Stadsnieuws. Gemengd nieuws. vijvers en weiiievlakten, zijn wegen en lanen en groote stukken bouwland en dan de zeer aantrekkelyke grot van waaraf men zoo'n prachtig gezicht heeft op het geheel bijna in het groen van linde en beukeboomen verscholen huis. Nergens ter wereld geloof ik, groeien zulke practitige rhododendromplanten als daar zij vormen heuvels van huishoogten en zyn be woond door bonderden vogelparen. In de Mei en Junimaanden is er haast geen uur bij dag of nacht, dat men den nacbtegaal niet hoort. Vosbergen is pl.m. 70 II.A. groot. Vosber gen en Iloog-Hullen is als 't ware éen voor den patiënt van Hoog Hullen. Hij kan zich Hoog Hullen zonder Vosbergen haast niet denken. Wat zooal het dagelijksche doen der pa tiënten betreft, daarover kan ik kort zijn. Des morgens te 7 uur wordt een bel ge luid, ten teeken dat de nachtlegers dienen to worden verlaten. De meeste patiënten zyn dan reeds opgestaan. Half acht ontbijt, be staande in brood, een glas melk en thee. Half negen aanvang der werkzaamheden (meestal kiest de patiënt zelve den aard zijner werkzaamheden) tot half elf. Nu kof fiedrinken. Van kwart over elt tot half een werktijd. Kwart voor een middagmaal (tlinke degelijke burgerpot bestaande uit vleesch een of twee groenten en aardappelen, daarna rijst, gort of iets dergelijks; 's Zondags voor afgegaan door soep). Van 2 tot 4 of 5 uur werktyd, daarna theedrinken. Is het thee drinken afgeloopen, dan ziet men de pa tiënten voor een deel bezig meteen of ander spel, een deel gaat wandelen, een ander deel visschen, weer anderen oefenen zich in mu ziek of iets dergelijks. Te zeven uur vereenigt men zich aan tafel voor het avondeten, be staande uit brood, kaas en melk. Nog een poosje wandelen tot het donker wordt, dan een spelletje kaart, dam of domino en te tien uur begeeft men zich te bed, oin den vol genden dag te zeven uur weër friscb en Hink te voorschijn te komen. De inrichting is neutraal. Voor iedere re ligie ot richting is plaats. De Katholieken kuunen hunne godsdienst plichten te Groningen waarnemen, terwijl de Protestanten «Ie kerk te Eelde kunnen bezoeken. Voor hen die deze willen bijwonen houdt dominé Heerspink uit Eelde gewoonlijk om de veertien dagen een gods dienstoefening in de inrichting zelve, waarbij dun een der patiënten, die de kunst van or gelspelen verstaat, als organist dienst doet. Neen, Hoog-Hullen is geen krankzinnigen gesticht, geen inrichting voor zenuwlijders nl iets dergelijks. Hoog-H uilen is een in- rirliting waar ieder, die in meerdere of mindere mate wordt overheerscht door den alcohol of daaraan verslaafd is, mug wen- selien eenigen tij I te kunnen zijn. Hoog- II illeii is de plaats waar zoo iemand sterk kan wordensterk naar lichaam en geest, sterk van wil om zich voortaan te onthou den hetgeen waar hem vroeger zoozeer aan trok en hern ongelukkig muukte of dreigde dat te doen. Hopende hiermede in de goede richting iels te hebben gedaan, zal ik besluiten met iets, dat mij voor eenigen tijd als van zelt uit de pen vloeide en volkomen myu ge voelens voor Hoog-Huheri weergeeft: Hoojt-Hullfui. lustoord, eens mot vrees betreden, Jk iicb ii lief. ah we6r-gcboortet;i°on<l. Gij liefdyuonl 'uw lof Iciiuke uil mijo mond) Waar 't goede siert, wnt kwaad is wordt vermeden. Kende ik eeu God, Hem xoud ik mijn gebeden O, dierbre plek, om zegen 'telken stond Voor u, die mij met lieldes-bitnd om wondt. Met zachte band ontrukte aan 't boos verleden. I* dat dan straf voor vroeg're booze «buien, Tc doelen in Uw rust, l"w blyde vreö. Te poozen in Uw heerlijk boscli, Uw wei? O. kondt ge uit mijn woord myn dank slechts raden! Gy bracht mij opwoartach, ik ging blijde ineë. 