dat de Eva van liet wiegengeslacht den mensclien kan worden getoond. Hoe het zij, zeker is, dat reeds in de alleroudste tijden de klein«3 schreeuwers zoet werden gehouden in de zelfde biezen mandjes als waarin tegen woordig onze verwende lievelingen den slaap der onschuld sluimeren. Er zijn maar heel weinig volksstammen bij wie het gebruik van dit meubel geheel onbekend is. Zoo zouden de Eskimo's bijv. niet kunnen zeggen, dat een van bun rasgenooten in een gouden wieg is grootgebracht, eenvoudig omdat zij het ding, uit welk materiaal dan ook vervaardigd, niet keunen. Zi o'n Eskimo-baby wordt heel anders vertroeteld, De kleine wordt in warme berenhuiden gewikkeld, opeen beschut plekje van de hut neergelegd en als hem het voor recht te beurt valt, eens even in de buiten lucht te mogen komen, dan vindt zijn naakt lijfje genoeg beschutting in moeders over kleed van ottervellen. In het algemeen is in het ijzige Noorden de wieg onbekend. Bij de Noord-Amerikaansche Indianen daar entegen wordt de wieg al even onmisbaar geacht als deel van baby's luiermand, als bij de Europeesche volken. Wat al smaak, zorg en moeite legt niet de jonge Indiaansche aan den dag, waar het geldt, het bedje van haar kind te sieren. Iedere stam heeft weer een anderen vorm van een wieg, die gewoonlijk bestaat uit een eenvoudige plank, waarop een zacht «lierenvelletje, droge mossen of grassen worden aangebracht. Het kind wordt er met kleurige strikken op vastgebonden. Ook bestaan er wiegjes, die aan de takken der boomeu kunnen worden opgehangen. Zoo verhaalt ons een reiziger in zijn reisindruk- kon, «lat hij, eens nederknielende bij een boschbeek, opschrikte door zacbte snuif-ge- luiiljes in den boom achter hem en, opziende, ontwaarde hij vijf kleine kleuters, die, uiterst tevreden, zich in eikaars gezelschap ver maakten. Het gebruik van hangende wiegen kwam veel voor in Zweden, Rusland en China en had ten doel, het kind tegen aanvallen van wilde dieren te beschermen. De Chineezen volgen lieden ten dage die gewoonte nog, uit vrees voor do ratten, «lie in hun land zeer talrijk zijn. Daar liet gevaar van aan vallen door wilde dieren voor alle primitieve volkeren het zeilde was, is ongetwijfeld het gebruik van hangen«lo wiegen stellig oven oud als dat der staande. Er was daarbij nog dit voordeel aan verbonden, dat ie«lere lichte wimlvlaag het wiegje iu beweging bracht, hetgeen langen tijd gegolden heeft als een radicaal slaapmiddel, evenals nu nog als zoo danig geldt het zachte, venloovende tikken op het hoofd bij Ie Oostersche volkeren. De Russen hangen hun kinderwiegjes aan de zoldering en brengen het in beweging door hun voet in een ring to zetten, die met een touw aan het mandje verbonden is. Tegenwoordig heeft men leeron inzien, dat die schommelende beweging volstrekt niet noodig en allerminst verkieslijk is. Voor 'n baby gelden nagenoeg de zelfde wetten als voor ons en wat zouden wij zeggen, als wij dezelfde schommelproccdure zouden hebben te ondergaan? Wij lazen onlangs de volgende opmer kingen die wij zóo juist vinden, dat wij ze i.) een beetje wijder kring verspreid zouden wensshen en ze daarom onzen lezers ter overweging aanbieden. Er wordt telkens gesproken van opvoe ding van kinderen ook door mid«lel van de kunst. Men tracht hen gevoel voor het schoone te doen verkrijgen, leert huu het mooie dat de natuur ons biedt,.niet het minst in haar bloemen, hoog te schatten, en beknort ze als ze bloemen, pas in boseh of veld geplukt, weer wegwerpen, of achteloos thuis laten slin geren. Men moet verhinderen, dat kinderen bloemen plukken in groote massa's, als zij ze toch niet kunnen meenemen en ze daarom onderweg maar weggooien. Maar vóór alles moe* men er voor zorgen, dat ze thliis ge legenheid hebben, ze te bewaren. Men denkt er zoo zelden over, een kind bij de eene of andere gelegenheid een of meer bloemen- vaasjes