'k Was zwak en slnuf. Nu ben sterk en vrij. GAiutiiir. G. De lieer P. Sakkers is geslaagd voor tla hoold-acte. De heer T. Kuiper, klerk der Posterijen en Telegrupliie hier is geslaagd by het sur- pumerairs-examen voor die dienstvakken. Tot hoofd-besieller der Posterijen en Te legraphic, ter vervanging van J. A. den Tieter, is met ingang van gister hier aange steld A. van Wintcrswjjk, conducteur der brievenmalen 1e klasse. Onder ontzaglijken toeloop 't was op 't drukste oogenblik der pantoffelparade had Zaterdagavond de serenade plaats, welke door de Schuttery kader-vereeniging «Broe derschap' en allo kaderleden der Schutterij werd gebracht aan den Eere-voorzitter dier vereeniging, den le luitenant-adjudant der Schutterij J. Dusquet, die zijn 25-jarigen dienst bij de Schutterij herdacht. In het woonhuis van den jubilaris hadden zich de officieren der Schutterij verzameld en daar werd hem namens het officierskorps een kostbaar verguld-zilveren schrijfgarnituur aangeboden pn werden drie Bestuursleden van «Broederschap" ontvangen. Nad.ii de muziek der «Amersfoorlsche Muziek vereeniging" de belangstellenden, die aan de voortuintjes aan den Arnhemschen weg nogal wat schade toebrachten, weer stad waarts had gebracht, begaven de jubilaris en de officieren 2icb naar #De Arend" waar ook het kader, versiert! met de in de ver schillende wedstrijden behaalde medailles, met den banier der vereeniging en haar burger-donateurs kwamen. De heer J. W. van Achterbergh Jr, Voor zitter van «Broederschap", riep den oflicieren een hartelijk woord van welkom toe, waarna de Onder-voorzitter, de heer J. D. Lammerts van Bueren, den jubilaris toesprak, daarbij doende uitkomen, dat «Broederschap" het initiatief nam voor de hulde, doch het geheele Kader van ganseher harte meewerkte om aan den geachten instructeur een bewijs te geven van eerbiet! en hoogachting. Men wilde aan hei gansche publiek van Amersfoort doen zien hoezeer men tie verdiensten van den jubilaris op prijs stelde en besloot daarom lot de ovatie met muziek. Spr. herinnerde hoe het gansche kader in den jubilaris steeds een humaan chef vond, die immer bij den hooggeachten Beschermheer, majoor Tromp van Holst, de belangen der kaderleden voor stond. Door de aanstaande opheffing der Schut terij is een gouden jubilé u niet beschoren, zoo besloot spr. ongeveer, doch ik hoop dat u, in 't ongestoord bezit van eohtgenoote en kinderen, nog ten minste25 jaar moogt terug denken aan dit uw zilveren feest. Als blij ventte herinnering bood spr. den jubilaris thans een zeer fraai pièce de milieu met zilver gemonteerd aan. De heer Busquet dankte in welgekozen woorden voor de zeer op prijs gestelde hulde en het geschenk met tie van groote waar- deering getuigende woorden. Kou spr. zijn zwakke krachten wijden aan de vereeniging en in het belang *'er Schutterij, hij mocht niet vergeten te herinneren, dat hei kader zijn taak door trouwe plichtsvervulling, immer aaiigenamen geesi en goede samenwerking steeds zeer heeft verlicht. Ook bij het stijgen tier jaren hoopte spr. voort te gaan op den ingeslagen weg zoolang de Schutterij nog zal bestaan. Adjudant H. van Gelder, Secretaris van «Broederschap", gaf nu een kleine geschie denis van deze sedert 1885 bestaande ver eeniging, tevens een deel uit de geschiedenis van het leven van den jubilaris, die haar hielp stichten en groot en bloeiend maakte, die haar vele malen ten zege voerde bij wed strijden in schieten en exerceeren. De 30 medailles waarmee de banier is versierd, leggen een welsprekend getuigenis af voor den ernst waarmede de jubilaris de instruc tion gaf. Deze met eere behaalde lauweren zullen mettertijd worden