cadeau te geven. En toch zou dit bijv. een veel beter verjariugscadeau zijn, dan menig onnut prul van anderen aard. En menig aardig meisje zou er blij mee zijn. Nu moeten kinderen, als zij bloemen ge plukt hebben, maar wat opscharrelen om ze te bewaren; een glas uit de keuken of de provisiekast mogen ze niet wegnemen en een fijn vaasje uit «Ie huiskamer of den salon evenmin. Zoo weet het kind niet, waar het met vijn bloemen moet blijven, zoekt een of an Ier ongeschik' of smakeloos voorwerp op en zet ze daar in, maar weldra Is do aardigheid er af. Heeft, vooral oen meisje, daarentegen enkele aardige vaasjes in haar kamertje, «tan zal zij met te meer lielde haar bloemen verplegen. Dus wie kinderen iets wil geven en niet goed weet wat, vindt in deze richting mis schien iets te doen. «Op je gezondheidzeggen de drinke broers tegen elkaar; kan het gekker? Als zij dat tegen den kroegbaas zeiden, dan was het te begrijpen, want die vaart er goed bij. De jenever zei reeds vóór 200 jaar ge leden een Fransch geleerde is een won der ding. Die hem verkoopen, leven er van die hem drinken, sterven er van. Toe, schenk nog eens in. Op je gezondheid, Frissche morgen. Gezondheid! Even aangestoten met de bittertjes daar glippen ze naar binnen. Dat gaat. op eikaars gezondheid, meenen ze. En weet ge wat honderden doktoren er van denken? Luister even. De alcohol bederft de maag op je gezondheid Hij vergiftigt het bloea op je gezondheid Hij verwoest het zenuw- stelsel op je gezondheidHij tast «Ie hersens aan op je gezondheid Hij be nadeelt het hart op je gezondheidHij veroorzaakt lever- en nierziekte allemaal op je gezondheidToe schenk nog eens in op je gezondheid Nog een jaartje of wat misschien nog een maand of wat, en óp is je gezond heid Op gaat je gezondheid Op gaat je levenldst! Op gaan je krachten! Opgaat je naam, je fatsoen en je eerOp gaan je centenen heen is het leven, voor je nageslacht tot oneer«Frissche morgen, mijnheer In nummer 81 van het «Preussische Mili- tuir-Wochenblatt" staat de volgende aan bieding Rijpaard, elfjarige vosmerrie,5 voet, zeker gaand en in eiken dienst gereden, leidt zelfstandig kleine velddienstoefeningen, wegens opheffing der zaak goedkoop te koopen. O. Luitenant der Reserve. Nadere bijzonder heden te bevragen bij luitenant v. S., Kassei. Een paard dat veldoefeningen leidt, goed koop te koopen dat is al een heel bijzonder buitenkansje Bnrgerlijke Stand van Amersfoort van 0 tot en met 12 Augustus 1903. GEBORENJantina Catharina, d. van F. Bij hold en R. Vos. Maria, d. van H. Peterse en D. Hagenbeuk. Aaltje, d. van H. J. I-Iassink en M. Veenendaal. Harmpien, d. van K. van Doorn en J. G. van Eunen. Gerrit, z. van H. Veenendaal en A. P. van Eijkelenburg. Jacob, z. van J. van den Hoek en G. de Ruijg. Evertje, d. van H. Ilensbergen en G. Brouwer. Hendrik, z. van J. A. Kok en N. van den Brink. 1 Luberta, d. van L. Hartsuiker en H. Kuit. Martha, d: van C. W. Hol en K.P. Reij- mers. Rijk, z. van G. van den Hooff en C. van Leijenhorst. Jacobus Hermanus.z. van F. J. Rau en G. Sasbach. Evertje, d. van G. van Putten en G. van de Ber. Willem Leonardus Gerardus, z. van W. van Es en J. M. de Winter. Gerardus Joseph us, z. van A. van Lent en H. Koenen. ONDERTROUWD G. Agterberg en F. van Koelen. J. van Eijkelenburg en A. M. H. Verschuur. F. Staal en M. E. H. Hartman. A. van Binnendijk en A. L. Verhoef. H. Musman en J. van der Kutnp. J. Meijer en G. van den Heuvel. J. A. Krol en A. M. Wiss. GEHUWD: B. Derks en W. van Leijen horst. H. J. Cirkel en S. M. van Binnen- dijk. II. vu li Uamersveld en P. Schuur. OVERLEDEN: Geertruida Gerardina Smeuing. 3 m. Wilhelmina Frederika vau Gent, G4 j. wed. van A. Piket. Jan But- selaar, 83 j., weduvaar van J. Woliers. Een lovcnl. aangegeven kind van m.geslacht van G. Majoor. Johannes Christianus Lau-

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2