afgestaan aan een Museum, doch de Vereeniging zal, ofschoon onder anderen naam, blijven voortbestaun en zal zich blijven oefenen om gereed te zijn als het vaderland in nood mocht komen, Spr. bood den jubilaris een keurige pen- teukeuitig aan als herinnering aan hetgeen hij deed voor den N. S. K. B. en wenschte ook sergeant-majoor Van Achterbergh geluk, die 12V2 jaar Voorzitter der vereeniging is en ook zoo zeer veel voor haar heeft gedaan. Majoor Tromp sprak nog een enkel woord van waardeering vour de heeren Busquet en Vau Achterbergh en van instemming voor de wijze waarop dit zilveren ambtsfeest werd herdacht. Hierna bleven de kaderleden nog eenigen lyd kameraadschappelijk hijeen. Een prachtstuk van houtsnijwerk, een zeer fraaie kapstok met parapluiestandaard, door jongejuffrouw E. S. onder leiding van mej. G. C. J. Verwey vervaardigd, is thans te zien in het magazijn van den heer G. van Valkenhoef aan de Varkenmarkt. De heer Max E. M. Wolff behaalde de acte van bekendheid met het stenographisch stel- sei-Groote. Do heer B. G. Versélewel de Witt Hamer, vroeger luitenant-kwartiermeester hier in garnizoen, oud-lid van den Tweeden Volks- ruad der Zuid-Afrikaansche Republiek en bevelhebber van het Hollander-Vrijwilligers- korps, dat in den Boerenoorlog meegevochten heef', is uit Transvaal a ons land gekomen en bevindt zich thans t.- Amsterdam. In ee» correspondentie over de Honden tentoonstelling te Zutphen lezen we: «Doordat do manoeuvres voor de Kolcniale Reserve werden verzet, moest de muziek van dat korps haar engagement verbreken. Het concert op Zaterdag werd nu gegeven door de muziek van het 1e regiment huzaren, uit Deventer, dat sinds het optreden van den nieuwen kapelmeester, den heer H. A. Maas, buiteugewuon in waarde heeft gewonnen". Naar we vernemen, zal het muziekkorps weldra ook hier een concert geven. N6g altijd is het bakerpraatje van de Bvalsche" centen in omloop. Daarom zy nogmaals gezegd, «lat de af wijking in het uiterlijk tusschen de verschil lende cent-stukken alleen een gevolg is van liet bezigen van een nieuwen stempel. De temperatuur van het water der nieuwe Bad- en Zweminrichting was zoowel gister als hedenochtend te 7 uur 60 F. Het ledental wast steeds, zoowel door hen die van vacantie-reisjes terugkomen als door collectief abonnement. Zoo hebben 0. a. de ambtenaren der spoorweg-maatschappijen een collectief abonnement gesloten en is aan de militairen van «lit garnizoen toegestaan, ge bruik te maken van de inrichling. Opmerkelijk is het, dat vooral 11a de dames-baden telkens kostbaarheden worden gevonden in de kleedkamers; soms drie of vier horloges op éen dag. En wat nög wel vreemder mag heeten, is dat de eigenaressen maar hoogst zelden hun eigendom missen en eerst na herhaald vragen of ze ook wellicht horloge, portemonnaie, broche of armband kwijt zijn, tot do ontdekking komen, dat ze die werkelijk missen. Tustchen 12 en 2 worden de kleedkamers steeds geïnspecteerd, docb 't is toch wel wat veel gevergd van den Badmeester en diens echtgenoote, dat zij alle achtergelaten voor werpen ook vinden. En als er wat ontvreemd wordt, is Leiden in last. Kapitein A. J. W. van der Grinten zal 1 October per «Prins Willem IV" naar Curasao vertrekken. Aanstaanden Dinsdag vangen hij het 5e re giment infanterie hier aan de examens voor den graad van sergeant en korporaal van het Reserve-kader. Het vaandrigs-examen wordt overgenomen te Arnhem. Bij liet Zondag op «Klarenbeek" bij Arn hem gehouden concours hippique verwierf «Princivalle", van luitenant G. J. Maris, den 3den prijs, in hel concours voor het schoonste en best gaande rypaard toebehoorer.de aan en gereden door een officier«Darling", van luitenant D. J. Couvee, den 3den prijs in het concours voor springpaarden, die nog nimmer in een spring-concours een isten of 2den prijs vvonnen«The Rival", van luitenant Maris, den 4den prijs in het concours voor springpaarden (sloot en muur). «Partisan", van luitenant Couvée, bleef tot 1.20 M. mee bij den hoogsprong In de gisteravond gehouden Bestuursver gadering der A. F. C. «Quick" is o.a. het volgende besloten Het eerste elftal speelt in de Je klasse bij de wedstrijden van den Ned. Voetbal Bond en om den beker. Het tweede elftal speelt, indien mogelijk, in de tweede klasse van den Ned. Voetbal Bond. Aan de vereeniging wordt toegevoegd een Juniores-afdeeling voor personen beneden 16 jaar, die verminderde contributie betalen. De oefeningen worden 22 Augustus hervat. De uitslag van de ten overstaan van ar chitect J. E. Vixseboxse gehouden aanbeste ding eener villa in het «Nimrodpark" te Hilversum is deze: A. van Houwelingen, te Amersfoort, f13 000; W. Snel, te Russum, f 15 674 Keizer Wildeman, te Amersfoort, f16210; H. Brom, Jzn., aldaar, fl7 662;B. van Doorn, te Hilversum, f18177; en W. Nijland, aldaar, f20 309. Eén biljet te laat ingeleverd. Volgens bestek 14 dagen in beraad. Men verzoekt ons het volgende roorloopig bericht op te nemen In tiet begin der volgende maand zal in «Amicitia" een vergadering worden belegd door de Vrije Socialisten, in welke bijeen komst Domela Nieuwenhuis als spreker zal optreden. Zondagochtend moest een der hooibergen op de boerderij «Schuilenburg1' aan den Iloogeweg worden omgezet wegens broeien van het hooi. De «Wilhelmina-spuit" ver leende op verzoek hulp en zóo mocht men er in slagen nog juist intijds een ernstigen brand te voorkomen. Immers de berg stond vlak bij de boer derij en de schuren. Een ontzettend ongeluk heeft hedenochtend plaatsgevonden op de Kampstraat. De 42-jarige opperman G. K., behulpzaam bij de voorziening der dakgoten van een der hoogste perceelen aan die straat, had het ongeluk om, toen hij van den ladder in de goot wilde stappen, met een voel in een touw verward te raken. Ofschoon daar reeds dikwijls voor gewaarschuwd, had hij weder een zeer zware vracht op den rug, zoodat hij het evenwicht verloor, ruggelings achter over sloeg en op het hoofd op den stoep neerplofte. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Hij werd bij eeu der buren ingedragen, waar arts Morren slechts den dood kon consta- teeren. K. laat een weduwe met 7 meest alle zeer jonge kinderen achter. De politie betrapte hedennacht op heeter- daad L. M. die uit een op het Plantsoen even onbeheerd staanden wagen kooien stal. Onlangs gaf «liet Volk" een statistiek van ongevallen op de Nederlandsche spoorweg- lijnen om 'aan te toonen, dat er na het ont slag van «het beproefde personeel", als ge volg der staking, meer ongelukken voor kwamen dan vroeger. Dat werd geweten aan de onbekwaamheid van het tegenwoordige personeel. Naar de juistheid dezer bewëring heeft het orgaan van den «Bond van Staatsspoorper- soneel" een onderzoek ingesteld. De uitkomst daarvan deelt het in zijn pas verschenen nummer mee en daaruit zien we, dat in de maanden Februari tot en met Juni 1002 op de lijnen der Staatsspoor werden gewond 148 en gedood 10 personen, terwijl die getallen in het zelfde tijdperk van 1903 waren 114 en 7. «Men behoeft zich dus, meent het Orgaan, over onze onbekwaamheid nog niet erg on gerust te maken". De zwaarste last, dien menschen ons kun nen opleggen, is haat en toorn in onze ziel te plantenwant dat verhindert ons vrij te ademen en helder rond te zien. Spinoza. Verschenen is het eerste nummer van «De Handeldrijvende Middenstand", een weekblad, natuurlijk thans gewijd aan het Nationaal Congres voor den Handeldrij venden Midden stand, in de volgende maand te Rotterdam te houden, maar óok het orgaan van deD Neder- landscben Handeldrij venden Middenstand. Het doel van dit blad wordt door de re dactie aldus omschreven «Voorloopig zal het zich hoofdzakelijk wij den aan het Nationaal Congres voor den Handeldrij venden Middenstand te Rotterdam in 1903, al zal alles wat de algemeene be langen van den Nederlandschen Handeldrij- venden Middenstand raakt, gaarne daarbij worden opgenomen. >Dat de uitgave van dit blad in een be hoefte voorziet om dit afgezaagde woord eens te bezigen wordt in de eerste plaats gevoeld en erkend door de inrichters van het Congres. Het is toch werkelijk onuit voerbaar gebleken, alle aanvragen om in lichtingen naar behooren te beantwoorden. Door dit orgaan komen zij in rechtstreeksche verbinding met hen, die reeds tot het Congres zijn toegetreden en met allen, die tot den Handeldrij venden Middenstand behooren of in dien stand belang stellen". De «Deutsche Wochenztg. in den Nieder- landen" deelt mede, dat, volgens de laatste telling, 88 500 Nederlanders in Duilschland verblijf houden, tegen 36 800 Duitscbers in Nederland. Een handelaar in antiquiteiten te Londen bezit een geweer, dat hoogstwaarschijnlijk aan Alexander Selkirk, het model van Daniël Defoe's, «Robinson Crusoe", heeft toebehoord. Het zal weldra in het Britsoh museum komen. Het is een gewoon vuursteengeweerop den steen is een olifant gegraveerd. De steen heeft mogelijk in vroeger tijd aan de oude «East. India Company" toebehoord. Naast de olifantsfiguur is, waarschijnlijk met een pen- nemes, ruw en onduidelijk gegrift: A. Sel kirk, Largo. N. B.", en aan den anderen kant «Anna R, 1701." Selkirk werd te Largo, N. B. (Noord-Brittannië) geboren. Vandaar zeilde hij met «Dampier" op een vrijbuiter expeditie uit, beladen met den vloek van zijn vader, maar met toestemming van zijn on dernemende moeder. Daarheen keerde hij na jaren terug, en daar werd ongeveer 20 jaar geleden een standbeeld voor hem opgericht. «Anna R." beteekent natuurlijk «Anna Re- gina". Zij aanvaardde weliswaar eerst in 1702 de regeering, maar Berens wijst er op, dat de eerste drie maanden van or.s «nieuwe jaar" nog als tot het oude behoorende wer den gerekend. In Maart kwam echter Ko ningin Anna aan de regeering. In 4701 was Selkirk te Largo. Het is weliswaar niet zeker ot het geweer ook op het eiland geweest is, maar het is waarschijnlijk, want Selkirk was van 1704 tot 1708 op het eiland. Op het hout is een rob in een rots uitgesneden; daar onder het woord «Sealcraig"dat is Selkirk's eigenlijke naam. Op het geweer staan verzen gegrift. Berens meent, dat een vervalsching niet waarschijnlijk is, omdat anders stellig een datum ware gekozen uit den tyd, toen Selkirk op het eiland verblijf hield. De drank maakt den een vrooiijk, den ander wild en woest, een derde versuft en willoos. Het laatste ondervond een stuur man van een in de haven te Zaandam lig gend stoomschip. Hij had zooveel aan Bac chus geofferd, dat hij geen bank meer kon onderscheiden van zijn kooi. Zoo kwam het dus, dat hij zich des nachts op straat ont kleedde, zijn kleeren op de bank lag, en toen een eind verder in het gras ging liggen slapen. Een voorbijganger vond de kleeren, maar zag den man niet, en daar de bank aan de Zaan stond, dacht hij aan zelfmoord door verdrinking. Hij bracht dus de kleeren bij de politie en deze ging di eggen. In deirtus- schentijd was de stuurman ontwaakt '<dJn bed was waarschijnlijk wat koud eD zijn kleeren missende, wandelde hij in «négligé

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2